Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

ANKARA (DİHA) - Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına seçilmesi nedeniyle boşalan AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanın belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı 14.55'te başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AKP Genel Merkezi'nde basına kapalı düzenlenen toplantıda, 27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gidecek olan AKP'nin Genel Başkan ve Başbakan adayının belirlenmesi bekleniyor. Kulislerde Genel Başkanlık ve Başbakanlık için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ismi geçerken, kulislerde başka isimlerde konuşuluyor. Ayrıca toplantı da yeni kabine de yer alacak isimlerin de netleştirilmesi bekleniyor. [...]

HÜLYA EMEÇ

VAN (DİHA)
- Kent düzenini alt üst eden ve küçük esnafı bitiren alışveriş merkezlerinin durumu tartışma konusuyken, Van'da kentin en işlek caddesi Cumhuriyet Caddesi'nde hali hazırda bulunan AVM'lere ek olarak 2 AVM'nin daha yapımına başlandı. İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Kamuran Turgut, "Van'ın en işlek caddelerinin her 10 adımdan bir yere AVM yapıldı" dedi. [...]

MARDİN (DİHA) - Dargeçit'te eski Korucubaşı Mehmet Uğurtay'ın öldürülmesi olayına ilişkin aralarında belediye meclis üyesinin de bulunduğu 3 kişinin tutuklanması protesto edildi.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde, 28 Mayıs'ta eski Korucubaşı Mehmet Uğurtay'ın öldürülmesi ile ilgili Dargeçit Belediye Meclis üyesi Mehmet Şerif Toprak, oğlu Ömer Toprak ile Mehmet Emin Oğuz'un tutuklanması bu hafta da Dargeçit Belediyesi önünde protesto edildi. Eyleme belediye eş başkanları, belediye çalışanları, tutuklananların aileleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Grup adına burada açıklama yapan Belediye Meclis üyesi Ata Arslan, arkadaşlarının suçsuz yere tutuklandığını belirterek, tutuklamaları kınadı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+