BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.
DAİŞ çetelerinin Kobanê’den sökülüp atılması, Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerinde coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Haberin duyulması ardından sokağa çıkan yüzbinler, Kobanê direnişini havai fişeklerle kutluyor. Yer yer polis saldırısı nedeniyle çatışmaların yaşandığı kutlamalarda, tüm engellemelere rağmen kutlamalar sürüyor. 

Kobanê’nin kurtuluşunun duyulmasının ardında Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir tarafında alanlara çıkan yüzbinler, PKK, YPG, Öcalan sloganları eşliğinde, halaylar çekerek havai fişeklerle geç saatlere kadar kutlama gerçekleştirdi. [...]

MARDİN (DİHA) - Mardin Nusaybin'deki Kobanê kutlamaları sırasında 5 yaşındaki H.S. isimli bir çocuk, nerden geldiği belli olmayan bir kurşunla yaralandı.

Kobanê'nin çetelerden arındırılmasının ardından Kürdistan'da birçok merkezde halk sokaklara çıkıp, kutlamalar yaparken Mardin Nusaybin'deki kutlamalara kan bulaştı. İlçenin birçok noktası gibi kutlamalara sahne olan Fırat Mahallesi'nde yer alan Şirin sokakta 5 yaşlarında bir çocuk, nerden geldiği belli olmayan bir kurşunun omuz ile boyun kısmı arasına isabet etmesi sonucu yaşandı.

İsminin H.S. olduğu öğrenilen küçük çocuk, yaralanması üzerine hemen Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. [...]

Hakkari ve Derik’teki Kobanê kutlamalarında 6 kişi gözaltına alındı.

Hakkari'nin Berçelan ve Biçer Mahalleleri'nde Kobanê zaferini kutlamak için sokağa çıkan 2'si çocuk 5 genç polislerce gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan Ö.D. (15), M.E. (12), Bedran Işık (18), Üveyş Işık (19), ve Ferhat Akdoğan adlı kişiler Hakkari Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi. [...]

Kobane’nin zaferi Avusturya’nın Viyana kentinde de kutlandı.

Viyana’da Kobanê kentinin özgürleştirildiği haberinin duyulmasıyla birlikte Kürdistanlılar, Demokratik Toplum Merkezi’ne akın etti. Bir süre dernek lokalinde bekleyen kitle, daha sonra konvoy halinde Viyana merkezde tur atarak, Kobanê zaferini kutladı.

Turdan sonra dernek lokaline gelen Kürtler Kobanê’nin özgürleştirilmesini halaylarla kutladı.

Kutlama, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana Kobanê”, “Biji YPG”, “Biji YPJ” sloganları ile sona erdi. [...]

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG savaşçısı Cumali Şipal (Hemze Çatak) için Çatak’ta, YPJ savaşçısı Semra Yaşar (Rojên Berîtan) için ise merkez İpekyolu ilçesinde taziyeler kabul edildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+