Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 

Derik'te Türk poliisi tarafından geçtiğimiz gün gözaltına alınan 3 kişiden 2'si gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı.

Mardin'in Derik İlçesi'nde Kobanê eylemlerine katıldıkları iddiasıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılan 3 kişiden Mazlum Emek ve Özgür Aktay, adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderilen 2 kişi, gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı. 

Emniyette çağrılan Çetin Beçene'nin ise, gözaltında tutulduğu öğrenildi. [...]

MARDİN (DİHA) - Van Çatak ve Mardin Derik'te gözaltına alınan 3 yurttaş, gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı.

Mardin'in Derik İlçesi'nde Kobanê eylemlerine katıldıkları iddiasıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılan 3 yurttaştan Mazlum Emek ve Özgür Aktay, adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderilen 2 kişi, gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı. Emniyette çağrılan Çetin Beçene adlı yurttaşın ise, gözaltında tutulduğu öğrenildi. [...]

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanlığı sıfatıyla katıldığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Ekim ayı toplantısı sona erdi. 10 saat 20 dakika süren toplantı, en uzun MGK toplantısı olarak kayıtlara geçti.

Toplantıda çözüm süreci, Peşmergenin Kobanê’ye geçişi, Kobanê ve Kuzey Kürdistan’daki gelişmelerin gündeme geldiği belirtilirken; toplantı ardından yayınlanan bildiride, “çözüm süreci”nin “terörle çok boyutlu mücadele” olarak nitelendirilmesi ve “legal görünümlü illegal paralel yapılar” ifadesi dikkat çekti. [...]

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Amed belediye eş başkanlarıyla düzenlediği basın toplantısında, kışın gelmesi nedeniyle büyük bir sorumlulukla karşı karşıya olduklarını belirterek, uluslararası yardım kuruluşlarına acil yardım çağrısında bulundu. 

GABB Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Kayapınar, Sur, Yenişehir ve Bağlar Eşbaşkanlarıyla basın toplantısı düzenledi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+