BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir

ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

Türk devletinin vahşetini protesto etmek amacıyla Basel’de başlayan açlık grevi 2. gününde siyasetçilerin destek ziyaretleri ile devam ediyor. Eylemde konuşma yapan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, “Bize itaat edin diyorlar ama herkes iyi bilsin ki biz artık kimseye itaat etmeyeceğiz. Direneceğiz kazanacağız” dedi.

AKP ve Erdoğan öncülüğünde Türk devletinin başta Cizre ve Sur olmak üzere Kürdistan’da öz yönetim ilan edilen ilçelere dönük soykırım politikasını protesto etmek amacıyla Basel’de başlatılan açlık grevi eylemi 2. gününde devam ediyor. [...]

Sıkıyönetim kuşatması ve Cizre’deki yaralıların kurtarılması için Nusaybin’de direniş nöbetinde olan Botan yürüyüşçüleri, yarın yine Cizre’ye yürüyecek.

Botan kentlerinde devam eden sıkıyönetim kuşatması ve saldırılara karşı Türkiye ve Kürdistan’ın bir çok noktasından bir çok toplumsal kesimin katılımıyla Nusaybin’de 16 gündür devam eden direniş nöbeti eylemcileri yarın tekrar Cizre’ye yürüyecek. Cizre’ye yürümeye çalıştıkları her yürüyüşte devlet güçlerinin saldırıları ile karşılan Botan yürüyüşçülerinin Cizre yürüyüşü yarın saat 11.00’de başlayacak. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf