YPG Haseke'yi tamamen kontrolüne aldı, kutlamalar başladı - Video

YPG "Hemleya Berxwedana Şehîdên Kobanê" Rojavayê Kobanê de berdewam dike - Video

Selahattin Demirtaş, Kadınların düzenlediği foruma katıldı - Video


BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

YPG/YPJ güçlerinin IŞİD çetelerine karşı dün gece itibariyle Kobanê’nin batı hattında başlattığı operasyonlar kapsamında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 7 YPG/YPJ savaşçısı Kobanê’de düzenlenen görkemli  bir törenle toprağa verildi. [...]

Almanya’da, Roma İmparatorluğu’nun kurucusu Augustus’un hayalet resimleri yayınlandı. Nordrhein-Westfalen eyaleti Kriminal Dairesi tarafından hazırlanan ve Augustus’un yaşamının farklı dönemlerini yansıtan 3 resmi Kasım ve Aralık ayları boyunca Aachen kentinde sergilenecek.

Merkezi Düsseldorf kentinde bulunan Eyalet Kriminal Dairesi (LKA) tarafından dün yapılan açıklamada, Kayser Augustus’un hayalet resimlerinin tarihsel tarifler ile gençlik dönemlerine ait bir büstünden yola çıkılarak yapıldığı duyuruldu. [...]

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin DEMİRTAŞ’ın, yarın (31 Temmuz  2014 Perşembe) HATAY ve MERSİN’de katılacağı programlar şöyle:
HATAY

Saat: 12.00 STK, oda, dernek, sendika, meslek örgütü ve kanaat önderleriyle toplantı

Yer: Bedircan Konferans Salonu / Turunçlu Mh. / Samandağ yolu üzeri / HATAY
MERSİN

Saat: 17.30 Miting

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı / Mersin

Mersin mitingi canlı yayınlanacak. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Silopi'de dün itibariyle sık sık yaşanan elektrik kesintisini protesto eden yurttaşlara sert bir şekilde müdahalede bulanan polislerin sıkmış olduğu gaz bombası kapsülünün bir evin camından içeri girmesi sonucu evli bir çift baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Silopi ilçesinde dünden itibaren yaşanan elektrik kesintisine tepki gösteren bir grup yurttaş, tarihi İpekyolu olarak bilinen Silopi-Habur karayolunu trafiğe kapattı. Yurttaşların yolu kapatması üzerine polis çok sayıda akrep tipi zırhlı araç ve TOMA'lar ile tazyikli su ve gaz bombalarıyla gruba müdahale etti. Polisin sert müdahalesine yurttaşlar taşlar ile karşılık verdi. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+