BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)ANKARA (DİHA) - HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Türkiye'nin IŞİD'e desteğini ve Êzidî katliamını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, IŞİD çetelerinin Türkiye ile olan ilişkilerini ve Şengal'de Êzidî Kürtlere yönelik yaptığı katliamları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu. Ayhan, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, IŞİD çetelerinin saldırılarında aralarında çocuk ve yaşlılarında olduğu binlerce Êzidî Kürdün katledildiğini, kurtulabilenlerin ise Şengal dağına sığınmak zorunda kaldığına dikkat çekti. [...]

İsrail ordusu Hamas'ın askeri kanadının şefi Muhammed Deyf'e yönelik suikast düzenledi. Saldırıda, Deyf'in eşi ve oğlunun öldüğü belirtilirken, İsrail saldırıyı gerekçelendirdi.

Kalıcı bir ateşkes için Kahire'de müzakerelerin yaşandığı bir sırada, ateşkes son bularak yeniden saldırılar başlatıldı.

İsrail ordusunun bir sözcüsü Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Gazze'de "terörist hedefleri vurma" emri verdiğini söyledi.  Filistinli kaynaklar, İsrail ordusunun en az 35 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Bu saldırılardan binde İsrail ordusu Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın şefi Muhammed Deyf'i hedef aldı. [...]

Dünya’nın birçok kentinde sağlık, eğitim, kültür, çevre ve alt yapı gibi birçok alanda gerileme yaşanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın yaşanabilir ilk 10 kentinin 4’ü Avustralya’da iken 3’ü Kanada’da yer alıyor.

Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın hiç bir kenti en yaşanabilir kentler sıralamasında yer bulamazken, en az yaşanabilir kentlerin tümü Afrika ve Asya kıtasında.

Britanya’da faaliyet gösteren Instituts Economist Intelligence Unit (EIU) adlı kuruluş tarafından yapılan araştırma, haftalık The Economist gazetesinde yayınlandı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+