BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

DÎLOK (DİHA) - Dîlok Emniyet Müdürlüğü'ne DAİS tarafından bomba yüklü araçla yapılan bombalı saldırıyla ilişkileri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 51 kişiden 32'si tutuklandı.

Dîlok Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik 1 Mayıs günü DAİS tarafından bomba yüklü minibüsle düzenlenen ve 2 polisin yaşamını yitirdiği, 35 kişinin de yaralandığı saldırının ardından gözaltına alınan 51 kişiden 32'si tutuklandı. TEM'de yapılan sorgularının ardından 51 kişi, savcılığa sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından 51 kişi ve patlamanın olduğu sırada sosyal medya hesabından, "Devlet hastanesinde 15 ölü, 85 yaralı var. [...]

JINHA

MÊRDÎN - Nusaybin'de soykırım saldırıları 53 gündür devam ederken, Abdulkadirpaşa ve Fırat mahallelerinde yoğun çatışmalar yaşanıyor, Zeynelabidin ve Kışla mahalleleri ise tanklar tarafından aralıksız bombalanıyor.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde özyönetim direnişi 53'üncü gününde devam ederken, ilçe çatışmalar her geçen gün daha da şiddetleniyor. Nusaybin- Qamişlo sınırına konuşlanan zırhlı araçlar eşliğinde Zeynelabidin ve Kışla mahalleleri yoğun bir şekilde bombalanırken, Abdulkadirpaşa ve Fırat mahallelerinde de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Çatışma ve bombardıman devam ederken, mahallelerden kara dumanlar yükseliyor. [...]

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyeleri Paris, Londra, Mannheim, Heilbronn, Düsseldorf ve Basel kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep etmek için eylemler düzenledi. Eylemlerde, AKP/Saray'ın Kuzey Kürdistan'daki soykırım saldırıları da protesto edildi. 

MANNHEİM

Almanya’nın Mannheim kentinde Kürt gençleri Parade Meydanı'nda bir araya geldi. Merkel-Erdoğan arasındaki kirli ilişkiye dikkati çeken gençler, "İnsanlık değerlerime dokunma“ sloganları attı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf