Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

YPG Basın Merkezi, DAIŞ çetelerinin saldırılarına karşı Kobanê direnişinde yaşamını yitiren 8 savaşçının kimlik bilgilerini paylaştı.

YPG Basın Merkezi yaptığı yazılı bir açıklama ile Kobanê’de DAİŞ çetelerine karış direnişte yaşamını yitiren 8 savaşçılarının kimlik bilgilerini yayınladı.

Kimlik bilgileri açıklanan savaşçılar şunlar:

Egît Kobanê kod adlı Mehmûd Ehmed.

Kaniya Kurdan/Kobanê doğumlu – 2011 katılımlı, 19. 10. 20014’te Kobanê’de yaşamını yitirdi.

Cuma Gûyî kod adlı Azad Bilen.

Başûrê Kurdistan – Nînowa doğumlu – 2012 katılımlı – 9. 10. [...]

Van'ın Başkale ilçesinde, sınırı kaçak yollarla geçtiği tahmin edilen 3 yabancı uyruklunun donarak öldüğü bildirildi. 

Alınan bilgiye göre, Kavurgalı ile Aşalan köyleri arasında devriye görevi yapan Jandarma ekipleri, yolda 3 kişinin cansız bedeniyle karşılaştı.

Ekiplerin olay yerinde yaptıkları incelemenin ardından cesetler Başkale Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Buradaki işlemlerin ardından cesetler otopsi için Van'a gönderildi. Yapılan otopside, cesetlerin yasa dışı yollarla Türkiye'ye  giriş yapan kaçaklara ait olduğu ve donarak öldükleri belirlendi. [...]

İç Anadolu'daki cezaevlerinde bulunan PKK'li tutsaklar, Kobanê halkıyla dayanışma ve destek amacıyla 16 bin TL topladı ve Kobanêlilere ulaştırdı. 

İç Anadolu'da bulunan cezaevlerindeki PKK'li tutsaklar, Kobanê halkıyla dayanışma adına maddi yardım topladı. Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan PKK'li tutsaklar, yaptıkları resim tablolarını bu yıl 11'incisi düzenlenen Varto'daki Koğ Tepesi Festivali'nde sergiledi. Festivalde sergilenen resimler yoğun ilgi gördü ve tamamı satıldı. Satılan tablolardan 10 bin 500 TL gelir elde edildi. Tablo gelirinin tamamı dayanışma bağlamında Kobanêlilere gönderildi. [...]

Türk ordusuna ait savaş uçaklarının Medya Savunma Alanları’ndan Zap ve Xakurke bölgesi üzerinde hareketliliği yaşandı. Şırnak merkeze bağlı Navyana Şêxan ve Çilê Nimêja karakollarından etraftaki alanları havan ve obüs toplarıyla saldırı düzenledi. Türk ordusu, Gabar Dağı çevresinde bulunan Mişare alanı, Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Zen Kürek ve Daş köyürek köyleri ile Tanes alanında operasyon düzenledi. Varto ile Ardahan’a bağlı Kosol’da da keşif uçuşları yapıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+