El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

DİYARBAKIR (DİHA) - Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 25. yılında "Gök, deniz ve toprak" isimli kitap çıktı.

Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 25. yılında çocuklar için "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"ni 30 maddesini konu alan "Gök, deniz ve toprak" adlı kitap Can Çocuk Yayınları'ndan çıktı. Feridun Büyükyıldız'ın kaleminden Gök, Deniz ve Toprak, Vaqar Aqaei'nin resimleriyle 8 yaş ve üstü çocuklar için raflarda.

Kitabın öyküsü şu şekilde: Dünyayı ve evreni temsil ettiğini düşündüğü için çocuklarına 'Gök', 'Deniz' ve 'Toprak' isimlerini veren hükümdar o güne dek yalnızca kendisi ve ailesinin mutluluğunu gözeterek kurduğu düzenin doğruluğunu sorgulamaya başlar. [...]

Japonya’nın Tokyo kentinde Kürt kadınları, düzenledikleri bir toplantı ile kadına yönelik şiddeti protesto etti. Toplantı’da Arîn Mîrxan’ın kadın direniş sembolü olduğu vurgulandı.  

Komela Çanda Kurdê Japan kadın kolları, dün “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü“ dolayısıyla bir toplantı düzenledi. Burada yapılan konuşmalarda, günün önemine dikkat çekilerek, Kürt kadının rolüne vurgu yapıldı. Arîn Mîrxanların önemine değinildiği konuşmada, kadın mücadelesinin daha geliştirilmesinin altı çizildi. [...]

PKK’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümü, Belçika’nın Liege kentinde yapılan etkinlik ile kutlandı. Kutlamaya bir konuşma yapan KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal,  PKK’nin bütün Ortadoğu’ya öncülük ettiğini söyledi.

Liege kentinde bulunun Place Kongre Salonunda gerçekleşen PKK’nin 36'ncı kuruluş kutlama etkinliğinde binlerce kişi bir araya geldi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri, PKK bayraklarının asıldığı etkinlikte konuşan KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal,  PKK’nin Kürdistan tarihindeki rolüne değindi. Kartal,” Kürtler, PKK ile tarih sahnesine çıkmıştır. Kürtler var olma mücadelesi vererek, bugüne gelmiştir. [...]

Şırnak’ın Silopi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 3’ü çocuk 4 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

Alınan bilgilere göre kaza, Silopi-Cizre karayolu üzerinde bulunan Cudi Tesisleri yakınlarında meydana geldi. Ahmet Tayfur Demir yönetimindeki 33 APS 79 muz yüklü TIR, Yılmaz Marur yönetiminde bulunan 06 BK 2058 plakalı otomobili altına alarak bir süre sürükledi. Kazada otomobilde bulunan Hilal (2), Kine Em (3), Ozan (5) ve anne Elif Marur olay yerinde hayatını kaybetti.

Otomobil sürücü Yılmaz Marur Silopi Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, TIR şoförü Ahmet Tayfur Demir ise Cizre Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. [...]

Güney Kürdistan’a yönelik silah yardımlarına ilişkin karmaşık tutumuyla öne çıkan Alman Yeşiller Partisi (Grünen) kongresinde silah yardımlarına karşıt tutum alındı.

Hamburg kentinde düzenlenen Yeşiller kongresinde, Kürtlere yönelik silah yardımına olumlu bakan Eşbaşkan Cem Özdemir ile bazı milletvekillerinin tavrına onay verilmedi. Yoğun tartışmalar sonucunda, Federal Meclis Grubu ile Özdemir dışındaki parti yönetiminin silah yardımı karşıtı tutumu kabul gördü. Kongrede, Kürtlere verilen silahların ‘yanlış ellere geçebileceği’ görüşü destek buldu. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+