Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

URFA (DİHA) - Uluslararası sözleşmeler göre yasaklanan kara mayın sivillerin hayatını tehdit ediyor. Türk askerinin Kobanê-Suruç sınır hattına döşediği mayın en son üç kişinin elinde patladı. Patlamada dayısını kaybeden, kendisi ve arkadaşı yaralanan 14 yaşındaki Beşar Mahmud, tedavi olmadığı takdirde gözünü kaybetme riski bulunuyor. [...]

VAN (DİHA) - Dört mevsimde ayrı bir güzelliği sunan Muradiye Şelalesi, yağışların artması ile coşkuyla akmaya başladı. Sonbaharın gelmesiyle sarı tonların süslediği şelale, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. [...]

İsveç’in Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde Türkiye’nin AB üyeliğini savunan ülkeler arasında başı çekmekle biliniyor.  Irkçı ve yabancı parti ‘İsveç Demokratlar’nın dışında tüm partiler, özellikle de geçmiş hükümetin ortağı Muhafazakar Parti, Halk  Partisi, Merkez Partisi ve Hıristiyan Demokratlar Türkiye’nin AB üyeliğine alınması için özel bir çaba gösterdiler.

Ancak Türkiye’deki son gelişmelerden sonra bu partilerden bazılarının Türkiye’ye yaklaşımlarında belirgin bir değişiklik olduğu gözleniyor. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+