YPG Haseke'yi tamamen kontrolüne aldı, kutlamalar başladı - Video

YPG "Hemleya Berxwedana Şehîdên Kobanê" Rojavayê Kobanê de berdewam dike - Video

Selahattin Demirtaş, Kadınların düzenlediği foruma katıldı - Video


El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin DEMİRTAŞ’ın, yarın (31 Temmuz  2014 Perşembe) HATAY ve MERSİN’de katılacağı programlar şöyle:
HATAY

Saat: 12.00 STK, oda, dernek, sendika, meslek örgütü ve kanaat önderleriyle toplantı

Yer: Bedircan Konferans Salonu / Turunçlu Mh. / Samandağ yolu üzeri / HATAY
MERSİN

Saat: 17.30 Miting

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı / Mersin

Mersin mitingi canlı yayınlanacak. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İsrail günün ilk saatlerinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Gazzeli sığınmacılar için kullanılan bir okulu vurdu. Saldırıda 15 kişi yaşamını yitirirken 23'üncü gününe giren İsrail saldırılarında ölü sayısı bin 262, yaralı sayısı da 7 bine dayandı. Yakın tarihte ateşkese ilişkin ise hiçbir işaret yok.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 23'üncü güne girerken, İsrail ordusu yine bayram dinlemedi. Havadan, karadan ve denizden saldırılarına devam eden İsrail ordusu, tüm uyarılara karşın, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kullanılan bir okulu daha vurdu. Sabah saat 05:30'da vurulan Jabalia sığınma kampında en az 15 kişi yaşamını yitirdi. [...]

Vanlılar Ramazan Bayramı’nda yeni bir eylemin startını verdi. Kalekol ve HES yapımlarıyla gündeme gelen Çatak’ta çadır eylemi başlatıldı.

Van’ın Çatak ilçesinde Rojava’ya dönük saldırılar, yeni karakol, baraj ve HES yapımlarını protesto amacıyla çadır eylemi başlatıldı. Binlerce kişinin biraraya geldiği eyleme HDP Van Milletvekilleri Özdal Üçer, Nazmi Gür, Van Büyükşehir Eş Belediye Başkanı Bekir Kaya, ilçe belediye başkanları, Van İl Başkanı Musa İtah, HDP İl Başkanı Harun Okay, sivil toplum örgütleri ve barış anneleri de katıldı. [...]

HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi ve Birinci Müsteşar Francois Naucodie ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüşme yaptı. Demirtaş, görüşmenin ardından bir kez daha Başbakan’ı canlı yayında halkın karşısına çıkmaya çağırdı.

Halkların ve demokratik değişimin adayı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi ve Birinci Müsteşar Francois Naucodie ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüşme yaptı.

Demirtaş’ın Mecidiyeköy'deki bürosunda yapılan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+