BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.
Güney Kürdistan’ın Şengal kentinde HPG gerillalarının gerçekleştirdiği bir eylem sonucunda 2 DAİŞ çetesinin öldüğü bildirildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre 26 Şubat günü saat 11 ve 15’te Suka Jer mahallesi çevresinde DAİŞ çetelerine yönelik olarak HPG gerillaları tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde 2 DAİŞ çetesi öldürüldü.

Şengal’de ayrıca bugün sabah saatlerinden itibaren DAİŞ çeteleri kentin çevresine yönelik havan ve obüslerle bombardıman gerçekleştirdi. HPG BİM bombardıman sırasında herhangi bir ölü ya da yaralı olmadığını duyurdu. [...]

YPG Basın Merkezi yazılı bir açıklama yayınlayarak,  DAIŞ çetelerine karşı Til Hemis operasyonunda yaşamını yitiren Avustralyalı savaşçısı Asê Johnston’un (Bagok Serhed) kimlik bilgisini açıkladı.

YPG açıklamasında Johnston’un YPG içinde Avusturalya halkı için güzel bir resim olduğu belirtilerek şunlar belirtildi:

“YPG/YPJ güçlerimiz insanlık değerleri için tarihi bir direniş çetelere karşı yürüttüler. [...]

YPG/YPJ güçleri öncülüğünde sergilenen kahramanca direniş sonrası özgürleştirilen Kobanê'ye dönenler, büyük bir bölümü harabeye dönmüş kentte yıkıntılar arasında yaşamı yeşertmeye başladılar.

Kobanê’den gelen tüm “Güvenli değil gelmeyin” çağrılarına rağmen, DAİŞ faşizmi karşısında göç etmek zorunda kalan Kobanêli aileler kente dönmeye devam ediyor. Kanton yönetiminin geri dönüş konusunda bir çağrıda bulunmamasına rağmen özlemini duydukları Kobanê'ye dönenler, harabeye dönmüş kentte yıkıntılar arasında yeni yaşam umudunu yeşertiyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+