BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

BATMAN (DİHA) - AKP hükümeti tarafından başlatılan savaş konseptine karşı çıkan Batmanlılar, "Erdoğan bilsin ki, ondan öncekilerde bizi bitiremedi. Onu da bitirdiklerimizin yanına koyacağız" sözleriyle son dönemde başlatılan "savaş konseptine" tepki gösterdi.

Kürdistan'da başlatılan savaş konseptine karşı Kürt halkının tepkisi dinmiyor. [...]

Polis Hakkari’nin Şemdinli ilçesini zırhlı araçlarla ablukaya aldıktan sonra merkezi tamamen boşaltarak, halka hakaret ediyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde özel hareket timleri ilçe merkezini tamam boşaltarak insanlara rast gele hakaret edip darp ediyor. Polis provokasyonuna halk tepki gösterirken, polisler ilçeyi zırhlı araçlarla tamamen ablukaya almış durumda.

Öte yandan Şemdinli ile Derecek beldesi yol ayrımında kimlik kontrolü yapan polisler çok sayıda kişi darp ederek hakaretlerde bulunulduğu belirtildi. [...]

ŞERİFE ORUÇ

ANKARA (DİHA)
- Ağırlaşan ve vicdani bir sorun haline gelen hasta tutsakların bırakılması için yapılan bütün girişimlerin sonuçsuz kaldığı Türkiye'de, AKP hükümeti başlattığı "yeni dönem intikam" operasyonları kapsamında bu kez DAİŞ ile savaşta ağır yaralanan ve felçli hale gelen, tek başına kalamayacak durumda olan YPG savaşçılarını da tutuklamaya başladı. [...]

-Rojava ve Güney Kürdistan’da DAİŞ çeteleri ile Kürt güçleri arasında yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Şengal Katliamı birinci yılını doldururken, Şengal Direnişi de hız kesmeden devam ediyor. Bir yıllık zaman diliminde Şengal’de, 1094 çete üyesi öldürüldü, 326’sı yaralandı.

-Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na saldırısı ve Zergele’de gerçekleştirdiği katliamı kınayan KJK Koordinasyon üyesi Ayten Dersim, “Biz tecrübeli, birikimli, halkımızın savunan, halkımızın özgürlüğü uğruna yıllardır mücadele eden ve ölümlerle bitmeyen bir hareketiz, halk hareketiyiz” dedi. [...]

Hesekê’nin güneyindeki Recean köyüne DAİŞ çeteleri bomba yüklü bir panzerle saldırmak istedi. Saldırıyı farkeden YPG güçleri aracı içindeki DAİŞ üyeleri ile birlikte imha etti.

ANHA’nın haberine göre, DAIŞ çeteleri Hesekê’nin güneyinde yer alan Recean köyüne saat 17. 30 sularında bomba yüklü bir panzerle saldrımak istedi. Saldırıyı erken fark eden YPG güçleri çete saldırısını amacacına ulaşmadan bombayüklü panzeri içindeki çetelerle birlikte imha etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+