BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)


MDDP, DAİŞ çetelerinin Asuri, Süryani, Keldani halkına yönelik saldırılarını kınadı.

Yazılı bir açıklama yapan Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi (MDDP), Asuri, Süryani, Keldani halkına yönelik Habur alanında gerçekleşen DAİŞ saldırılarını kınadı.

“Bu saldırıda şehit düşenleri saygı ile anıyoruz. Kaçırılan ailelerin acısını halkımızla paylaşıyoruz” denilen açıklamada Ortadoğu’da emperyal politik çıkarlar geliştikçe, beraberinde gerici ve işbirlikçi rejimleri getirdiği ve bu uğursuz rejimlerin halkların başına bir asırdır kılıç benzeri musallat edildiğine dikkat çekti. [...]

 Adıyaman'da faşist bir grup polis eşliğinde DBP' il binasına saldırdı. Polisler daha sonra kendini  savunan DBP'lileri gözaltına aldı.

Adıyaman'da Mimar Sinan Parkı önünde bir araya gelen 30 kişilik faşist bir grup, polis eşliğinde DBP il binasına yürüdü. Polis DBP İl binası önüne gelen grubun taşlı saldırısını hiçbir müdahale bulunmadan izledi.  Daha sonra polis kendilerini koruyan DBP'lilerin bulunduğu il binasına gaz ile saldırdı. [...]

YPG/YPJ güçleri öncülüğünde sergilenen kahramanca direniş sonrası özgürleştirilen Kobanê'ye dönenler, büyük bir bölümü harabeye dönmüş kentte yıkıntılar arasında yaşamı yeşertmeye başladılar.

Kobanê’den gelen tüm “Güvenli değil gelmeyin” çağrılarına rağmen, DAİŞ faşizmi karşısında göç etmek zorunda kalan Kobanêli aileler kente dönmeye devam ediyor. Kanton yönetiminin geri dönüş konusunda bir çağrıda bulunmamasına rağmen özlemini duydukları Kobanê'ye dönenler, harabeye dönmüş kentte yıkıntılar arasında yeni yaşam umudunu yeşertiyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+