El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

AMED (DÎHA) – Heyeta ku ji 4 kesan pêk tê ya girêdayî Musteşariya Ewlehiya Cemaweriyê hate hînbûn ku li bajarên Kurdistanê yên wakî Mêrdîn, Amed, Êlihê bi nûnerên rêxistinên sivîl ên civakî û kesên navdar û walî û rayedarên leşkerî ve têkîldarî tabloya dê di hilbijartinan de derkeve hin hevdîtinên neasayî dikin.

Heyeta Musteşariya Ewlehiya Cemaweriyê hate hînbûn ku li bajarên Kurdistanê yên wakî Mêrdîn, Amed, Êlihê bi nûnerên rêxistinên sivîl ên civakî û kesên navdar û walî û rayedarên leşkerî ve têkîldarî tabloya dê di hilbijartinan de derkeve hin hevdîtinên neasayî dikin. [...]

AĞRI (DİHA) - AKP'nin 13 yıllık iktidarı döneminde en büyük icraatlarından biri olarak inşaat ettiği HES'ler, Serhad illerinin doğasını adeta yok etti. Yapılan bu HES'ler büyük bir ekolojik tahribata neden olurken, doğanın tahribiyle birlikte kültürel miras da yok olmakla yüz yüze bırakıldı. [...]

Suudi Arabistan’da bir Şii camisine düzenlenen bombalı saldırının bilançosu ağırlaşıyor. DAİŞ çeteleirnin düzenlediği saldırıda en az 22 kişi yaşamını yitirirken, 100’ü aşkın kişi yaralandı.

Yemen’deki benzer saldırıda da onu aşkın kişi yaralandı.

El Katif kenti yakınlarındaki El Kudayş’da bir camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı intihar saldırısında en az 22 kişi hayatını kaybetti. El Arabiya televizyonuna göre, saldırıda 100 kadar kişi de yaralandı.

DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği terör saldırısında yaralananlardan en az 12’sinin durumunun ağır olduğu bildiriliyor. [...]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen tiyatro ve sinema sanatçısı Defne Halman destek için hazır bulunduğu şenlikte, AKP ve sermayenin saldırılarına karşı Beyoğlu’nu ve tüm kenti sonuna kadar savunma sözü verildi.

Beyoğlu Kent Savunması, AKP ve sermaye talanına karşı 22-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği “ Beyoğlu Sokak Şenliğinin startını yıkılan tarihi Emek Sineması önünde verdi. Erbane ve trompet ritimlerinin çalınmasıyla başlayan şenlikte , “ Beyoğlu’nu terk etmiyoruz” yazılı pankart açıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com
Google+