Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

DAİŞ çetelerinin saldırılarının aralıksız sürdüğü günden bu yana sınır köylerde direniş nöbeti tutan halk, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolaysıyla çağrı yaptı. “Gün Kobanê direnişine sahip çıkma günüdür” diyen sınırdaki direnişçiler, gün vesilesiyle herkesi sınıra davet etti.

İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin Rojava’nın Kobanê Kantonu’na dönük katliam gerçekleştirmek adına yapmış olduğu saldırılar 47’nci gününe girerken, Kobanê direnişine destek olmak için saldırıların başladığı günden itibaren Suruç’taki sınır köylerinde nöbet eylemleri sürüyor. [...]

MERSİN(DİHA) - Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında İstihbarat Eski Şube Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya'nın da bulunduğu 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Dün sabah sevk edildikleri mahkemede ifadeleri alınan emniyet mensupları, somut delil bulunmaması ve kaçma durumlarının olmaması göz önünde bulundurularak hakim kararı ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. [...]

Almanya'nın Essen kentinden Şengal ve Kobanê'yle dayanışma kampanyası çerçevesinde 3 tır giyim ve sağlık malzemesi toplandı.

DAİŞ çetelerinin Şengal ve Batı Kürdistan'ın Kobanê Kantonuna yönelik saldırısı sonucu göç yollarına düşen Kürtler, Kuzey ve Güney Kürdistan’ın farklı kentlerindeki kamplarda zor koşullarda yaşıyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kobanê'nin güney ve doğu cephelerinde dün geceden beri yaşanan ve halen devam eden çatışmalarda, IŞİD çetelerinin saldırılarını kıran YPG güçleri, çatışmalarda 37 çete üyesinin öldürüldüğü açıklandı. Ayrıca, bomba yüklü bir aracı da imha edildiği belirtildi.

Kobanê'de IŞİD saldırıları ve onun karşısında YPG/YPJ direniş devam ediyor. YPG Basın Merkezi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 46. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+