BDP, Suruç'ta husumetli aileleri barıştırdı

2014-03-23 13:18:25
Yazdir

URFA (DİHA) - BDP, Urfa'nın Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Kara köyünden Demirbilek ve Kaya ailelerini barıştırdı. Aileler barış töreninden sonra BDP'nin seçim bürosuna kol kola girerek yürüdü.

Urfa'nın Suruç ilçesi Kara (Qere) köyünde iki yıl önce akraba olan Demirbilek ve Kaya aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada 25 yaşındaki Mehmet Kaya yaşamını yitirmiş ve akraba aileler arasında husumet başlamıştı. Bir kişinin halen tutuklu olduğu çatışmadan kaynaklı süren husümet davası, BDP Suruç ilçe örgütünün arabuluculuğu ile barışla sonlandırıldı. Kaya ailesinin büyüğü Ömer Kaya ve Demirbilek ailesinin büyüğü Mehmet Demirbilek öncülüğünde BDP ilçe binasına gelen akraba iki ailenin fertleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, İlçe Eş Başkanı İsmail Kaplan ve partililer tarafından karşılandı. Partinin konferans salonunda bir araya gelen ailelere hitap eden İbrahim Binici, Kürtlerin eski Kürtler olmadıklarını söyledi.


Kürtlerin artık tarihe not düşer pozisyona geldiğini ifade eden Binici, "Artık, kavga, sataşma ve öldürmek halkımıza yakışmıyor. Ortadoğu'nun barışına katkı sunan halkımız, öncelikle kendi iç barışını sağlamalıdır. Birlik olmalı ve tüm dünyaya model oluşturmalıyız. Bu bağlamda, aramızda olan ve barışı tercih eden her iki ailemize de teşekkür ediyoruz" dedi. Ondan sonra konuşan Ali Oruç ise, sistemin Kürtleri 80 yıl boyunca yok saydığını, işkencelerden geçirip parçaladığını, köylerini yakıp yıktığını, asimilasyonu tek tercih olarak sunduğunu belirtti. Kavgaların asıl nedeninin sistemin ürünü olduğunu söyleyen Oruç, "Biz Kürtler artık bu dayatmalara, kavgalara 'Yeter' diyoruz. Kenetlenecek, kendimize sahip çıkacak ve özgürleşeceğiz. Dünyanın en güzel erdemlerinden olan barışmayı tercih eden her iki ailemizede teşekkür ediyorum" dedi.

Arkasından imamın okuduğu dualar eşliğinde tokalaşıp barışan aileler, birlikte yemek yedikten sonra kol kola girerek, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki BDP seçim bürosuna kadar "Bijî aşitî" sloganı eşliğinde yürüdü.

(mç/ea/na/fk)HDK İstanbul Meclisi, HDP ve DBP İstanbul İl Örgütü ve İstanbul Kürt Enstitüsü, Kürtçe eğitim vermek üzere Diyarbakır Bağlar'da açılan Dibistana Seretayî a Ferzad Kemangar-Ferzad Kemanger İlkokulu'nun mühürlenmesine protesto etti. Kürt dili üzerinde süren inkar ve asimilasyon politikalarına geçit vermeyeceği vurgusu yapıldığı eylemde, söz alan DBP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, hükümete “Anadilde eğitim hakkının önü açılmadıkça Kürt meselesinin de çözülmeyecek!” uyarısında bulundu. [...]

İZMİR (DİHA) - Ege Denizi'nde 8-15 Eylül tarihleri arasında 673 mülteci Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

Ege Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, 8-15 Eylül tarihleri arasında Ege Denizi'nden Yunan adalarına geçmek isteyen 673 mültecinin yakalandığı belirtildi. Yakalanan mültecilerin Afganistan, Myanmar, Suriye, Filistin, Eritre, Uganda, Gambia, Nijerya, Kamerun, Komoros, Siera Leone, Yemen, Kongo, Fildişi, Mali, Irak, Etiyopya, Gine ve Orta Afrika Cumhuriyeti uyruklu oldukları öğrenildi. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan mültecilerin tamamı sınır dışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edildi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Kürtçe eğitim vermek üzere Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde açılan Dibistana Seretayî a Dayika Uveyş - Üveyş Ana İlköğretim Okulu'nu incelemek üzere Yüksekova Kaymakamlığı tarafından bir heyet görevlendirildi. Heyet, KÜRDİ-DER yetkilileri ile görüştü.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, anadilde eğitim önündeki yasaklara karşı Diyarbakır ve Cizre ile birlikte anadilde eğitimin verileceği Üveyş Ana İlköğretim Okulu'nun açılışı bugün gerçekleşirken, Yüksekova Kaymakamlığı'nın inceleme yaptığı öğrenildi. Akşam saatlerinde aralarında Yüksekova Milli Eğitim Müdürü'nün de bulunduğu heyet, KÜRDİ-DER Yüksekova Şubesi'ne giderek burada KURDİ-DER yöneticileri ile görüştü. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+