BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

İSTANBUL (DİHA) - Barış İçin Kadın Girişimi üyesi kadınlar, Ortadoğu ve Türkiye'de savaşa ve kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve katliamlara karşı barışın sesini yükseltmek için 7 Eylül Pazar günü akşamı, "Kadınların öfkesi sınırları aşıyor" sloganıyla birçok ilde alanlarda olacak.

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri, Ortadoğu ve Türkiye'de savaşa ve kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve katliamlara karşı barış için 7 Eylül Pazar günü akşamı birçok ilde alanlarda olacak. [...]

VAN (DİHA) - Van'da sabah saatlerinde evden ayrıldıktan sonra kendilerinden haber alınamayan 5, 6 ve 8 yaşlarındaki üç çocuk yüzünden kentte adeta seferberlik ilan edildi. Kayıp üç çocuk gece saatlerinde bulundu.

Van'ın Şabaniye Mahallesi'nde Ersin Timur (5) ve Eser Timur (8) kardeşler ile Yusuf Ceylan (5) isimli arkadaşları dün sabah 08.00 sularında evden ayrıldıktan sonra aileleri kendilerinden haber alamadı. [...]

23 yıllık peşmerge Hüseyin, 19 yıl önce gerillaya katılmış olan kardeşi Çektar ile savaşta aynı tarafta yer almanın heyecanını yaşıyor. Hüseyin Kerkük direniş mevzilerinde Kürtlere yönelik gelişen saldırılara karşı gerillalar ile birlikte direnirken, gerilla Çektar da Kürdistan’ın başka bir alanında direniş mücadelesi yürütüyor. 

Kerkük’teki direniş güçlerinin mevzilerini geziyoruz. Yanımızda HPG gerillaları da var. Peşmergelerin gerillalara ilgisi çok fazla. [...]

Almanya’da demiryolları sendikası GDL’in çağrısına uyan binlerce makinist uyarı grevine gitti. Dün akşam 3 saat boyunca süren grev nedeniyle demiryolu trafiği felce uğrarken, makinistler ücret artışları ve çalışma saatlerinin kısaltılması konusunda kararlılar.

Federal demiryolları şirketi ise, şehirlerarası otobüs hatlarının rekabetinden etkilenmesi nedeniyle, önümüzdeki ay ve yıllarda daha ciddi krizlere maruz kalacak. 

37 bin demiryolu çalışanınının yarısından fazlasını temsil eden Alman Tren Makinistleri Sendikası (GDL)’in çağrısıyla ülke genelinde saat 18 ila 21 arasındaki uyarı grevi büyük bir katılımla gerçekleşti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+