BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)İHD Genel Merkezi, Kobanê direnişini sahiplenme eylemlerinden dolayı hedef haline getirilen İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu'ya dönük gelişebilecek bir yönelimden başta ilin mülkü amiri olmak üzere AKP Siirt Milletvekili Osman Ören'in sorumlu olacağını duyurdu. [...]

KNK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu FEYKOM’un organizasyonu çerçevesinde, Viyana’da Rojava Kürdistan’ı ve Şengal göçmenlerini konu alan görüşmeler gerçekleştiriyor.

KNK’nin Avusturya’daki diplomasi faaliyetleri iki günlük yoğun görüşmelerle sürüyor. Avrupa Birliği terör örgütleri listesindeki olası değişim, Türk devleti ile PKK arasında devam etmekte olan barış görüşmeleri ve süreci de diplomatik görüşmelerin ana konuları arasında yer aldı. [...]

Kürt gençleri, DAİŞ çetelerin katliamlarını kınamak ve kamuoyunun dikkatleri Kobanê ve Şengal’de çekmek için Darmstadt’tan Frankfurt’a iki günlük uzun yürüyüşü başladı.

Ciwanen Azad tarafından organize edilen Kürt gençleri, “Kobanê ve Şengal’i Savun” sloganıyla Darmstadt’tan Frankfurt’a doğru yürüyüşe geçti. Sabah saatlerinde başlayan yürüyüşe 60 genç bulunuyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+