Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Hakkari'de meydana gelen aşiret çatışmasında Mustafa Er isimli yurttaşın yaşamını yitirmesi ile ilgili 2 kişi tutuklandı.

Hakkari'de 18 Temmuz'da iki aşiret arasında başlayan tartışmanın çatışmaya dönüşmesi sonucu silahla vurularak öldürülen Mustafa Er isimli yurttaşın yaşamını yitirmesi ile ilgili dün gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı. Konuya ilişkin Hakkari Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "S.G. ve A.G. isimli şahıslar 23.07.2014 günü gözaltına alınmış, alınan ifadelerinin ardından sevk edildikleri Sulh Ceza Mahkemesince 'Kasten Adam Öldürmek' suçundan 24.07.2014 tarihinde tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmişlerdir" denildi. [...]

Midyat Üniversite Gençliği İnisiyatifi, yüzlerce kişiye yeryüzü iftar sofrası kurdu.

Mardin’in Midyat ilçesinde, üniversite öğrencileri tarafından yeryüzü iftar sofrası verildi. Midyat Üniversite Gençliği İnsiyatifi tarafından hazırlanan yeryüzü iftar sofrasına DBP temsilcileri ve çok sayıda ilçe sakininin yanı sıra 250’ye yakın öğrenci katıldı. [...]

Türk ordusunun Amed'deki askeri hava üssünden çok sayıda savaş uçakları kalkış yaptı.

Uçakların hangi yöne gittiği öğrenilemezken, kentteki hava hareketliliği devam ediyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+