BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)Derik’te sokağa çıkma yasağına karşı halkın direnişi sürerken, Kale mahallesinde halka yönelik yoğun saldırılara karşı verilen direniş sonucunda patlayan mayınların ardından yaklaşık 5 özel hareket polisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girdiği Derik’te çatışma ve patlamalara devam ederken özel hareket polislerinin yoğun saldırılarına karşı halkın direnişi de gittikçe daha da büyüyor. 3 günden beridir yoğun olarak saldırıların devam ettiği Kale Mahallesi Kulübe caddesinde patlayan mayınlar sonucunda en az 5 özel hareket polisinin öldüğü bildirildi. [...]

MARDİN (DİHA) - Sokağa çıkma yasağının uzatıldığı Mardin'in Derik ilçesinde artan polis saldırısına karşı halk ses çıkarma eylemiyle direnişe geçti.


Mardin'in Derik İlçesinde 2. kez uzatılan sokağa çıkma yasağına karşı halk ses çıkarma eylemiyle direnişe geçti. Zeytinpınar Mahallesi'ne giden yolda ise bir patlama meydana geldiği öğrenildi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Şemdinli ilçe merkezinde biri çocuk, 3 genç polislerce gözaltına alındı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçe merkezinde polisler tarafından durdurulan Yakup Çiftçi (18), Ferhat Çelik (18) ve M.Ç. (16) adlı çocuk gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 3 kişi, Şemdinli Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrollerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf