Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Paris katliamında yaşamını yitiren Kürt kadın devrimcilerden Fidan Doğan mezarı başında anıldı. 

Sev-Der tarafından Maraş'ın Elbistan ilçesinde 4'üncüsü düzenlenen Halk Festivali, 9 Ocak 2013 tarihinde Paris'te katledilen 3 Kürt kadın devrimciden Fidan Doğan'a (Rojbin) atfedildi. Festivalin 3. ve son gününde Doğan'ın mezarı başında anma düzenlendi. [...]

*IŞİD'in saldırılarına karşı direnişin kalesi olan Kobanê kantonu Ramazan Bayramı'na da direnerek girecek. Seferberliğin sürdüğü kantonda halk direniş sırasında yaşamını yitiren çocuklarının, eşlerinin, babalarının ve kardeşlerinin mezarlarını ziyaret edecek. Mezarlığı ziyaret edecek olan halk, üç cephede IŞİD'e mevzilerde direnen YPG ve YPJ savaşçılarının da yanında olacak. Tüm İslam aleminin heyecan ile kutlayacağı bayram günlerini Kobanê halkı ve savaşçıları direnerek geçirecek.


* Rojava Devrimi'ni 2'inci yıldönümünde devrimin doğduğu yer olan Kobanê Kantonu'na saldıran çeteci grup kuzey Kürtlerini ayağa kaldırdı. [...]

Van'ın Saray İlçesi'nde iki grup arasında çıkan kavgada 1 kişi ölürken, üç kişi yaralandı.

Saray İlçesi'ne bağlı Kapıköy Sınır Kapısında 13 nolu minibüsçüler kooperatifi ve 12 nolu minibüsçüler kooperatifi arasında başlayan yolcu tartışması silahlı ve sopalı kavgaya dönüştü.

Kavgada Faruk Kıyatmaz hayatını kaybederken yaralanan Menderes Kıyatmaz, Yunus Eryaşar ve  İbrahim Eryaşar Van'daki hastanelerde tedavi altına alındı.

Olayın duyulmasıyla ilçede başlayan gerginlik sürüyor. [...]

VAN (DİHA) - Saray'da İran sınır kapısında minibüs şoförleri arasında yolcu tartışmasından dolayı başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı.

Van'ın Saray ilçesine bağlı İran'ın Kapıköy Sınır Kapısı'nda 13 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi ve 12 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi arasında başlayan yolcu tartışmasında kan döküldü. Çıkan silahlı ve sopalı kavgada Faruk Kıyatmaz hayatını kaybetti, Menderes Kıyatmaz, Yunus Eryaşar ve İbrahim Eryaşar isimli yurttaşlar ise yaralandı. Yaralılar Van'daki hastanelere kaldırıldı.

Olayın duyulmasıyla ilçede başlayan gerginlik sürüyor. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+