El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

ANKARA (DİHA) - Ankara'da, Kobanê Dayanışması bileşeni sendika, siyasi parti, STÖ ve çok sayıda dernek 1 Kasım Kobanê günü vesilesi ile eylem kapsamında sokağa çıkacak.

Aralarında Noam Chomsky ve Adolfo Perez Esquivel'in de olduğu aydınların çağrısıyla gündeme gelen "Uluslararası Kobanê ile Dayanışma Günü" çerçevesinde 1 Kasım Cumartesi günü Türkiye çapında il ve ilçelerde kitlesel etkinlikler düzenlenecek. Ankara'da da, Kobanê Dayanışması bileşeni sendika, siyasi parti, STÖ ve çok sayıda dernek 1 Kasım Kobanê günü vesilesi ile eylem kapsamında sokağa çıkacak. [...]

HPG BİM, Türk ordusunun 30 Ekim günü Zap bölgesi sınır hattında bulunan Bilican Karakolu’ndan Güvenlik Tepesi, Şehit Karwan Tepesi, Talisa Tepesi ve Küçük Gare Tepesine obüs ve havanlarla bir bombardıman gerçekleştirdiğini açıkladı. HPG BİM Türk ordusunun 3 gündür Şırnak’a bağlı Çiyayê Fila ve Bışya Reş alanında pusulama yaptığını da duyurdu.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG BİM, 30 Ekim günü saat 14:30 ile 15:00 arasında Zap bölgesi sınır hattında bulunan Bilican Karakolu’ndan Güvenlik Tepesi, Şehit Karvan Tepesi, Talisa tepesi ve Küçük Gare Tepesi’ne obüs ve havanlarla bir bombardıman gerçekleştirdiğini açıkladı. [...]

DAİŞ çetelerinin saldırısında gözünden yaralan Kobanêli Avdo Said Leheni, kendisini vuran kişinin Türk askeri olduğunu söyleyerek, “Türkiye, DAİŞ’e yardım ediyor. Ben de savaştım. Çatışmaya girdim. Yemin ederim, beni vuran Türk askeriydi. Bana ateş açanın üzerinde Türk askerlerinin giysileri vardı. Bunu gözümle gördüm” dedi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısında birçok Kobanêli yaşamını yitirdi ve yaralandı. DAİŞ’in saldırılarına karşı Kobanê’de YPG/YPJ savaşçıları ile Kobanê halkının direnişi ise 47 gündür devam ediyor. DAİŞ’in ağır silahlı saldırılarına rağmen YPG ve YPJ’nin direnişi geriletilemiyor. [...]

Isparta’da mevsimlik işçi taşıyan midibüsün kaza yapması sonucu 13 işçi yaşamını yitirdi.

Isparta’nın Yalvaç ilçesinden Gelendost’a giderken mevsimlik işçileri taşıyan midibüsün kaza yaptı. Kaza sonucu çoğu kadın 13 işçi yaşamını yitirdi, 7 işçi de yaralandı.

Isparta’nın Yalvaç ilçesinden Gelendost’a giderken Balkonak köyü yakınlarında işçi servisinin şarampole yuvarlanması sonucu iş cinayeti yaşandı. İlk belirlemelere göre, 13 mevsimlik işçi kazada can verdi.

Elma toplama işinde çalışan işçileri taşıyan midibüsün, virajlı yolda şarampole yuvarlandığı belirtildi. Olay yerine sağlık ekipleri sevk edilirken, yaralı 7 işçi hastaneneler kaldırıldı. [...]

DAİŞ çetelerinin saldırılarının aralıksız sürdüğü günden bu yana sınır köylerde direniş nöbeti tutan halk, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolaysıyla çağrı yaptı. “Gün Kobanê direnişine sahip çıkma günüdür” diyen sınırdaki direnişçiler, gün vesilesiyle herkesi sınıra davet etti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+