BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan siyasi tutsak Nizam Gür'ün Adalet Bakanlığı'nca onaylanan sevk talebini yerine getirmeyen cezaevi yönetimi ve cezaevi savcısının, Gür'e ajan ve itirafçıların kaldığı koğuşta kalma ve iradesinden vazgeçme teklifinde bulundu. 

Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan siyasi tutsak Nizam Gür'e cezaevi yönetimi ve savcılığının ajanlaştırma dayatıldı. "KCK" davasından 2 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan Gür, kalan son bir yılını Gürpınar Yarı Açık Cezaevi'nde geçirmek için Adalet Bakanlığı'na bir süre önce  sevk talebinde bulundu. [...]

Botan Çayı üzerine kurulu Alkumru Baraj kapaklarının açılması ve 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin incelemelerde bulunan Amed İnşaat Mühendisleri Odası, tespitlerini basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Burada konuşan Şube Başkanı Turan Kapan, "Bu olayın bizim nazarımızda; Soma'dan da, Roboski'den de, Madımak'tan da, Gazi'den de Gezi'den de hiçbir farkı yok. Hepsinde de ihmal var, göz yumma var, kendi koyduğu hukuka uymama var" dedi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Lice'nin Sisê (Yolçatı) köyünde gerçekleşen "Şehit Kendal Bölgesi 1. Kadın Konferansı” alınan kararların açıklanmasıyla sona erdi. Konferansta, çocuk evliliklerinin kabul edilmeyeceği ve bu tür durumlarda gerekli yaptırımların uygulanacağı kararlaştırıldı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Sisê Köyü'nde bulunan "Şehit Hevidar ü Şehit Amed" şehitliğinde gerçekleştirilen "Şehit Kendal Bölgesi 1. Kadın Konferansı" sinevizyon gösteriminin ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadınlara ilişkin derlenmiş yazısı okundu. [...]

Ebola virüsü Batı Afrika’da can almaya devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen Liberya’da ise Devlet Başkanı ülkeyi terk eden ve geri dönmeyen bakanlar ile üst düzey yöneticileri görevden aldı.

Şubat ayından bu yana Liberya, Sierra Leone, Gine ve Nijerya’da yayılmaya devam eden ebola virüsünden ötürü yaşamını yitirenlerin sayısı bin 400’ü aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 20 Ağustos’a kadar tespit edilen 2 bin 615 vakadan bin 427’si ölümle sonuçlandı.

Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan virüsten en çok etkilenen ülke 624 kişinin yaşamını yitirdiği Liberya olurken, Gine’de 406, Sierra Leone’de 392 ve Nijerya’da 5 kişi hayatını kaybetti. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+