HPG: Varto'da skorsky helikopter düşürüldü
2012-05-29 14:20:03
Yazdir
ANF FLASH / 14:15 / 29 Mayıs 2012 Behdinan - HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Türk ordusunun Varto kırsalında düzenlediği operasyon sırasında skorsky tipi bir helikopterin gerillalar tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

23 Mayıs'ta 3 gerillanın hayatını kaybettiği operasyona ilişkin detaylı açıklamada bulunan HPG-BİM, gerilla diye esir alınan üç kişi ile de herhangi bir bağlantılarının olmadığını ifade etti. Açıklamada bir helikopterin gerillalar tarafından darbelendiği, alev aldıktan sonra infilak ederek düştüğü kaydedildi.

HPG-BİM operasyona ilişkin şu bilgileri verdi:

“23 Mayıs günü Muş'un Varto ilçesinde gerçekleştirilen 1 jandarma astsubayın öldüğü eylem ardından bu eylem birimimiz sağlam bir şekilde yerlerine ulaşmıştır. Artan operasyonlara karşı yapılan bu eylem ardından işgalci TC ordusu tarafından 24 Mayıs günü Muş'un Varto ilçesine bağlı Leylek, Rekasa, Tanzik köyleri çevresine yönelik olarak bir operasyon başlatmıştı. 24 Mayıs günü sabah saatlerinde Çorsan Mıntıkası, Miro, Badan, Boğa Tepesi ve Güllüce alanına işgalci TC ordusu askerleri tarafından indirmeler yapılarak operasyon kapsamı genişletilmiştir. Aynı gün indirme yapan skorsky tipi bir helikoptere yönelik olarak Tanzik Köyü (Güllüce) yakınlarında gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiş, gerçekleştirilen eylem sonucunda skorsky tipi helikopter darbelenmiş ve alev almıştır. Alandan uzaklaşmak zorunda kalan skorky tipi helikopter daha sonra infilak etmiş ve düşmüştür. Eylem ardından gece geç saatlere kadar kobra tipi helikopterler tarafından alana yoğun bombardıman yapılmıştır. Alandaki operasyon devam ederken yapılan yoğun bombardıman ve yer yer yaşanan çatışmalar sonucunda 3 gerillamız şahadete ulaşmıştır. Operasyon alanlarında esir olarak ele geçirildiği söylenen 3 kişi ile de herhangi bir bağlantımız bulunmamaktadır.”

ANF NEWS AGENCY


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+