'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.

Almanya’nın Eylül ayında reforme ettiği İltica Yasası’nda Sırbistan’ın ‘güvenli ülke’ statüsüne alınmasına yargıdan olumsuz cevap geldi. Münster İdare Mahkemesi, Sırbistan’dan Almanya’ya göçen bir Roman ailenin sınırdışı kararını durdururken, İltica Yasası’nı bir sonraki ana davada değerlendirme kararı aldı.

Almanya’ya iltica eden Sırbistanlı Roman ailenin Alman makamlarınca sınırdığı edilmesi kararına karşı açtığı dava dün Münster İdare Mahkemesi’nde görüldü. [...]

Amed'de PKK'nin kuruluş yıldönümünü kutlayan gençlerin üzerine polisin ateş açması sonucu Baran İpek adlı genç yaralandı.

Alınan bilgilere göre, Sur ilçesi Melik Ahmet Camii karşısı ile İskender Paşa Mahallesinde gençler PKK'nin kuruluş yıldönümünü kutlamak için gösteri yaptı. PKK lehine slogan atan gençlere polisler zırhlı araçlarla müdahale etti. Polisin ateş açması sonucu Baran İpek adlı genç yaralandı. Yaralanan İpek hastaneye kaldırılırken, Sur ilçesinde polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. [...]

PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü kutlamaları Paris ve Ile De France bölgesinde 28 Kasım günü yapılan gecelerle start aldı. Evry ve Sarcelles bölgesinde Cuma gecesi yapılan kutlamalar binlerce Kürdistanlı katılarak 36. yıl coşkusunu paylaştı.

Drancy, Villiers Le Bel ve Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezlerinin organize ettiği 36.yıl kutlama gecesi Sarcelles'de bulunan EspaceVenise salonunda Cuma günü gerçekleşti. Geceye Kürdistanlıların büyük ilgi gösterdi. [...]

Amed'in Bağlar ilçesinde bulunan E Tipi Kapılı Cezaevi'ne el yapımı bomba atıldı. Saldırıda küçük çaplı maddi hasar meydana geldi. 

Alınan bilgiye göre Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi'nde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi'ne yüzleri kapalı 5-6 kişilik grup tarafından el yapımı bomba atıldı. Cezaevi ön nizamiyesi ile Emek Caddesi tarafındaki bahçesine düşen bombalar büyük gürültüyle patladı. Olaydan sonra bölgeye sevk edilen polis ekiplerinin, çevrede araştırma yaptığı ancak saldırganların izine rastlanmadığı öğrenildi. [...]

Amed'de yüzü maskeli 2 kişi, kuyumcuyu başına tabanca kabzasıyla vurup yaraladıktan sonra 3 kilo altını alan soyguncular kaçarken, komşu esnaf müdahale edince tabancayla ateş açtı. Bir esnaf da soygunculara tabancayla ateş açarak karşılık verdi. Soyguncular izlerini kaybettirirken, görgü tanıkları bir soyguncunun vurulup yaralandığını söyledi.

Olay akşam saatlerinde, merkez Bağlar İlçesi Sağlık Ocağı Caddesi üzerinde bulunan Cuma Gürbüz'e ait kuyumcuda meydana geldi. Yüzleri maskeli iki kişi, kuyumcuya girerek, işyeri sahibi Cuma Gürbüz'den altınları vermesini istedi. Gürbüz, direnip altınları vermek istemeyince soyguncular, Gürbüz'ü, başına tabanca kabzası ile vurarak yaraladı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+