BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.
Paris II belediyesine bağlı bir alanda bulunan Monoprix mağazasına ait binanın altında tesadüfen bulunan iskeletlerin, 15 ila 17’inci yüzyılları arasında gömülmüş olabileceği tahmin ediliyor. Réaumur-Sébastopol durağı yakınında bulunan alandaki kazılarda, 8 oda içinde kum içine gömülmüş 200’ü aşkın iskelet tespit edildi.

Bulunan iskeletlerin, toplu halde ve ‘özen gösterilerek’ gömüldüğü ve toplam alanının yüz metrekare kadar olduğu bildiriliyor. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, on maddelik temel başlıkların doğru değerlendirilmesi gerektiğinin önemine işaret ederek, "On başlık doğru incelenirse; sadece Kürt sorununun çözümü için değil, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve bölgeye yeni bir barış modelinin sunulması açısından son derece önemli olduğu görülecektir. Bu güne kadar salt devlet yetkilileri üzerinden tanımlanan süreç, bütün dünya tarafından artık hükümetin taahhütlerine mal olmuş bir aşamaya gelmiştir" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dün hükümet ile İmralı heyetinin gerçekleştirdiği ortak açıklamanın ayrıntılarına ilişkin DİHA'ya önemli değerlendirmelerde bulundu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+