HPG: Şırnak'ta 8 asker ve 3 polis öldürüldü

2012-08-20 14:40:03
Yazdir

Özgür Aslan-ANF 14:33 / 20 Auğustos 2012 Behdinan - Hakkari’nin Şemdinli ve Yüksekova hattındaki denetimini sürdüren HPG gerillalarının Şırnak’ta düzenlediği eylemlerde 8 asker ve 3 polisin öldürüldüğü bildirildi.

Kürdistan’da yaşanan çatışma ve gerilla eylemler hakkında günlük açıklamalarla gelişmeleri kamuoyuna duyuran HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 18 ve 19 Ağustos günü Şırnak’ta (Şirnex) yaşanan çatışmaların ayrıntılarını açıkladı.

HPG-BİM, Şırnak Emniyet müdürlüğü ve Çakırsu tugayına yönelik 18 Ağustos günü gerillalar tarafından eşzamanlı eylemler gerçekleştirildiğini bildirdi. Emniyet müdürlüğünün nöbetçi kulübesinin tamamen imha edildiği eylemde 3 polisin öldürüldüğünü belirten HPG-BİM, tugay binasının tahrip olduğu ikinci eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısının ise tespit edilemediğini kaydetti.

Eylem ardından 19 Ağustos günü sabah saatlerinde Türk ordusunun Beroje kapısı adı verilen alanı tutmak için harekete geçtiği belirtilen açıklamada Türk ordu birlikleriyle HPG gerillaları arasında saat 14.00 sularında bir çatışma yaşandığı bilgisi verildi. Bu çatışmada ölü ve yaralı sayısının tespit edilemediği ifade edilirken, Türk ordusunun kobra helikopterlerle müdahale girişimine gerillaların karşılık vermesi üzerine helikopterlerin alandan uzaklaşmak zorunda kaldığı bildirildi.

Türk ordusuna ait diğer bir kol askerin Meydane kapısını tutmak isterken, gerillaların bir eylemiyle karşılaştığı belirtildi. Saat 16.00 sularında gerçekleşen eylemde 8 askerin öldüğünü ifade eden HPG-BİM, Türk ordusunun ölü ve yaralılarını kobra helikopterler desteğindeki 4 skorsky helikopterle alandan uzaklaştırdığını kaydetti.

ŞEMDİNLİ VE YÜKSEKOVA’DA EYLEMLER

Hakkari’nin (Colemêrg) Şemdinli-Yüksekova (Şemzînan-Gever) hattındaki gerilla denetiminin devam ettiğini vurgulayan HPG-BİM, gerilla denetimindeki alanlarda 18-19 Ağustos günlerinde gerçekleştirilen eylemler ve ordu saldırıları hakkında şu bilgiler verildi:

“18 Ağustos günü Geliye Doskî alanında başlayan düşman operasyonu Sertêl mıntıkasına doğru genişleyerek devam etmektedir. Bu operasyon kapsamında 19 Ağustos günü saat 08.00 sularında Glord tepesinden Serengil ve Memişka alanlarına doğru harekete geçen düşman gücüne yönelik bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemde 1 asker öldürülmüştür. Düşman, ölü askerini 1 skorsky helikopterle alandan uzaklaştırmıştır.

19 Ağustos günü saat 19.00 sularında gerillalarımız Şemdinli’ye bağlı Dûre karakoluna yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Nöbetçi kulübesinin, nizamiye ve mevziilerin etkili bir şekilde vurulduğu ve karakol binasının alev aldığı eylemde tespit edilebilen 1 düşman askeri öldürülmüştür.”

ÇARÇELA DAĞI BOMBALANLI

Türk ordusunun savaş uçakları ve toplarla bombardımanlara devam ettiğinin belirtildiği açıklamada 19 Ağustos günü 16.00-17.00 saatleri arasında Çarçela dağına yönelik savaş uçaklarıyla, 17.00-22.00 saatleri arasında da obüs ve havan toplarıyla bir bombardıman düzenlendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Şemdinli’ye bağlı Goste, Gare, Masiro alanları, Nirkola ve Hacıbeg suyu vadilerine yönelik de 19 Ağustos günü 17.30’dan bugün sabah saatlerine kadar aralıksız obüs ve havan toplarıyla bombardıman düzenlendiği belirtildi.

ANTEP’TE YOL KONTROLÜ

Kürdistan’da neredeyse her gün yol kontrolü yapan gerillaların bu kez Antep’in Islahiye ilçesinde yol kestikleri bildirildi. “19 Ağustos günü 11.30-13.30 saatleri arasında Antep’in Islahiye ilçesiyel Hınzır yaylası arasındaki yol üzerinde gerillalarımız tarafından bir yol kontrolü gerçekleştirilmiştir” denilen HPG-BİM açıklamasında durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştirildiği, halkın Ramazan bayramının kutlanarak süreç hakkında bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

VAN VE MARDİN’DE EYLEMLER: 1 POLİS VE 1 ASKER ÖLDÜ

Van’ın Edremit ilçesinde polis noktasına yönelik 17 Ağustos günü saat 22.20 sularında bir eylem gerçekleştirildiğinin ve 1 polisin öldürüldüğünün belirtildiği HPG-BİM açıklamasında 18 Ağustos günü saat 15.30 sularında da Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Xırabe Alê karakoluna yönelik gerçekleştirilen eylemde 1 askerin öldüğü kaydedildi.

DERSİM’DE PUSULAMA FALİYETLERİ

HPG-BİM, Dersim merkeze bağlı Hakis, Hıngırvan, Dokuzkaya Sırtları ve Harçik vadisine yönelik Türk ordusu tarafından 16 Ağustos günü başlatılan operasyon gücünün ağırlıklı bölümünün 19 Ağustos günü saat 19.00 sularında geri çekildiğini belirtti. Açıklamada Türk ordusunun gizli birliklerinin keşif ve pusulama faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.

-Kobanê direnişi 46. gününde. Kobanê'deki çatışmalar takip ediliyor. 

- Peşmergelerin Kobanê’ye geçişleri ile ilgili gelişmeler takip edilecek.

-Yarın 1 Kasım Dünya Kobanê günü. Afganistan’dan Ekvador'a, Kanada’dan Avustralya’ya, sokağa çıkacak olan milyonlar Kobanê direnişini sahiplenecek.

-1 Kasım Dünya Kobanê eylemleri birçok merkezde bugünden itibaren başlıyor.

-Kobanê'deki çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçıları Ercan Kaya (Gelhat Gabar) ve Abdullah Nas'ın (Miran Didêrî) cenazeleri Siirt’te toprağa verilecek. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da 3 askerin silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından "fail" olarak ilan edilen 3 kişiden biri serbest bırakılırken, diğer 2 kişi ise önce serbest bırakıldı, ardından adliyeden çıkmalarına izin verilmeden olayla alakasız gerekçelerle tutuklandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 25 Ekim günü kimliği belirsiz kişi veya kişilerin düzenlediği silahlı saldırıda 3 askerin yaşamını yitirmesi ile ilişkili oldukları iddiasıyla Yüksekova'da gözaltına alınan Karani Tekin ve Ozan Canan ile Muğla Bodrum'da gözaltına alınan Ersin Ayvalık, Yüksekova Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından Yüksekova Adliyesi'ne getirildi. Dün sabah 10. [...]

Isparta’da mevsimlik işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi ve 16 işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin bir açıklama yapan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, Isparta'da devrilen minibüste 16 işçinin yaşamını yitirmesinin Türkiye'de sözün bittiği yer olduğunu söyledi.

2015 yılı bütçesinin de hakların çıkarına değil, savaş, sömürü ve sermayenin lehine olduğunu belirten Köse, "çözüm süreci"inde hükümetin atmadığı adımların takipçisi olacaklarını ve sendika olarak çok bileşenli bir mücadele hattı izleyeceklerini kaydetti. [...]

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırıları 46’ıncı günde devam ediyor. DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı YPG/YPJ güçleri, Kobanê halkı ve ÖSO bileşeni Burkan El Fırat güçlerinin ortaklaşa yürüttüğü görkemli direniş büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Yazılı bir açıklama yayınlayan YPG Basın Merkezi son 24 saatte Kobanê’de yaşanan çatışmalara ilişkin bilgi verdi. [...]

Ukrayna ve Rusya arasında ylardır süren müzakereler sonunda anlaşmaya varıldı. Ukrayna’nın Rusya’ya ödemesi gereken gaz borçları yapılandırılırken, Rusya Mart ayına kadar Ukrayna’ya gaz transferini devam ettirecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun gözetiminde Brüksel’de yapılan müzakerelerde, Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlıklar geçici de olsa çözüme kavuşturuldu. Dün akşam geç saatlere kadar süren müzakereler sonunda, Ukrayna’nın Rusya’ya olan 5,1 milyar dolarlık borçları yeniden yapılandırıldı.

Anlaşma gereği, Ukrayna Rusya’ya 1 milyar 450 milyon ve 1,6 milyar dolarlık iki ödeme yapacak. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+