Doğum gününde Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi

2014-02-18 11:09:32
Yazdir

BİNGÖL(DİHA) - Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde yitiren PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un 19 Şubat'taki doğum günü öncesi ilk okul karnesi ailesi tarafından paylaşıldı. Durmuş, Diyarbakır Cezaevi'ndeki direnişi ve "Mezar taşıma halkına borçlu yazın" sözleri ile tarih olmuştu. 

PKK'nin öncü kadrolarından Mehmet Hayri Durmuş'un ilkokul karnesi doğum gününde bir gün önce ailesi tarafından DİHA ile paylaşıldı. Bingöl'e yakın Kumik köyünde, 19 Şubat 1955 yılında dünyaya gelen Durmuş, o dönemde onu tanıyanlar için de çalışkanlığı ve gözü pekliği ile öne çıktı. Durmuş'un ilkokul karnesinde bütün derslerinin "Pekiyi" olduğu görülüyor.

M. Hayri Durmuş kimdir?

Yaşamın 14 Temmuz 1982 ölüm orucu direnişinin 55. gününde 12 Eylül 1982'de yaşamını yitiren M. Hayri Durmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Bingöl'de gördü. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. İlerici-devrimci düşüncelere daha ortaokul sıralarındayken sahip olan ve lise döneminde daha da geliştirip çeşitli araştırma ve incelemelere giren Durmuş, gelişmeleri ilgiyle ve derinliğine izleyen bir yapıya sahip olmasıyla tanındı. Ankara'da yoğun siyasi ortam içerisinde Marksizm-Leninizmin araştırılıp, incelenmesi ve genelde bir devrim için sonuçların çıkarılması düzeyinde arayışları olan Durmuş, o dönemde ADYÖD çalışmalarına katıldı. 

Propaganda ve eğitim faaliyetleri yürütür

1975'lerin sonuna doğru, Hayri Durmuş PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışır ve ilk ideolojik grup içinde yer aldı. Özellikle öğrenci kitlesi içerisinde yürüttüğü çalışmalarla öne çıkan Durmuş, Ankara'da kaldığı 1977 yılma kadar, propaganda ve eğitim faaliyetlerim sürdürdü. 

1977'de Profesyonel devrimciliğe başlar

1977 yılında okulunu 3. sınıftan terk ederek, bölgeye dönen ve profesyonel devrimciliğe başlayan Durmuş, PKK'nin ilk kadrolarından Haki Karer'in öldürülmesinden sonraya denk gelen bu dönemden itibaren Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Urfa bölgelerinde kalır ve sürekli hareket halinde propaganda ve eğitim faaliyetlerim yürüttü. Durmuş, Güney bölgesinde de bir süre kalarak Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir'de seminer çalışmalarını yürüttü.

Direniş önderi

27 Kasım 1978'de PKK'nin kuruluş kongresinde yer aldı ve Merkez Komite üyeliğine seçilen Durmuş PKK'nin program taslağını hazırladı. 1979 yılında cezaevine giren Durmuş, yakalanmanın sorumluluğunu yaşamı boyunca hisseden konuşmalarıyla dikkat çekti. Diyarbakır Zindanı'nı direniş odakları haline getirilmesinde öncü görev edinen Durmuş en ağır işkencelere maruz kalmasına rağmen teslim olmadı. Durmuş, ilkeli tutumundan en ufak bir taviz vermeyerek, direniş mücadelesini özellikle de mahkemeler döneminin başlamasıyla daha da yükseltti. 

Ölüm orucu direnişi

Diyarbakır Cezaevi'nde cunta uygulamalarına karşı sürdürülen direnişe öncülük yapan Durmuş, Kemal Pir, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz ile birlikte 14 Temmuz 1982 günü mahkemede açıkça ilan ederek başlattıkları tarihi ölüm orucuna girdi. Durmuş 12 Eylül 1982 günü yaşamını yitirdi. Halk tarafından kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı. Hayri Durmuş'un mezarı Bingöl Düzağaç'da bulunuyor. 

'Mezar taşıma borçlu yazılsın'

Bu eylem boyunca en ağır işkencelere maruz bırakılmasına rağmen tam 55 gün direnir ve Eylül 1982'de yaşamını yitirir. Hayri Durmuş, "Mezar taşıma borçlu yazılsın" dedi. 

ANKARA (DİHA) - Kobanê ile dayanışma amacıyla açlık grevine başlayan Ankara Dayanışması yaşanan katliam ve zulmün bir gün Türkiye halklarının başına da gelebileceğine değinip, tüm halkları direnişe davet etti.

Ankara Dayanışması Sakarya Caddesi'nde Kobanê'de yaşanan katliama ve Hükümetin meclis gündemine getirdiği tezkereyi protesto etmek amacıyla dönüşümlü açlık grevine başladı. [...]

Kerkük’te DAİŞ’le yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Mervan Gezgör kod adlı Mervan Kaçim’in cenazesi Urfa’ya gönderilmek üzere Habur Sınır Kapısı’na götürüldü.

29-30 Eylül tarihlerinde Güney Kürdistan’ın Kerkük kentine bağlı Daquq ilçesinde DAİŞ çetelerine karşı HPG gerillaları ile Peşmerge güçlerinin ortak başlattığı operasyonda yaşamını yitiren HPG gerillası Mervan Kaçim’in (Mervan Gezgör) naaşı dün akşam saatlerinde Hewler’deki Rızgari Hastanesi’ne getirildi. [...]

Kadıköy'de Kobanê direnişine destek eylemine polisin saldırısıyla gözaltına alınan Çağdaş Küçükbattal, hala gözaltında tutuluyor.

Kadıköy'de HDK/HDP Gençlik Meclisi'nin Kobanê direnişine destek vermek için yaptığı eyleme polisin saldırısıyla gözaltına alınan Çağdaş Küçükbattal, hala gözaltında tutuluyor.

Küçükbattal'ın avukatı Cengiz Karaşin, müvekkili Küçükbattal'ın 3 kişi ile birlikte Rıhtım Polis Karakolu'na götürüldüğünü, ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüğünü söyledi. [...]

URFA (DİHA) - Suruç sınırında Türk askeri tarafından geçişleri engellenen Kobanêlilerin binlerce küçük ve büyük baş hayvanı susuzluktan telef oluyor. Zehwan köyünde hayvanlar için tel örgülerinden de hortumla su verilmesine izin verilmiyor.

IŞİD çetelerinin saldırısına uğrayan Kobanêliler Suruç sınırında da Türk askerinin engeline takılıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+