Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Fransa’nın Nice Havaalanı’nda Suriye’ye gönderilmek üzere Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerine eleman kazandırdığından şüphe edilen Çeçenistan kökenli bir kişi gözaltına alındı.

22 yaşındaki Çeçen genç, 16 yaşındaki bir genç kızı Türkiye üzerinden Suriye’ye göndermek için, havaalanında bilet alırken yakalandığı bildirildi. Sınır polisi PAF’ın Türk Havayolları şirketi Turkish Airlines tarafından, bilet almaya gelen genç konusunda uyarıldığı bildirildi. İstanbul’daki büyün annesine gitmek isteyen genç kızın ailesini arayan polis, genç kızın bu niyetinden ailesinin haberi olmadığını ve İstanbul’da bir büyük annesinin olmadığını öğrendi. [...]

Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Amerli kentinden sonra peşmerge güçleri ve Iraklı güçler Tuz Hurmatu yakınlarındaki Süleyman Beg beldesinin kontrolünü IŞİD çetelerinden geri aldığı bildirildi.

AFP’ye göre Süleyman Beg beldesi sorumlusu Şalal Abdul Baban, “Süleyman Beg ortak güçlerin kontrolündedir” dedi.  Yetkili,  ancak alanın henüz tamamen güvenlikli hale getirilmediğini, silahlı gruplar tarafından bombalı tuzaklar bırakılmış olabileceğini belirtti.

Bir peşmerge komutanı da beldenin alındığını doğruladı. [...]

KERKÜK (DİHA) - Irak'ın Selahaddin bölgesinde bulunan Suleyman Beg beldesi çevresinde bir IŞİD emirinin peşmerge güçleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

YNK Basın Bürosu PUKMedia'ya göre, Tuz Hurmatu yakınlarındaki Suleyman Beg çevresinde 31 Ağustos günü bazı köylerin denetimi ele geçiren peşmerge güçleri Ebu Tayip olarak tanınan Musab Abdul Aziz isimli bir IŞİD emirini öldürdü.

Bugün de Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin söz konusu beldeyi kuşatmaya aldığı ve beldeye doğru ilerledikleri bildirildi. IŞİD çetelerinin de beldeden kaçmakta oldukları belirtiliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+