HDP eş genel başkanları: Stratejik önemde bir adım atıyoruz

2013-08-19 08:51:00
Yazdir

HDP 1. Olağan Kongresi'nde eş genel başkanlığa yeniden seçilen Fatma Gök ve Yavuz Önen, HDP ile stratejik öneme sahip bir adım attıklarını belirtti. Önen, "Aslında nasıl Kürt siyasi hareketi, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve barışın tesisi için temel bir veri ise Türkiye'de oluşan ve değişik siyasetlerin, inanç gruplarının ve halkların ortaya getirdiği bu siyasi platform da yalnız Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun ve dünya barışının çok önemli bir güvencesi olacak. Stratejik öneme sahip bir adım atıyoruz" dedi. Gök ise, HDK'nin arkasında güçlü devrimci bir deneyimin olduğunu ifade etti. 

Gezi direnişi ve Lice'de polis ve asker şiddeti sonucu yaşamını yitiren 5 gence atfedilen ve "Emek, demokrasi, eşitlik ve barış için Gezi'den Lice'ye birlikte yürüyoruz" şiarıyla yapılan HDP 1. Olağan Kongresi'nde yeniden eş genel başkanlığa seçilen Fatma Gök ve Yavuz Önen kongreden sonra HDP'nin mevcut konumu, kongrenin ruhu ve HDP'nin hedefleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Eş Genel Başkan Fatma Gök, HDP'nin Halkların Demokratik Kongresi'nin siyasi bir kolu olarak kurulduğunu hatırlatarak, HDP'nin Türkiye siyasetine müdahale etmek amacıyla kurulduğunun altını çizdi. Seçimlere hazırlanan bir parti olarak ilk kongrelerini başarıyla gerçekleştirdiklerini dile getiren Gök, sıcak siyasetin içinde yer alacak bir parti olduklarını kaydetti. Halkların Demokratik Kongresi fikriyatının oldukça önemli olduğunu dile getiren Gök, "Kongre fikriyatı son derece önemlidir. Türkiye'deki bütün demokrasi ve barış güçlerini içine alan bir kongredir. Kürt özgürlük hareketi, yine Türkiye'nin batısındaki demokrasi ve devrim güçleri, inanç grupları kongre çatısı altında yer almaktadır. Türkiye'de yaşayan bütün inanç grupları, sesi duyulmamış siyasi partiler, sesini duyurmaya çalışanlar ve başka bir Türkiye tahayyülü olan her kesimi içinde barındırmaktadır. Türkiye çapında daha güçlü örgütlenerek önümüzdeki dönemde seçimlere hazırlanmaya çalışacağız" dedi. 

'HDK fikriyatının sağlaması Gezi direnişinde yapıldı'

Partilerinin Türkiye çapında örgütlenmesini büyük oranda tamamladığını dile getiren Gök, "Henüz yolun başındayız. Sabırla, büyük bir emekle üzerimize düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz. Bundan iki ay sonra Ekim'de olağanüstü genel kurulumuzu yapacağız. O genel kurulda partinin organları ve başkanlarını yeniden seçeceğiz; ama şu anda bizim için eş başkanlık veya merkez organlarında olmak güzel bir şey fakat esas değil. Esas olan gerçekten Türkiye politikasına böylesine demokratik bir yerden ve eşitlikten, kadınların penceresinden, gençlerden, ekolojik çalışmaya ve Türkiye kentlerini talan eden böylesine acımasız ve kapitalizmin sınır tanımayan talanından korumak üzere bir büyük hareketi başlatmak ve bu hareketi hayata geçirmek esastır" diye konuştu. 17 Ekim 2011 tarihinde kurulan ve kısa bir zaman sonra ikinci yılını dolduracak olan HDK'nin oluşumunun kolay olmadığını vurgulayan Gök, "Çok yol aldık ama daha önümüzde uzun bir yol var. Çünkü ilk defa böylesine bir hareket ortaya çıktı Türkiye'de. Biz kongreyi kurduğumuzdan beri de Türkiye'de çok önemli büyük değişimler ve tarihi sayılabilecek dönüşümler yaşandı. Bunlardan birisi Kürt mücadelesinin şimdi siyaseti esas alan silahlı mücadeleden çıkıp direk Türkiye siyaseti içinde bir yere evrilmesi. Diğeri ise Türkiye'nin batısındaki demokrasi ve devrimci güçlerinin ve halklarının artık AKP'ye ve Türkiye devletinin baskıcı politikalarına karşı çok büyük bir isyan hareketini başarıyla yürütmüş olmalarıdır. Gezi adı altında büyüyen bu isyan bitmiş gibi gözüküyor ama esasında forumlarda devam ediyor. Biz de bunun içinde HDK bileşenleri olarak aktif bir şekilde örgütlenmeyi, bu forumlara öncülük etmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

'HDP'nin arkasında müthiş kalabalık bir devrimci deneyim var'

Kongreye kadınların damgasını vurduğunu dile getiren Gök, "Konuşmacıların büyük çoğunluğunun kadın olması, çok sayıda siyasal temsilcinin kadın olması dikkat çeken bir nokta. Kadın katılımı gerek illerde gerekse yerellerde çok güçlü bir şekilde devam ediyor. Yine LGBT bireylerin kongremizde temsili çok önemli. Kongre bu anlamda Türkiye'ye mesaj da veriyor aslında. Çünkü, artık daha özgürlükçü, kadın kurtuluşunu esas alan bir yerden biz siyasete müdahale edeceğiz" diye konuştu. HDP'nin yerel seçimlere hazır olmadığı şeklinde kaygıların olduğunu dile getiren Gök, "HDP yeni bir oluşum. Ama HDP çok deneyimlerle dolu olarak geldi. Bizim arkamızda müthiş bir kalabalık devrimci deneyim var. Türkiye politikasında yer almak, gerek işin bürokrasisi olsun gerek bütün örgütlenme çalışmaları olsun kolay değil elbette. Ama biz kendimize güveniyoruz. Ve inanmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz" dedi. 

'Örgütlenme çalışmalarımızı hızla tamamlayacağız'

HDP Eş Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Yavuz Önen de kurucu eş genel başkanlar oldukları için yeniden seçilme durumundan ziyade eş genel başkanlığın devamının olduğunu belirterek, kurucu meclisin geçici yönetimi oluşturduğunu ama esas kongrelerinin Ekim ayında olacağını kaydetti. Ekim ayının başında sürekli yönetimi seçeceklerini belirten Önen, şunları söyledi: "Sadece biraz zamana ihtiyacımız oldu. Yeni durumların getirdiği yeni örgütlenme biçimlerinin zeminini oturtabilmek ve Türkiye halklarının karşısına net bir siyasi programla çıkabilmek için biraz çalışmaya ihtiyacımız kaldı. Bir de siyasi partiler yasasının gerektirdiği kurumsallaşmayı tamamlamamız gerekiyor. 45 ilde örgütlenmemiz tamamlandı. Ama bu illerin bazılarında ilçeler eksik bazılarında ise beldeler ama büyük oranda tamamlandı. 60'a yakın yerde 10 gün içinde örgütlenmemiz tamamlanacak. Toplamda Türkiye genelinde 240'a yakın yerde örgütlenmemizi tamamladığımızı, 60 yerde daha tamamladığımızda 300'e yakın yerde örgütlenmiş olacağız. Bu sefer daha hızlı bir şekilde örgütlenme çalışmalarımızı tamamlayacağız." 

'Halkların birlikte yaşamının siyasi programı HDP'de'

Yeni bir siyaset tarzına ihtiyacın olduğunu dile getiren Önen, "Hem sosyalistler için böyle hem de emek mücadelesi verenler, inançları uğruna mücadele veren inanç grupları açısından böyle. Yeni bir siyaset tarzına ihtiyacımız var çünkü, hem Türkiye hem Ortadoğu hem de dünyada yeni şartlar gelişiyor ve özellikle Türkiye'de Kürt siyasi hareketinin attığı adım dolayısıyla bir barış süreci başladı. Kürt hareketi başlattı bu süreci. Bu nedenle Gezi olayları var. Yani çok kısa zamanda bizim siyasi oluşumumuzu doğrudan etkileyen ciddi toplumsal ve siyasi gelişmeler oldu. Bu yeni söylem, etkilenmelerle kendini yeniden gözden geçiriyor ve kurumsallaşıyor. Bileşenlerimiz bu çerçevede kendilerini gözden geçiriyorlar. Böylesi yeni bir siyasi proje diyoruz buna. Bu bir barış projesi. Bu bir Türkiye projesi. Halkların Türkiye sınırları içerisinde bir arada yaşama iradesini savunacak ve siyaseten bunun program haline getirecek ve gerçek barışı ve demokrasiyi temin edecek yolda ciddi siyasi bir direnme ve sonuç olarak Türkiye siyasetinde mevcut egemen, kapitalist siyasete alternatif oluşturacak bir iktidar alternatifi siyasetidir" diye konuştu. 

'Stratejik öneme sahip bir adım atıyoruz'

İnsanların siyasi partilere, simgelere, liderlere ve isimlere de baktığını dile getiren Önen, "Biz esas olarak HDP'yi daha derin bir ruh olarak ele aldığımız seçimler bazında da genel seçimleri esas aldığımız için yerel seçimlere hazırlığımız konusunda eleştirilere olabilir. Yerel seçimleri bir kendini geliştirme ve halkla tanışma süreci olarak tanımlıyoruz. Ve o nedenle BDP'nin Kürdistan'da ve HDP'nin Türkiye'nin batısında atacağı yerel yönetim siyaset adımını önemsiyoruz ve böyle bir çalışma içine de girmiş bulunuyoruz" dedi. Önen konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Aslında nasıl Kürt siyasi hareketi Türkiye'nin demokratikleşmesi ve barışın tesisi için temel bir veri ise Türkiye'de oluşan ve değişik siyasetlerin, inanç gruplarının ve halkların ortaya getirdiği bu siyasi platformda yaratmaya çalıştığı siyasi güç, yalnız Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun ve dünya barışının çok önemli bir güvencesi olacak. Demokratikleşmenin, insan haklarının savunulmasının önemli bir merkezi olacak. Stratejik bir öneme sahip bir adım atıyoruz ama henüz bütün bileşenlerimizde ve bütün gücümüzde bunu sağlamış mıyız hayır. Ama bunun çabası içindeyiz. Henüz bize katılmamış olan dostlarımız, demokrasi ve barış savunucusu olan siyasi hareket ve gruplar var. Onları da içimize almaya ve birlikte davranmaya çaba harcıyoruz. Dünya militarizminin dayatmaya çalıştığı insanların, inançların birbirini boğazladığı, halkların birbirine kırdırıldığı siyasete karşı gerçek insani değerleri oturtan halklarımızın yaşamını öne çıkaran, savaşlara son veren barış ortamında bir siyaset sahnesini hedefliyoruz ve bunu bütün dünya halklarına ve Ortadoğu halklarına layık buluyoruz. Savaşlar bitsin, yaşasın halkların kardeşliği ve yaşasın halkların eşitliği diyorum."

MEHMET ŞAH ORUÇ / NAGİHAN AKARSEL

ANKARA (DİHA)

*Kobanê'de YPG/YPJ öncülüğünde ki direnişte yer alan YPJ'li doktorlar, cepheden cepheye koşarak arkadaşlarının yaralarına müdahale ederken, arkadaşlarını katleden, akıl almaz işkenceler yapan yaralı DAİŞ çetelerini de hipokrat yemini gereği tedavi ederek insanlık dersi verdikleri ortaya çıktı. YPJ'li doktorlardan Aran Güneş, "Önderliğin verdiği inanç felsefesine bağlı kalarak özgür yaşamın inşasında yerimizi alıyoruz. Rehber Apo, kadının manevi yönünü güçlendirdi. Kendisine güvenemeyen Kürt kadının güçsüzlüğü ve kırılan yönünü açığa çıkardı. Tüm dünya sistemlerinde, hatta demokrasinin öncülüğünü yaptığını savunan ülkelerde bile kadın hakkı yoktur ama bu hareket içerisinde böyle değildir. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Roboski katliamında yakınlarını kaybedenler, sınır ticaretinde kullandıkları katırlarının askerler tarafından katledilmesi ile Şirit Yaylası'na göç etti. Katliamda kardeşi Cihan Encü'yü yitiren Hüseyin Encü, "Devlet bizi kendi topraklarımızda katletti. Yine aynı yerde yaşam mücadelesi sürdürürken katliam hazırlıkları içerisinde olduklarını görüyoruz" diyerek, duruma tepki gösterdi. [...]

Maxmur Belediyesi Eşbaşkanı Bermal Hakkari, kamp sakinlerine verdikleri hizmetleri değerlendirdi. Halkın su sorununu çözdüklerini, elektrik alt yapısını geliştirdiklerini belirten Hakkari, “Yine kampımızda halkın oturup, dinlenebileceği, içinde çocukların oyun yerlerinin olduğu büyük bir park projemiz vardı. Ancak bunları hayata geçiremedik. Bu dönemde yaptığımız en önemli iş kampın su ve elektrik sorununu kısmen de olsa çözmek oldu” diye konuştu. [...]

-Güney Kürdistan’ın Şengal ve Kerkük şehirlerinde DAİŞ çeteleriyle HPG/YBŞ ve Güneyli güçler arasında yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Rojava’da Kobanê, Til Temir ve Til Barak çevresindeki çatışmalar takip edilecek.

-Bugün Siirt'te bulunan Newala Qesaba'da ortaya çıkan ve aralarında PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) da bulunduğu 300 kişinin gömüldüğü belirtilen toplu mezarların olduğu yere sorumlularının yargılanması için yürüyüş düzenlenecek.

-Maxmur Belediyesi Eşbaşkanı Bermal Hakkari, kamp sakinlerine verdikleri hizmetleri değerlendirdi. [...]

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görev yapacak üç astronotu taşıyan Soyuz TMA-16M adlı uzay mekiği fılatıldı.

Uzay mekiği 5,5 aylık bir yolculuktan sonra Eylül ayında UUİ’deki görevini tamamlayarak ve toplamda 1 yıllık misyonunu doldurarak dünyaya geri inmiş olacak.

Bir Amerikan astronot ve iki Rus kozmonotu taşıyan Suyuz TMA-16M, dün akşam yerel saatle saat 22.42 itibariyle Kazakistan’daki Baykonur kozmodromundan fırlatıldı.

Mekiğin fırlatılması ardından yapılan açıklamada, uçuşun ‘normal’ olduğu bilgisi verildi. [...]

URFA (DİHA) - Kobanê'ye geçmeye çalıştıkları iddia edilen 5'i çocuk 10 kişi Birecik'in Göktepe köyünde gözaltına alındı.

Kobanê sınırındaki Urfa'nın Birecik ilçesine bağlı Göktepe köyünde, jandarma dün gece bir minibüs içindeki 5'i çocuk 10 kişiyi gözaltına aldı. Aracın resmi plakalı ve sürücüsünün de F.P. adlı kişi olduğunu söylerken, sınırı geçmeye çalıştıkları iddia edilen 10 kişinin önümüzdeki saatlerde Birecik Adliyesi'ne çıkarılacağı öğrenildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com