Mısır’da Mursi yanlısı 529 kişiye idam cezası

KAHİRE 2014-03-24 11:10:04
Yazdir

Mısır mahkemesi, askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi yanlısı 529 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

İdam cezası verilen 529 kişiden sadece 153’ü tutuklu bulunuyor. AFP’nin adli kaynaklara dayandırdığı haberine göre, mahkum edilen diğer kişiler halen aranıyor. Sanıklardan 17’si ise beraat etti.

2013 yılı Ağustos ayı ortasında,  başkent Kahire’nin 250 km güneyinde bulunan el Minya vilayetinde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin toplamda, 1.200’ü aşkın kişi yargılanıyor. Bu dava, Temmuz 2013’te Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından görülen büyük dava olarak biliniyor.

Salı günü görülecek duruşmada da 700 kişinin ismi geçiyor, bunların çoğun Müslüman Kardeşler kadrolarından oluşuyor. Ancak yarınki duruşmada yargılanan sanıkların çoğunluğu da firarda.  Bunlar da asker ve plisleirn Kahire’de kanlı baskın yaptığı sırada, Ağustos ayında El Minya’da yaşanan olaylardan yargılanıyor.

Sanıklar arasında Müslüman Kardeşlerin dini lideri Muhammed Badi de bulunuyor.

 
Hollanda’nın Rotterdam ve Almanya’nın Münih kentlerinde Kobanê zaferi kutlandı.

ROTTERDAM

Hollanda’nın Rotterdam kentinde Kobanê zaferi meşaleli bir yürüyüş ile kutlandı. Rotterdam Demokratik Kürt Merkezi tarafından düzenlenen meşaleli yürüyüş, 18:00’da Helmonstraat’ta saat başladı.

Kobanê ile dayanışma sloganlarının atıldığı yürüyüş Shouwburgplein’de bir miting düzenlendi. [...]

Şengal'de yaşamını yitiren HPG gerillası Hidayet Karaşi'nin (Munzur Kiçî) cenazesi, Habur Sınır Kapısı'nda ailesine teslim edildi. Teslim alınan cenaze otopsi yapılmak üzere Amed’e doğru yola çıkarıldı. 

Şengal'de, DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmalarda 30 Ocak günü yaşamını yitiren HPG gerillası Hidayet Karaşi'nin (Munzur Kiçî) cenazesi, getirildiği Habur Sınır Kapısı'nda ailesince teslim alındı. Aile ile birlikte HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, HDP ve DBP ilçe yöneticileri, MEYA-DER, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi sınır kapısına geldi. [...]

Köln'de düzenlenen bir sempozyumda konuşan Yazar Faik Bulut, "Kobanê'yi tartışırken sadece Kürtleri tartışmıyoruz. Bir yönetim tarzını, bir alternatifi tartışıyoruz" dedi. Bulut, Kobanê'nin cazibe merkezlerinden birisi olduğuna ve farklılıkların kendini burada güvende hissettiğine dikkat çekti. NAV-DEM adına Mehmet Sürmeli ise Kobanê'ye dönük saldırılarla Rojava'daki üçüncü çizginin hedef alındığını belirtti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+