Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.

ANKARA (DİHA) - Cizre ve Kilis'te öldürülen Rojavalılar hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya soru önergesi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, iki yıl içerisinde 25 Rojavalının askerlerin açtığı ateş sonucu katledildiğine dikkat çekerek, "IŞİD Örgütü için kevgire dönen sınırlar Rojavalılar için ölüm sınırlarına dönmüş bulunmaktadır" diye belirtti. [...]

BİTLİS (DİHA) - Tatvan'da bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 5 kişi yaşamını yitirdi, bir kişi ağır yaralandı.

Bitlis istikametinden Tatvan'a doğru giden F. A. yönetimindeki 01 FA 986 plakalı kamyon, aynı yöne giden 73 KC 710 plakalı otomobil ile Doğum Evi Kavşağı olarak bilinen Bitlis-Tatvan-Ahlat yol ayrımında çarpıştı. [...]

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selehattin Demirtaş, doğa tahribatlarına dikkat çekmek amacıyla bisiklet turuna katıldı.

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü tarafından Hasankeyf, Munzur ve Karadeniz ve İstanbul'daki Kuzey Ormanları üzerinde yapılan doğa tahribatına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bisiklet turuna,  HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş da, ailesiyle birlikte katıldı.

"Yüzünü doğaya dön, doğa katliamına sessiz kalma" yazılı pankartın açıldığı bisiklet turu 20 dakika sürdü. Demirtaş, Newroz Parkı yanında bir araya gelen çevreci ve doğaseverlerle birlikte pedal çevirdi. Bisiklet turu Qamışlo Bulvarı kavşağında son buldu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Moskova metrosunda 15 Temmuz günü meydana gelen kazada yaralanan 300 kişiden birinin daha ölmesi ile kazada ölenlerin sayısı 23'e çıktı.

Moskova metrosu kazasında ölenlere bir kişi daha eklendi. Kazada ağır yaralan bir kadının bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesi ile metro kazasında ölenlerin sayısı 23'e çıktı. İnterfaks Ajansı tarafından verilen habere göre, kazada yaralanan ve Moskova'da tedavi gören kadın 8 gündür direndiği hastanede hayatını kaybetti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+