Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

İZMİR (DİHA) - İzmir'in Çeşme ilçesinde, Yunan adalarına gitmeye çalışan 28 mülteci yakalandı.

İzmir'in Çeşme ilçesi Boğaz Adası mevkiinde, Yunan adalarına gitmeye çalışan 17'si Suriye, 4'ü Mali, 3'ü Eritre, 3'ü Kongo ve 1'i Filistin uyruklu olmak üzere, 23'ü erkek, 5'i kadın toplam 28 mülteci yakalandı. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalanan mültecilerle ilgili olarak yasal işlemlerin başlatıldığı öğrenildi. [...]

Kobanê’de ‘Savunma Görevi’ yasasını onaylayan Kobanê Yasama Meclisi, kantondaki olağan üstü durum ile IŞİD çetelerinin saldırıları nedeniyle Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi gereken seçimleri 4 ay erteleme kararı aldı.

Kobanê Özerk Kantonu Yasama Meclisi, ‘Savunma Görevi’ yasası, seçimler ile Adalet Meclisi’nin kuruluşu gibi konuları görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda ilk olarak ‘Savunma Görevi’ yasası görüşüldü. Meclis, yasayı maddeler halinde tek tek görüşerek onayladı.

9 Madden oluşan ‘Savunma Görevi’ yasası Kobanê Kantonu’nda öz savunma görevlerini düzenliyor. [...]

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Mersin Büyükşehir Belediyesi tesislerinde Kürtçe, Arapça ve başkaca dillerde müzik çalınmasını yasaklamak için yapılan uygulamları Meclis gündemine taşıdı. Kürtçe müzik çalınmaması için dışarıdan müzisyenlerin müzik yapmasının yasaklandığını vurgulayan Kürkçü, yasağın hangi kanuna dayandığını sordu. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova-Şemdinli karayolunda meydana gelen kazada yaşamını yitirenlerin sayısı 4'e yükseldi.

Hakkari'nin Yüksekova-Şemdinli karayolunda kamyonet ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı 4'e yükseldi. Otomobil sürücüsü Vahdet Evin ile kamyonette bulunan Pervin Demir, Hacer Demir'in olay yerinde can verdiği kazada Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Cahit Evin de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Kazada yaralanan 4 kişinin tedavileri ise sürüyor. [...]

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarının startını verdiği Batman'da, çevre illerden de gelen 900 sivil toplum örgütü temsilcisi ile görüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarının bölge ayağına Batman'da yüzlerce STK temsilcisinin katıldığı toplantıyla başladı. Batman girişinde bulunan Bardakçılar Dinlenme Tesisi'nde partililer tarafından karşılanan Demirtaş, toplantının gerçekleştirileceği Siirt yolu üzerindeki Beyaz Şato Düğün Salonu'na geçti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+