'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.

ANKARA (DİHA) - Üç büyük Alevi Federasyonu Alevi sorunlarının çözümü için somut adım atma çağrısında bulunarak, kendilerinin muhatap olduğunu açıkladı.

Alevi- Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonu, "Alevilerin Sorunları muhatapları ile müzakere edilerek çözülür" adı altında ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'de hak, adalet, toplumsal barış mücadelesi ve çabasının her şeye rağmen devam ettiği belirtilirken, Alevilerin de bu toplumsal sorunlar yumağı içinde payına düşeni aldığı ifade edildi. Alevi inancının inkar edildiğinin kaydedildiği açıklamada, Alevilerin yasal haklarından da yoksun bırakıldığı vurgulandı. [...]


MARDİN (DİHA)
- Artuklu Üniversitesi'nde "yolsuzluk" ile ilgili mahkemeye sevk edilenlerden 5'i tutuklandı. Prof. Dr. Kadri Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 24 kişi ise serbest bırakıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde bazı ihalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınıp, dün adliyeye sevk edilen 51 kişinin sabaha kadar devam eden savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen 29 kişiden 5'i "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "yolsuzluk" suçlamalarıyla tutuklandı.

Mahkemeye sevk edilenler arasında bulunan Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım'ın da içerisinde yer aldığı 24 kişi ise serbest bırakıldı. [...]

İZMİR (DİHA) - Gaziemir'de Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 3 kişi gözaltına alındı.

İzmir Gaziemir'de, Kobanê protestolarına katıldıkları iddiası ile DBP üyesi 3 gencin gözaltına alındığı öğrenildi. 3 kişi İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle Almanya’nın Frankfurt kentinde bir yürüyüş düzenledi.

Frankfurt, Gießen ve Darmstadt kentlerinde yaşayan Kürt kadınları Almanya’nın Frankfurt kentinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar Frankfurt Merkezi Tren İstasyonu önünde başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+