El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Kars’ta yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. HPG, “Kuzey Kürdistan’da zorlu ve çetin görevleri yürütmek üzere görev alan, dönemin emrettiği militan duruşu sergilemek üzere tarihi sorumlulukların bilinciyle kendini örgütleyen 5 arkadaşımız 25 Nisan günü TC ordusu Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçê alanında başlattığı kapsamlı operasyonda çatışmaya girmiştir. Yaşanan bu çatışma da 5 arkadaşımız şehit düşmüştür” dedi. [...]

KİLİS (DİHA) - Kilis kent merkezine bu sabah Suriye tarafından 2 katyuşa roketatar mermisi atıldı.

18 Ocak'tan bu yana 19 kişinin yaşamını yitirdiği Kilis kent merkezine bu sabah saatlerinde yine Suriye tarafından 2 katyuşa roketatar mermisi atıldı. Büyük gürültüyle infilak eden roketlerin patladığı bölgede çok sayıda yaralının olduğu belirtildi. DAİŞ'in kontrolünde bulunan bölgeden atılan roketatar mermilerinden biri şehirler arası otobüs terminaline yakın bir alana isabet etti.

Olay yerine çok sayıda sağlık kurtarma ve polis ekipleri sevk edildi. [...]

Bu sabah saat 04:00 sularında Başika’da saldırıya geçen DAİŞ çetelerinin Hristiyanların yaşadığı Telskof nahiyesini işgal ettikleri öğrenildi.

Yerel kaynaklar, DAİŞ çetelerinin bu sabah saat 04:00 sularında peşmergenin denetimindeki Başika yakınlarındaki Hıristiyanların yerleşim yeri olan Telskof nahiyesine saldırdıkları ve nahiyeyi işgal ettiklerini belirtti. 

Saldırı hakkında bilgi veren kaynaklar, DAİŞ çetelerinin Musul'a bağlı Zerdik dağı yakınlarından bulunan ve henüz ismi öğrenilemeyen bir köyün daha kontrolünü ele geçirdikleri, bilgisini verdi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve "İllegal haber ajansı kartı" denilerek basın kartlarına el konulan JINHA muhabirleri Ceren Karlıdağ ve Öykü Dilara Keskin, hakkında "Silahlı olarak eyleme katılma" gerekçesi ile dava açıldı.

15 Kasım 2015 tarihinde haber takip ettikleri sırada gözaltına alınan JINHA muhabirleri Ceren Karlıdağ ve Öykü Dilara Keskin hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın gerekçesi belli oldu. Muhabirler hakkında "Silahlı olarak katılan yürüyüşe ihtara rağmen dağılmama ve terör örgütü propagandası yapma" iddiası ile açılan dava 28 Haziran Salı günü saat 11.30'da görülecek. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf