BÜYÜK SAVAŞ 10. GÜNÜNDE
2012-08-02 05:59:02
Yazdir

Şemzînan’daki savaş her geçen gün büyüyor. 10. gününe giren savaşta, şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bölgenin kontrolünün halen HPG’de olduğu bildirilirken, TSK de bölgeyi insansızlaştırmaya çalışıyor

» 30 KM’LİK ALANDA BÜYÜK SAVAŞ

23 Temmuz’da Şemzînan’da başlayan çatışmalar tam bir savaş halini aldı. Yerel kaynaklar ve mülki amirlerden gelen bilgiler 10. gününe giren savaşın vardığı boyutu gözler önüne seriyor. Yerel kaynaklar, yaklaşık 30 km’lik alanın HPG’nin denetiminde olduğunu bildirirken, çatışmalar zaman zaman ilçe merkezine kadar yayılıyor.

» KÖYLERİ BOŞALTMAK İSTİYORLAR

Çatışmaların başladığı ilk günden beri sık sık havadan ve karadan yapılan bombardımanın hedefi olan köyler de boşaltılmaya zorlanıyor. Nêrkola, Nehrê, Bêgirdê ve Navreza köylüleri, köylerini boşaltmak zorunda kalırken, havadan ve karadan yapılan bombardıman sonucu çok sayıda hayvan telef oldu, yanmayan bağ ve bahçe kalmadı.

TSK Gediktepe’yi kaybetti

Savaşın en şiddetli geçtiği bölgeler ise Evliya köyü, Robinus, ile kamuoyunun yakından bildiği Gediktepe oldu. 2010’da HPG’lilerin saldırısı sonucu çok sayıda askerin yaşamını yitirdiği ve saldırının ardından Başbakan ile Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ’un birlikte poz verdiği Gediktepe’nin HPG’lilerin denetiminde olduğu bildirildi.

Köylerde katliam endişesi

Savaş bölgesindeki Nêrkola, Qleşk, Moşe, Beysaran, Beyşemsi, Turi, Bemlate, Nehrê’nin aralarında bulunduğu toplam 13 köye giremeyen köylüleri, katliam kaygısı sardı. Şemdinli Kaymakamlığı’nın muhtarlara “köyleri boşaltmamanız halinde sorumluluk sizindir” dediği bilgisini aktaran köylüler, katliamlara zemin hazırlandığını belirtti.

 

‘Şemzînan Savaşı’ 10. gününde

Şemzînan Savaşı büyüdükçe büyüyor. 23 Temmuz’da, HPG’nin Şemzînan (Şemdinli) ile Gerdiya yolunu denetime alması ile başlayan operasyon, çatışmadan savaşa dönüşeli tam 10 gün oldu. Dün ise Şemzînan’dan gelen haberler birbirinden önemliydi. En önemli bilgilerden biri, Gediktepe’nin yani Başbakan Erdoğan ve tutuklu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un birlikte poz verdiği tepenin HPG’nin denetimine geçmesiydi. Bir diğer önemli bilgi ise 30 km’lik bölgenin HPG’nin kontrolüne geçmesi.

Mülki idari amirler de kabul etti

Bölge’deki savaş halinin başlamasıyla birlikte HPG tarafından yapılan açıklamalarda, bölgede gelişen harekatın bir kuşatma olduğu vurgulanırken, bölge halkı ve bölge idari amirleri de HPG ile aynı düşünüyor. Zira bölgedeki idari amirler yaşanaların ‘savaş hali’ olduğunu belirtiyorlar. Çatışma bölgesine hakim tepeler olan Goman, Gostê, Karker tepeleri HPG’nin kontrolünde olduğu kaydedilirken, ilçe merkezine çok yakın bir mesafede bulunan Gostê-Goman-Nêrkola hattının da HPG’nin denetimine geçtiği ifade ediliyor. Sürekli çatışmaların yaşandığı Şemzînan alayı ve Garê (Tekeli) taburu ile civar köylere konuşlandırılmış olan sınır karakollarında da sürekli çatışmaların yaşandığı belirtilirken, TSK’nin ise karadan hareket etmediği vurgulanıyor.

Köyler boşaltıldı

Bölge’den gelen bir başka haber ise asker sevkiyatının yapılamadığı. Bunun gerekçesi ise şu şekilde dile getiriliyor: Yolun denetimi HPG’lilerin elinde. Ancak TSK tarafından bölgede yoğun bir hava saldırısı olduğu ifade ediliyor. Köylüler bu nedenle çatışma bölgesinde yakın olan Nêrkola, Nehrê, Bêgirdê, Navreza köylerini boşaltmak zorunda kaldıklarını kaydediyor. Hava saldırısı ve bombardıman nedeniyle çok sayıda hayvan telef olurken, neredeyse kül olmayan bağ ve bahçe de kalmadı. Köylüler ise bombardımandan canlarını kurtarmak için köylerini terk ettiklerini anlattı.

Gediktepe’de neler oluyor

Dün ise bombardımanın yoğunlaştığı yerlerin ise, Evliya köyü, Robinus, ve Gediktepe (Konserve) kırsalının olduğu kaydedildi. 20 Haziran 2010’da HPG’lilerin saldırısı sonucu çok sayıda askerin yaşamını yitirdiği ve saldırının ardından Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un birlikte poz verdiği Gediktepe’nin HPG’nin denetimine geçtiği belirtiliyor.

ANF Muhabiri Cihan Özgür ise çatışma bölgesine giderek, gelişmeleri anlattı. Cihan Özgür’ün Türkiye’nin en sıcak bölgesinden geçtiği bilgiler şöyle: “Bölgedeki HPG’liler oldukça rahat. Gündüz de hareket ediyorlar. Yola iniyor, yol kontrolü yapıyorlar. Her şeyi hesaplamışlar. TSK’nin karadan girebileceği bölgeleri önceden tutmuşlar. HPG’nin çekilmeye niyeti yok gibi görünüyor.”
 

ANF, HPG komutanı ile konuştu

Özgür, çatışma bölgesinde bulunduğu süre içerisinde HPG Askeri Konsey Üyesi Kemal Garzan ile de karşılaştığını belirterek, aralarında geçen diyaloğu şu şekilde haberleştirdi. Özgür haberinde Garzan’ın kendisine şunları söylediğini belirtti: “Ne pahasına olursa olsun asla geri adım atmayacağız. Şemzînan kuşatması, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik geliştirilen ve ikinci yılına giren ağır tecridin sonucudur. Devletin ve ordunun Şemzînan’daki örgütlenmesi dağıtılmıştır. Türk ordusu Şemzînan merkezinden ve karakollarından çıkamamaktadır. Her şey kontrolümüz altında. Tek düze bir eylem değil bu. Türk devleti karakollara hapsoldu. Ordu ne saldırabiliyor ne de kendisini koruyabiliyor.”


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+