Amed Newrozu'ndan kareler-II

AMED/ANF 2014-03-21 14:45:29
Yazdir

Amed, yaklaşan yerel seçimler öncesinde son yılların yapılan en görkemli Newroz kutlamalarına sahne oldu. Dışarıdan gelen yabancı gözlemciler ve gazetecilerin de hem fikir olduğu alandaki rakam 2 milyonu aşkın kişinin bir araya geldiği yönündeydi.

Newroz kutlamaları için sabahın erken saatlerinden itibaren insanlar bulabildikleri araçlarla akın akın kutlamaların yapıldığı yüzlerce dönümlük alana akın etti. Amed 2014 Newrozu’na ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın okunan mektubu damgasını vurdu.  

 

 

 

Hollanda’nın Amsterdam ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag kentinde PKK’nin kuruluşunun 37’inci yıl dönümü kitlesel bir şekilde kutlandı.

AMSTERDAM

Amsterdam-Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da PKK kuruluşunun 37'inci yıl dönümü Beurs pleinde bir mingle kutlandı. Kürdistanlıların düzenlediği kutlamaya Hollandalı demokratlar da destek sundu. Kürdistanlılar alana Hollandaca “PKK’nin 37’inci kutluyoruz” pakartı asılırken, “Katil Erdoğan”, “Kürdistan’daki baskı ve katliamlara son” dövizleri taşındı.

Eylemciler Avrupa devletlerine PKK’yi terörist listesinde çıkarmaları için çağrıda bulundular. [...]

ANKARA (DİHA) - Gezici Film Festivali'nin açılış filmi olan "Sarmaşık"ın yönetmeni Tolga Karaçelik, filmi ile iktidar ve insan ilişkilerini irdelediğini belirtti.

Bu yıl 21'incisi "Güvencesiz Hayatlar" temasıyla düzenlenen Ankara Gezici Film Festival'i Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde Tolga Karaçelik'in senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği "Sarmaşık" filmi ile start aldı. Ankara'dan sonra Bursa ve Kastamonu'ya da uğrayacak olan festivalin açılış filmi yapılan Sarmaşık filmi, konusu kadar içeriği ile de dikkat çekiyor. [...]

*Çocuk yaşta zorla evlendirilen, evliliği boyunca işkence gören ve çocuğu elinden alınan Diren Roj ile "Babam beni kendisine berdel yapmak istiyordu" diyen Rewşen Umut, PKK'ye katılım nedenlerini hayat hikayeleriyle anlattı. Diren ve Umut, kadını özgürleştirecek tek paradigmanın PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın felsefesi olduğuna dikkat çekti. GÖRÜNTÜLÜ

*Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı tarafından kadına yönelik şiddete ilişkin video hazırlandı. Videoda, evde, sokakta, işyerinde kısacası her yerde kadının maruz kaldığı fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, sözel, psikolojik ve cinsel şiddet öykülerine yer veriliyor. [...]

Derik’te sokağa çıkma yasağına karşı halkın direnişi sürerken, Kale mahallesinde halka yönelik yoğun saldırılara karşı verilen direniş sonucunda patlayan mayınların ardından yaklaşık 5 özel hareket polisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girdiği Derik’te çatışma ve patlamalara devam ederken özel hareket polislerinin yoğun saldırılarına karşı halkın direnişi de gittikçe daha da büyüyor. 3 günden beridir yoğun olarak saldırıların devam ettiği Kale Mahallesi Kulübe caddesinde patlayan mayınlar sonucunda en az 5 özel hareket polisinin öldüğü bildirildi. [...]

Hakkari'nin Gever ilçesinde gece saatlerinde polis ve özel harekat timleri onlarca zırhlı araçla Yeşildere ve Dize mahallelerine saldırdı. 

Dize mahallesini zırhlı araçla ablukaya alan polis, gece saat 03.00 sularında sokaklarda kurulan barikatlara ve evlere rastgele ateş açtı. Açılan ateş sonucu Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Sibel Çapraz ve isimleri öğrenilemeyen iki genç yaralandı. 

Ağır yaralanan Çapraz, ambulanslar polis ablukasından mahalleye gelemediği için sivil araçla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Çapraz'ın hayati tehlikesi sürüyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf