Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 
Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh yazılı bir soru önergesiyle Urmiye’deki Kürt tutsakların açlık grevlerini İsveç Parlamentosu’nun gündemine getirdi.

Önergesinde İran’da halk ve tutsaklara yönelik baskı ve missillemelerin sürdüğünü belirten Kakabaveh, tüm halk gruplarına eşit muamele yapılması, haklarına saygı gösterilmesi ve demokratik bir sistemin kurulmasını talep eden sosyalistler ve işçi önderleri, insan hakları savunucuları, öğrenciler, Kürtler ve Belucilerin baskı ve saldırıya uğradıklarını, cezaevlerine atıldıklarını ve idam edildiklerini belirtiyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Sony tarafından yapılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikastı konu alan "TheInterview" filmi Kuzey Kore'den gelen tepkiler üzerine gösterimden çekildi.

Kuzey Kore'nin baskısı liderleri Kim Jong'un'a suikastı konu alan filmi gösterimden çektirdi. Daha önce gösterim tarihi olarak ekim belirlenmiş ancak tepkilerden dolayı tarih 25 Aralığa ertelenmişti. Bu süreçte filmin yapımcısı olan şirket Sony, siber saldırıya uğramış ve saldırıda şirketin yapımcısı olduğu, henüz vizyona girmemiş bazı filmler çalınarak ve internete düşmüştü. Firmanın tüm suçlamalarına karşın Kuzey Kore iddiaların asılsız olduğunu söyledi. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 [email protected]

Bestanuce1.comon Google+