Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

VAN (DİHA) - Muradiye'de Akbulak Jandarma Karakolu önünden geçerken askerlerce çapraz ateşe tutulan aracın sürücüsü Deniz Gökay ağır yaralandı.

Van'ın Muradiye (Bêgirî) ilçesi Kibabîk (Esenkoç) Mahallesi'ne aracıyla giderken Akbulak Jandarma Karakolu askerlerince çapraz ateşe tutulan Deniz Gökay isimli yurttaş ağır yaralandı. Gece saatlerinde yaşanan saldırıda Doblo marka aracıyla Kibabîk Mahallesi'ne giden Gökay, bölgede bulunan karakol önünde çapraz ateşe tutuldu. Vücudunun çeşitli yerlerinde isabet eden kurşunlar sonucu ağır yaralanan Gökay, İlçe Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. [...]

Son 15 yıl içerisinde çatışmaların artması, milyonlarca insanın göç yollarına düşmesine neden oldu.

Her yıl yüzbinlerce göçmen ve mülteci daha iyi bir yaşam umudu, ya da umutsuzluktan ölümcül yollardan geçiyor. Bu sayı giderek artıyor. Kimi savaştan kaçıyor, kimi sefaletten.

2015 yılının başından beri yaşanan göç akışı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır kriz olarak değerlendiriliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Temsilciliği'nin 1951'den bu yana tuttuğu veriler de bunu gösteriyor. [...]

Almanya’nın Stuttgart ve Münih kentlerinde HDP seçim komisyonları kurularak, çalışmaların startı verildi.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde “Stuttgart HDP Platformu” yeniden kuruldu ve seçim çalışmalarına başladı. [...]

Dersim’de HPG gerillaları tarafından dün düzenlenen eyleme ilişkin bir açıklama yapan HSM Karargah Komutanlığı, “Bu eylem, her ne kadar saha komutanlığımızın bilgisi dışında gerçekleştirilmiş olsa da, taşıdığı fedai ruh ve cesaret ile halkımıza büyük bağlılığı ifade eden bir duruştur” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı (HSM) 4 Eylül günü 3 gerillanın Dersim Saha Komutanlığı’nın bilgisi ve onayı dışında Dersim merkezde bulunan Nafi Karabulut Polis Karakolu’na yönelik bir eylem gerçekleştirdiğini belirtti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+