Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Mersin mitingi - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Zagros tepesi İŞİD'de Cehennem oldu; 150 IŞİD üyesi öldü, 75’i de yaralandı - Video


BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)DERSİM (DİHA) - Dersim'de bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin açılışı Belediye Sokağı'nda gerçekleştirilen fotoğraf sergileri ile başladı.

Dersim'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Belediye Sokağı'nda yapılan sergi açılışları ile başladı. [...]

URFA (DİHA) - Rojava'da yaşanan çatışmalardan sonra Urfa'ya yerleşen Rojavalı aileye, mahalleli "Sizi burada istemiyoruz" diyerek saldırdı. Saldırıda Yahya İzolli ve oğlu Muhammed İzolli yaralandı.

Rojava'da yaşanan çatışmalardan dolayı bir süre önce Urfa'ya gelen ve merkez ilçe Haliliye'ye bağlı Yavuz Selim Mahallesi 1968. Sokak'ta ev tutan İzolli ailesi saldırıya uğradı. Dün gece geç saatlerde arabayla evine dönen Mehmet İzolli, hız yaptığı iddiasıyla gençler tarafından arabasından indirilerek darp edildi. Hızını alamayan mahalleli daha sonra yeniden toplanarak bu kez İzolli ailesinin kapısına dayandı. [...]

DÖKH, Rojava sınırında Türk askerleri tarafından gerçekleştirilen tecavüz olayının sorumluları hakkında her hangi bir girişimin olmamasını sert tepki göstererek, “AKP hükümetini ve tüm faşist çeteleri uyarıyoruz. Tecavüz vahşetinin hesabının sorulması ve cezalandırılması için mücadele ve eylem gücümüzü yükselteceğiz” dedi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), 16 Temmuz günü Rojava sınırından geçmek isteyen bir kadının Katran Bölük Komutanlığı’na bağlı Türk askerler tarafından tecavüz edilmesi olayının üzerinden iki hafta zaman geçmesine rağmen her hangi bir girişimin olmamasına tepki gösterdi. [...]

ÊLIH (DÎHA) - Kozluk'un Hafikê köyünde dün serinlemek için girdikleri sulama göletinde boğularak yaşamlarını yitiren 5 kız çocuğunun cenazesi otopsi için Diyarbakır'a sevk edildi. [...]

*Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde beyin kanaması geçiren hasta tutsak Ekrem Çiçek'in Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Mahkum Koğuşu'ndaki tedavisi sürüyor. Çiçek'in başında bekleyen eşi Kadriye Çiçek, eşinin gözleri önünde erimesinden büyük acı duyduğunu belirterek, "Eşimin bakıma ihtiyacı var. Şuanda tedavisi iyi gidiyor. Geçen gün gözlerini açtı ve parmakları oynatarak bana bakarak bir şeyler anlatmak istedi. Ancak artık hastanede bile kalma durumu yok. Bir an önce serbest bırakmaları gerekir" dedi. [...]

Kobanê’de IŞİD çeteleri ile dün ve önceki gün yaşanan şiddetli çatışmalarda yaşamını yitiren 7 YPG savaşçısı, binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Kobanê’de yaşamını yitiren 7 YPG savaşçısını uğurlamak üzere sabah erken saatlerde binlerce kişi Şehit Aileleri Kurumu binası önünde toplandı.

Yaşamını yitiren savaşçıların fotoğrafları, Kürt bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan kitle sık sık yaşamını yitiren savaşçılara bağlılıklarını dile getirdikleri sloganlar attı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+