Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

HABER MERKEZİ (DİHA) - G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu, AKP'nin 1. Olağanüstü Kongresi'ni izlemek için başvuran bazı basın emekçilerine giriş kartı vermemesini, sansür olarak değerlendirdi.


Aralarında, Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), Çağdaş Gazeteciler Derneği (CGD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ankara Temsilciliği,Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)'nın da olduğu gazetecilik meslek örgütlerinden oluşan G-9 Gazeteci Örgütleri, AKP'nin 1. Olağanüstü Kongresi'ni izlemek için başvuran bazı kurumlarında çalışan basın emekçilerine giriş kartı vermemesini, yazılı bir açıklama ile protesto etti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Bölgede yaşanan elektrik kesintileri kronik solunum yetmezliği bulunan ve oksijen konsantratörü ile yaşayan 9 yaşındaki Emine Aker'in hayatını tehlikeye atıyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da iki gün içerisinde üst üste 2 polis memurunun uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybetmesi üzerine Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve istihbarat birimleriyle toplantı yaptı.

Diyarbakır'da merkez Kayapınar ilçesinde önceki gece Osman Bal (42) isimli bir polis uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından dün gece de Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne görevli Ali Kızıloğlu isimli bir polisin daha aynı ilçede maruz kaldığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi üzerine kentte alarm durumuna geçildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+