Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Kadıköy'de Kobanê direnişine destek eylemine polisin saldırısıyla gözaltına alınan Çağdaş Küçükbattal, hala gözaltında tutuluyor.

Kadıköy'de HDK/HDP Gençlik Meclisi'nin Kobanê direnişine destek vermek için yaptığı eyleme polisin saldırısıyla gözaltına alınan Çağdaş Küçükbattal, hala gözaltında tutuluyor.

Küçükbattal'ın avukatı Cengiz Karaşin, müvekkili Küçükbattal'ın 3 kişi ile birlikte Rıhtım Polis Karakolu'na götürüldüğünü, ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüğünü söyledi. [...]

Hindistan’da bir trenin raydan çıkarak, başka bir trene çarpması sonucunda meydana gelen kazada en az 12 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan’ın kuzeyinde yolcu treninin raydan çıkarak, başka bir trene çarpması sonucu meydana gelen kazada 12 kişi ölürken, 45 kişi de yaralandı. Yetkililer, kazanın insani bir hatadan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Hindistan’ın Uttar Pradeş Eyaleti’nde Lucknow-Baranuni seferini yapan bir trenin raydan çıkarak, başka bir trene çarpması sonucunda kaza meydana geldi.

İtfaiye ekipleri kazanın meydana geldiği bölgeyi temizlemek için çalışıyor. [...]

Almanya'nın Köln kentindeki açlık grevi eylemini ziyaret eden Rojava Halk Meclisi Eşbaşkanı Sinem Mihemed, "Bizim suya ekmeğe ihtiyacımız yok. Silaha ihtiyacımız var" dedi. 

Kobanê kantonuna yönelik DAİŞ çetelerinin saldırılarını protesto etmek, Kobanê direnişine sahip çıkmak amacıyla Avrupa'nın bir çok merkezinde açlık grevleri devam ediyor. Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde (NRW)yaşayan Kürtler ve dostları da, Köln kentinde başlattıkları açlık grevi, ikinci gününde. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Rojava'nın Kobanê kantonuna IŞİD çetelerinin saldırıları karşısında YPG ve YPJ güçlerinin direnişi 16'ıncı gününü geride bırakırken, çatışmaların akşam saatlerinden itibaren şiddetlendiği belirtildi.

Rojava'nın Kobanê kantonuna IŞİD çetelerinin saldırıları karşısında YPG ve YPJ güçlerinin direnişi 16'ıncı gününü geride bırakırken, çatışmaların akşam saatlerinden itibaren şiddetlendiği belirtildi. IŞİD çetelerinin saldırılarının Güney cephesinde yoğunlaşırken, doğu ve batı cephelerinde de çatışmaların 4 ayrı noktada devam ettiği bildirildi. [...]

Amed  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (DESOB) bağlı 42 meslek odası tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Şengal ve Kobanê'de yaşanan savaştan etkilenenler için yardım çağrısında bulunuldu. 

DESOB’a bağlı 42 meslek odası tarafından Şengal ve Kobanê için başlatılan yardım kampanyasına ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması yapıldı. [...]

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararnameye göre, Çözüm Süreci Kurulu ve Kurumlararası İzleme ve Koordinasyon Komisyonları kurulacak.

Hükümetin çözüm sürecine ilişkin kurmayı planladığı Çözüm Süreci Kurulu ve Kurumlararası İzleme ve Koordinasyon Komisyonu'na ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

10 Temmuz'da çıkartılan "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun"a atıfta bulunulan kararda, söz konusu kanunla hükümete genel bir yetki ve sorumluluk verildiği belirtildi.

Karara göre, Çözüm Süreci Kurulu ve Kurumlararası İzleme ve Koordinasyon Komisyonu kurulacak. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+