El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

ADIYAMAN (DİHA) - Kobanê'de yaşanan çatışmalarda ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitiren YPG'li Baran Günana'nın cenazesi Kars'a gönderildi. [...]

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, seçim ihlallere ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Buldan ve Baluken tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen dilekçede, 2014 yılı, yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin siyasi tartışmaları dışında, seçim hileleri ve yolsuzlukları nedeniyle ‘seçim güvenliği’nin de çok tartışıldığı bir yıl olduğuna dikkat çekildi. [...]İZMİR (DİHA)
- Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla gözaltına alınan BDP İzmir eski Gençlik Meclisi üyesi Asil Benler çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılırken, Özgür Çınar isimli genç tutuklandı.

BDP İzmir eski Gençlik Meclis üyesi Asil Benler, 7 Ekim'de İzmir'de Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla sabah saatlerinde evden fırına ekmek almaya giderken, BDP İzmir eski gençlik Meclisi üyesi Özgür Çınar da evine yapılan baskınlarında göz altına alınmıştı. İzmir Adliyesi'nde mahkemeye çıkarılan Benler serbest bırakılırken, Çınar ise tutuklandı. [...]

PKK’nin Avrupa Birliği’nin “terörist örgütler” listesinden çıkartılması için Avrupa Adalet Divanı’nda yapılan başvuruda yeni bir aşama girildi. Divanın AB’ye verdiği savunma süresi bugün biterken, hiçbir AB üyesi ülkenin PKK’nin listede kalması konusunda savunmayı üstlenmemesi dikkat çekti.

Batı ve Güney Kürdistan’da YPG/YPJ savaşçıları ile HPG gerillalarının DAİŞ çetelerine karşı verdiği etkili mücadele uluslararası arenada Kürt özgürlük hareketine yeni bir kapı araladı. 40. güne girmek üzere olan Kobanê direnişi nedeniyle dünyanın gündemine oturan Kürt özgürlük hareketine karşı uluslararası güçlerin nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+