BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)AĞRI (DİHA) - Tutak ve Doğubayazıt'ta 2011 yılında "KCK" adı altında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan 9 kişi hakkında verilen toplam 155 yıl hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Ağrı'nın Tutak ve Doğubayazıt ilçelerinde 25 Ocak 2011 tarihinde "KCK'nin gençlik yapılanmasına dönük" olduğu iddiası ile düzenlenen ve 10 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada haklarında toplam 155 yıl hapis verilen 9 kişinin temyiz başvurusu sonuçlandı. "Örgüte yardım" ve "Örgüte eleman kazandırma" iddiaları ile açılan davanın temyizinin görüldüğü Yargıtay 9. [...]

İSTANBUL (DİHA) - HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Tekirdağ'da, sendikaya üye oldukları için işlerine son verilen direnişteki Deva Holding İlaç Fabrikası işçilerini ziyaret etti. Ziyarette, ilk defa bir cumhurbaşkanı adayının direnişte olan işçileri ziyaret ettiğini belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarını Trakya'ya taşıdı. [...]

Amed'in Kulp ilçesinde iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada, 18 yaşında bir genç öldü.

Alınan bilgiye göre, Yeni Mahallesi'nde karşılaşan gençler arasında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü.

Kavgada, bıçakla ağır yaralanan Uğur Öztürk (18), kaldırıldığı Kulp Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından  Dicle Üniversitesi Hastanelerine sevk edildi.

Öztürk, müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+