El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

Adana’da karanlık güçler tarafından katledilen özgür basın emekçisi Kadri Bağdu, Zürih Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde anıldı. Anmaya yakınları İsviçre Demokratik Kürt Toplum Konseyi yöneticileri ve Kürdistanlılar hazır bulundu.

Anma, Özgür Basın Şehitleri ve Kobanê direnişinde yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Kürt Siyasetçi Xebat Öcalan, bir konuştu. Öcalan, özgür basına sıkılan kurşun Kürt halkının barış ve özgürlük arayışlarına sıkıldığını söyledi.

Daha sonra sonra anmaya telefon ile katılan Bağdu’nun eşi Şemsê Bağdu "Eşime sıkılan kurşunlar bu onurlu mücadelede yürümemize engel olmayacaktır. [...]

İzmir'de Kobanê direnişi ile dayanışma eylemleri sırasında polisler ve devlet destekli ırkçı bir yapılanma olan ülkücülerin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralandıktan sonra bu sabah hayatını kaybededen Ekrem Kaçeroğlu, binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir'de 7 Ekim günü Bornova Doğanlar Mahallesi'nde DAİŞ saldırılarını protesto eyleminde polis ile ülkücülerin silahlı saldırısında başından ağır yaralanan ve bu sabah hayatını kaybeden Ekrem Kaçeroğlu, binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir Adli Tıp Kurumu'ndan onlarca araçlık konvoyla alınan Kaçeroğlu'nun cenazesine PKK ve KCK bayrakları sarıldı. [...]

Almanya’ın Bremen ve Hannover kentleri ile Avusturalya’nın Sydney kentinde, Kobanê için yapılan eylemlerde DAİŞ vahşeti ve işgal saldırıları kınandı. Eylemlerde, Batılı hükümetlere YPG'ye silah vermeleri ve Kobanê'ye yardım için koridor açılması amacıyla Ankara'ya baskı yapmaları istendi.

DAİŞ çeteleri tarafından 15 Eylül tarihinde Rojava’nın Kobanê Kantonuna yönelik yapılan saldırılar, protesto edilmeye devam ediyor. Almanya'da Cumartesi günü 23 kentte protesto eylemleri yapıldı. Eylemlerin yapıldığı kentler arasında Bremen ve Hannover de vardı.

Bremen kentinde binlerce kişinin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+