Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

ANKARA (DİHA) - Dışişleri Bakanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, OSÖ üyelerinin Türkiye'de eğitileceği ve eğitim maliyetlerinin ABD tarafından karşılanacağı belirtildi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in "IŞİD ile mücadelede Türkiye'de bulunan üstelerin kullanılması" ve Türkiye'nin bölgedeki taleplerine ilişkin hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası ilk açıklamalar gelmeye başladı.

ABD ve Türkiye arasında süren ve eleştirilere neden olan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Türkiye'de eğitilmesi konusunda Dışişleri Bakanlığı kaynakları tarafından açıklama yapıldı. [...]

Sanatçı Ferhat Tunç, 30. yıl konserlerine dün akşam Londra Selby Center salonunda devam etti. 3 saat boyunca seyircilerle birlikte şarkılarını seslendiren sanatçı, Kobanê ile dayanışma çağrısı yaptı.

Avrupa'daki sanat etkinliklerinde de gündem Kobanê oluyor. Etkinliklerde direniş selamlanırken dayanışmanın genişletilmesi çağrısı yapılıyor.
Londra Selby Center salonunda düzenlenen konser, Seyit Rıza ve arkadaşları, Ahmet Kaya ve Kobanê'de yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+