Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 
Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) antlaşmasının bugüne kadar sadece Avrupa ülkelerinin ekonomilerine etkileri tartışılıyor. Dünya ekonomisinin yarısını elinde tutan iki gücün imzalayacağı antlaşmanın gelişmekte olan ülkelere olumsuz etkileri ise gözden kaçmıyor.

Almanya’da kalkınma yardımı alanında faaliyet gösteren Brot für die Welt, Greenpeace ve Forum Umwelt und Entwicklung gibi uluslararası kuruluşlar, TTIP ile birlikte yayılmak istenen iyimser havaya karşı temkinliler. [...]

ADANA (DİHA) - DAİŞ çetelerine karşı savaşırken Kobanê'de yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Emre Aslan'ın (Alişer Dersim) Gezi Parkı direnişine katıldığı için hakkında açılan davalara aldırış etmeden Kobanê'ye taşıdığı direnişe ilişkin konuşan avukatı Tugay Bek, Aslan'ın mücadeledeki yerini alması ile sistemin tüm dayatmalarına karşı yeni bir yaşamı var edebileceğini gösterdiğini söyledi. [...]

Yunanistan’da 1 aydır iktidarda olan Radikal Sol Koalisyonun (Syriza) Avrupa Birliği (AB) ile anlaşmasına karşı ilk protestolar başkent Atina’yı karıştırdı. Sol grupların düzenlediği protesto eylemi sonrasında polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Aleksis Tsipras liderliğindeki Syriza’nın bazı reformlar karşılığında AB’nin yardım programını uzatma konusunda uzlaşması ülkedeki bazı anti-kapitalist ve anarşist grupların tepkisine yol açtı. Dün akşam başkent Atina’da toplanan 500 kadar gösterici, AB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) arasındaki uzlaşıyı protesto etti. [...]

YPG Basın Merkezi yazılı bir açıklama yayınlayarak,  DAIŞ çetelerine karşı Til Hemis operasyonunda yaşamını yitiren Avustralyalı savaşçısı Asê Johnston’un (Bagok Serhed) kimlik bilgisini açıkladı.

YPG açıklamasında Johnston’un YPG içinde Avusturalya halkı için güzel bir resim olduğu belirtilerek şunlar belirtildi:

“YPG/YPJ güçlerimiz insanlık değerleri için tarihi bir direniş çetelere karşı yürüttüler. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+