28.11.2014
'Yarın Kobanê'ye döndüğümüzde gururla yaşayacağız'

28.11.2014 - URFA (DİHA) - Yakınları Kobanê'de çetelere k arşı YPG saflarında savaşan aileler, topraklarına ve evlerine dönmek için gün sayarken, "Onur ve şeref savaşı" olarak gördükleri Kobanê'deki direnişteki yakınlarının hikayelerini anlatıyor. Eşi Nihad Eli üç gün önce YPG'ye katılan Newroz Şex, "Giderken, 'Kobanê'yi savunmak için eğer cepheye gidemezsen yarın döndüğümüzde orada yaşamayı hak etmediğimi düşünüyorum' dedi. Yarın döndüğümüzde gururla yaşayacağız" diye konuştu. 

Kobanê'ye saldıran DAIŞ çetelerinin saldırılarının ardından kendi şehrini ve toprağını savunan binlerce kişinin ayrı ayrı ilginç yaşam öyküleri var. Kobanê direnişin diğer yüzü olan Suruç'taki çadır kentlerde babalarını, eşini ve kardeşinin yolunu gözleyen yüzlerce çocuk, yaşlı ve kadın, direnmekten başka şanslarının da kalmadığını söylüyor. Kobanê'de destansı direnişe katılan YPG'lilerin eş ve çocukları konuştu. 

'Evlendi cepheye gitti' 

20 yaşındaki Nihat Eli, Kobanê'ye yönelik saldırıdan bir süre önce evlendi. Eşi ile birlikte Suruç'a gelen Nihad Eli, 19 yaşındaki eşi Newroz Şex'in de rızasını aldıktan sonra 3 gün önce YPG'ye katıldı. Nihad Eli'nin eşi Newroz Şex eşinin Kobanê savunmasına gidiş serüvenini şöyle anlattı: " Eşim ile birbirimize aşıktık. Kobanê'ye yönelik DAIŞ saldırıları gerçekleşmeden birkaç ay önce evlendik. Zaten evlendiğimiz için eşim Kobanê'den Suruç'a bizimle birlikte geldi. AmaKobanê'de olması gerektiğini kendisi dile getiriyordu. Bana Kobanê'yi savunmak için eğer cepheye gidemezsen yarın döndüğümüzde orada yaşamayı hak etmediğimi düşünüyorum' dedi ve YPG'ye gitti. Eşimin savaş cephesine gitmesinden gurur duyuyorum. Yarın Kobanê'ye geri döndüğümüzde en azından gururla orada yaşayacağız." 

'Çocuklar olmasa cepheye gidecektim'

YPG'li Welid Şerif (Emer) 40 yaşında ve 5 çocuk babası. Kader Ortakaya Çadır Kentinde yaşam mücadelesi sürdüren ailesi, uzun yıllardır Kürt Özgürlük Mücadelesi sempatizanı. Savaş nedeniyle çocuklarına hem annelik hem de babalık yaptığını söyleyen Fatma İsmet, eşinin Kobanê'de kaldığı için gurur duyduklarını kaydederek, " Eşim 20 yıldır Kürt Özgürlük Mücadelesinin sempatizanıydı. RojavaDevrimi ile birlikte YPG'nin aktif üyesi oldu. Eşimle gurur duyuyorum eğer çocuklar küçük olmasaydı bende savaş cephesinde yer alacaktım" dedi. 

'Çocukların babalarından habersiz' 


Bir diğer YPG'li Nesih Resul'un çocukları da çadır kentte yaşam mücadelesi veriyor. Berivan, Yara, Marina ve Dilba, babalarının savaş alanında olduğunun farkında değil. YPG'liResul'un eşi Xoz Cima, eşinin Kürdistan özgürlüğü için üzerine düşen görevi yerine getirmek zorunda olduğunu söyledi. Cima, "Eşim YPG saflarında kalmak kendisinin tercihidir ve Kürdistan özgürlüğü için savaş cephesindedir. Kobanê DAIŞ çetelerinin kursağında kalacak. Çocuklarıma babalarının savaşta olduğunu söylemiyorum sadece evimizi çetelerden koruduğunu söylüyorum" diye konuştu. 

'Kürt olduğumuzu saklardık' 

YPG'liMihemedMahmud'de 3 çocuğu ve eşini bırakarak savaş cephesine gidenlerden. En büyük çocuğu Rusima 6 yaşında, en küçük çocuğu Leyla da 6 aylık. YPG'liMahmud'un eşi Emel Murad şunları söyledi: "Çocuklarımızı özgür bir ülkede büyütmekten başka şansımız kalmamıştı. Etrafımızı saran bu vahşi çetelere karşı direnmek gerekiyor. Şimdi Kobanê üzerinde yakılan ağıtlar var ama 3 yaşındaki çocuklarımız direniş şarkılarını söylediğini de görüyoruz. Biz Suriye rejiminin korkusundan Kürt olduğumuzu bile söyleyemiyorduk, şimdi Kürt ve Kürdistan'ın varlığını kabul etmeyenler YPG, YPJ gerçekliğini görüyor." 

'Onur ve şerefimiz için yaşıyoruz'

Kobanê'nin Pendir Köyünden YPG'ye katılan Salih Eli ile oğlu Ahmed Salih, Kobanê'yi işgalcilerden korumak için omuz omuza savaşıyor. Oğlu ve torunun Kobanê savunmasında yer olan 75 yaşındaki Emine Ahmed, YPJ'nin izin vermesi halinde kendisinin de Kobanê'ye giderek direnişe katkı sunmak istediğini belirtti. Emine ana sözlerini şöyle sürdürdü: " Kimse bize acımalarını istemiyoruz. Biz onur ve şerefimiz için DAIŞ çetelerine teslim olmadığımız için şimdi çadır kentlerde yaşıyoruz. Açlık, yağmur, çamur bizi acındıracak duruma getiremez, çocuklarımızın yiğitliğini de gözlerimle gördüm artık ölsem de gam yemem. Torunum Kobanê savunması için 4 yıldır direniş mevziisindeydi. Son olarak biz köyümüzü terk ettiğimizde de oğlum da cepheye gitti ve şimdi baba oğul omuz omuza onur savaşını veriyor. Ne mutlu bu günleri de gördük şükürler olsun artık ülkemiz için savaşmasını biliyoruz. Eğer YPJ kabul ederse kendilerine yemek hazırlamak için savaş cephesine giderim, çok şükür halen ayaklarımın üzerinde durabilecek güçteyim." 

"Direnenlere selam olsun'

YPG'li Salih Usiv'in eşi Hamide Eli, oğlu Ahmed'inde YPG'ye katıldığını kaydederek, köylerini ve Kobanê'yi DAIŞ çetelerinden temizlenmesi için yediden yetmişe direnmeyi göze aldıklarını söyledi. Hamide Eli, "Artık Kobanê'yi kimseye vermeyeceğiz. Onlar bizden bir kişi bile sağ bırakırlarsa o kişi dahi onlarla kanının son damlasına kadar direneceğini herkes bilmelidir. İki buçuk aydır çetelere karşı kahramanca direnen oğlum, 2 aydır da eşim ve onlarla omuz omuza çarpışan tüm savaşçılara selamlarımızı gönderiyoruz. Bizim Suruç'ta zor durumda olduğumuzu düşünmesinler, yeter ki Kobanê o DAIŞ çetelerden temizlensin başka bir isteğimiz yok" dedi.

Videolar

 
1

2

3

Sayfa 1 den 93 > > > Son Sayfa  
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+