Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

AMED ( DÎHA) - Komisyona Çand û Hunerê, Komisyona Gelan û Bawerîyan û Komisyona Ekolojîyê ya KCD'ê derbarê qetilkirina Serokê Baroya Amedê Tahîr Elçî û taxrîpkirina cihên dîrokî de civîna çapemenîyê lidarxist.

Kongreya Civaka Demokratîk (KCD) li avahîya xwe, derbarê qetilkirina Serokê Baroya Amedê Tahîr Elçî û xirabkirina cîhên dîrokî, bawerî û çandî de daxuyanî da çapemeniyê. Di daxuyanîyê de, Endamê Dîwana Serokatîya KCD'ê Hîlmî Aydogdu dîyar kir ku ji ber ku nirxên mirovahiyê tê xirabkirin û taxrîpkirin ew li vê derê ne û wiha got: "3 roj berê birez Tahîr Elçî ji ber ku Mînarêya Çarling rastî erîşê hatibû, çûbû wê derê. [...]

Bitlis, Siirt ve Ağrı'da en az 9 kişi gözaltına alındı.

AKP hükümeti, Kuzey Kürdistan kentlerinde sivil katliamlara başvururken, siyasi soykırım operasyonlarını da sürdürüyor. 

BİTLİS

Bitlis'e bağlı Ayrancılar (Miryanis) köyünde özel harekat timleri ev baskını yaptı. Baskında Celal İşçen (33) ve Orhan Altintaş (23) gözaltına alındı.

SİİRT

Siirt Baykan'a (Hawêl) bağlı Yarımca (Erbo) köyü Sarıyurt (Zeviyasor) mezrasında sabah saatlerinde özel hareket timleri ve jandarma ekipleri baskın düzenlendi. Sarıyurt'ta en az 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf