3 HPG gerillası son yolculuklarına uğurlandı
2012-10-11 15:40:03
Yazdir
ANF 15:39 / 11 Ekim 2012 HABER MERKEZİ - Son dönemde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG gerillası Evin Gökguz Diyarbakır’da HPG gerillası Erdal Ceylan Antep’te, HPG gerillası Edip Çiçek Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde son yolculuklarına uğurlandı. Gerilla Gökguz’un cenaze töreninde yüzlerce güvercin havaya uçuruldu.

Elazığ'ın Arıcak İlçesi'nde, 4 Ekim'de çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG'li Evin Gökguz (Hebûn Argêş) serbest bırakılan yüzlerce güvercinin gölgesinde ve binlerce kişinin "Şehit namirin" sloganları arasında bugün toprağa verildi. Ailesi tarafından dün Malatya Adli Tıp Morgu'nda alınan cenaze Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı Morgu'nda bekletildi. Bugün düzenlenen törene BDP Diyarbakır İl Eş Başkan Yardımcısı Ahmet Gezer, BDP Diyarbakır il ve ilçe örgütü, MEYA-DER, TUHAD-FED yöneticileri, DÖKH aktivistleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistlerinin de bulunduğu binlerce kişi Yeniköy Mezarlığı'nda toplandı. Sarı, kırmızı, yeşil renklerinin hâkim olduğu alanda PKK bayrakları, HPG'li Gökguz ve aynı çatışmada yaşamını yitiren 3 HPG gerillasının fotoğraflarının bulunduğu dev pankartlar ve fotoğrafları taşındı. Sık sık "Şehit namirin", "Be serok jiyan nabe", "Biji serok Apo" sloganlarının atıldığı cenaze töreni boyunca, Gökguz anısına "gerilla" şarkıları eşliğinde halaylar çekildi.

GÜVERCİNLER UÇURULDU

Gökguz'un tabutuna PKK bayrağı ve PKK'ye katılmadan önce giydiği yöresel kıyafetinin sarılı olduğu tabutu omuzlayan kadınlar, Gökguz'u Yeniköy Camisi'ne getirdi. Cenaze namazının kılınmasının ardından tekrar omuzlara alınan Gökguz’un naaşı, defnedilmek üzere mezarlığa doğru harekete geçirildi. Sento Caddesi'ne çıkan kitle, yolu trafiğe kapatarak, uzun süren yürüyüşün ardından mezarlığa geldi. Kitle Gökguz'u, serbest bırakılan yüzlerce güvercinin gölgesinde, PKK bayrakları ile tabutuna sarılan yöresel kıyafetiyle birlikte toprağa verdi. Gerilla Gökguz'un toprağa verilmesinin ardından mezarının üstüne karanfiller ve fotoğrafı bırakıldı. Ardından kitle zafer işaretleri eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

‘BİZE DÜŞEN EVİNLERİN YOLUNDA YÜRÜMEKTİR’

Törende konuşan MEYA-DER Yöneticisi Medeni Aktar, Kürt halkının özgürlüğünü kazanabilmesi için mücadele ettiğini ifade ederek, "Evin arkadaş Kürt halkının özgürleşmesi için kendisine düşen görevi yaptı. Bize düşen görev ise Evin'lerin yolunda yürümek ve onların anısı yaşatmaktır. Başta ailesi olmak üzere tüm Kürt halkının başı sağ olsun" dedi. Daha sonra konuşan Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti Havva Kıran, Gökguz'un ailesine baş sağlığı mesajını iletti. HPG'li Evin'in ve arkadaşlarının Kürt halkının özgürlüğü için canlarını hiçe saydıklarını ve bu yolda yaşamlarını yitirdiklerini kaydeden Kıran, kendilerine düşen görevin onların yolunda yürümek olduğunu söyledi. Kıran, "Evin ve arkadaşlarının gözünün arkada kalmaması için bu mücadeleyi devam ettirmemiz gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyması ve özgürlük için mücadele etmesi gerekiyor. Her gencin bir militanca duruşa sahip olması ve bu doğrultuda mücadele etmesi gerekiyor" dedi.

Kıran'ın ardından konuşan HPG'li Gökguz'ün dayısı Ahmet Şener, ceneze defin törenine katılan herkese teşekkür etti. "Evin sadece bizim şehidimiz değildir, Kürt halkının şehidi ve evladıdır" diyen Şener, Gökguz'u anlatan bir yazı okudu.

GERİLLA CEYLAN ANTEP’TE TOPRAĞA VERİLDİ

Siirt'in Eruh İlçesi Memira Karakolu yakınlarında 3 ve 4 Ekim tarihlerinde girdiği çatışma sonucu yaşamını yitiren HPG gerillası Erdal Ceylan (Ferhat Dilok) bugün Antep'te bulunan Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. Siirt Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınan Ceylan'ın cenazesi kentin girişinde aralarında BDP Antep İl Başkanı Faik Dursun, BDP Antep eski İl Başkan Bedirhan Fermanoğlu'nun da bulunduğu kitle tarafından karşılandı. Asri Mezarlığı'na getirilen cenazenin dini vecibeleri yerine getirildikten sonra, kitle tarafından sarı kırmızı ve yeşil flamalarla donatılan tabutu konvoy şeklinde toprağa verileceği yere kadar götürüldü. Sloganlar eşliğinde toprağa verilen Ceylan'ın cenaze merasiminde duygulu anlar yaşandı.

‘KÜRT HALK ÖNDERİNİN BAŞI SAĞOLSUN’

Mezarı başında Kürt halkına zafer dileklerinde bulunan HPG gerillası Ceylan'ın annesi Zahide Ceylan, "Bugün ağlama günü değildir. Tüm Kürt halkının ve Kürt halk Önderinin başı sağolsun" dedi. Cenazeye katılan kitle daha sonra HPG gerillası Ceylan için Şehitkamil İlçesi'nde açılan Karacaoğlan Sosyal Tesis Erkek Taziye Evi'ne geçti.

HPG GERİLLASI ÇİÇEK SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Siirt'in Eruh İlçesi'nde 3 Ekim günü yaşanan çatışmada hayatını kaybeden HPG gerillası Beşir Mardin kod isimli Edip Çiçek'in cenazesi Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde toprağa verildi. Mardin'in Ademhan Tesisleri'nde BDP Mardin il, ilçe, belde başkanları ve ilçe ile belde belediye başkanlarının da katıldığı yüzlerce araç konvoyuyla karşılanan Çiçek'in cenazesi Kızıltepe'ye getirildi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Kızıltepe'nin Musa Anter Caddesi girişinde binlerce yurttaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK bayrakları taşıyarak, "Şehit namırın", "PKK halktır halk burada", "Ey Şehit xwîna te li erdê namine", "İntikam", "Biji serok Apo", "Ey Şehit riya te riya me ye" sloganları attı. Cenazenin geçtiği güzergah boyunca yurttaşlar zafer işareti yaparak destek verdi. Musa Anter Caddesi girişinde HPG bayrağına sarılan HPG'li Beşir Mardin kod isimli Edip Çiçek'in tabutunu omuzlarına alan kitle sloganlar eşliğinde Halilurrahman Camisi'ne yürüyerek, burada dini vecibeleri yerine getirildi.

Çiçek'in vücudunun tahrip edildiği ve sol gözünün çıkarıldığı görülürken, cenaze daha sonra Sanayi Mahallesi'nde bulunan Şehitlik Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mezarlık bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından "Çerxa Şoreşe" marşı okundu.

Törende konuşan MEYA-DER Mardin Temsilcisi Fettah Tekin, halkı mücadeleyi yükseltmeye çağırdı. Daha sonra konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Sihem Elveren Alp ise, savaşın artık son bulması gerektiğini ifade ederek, anaların ağlamaması gerektiğini belirtti. Çiçek'in babası M. Emin Çiçek ise, "Oğlum Kürdistan'ın özgürlüğü için mücadele etti ve yaşamını onurlu bir şekilde yitirdi" dedi.

Cenaze töreninin ardından Çiçek ailesine başsağlığı dileklerinde bulunan yurttaşlar şehir merkezine doğru yürüyüşe geçtiği sırada polis barikatıyla durduruldu. Yürüyüşte yüzünü puşi ile kapatanların yüzünü açmalarını isteyen polisler ile kitle arasında gerginlik çıktı. Gerginliğin ardından kitle olaysız bir şekilde dağıldı.


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+