BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)Özgür Halk dergisi çalışanı Mustafa Tosun Sur ilçesinde gözaltına alındı.

Amed'in Sur ilçesinde özel harekat polislerinin terörü sürüyor. Siyasi soykırım operasyonlarının da düzenlendiği ilçede, sabah saatlerinde Fatih Paşa Mahallesi'nde ev ve işyerlerinin kapılarını kırarak içeri giren polisler, evde bulunan Özgür Halk dergisi çalışanı Mustafa Tosun'u gözaltına aldı. Tosun'un gözaltı sırasında darp edildiği öğrenilirken, nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilemedi. [...]

Ankara katliamı ve Türk devletinin Kürdistan’daki saldırılarına ilişkin açıklama yapan Amed Halk İnisiyatifi, “Faşist AKP’nin saldırıları tamamen bitene dek tek bir saldırı kalmayana dek direnişe devam edeceğiz. Her yer her sokak her cadde her mahalle eylemlerimizle direnişe devam edeceğiz. Tüm halkımızı her gün gelişen eylemleri yükseltmeye ve Ankara katliama karşı direnişi süreklileştirmeye çağırıyoruz” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Amed Halk İnisiyatifi, “Faşist AKP devletinin vahşetine karşı geliştirdiğimiz Sur direniş sürecinde büyük mücadeleler verdik ve bu mücadelenin bir bedeli olmuştur. [...]

AKP hükümetinin insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine desteği sürüyor.

Eşzamanlı operasyonlarda 24 Temmuz'da gözaltına alınıp tutuklanan Ebu Hanzala kod adlı DAİŞ'li Halis Bayuncuk serbest bırakıldı. 

Bayancuk, Ramazan ayında DAİŞ propagandasıyla bayram namazı kıldırmış, 'cihat çağrısı' yapmıştı.

DAİŞ üyesi olduğunu gizlemeyen Ebu Hanzala kod isimli Bayuncuk'un bir çok defa Suriye'ye gidip geldiği biliniyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf