'Kara Perşembe' eylemlerinde siyasilere özgürlük istendi

HABER MERKEZİ 2014-02-20 13:20:10
Yazdir

Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması amacıyla her hafta düzenlenen Kara "Kara Perşembe" eylemleri bu gün de Kayapınar, Derik, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde devam etti.

Kayapınar’daki eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerektiği vurgulandı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde "Kara Perşembe" eylemi belediye binası önünde yapıldı. Açıklama yapan Genel İş Urfa Şube Başkanı Sadık Demir, Kara Perşembe eyleminin 205'inci haftasında yine alanlarda olduklarını belirterek, siyasi tutsaklar bırakılıncaya kadar da burada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel'in posterleri ile "İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir" pankartı açıldı.

Eylemde Kürtçe açıklama yapan Belediye-İş Sendikası üyesi Murat Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümünde bulunduklarını hatırlatarak, komploya karşı Kürt halkının öfkesinin artık tahammül sınırlarını aştığını belirtti. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde Kara Perşembe eylemi belediye binası önünde yapıldı. Burada açıklama yapan Viranşehir Genel-İş Temsilcisi Hikmet Burun, paralel yapıya değinerek, "Eğer paralel yapı diyorsanız, bugünkü paralel yapı tek değildir. Binlerce faili meçhulü de paralel yapı yaptı. Bunları da aydınlatın. Demokrasi özgürlük ve eşitlikse herkese olmalıdır. 14 Nisan'da görülecek olan 'KCK' duruşması son duruşma olsun ve bir daha böyle davalar olmasın" diye konuştu.

AKP SÜRECİ SEÇİM ÇIKARLARINA KURBAN ETMEMELİ

Amed’in Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin 205’incsi gerçekleştirdi.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Eş başkan Gülay Tekin Kuzu, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, “ Binlerce Kürt siyasetçi özgürlükleri ellerinden alınmış ve haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyorlar. Bu hukuksuzluğun giderilmesi ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları istiyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü için oluşan koşulların en iyi şekilde değerlendirmesi gerek. Sayın Öcalan’ın çağrısıyla başlatılan sürecin AKP hükümeti tarafından seçim çıkarlarına heba edilmesi gerek. Bir yılı aşkından gençlerimiz ölmüyor. Bu sürecin devam ettirilmesi için gerekli adımlar biran önce atılması gerek. Ergenekon tutukluların hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, çoğu ağır hasta olan Kürt tutsakların durumunun görmezlikten gelinmesi kabul edilemez “ şeklinde konuştu.

 Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.

AYDIN (DİHA) - Motosiklet gürültüsü yüzünden başlayan silahlı kavgada Vedat Göz tarafından vurulan Aytaç Ot'un babası Berdri Ot, oğlunun katil zanlısının babası Celal Göz'ü silahla vurarak öldürdü.

Motosiklet gürültüsü yüzünden 23 Temmuz'da iki aile arasında çıkan sözlü tartışmada Vedat Göz tarafından öldürülen Aytaç Ot'un babası Bedri Ot, oğlunun katil zanlısı Vedat Göz'ün babası Celal Göz'ü, cezaevine oğlunu ziyarete giderken silahla vurarak öldürdü. Olayda, Ziyaeddin Tayan adlı kişi de yaralandı. [...]

Seyda adındaki gerilla, Maxmur direnişindeki çatışmalarda protez ayağından vurulmasına rağmen mücadelesine devam etti. Seyda, Maxmur’dan sonra şimdi de Kerkük Cephesinde IŞİD çetelerine karşı mevzide.

Savaş, sonucuna göre değerlendirilir. Ama bir savaşın esas belirleyeni her zaman içindeki ayrıntılardır. İşte gerilla Seyda da, Maxmur direnişini belirleyen bir iradenin aynası.

Gerilla Seyda, 33 yaşında. Doğu Kürdistan’ın Maku şehrinde doğmuş. [...]

İDRİS KARA

MAXMUR (DİHA)
- Türkiye devletinin baskılarından dolayı Maxmur'a göç etmek zorunda kalan mülteciler, BM ve yerel hükümetin hiçbir yardımını görmediklerini belirterek, 21 yıldır PKK'nin kendilerine sahip çıktığına dikkat çektiler. [...]

İBRAHİM COŞKUN

MANİSA (DİHA)
- Mevsimlik işçi olarak Turgutlu'ya gelerek üzüm bağlarında çalışan işçiler haklarını alamamaktan şikayetçi. Arazi sahipleri ve dayı başlarının kendi emekleri üzerinde haksız kazanç sağladığını belirten mevsimlik işçiler çocukları ile günde 12 saat çalışıyorlar. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+