Yıllar sonra ortaya çıkan katliamlar: Toplu mezarlar - (3)

ERDOĞAN ALTAN 2014-02-05 08:28:25
Yazdir

HABER MERKEZİ (DİHA) - 

Botan'da çoğunluğu sivillerin olduğu 65 mezarda 709 cenaze var
Savaşların ve isyanların yaşandığı, dikta rejimlerin hüküm sürdüğü pek çok ülkede yaşanan katliamların boyutunu, yıllar sonra bulunan toplu mezarlar ortaya çıkardı. Türkiye'de 1990'ların karanlığını yoğun bir şekilde yaşayan Botan bölgesinde JİTEM benzeri gayri resmi devlet yapılarının yarattığı katliam dolayısıyla yaşamını yitiren yüzlerce sivil ve PKK'li, operasyon bölgelerinde toplu şekilde toprağa verildi. Evlerinden alınan, sokak ortasında kaçırılan bir çok insanda JİTEM benzeri yapılar tarafından katledilerek, toplu olarak toprağın altına gömüldü. Siirt, Şırnak ve Mardin'de bulunduğu belirtilen bu 65 toplu mezarda, 709 kişinin bulunduğu belirtiliyor. 

Botan bölgesinde yıllardır yaşanan çatışmalardan dolayı yaşamını yitiren yüzlerce PKK'li operasyon bölgelerinde toplu şekilde toprağa verildi. Kimileri dini vecibesi dahi yerine getirilmeden dağlarda toplu olarak gömülürken, kimileri ise getirildikleri il ve ilçelerde belediyelere ait kepçelerin açtığı çukurlara toplu olarak defnedildi. 1990'lı yıllarda yaşanan bu vahşet, özellikle son yıllarda duyulan vicdani rahatsızlıkla operasyona katılan asker, korucu yada görgü tanıklarının anlatımlarıyla gün yüzüne çıkıyor. İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) bölgede yaptığı araştırmaların ardından hazırladığı raporlarda, varlığı ispatlanan onlarca toplu mezar açılmayı bekliyor. Sadece Siirt merkeze bağlı Newala Qesaban (Kasaplar Deresi) olarak bilinen bölgede, 1989 yılında, PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) da aralarında bulunduğu çoğu PKK'li olan 98 kişinin öldürüldükten sonra atıldığı geniş bir alana yayılan toplu mezar var. 

Gazeteciler cesetlere tanık 

Öyle ki dönemin kimi tanıklarının anlatımlarına göre sayının daha çok olabileceği belirtiliyor. Bu tarihlerde bölge genelinde bir araştırma yapan Gazeteci Günay Aslan, Siirt'e bağlı Newala Qasaba'da (Kasaplar Deresi) çok sayıda cesedin olduğunu tespit etti. Aslan'ın tespitleri sonucunda aralarında PKK'nin askeri kanadı ARGK'nin ilk komutanı olan ve Gabar Dağı'nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren Agit kod adlı Mahsum Korkmaz ve çatışmalarda yaşamını yitiren birçok PKK'lilerin bulunduğu 73 kişinin ismine rastladı. Aslan, ayrıca 20 Haziran 1989 tarihinde Özalp Cumhuriyet Savcılığı kanalıyla Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir dilekçeyle başvurarak, elde ettiği bilgilerin araştırılmasını istemişti. Newala Qasaba için belirtilen sayıdan daha fazla kişinin toplu mezarlarda olduğu belirtilirken, toplu mezar iddiaları üzerine dönemin bazı siyasi parti temsilcilerinin girişimi ile Kasaplar Deresi'nde bir kazı çalışması yapıldı ve yapılan kazı sonucu 8 kişiye ait cesede ulaşıldı. 

Sivil katliamlar ve toplu mezarlar!

Kürt coğrafyasında katliamları ve kırımlara uğramamış yer bulmak neredeyse imkansız. Özellikle Şırnak, Mardin ve Siirt'te PKK'ye yeni katılım yapanlara yapılan operasyon sonucunda katliamların olması dikkat çekiyor. Rojava'nın çeşitli kentlerinden PKK'ye katılmak için yola çıkan 7'si kadın 30 genç, sınırı geçerek Cudi dağı üzerinden Federal Kürdistan Bölgesi'ne geçmek istedi. Gençlere Şırnak'ın İdil ilçesi nüfusuna kayıtlı PKK'li Mühittin Tatlı (Serhat Çavreş) eşlik ediyordu. Yola çıkan 31 kişinin tamamı silahsız ve sivil kıyafetliydi. Özel Harekât Timleri, asker ve korucuların da katıldığı bu operasyonda silahsız ve sivil 31 kişi ağır silahlarla taranarak katledildi ve Şivesor köyü yakınlarında köylüler tarafından toplu bir şekilde gömüldü. 

Yine Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Gundê Kevira köyü kırsalında 15 Ağustos 1991 tarihinde çoğu sivil ve silahsız olan PKK'ye yeni katılacak 13 kişi, askerler tarafından sağ yakalandıktan sonra infaz edildi ve daha sonra toplu halde köy mezarlığına gömüldü. Mardin'in Derik ilçesi cezaevi yanındaki alanda 15 Ağustos 1992 tarihinde Derik ilçesinin Üçyol mevkiindeki bulunan Çeliksel Petrol Tesisleri'nde PKK ilk eylem başlattığı tarih olan 15 Ağustos'u kutlayan kitleye askerler tarafından açılan ateş sonucu Necat Türk, Rıda Yavuz ve Serhat Bilen yaralandı. Yaralı üç sivil vatandaş, daha sonra askerler tarafından gözaltına alınırken, kendilerinden bir daha haber alınamadı. Üç yurttaşın daha sonra öldürülerek, toplu halde Derik Cezaevi yanındaki boş alana gömüldüğü belirtiliyor. 

Siirt'te 36 toplu mezarda 376, Şırnak'ta 14 mezarda 204 kişi, Mardin'de 14 mezarda 98 kişinin olduğu toplu mezarlar şöyle; 

Toplu mezar yuvası Siirt!

*1989 - Siirt Merkez - Newala Qesaban (Kasaplar Deresi): Çoğu PKK'li 98 kişinin öldürüldükten sonra atıldığı geniş bir alana yayılan toplu mezar. (Sayının daha fazla olabileceği yönünde bilgiler var.) 

*Eylül 1990 - Siirt'in Eruh ilçesi mezarlığı: Eynê Köyü kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 9 PKK'linin cenazeleri Eruh ilçe merkezinde bulunan mezarlığa topluca gömüldü.

*1990 - Siirt Eruh ilçesi Gölgelikonak (Hilêloka) köyü: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 1 PKK'ye ait cenaze, Gölgelikonak Köyü okulunun karşısındaki alanda gömüldü. 

*1991 - Siirt Şirvan İlçesi Tawan köyü mezarlığı: Tawan köyü kırsalında meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 10 PKK'liden 8'i ayrı, 2'si ayrı bir şekilde gömüldü.

*15 Ağustos 1991 - Siirt Şirvan ilçesi Gundê Kevira köyü: Şirvan ilçesi Gundê Kevira kırsalında çoğu sivil ve silahsız olan ve PKK'ye yeni katılacak 13 kişi, askerler tarafından sağ yakalandıktan sonra infaz edildi ve daha sonra toplu halde köy mezarlığına gömüldü. 

*1991 - Siirt Merkez Şawiran köyü kırsalı: Çatışmada yaşamını yitiren 3 PKK'linin bulunduğu toplu mezar. 
*1992-93 - Siirt Baykan ilçesi Çevirimtepe (Girdika) köyü Taxik mezrası dere kenarı: Çatışmada yaşamını yitiren 18 PKK'lin iki grup halinde gömüldüğü iki toplu mezar. 

*1992-93 - Siirt Kurtalan Ergüven (Bêlekê) köyü Koz mevkii: Çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'linin gömülü olduğu toplu mezar. 

*1992 - Siirt Şirvan İlçesi Komik (Banerxan) köyü kırsalı: Çatışmada yaşamını yitiren 17 PKK militanının askerler tarafından köye yakın bir yerde gömüldüğü toplu mezar. 

*18 Ağustos 1992 - Siirt Eruh ilçesi Ziyareta Çeman bölgesi: Eruh ilçesi Gabar ve Herekol dağları arasında bulunan Hêrareş mıntıkasında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren 3 PKK'li, askerler tarafından arazide bırakıldıktan sonra köylüler tarafından Ziyareta Çeman denen bölgeye defnedildi. 

*Eylül 1993 - Siirt Pervari ilçesi Doğanca Karakolu yakınları: Pervari ilçesi Herekol Dağı Gez Yaylası'nda meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK'li katırlarla Doğanca Karakolu'na getirildikten sonra karakolun 300 metre güney yamacında toplu halde gömüldü. 

*1993 - Siirt Eruh ilçesi Ergüven (Baluka) köyü Koza mevkii: Çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'li, askerler tarafından topluca gömüldü.
*1993 - Siirt Baykan ilçesi Kikan köyü: Çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK'li askerler tarafından gömüldü.
*1993 - Siirt Kurtalan ilçesi Yeşilkonak (Kadîya) köyü kırsalı: Çatışmada yaşamını yitiren 7 PKK'li köyün alt kısmında yer alan bir toplu mezara gömüldü.

*1993-94 - Siirt Pervari ilçesi Yeniaydın (Rova) köyü mezarlığı: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 6 PKK'li köy mezarlığında toplu halde gömüldü.

*1993-94 - Siirt Pervari ilçesi Yeniaydın (Rova) köyü ile İğneli (Mexis) mezrası arası: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 1 PKK'li Yeniaydın ile İğneli köyleri arasında bulunan Kanîya Diza mıntıkasında bir mezara gömüldü. 

*1993-94 - Siirt Pervari ilçesi Yeniaydın (Rova) Köyü İğneli (Mexis) mezrası: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'li, çatışma sonrası Yeniaydın köyü İğneli mezrasında eski karakol binasının bulunduğu yere toplu halde gömüldü. 

*1994 - Siirt Şirvan ilçesi Harat köyü kırsalı: Çatışmada yaşamını yitiren 6 PKK'li köye yakın bir yerde askerlerin zorlamasıyla köylüler tarafından toplu mezara gömüldü.
*1994 - Siirt Merkez Ekmekçiler (Binêve) köyü karakol bahçesi: Çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK'li, askerler tarafından Jandarma Karakolu'nun bahçesine gömüldü. 

*1995 - Siirt Şirvan ilçesi Şêx Cuma alanı: Şirvan kırsalında askerlerin düzenlediği kapsamlı operasyonda çıkan çatışmada alanda bulunan 110 kişilik PKK'li gruptan 80'i yaşamını yitirdi. Şêx Cuma alanında meydana gelen ve kimyasal silahların da kullanıldığı iddia edilen çatışmada yaşamını 80 kişi toplu halde söz konusu alanda toplu halde gömüldü. 

*1995 - Siirt Kurtalan ilçesi Kışlacık (Lêfê) köyü kırsalı: Kışlacık köyü kırsalında bulunan bir mağarada bulunan 3 PKK'li, köylüler tarafından kendilerine getirilen yemekten zehirlenerek yaşamlarını yitirdi ve cenazeleri aynı mağarada toplu halde bırakıldı. 

*1996 - Siirt Pervari ilçesi Garsan bölgesi: Çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren ancak sayıları henüz tespit edilemeyen PKK 'lerin gömüldüğü toplu mezar. 

*1997 - Siirt'in Eruh ilçesi Dalkurur (Kanika) Köyü: Kırsal alanda gerçekleştirilen operasyon sonucu çıkan çatışmada yaşamını yitiren 14 PKK'liden 13'ü, köylülerin talebine rağmen defnedilmelerine izin verilmeyerek çatışmanın yaşandığı bölgede gelişigüzel kayalıklar arasında bırakıldı.

*1998 - Siirt Pervari ilçesi Yapraktepe (Erwêx) köyü kırsalı: Yapraktepe köyü kırsalında meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 3 PKK'li köyün doğu bölgesinde toplu halde gömüldü.

*1999 - Siirt'in Kurtalan ilçesi Gözpınar Beldesi Toytepe mevkii dere yatağı: Askerlerin kurduğu pusuda yaşamını yitiren 10 PKK'li, askerler tarafından toplu olarak gömüldü.

*Siirt Eruh ilçesi Yelkesen (Basixrê) köyü: Çatışmada yaşamını yitiren 7 PKK'linin bulunduğu toplu mezar. 

*Siirt Eruh ilçesi Bozatlı (Basnê) köyü: Çatışmada yaşamını yitiren 3 PKK militanı ile askerler tarafından öldürülen Bozatlı köyü sakinlerinden 5 sivil vatandaşın bulunduğu toplu mezar. 

*Siirt Merkez Gökçebağ beldesi Kele Seyfo mevkii: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'liye ait toplu mezar. 

*Siirt Eruh ilçesi Çizmeli (Nîvila) köyü karakolun yan tarafı: Çizmeli köyü kırsalında meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 7 PKK'li çatışma sonrası Çizmeli Köyü Karakolu binasının güney istikametinde nöbetçi nizamiyesinin yaklaşık 50 metre yakınlarındaki alana toplu halde gömüldü. 

*Siirt Eruh ilçesi Bilgili (Mêrgê) mezrası: Kırsal alanda meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'linin, mezranın 2 kilometre ilerisindeki anayolun sağ tarafında gömülü olduğu toplu mezar. 
*Siirt Şirvan ilçesi Maden Köyü kırsalı: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren ve daha sonra yakıldığı ileri sürülen 4 PKK'li Maden köyü yakınlarında toplu halde gömüldü.

*Siirt Baykan ilçesi İstirya Hengiz köyü Konik Köprüsü: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'li Konik Köprüsü'ne yakın bir yerde bulunan su kuyusuna atıldı.

*Siirt Pervari ilçesi Palamut (Şoz) köyü ile Tosuntarla (Gundêş) köyleri arası: Palamut ile Tosuntarla köyleri arasında bulunan korucuların nöbet tuttukları alanda çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'linin toplu halde gömüldüğü toplu mezar. 

*Siirt Pervari ilçesi Hêşeta Spi köyü Karakolu bahçesi: Meydana gelen bir çatışmada yaşamını yitiren 5 PKK'li Hêşeta Spi Köyü'nün hemen girişinde köy okulunun karşısındaki karakolun bahçesine gömüldü. 

*Siirt Pervari ilçesi Çemêkarê yaylası Xweşmexelan mıntıkası: Çemêkarê yaylası kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK'linin toplu halde gömüldüğü toplu mezar. 

Çoğunluğu sivillerden oluşan toplu mezarlar Şırnak 

*7 Nisan 1990 - Şırnak Beytüşşebap ilçe merkezi: Beytüşşebap ilçesi Komete kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 22 PKK'li çatışma sonrası helikopterle ilçe merkezine getirildikten sonra belediye ekipleri tarafından toplu halde gömüldü.

*1991- Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi: Beytüşşebap ilçesine bağlı Şikefta Reşi alanında askerler ile PKK'liler arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 38 PKK'li, Beytüşşebap'ta toplu olarak gömüldü.

*6 Mart 1994 - Şırnak merkez Giver (Kuşkonar) köyü: PKK'lilerin bulunduğu gerekçesiyle havadan atılan kimyasal bombalar sonrası köyde bulunan 6'sı bebek olmak üzere 24 köylü hayatını kaybetti. Köylülerin cenazeleri asker zoruyla toplu halde gömüldü. 

*1993 - Şırnak'ın Silopi ilçesi Görümlü Köyü Tabur bahçesi: Görümlü köyünde 1993 yılında askerler tarafından gözaltına alınıp karakola getirilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 köylü öldürüldükten sonra Görümlü Taburu bahçesine gömüldüğü toplu mezar. 

*1994 - Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Kato Dağı: Beytüşşebap ilçesine bağlı Kato dağlarının Derya Zerbiliş mıntıkasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 10 PKK'liye ait toplu mezar. 

*1996 - Şırnak Merkez Balveren beldesi Milli Taburu helikopter pisti: Balveren Beldesi yakınlarında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2'si kadın 5 PKK'linin cenazeleri, çatışma sonrası Milli Taburu'na götürülerek tabura 500 metre mesafedeki helikopter pistine iki ayrı çukura toplu halde gömüldü. 

*11 Mayıs 1999 - Şırnak'ın Silopi ilçesi Cudi Dağı Ballıkaya (Bilika) köyü kırsalı: Köyün kırsalında bulunan bir mağarada kuşatılan 20 PKK'li daha sonra kimyasal silah kullanıldığı ileri sürülen bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi ve toplu halde aynı bölgede gömüldü. 

*27 Haziran 2007 - Şırnak'ın Uludere ilçesi Kela Meme Dağı eteği: Çatışmada yaşamını yitiren ve 8 PKK'li toplu halde gömüldü.

*14 Temmuz 2005 - Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Faraşin Yaylası Tuzekê köyü: Askerlerin operasyonu sonucu çıkan çatışmada kimyasal gaz kullanılması sonucu yaşamını yitiren 5 PKK'li, çatışma sonrası toplu halde bir çukura gömüldü. 

*23 Ağustos 2007 - Şırnak'ın Uludere ilçesi Uzungeçit beldesi: Askerlerin operasyonu sonucu çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve cenazeleri ailelerine verilmeyerek toplu halde Uzungeçit beldesi mezarlığına gömülen 11 PKK'li bulunduğu toplu mezar. 

*Şırnak Silopi ilçesi mezarlığı: 90'lı yıllarda kaybedilerek öldürülen 50'ye yakın sivil vatandaşın olduğu toplu mezar. 

*Şırnak Silopi ilçesi BOTAŞ tesisleri JİTEM'e ait karargâhın kuyuları: Kaybedilen onlarca sivil vatandaş ve çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin bulunduğu toplu mezar. (Net sayı bilinmiyor) 

*10 Haziran 1994 - Şırnak Silopi ilçesi Çukurca (Kortûk) köyü Bozamir deresi: JİTEM tarafından kaçırılarak kaybedilen Murat Aslan'ın cenazesi İtirafçı Abdulkadir Aygan'ın tarifi üzerine İHD'nin girişimleri sonucu bulunduğu yerden Nisan 2004 tarihinde çıkarıldı. 

90'lı yıllar Mardin ve toplu mezarlar

*29 Ekim 1990 - Mardin Kızıltepe ilçesi Xurs köyü Blokan kırsalı: Meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren biri kadın 7 PKK'li çatışmanın yaşandığı alanda toplu halde gömüldü.

*1990 - Mardin belediye mezarlığı: Mardin'in Savur ilçesi kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 11 PKK'linin toplu halde gömüldüğü toplu mezar. 

*15 Ağustos 1992 - Mardin Derik ilçesi cezaevi yanındaki alan: Derik ilçesinin Üçyol mevkiindeki bulunan Çeliksel Petrol tesislerinde PKK'nin ilk eylem başlattığı tarih olan 15 Ağustos'u kutlayan kitleye askerler tarafından açılan ateş sonucu Necat Türk, Rıda Yavuz ve Serhat Bilen yaralandı. Yaralı üç sivil yurttaş, daha sonra askerler tarafından gözaltına alınırken, kendilerinden bir daha haber alınamadı. 3 yurttaşın daha sonra öldürülerek, toplu halde Derik ilçe cezaevi yanındaki boş alana gömüldüğü belirtiliyor. 

*1993 - Mardin Kızıltepe Uzunkaya köyü Blokan mezrası: Köyün kırsalında meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 5 PKK'li, askerlerin zorlaması üzerine köylüler tarafından çatışma bölgesinden alınarak, köye yakın Dara Xemlê denilen bir ağacın yanına toplu halde defnedildi. 

*1993 - Mardin Savur ilçesi Evkuran (Dertyan) köyü İlköğretim Okulu bahçesi: Savur ilçesine bağlı Evkuran köyü Keçiköprü kırsal alanında başlatılan operasyonda yaşamını yitiren 3 PKK'li, çatışma sonrası Evkuran köyü İlköğretim Okulu'nun bahçesine getirilerek, burada kazılan bir çukura toplu halde gömüldü. (Boşaltılan köye sonraki yıllarda geri dönüş yapan köylülerin toplu mezardaki 3 cenazeyi çıkararak köy mezarlığına defnettiği belirtiliyor.) 

*1993 - Mardin Derik ilçesi kimsesizler mezarlığı: JİTEM tarafından kaçırılarak gözaltına alanın ve daha sonra kaybedilen 3 sivil yurttaşın gömüldüğü toplu mezar. 

*1994 - Mardin Nusaybin ilçesi Bagok Dağı Üçköy mevkii: Çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK'linin bulunduğu toplu mezar. 

*1994 - Mardin Nusaybin ilçesi Bagok Dağı: Çatışmada yaşamını yitiren 17 PKK'linin bulunduğu toplu mezar. 

*1994 - Mardin Mazıdağı Tırbık köyü Gübretepe mağarası: Tırbık köyü kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2 PKK'li, çatışmanın yaşandığı Gübretepe mağarasının içerisine toplu halde gömüldü.

*1996 - Mardin'in Midyat ilçesi Bagok Dağı Üçköy (Sêdarê) kırsalı: Bagok Dağı'nda meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 9 PKK'li daha sonra askerler tarafından toplu halde gömüldüğü eski köy yolundaki toplu mezar. 

*20 Ocak 1999 - Mardin Nusaybin ilçesi Girmeli beldesi kırsalı: Girmeli beldesi yakınlarındaki Bagok Dağı kırsalında başlatılan operasyonda yaşamını yitiren 20 PKK'liden 18'i, Sivilitke Tepesi'nin güney yamacında, tepenin üst noktasından 100 metre kadar aşağıdaki güneydoğu yamacında 30 metrekarelik bir toplu mezara gömüldü. Çatışmada sağ yakalanan 2 PKK'li ise, ayrı ayrı infaz edildikten sonra toplu mezarın bulunduğu bölgeye yakın iki farklı noktaya gömüldü. 

*21 Ocak 1999 - Mardin Nusaybin ilçesi Bagok Dağı Kelha Hetma bölgesi: 20 PKK'linin yaşamını yitirdiği Bagok Dağı operasyonundan bir gün sonra Kelha Hetma denilen bölgede meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren 7 PKK'li aynı bölgede kazılan bir çukura gömüldüğü toplu mezar. 

ERZIROM (DİHA) - Oltu Cezaevi'nde kalan Ferhat Sarıhan isimli bir tutsak, kaldığı koğuşta aniden fenalaşması üzerine Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Erzırom (Erzurum) Oltu Cezaevi'nde kalan Ferhat Sarıhan (23) isimli bir tutsak, bu sabah kaldığı koğuşta fenalaşması üzerine Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Sarıhan'ın beynindeki bir damarın tıkalı olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. [...]

ESP, AKP/Saray'ın saldırılarına uğrayan HDP'ye sahip çıkma çağrısında bulundu.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), HDP'li milletvekillerine dönük saldırılar ve tasfiye girişimine ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, "Meclis koridorlarında AKP terörü kol geziyor. Saray’ın Meclis'teki çeteleri HDP’li milletvekilleri üzerinde terör estiriyor. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması amaçlı getirilen 'dokunulmazlıkların kaldırılması' teklifinin Meclis komisyonunda yürütülen görüşmeleri, Saray/AKP cuntasının faşist terörü Meclis'e taşıdığını gösterdi" denildi. [...]

İZMİR (DİHA) - İzmir'deki 1 Mayıs kutlamaları sırasında, polislerce kurulan arama noktasından giysilerini çıkarıp geçtikleri için haklarında 'teşhircilik' suçlamasıyla inceleme başlatılan Anarşist gençlerden F.K. gözaltına alındı.

Katıldıkları İzmir'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında Birinci Kordon'daki Orduevi önünde polislerce oluşturulan arama noktasından giysilerini çıkarıp geçtikleri için haklarında 'tehşircilik' suçlamasıyla inceleme başlatılan Anarşist gençlere yönelik ilk gözaltı haberi geldi. [...]

JINHA

ERZİROM - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Fuarı’na katılan sahafların Avesta Yayınevi’ne ait kitaplara yer verilmesi talebi belediye tarafından reddedildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Fuarı’nda Kürtçe yayınlara az sayıda yer verilmesi okuyucunun tepkisine neden oldu. Kürdistan’ın en büyük kitap fuarlarından biri olan 100’ü aşkın yayınevinin katıldığı fuara gelen okuyucular, özellikle Kürtçe eserlere ulaşamadıklarını söyledi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf