Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Kuzey Kürdistan’da yaşayan Arap ve Mıhallemi örgütleri, ‘Siz Arapları IŞİD’e bağlamak lazım’ diyen AKP Urfa İl Başkanı Yusuf Eğilmez’e sert tepki göstererek, “AKP Türkiye’de yaşayan farklı etnik ve dini, özellikle Araplarla ilgili politikasını bir daha gözden geçirmeli” dendi.

Geçtiğimiz günlerde AKP Urfa İl başkanlığı binasında Akçakale encümenlerinin olduğu bir toplantıda AKP Urfa İl başkanı Yusuf Eğilmez, “Siz Arapları IŞİD’e bağlamak lazım” dedi. [...]

Amed'in Lice ilçesi yakınlarında yaşanan patlamada bir kişinin ölümü, 67 kişinin de yaralanması ardından Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi heyeti oluşturdu. Kazada ölen kişinin 38 yaşındaki Fikri Tertip olduğu öğrenildi. Bu arada yaralanan 28 kişi, Sağlık Bakanlığı'nca gönderilen ambulans uçak ve helikopterle Bingöl, Elazığ, Urfa, Kocaeli, Erzurum, Batman, Adana ve Antep'e sevk edildi. 

Lice ilçesi yakınlarında LPG yüklü tankerin patlaması sonucu yaşanan kaza sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. [...]

Kobanê’de ‘Savunma Görevi’ yasasını onaylayan Kobanê Yasama Meclisi, kantondaki olağan üstü durum ile IŞİD çetelerinin saldırıları nedeniyle Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi gereken seçimleri 4 ay erteleme kararı aldı.

Kobanê Özerk Kantonu Yasama Meclisi, ‘Savunma Görevi’ yasası, seçimler ile Adalet Meclisi’nin kuruluşu gibi konuları görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda ilk olarak ‘Savunma Görevi’ yasası görüşüldü. Meclis, yasayı maddeler halinde tek tek görüşerek onayladı.

9 Madden oluşan ‘Savunma Görevi’ yasası Kobanê Kantonu’nda öz savunma görevlerini düzenliyor. [...]

ADANA(DİHA) - Adana'nın Seyhan'a bağlı Küçük Dikili Kavaklı Mahallesi'nde Seher Emir'in (21) trenin önüne atlayarak yaşamına son vermesiyle ilgili açılan soruşturmada eşi ve kayınvalidesi hakkında takipsizlik kararı verildi.

Adana'nın Seyhan'a bağlı Küçük Dikili Kavaklı Mahallesi'nde Seher Emir'in (21) trenin önüne atlayarak yaşamına son vermesiyle ilgili açılan soruşturmada eşi ve kayınvalidesi hakkında takipsizlik kararı verildi. Ekim 2013'te Hasan Emir'le (27) evlendirilen Seher Emir, iddiaya göre evlendikten 1 ay sonra eşinden şiddet görmeye başladığı bu nedenle ilaç içerek intihara teşebbüs ettiği belirtildi. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+