BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı AKP iktidarının 50 civarında yaralı ve yanında onlara bakan refakatçileri katlettiğini kaydetti. KCK açıklamasında, “Yaralılardan hiçbir haber alınmaması, asker ve polislerin yaralıların bulunduğu evlerin içine girmesi, bu evlere saldırıp silahsız ve sivil tüm yaralıları ve yanındakilerini katlettiklerini açıkça ortaya koymaktadır. Devletin resmi ajansı ve televizyonları 60 insanın katledildiğini son dakika haberi olarak vermişler; ancak daha sonra Kürt halkının tepkisini engellemek için bu haberi hükümetin talimatı ile geri çekmişlerdir. Tüm halkımız bu katliama karşı her yerde ayağa kalkmalı, AKP hükümetinden hesap sormalıdır. [...]

ANKARA (DİHA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, Nusaybin ve İdil için "temizlenecek" diyerek, saldırı hazırlığında olduğunu açıkladı. Cizre'deki toplu katliamın üstünü örtmeye çabasını sürdüren Ala, Cizre'deki bodrum katında kimsenin olmadığını savundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İdil ve Nusaybin ilçeleri için operasyon hazırlığında olunduğunu açıklarken, Cizre'de kendilerinden haber alınamayan ve toplu katliamda katledildikleri üzerinde durulan sivillerle ilişkin de "Söylenen yerlerden hiçbir şey çıkmamıştır" diyerek, hükümetin katliamın üstünü örtmeye girişimini sürdürdü. [...]

Türk devletinin soykırım saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Amed'in Sur ilçesinde Cemal Yılmaz ve Hasırlı mahallelerine bu sabahtan beri sürekli top atışı yapıldı. Top mermisi düşen bir evde bulunan aynı aileden 4 kişinin yaralandığı belirtilirdi.. 

Saldırılara rağmen halkın direnişini kıramayan devlet güçleri, dünden bu yana zırhlı araçlardan "Teslim olun yoksa havadan bombardıman yapacağız" şeklinde anonslar geçtiği kaydedildi. [...]

JINHA

ŞIRNEX -Cizre Belediyesi'ne ait iki ambulans, devlet güçlerinin saldırdığı bodrum katında infaz edilenlerin cenazelerini almak üzere Cudi Mahallesi'ne hareket etti.

Cizre Belediyesi'ne ait iki ambulans, iki gece önce devlet güçlerinin saldırdığı bodrumda katledilenlerin cenazelerini almak için tekrar Cudi Mahallesi'ne doğru hareket etti. Dün de belediyeye ait ambulanslar asker tarafından "cenazeler var" denilerek mahalleye götürülmüş fakat gün boyu bekletilmelerinin ardından geri gönderilmişti. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf