Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

İSTANBUL (DİHA) - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eyüp'te katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir kez daha yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi konusunun kişisel meselesi olmadığı iddiasında bulunarak, "Başkanlık sistemi, bize yeni değil, bizim için gelenekseldir" dedi. Erdoğan, istikrarın ve güvenin garantisi olarak sunduğu Başkanlık sistemini bir an önce halkın onayına sunacaklarını da söyledi.

Tarabya Köşkü'nden sabah erken saatte çıkıp, Beşiktaş'taki Mabeyn Köşkü'ne geçen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Eyüp Sultan Camii'nde kıldı. Erdoğan'ı cami girişinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş karşıladı. [...]

AMED (DİHA) - DBP Amed eski İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ankara'da 2 gün önce gözaltına alınan DBP Amed eski İl Eşbaşkanı ve Kongreya Jinên Azad (KJA) Amed İl Koordinasyon üyesi Zübeyde Zümrüt, getirildiği Amed'de emniyetteki işlemlerinin ardından öğlen saatlerinde adliyeye getirildi. Amed Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Zümrüt, ifadesinin ardından "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. [...]

Şêx Meqsûd direnişinde yaşamını yitiren YPG’li Diyar Gabar (Remezan Akayîk) ve Toplumsal Savunma Güçleri/HPC üyesi Remezan Kurdî  ile Efrîn’e bağlı Eyn Deqnê direnişinde yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Canda Cûdî (Henîfa Mihemed)’nin cenazeleri Efrin’in Avrîn Hastanesi’nden kalabalık bir kitle tarafından alındı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük direnişçilerinin posterlerini taşıyan kitle oluşturdukları cenaze konvoyu ile Şehîd Refîq Şehitliği’ne doğru yola koyuldu.

Şehitlikte Öz Savunma Askerleri tarafından askeri bir tören düzenlendi. [...]

JINHA

ANKARA - HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HES'lerin kadınların yaşamlarına etkilerine ilişkin araştırma önergesi verdi.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HES'lerin kadınların yaşamlarına etkilerine ilişkin araştırma önergesi verdi. Bedia gerekçesinde, "HES projelerinin kurulduğu tarımsal bölgelerin bütün nüfusu geçindirecek nitelikte olmaması nedeniyle göç veren yerler olması, kadınların toprağı işleme sorumluluğunu üzerine almaları sonucunu doğurmuştur. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf