BDP Mardin Büyükşehir Süryani Eş Başkanı Adayı Februniye Akyol

2014-02-17 15:00:44
Yazdir

MARDİN (DİHA) - BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, kentte coşku ile karşılandı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. 

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Süryani Eş Başkan Adayı Februniye Akyol'u Ademhan Tesisleri'nde karşıladı. Karşılamaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Mardin İl Eş Başkan Reşat Kaymaz ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra belediye başkan adayları katıldı. Karşılamanın ardından Yeni Yol'da bulunan BDP Artuklu Seçim Bürosu'na geçildi. Burada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, "30 Mart'ta Mardin'de Kürdistan'ın bütün renklerini bir araya getireceğiz. Önder Apo'nun önerisi esasında Süryani bir kadın eş başkan adayı seçilmiştir. Süryani yurttaşlar renkleri ve kültürleri ile bu kentin yönetiminde artık söz sahibidirler" dedi. 

Mardin bir dünya kenti 

Ardından ise, Süryanice, Kürtçe ve Türkçe yurttaşları selamlayan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Februniye Akyol, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve BDP'ye biz Süryanileri destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben halkların birliği için buradayım. Mardin bir dünya kentidir. BDP şuanda bu dünya kentini sembol ediyor. Halkımıza hizmet edeceğiz" diye belirtti. Daha sonra konuşan Ahmet Türk, ise özerk ve demokratik bir "Kürdistan" modeli yaratacaklarını belirtti. Türk, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın halkların geleceği için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Mezopotamya'nın en eski halklarından bir olan Süryanilerin artık Kürt halk mücadelesi sonucunda bugün farklı halklar ile bir araya geldiğini belirten Türk, "Halkları kucaklayan bir Mardin yaratacağız. Bizim işimiz özgürlüktür" dedi. 

Tanıtım toplantısı yapılan konuşmaların ardından "Yaşasın halkların kardeşliği", "Jin jiyan azadi" sloganları eşliğinde sona erdi.

Ağrı'da sabah saatlerinde Kurtuluş, Alpaslan ve Fırat mahalleleri ile merkeze bağlı Karasu köyünde yapılan eşzamanlı ev baskınlarında HDP Ağrı Merkez İlçe Eşbaşkanı Sadık Taşçı, MEYA-DER Ağrı Temsilcisi Adem Aydınoğlu, Rıdvan Kahraman, Erhan Muğlay, Ozan Şen, Nihal Polat, Erhan Çakan ve isimleri öğrenilemeyen çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ev baskınlarında birçok evin kapı ve pencereleri kırldığı belirtilirken, gözaltına alınların Ağrı devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. [...]

Medya Savunma Alanları’dan insanız hava araçları ve savaş uçaklarının hareketliliği devam ediyor.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), “28 Ağustos günü saat 07.30 - 16.30 arasında Medya Savunma Âlanlarımızdan Kandil alanı, 29 Ağustos günü saat 21.30 ile 30 Ağustos günü saat 06.00 arasında Zap bölgesi, aynı günler arasında saat 23.00 - 01.30 arasında Gare alanı, 30 Ağustos günü saat 03.00 - 10.00 arasında Avaşin alanı üzerinde insansız hava araçlarının hareketliliği yaşanmıştır.

29 Ağustos günü saat 10.30 - 11.00 ile saat 14.00 - 14. [...]

Güney Kürdistan’da Mesut Barzani’nin başkanlığı sorununu çözmek için siyasi partiler bugün Hewler’de altıncı kez bir araya geliyor. Hükümeti oluşturan 5 partinin dışında partlamentoda yer alan diğer parti ve azınlık temsilcilerinin de katılması beklenen toplantıya 4 siyasi parti ise katılmayacaklarını duyurdu. Tevgera İslami, Arasteyi Seyem, Sosyalist Parti ve Komünist Parti temsilcileri toplantıda yer almayacak. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+