HDP Turgutlu eş başkan adayları halkla buluştu

2014-01-26 22:39:24
Yazdir

MANİSA (DİHA) - HDP Manisa Büyükşehir ve Turgutlu belediye eş başkan adayları Turgutlu'da yaklaşık bin kişinin katıldığı şölende halka tanıtıldı. 

HDP ve BDP Turgutlu ilçe örgütleri, Atatürk Mahallesi'ndeki Belediye Düğün salonunda düzenlediği halk şöleniyle HDP Manisa Belediye Eş Başkan adayı Hamdullah Müftoğlu ve HDP Turgutlu İlçe eş başkan adayları Ramazan Soğuk Pınar ile Latife Yanal'ı tanıttı. Yaklaşık bin yurttaşın katıldığı Şölene, EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, BDP Manisa il başkanı Ahmet Ertaş, HDP Manisa il başkanı Abdurahman Aras ile EMEP İzmir il başkanı Cabar Demirci yanı sıra emek ve demokrasi örgütlerinin temsilcileri katıldı. "Özgürlük halkların birlikteliğindedir", "Bu daha başlangıç" pankartları asıldı. 

HDP Turgutlu Belediye Eş Başkan adayı Latife Kanat, güçlerine halktan, kadınlardan ve gençlerden aldıklarını söyledi. AKP, CHP ve MHP koalisyonuyla sandıkta hesaplaşacaklarını ifade eden Kanat, "Biz diyoruz ki oylar namustur, namusta satılmaz. Namustan sonra grurumuz var. Yine diyoruz ki, gururumuzda oyumuzdur. Gururumuzu da başkasının çıkarına satmayalım" dedi.

Yanat'ın ardından konuşan Eş Başkan adayı Ramazan Soğukpınar ise, HDP'nin Türkiye'de var olan halkların kültürlerini ve dillerini anayasal güvenceye almak, baskıya, asimilasyona, inkâra ve şiddete karşı mücadele etmek için var olduğunu ifade ederek, Turgutlu yaşayan bütün halkların, inançlarla birlikte kendi kendilerini yöneteceklerini kaydetti. HDP Manisa Belediye Eş Başbakan adayı Hamdullah Müftüoğlu da, HDP' ye verilecek destek ve birlikte mücadelenin cezaevlerindeki tutsakların özgür olmasına, ezilen halkların özgür ve eşit olması sağlayacağını kaydetti. 

En son olarak konuşan EMEP MYK üyesi Abdullah Varlı, "Türkiye'de yüzde 5'in yüzde 85'inin daha fazla para kazandığı adaletsiz bir sistem, halklar ve ezilenler için var olur mu ?" diye sordu. HDP tüm Türkiye'nin geleceği ve mücadele merkezi olduğunu söyleyen Varlı, HDP'nin demokratik, katılımcı, çok dili ve çok kültürlü, halkın kendi kendini yönettiği bir yerel yönetim anlayışının halkların kurtuluşu olduğunu vurguladı. 

Konuşmaların ardından adaylar platforma çağrılarak tanıtıldı. Şölen yerel sanatçıların söylediği ezgilerle çekilen halaylar ve atılan sloganlarla sona erdi. 
Almanya parlamentosunda bugün yapılan oylamada, Yunanistan'a yönelik Avrupa yardımlarının uzatılmasına onay verildi.

Oylamaya katılan 587 vekilden 542'si yardımların 30 Haziran 2015'e kadar 4 ay uzatılmasından yana oy kullanırken, 32'si karşı oy kullandı. 13'ü de çekimser kaldı.

Böylece Yunanistan'a yardım önündeki son engel de kaldırılmış oldu.  Oylamadan önce bir açıklama yapan Almanya Maliye Bakanı, bunun kolay bir karar olmadığını ama gerekli olduğunu söyledi.

Almanya başından beri, Yunanistan'a yardımların sıkı reform koşuluyla verilmesinden yana tutum içerisinde oldu. [...]

BİNGÖL (DİHA) - Eğitim Sen Bingöl Şubesi, Bingöl Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin soruşturma ve keyfi uygulamalarına karşı başlattığı açlık grevine destek vererek, hiçbir kurumun öğrencilerin eğitim hakkını engelleyemeyeceğini ve uyarıları göz önüne alınmadığı takdirde ise, en üst düzeyde toplumsal örgütlülük ile üniversite yönetiminin despotluğunun kamuoyuna duyurulacağı uyarısında bulundu.

Eğitim Sen Bingöl Şubesi, Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin idare tarafından açılan soruşturma ile keyfi uygulamalarına karşı başlattığı ve dördüncü gününe giren açlık grevi eylemine ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

ABD ile Küba arasında yarım yüzyıldır devam eden gerilim ve çatışmanın son erdirilmesi amacıyla başlatılan müzakerelerde ikinci tura geçildi.

Her iki ülke arasındaki görüşmeler, bugün tüm gün boyunca devam edecek. Taraflar bu kez ABD Dışişleri Bakanlığı'nda buluşuyor.

Ocak ayı sonunda Havana'da ilk resmi görüşmeler yapılmıştı. Daha önce, 17 Aralık'ta ABD Başkanı Barack Obama ve Kübalı mevkidaşı Raul Castro, iki ülke arasındaki buzların eriyeceğini açıklamıştı. [...]

Türk devleti Nusaybin-Rojava sınırına "güvenlik" gerekçesiyle hendek kazma çalışmalarına başladı.

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Rojava'nın Qamışlo kenti arasında bulunan sınır hattına hendek kazılmaya başlandı. 2. Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Kenan Dalbaşar Kışlası'nda bulunan askerlerin gözetiminde kazılan hendeğin, "güvenlik" gerekçesiyle kazıldığı belirtilirken, hendeğin yaklaşık 150 metre uzunluğunda, 1,5 metre genişlik ve derinliğinde olduğu tespit edildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+