Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Batman’da STK, siyasi parti ve kadın, genç ve inanç kurumlarında aralarında bulunduğu sok sayıda kurum yöneticileri öz yönetim modeli inşası için çalıştay ve konferanslar düzenliyor. Ekonomi, siyaset ve sağlık kurumları sistemin inşası ile ilgili konuştu.

Kürdistan’ın birçok merkezinde olduğu gibi Batman’da da öz yönetim ilan edildi. Halk tarafından ilan edilen öz yönetimlere ilişkin, Batman’daki sendika ve oda temsilcileri ANF’ye konuştu.

Batman Odalar Birliği Başkanı Talat Kara: Öz yönetimin değer taşlarından bir tanesi ekonomidir. Öz yönetim ya da özerklikte halkın ekonomisi sağlamlaştırmak lazım. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun'a evinin önünde yapılan saldırıyla ilgili gözaltına alınan 7 kişiden 1'i tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun'a Nişantaşı'ndaki evinin önünde yapılan saldırıyla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne çıkarıldı. Saldırganların ifadelerini Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun nöbetçi savcısı aldı. Savcılık ifadesinin ardından 7 zanlı "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "tehdit", "hakaret" ve "darp etmek" suçlarından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul 6. [...]

JINHA

AMED - Silvan Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Silvan'da halka doğru bilgi ulaştırmak için bölgede bulunan gazeteciler hakkında arama kararı çıkartıldı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 3 gündür süren sokağa çıkma yasağına rağmen halk direnişe devam ediyor. Tekel, Mescit, Konak, Feridun ve Bağlar Mahalleleri polis ve özel harekat timlerinin ablukası altında. Sabah saatlerinde başlayan ev baskınları sırasında 2 basın çalışanı gözaltına alınırken, Silvan Emniyet Müdürlüğü tarafından edinilen bilgiye göre ilçede bulunan tüm gazetecilerin gözaltına alınacağı bildirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf