Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

HPG gerillalarının Şengal’de DAİŞ çetelerine karşı düzenlediği suikast eyleminde 1 çete üyesi öldürüldü.

HPG BİM, 2 Ağustos günü saat 13:30’da HPG gerillalarının Şengal merkeze bağlı Sitti Zeynep mahallesinde bir suikast eylemi gerçekleştirdiğini ve bu eylemde 1 çete üyesinin öldürüldüğünü duyurdu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Van, Muş ve İzmir'de AKP'nin savaş politikasına karşı herkese barış için kenetlenme çağırısı yapıldı.

Kürt Dili Eğitim ve Araştırma Derneği (KURDİ-DER) İzmir Şubesi, AKP hükümetinin 7 haziran yenilgisinin ardından devreye koyduğu topyekun savaş konseptine ilişkin dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, dernek üyelerinin yanı sıra MKM, YAK-DER, TAYD-DER, İDAY-DER ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı. Toplantıda konuşan KURDİ-DER Şube Yöneticisi Mustafa Borak, Türkiye'nin çok hassas bir süreçten geçtiğini belirterek, ülkenin yaklaşık 10 gündür vahşi katliamlara ve infazlara sahne olduğunu söyledi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+