Amed Newrozu'ndan kareler-II

AMED/ANF 2014-03-21 14:45:29
Yazdir

Amed, yaklaşan yerel seçimler öncesinde son yılların yapılan en görkemli Newroz kutlamalarına sahne oldu. Dışarıdan gelen yabancı gözlemciler ve gazetecilerin de hem fikir olduğu alandaki rakam 2 milyonu aşkın kişinin bir araya geldiği yönündeydi.

Newroz kutlamaları için sabahın erken saatlerinden itibaren insanlar bulabildikleri araçlarla akın akın kutlamaların yapıldığı yüzlerce dönümlük alana akın etti. Amed 2014 Newrozu’na ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın okunan mektubu damgasını vurdu.  

 

 

 

Birçok Avrupa ülkesi ile Türkiye'de Kobanê için yapılacak yürüyüş için DBP İl teşkilatı broşür dağıttı. 

DBP, Avrupa ile Türkiye'nin birçok kentinde Kobanê için yarın yapılacak olan yürüyüşe ilişkin basın açıklaması yaptı. Ofis Cafeler Sokak'ta yapılan basın açıklamasında konuşan DBP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, gündemlerinde kepenk kapatma gibi bir eylemin söz konusu olmadığını vurgulayarak, 7'den 70'e herkesi yapılacak olan yürüyüşe davet ettiklerini belirtti. [...]

 Heyva Sor a Kurdistanê’nin Kobanê halkına yardımları sürüyor. Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne gelen yardımları teslim alan Kobanê Kantonu Halk Meclisi Eşbaşkanı Ayşe Efendi, “Yardımların hepsi Rojava Devrimi’ne büyük katkısı olmuştur” dedi.

Merkezi Avrupa’da bulunan Kürtlerin yardım kuruluşu olan Heyva Sor a Kurdistanê Kobanê halkına yardımlarını südrüyor. Heyva Sor, 20 bin paket sarma, 20 adet barbunya, 20 bin adet humus, 15 bin adet tavuk, 20 adet ton balığı, 10 bin adet et kavurma, 50 bin adet helva ve 50 bin adet reçeli Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne gönderdi. [...]

DAİŞ çetelerinin işgali altındaki Diyala’nın bazı bölgelerinde Irak ordusu ve gönüllü Şii milislerin ilerlemesi devam ediyor. Diyala’nın Mansuriye ve Cibel bölgelerindeki operasyonlarda 25 çete üyesi öldürüldü. 3 noktanın kontrolü Irak ordusuna geçti.

YNK’ye bağlı peşmerge güçlerinin saldırıları ile iyice zayıflayan Diyala’daki çetelere Irak ordusu da darbe vuruyor. Kürt kasabaları Sadiye ve Celewla’nın güneyindeki DAİŞ mevzilerinin çökmeye başladığı haberleri geliyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Türkiye'de işçi servislerinin olması gereken standartlara ilişkin her hangi bir tartışmanın yapılmadığına ve hiçbir yasal düzenlemenin olmadığına dikkat çeken Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu, 2014 yılında meydana gelen servis kazalarında 623 işçinin yaralandığı, 49 işçinin ise yaşamını yitirdiğini belirtti.

Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu 2014 yılında yaşanan iş kazalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

Hasekê’nin Nasra mahallesinde bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda çevrede maddi zarar oldu. Patlamada can kaybı yaşanmadı.

Rojava Asayişi’nin resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, Nasra mahallesinde park halindeki bir araca yerleştirilen el yapımı bomba uzaktan kumandayla patlatıldı.

Bombanın yerleştirildiği ve patlama sonucu hurdaya dönen aracın Nasra mahallesinde yaşayan bir Arap’a ait olduğu öğrenildi.

Patlamanın şiddetiyle bölgede küçük çapta maddi hasar meydana geldi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Bağlar'da Astsubay Necdet Aydoğdu'nun silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesiyle ilişkili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişi yarın savcılığa çıkartılacak.

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Körhat Mahallesi'ndeki semt pazarında alış-veriş yaptığı sırada kimliği belirsiz 2 kişinin silahlı saldırısına uğrayarak yaralanan 8'inci Ana Jet Üssü'nde Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda görevli Astsubay Necdet Aydoğdu'nun yaşamını yitirmesinin ardından, saldırıyla bağlantılı oldukları gerekçesi ile 9 kişi gözaltına alınmıştı. [...]

Foto Galeri 11 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+