BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.
Van’da gece saatlerinde ev baskınları düzenleyen polis birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların arasında çocukların da olduğu öğrenildi.

Van’da gözaltı furyasını sürdüren polis, dün gece saatlerinde ev baskınları yaptı. Hacıbekir Mahallesi’nde kapıları kırarak evlere giren polis birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların sayısı konusunda henüz tam bilgi edinilemezken, gözaltına alınanlar arasında çocukların da olduğu belirtildi. [...]

Erzurum’da Kürt öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan kitleye faşistler saldırdı.

Erzurum'da, ülkücü bir grubun, Atatürk Üniversitesi öğrencisi Faysal Alma isimli öğrenciyi alıkoyması üzerine çıkan olaylar sonrası 50 Kürt öğrencinin gözaltına alınmasını protesto eden halk, Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen halka burada faşist bir grup saldırıda bulundu. Polisin ırkçı grubu halkın yanından uzaklaştırması sonucu kavga sona ererken, bölgede gerginliğin sürdüğü öğrenildi. [...]

ERZURUM (DİHA) - Erzurum'da 50 Kürt öğrencinin gözaltına alınmasını protesto etmek için İl Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan halka, ırkçı bir grup saldırdı.

Erzurum'da, ülkücü bir grubun, Atatürk Üniversitesi öğrencisi Faysal Alma isimli öğrenciyi alıkoyması üzerine çıkan olaylar sonrası 50 Kürt öğrencinin gözaltına alınmasını protesto eden halk, Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen halka burada ırkçı bir grup saldırıda bulundu. Polisin ırkçı grubu halkın yanından uzaklaştırması sonucu kavga sona ererken, bölgede gerginliğin sürdüğü öğrenildi. [...]

URFA (DİHA) - Urfa'nın Birecik ilçesinde bir eve yapılan baskında 6 genç gözaltına alındı.

Urfa'nın Birecik ilçesinde polis bir eve baskın yaptı. Baskında Ömer Faruk Yaprak, Ahmet Latif Kan, Salih Karayılan, İbrahim Halil Yavuz, Ferhat Aslan ve Remziye Karadağ adlı gençler gözaltına alındı. Birecik Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen gençlerin "Patlayıcı madde bulundurdukları" iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi. [...]

Kobanê Kriz Koordinasyonu, Ocak ayı başından bu yana gözaltına alınan Kobanêli yaralı ve refakatçi sayısının 33 olduğunu 4 yaralı Kobanêlinin ise hala tutuklu olduğunu açıkladı. Koordinasyon hükümeti yaralılara dönük bu operasyonel tutumdan vazgeçmeye çağırdı.

Kobanê Kriz Koordinasyonunun son dönemde Kobanêli yaralılara dönük geliştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonlarına ilişkin hazırladığı hukuk raporuna göre Ocak ayının başından bu yana 33 yaralı ve refakatçi gözaltın alındı, 4 yaralı tutuklandı. Kobanê Kriz Koordinasyonu son dönemde Kobanêli yaralılara dönük geliştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonlarına ilişkin hukuk raporu hazırladı. [...]

AKP zihniyetinin Kuzey Afrika’daki temsilcilerinden Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD)’nin iktidarda olduğu Fas’ta çocuk evlilikleri de giderek artıyor. Sadece geçtiğimiz yıl 35 bin kız çocuğunun evlendirildiğinin tahmin edildiği ülkede çocuk evlilikleri 9 yılda yüzde 91 arttı.

Fas’ta çocuk evlilikleri üzerine yapılan araştırma Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ulusal İnsan Hakları Konseyi (CNDH) ve çocuk hakları derneği Amane tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre, 33 milyon nüfuslu ülkede sadece 2013 yılında 18 yaşın altındaki 35 bin 152 kız çocuğu evlendirildi. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+