Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

IĞDIR (DİHA)- Iğdır'da PKK'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleşen kutlamaya çok sayıda kişi katıldı.

DBP Iğdır İl Örgütü tarafından PKK'nin 36'ncı kuruluş yıldönümü kapsamında Av. Medet Serhat parkında müzikli şölen düzenledi. Kutlama alanına PKK bayraklarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan ile çeşitli tarihlerde yaşamını PKK ve HPG'lilerin fotoğrafları asıldı. [...]

Almanya’nın Herne ve Bonn kentlerinde 25 Kasım etkinlikleri düzenlendi. Herne’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü konulu bir seminer düzenlendi. Bonn’da ise, bir miting düzenlendi.

HERNE

Almanya’nın Herne şehrinde bulunan ve Rojavalı gençlerin ve kadınların öncülük ettiği Sılava derneğinde, seminerler dizisi devam ediyor. Bu haftaki seminerin konusu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve erkek egemenlikli sistemle kadın eksenli mücadele yollarıydı. [...]

Kobanê direnişine destek eylemlerinin devam ettiği Suruç-Kobanê sınır hattında PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamalar kapsamında, yüzlerce kişinin katılımıyla nöbet eylemlerinin devam ettiği Misaynter Köyü'nden Mehser Köyü'ne meşaleli yürüyüş yapıldı.

PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü Kobanê-Suruç sınır hattında büyük bir coşkuyla kutlandı. [...]

URFA (DİHA) - İsveç'te yaşayan Nusaybinli Seyda Ramazan Doğan çete saldırıları sonucu Suruç'a gelen Kobanêlilere 50 bin Kron bağışladı.

Çete saldırısı sonucu yerini yurdunu terk ederek Suruç'a gelen ve çadır kamplarda yaşam mücadelesi veren Kobanêlilerin ihtiyaçları gönüllü destekçilerin dayanışmasıyla karşılanmaya çalışılıyor. İsveç'te yaşayan Nusaybinli Seyda Ramazan Doğan Kobanêlilere bağışlanmak üzere 50 bin İsveç Kronu'nu Rojava Yardımlaşma Derneği'ne teslim etti. Burada konuşan Doğan, Müslüman kisvesi altında Kürtlere saldıran çetelerin gerçek yüzünün iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Doğan, "Herkes buraya destekte bulunmalı. [...]

HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşma yaptığı sırada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Fikriye Yılmaz'ın soru yöneltmek istediği için engellenmesini soru önergesiyle gündeme getirdi.
'İSLAM'IN TALİMATIYLA FİKRİYE YILMAZ SÜRÜKLENEREK DIŞARI ÇIKARILDI'
Birtane, İslam'a, "Sözlü müdahaleniz ve 'arkadaşımızı nezaketle dışarı alalım. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+