Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Federal Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentinde yüksek benzin fiyatları düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildi.

Güney Kürdistan’da giderek artan yakıt fiyatları nedeniyle halkın tepkileri sokağa taştı. Süleymaniye, Hewler, Ranya, Halepçe ve Seyid Sadık ile diğer birçok bölgede protesto eylemleri düzenlendi.

Araç yakıt fiyatlarındaki artışa yönelik tepkiler aylardan beridir var. Özellikle IŞİD çetelerinin 10 Haziran’da Musul’u işgal etmesi ardından başlayan kanlı süreçte, hem yakıt fiyatları hem de besin fiyatlarında büyük artış yaşandı. [...]

VAN (DİHA) - DBP Gürpınar İlçe Örgütü yarın düzenlenecek "Mihrîcana Baxçeyê Azadiyê-Özgürlük Bahçesi Festivali"ne katılım çağrısı yaptı.

Van'ın Gürpınar ilçesi Repedik (Öveçli) köyü, Gelyê Cinan Vadisi'nde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle 20 Ağustos'ta kurulan çadır, düzenlenecek festivalle kaldırılacak. [...]

Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Amerli kentinden sonra peşmerge güçleri ve Iraklı güçler Tuz Hurmatu yakınlarındaki Süleyman Beg beldesinin kontrolünü IŞİD çetelerinden geri aldığı bildirildi.

AFP’ye göre Süleyman Beg beldesi sorumlusu Şalal Abdul Baban, “Süleyman Beg ortak güçlerin kontrolündedir” dedi.  Yetkili,  ancak alanın henüz tamamen güvenlikli hale getirilmediğini, silahlı gruplar tarafından bombalı tuzaklar bırakılmış olabileceğini belirtti.

Bir peşmerge komutanı da beldenin alındığını doğruladı. [...]

İsveç Sol Parti kommunalråd adayı ve aynı zamanda parlamento seçimlerinde 3. sırada yer alan Jin Akgül Haco ile Çevreci Yeşiller Partisi’nden belediye seçimlerinde 23. sıradan aday olan Mirza Behram seçim çalışmalarını sürdürüyorlar.

Adaylar, geniş bir coğrafik alana sahip olan Gävleborg ilinin her köy ve ilçesine ulaşmaya çalışıyor ve ulaşabildikleri her alanda halk tarafından ilgiyle karşılanıyorlar.

Cumartesi günü Gävleborg Halk Meclisi’nin düzenlediği toplantıya katılan adaylar, Şengal’deki gelişmelere dikkat çekti. [...]

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Batman'daki Yılmaz Güney Parkı'nda yüzlerce kişinin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. 

Barış anneleri beyaz tülbentlerle açıklamaya katılırken, Batman Demokrasi Platformu, “İŞİD vahşetini lanetliyor, Şengal ve Rojava direnişini selamlıyoruz” pankartını açtı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+