El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.
ANKARA (DİHA) - Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, usulsüz dinlemelere ilişkin emniyetteki "paralel yapı" operasyonu kapsamında,18 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Ankara Merkezli yürütülen “usulsüz dinleme” operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve çoğunluğunun “paralel yapının Emniyet ayağı” olduğu iddia edilen polislerden oluşan kişilerden 18’i tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, 24 şüphelinin tutukluluk koşullarının bulunduğunu savunarak Ankara 1.Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti. 

İtirazı değerlendiren Ankara 2. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Newroz Parkı'nda 12 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmen yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkeme tarafından 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır'da 23 Nisan 2013'te Newroz Parkı'nda 12 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunurken suçüstü yakalanan öğretmen hakkında açılan davanın karar duruşması, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık ve avukatı ile mağdur çocukun avukatları katıldı.

Duruşma, iddia makamının mahkeme heyetine mütalaasını sunması ile başladı. [...]

DBP Van İl Başkanlığı yarın yapılması planlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingini 7 Mart tarihine ertelediğini açıkladı. [...]

ANKARA (DİHA) - Merkez Bankası'nın Şubat ayında yaptığı faiz indirimine rağmen dolar tarihi rekor kırarak TL karşısında 2,5410'a ulaştı.

AKP hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'na (MB) yönelik faiz indirimi baskılarıyla yükselişi durmayan dolar kuru, bir kez daha tarihi rekor kırdı. MB'nin Şubat ayının sonunda yaptığı 0,25 puanlık faiz indirimine rağmen dolar kuru Türk Lirası karşısında 2,5410'a ulaştı.

Daha önce yaşanan artışlara rağmen Dolar, hiçbir zaman 2,540 seviyelerine çıkmamıştı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+