El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

SERHAT YÜCE

DİYARBAKIR(DİHA)
- Diyarbakır Silvan'da, DBP Gençlik Meclisi tarafından başlatılan ve dördüncü gününe giren uyuşturucuya, fuhuşa, asimilasyon politikalarına ve ajanlaştırmaya karşı çadır eylemine, kadınlar da destek verdi. Kadınlar daha önce uyuşturucu içicilerinin kümelendiği parka artık huzurlu bir şekilde gelebildiklerini ifade etti. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Uluslararası Af Örgütü, Irak ve Suriye'de katliamlara imza atan IŞİD'i Irak'ın kuzeyindeki azınlıklara karşı "etnik temizlik" yaptığını belirtti. Birleşmiş Milletler de (BM) bir süre önce IŞİD'in Irak ve Suriye'de sistematik şekilde etnik temizlik yaparak, savaş suçu işlediğini açıklamıştı.

IŞİD'in Irak ve Suriye'de akıl almaz terörü devam ederken, uluslararası alanda örgütlü insan hakları örgütlerinin de IŞİD'e yönelik kınamaları sürüyor. Son olarak Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, katliamdan kurtulanlarla görüşerek hazırladığı raporda, IŞİD'i Irak'ta azınlıklara karşı "etnik temizlik" yaptığını açıkladı. [...]

Geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitiren PKK’li tutsak Yaşar Dere, memleketi Maraş’ın Elbistan içlesinde Katsal köyünde toprağa verildi.

İzmir Şakran F Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirerek, yaşamını yitiren PKK’li tutsak Yaşar Dere, memleketinde son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir'deki Şakran F Tipi Cezaevi'nde dün geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitiren PKK'li tutsak Yaşar Dere'nin cenazesi, dün Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınması sonrası defnedilmek üzere Maraş'ın Elbistan ilçesine doğru yola çıkarıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+