BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)ANKARA (DİHA) - Yüksek Askeri Şuraa Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Genelkurmay Karargahında başladı.

YAŞ üyeleriyle birlikte önce anıtkabir ziyaretiyle birlikte başlayan Davutoğlu, burada Mustafa Kemal'in mozolesine çelenk koyarak, Anıtkabir defterini imzaladı. Davutoğlu, "Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı hiç şüphesiz demokrasidir. Demokrasiyle ülkemizin meselelerini çözmeye, vatandaşlık esasında bütün ihtilaf alanlarını bertaraf etmeye çalışıyor, bu yolda büyük mesafeler alıyoruz" iddialarını defterde paylaştı. [...]

Ortadoğu düzleminde son yıllarda yaşanan siyasal ve toplumsal değişimlerin en önemli faktörlerinden biri; PKK. Kürdistan, bölge ve dünya halkları arasında yarattığı toplumsal değişim ve etkiler de pek çok ilki de temsil ediyor. PKK’nin yarattığı en büyük devrimsel gelişmeyse özellikle kadın özgürlük mücadelesinde ortaya çıktı. [...]

Afganistan'ın başkenti Kabil'de İngiltere Büyükelçiliği'ne ait bir araca düzenlenen ve Taliban'ın üstlendiği intihar saldırısında ölenlerden birinin İngiltere vatandaşı olduğu belirtildi. 
Afganistan'ın başkenti Kabil'de İngiltere Büyükelçiliği'ne ait bir araca düzenlenen ve Taliban'ın üstlendiği intihar saldırısında ölenlerden birinin İngiltere vatandaşı olduğu bildirildi. Reuters tarafından verilen habere göre, Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaşamını yitiren diğer 4 kişinin ise Afgan siviller olduğu doğrulandı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+