BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)Almanya’nın Hannover kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi kongresini yaptı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kongrede HDP Van milletvekili Tuğba Hezer ve NAV-DEM eşbaşkanı Yüksel Koç birer konuşma yaptı.

Hezer, halk meclislerinin önemine dikkat çekerek, Avrupa’da yaşayan Kürtlerin, meclisler üzeri örgütlenmesinin, kendilerine büyük bir moral kaynağı olduğunu söyledi.

Koç ise, bu süreçte meclisleşmenin ölçüsünün Mehmet Tunç ve Pakize Nayır duruşu olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra faaliyet raporları okundu ve ardından da seçime gidildi. 

... [...]

* Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federal Kurucu Meclisi'nin toplumsal sözleşme çalışmalarına en kapsamlı taslağı sunan Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi, halklar adına sunduğu taslakta Suriye'nin bütünlüğüne ve olmazsa olmazı federal sisteme işaret ederken, taslak özgürlükler ve haklar konusunda dünya halklarına toplumsal sözleşme örneği oluşturacak. GÖRÜNTÜLÜ

* Kıyamet olarak anılan Dersim Tertelesi'ni yaşayanlar, o günleri dün gibi hatırlıyor. Munzur'un kenarında bir değirmende 400 kişinin toplu olarak nasıl ağır silahlarla kurşuna dizildiğine tanıklık eden 93 yaşındaki Emoş Bakıray, "Daha sonra hepsini Munzur'un kenarına sürüklediler, üzerlerini taşlarla kapattılar. [...]

Almanya’nın Kassel kentinde 21 Nisan günü Qamışlo’da rejim güçleri ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Nubar Eshet Şêxo anıldı. Şêxo için, Kassel Demokratik Halk Merkezi’nde mevlit verildi.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada Kassel Halk Meclisi adına açılış konuşması yapan Faysal Tori, Nubar Eshet Şêxo şahsında özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısı önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.

Kassel Halk Meclisi Irina Vasilievna ise aileye baş sağlığı diledi. Anmaya katılan Van milletvekili Tuğba Hezer ise siyasal gelişmeleri değerlendirdi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf