El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

İSTANBUL (DİHA) - Uyuşturucu satıldığı iddiasıyla Beyoğlu Çukur Mahallesi'nde operasyon düzenleyen polis, Mustafa Kurşun ve eşi Gülseren Kurşun'u 1 yaşındaki çocuklarının gözü önünde darp etti. Polis saldırısında gözünden yaralanan Mustafa Kurşun, "Eğer bu memlekette yasa varsa, ben bu gözümün hakkını bu devletten çıkaracağım" dedi.

Polis şiddetinin had safhaya çıktığı Türkiye'de, bu kez şiddetin hedefi Beyoğlu Çukur Mahallesi Tirşe Sokak'ta bir apartman dairesinde ikamet eden Kurşun ailesi oldu. Uyuşturucu satıldığı iddiasıyla mahallede düzenlenen operasyonda, Mustafa ve Gülseren Kurşun, 1 yaşındaki çocuklarının gözleri önünde polis işkencesine maruz kaldı. [...]

Gölbaşı HDP ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce molotofkokteyli atıldı. Saldırıda binada büyük çapta maddi hasar meydana geldi. 

Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan HDP ilçe binasına dün gece kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce molotofkokteyli saldırı düzenlendi.

Saldırıda ilçe binasında bulunan eşyalar kullanılamaz hale gelirken, saldırı sonrası ilçe binasına gelen polisler, inceleme yaptı. Şu ana kadar hiç kimsenin gözaltına alınmadığı belirtilirken, HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Çörekçi ise emniyete çağrılarak ifadesine başvuruldu. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında başlayan çatışma devam ederken, askerlerin bombardımanı sonucu Fis Tepesi'nde yangın çıktığı öğrenildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Fis Ovası'nda HPG gerillaları ve askerler arasında başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar, canlı kalkanların bulunduğu alandan yaklaşık 700 metre ötede gerçekleşirken, Kobra tipi helikopterlerin de bölgeyi havadan bombaladığı öğrenildi. Çatışma bölgesinde yoğun bombardıman nedeni ile Fis Tepesi'nde yangın çıktığını belirtilirken, çatışma esnada DİHA muhabirinin bulunduğu alana da ateş açıldığı bildirildi. [...]

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde askerlerin operasyon baskısını kabul etmeyen 71 köy korucusu istifa etti.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin Çeman (Başaran) köyünde askeri yetkililerin operasyona çıkma baskısını kabul etmeyen 71 köy korucusu, hazırladıkları istifa dilekçelerini akşam saatlerinde Beytüşşebap Kaymakamlığı'na teslim etti. Yapılacak askeri operasyonlara katılmayacaklarını, çatışmalara girmeyeceklerini, nöbet tutmayacaklarını ifade eden korucular, askerlerin yıllardır kendilerini kullandığını belirtti.

Bir korucu, "Biz artık kardeşlerimizi öldürmek istemiyoruz. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+