BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

Jinen Ciwanen Azad öncülüğünde “Xwedi derkeve” şiarıyla gerçekleşen uzun yürüyüş bugün Almanya’nın Wuppertal kentinde coşkulu bir şekilde başladı.

Almanya’nın Wuppertal kentinde Jinen Ciwanen Azad(JCA) öncülüğünde başlayan yürüyüşe yaklaşık yüz elli genç katıldı. Yürüyüşte sık sık “Bijî Serok Apo”, “Jin jiyan Azadi”, “Gençlit Apo’nun fedaisidir” ve “İntikam” sloganlarının atılırken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’nın resimleri ve bayraklar taşındı.

Bugün başlayan yürüyüş Cuma günü sona ereceğini dile getiren tertip komitesi, yürünecek mesafenin 56 kilometre olduğunu söyledi. [...]

HDP milletvekilleri Aycan İrmez, İmam Taşçıer, Erol Dora ve Kıznaz Türkeli, belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP il yöneticileri ve MEYA-DER yöneticileri, Silopi’de keskin nişancılar tarafından katledilen 55 yaşındaki Fatma Ay'ın ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Şırnak'ın Silopi ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde önceki gece keskin nişancılar tarafından katledilen 55 yaşındaki Fatma Ay için Yeşiltepe Mahallesi'nde taziye çadırı kuruldu. [...]

VAN (DİHA) - Dersim'in Nazımiye ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Sıdıka Yıldız (Destan Rüstem) kadınların omuzlarında Başkale'de son yolculuğuna uğurlandı. [...]

Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Kekelî (Kırkgöze) köyüne sabahın erken saatlerinde çok sayıda zırhlı araçla baskın yapıldı. Onlarca polis ve asker tarafından ablukaya alınan köyde, köy komisyonu üyesi olan herkesin evine baskın düzenlendi. Ayhan Hasçelik, Nusret Akan, Ömer Taş, İsmail Demirci, Ali Kahraman, Erhan Taşdemir, Nurettin Kırmızıtaş, Tahir Taşdemir ve Sıracettin Akıllı adlı kişiler baskınlarda gözaltına alınırken, yine evleri basılan Seyithan Güzel, Ercan Şimşek, Özkan Akbaş, Maşallah Çıplak ve Şahin Helvacı adlı kişilerin evde olmadığı belirlendi.
Evi basılanlardan Birgül Şimşek, hasta çocuğunun baskın sırasında bayıldığını belirtti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+