El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

DTK, DBP ve HDP Eş başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanlarından oluşan 15 kişilik heyet, Kobanê halkı ile dayanışmak için Kobanê Kantonu'na gidiyor. 

IŞİD'in Kobanê Kantonu'na yönelik saldırıları devam ederken, Kanton ile dayanışma amacıyla etkinlikler gerçekleştiriliyor. Kobanê sınırında çadır kuran halk, sloganlarla YPG ve YPJ savaşçılarına destek sunarken, seçilmişler de Kobanê Kantonu'na destek ziyaretinde bulunuyor.

Sabah saatlerinde Suruç’ta bir araya gelen DTK, DBP ve HDP heyeti, Kobanê Serxet (Mürşitpınar) Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye geçmek üzere yola çıktı. [...]

URFA (DİHA) - Kobanê direnişine destek vermek amacıyla binlerce kişinin akın ettiği sınırın sıfır noktasında bulunan Ovan köyünde kurulan çadırlar Murşitpınar Sınır Kapısı (Kobanê Serxet) yakınında bulunan Çaykara köyüne kaydırılıyor. Kobanê'nin tam karşısında bulunan sınıra 10 çadırın kurulacağı bildirildi.

IŞİD çeteleri ile YPG ve YPJ savaşçıları arasında çatışmaların yoğunlaştığı sınır hattına doğru bölgenin dört bir tarafından binlerce kişi akın ediyor. Kitlenin gün geçtikçe artması üzerine oluşturulan kriz masası Ovan köyünde kurulan çadırların Murşitpınar Sınır Kapısı'na kaydırılmasını kararlaştırdı. [...]

Tev-Çand Şehit Sefkan Kültür Sanat Akademisine bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Şanoya Çiya tiyatro grubu, 'Rojên Germ' adlı yeni bir oyunla medya savunma alanlarında gerillalarla buluştu. Newroz'la başlayan süreçte devrimci sanatçı Yekta Herekol anısına hazırlanan 'tas' adlı oyunlarıyla sahne alan grup, bu kez 'Rojên Germ' adlı yeni bir çalışmayla Medya Savunma Alanlarında sahnedeydi. Ağustos ve Eylül ayı içerisinde gerilla alanlarında dekor ve kostümleri sırtlarında, turnedeydi. [...]

SEBAHATTİN KOYUNCU

ŞIRNAK (DİHA)
- Cudi Dağı eteklerinde bulunan köyleri Hesana'yı 90'lı yılların şiddet ortamında devlet baskısı sonucu terk edip Avrupa'ya göç etmek zorunda kalan bazı Asuri aileler, yıllar sonra dönme kararı aldıkları köylerini yeniden inşa etmeye başladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+