Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

URFA (DİHA) - Kobanê sınırında barış zinciri oluşturacak olan edebiyatçılar, Suruç'a geldi. "Koridoru Aç Türkiye" çağrısıyla bir araya gelen edebiyatçıları DBP ilçe binasında ağırlayan HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, "Kobanê direnişi insanlığa ve tarihe mal oldu" dedi.

Edebiyatçılar İstanbul'dan sonra bu kez Suruç'ta Kobanêliler için bir araya geldi. [...]

VAN (DİHA) - Van'ın Edremit İlçesi'nde bulunan polis lojmanlarını koruyan güvenlik kulübesine silahlı saldırı düzenlendi.

Van'ın Edremit İlçesi İpekyolu Caddesi'ndeki Bölge Araştırma Hastanesi karşısında bulunan polis lojmanlarını koruyan güvenlik kulübesine kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Lojmanı koruyan güvenlik kapısına yaklaşan bir araçtan ateş açıldığı öğrenirken yaşanan olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Olayın yaşandığı bölgede polisiye tedbirler alındığı ve bölgede operasyon başlatıldığı öğrenildi. [...]

Arjantin’de 1976-1983 yıllıları arasındaki diktatörlük döneminde insan haklarını ihlal ettikleri için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ceza alanlar arasında askerler ve siviller bulunuyor. 20 kişi, başkent Buenos Aires’e 62 kilometre uzaklıktaki gizli tutulma merkezleri olan ve “La Cacha” ismi ile anılan mekanlarda gerçekleştirilen cinayetler için yargılandı.

135 kişiyi işkence ile öldürmekten toplam 20 sivil ve asker yargılandı.  Öldürülen 135 kişi arasında Plaza del May annelerinin simgesi olan Estella de Carlotto’nun kızı da bulunuyor. Estella de Carlotto da mahkemeyi izlemeye gelenler arasında bulunuyordu. [...]

DAİŞ çeteleri, Şengal’e bağlı Şilo ve Skenîyê hattından Şengal Dağı’na girmek amacıyla geniş bir saldırı girişiminde bulundu. Çetelerin bu girişimi boyunca gün boyu çatışmalar yaşandı. HPG gerillaları çetelere bir pusu düzenleyerek ağır darbe vurdu. Gerillaların eylemi sonucunda 10 çete öldürüldü.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), DAİŞ çetelerinin 24 Ekim günü sabah saatlerinde Şengal’e bağlı Şilo ve Skenîyê hattında Şengal Dağı’na girmek amacıyla geniş bir saldırı girişiminde bulunduğunu belirtti.

“Çetelerin bu girişimi sonucu gün boyu yoğun çatışmalar yaşanmıştır. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara Kadın Platformu tarafından düzenlenen Rojava panelinde konuşan İslamcı Yazar Hüda Kaya, Kürtlerin anadil ısrarını daha önce anlamadığının altını çizerek, "Ama Filistin'e bir çok kez gittim. Orada İsrail vatandaşı olan hiçbir Filistin'li tek kelime İbranice bilmiyor. Çünkü anadilde eğitim görüyorlar. İsrail'in Filistin'lilere yapmadığını biz Kürtlere yapmışız" diye konuştu. Yazar Pınar Öğünç ise, Kürt kadınlarından çok şey öğrendiğini belirterek, "Çünkü onlar inandıklarına göre yaşıyorlar, hayatlarını değiştirerek etrafındaki insanları da değiştiriyorlar" dedi. [...]

HPG BİM, 23 Ekim günü Kars’ın Kağızman ilçesinde göreve giden bir gerilla biriminin özel harekat timlerince kurulan pusuya düşürüldüğünü açıkladı. Özel harekat timleriyle karşılaşan HPG gerillaların çatışmaya girdiği ve çatışma sonucunda 3 gerillanın yaşamını yitirdiğini belirtti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+