11 merkezde 15 Şubat protestosu

2014-02-11 22:49:25
Yazdir

HABER MERKEZİ (DİHA) - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirilişinin 15’inci yıldönümü 11 merkezde meşaleli yürüyüşler gerçekleştirildi. 

BATMAN

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) bileşenleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünde, protesto amaçlı Petrol Mahallesi’nde bulunan Cizre Caddesi’nde meşaleli yürüyüş düzenledi. Yavuz Selim Mahallesi BDP seçim bürosu önünde toplanan kadınların yanı sıra BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Batman belediye eş başkan adayları Gülistan Akel ve Sabri Özdemir, BDP PM Üyesi Güntay Uzun, BDP yöneticileri, BDP Batman Gençlik Meclisi aktivistlerinin bulunduğu yüzlerce kişi Cizre Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Meşaleler eşliğinde, “Bijî Serok Apo”, “Kahrolsun 15 Şubat komplosu” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atan kitle, “15 Şubat uluslararası komplosunu kınıyoruz”, “Sayın Öcalan üzerindeki uluslararası 15 Şubat komplosunu kınıyoruz” ve “Amara’da doğan Ortadoğu’da yükselen güneşimizi karartamazsınız” yazılı pankart ve Öcalan posterleri taşıdı. Sokak aralarında devam eden ve Cizre Caddesi’nde son bulan yürüyüşün ardından “Çerxa şoreşê” marşı okunarak, saygı duruşunda bulunuldu. Burada konuşan BDP Batman Belediye Eş Başkan Adayı Gülistan Akel, “15 Şubat’ın anlamını hepimiz çok iyi biliyoruz. 15 Şubat’ın anlamı Önderliğin ve Kürt halkının esaret altına almadır. Uluslar arası bütün güçler Kürt halkını Önderliğini ve Kürt halkını esir alarak bitirmek istedi. Ama halkımız buna müsaade etmedi” dedi. 

‘Biz Kürt halkı olarak Önderliğimizin savunmasını yapacağız’

Ayla Akat Ata da 15 Şubat’ın Kürt halkı için “kara bir gün” olduğunu ifade ederek, komployu kınadı. Öcalan’ın dört duvar arasında halkının savunmasını yaptığını ifade eden Ata, “Biz de Kürt halkı olarak sürekli Önderliğimizin savunmasını yapacağız. Halen Önderliğimiz Türk devletinin esareti altında dört duvar arasında direniyor. Bu nedenle biz kendimize özgür diyemeyiz. Çünkü Önderliğimiz özgür değildir” dedi. 

Eylem sloganlarla son buldu. 

DİYARBAKIR

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişi Diyarbakır’da düzenlenen halk toplantıları ile protesto ediliyor. BDP'nin Diyarbakır'daki seçim bürolarında her akşam bir araya gelen yurttaşlar, Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişini protesto etmek amacıyla Fatih Mahallesi’ndeki BDP seçim bürosunda toplantı düzenledi. Toplantıya çok sayıda yurttaş, seyda ve mele katıldı. Burada yapılan konuşmalarda özellikle Hizbullah'ın son dönemlerde bölgede yurttaşlara karşı giriştiği saldırılara dikkat çekildi. Toplantıya katılan meleler adına konuşan Mele Mıhemed, konuşmasında Öcalan'ın özellikle İslam'ın özüne yaptığı vurgulara dikkat çekerek, "Kürt halkının tek lideri olan Öcalan'ı zamanında kimse anlamadı. Herkes PKK ve Öcalan'ın dine karşı olduğunu zannediyordu. Ama şimdi anlıyoruz ki, gerçek İslam'a dikkat çeken Öcalan'ı anlamayanların sonu Rojava'da halkımıza saldıranlar ile aynıdır" diye konuştu. Öcalan'ın bir an önce özgürlüğüne kavuşması dileğinde bulunan Mıhemed, herkesi Öcalan'ın etrafında kenetlenmeye çağırdı. Toplantı BDP'nin 13, 14 ve 15 Şubat tarihleri arasında Batıkent Meydanı’nda yapacağı “halk platformu”na katılım çağrısı ile son buldu.

BİSMİL 

Diyarbakır Bismil’de BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye getirilişinin yıldönümünü olan 15 Şubat'ı protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş düzenlendi. Ulutürk Mahallesi önünde biraraya gelen ve aralarında BDP Bismil Eş Başkanı Tufan Tunç, KURDİ-DER ve MEYADER yöneticileri ile yaşamını yitiren HPG ve PKK'lilerin ailelerinin de bulunduğu yurttaşlar meşalelerle yürüyüşe geçti. Öcalan'ın posterinin yanı sıra, "Önder Apo'nun özgürlüğü tüm halkların özgürlüğüdür” pankartı, Öcalan’a ait sözlerin yer aldığı pankartlarla yürüyüşe geçen gençler, sık sık "Bijî berxwedana Rojava”, "Bijî Serok Apo", "Dîsa dîsa serhildan serokê me Ocalan", "Bê serok jiyan nabe" sloganları attı. Yürüyüş Tekel Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği önünde son buldu. Burada demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından “Çerxa Şoreşe” marşı okundu. Grup adına konuşan BDP Bismil Eş Başkanı Tufan Tunç, "Sayın Öcalan'a yapılan komployla Ortadoğu bölgesini kan gölüne çevirmek istediler. Ancak onlar şunu düşünemediler. Bu halk önderine çok bağlı ve özgürlüğüne düşkündür. Onlar istedikleri kadar komplo yapsınlar. Bu halk önderini ve özgürlüğünü eline kadar mücadelesine devam edecektir. Halkımız 15 yıldır bu komployu boşa çıkarmak için hiç dinlenmeden yorulmadan sokaklara indi. Hakları ve özgürlükleri için mücadelesine devam etti. Bu halk önderini hiçbir zaman bırakmayacaktır" dedi. 

Öte yandan gençler ilçenin değişik yerlerinde araç lastikleri yakarak protestolarına devam etti.

ADANA 

BDP Adana Gençlik Meclisi aktivistleri, Öcalan'ın Türkiye getirilişinin yıldönümünü protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş düzenledi. Seyhan ilçesi Küçükdikili Mahallesi Şehitlik Caddesi üzerinde bulunan BDP Küçükdikili Mahalle Temsilciliği’nde biraraya gelen onlarca genç ve kadın, cadde boyunca meşalelerle yürüdü. Öcalan'ın dev posterini açan kitle gecenin karanlığını yanan meşaleler aydınlattı. Yaşlı kadınların sarı, kırmızı ve yeşil renkleri taşıyarak, gecenin sessizliğini "Bijî Serok Apo" ve "Be Serok jiyan nabe" sloganı ile zılgıtlarla bozdu. Uzun süre yürüyen kitle, tekrar mahalle temsilciliği önüne gelerek, sloganlarla eylemlerini noktaladı.

İZMİR 

BDP Karabağlar İlçe Örgütü, 15 Şubat protestoları kapsamında Eskiçamlık Mahallesi’nde eski son duraktan, sağlık ocağı durağına kadar meşaleli yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe çok sayıda yurttaşın yanı sıra HDP Karabağlar Belediye Eş Başkan adayı Meryem Çakmak, BDP İzmir Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. "Özgür önderlik, özgür kimlik, demokratik özerklik, 15 Şubat komplosunu lanetliyoruz", "Önderliğimiz özgürleştireceğiz, duvarları yıkacağız" pankartlarının taşındığı yürüyüşte alkış ve zılgıtlar eşliğinde "Çamlık uyuma önderine sahip çık", "Bijî Serok Apo", "PKK’yi yaratan Öcalan'a bin selam" sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, "Halkımız ve demokrasi güçleri komplonun 15. yıldönümünde AKP'ye demokratikleşme adımını attırmak için ortak bir demokrasi hareketiyle mücadeleyi her yerde yükseltmelidir" denildi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü kapsamında Van ve Siirt’te protesto yürüyüşleri gerçekleştirilirken, Şırnak’ta ise Cumartesi günü yapılacak kitlesel yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü kapmasında Van’ın Karşıyaka Mahallesi’nde meşaleli yürüyüş düzenlendi. Karşıyaka son durakta biraraya gelen çok sayıda genç meşaleli yürüyüşle 15 Şubat komplosunu kınadı. Sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Selam selam İmralı’ya bin selam”, “Öndersiz dünyayı başınıza yıkarız”, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” sloganları atan kitle, PKK lideri Öcalan’ın fotoğrafının yer aldığı pankartın yanı sıra PKK ve KCK bayrakları taşıdı. Karşıyaka Beşyol Bulvarı’nda son bulan yürüyüşe polis müdahale etti. Yürüyüşe izin vermeyen polis ile gençler arasında çatışma çıktı. Havai fişek ve ses bombalarının da kullanıldığı olaylar gençlerin mahalle aralarına çekilmesiyle son buldu.

SİİRT 

BDP Siirt İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümü ve Şex Said’in idamının yıldönümü dolayısıyla çok sayıda mahallede halk toplantısı gerçekleştirdi. GAP Mahallesi’nde seçim irtibat bürosunda yüzlerce yurttaşın katıldığı toplantıya Belediye Eş Başkan adayı Belkıza Beştaş Epözdemir, BDP Merkez İlçe Eş Başkanı Şükrü Timurtaş da katıldı. “Bijî Serok Apo”, “Bi can bi xwin em bi te rene ey Serok” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Epözdemir, 15 Şubat’a giden tarihsel gelişmeleri aktarırken günümüzle ilişkilendirerek şunları söyledi: “Sayın Öcalan uluslararası baskı ve komplo ile Suriye’den çıkarılmıştır. Bugün Rojava halkının bu komploya verdiği yanıt özgürlüğü olmuştur. Sayın Öcalan Türkiye’ye getirildiği süreçte Kürt halk önderiydi. Önderliğimiz şu anda Ortadoğu ve dünya önderliğine yükselmiştir. Bizler serhildan ruhu ve tarihsel bilincimizi güçlendirerek uluslararası komployu boşa çıkarabiliriz.” Özgürlük hareketinin kadın hareketi olduğunun altını çizen Epözdemir, “Kadın özgürlüğü Sayın Öcalan’ın özgürlüğüdür, halkın özgürlüğüdür. Bütün çalışmalarımız başta Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne endekslidir” dedi. 

Siirt Belediye Eş Başkan adayı Tuncer Bakırhan ise Termal ve Algül mahallelerinde yurttaşlar ile biraraya geldi. Evlerde biraraya gelen yurttaşlar ile toplantılar gerçekleştiren Bakırhan, Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümünü kınayarak, yurttaşlarla 15 Şubat’ın tarihçesi hakkında konuştu. BDP Siirt İl Başkanı M. Ata İnan ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise Alan ve Keşkol mahallelerinde halk toplantılarına katıldı. 
Gençler karakola yürümek istedi 
Siirt’te yüzlerce genç Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesini protesto etmek amacıyla Karakol Mahallesi’nde bulunan mahalle karakoluna yürümek istedi. Karakol kavşağında biraraya gelen yüzlerce genç, Öcalan’ın posterlerini taşırken, “Bijî Serok Apo”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir” sloganları attı. Karakola yürümek isteyen gençlere polis gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahalenin ardından bir süre daha devam eden protesto sona erdi. 

ŞIRNAK 

BDP Şırnak İl Örgütü, Öcalan'ın uluslararası komplo sonucu Türkiye'ye getirilişinin yıldönümünü protesto etmek amacıyla Cumartesi günü düzenleyecekleri yürüyüşe ilişkin açıklama yaptı. Etkinliğe ilişkin bilgi veren BDP Şırnak İl Eş Başkanı Baki Katar, Cumartesi günü saat 12.00'da Ömer Kabak Meydanı'nda bulunan BDP seçim bürosu önünden Özgürlük Meydanı'na yürüyeceklerini söyledi. Katar, 15 Şubat uluslar arası komplonun yıl dönümünde tüm Şırnak halkını alanlara çıkmaya davet etti. 15 Şubat'ın Kürtler için “kara bir gün” olduğunu ifade eden Katar, "Kürtler için kara bir gün olan 15 Şubat’ı siyahlar giyinerek protesto edeceğiz. 15 Şubat'ta sadece komployu değil aynı zamanda Kürt Halk Önderi'nin özgürlüğü için meydanlara çıkıp sesimizi yükseltmeliyiz" dedi. Kürt halkının birliğine yönelik gerçekleştirilen uluslararası komplonun Kürt halkının verdiği mücadele ile boşa çıkartıldığını ifade eden Katar, "Komploda yer alanlar bilmeli ki Kürtler önderine bağlı bir halktır ve bilmeliler ki Kürt halkının özgürlüğü Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğüyle gerçekleşecektir" diye belirtti. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 Şubat, Malazgirt, Muradiye, Erciş ve Yüksekova'da binlerce kişinin katıldığı eylemlerle lanetlendi. Eylemlerde "15 Şubat komplosu ile Öcalan'ın şahsında Kürt halkının teslim alınmak istendiği ancak bunun Öcalan ve halkın direnişi sayesinde boşa çıkarıldığına" dikkat çekildi. 

MALAZGİRT

BDP Malazgirt İlçe Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 Şubat'a Musa Anter Konferans Salonu'nda etkinlik düzenledi. Salona poster ve pankartlar asıldı. Etkinlikte konuşan BDP Malazgirt İlçe Başkan Yardımcısı Tahsin Dişli,15 Şubat'ı kınadı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 16'nci yılına girdiğini hatırlatan Dişli, bir halkın "Önderimdir" dediği kişinin 15 yıldır en ağır koşullarda tutulduğunu belirtti. Dişli, "Kürtlerin büyük çoğunluğu benim siyasi irademdir diyor ve önderi olarak kabul ediyor. Kürt Halk Önderi koşulları en zor olan bir ülkenin mücadelesinin öncüsü olarak tarih sahnesine çıkmıştır. Zaten zor koşullarda mücadele etmenin tarzı olan PKK'nin mücadele tarzını ortaya çıkaran bu önderliktir. PKK'nin öncülük ettiği Kürt özgürlük hareketi en zor koşullarda kırk yıl mücadele ederek bugünlere gelmişse bunu yaratan bu önderliğin iradesi ve mücadele tarzıdır" dedi.
Yapılan konuşmaların ardında Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. 

MURADİYE

Muradiye'de (Bégiri) BDP ilçe binasında aralarında Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, BDP Belediye Eş Başkan adayları Mehmet Ali Tunç, Safure Güneş, sivil toplum örgütleri temsilcileri, köy muhtarların da bulunduğu binlerce kişi toplandı. Grup, PKK Lideri Öcalan'ın posterleri, KCK, PKK filamanları taşıyarak yürüyüşe geçti. "Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız", "Bijî berxwdana Rojava", "PKK halktır halk burada" sloganları atan kitle Cumhuriyet Caddesi Saat Kulesi'ne kadar yürüdü. Yürüyüş sonrası açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Vahap Aslan, Öcalan'a yönelik uluslar arası güçlerin geliştirdiği "oyunu" Kürt halkının iradesinin boşa çıkardığını söyledi. Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş ise, 30 Mart'ta yapılacak seçimlerinde Kürt halkının sandığa giderek iradesini yansıtacağını söyledi. Aktaş, "Bizler yerel yönetimler ile demokratik özerkliğin inşasının temelini atarak zaferimizi önderliğimizin özgürlüğü ile ilan taçlandıracağız" diye konuştu. 

ERCİŞ

BDP Erciş'te yürüyüş organize etti. BDP ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Erciş Belediye Eş Başkan adayları Abdurahman Çağan ve Diba Keskin, BDP Erciş İlçe Başkanı Abidin İnci, TUHAD-DER, KURDİ-DER, MEYA-DER Erciş şube başkanları ve temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi, "Numanların direnişi ile Sakinelerin dik duruşu ile 15 Şubat komplosunu lanetleyerek Rêber Apo'nun özgürlüğü mücadele gerekçemizdir" pankartla yürüyüşe geçti. "Önderliği yaşa ve yaşat", "15 Şubat komplosunu kınıyoruz, önder Apo'nun özgürlüğünü istiyoruz", "Kürt halkı İmralı'da tutsaktır", "Bê serok aşitî şaşitî'ye" dövizleri yanı sıra, PKK lideri Abdullah Öcalan ve PKK'nin öncü kadrolarından Mahsun Korkmaz'ın (Egît) fotoğrafı ve PKK bayraklarının taşındığı yürüyüşte, "Kahrolsun 15 Şubat komplosu", "Bijî Serok Apo" , "Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız" sloganları atıldı. Zilan Parkı'na kadar yapılan yürüyüş sonrası demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan BDP Erciş İlçe Başkanı Abidin İnci, 15 Şubat komplosu ile Öcalan'ın şahsında Kürt halkının teslim alınmak istendiğini söyledi. İnci, "Önder Apo'nun esaretini engelleyemediğimiz, yetersiz yoldaşlıkla bu sürece zemin olduğumuz için bir utanç günüdür bizler açısından" dedi. 

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Öcalan'ın İmralı adasında tecrit altında tutulsa bile yer yüzünün en aydın ve en özgür insanı olduğunu ifade etti. Üçer, Kürt halkının onuru ve özgürlüğü için Öcalan'a sahip çıkması gerektiğini işaret ederek, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 15 yıldır İmralı'da tutulması Kürt ve Türk halklarının ayıbıdır. Öcalan'ın bu halklara kazandırdığı özgürlüklere sahip çıkamamak üzücüdür. Selam göndermekle önderlik sahiplenilmez" dedi.

YÜKSEKOVA

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde 15 Şubat protesto edildi. BDP Xırvata beldesi önünde bir araya gelen ve aralarında BDP'li yöneticilerin de bulunduğu yüzlerce yurttaş, "Dağda PKK, sokakta YDG-H", "Kahrolsun 15 Şubat komplosu", "Özgür önderlik özgür kimlik 15 Şubat komplosunu lanetliyoruz", "Topyekûn imhaya karşı topyekûn direniş" pankartları açtı. Kitle PKK, Konfederalizm bayrakları ile Öcalan ve Viyan Soran'ın posterleri eşliğinde BDP Büyükçiftlik belde binası önünden belediyeye kadar yürüdü. "Bijî Serok Apo", "Şehit Namırın" sloganları ile tekrar belde binası önüne gelen kitle adına açıklama yapan BDP Büyükçiftlik Belde Başkanı Mehmet Çiçek, Öcalan'ın Kürt halkı için taşıdığı anlama işaret ederek, Kürt sorununun çözümü konusunda Öclan'ın tek muhatap olduğunu dile getirdi. 

Açıklamanın ardından ellerinde YDG-H bayraklı bulunan gençler adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada,"Önderliğe, Kürt halkına ve değerlerimize yapılan saldırlar kabul etmek, Önder Apo'nun fedaileri olarak Kürdistan Gençliği için onursuzluk ve ihanettir. Önder Apo'ya ve halkımıza dayatılan uluslararası komplo ve onursuz yaşam, ancak militanca savaşan, cesur ve fedai Gever gençliği bozacaktır" denildi. 

Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, "özyönetim ilanına katıldığı" gerekçesiyle tutuklandı. 

Özyönetim açıklamasına katıldığı gerekçesiyle hakkında arama kararı çıkarılan ve yol kontrolü yapan askerler tarafından gözaltına alınan Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, İlçe Jandarma Komutanlığı'nda alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi alınan Çağan, tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından, "Özyönetim ilanına katıldığı" gerekçesiyle tutuklanarak Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. [...]

AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklifi, AKP'li milletvekillerinin, HDP milletvekillerine hakaretleri ve basın mensuplarına müdahalesiyle başladı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'un, danışmanlar ve basın mensuplarının dışarı çıkmasını istemesine HDP'liler itiraz etti. AKP'nin müdahaleleri üzerine yaşanan gerginlik sonucunda, danışmanlar, kameraman ve foto muhabirleri de salondan çıkarıldı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf