BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

URFA (DİHA) - İki gün önce IŞİD çetecilerinin Kobane'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Ugur Yürekli (Karker Pirsus), memleketi Suruç'a bağlı Midep köyünde on binlerin katılım ile toprağa verildi. Burada konuşan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Bilici, eli silah tutan herkesi Kürt halkının onuru ile namusu için Kobane'ye IŞİD çeteleri ile savaşmaya çağırdı.

IŞiD çetelerinin Kobanê'ye büyük bir güç yığarak ağır silah, tank ve füzelerle başlattığı saldırılar 5. gününe girerken iki gün önce çıkan çatışmada yaşamını yitiren iki YPG savaşçısından biri olan Uğur yürekli (Karker Pirsus), bugün memleketi Suruç'ta son yolculuğuna uğurlandı. [...]

İZMİR (DİHA) - İsrail saldırıları sonrası yaralanan Filistinliler, İzmir'e getirildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonucu yaralanan Filistinliler İzmir'e getirildi. Yardım amacıyla oluşturulan hava koridoru ile Gazze'den çıkarılan Filistinliler, önce Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na oradan da Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Koordinasyonu (AFAD) eşliğinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na getirildi. Yaralıları İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türk Yılmaz ve beraberindeki heyet karşıladı. Daha sonra yaralılar uçaktan indirilerek ambulanslar ile tedavi edilecekleri hastanelere sevk edildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - IŞİD çetelerinin 3 koldan Kobanê'ye düzenledikleri saldırılara karşı birlik ve dayanışma çağrısı yapan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, herkesin Kobanê için seferber olması gerektiğini belirterek, "Kim ne yapacaksa şimdi yapsın. Hem siyasi hem katılım olarak hem uluslararası ilişkiler hem de Türkiye ne yapacaksa şimdi yapsın. Çünkü, Kobanê giderse hepimiz de bitmiş oluruz" dedi.

Sterktv'de yayınlanan Analiz programına katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, IŞİD çetelerinin 3 koldan Kobanê'ye düzenledikleri saldırılara karşı birlik ve dayanışma çağrısı yaptı. [...]

Foto Galeri 5 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+