BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

BİNGÖL (DİHA) - Karlıova'nın Kale Mahallesi'nde Hür Dava Partisi üyesi bir kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Bingöl Karlıova'nın Kale Mahallesi'nde oturan Fethi Yalçın adlı bir kişi sabah saat 08.30 sıralarında evinden çıkarken bir otomobilden açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Vücudunun çeşitli yerlerinde aldığı kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitiren Fethi Yalçın'ın cenazesi, Karlıova Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Fethi Yalçın'ın neden ve kimler tarafından öldürüldüğü öğrenilmezken, polis tarafından ilçenin giriş ve çıkışları kontrol altına alındı.

Öldürülen Yalçın'ın Hür Dava Partisi üyesi olduğu belirtildi. [...]

78'liler Girişimi tarafından düzenlenen "Kobanê konuşuyor" konulu panele Sykpe üzerinden bağlanan Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Muslim, DAİŞ'e ait noktaların koalisyon güçleri tarafından vurulduğunu ancak DAİŞ saldırısı ile tehlikesinin halen devam ettiğini belirterek, YPG/YPJ direnişi karşısında askeri başarı elde edemeyen DAİŞ'in, sivil halka yöneldiğini söyledi. Muslim, DAİŞ saldırıları kırılana kadar mücadelelerine devam edeceklerinin sözünü verdiklerini dile getirerek, uluslararası kamuoyuna yardımların devam etmesi çağrısında bulundu. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+