BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)HAKKARİ (DİHA) - Yoğun askeri hareketliliğin dikkat çektiği Gever'e (Yüksekova) askeri TIR'larla tank sevkiyatı yapıldı.

Son haftalarda adeta askeri yığınak haline getirilen Colemerg'in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesine bugün akşam saatlerinde Van istikametinden askeri TIR'larla tank sevkiyatı yapıldı. Sevkiyat sırasında alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, ilçeye getirilen tankların namlularının uzun ve top çıkış yerinin de geniş olduğu görüldü. İlçe Alay Komutanlığı'na götürülen tankların modeli öğrenilemezken, ilçe merkezlerine yapılan operasyonlarda daha önce hiç görülmemiş olması dikkat çekiyor. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ın Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Polis Kademe Merkezi'ne düzenlenen eylemde yaşamını yitiren YPS üyesi Mehmet Saltan son yolculuğuna uğurlandı.

Şırnak'ın Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Polis Kademe Merkezi'ne dün düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren YPS üyesi Mehmet Saltan Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Nalaro Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı. [...]

Sıkıyönetim kuşatması ve Cizre’deki yaralıların kurtarılması için Nusaybin’de direniş nöbetinde olan Botan yürüyüşçüleri, yarın yine Cizre’ye yürüyecek.

Botan kentlerinde devam eden sıkıyönetim kuşatması ve saldırılara karşı Türkiye ve Kürdistan’ın bir çok noktasından bir çok toplumsal kesimin katılımıyla Nusaybin’de 16 gündür devam eden direniş nöbeti eylemcileri yarın tekrar Cizre’ye yürüyecek. Cizre’ye yürümeye çalıştıkları her yürüyüşte devlet güçlerinin saldırıları ile karşılan Botan yürüyüşçülerinin Cizre yürüyüşü yarın saat 11.00’de başlayacak. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf