HDP Turgutlu eş başkan adayları halkla buluştu

2014-01-26 22:39:24
Yazdir

MANİSA (DİHA) - HDP Manisa Büyükşehir ve Turgutlu belediye eş başkan adayları Turgutlu'da yaklaşık bin kişinin katıldığı şölende halka tanıtıldı. 

HDP ve BDP Turgutlu ilçe örgütleri, Atatürk Mahallesi'ndeki Belediye Düğün salonunda düzenlediği halk şöleniyle HDP Manisa Belediye Eş Başkan adayı Hamdullah Müftoğlu ve HDP Turgutlu İlçe eş başkan adayları Ramazan Soğuk Pınar ile Latife Yanal'ı tanıttı. Yaklaşık bin yurttaşın katıldığı Şölene, EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, BDP Manisa il başkanı Ahmet Ertaş, HDP Manisa il başkanı Abdurahman Aras ile EMEP İzmir il başkanı Cabar Demirci yanı sıra emek ve demokrasi örgütlerinin temsilcileri katıldı. "Özgürlük halkların birlikteliğindedir", "Bu daha başlangıç" pankartları asıldı. 

HDP Turgutlu Belediye Eş Başkan adayı Latife Kanat, güçlerine halktan, kadınlardan ve gençlerden aldıklarını söyledi. AKP, CHP ve MHP koalisyonuyla sandıkta hesaplaşacaklarını ifade eden Kanat, "Biz diyoruz ki oylar namustur, namusta satılmaz. Namustan sonra grurumuz var. Yine diyoruz ki, gururumuzda oyumuzdur. Gururumuzu da başkasının çıkarına satmayalım" dedi.

Yanat'ın ardından konuşan Eş Başkan adayı Ramazan Soğukpınar ise, HDP'nin Türkiye'de var olan halkların kültürlerini ve dillerini anayasal güvenceye almak, baskıya, asimilasyona, inkâra ve şiddete karşı mücadele etmek için var olduğunu ifade ederek, Turgutlu yaşayan bütün halkların, inançlarla birlikte kendi kendilerini yöneteceklerini kaydetti. HDP Manisa Belediye Eş Başbakan adayı Hamdullah Müftüoğlu da, HDP' ye verilecek destek ve birlikte mücadelenin cezaevlerindeki tutsakların özgür olmasına, ezilen halkların özgür ve eşit olması sağlayacağını kaydetti. 

En son olarak konuşan EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, "Türkiye'de yüzde 5'in yüzde 85'inin daha fazla para kazandığı adaletsiz bir sistem, halklar ve ezilenler için var olur mu ?" diye sordu. HDP tüm Türkiye'nin geleceği ve mücadele merkezi olduğunu söyleyen Varlı, HDP'nin demokratik, katılımcı, çok dili ve çok kültürlü, halkın kendi kendini yönettiği bir yerel yönetim anlayışının halkların kurtuluşu olduğunu vurguladı. 

Konuşmaların ardından adaylar platforma çağrılarak tanıtıldı. Şölen yerel sanatçıların söylediği ezgilerle çekilen halaylar ve atılan sloganlarla sona erdi. 

Avusturalya’nın Sydney kentinden Kürtler ve dostları parlamento binası önünde gerçekleştirdikleri bir eylemle DAİŞ’in Kobanê’ye saldırılarını protesto etti.

Sydney Kürt Derneği tarafından organize edilen protestoya aralarında sendika temsilcileri, sosyalist organizasyonların da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. [...]

URFA (DİHA) - Kobanê sınırındaki Boydi köyünde direniş nöbeti tutan yurttaşlara askerler gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırı sonrası iki yurttaş gözaltına alınırken, nöbet ise devam ediyor.

Kobanê-Pirsus sınırında devam eden direniş nöbetine asker müdahaleleri de yaşanmaya devam ediyor. Bu sabah saatlerinde zırhlı araçlarla Boydi köyünde direniş nöbeti tutan yurttaşlara yönelik müdahalede bulunan askerler, akşam saatlerinde tekrardan halka saldırdı. Zırhlı araçlarla köye gelen askerin gaz bombalı müdahalesine halk taşlarla karşılık verdi. Müdahale sırasında ismi öğrenilemeyen iki kişiyi gözaltına alan askerler köyden ayrıldı. Bütün saldırılara rağmen köydeki direniş nöbeti devam ediyor. [...]

Bugün gerçekleşmesi beklenen HDP heyetiyle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın görüşmesi yarına ertelendi. 

Geçtiğimiz Pazar günü yapılması beklenen ancak "hava muhalefeti" nedeniyle bugüne ertelenen görüşme için bugün de izin çıkmadı.

HPD Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "HDP Heyetinin İmralı görüşmesi 1 Ekim 2014 Çarşamba gününe ertelendi. Heyet yarın adaya gidecek" denildi. 

HDP Heyeti geçtiğimiz günlerde Kandil'e giderek 2 günlük bir görüşme gerçekleştirmiş, akabinde Hükümet yetkilileriyle biraraya gelmişti. [...]

DAİŞ çetelerinin Kobanê saldırısını proteste etmek için Almanya'nın Köln kentinde bu sabah açlık grevine başlayan kadınlar, belediye binasının önünde oturma eylemi yaptı. Almanya'nın Wiesbaden kentindeki açlık grevi ile Hollanda'nın Den Haag kentinde başlatılan çadır eylemi ikinci gününde devam ederken  Norveç`in başkenti Oslo'daki Türk Konsolosluğu önünde de protesto gösterisi düzenledi. [...]

Foto Galeri 16 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+