Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Kendilerini ‘Petrol Yolsuzluğuna Tepki Grubu’ olarak adlandıran bir Kerküklü grup, bu sabah saatlerinde Bağdat Caddesi'nde bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. Güvenlik güçlerinin eylemi engellemeye çalışması üzerine grup Bağdat yolunu trafiğe kapatarak basın açıklaması gerçekleştirdi. 

'HALK DA FAYDALANMALI'

Açıklamada, Kerkük’te yaşanan yolsuzlukların araştırılması gerektiğine dikkat çekilirken, şöyle denildi: "Kerkük 140. Madde kapsamına alınarak sahipsiz bırakıldı. Bölgede çıkan petrol ve doğal gazdan hiçbir şekilde halk fayda göremiyor. Nereye gittiğini dahi bilmiyoruz. [...]Amed'de DBP, HDP, KJA, DTK, DEM-GENÇ ve STÖ'ler tarafından Cizre'de iki ayrı binanın bodrum katında yaşanan vahşete karşı alınan 3 günlük "Hayatı durdurma, direnişi büyütme" kararı kapsamında hayat bugün de durdu. Dün olduğu bugün de Amed'in merkez Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde esnaf kepenk açmazken, sürüceler ise kontak kapattı.

Öte yandan Amed'in Bağlar ilçesinde polis tarafından katledilen 16 yaşındaki Mahmut Bulak, saat 11.00'da Yeniköy Mezarlığı'nda düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak. [...]

Cizre’de katliam uygulanan yaralılar arasında bulunan Mehmet Yavuzel’in yeğeni Gökhan Yavuzel, Barış için Edebiyatçılar İnisiyatifi grubu olarak Nusaybin’e gelerek nöbet direnişinde yerini aldı. Devletin Cizre’deki yaralıları katlederek katliamlar tarihine yeni bir sayfa eklediğini ifade eden Yavuzel, herkesin bu vahşete karşı ayakta olması gerektiğini vurguladı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf