BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

ŞIRNAK(DİHA) - Şırnak Üniversitesi öğrencileri, mağduriyetlerine yol açan yönetmelik ve puanlama sistemine karşı ders boykotuna gitme kararı aldı.

Şırnak Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi, üniversite yönetiminin keyfi uygulamalarını ve öğrenciyi mağdur eden ders yönetmeliklerini protesto etmek amacıyla ders boykotu yapma kararı aldı. Üniversite yönetiminin kendilerini ilgilendiren karar alma süreçlerinde önerilerini dikkate almaması ve ders kredilendirme için verilen sözlerin yerine getirilmemesi üzerine boykot kararı alan öğrencilerin, eylemi 27 Ekim Pazartesi günü başlatacağı ve 5 gün süreceği belirtildi. [...]

URFA (DİHA) - Daily Telegraph gazetesinin, "IŞİD Urfa'da operasyon yaptı" haberine dair açıklama yapan Urfa Emniyet Müdürlüğü, Suriyeli muhalif Thurvar Rakka örgütü komutanı Ebu İsa'nın yaralı olduğunu, ancak olayın IŞİD ile alakasının olmadığını savundu.

Daily Telegraph tarafından IŞİD çetelerinin Urfa'da Suriyeli muhalif Thuvar Rakka örgütü komutanı Ebu İsa'nın kaçırmak için operasyon yaptığı iddiasının ardından Urfa Emniyet Müdürlüğü yayınladığı açıklamada, haberi yalanlarken, açıklamanın devamında "Ebu İsa kaçırılma esnasında yaralandı" demesi dikkat çekti. [...]

Kobanê'de doğu cephesinde YPG savaşçıları DAİŞ çetelerini taşıyan üç aracı imha etti.

ANHA'nın haberine göre, doğu cephesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda YPG güçleri DAİŞ çetelerine ağır bir darbe vurduğu bildirdi. Helincê ve Korpinkar köyleri arasında çete dolu iki araç YPG güçlerince imha edildi.

Yine doğu cephesinde Helincê ve Şêranê köyleri arasında da aynı saatlerde çete dolu bir araç yine YPG güçleri tarafından imha edildi.

Araçlarda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi. [...]

BİTLİS (DİHA) - Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG'li Yusuf Eker'in (Barzan Xerzan) cenazesi Tatvan'ın Çulhur köyünde defnedildi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nin "seçim bütçesi olduğunu" belirterek, bu yıl da bütçeyi denetim hakkının ortadan kaldırıldığını söyledi. Sayıştay'ın denetim organı olmaktan çıktığını belirten Kaplan "AK Sayıştay ile karşı karşıyayız" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında,TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'ni eleştirdi.

Bu yıl da bütçeyi denetim hakkının ortadan kaldırıldığını kaydeden Kaplan, bunun Sayıştay denetim raporlarıyla ortada olduğunu belirterek, "Sayıştay Meclis adına denetim yapar. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+