El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

Amed'de yüzü maskeli 2 kişi, kuyumcuyu başına tabanca kabzasıyla vurup yaraladıktan sonra 3 kilo altını alan soyguncular kaçarken, komşu esnaf müdahale edince tabancayla ateş açtı. Bir esnaf da soygunculara tabancayla ateş açarak karşılık verdi. Soyguncular izlerini kaybettirirken, görgü tanıkları bir soyguncunun vurulup yaralandığını söyledi.

Olay akşam saatlerinde, merkez Bağlar İlçesi Sağlık Ocağı Caddesi üzerinde bulunan Cuma Gürbüz'e ait kuyumcuda meydana geldi. Yüzleri maskeli iki kişi, kuyumcuya girerek, işyeri sahibi Cuma Gürbüz'den altınları vermesini istedi. Gürbüz, direnip altınları vermek istemeyince soyguncular, Gürbüz'ü, başına tabanca kabzası ile vurarak yaraladı. [...]

"Kobanê neden düşmedi?" sorusunun en somut örneği; Ehmed, Mehmû ve Brahim kardeşlerin öyküsü. "Yoksul ama yurtseverlik duyguları güçlü" Berkel ailesinden 3 kardeş, bir yıl içerisinde kardeşlerinin cephede yaşamını yitirdiği, YPG yetkililerine söylemeyerek direnişe katıldı ve yaşamlarını yitirdi. Geride kalanlar özgür bir ülkede ve kendi toprakları üzerinde yaşamlarını sürdürsünler diye. [...]

Avrupa ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Almanya’da da ‘yabancıların devlete maddi yük oldukları’ tezi halen birçok sağ ve aşırı sağ parti tarafından sıkça işleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise, genç nüfusun ağırlıkta olduğu yabancı ülke vatandaşları Alman devletine yıllık 22 milyar ek vergi sağlarken, Almanlara oranla daha büyük bir kısmı ‘artı değer’ getiriyor.

Bertelsmann Vakfı tarafından Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW)’ne yaptırılan araştırmaya göre, Almanya’da yabancı ülke pasaportu taşıyan 6,6 milyon kişinin ülke ekonomisine ek katkısı kişi başına 3 bin 300 civarında. [...]

DERSİM (DİHA) - Dersim'de büyük bir tepkiyle karşılanan Bahçeli yapacağı ziyaretleri iptal etti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, protestolarla geçen ziyareti nedeniyle programlarını iptal etti. Dersim Valiliği'ni ziyaret eden ve burada açıklama yapan Bahçeli, cemevi ve esnaf ziyaretleri yapacağını açıklamıştı. Yapılan protestolar üzerine ziyaretlerin iptal edildiği açıklandı. Programını iptal eden Bahçeli, Elazığ'a dönüyor. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+