'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.
HPG, Medya Savunma Alanlarına bağlı Haftanin’in tanklarla bombalandığını duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 20 Aralık günü saat 14:00 ile 14:30 arasında Haftanin sınır hattında Şehit Kendal alanının, Türk ordusunun denetimindeki Maymun tepesinde konumlanan tanklarla bombalandığını belirtti.

Zap alanında keşif ve savaş uçaklarının hareketliliği olduğunu bildiren HPG, “20 Aralık günü saat 05:00 ile 07:00 ve 21 Aralık günü(bugün) 01:00 ile 22:00 arasında Medya Savunma alanlarımızdan Zap bölgesi üzerinde işgalci TC ordusuna ait insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirirken; saat 20:00 ile 22:00 arasında ise savaş uçaklarının alan üzerinde hareketliliği gözlemlenmiştir” dedi. [...]

Ame'de polis, son 2 ay içerisinde başta toplumsal olaylar olmak üzere birçok suça karışan, kayıtlara 'Suça sürüklenen çocuk' olarak geçen yaklaşık 200 öğrenciyi tespit edip 'makul şüpheli' diyerek Milli Eğitim Müdürlüğü'nü uyardı.

Amed'de polis, son 2 ay içerisinde başta toplumsal olaylar olmak üzere birçok suça karışan, kayıtlara 'Suça sürüklenen çocuk' olarak geçen yaklaşık 200 öğrenciyi tespit edince Milli Eğitim Müdürlüğü'nü uyardı. Son iki ayda, 'Suça sürüklenen' öğrenci listesini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderen Emniyet Müdürlüğü, gerekli çalışmanın yapılmasını istedi. [...]

Maraş katliamının 36’ıncı yıl dönümüne ilişkin bir açıklama yapan DTK Eşbaşkanlık Divanı, “Ortadoğu da ki halklar mozaiği gerçekliğini görmeyen, tanımayan, yok sayan iktidarlar kaybetmeye mahkûmdurlar. Yapılanların hesabını da bu halklar er veya geç hep birlikte soracaklardır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan DTK Eşbaşkanlık Divanı, uygarlığın beşiği, halkların mozaiği Ortadoğu coğrafyasında etnik ve inançsal kesimlerin asırlar boyu hoşgörü, sevgi, saygı içinde, kendi kimlikleriyle, inançlarıyla, renkleriyle kardeşçe ve barış içerisinde yaşadığını belirtti.

“20. [...]

VAN (DİHA) - Tuşba'da bir uzman çavuşun bilinmeyen bir nedenle silahıyla başına bir el ateş ederek intihar girişiminde bulundu.

Van'ın Tuşba ilçesinde bulunan İskele Mahallesi'nde akşam saatlerinde Van Gölü sahiline gelen A.G. (25) isimli uzman çavuş başına beylik tabancasıyla bir el ateş ederek intihar girişiminde bulunduğu öğrenildi. Yurttaşların yaralı olarak buldukları A.G. olay yerine çağrılan ambulans ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ne kaldırıldı. A.G.'nin bilincinin kapalı olduğu ve hayati tehlikesinin de devam ettiği öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Olayın görgü tanıkları ise, A.G. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Mardin'den Silopi ilçesine bağlı Habur Sınır Kapısı'na kirpi tipi zırhlı araçlardan oluşan askeri sevkıyat yapıldı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinden İpekyolu üzerinden Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Habur Sınır Kapısı'na doğru onlarca kirpi tipi zırhlı araçtan oluşan askeri sevkıyat yapılıyor. Sevkıyat, ilçedeki trafik yoğunluğundan dolayı uzun kuyruk oluşmasına neden oldu.

Askeri zırhlı araçların sevkıyatı hangi amaçla yapıldığı öğrenilemedi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+