Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre halkın üçte ikisinden fazlası ABD ile serbest ticaret anlaşmasına karşı çıkarken, Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasını reddedenlerin oranı yüzde 60’a yakın.

ARD kanalı için yapılan Deutschlandtrend araştırmasına katılanların yüzde 70’si, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması‘nın (TTIP) ülke ekonomisine zarar vereceği görüşünde. Ankete katılanların sadece yüzde 17’si anlaşmanın ülkesine faydalı olacağını savunuyor.

TTIP’ye karşı çıkanların oranı geçtiğimiz yılın Haziran ayındaki araştırmada yüzde 55’te idi. [...]

Kars'ın Kağızman ilçesindeki Çemçê kırsalında, 25 Nisan günü çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'liler Şehymus Dinç (Botan) ve Murat Aras (Harun Tolhıldan) ile 5 Nisan'da Şırnak'ın Silopi ilçesindeki soykırım saldırılarında yaşamını yitiren Sefa Sever için, Erzurum'un Karayazı ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. 

Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda ailesi tarafından teşhis edilen HPG'li Dinç'in cenazesi, Kurdika köyü girişinde DBP ve HDP üyelerinin de aralarında bulunduğu kitle tarafından sloganlarla karşılandı. Dinç'in cenazesi, köy camisine getirildi ve burada dini vecibeleri yerine getirildi. [...]

KİLİS (DİHA) - Kilis bugün de güne DAİŞ'in denetimindeki bölgeden atılan 3 roketle uyandı. Saldırıda 1'i polis 2 kişi yaralandı.

Suriye'nin DAİŞ kontrolünde bulunan bölgeden Kilis kent merkezine roketli saldırı düzenlendi. Yaşar Atatürk Mahallesi'ne sabah saatlerinde atılan roket mermilerinin olduğu bölgeye ambulanslar sevk edildi. Sabah saatlerinde atılan 3 roketten biri Yaşar Atatürk Mahallesi'ne isabet ederken, diğeri ise Asri Mezarlığı'na düştü. Saat 07.50'de yapılan roketli saldırı ile çevrede bulunan ev ve araçlarda hasar oluşurken, 1'i polis 2 kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. [...]

Mardin'in Savur ilçesinde yapılan ev baskınında aralarında DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’ın da bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde ilçenin Sürgücü ve Şuti mahallelerinde yapılan operasyonlarda aramaların ardından gazeteci Abdulkadir Turay, Savur Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ok ve DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Şakir Turan ve Yusuf Arat gözaltına alındı. 

Gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinilmezken, gözaltına alınanlar İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Ayrıca aynı operasyonda Murat Can'ın evine baskın yapıldığı ancak evde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı belirtildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf