BDP Heyeti Ortaklar Karakolu'nu geçemedi

2012-08-22 19:20:10
Yazdir
ANF 19:16 / 22 Auğustos 2012 HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde BDP ilçe başkanının taziyesine giden BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve beraberindeki heyet, dönmek isterken Ortaklar (Bisosin) Karakolu tarafından ilçeye girmelerine izin verilmeyince geceyi Ulaşan Köyü'nde geçirmek amacıyla geri dönmek zorunda bırakıldı.

Şemdinli BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş'ın amcasının taziyesini ziyaret etmek amacıyla Yeşilova (Navberoja) Köyü'ne giden BDP Hakkari miletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkan Vekili Mehmet Kayran ve BDP ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dönüş yolunda ilçeye girişlerine izin verilmedi. Telefonla ulaştığımız Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Ortaklar (Bisosin) Karakolu'nda yaklaşık 300 aracın geçişine izin verilmediğini söyleyerek "Sabah gittiğimizde çatışmanın ortasında kaldık. Mermi ve topların başımızın üzerinden gittiğini gördük ve biran sağ çıkamayacağımızı sandık. Ancak şans eseri çıktığımız bölgeden Yeşilova Köyü'ne taziye için geldik. Taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Ortaklar Karakolu'na geldiğimizde bölgede çatışmanın halen devam ettiği ve can güvenliği nedeniyle geçişlerimize izin verilmeyeceği söylendi. Bu nedenle ben ve beraberimde bulunan yüzlerce kişi geceyi Gelişen (Şapata) Köyü Ulaşan (Zerin) Mezrası'nda geçireceğiz" dedi.

Çatışmaların Bağlar (Nehri) ve Zorgeçit (Gerget) köyleri arasında devam ettiği öğrenildi.

İSTANBUL (DİHA) - Kumburgaz sahilinde kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ancak kendilerinden haber alınamayan 5 gencin deniz bisikletini kiraladıkları işletmesinin sahibi gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Kumburgaz sahilinde Pazar günü kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ancak kendilerinden haber alınamayan 5 gencin deniz bisikletini kiraladıkları işletmesinin sahibi tutuklandı.

Ayrıca gençlerin kaybolmasına ilişkin çarpıcı bir iddia da Sahil Güvenlik'ten geldi. [...]

MUŞ (DİHA) - Lice'de Mehdin Taşkın'ın askerler tarafından katledilmesi ve Mahsum Korkmaz heykelinin yıkılmasını protesto etmek amacıyla Varto-Erzurum-Karlıova yolunu trafiğe kapatan kitleye müdahale edildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde "Şehît Amed û Şehît Hêvîdar Şehitliği"ndeki Mahsum Korkmaz (Agit) heykelinin yıkılması ve askerin Mehdin Taşkın adlı genci katletmesinin protesto edildiği Muş Varto'da, dünden bu yana Leylek köyü mevkisinde trafiğe kapatılan Varto-Erzurum-Karlıova yolunda müdahale gerçekleşti. Dünden bu yana araçların geçişine izin vermeyen yüzlerce yurttaşa müdahale eden asker ve polisler, yoğun gaz bombası ve tazyikli su kullandı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ta "KCK Şırnak Gençlik Meclisi" yapılanması içerisinde yer aldıkları iddiasıyla 2009 yılında tutuklanan 13 kişi, yargılandıkları Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nce uzun tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi, "KCK Şırnak Gençlik Meclisi" soruşturması kapsamında 2009 yılında tutuklanan 13 kişi hakkında uzun tutukluluk sürelerini göz önünde bulundurarak tahliye kararı verdi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, Hasan Saçaklıdır ile Hüseyin Saçaklıdır kardeşlerin akıbetlerinin sorulduğu Cumartesi Anneleri'nin 489'uncu haftası eyleminde basın metninde kullanılan ibare için düzeltme ve özür açıklaması yayınladı.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 11 Ağustos 1996'da işleri nedeniyle Silvan'dan Diyarbakır'a gitmek üzere yola çıkan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan Hasan Saçaklıdır ile Hüseyin Saçaklıdır kardeşlerin akıbetlerinin sorulduğu eylemde okunan basın metninde kullandıkları ifade için düzeltme ve özür yazısı yayınladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+