El Ekrad: Özgürleştirme operasyonu başladı

2013-07-23 11:19:27
Yazdir

El Ekrad Cephesi Basın Merkezi, Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonunun gece yarısı başladığını belirterek, en az 30 El Kaide üyesinin öldürüldüğü, 2’si emir olmak üzere 40’ını esir aldıklarını açıkladı.

“Gerçek” Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan Ekrad (Kürt) Cephesi, gece yarısı (00.00) Til Ebyad’ı özgürleştirme operasyonu başlattıklarını duyurdu. Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad (Kürtçe: Girê Spî), Türkiye sınırı yakınında bulunuyor.

Çıkan çatışmalarda Irak-Suriye İslam Devleti’nin 30 silahlı üyesinin öldürüldüğü, 2’si Emir olmak üzere 40’ının esir alındığı bildirildi. El Ekrad, ayrıca 4 doçka silahın imha edildiğini belirtirken, çok sayıda El Kaide üyesinin Türkiye’ye kaçtığını ifade etti.

Açıklamada Til Ebyad çevresindeki köylerin El Kaide’den kurtarıldığı bildirildi. El Ekrad, bu operasyonun ardından Irak İslam Devleti’nin gelerek “kardeş olduklarını” söylediklerini ancak, daha önceki sözlerini yerine getirmedikleri için ateşkes talebini reddettiklerini duyurdu. El Ekrad, “Halkımıza söz veriyoruz: Girê Spî tamamen Irak İslam Devleti’nden temizleninceye kadar operasyon durmayacak” dedi.

YPG: 26 EL KAİDE ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Rakka bölgesi içerisindeki Til Ebyad’ın 7 km batısına bulunan Kur Hiso köyü çevresine Pazar gecesi, YPG güçleri ile El Nusra Cephesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Bu çatışmalarda El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın 26 silahlı üyesinin öldürüldüğü ve bazılarının esir alındığı öğrenildi. YPG güçlerinin ayrıca 2 karnas suikast silahı, 2 BCK ve bir doçka ele geçirdi.  Bununla birlikte bir doçka imha edilirken, 2 araç ve bir tank ateşe verildi.

Çatışmaların sonucunda Kur Hiso Köyü, YPG’nin denetimine geçerken, Kur Hiso’dan Ceren ve Sikeryat köylerine kadar kontrol noktaları koydu ve Sikeryat Köyü’nü etrafını kuşattı.

Irak-Suriye İslam Devleti ile El Nusra cephesi 18 Temmuz günü Til Ebyad’da Kürtler tarafından açılan Halk Evi’ni kuşatarak Kürtler kentten çıkarmaya kalkışmıştı. Bunun üzerine bazı Arap ve Kürt temsilciler araya girmiş ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. 20 Temmuz’da çeteci gruplar Kürt mahallelerini bombalamaya başlamış ve yüzlerce sivil Kürdü alıkoyarak, işkencelerden geçirmişti.  

Özellikle Bab ve Halep bölgesinde aktif olan 40 tabur gücüne sahip Ekrad Cephesi harekete geçerek, El Kaide bağlantılı gruplara müdahalede bulunmuştu. Irak İslam Devleti’nin emiri Ebu Musab’ı esir alan ve yüzlerce sivil karşılığında serbest bırakan Ekrad Cephesi, 20-21 Temmuz günlerindeki çatışmalar sırasında 35 El Kaide üyesini ölürmüş, onlarcasını yaralamıştı.  Kürt mahallelerine saldırı ardından YPG yaptığı açıklamada, Kürtleri koruyacaklarını ilan etmişti.
ANKARA (DİHA) - HDP Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekili İdris Baluken, birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) çalışanlarının "nöbet" sorununun çözümü Meclis Araştırması istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, ASM ve TSM çalışanlarının çalışma saatleri ve nöbet sorunlarının çözümü için Meclis Araştırması'nı talep etti. Araştırma isteminin gerekçesinde, birinci basamak sağlık hizmetlerinde yeni bir dönem diye başlatılan Aile Hekimliği'nin, 5258 sayılı yasayla 2005 yılında pilot bölge olarak Düzce'nin seçildiği hatırlatıldı. [...]

ANKARA (DİHA) - Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da Kürtçe konuşmasına yönelik eleştirileri, "Biz her yerde al bayrağı dalgalandırıyoruz, kimse bizimle milliyetçilik yarışı yapmasın" sözleriyle cevaplandırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasına Diyarbakır'da yaptığı konuşmaya gelen eleştirileri cevaplandırarak başlayan Davutoğlu, hiç kimsenin kendileriyle milliyetçilik yarışına giremeyeceğini belirterek, her yerde aynı dil ile konuştuklarını savundu. [...]

KOBANE (DİHA) - Kobanê ziyaretini tamamlayan DTK ve HDP heyeti adına açıklama yapan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, 3 ay öncede ziyaret ettikleri Kobanê'nin hala başı dik ve "şehit" kenti olduğunu belirterek, "Bugüne kadar savaş vardı. Bundan sonra yeni bir kentin inşası başlayacak. Harcını yeniden yapacağız. Burası bizim onurumuzdur" dedi. [...]

Gezi direnişi kapsamında Bursa 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 30 kişi beraat etti.

Gezi direnişi kapsamında Bursa'da çıkan olaylara karıştıkları iddiası ile Bursa 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 30 kişinin karar duruşması görüldü. "2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet gerekçesi yargılanan ve aralarından Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi eski Başkanı Ali Uluşahin, Eğitim Sen Bursa Şubesi eski Başkanı Hasan Özaydın, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci ve Bursa Barosu avukatlarından Birkan Özey'in de bulunduğu 30 sanık, duruşmada hazır bulundu. [...]

MLKP'nin "Rojava devrimini savunma" çağrısı sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da yanıt buldu. Çağrıya uyan enternasyonalist devrimciler, devrimin topraklarına gelmeye başladı. Amaç kurulacak olan enternasyonal taburla devrimi tüm dillerde savunmak ve devrimin dilini dünyaya yaymak. 

Rojava devrimi, sadece Ortadoğu halklarına değil tüm dünya halklarına yeni yaşamı müjdeliyor. Bu çağrıyı duyan devrimcilerin, komünistlerin yolu uzunca bir süredir devrimin topraklarına düşüyor. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ,  Kobanê zaferini kutlayarak, "Tarihte yeni bir sayfa açılmıştır, 'Kobanê düştü düşecek' diyenlerin tarihteki sonu gelmiştir" dedi. Yüksekdağ, Kobanê için yeniden seferberlik çağrısında bulunarak, 'bu defa da yıkılan kenti kurarak, pırıl pırıl bir Kobanê'nin oluşması için tüm halkların dayanışma sergilemesi gerektiğine' işaret etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+