BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)


MOSKOVA (DİHA) - Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Başar Caferi, Türkiye'nin DAİŞ'e desteğinin artık saklanacak bir tarafı kalmadığını ve bir an önce bu desteğe son verilmesi gerektiğini söyledi.

Suriye'de savaşan taraflar arasında diyalogun başlatılması amaçlı Rusya'nın daveti ile düzenlenen Moskova toplantılarının 4. ve son görüşmeleri başlarken, Suriye rejim temsilcilerinin muhalefet ile ilk görüşmelerinin detayları da gelmeye devam ediyor. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın vurularak öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında H.B. isimli bir polis tutuklandı.

Şırnak'ın Cizre'de 14 Ocak günü polisler tarafından açılan ateş sonucu katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan öldürülmesi ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan H.B. isimli polis tutuklandı. Kazanhan'ın ölümünün ardından İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin yürüttüğü soruşturma sonunda Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevliyken olay günü geçici görevle Cizre'ye gelen ekipte yer aldığı belirtilen H.B, isimli polis dün akşam gözaltına alındı. [...]

İZMİR (DİHA) - İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına verilen takipsizlik kararına yapılan itirazı reddetti. Av. Arif Ali Cangı itiraz kararının itirazı yapanların itirazlarının incelenmeden verildiğini söyledi.


Avukat Arif Ali Cangı'nın da aralarında bulunduğu bir grup avukat tarafından, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.
Red kararını DİHA'ya değerlendiren Av. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+