BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)


MERSİN (DİHA) - Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu siyasi parti çalışmaları ve DÖKH çalışmaları kapsamında TEM şubede ifade vermeye çağrıldı. Mutlu'nun İmralı heyetinde yer alacak isimler konusundaki konuşlarının sorulduğu öğrenildi.

Mersin'in Akdeniz İlçesi HDP'li Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu, saat 12:45 sularında siyasi parti çalışmaları ve DÖKH çalışmaları kapsamında yeni çıkan torba yasa ile birlikte "makul şüpheli" sıfatıyla ifadesine başvurulmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü TEM şubeye çağrıldı. Mutlu'nun ifade verme işleminin sürdüğü belirtilirken, Mutlu'nun 117 sayfadan oluşan ifadesinin yer aldığı belirtildi. [...]

İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Soma'da bulunan İHD heyeti, burada yaptığı basın açıklamasında, "İş kazalarının hemen hepsi kaza değil, önlenebilir insan eliyle yaratılmış cinayetlerdir. İş cinayetleri dünya sıralamasında Türkiye ön sıralarda yer almaktadır. 2014 yılının ilk 11 ayında tüm iş alanlarında 1723 işçi yaşamını yitirmiştir" diyerek, sorumlulardan hesap sorma çağrısında bulundu.

DEV.MADEN-SEN'E ZİYARET

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla, madenci katliamının yaşandığı Soma'yı ziyaret etti. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara Polisi, 17-25 Aralık operasyonlarının yıl dönümü nedeniyle Kızılay merkezinde mobil gözaltı birimi kurarak, gelen geçene kimlik sordu ve bir çok vatandaşı makul şüphe çerçevesinde gözaltına aldı. Ayrıca polis görüntü almaya çalışan muhabirlere de saldırdı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - ABD ve koalisyon güçleri, Suriye ve Irak'taki IŞİD hedeflerine karşı son 3 günde 67 hava saldırısı daha düzenlediği açıklandı.

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü’nden yapılan açıklamaya göre, ABD ordusuna ait savaş uçakları Suriye'de 15-17 Aralık'ta  IŞİD militanlarını 6 kez havadan vurdu. Irak'ta da ABD ve partner ülkelere ait savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla aynı tarihlerde 61 hava saldırısı gerçekleştirildiği açıklandı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+