BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için imza kampanyası kapsamında Bingöl’de iki ayrı noktada imza standı açıldı. Standlarda Rojava ve Şengal halkı ile dayanışmak için yardım da toplanıyor.

Bingöl merkez Dörtyol ve Beşyol'da HDP ve DBP il örgütü tarafından, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için 15 Şubat'ta startı verilen imza kampanyası çerçevesinde imza stantları açıldı. Stantların kurulduğu yere Öcalan'ın posteri ve üzerinde "Özgürlük için bir imza da sen at", "Rojava ve Şengal'e acil yardım" yazılı pankartlar açıldı. [...]

IŞİD çeteleri bir seneye yakın bir süreden beri rehin tuttuğu ABDli gazeteci Joel Scotloff’u başını keserek infaz etti. IŞİD infazı yayınladığı videoda Obama yönetimini tehdit etti.

Akşam saatlerinde internet üzerinden yayınlanan videoda turuncu bir kıyafet giydirilen Scotloff’u, geçtiğimiz haftalarda James Foley’i öldüren IŞİD çetesi üyesinin başını keserek katlettiği görülüyor. 2 dakika 48 saniyelik videoda konuşan İngiliz aksanlı yüzü maskeli IŞİD çetesi "Geri döndüm Obama! (Sözde) İslam Devleti'ne açtığın savaş ve küstah dış politikan yüzünden, geri döndüm." dediği duyuluyor. [...]

14 Eylül tarihinde İsveç’te yapılacak yerel ve genel seçimler yaklaşırken Uppsala ilinde yaşayan Kürdistanlı adaylar da seçim çalışmalarını hızlandırdılar.

Sol Parti’den  milletvekiliğine 5.sıradan aday olan Kuzey Kürdistan doğumlu Yekbun Alp ile Belediye Mecis üyeliğine 14. sıradan aday Edip Akay seçimlerde Parlamento ve belediye meclisine seçilebilmek için hummalı bir çalışma içerisindeler. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+