BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)Süryani kadınları askeri alandaki örgütlenmeleri çerçevesinde “Bet Nahrin Kadınları” adıyla kurduğu ilk taburunu askeri törenle ilan edildi.

Süryani kadınları ilk askeri taburlarını kurarak Tirbespiyê kentinde düzenlediği törenle kuruluşunu ilan etti. [...]

26 Ağustos’da idam edilen Behruz Alkhani’nin anıldığı miting Köln merkez tren istasyonunu önündeki meydanda gerçekleştirildi. Mitinge çok sayıda kişi katılırken, eylemciler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri, PJAK, KODAR ve KJAR bayraklarını taşıyarak sık sık 'katil İran' sloganları attı.

Mitingin yapıldığı Tarihi Dom meydanına İran rejimi kınayan dövizlerle dolduran Kürdistanlılar, 1988'de bugüne kadar katledilen ve idam edilen bütün Kürt siyasi tutsakların resimlerini ve yaşam öykülerinin anlatıldığı pankartlar açtı. Eylemciler meydanda bulunan Almanlar ve turistleri bilgilendirmek içinde bildiriler dağıttı. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Şemdinli ilçe merkezinde DBP Kadın Meclisi'nin 4 çalışanı ile DBP'li encümen gözaltına alındı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçe merkezinde polisler tarafından durdurulan bir araçta bulunan Şemdinli Belediyesi'nin DBP'li encümeni A. Kerim Yılmaz, DBP Kadın Meclisi çalışanları Gülistan Seçkin, Leyla Sevgin, Nurcan Başak ve Fatma Uyan gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilemezken, 5 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

VAN (DİHA) - HDP milletvekilleri, polis tarafından dün taranan ve biri çocuk 3 kişinin yaralandığı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Van'da dün gece polisin taradığı ve aralarında 9 yaşındaki Jiyan Kaplan'ın da bulunduğu 3 kişinin yaralandığı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'ndeki Sürmeli 2. Sokak'ta HDP milletvekilleri tarafından inceleme yapıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+