BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)HABER MERKEZİ (DİHA) - Diyarbakır'da yapılan ev baskınlarında bir kişi gözaltına alınırken, Dersim'de gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü savcılığa sevk edildi. Maraş'ta ise gözaltına alınan 18 öğrenci ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Kürdistan ve Türkiye kentlerinde yapılan eylemlerin ardından başlayan gözaltı ve tutuklama furyası devam ediyor. Dün gece saatlerinde Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde birçok eve, özel hareket polisleri tarafından ev baskınları yapıldı. Baskınlar sonucu, Abdurezak Sabrioğlu isimli yurttaş polisler tarafından gözaltına alındı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Kobanê'ye insani yardım koridorunun açılması talebiyle PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar tarafından başlatılan süresiz-dönüşlü açlık grevi eylemini 25 Ekim'de ikinci grup devralacak.

Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde bulunan 4 bin PKK'li ve PAJK'lı tutsağın Kobane'ye insani yardım koridorun açılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi 9'uncu gününde devam ediyor. Tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar olarak Kobanê'de yaşanan katliamı kınayıp, süresiz-dönüşümlü olarak başlattıkları eylemin devam edeceğini belirterek, 15 Ekim'de başlatılan eylemin 25 Ekim'de ikinci grubun devralacağını kaydetti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+