El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan 9 Ekim Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.
"Sayın Öcalan şahsında halklarımızın birliğine, kardeşliğine, özgürlüğüne ve geleceğine karşı gerçekleştirilen Uluslararası Komplo'yu bir kez daha şiddetle kınıyoruz" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'TOPYEKUN TASFİYE VE İMHA HEDEFLENDİ'

"Uluslararası Komplo, Kürdistan halkını ve onun özgürlük-demokrasi mücadelesini Önderliksiz bırakarak, aynı zamanda da halklarımızı birbirleriyle çatıştırarak topyekûn bir tasfiyeyi ve imhayı hedeflemekteydi. [...]

Uluslararası Komplo Moskova'da açlık grevi ile protesto ediliyor. 

Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova’da yaşayan Kürdistanlılar 9 Ekim 1998’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik başlatılan Uluslararası Komplo'nun yıl dönümünde Kürt Kültür Merkezinde üç günlük açlık grevine başladı. [...]

URFA (DİHA) - Suruç'ta Mehmet Bozan Ötgün isimli yurttaş evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde Mehmet Bozan Ötgün evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Ötgün, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan, Suruç'ta geçtiğimiz Eylül ayında evlerine yapılan baskınla gözaltına alınıp tutuklanan Müslüm Karak ve oğlu Baran Karak, Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ara duruşma sonucunda tahliye edildi. Karak ve oğlu kararın ardından Urfa E Tipi Cezaevi'nden sürgün edildikleri Antalya L Tipi Cezaevi'nden serbest bırakıldı. [...]

JINHA

HABER MERKEZİ - Seçim çalışmaları kapsamında dün Elazığ'ın Hozat Garajı'nda, beraberindeki üç partili ile birlikte gözaltına alınan HDP Elazığ Milletvekili Adayı İbrahim Bingöl, gece geç saatlerinde serbest bırakılırken, Tutak DBP İlçe Eşbaşkanı Bülent Oğul, Edremit HDP İlçe Eşbaşkanı Recep Gültepe tutuklandı.

AĞRI

Ağrı'nın Patnos ilçesinde dün özel hareket polislerince yapılan eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınan B.D. (17) ile Ferdi Konaç, Mahsun Uzan ve İbrahim Uzan, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf