BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

HDP, Suriye politikalarına ilişkin Davutoğlu'na sorular yöneltti. Soru önergesi veren Baluken, "İnsanlık suçu işleyen terör örgütü üyelerinin Türkiye'de rahat hareket edebildiği ve hatta devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi edildiklerine dair bilgiler artık sır değildir" dedi.

HDP Grup Başkanvekili ve Amed Milletvekili İdris Baluken, AKP'nin Suriye politikaları hakkında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na soru önergesi verdi. [...]

İZMİR (DİHA) - İzmir'de, Tahir Elçi'nin katlesilmesine dönük protosto eyleminden dönerken kendisini durdurup, yakasındaki Elçi fotoğrafını çıkarmasını isteyen polislere olumsuz yanıt veren 17 yaşındaki M.Y., polis işkencesine maruz kaldı. Zırhlı araö içine sokularak şiddet uygulanan M.Y., daha sonra araçtan atıldı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi'nin katledilmesine yönelik İzmir Torbalı'da düzenlenen, katıldığı protesto eyleminden evine dönerken polislerce durdurulan 17 yaşındaki M.Y., sokak ortasında polisin işkencesine maruz kaldı. Kar maskeli özel hareket polisleri tarafından önü kesilen M.Y., Akrep tipi zırhlı bir aracın içine konuldu. [...]

İstanbul Bayrampaşa’da, metro istasyonunun 100 metre ilerisinde yol kenarında bir patlama meydana geldi. Patlamaya boru tipi bombanın yol açtığı belirtiliyor.

İstanbul Valisi patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kadife Kavşağı'nda bir patlama meydana geldi. Bir vatandaşımız hafif yaralandı. Patlamanın neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Bu konuda bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz” dedi.

Patlamada yaralanan kişinin 36 yaşındaki Adnan Yalçın olduğu bildirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Yalçın'ın durumunu iyi olduğu öğrenildi.

Patlama sesinin ardından metro seferleri bir süreliğine iptal edildi. [...]

Van Başkale'de Tahir Elçi'nin katledilmesi protesto edildi.

Van'ın Başkale ilçesinde, Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesine karşı yürüyüş düzenlendi.

HDP, DBP ve belediye tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasına, esnaf da kepenk kapatarak destek verdi. Aralarında HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, DBP ve HDP il ve ilçe başkanlıkları, Meya-Der, Kurdi-Der, Barış Anneleri İnisiyatifi, KJA aktivistleri ile çok sayıda kişinin olduğu kitle, DBP ilçe binası önünde bir araya geldi. Yoğun kara rağmen kalabalık olan kitle, ellerinde "Seni Unutmayacağız Barışın Elçi'si" pankartıyla Kadir Saruhan Caddesi'ne kadar yürüdü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf