HDP Turgutlu eş başkan adayları halkla buluştu

2014-01-26 22:39:24
Yazdir

MANİSA (DİHA) - HDP Manisa Büyükşehir ve Turgutlu belediye eş başkan adayları Turgutlu'da yaklaşık bin kişinin katıldığı şölende halka tanıtıldı. 

HDP ve BDP Turgutlu ilçe örgütleri, Atatürk Mahallesi'ndeki Belediye Düğün salonunda düzenlediği halk şöleniyle HDP Manisa Belediye Eş Başkan adayı Hamdullah Müftoğlu ve HDP Turgutlu İlçe eş başkan adayları Ramazan Soğuk Pınar ile Latife Yanal'ı tanıttı. Yaklaşık bin yurttaşın katıldığı Şölene, EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, BDP Manisa il başkanı Ahmet Ertaş, HDP Manisa il başkanı Abdurahman Aras ile EMEP İzmir il başkanı Cabar Demirci yanı sıra emek ve demokrasi örgütlerinin temsilcileri katıldı. "Özgürlük halkların birlikteliğindedir", "Bu daha başlangıç" pankartları asıldı. 

HDP Turgutlu Belediye Eş Başkan adayı Latife Kanat, güçlerine halktan, kadınlardan ve gençlerden aldıklarını söyledi. AKP, CHP ve MHP koalisyonuyla sandıkta hesaplaşacaklarını ifade eden Kanat, "Biz diyoruz ki oylar namustur, namusta satılmaz. Namustan sonra grurumuz var. Yine diyoruz ki, gururumuzda oyumuzdur. Gururumuzu da başkasının çıkarına satmayalım" dedi.

Yanat'ın ardından konuşan Eş Başkan adayı Ramazan Soğukpınar ise, HDP'nin Türkiye'de var olan halkların kültürlerini ve dillerini anayasal güvenceye almak, baskıya, asimilasyona, inkâra ve şiddete karşı mücadele etmek için var olduğunu ifade ederek, Turgutlu yaşayan bütün halkların, inançlarla birlikte kendi kendilerini yöneteceklerini kaydetti. HDP Manisa Belediye Eş Başbakan adayı Hamdullah Müftüoğlu da, HDP' ye verilecek destek ve birlikte mücadelenin cezaevlerindeki tutsakların özgür olmasına, ezilen halkların özgür ve eşit olması sağlayacağını kaydetti. 

En son olarak konuşan EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, "Türkiye'de yüzde 5'in yüzde 85'inin daha fazla para kazandığı adaletsiz bir sistem, halklar ve ezilenler için var olur mu ?" diye sordu. HDP tüm Türkiye'nin geleceği ve mücadele merkezi olduğunu söyleyen Varlı, HDP'nin demokratik, katılımcı, çok dili ve çok kültürlü, halkın kendi kendini yönettiği bir yerel yönetim anlayışının halkların kurtuluşu olduğunu vurguladı. 

Konuşmaların ardından adaylar platforma çağrılarak tanıtıldı. Şölen yerel sanatçıların söylediği ezgilerle çekilen halaylar ve atılan sloganlarla sona erdi. 
Paris Demokratik Kitle Örgütleri Platformu ve FEDA ortak bir panel yaparak Maraş, Roboski ve 19 Aralık Cezaevi Katliamı’nı andı.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan etkinlik saat 14.30’da başladı. “Maraş’tan Roboski’ye ve 19 Aralık Ceaevi katliamı” başlıklı etkinlikte, PDKÖP adına Esra Demir, FEDA üyesi Pir Sultan Abdal Dergahı adına İsmail Göksungur ve gazeteci yazar Fuat Kav konuşmacı olarak katılım sağladı. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DAİŞ çetelerinin Perepere köyüne ağır silahlarla saldırmasını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, 18 Aralık günü DAİŞ çetelerinin Perepere (Aşağı Oylum) köyüne yönelik ağır silahlarla saldırısını, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Ayhan önergesinin gerekçesinde, "Görgü tanıklarının anlatımlarından ve izlenimlerinden Aşağı Oylum (Perepere) köyünün iki saat boyunca IŞİD çetelerince ağır silahlarla tarandığı anlaşılmaktadır. [...]

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, “Üç kantonu birleştirmek suretiyle burada yeni bir yapılanmanın içerisine girebilirler” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Bu ne düşmanca bir zihniyettir” sözleriyle tepki gösterdi.

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde DAİŞ zulmünden kaçan  Kobanêli ailelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Güney Kürdistan Federal Bölgesi’yle dünyada en karlı ticareti yapan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Üçer, “Kürdistan federal yönetimi olmadan önce Sayın Barzani, Sayın Talabani bu ülkeye geldiğinde medyada hakaret ediliyordu.  Ama bugün Türkiye'nin en büyük ticari ilişkisi orayla. [...]

Urmiye Cezaevi’ndeki Kürt siyasi tutsakların açlık grevlerinin 31. gününde İsveç’te yaşayan Kürdistanlılar, açlık grevindeki tutsaklara dayanışmak amacıyla Stockholm dışındaki Arlanda Havaalanı’nda saat 20.00 sularında gösteri yapmaya başladılar.

Bazı tutsakların ölüm sınırıda geldikleri ve yaşamını yitirmeleri riski ile karşı karşıya bulunduğunu belirten eylemciler, Kürt tutsakların taleplerinin derhal karşılanmasını talep ediyorlar. [...]

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik işgal saldırısına karşı savaş cephesine giden YPG savaşçısı Mazlum Bela’nın eşi Dicle Mihemed, bir ay sonra doğacak bebeğinin belki babasını göremeyeceğini fakat ömür boyu babası ile gurur duyacağını söyledi.

DAİŞ çetelerinin saldırılarının ardından Kobanê’den Suruç’a göç etmek zorunda kalan Kobanêliler halkların imkanlarını seferber ederek oluşturduğu çadır kentlerde yaşamlarına devam ederken bir yandan da Kobanê direnişinde yer alan, eşleri, kardeşleri, babalarından gelecek zafer haberini ve Kobanê’ye dönecekleri günü bekliyor. [...]

Foto Galeri 16 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+