Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

MUŞ (DİHA) - Kobanê'ye yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle Malazgirt'te gözaltına alınan 2'si çocuk, 5 kişi tutuklandı.

Malazgirt ilçesinde Kobanê'ye yönelik saldırıları protesto etmek için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen V.S. (16) ve D.S. (14) adlı çocuklar ile Devrim Çelik, Ferit Deniz ve Samet Sabuncu adlı yurttaşlar savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. "Kamu malına zarar vermek" iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 5 kişi, aynı iddiayla tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG savaşçısı Sipan Agirî, Welat Gewer, Demhat Kobanê, Ehmed Xalit ve Ehmed Mistefa Suruç'ta sloganlarla defnedildi.

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG savaşçıları Sipan Agirî, Welat Gewer, Demhat Kobanê, Ehmed Xalit ve Ehmed Mistefa'nın cenazeleri Urfa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işleminin ardından Suruç Devlet Hastanesi morguna getirildi. [...]

Lübnan Şii örgütü Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Bekaa’daki Hizbullah mevzileri ziyaretinde El Nusra ve DAİŞ çetelerine karşı savaşan bir grup savaşçı ile bir araya geldi. Nasrallah, DAİŞ ve El Nusra çetelerinin Lübnan’da herhangi bir yeri işgal edemeyeceklerini, etraflarının kuşatıldığını belirtti.

İran siyasetine yakınlığı ile bilinen Ehlibeyt Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, Lübnanlı Şii örgütü Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, bir hafta içerisinde ikinci kez Bekaa Vadisi’ndeki Hizbullah mevzilerini denetledi. [...]

ANKARA (DİHA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama'ya peşmergenin Kobanê'ye gitmesi yönündeki öneriyi kendisinin yaptığını iddia ederek, "PYD ve PKK'ye desteği kabul etmeyiz. PYD'ye verilen destek PKK'ye verilmiş sayılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gideceği Letonya ve Estonya'ya hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Peşmergenin Kobanê'ye geçmesi konusunda ABD Başkanı Obama'ya öneriyi kendisinin sunduğunu iddia eden Erdoğan, Kobanê'nin ABD için stratejik önemine de anlam veremediğini belirterek, "Kobanê ABD için neden bu kadar stratejik anlamadım" dedi. [...]

-Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin de hazır bulunduğu ‘Kobanê’de son durum’ başlığıyla düzenlenen acil oturumda, tarihi Kobanê direnişine dikkat çekilirken, Türkiye’nin DAİŞ’e destek niteliğindeki politikaları sert sözlerle eleştirildi. Konuşmalarda, insanlık düşmanı çetelere karşı acilen Kobanê direnişine destek verilmesi çağrıları yapıldı.

-DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırılarının ardından başlayan direniş ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Kobanê’deki DAİŞ saldırılarına karşı Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde Kürtlerin başlattığı eylemler takip edilecek. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+