'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.

Kobanê'ye yönelik DAİŞ çetelerinin saldırılarından kent merkezi büyük tahribat görürken, şu ana kadar bomba yüklü 13 araçla gerçekleştirilen saldırılar deprem olmuş bir kent görüntüsü veriyor. Sokak sokak, ev ev direnen YPG/YPJ savaşçıları da ne olursa olsun Kobanê'yi bırakmayacaklarını dile getiriyor. YPG savaşçısı Zinar, "Kobanê'mizi yeniden elbirliğiyle inşa edeceğiz" dedi.

Rojava’nın Kobanê Kantonu’nda YPG/YPJ savaşçıları karşısında darbe alan Irak Şam İslam Devleti (DAİŞ) çetecileri son zamanlarda bomba yüklü araçlarla kent merkezine sızmaya çalışıyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden çok sayıda savaş uçakları kalkış yaptı. Kalkış yapan uçakların hangi yöne gittikleri öğrenilemedi. [...]

Almanya’nın demokrasi ve insan hakları karnesi kötü olan baskıcı ülkelere yaptığı silah ihracatındaki aşırı keyfiyetçi tutuma yönelik Anayasa Mahkemesi’nin kararı hayalı kırıklığı yarattı. Mahkeme, Alman Hükümeti‘nin kriz bölgelerine yaptığı silah satışlarına verilen izinler ile bu izinlerin gerekçeleri hakkındaki detayları Federal Meclis üyelerinden gizlemeye devam etmesine onay verdi.

Federal Anayasa Mahkemesi kararında, hükümetin Federal Meclis üyeleri tarafından silah ihracatına ilişkin kararlar hakkında verilen soru önerilerine cevap vermesi gerektiği hatırlatıldı. [...]

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Yardımcısı Ivan Simonovic, DAİŞ çetelerinin Güney Kürdistan’da Sincar bölgesine başlattığı saldırı ile birlikte Êzîdîlere yönelik soykırım girişiminde bulunduğunu söyledi.

Irak’tan dönerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Yardımcısı Ivan Simonovic, “Elde ettiğimiz bilgilere göde, Êzîdîlere karşı saldırının soykırım tehlikesi barındırdığını ortaya koyuyor” açıklamasında bulundu. [...]

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı Twitter üzerinden 'Artık sizi kim kurtaracak merak ediyorum' diyerek tehdit eden Rehber TV Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin’in hazırladığı patlayıcı madde ile yaralandı. Üzerinde kar maskesi, eldiven ile yüklü miktarda İran ve Irak parası çıkan Gültekin geçirdiği ameliyat sonrası tedavi gördüğü hastanede taburcu edildi. 

Hüda Par'a ait Rehber TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin'in hazırlarken patladığı belirtilen patlayıcı madde ile yaralandığı yönünde yapılan kimi haberler, ulaşılan bilgi ve raporlarla doğrulandı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+