Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi sinema ve televizyonda da kadın-erkek ayrımcılığı bitmek bilmiyor. Dünyanın önde gelen ülkelerindeki sinema ve televizyon filmlerine yönelik yapılan bir araştırmaya göre kadınlar daha çok cinsel içerikli ve çıplaklığın olduğu sahnelerde yer bulabiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne yaptırılan araştırmada, sinema filmlerinde kadın ve erkeklere biçilen roller incelendi. ABD, Büyük Britanya, Almanya, Avustralya, Çin,Japonya ve Hindistan gibi birçok ülkede çevrilen filmlerin temel alındığı araştırmaya göre, kadınlar daha çok cinsel içerikli ve ya çıplak sahnelerde ön plana çıkarılıyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Türkiye Barış Meclisi, Kobanê'ye dönük gerçekleştirilen IŞİD saldırılarına karşı, halkın akın ettiği sınır hattına gideceklerini açıkladı.

Türkiye Barış Meclisi (TBM), Kobanê'ye dönük gerçekleştirilen IŞİD saldırılarına karşı halkın akın ettiği sınır hattına gideceklerini açıkladı. Cumartesi günü Urfa'nın Suruç ilçesine gidecek olan TBM üyeleri, gözlemlerde de bulunacak. Konuya ilişkin bilgi veren TBM Sözcüsü Hakan Tahmaz, Kobanê'de insanlık trajedisinin yaşandığına dikkat çekerek, "Barış isteyip Kobanê'de olanlara sessiz kalan, görmemezlikten gelenlerin vicdanı yoktur. Orada büyük bir insanlık trajedisi var. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+