'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.

Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi bünyesinde kurulan ilk Kürtçe okulun kinci kez mühürlenmesi binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüş ardından halk okulda nöbet tutmaya başladı.

Amed'de Kürtçe eğitim verecek olan ve Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi bünyesinde kurulan ilk Kürtçe okulun ikinci kez mühürlenmesini protesto etmek için bugün akşam saatlerinde DBP İl Binası önünde toplanan binlerce kişi, Bağlar ilçesinde bulunan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne yürüdü. [...]

Rojava’nın Şadiye ovasında 2 çobanı yaralayan Türk askerleri bu kez Kilis sınırında ateş açarak Fevzi Hûsen ve Muhammed Hûsen adlı Rojavalı iki genci yaraladı. 

Kilis'in Doğançay Köyü yakınlarında sınırı geçemeyen çalışan Fevzi Hûsen (16) ve Muhammed Hûsen (25) adlı Rojavalılara Türk askerler tarafından ateş açıldı. Saat 16.00 sıralarında meydana gelen olayda Fevzi Hûsen'in ağır, Muhammed Hûsen'in ise hafif bir şekilde yaralandı. 

Rojava'nın Efrin Kantonu'na bağlı Dersivan Şilthat Köyü'nde ikamet ettikleri öğrenilen Rojavalılar, Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. [...]

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı stratejisinin birinci ayağı olarak ifade edilen "ılımlı" Suriye silahlı muhalefetine yardım planına Temsilciler Meclisi onay verdi. Bu planın Senato tarafından da onaylanması gerekiyor.

Mali yasa adı altında sunulan düzenleneme, 156 oya karşı 273 oyla kabul edildi. Hem demokratlar hem de cumhuriyetçilerden çok sayıda parlamenter karşı oy kullandı. Demokratların yüzde 40'ı "hayır" diyen cephede yer aldı. Bu tablo, Kongre'nin "IŞİD'e karşı savaşta" Amerikan Başkanı'nın arkasında birlik oluşturmadığını gösteriyor. [...]

Amed'in Bağlar ilçesinde 15 Eylül günü açılan Kürtçe ilkokulun yeniden kapatılması ardından halk Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti.

Devlet güçlerinin Ferzad Kemanger İlkokulu'nu bugün akşam saatlerinde yeniden kapatarak onlarca kişiyi gözaltına alması ardından halk Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti. Amed sakinleri, üçüncü kez mühürlenen okulun açılmasını istiyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+