El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

 Irak’ın başkenti Bağdat’ta Cuma akşamı yüzlerce kişi sokaklara çıkarak elektrik kesintilerini protesto etti. Kent sakinlerin elektrik kesintilerinden yolsuzlukla suçlanan hükümeti sorumlu tutuyor.

Kent sakinleri protesto eyleminde “Hırsız, hırsız, hırsız” şeklinde slogan atarak tepkilerini ifade ettiler.

Hükümet bir çok kez elektrik kesintilerinin sona ereceği sözünü verdi ancak kriz devam ediyor. Ülkenin çoğu bölgesinde ancak günde birkaç saat elektrik verilebiliyor. Bu da aşırı sıcaklar altındaki günlük yaşamı daha da zorlaştırıyor.

Yetkililer sıcaklık değerlerinin 50 dereceyi geçtiği geçtiğimiz Perşembe ve Pazar günülerini tatil ilan etmişti. [...]

OSMANİYE (DİHA) - Osmaniye'nin Amanos Dağları eteklerindeki Karaçay Mesire Alanı'nda dün akşam özel hareket polisleri ile HPG'liler arasında yaşanan çatışmanın ardından başlatılan geniş çaplı operasyon devam ediyor.

Osmaniye'nin Amanos Dağları eteklerindeki Karaçay Mesire Alanı'nda dün akşam özel hareket polisleri ile HPG'liler arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmanın ardından özel hareket polisleri ve askerler tarafından Amanos Dağları'nda geniş çaplı operasyon başlatıldı. [...]

ABDEM ve Demokratik Güç Birliği bileşenleri, 9 Ağustos'ta Köln'de düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu. Çağrı metninde, AKP'nin Medya Savunma Alanları'na saldırılarını ve siyasi soykırım operasyonlarını durdurması, Kürt Halk Önderi Öcalan'a tecride son vermesi istendi. Metinde, uluslararası güçlerin de savaş politikalarına desteğini çekmesi, PKK yasağını kaldırması talep edildi.

Almanya'nın Köln şehrinde 29 Temmuz'da bir araya gelen ABDEM ve Demokratik Güç Birliği bileşenleri, 8 Ağustos'ta Köln'de düzenlenecek yürüyüş ve miting gündemiyle bir araya gelerek planlama çıkardı. [...]

Tekman'da siyasi soykırım operasyonları kapsamında 8 kişi gözaltına alındı.
AKP hükümetinin siyasi ve askeri soykırım operasyonları sürüyor. 
Erzurum'un Tekman ilçesinde sabah saatlerinde polis tarafından çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Polis, aralarında DBP yöneticilerinin de bulunduğu Cüneyt Koçak, A.Cebbar Yalçın, Aydın Ekici, Rızgan Turan, Abdulvahap Sarıkan, Fesih Sarıkan, Yunus Sarıkan ve Nasır Sarıkan adlı kişileri gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+