BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ın Vakıfkent Mahallesi’nde polislerin attığı gaz kapsüllerinin bir samanlığa isabet etmesi sonucu 8 ahır yandı.

Şırnak'ın Vakıfkent Mahallesi'nde polislerin rasgele attığı gaz kapsüllerinin isabet ettiği samanlıkta yangın çıktı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - TİB kararıyla 10 günü aşkın bir süredir sitesine erişimi engellenen ajansımızın çalışmalarına fiili engellemeler de başladı. Taksim Meydanı'ndan ajansımızın yaptığı 3G bağlantısı sırasında muhabirlerimiz Çağdaş Kaplan ile Yasin Kobulan ve yayın konuğu avukat Sinan Zincir'in etrafını saran polis, yayın sırasında kimlik kontrolü yaparak yayını engellemeye çalıştı.

AKP'nin devreye koyduğu savaş konsepti çerçevesinde aralarında ajansımızın DİHA, ANF, Rojnews, Özgür Gündem gibi özgür Kürt basın kurumlarının ve ETHA, sendika. [...]

YPG Basın Merkezi, Cizre kantonunda çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren 5 YPG savaşçısının kimliğini açıkladı. [...]

Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren, ancak Bakanlar Kurulu kararı gerekçe gösterilerek 11 YPG/YPJ savaşçısının cenazelerinin sınırdan geçirilmesine izin verilmemesine tepki göstermek amacıyla 11 ailenin Kobanê sınırındaki Etmanek Mahallesi’nde nöbet tutmasına izin verilmedi. Eylemlerinde ısrarcı olan aileler Mehser Mahallesi’nde nöbete başladı.

Urfa’nın Suruç ilçesi Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bekletilen ve Bakanlar Kurulu’nun kararı gerekçe gösterilerek sınırdan geçirilmesine izin verilmeyen 11 YPG/YPJ savaşçının cenazesi için, DBP Suruç İlçe Örgütü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+