Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

NİLGÜN YILDIZ

HAKKARİ (DİHA)
- Hakkari'nin Üzümcü (Dizê) köyünde iki yıl önce girişimi oluşturulan köy komünü oluşumu tamamlanırken, köyün tüm sorunları oluşturulan köy komünü meclisinde ayda iki kere yapılan ve tüm köy sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda çözüme kavuşturuluyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Savaş tehdidi, emperyalist işgal politikaları döngüsü içindeki Ortadoğu halkları 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü karşılıyor. Türkiye ve Kürdistan'da da halklar savaşa dur demek için 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde alanlara inerek seslerini yükseltecek.

İnsanlık tarihinin bugüne kadar gördüğü en kanlı savaş olarak hafızlarda yer edinen 2. Dünya Savaşı'nın başladığı gün olan 1 Eylül 1939'un üzerinden tam 75 yıl geçti. Hitler faşizminin Polonya'yı işgaliyle başlayan, bu tarihten sonra 6 yıl süren ve 2 Eylül 1945'te sona eren emperyalist paylaşım savaşında 54 milyon insan hayatını kaybetti. Yine milyonlarca insan sakat, yaralı, aç ve sefil yaşamak zorunda kaldı. [...]

IŞİD saldırılarının ardından savunma amaçlı Kerkük’e geçen YJA STAR güçlerine YNK kadın kolları sorumlusu Lawa Xan’nında aralarında bulunduğu bir heyet destek ziyaretinde bulundu.

YJA STAR Kerkük komutanlarından Nuve Rojhat ve Tamara Warjin’inde hazır bulunduğu ziyarette IŞİD çetelerinin Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları ile bu saldırıların özellikle kadınlar üzerinde yarattığı etki ele alındı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+