Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

Ağır hasta tutsak Cemil İvrendi, kalp hastalığının yanında vücudunda çıkan bir yaranın 7 yıldır iyileştirilememesi yüzünden de sürekli kan kaybı yaşıyor. İvrendi, yaşadıklarını mektupla kamuoyuna duyurarak, hastalığının ve koşullarının iyileştirilmesi için çağrıda bulundu.  

Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Cemil İvrendi isimli ağır hasta tutsak, TUHAD-FED Ankara Temsilciliği'ne gönderdiği mektupla yaşadıklarını anlattı. 

“Bütün insan hakları savunucularına, ben insanım, haksızlığı kabul etmiyorum diyen herkese çığlığım, çağrımdır” başlığıyla kaleme aldığı mektubunda İvrendi, hastalığına ilişkin son durumu hakkında da bilgiler verdi. [...]

ABDURRAHMAN GÖK

VAN (DİHA)
- Van'ın Şax (Çatak) ve Payizava (Gürpınar) ilçeleri arasında bulunan 365 odalı Dêr Meryem Manastırı, yok olma tehlikesi ile yüz yüze. [...]

Ankara’da AKP 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’nin yapıldığı salonun önde bekleyenlere hitaben konuşan Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tek millet, bayrak, vatan ve devlet söylemini tekrarlayarak, “Modern Türkiye’yi gerçekleştiriyoruz, taviz yok” dedi.

AKP 1 Olağanüstü Büyük Kongresi’ni yapıyor. Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek Kongre’de daha önce açıklanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanlığı’na seçilerek Türkiye’nin de yeni başbakanı olacak.

Kongre’ye katılmak üzere gelen Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kongrenin yapıldığı salon önünde bekleyenlere hitaben kısa bir konuşma yaptı. [...]

Amed'de yapımı devam eden Silvan Barajı inşaatının, HPG'liler tarafından yapılan uyarıları üzerine yürütücü firmalar tarafından durdurulduğu öğrenildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Amed'in Silvan ilçesinde yapılan Silvan Barajı inşaatı, HPG'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıların üzerine ana firma dahil tüm firmaların geri çekilmesi sonucu durdu.

 Geçtiğimiz günlerde HPG gerillaları tarafından baraj şantiyesine uyarı amaçlı not bırakıldı. Bırakılan bu not sonrası yürütücü firmalar çalışmayı bıraktı. Baraj inşaatında 2 gündür herhangi bir çalışma yapılmadığı öğrenildi. [...]

Kerkük’te silahlı saldırıya uğrayan Arap Ellıheyip aşireti lideri Kerim Avvad ve 2i koruması öldü.

Edinilen bilgiye göre, Arap Ellıhepip aşiret lideri Kerim Avvad ve 2 koruması Kerkük’ün Aden semtinde aracıyla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradı. Çok sayıda kurşunun isabet ettiği araçtaki Avvad ve 2 koruması olay yerinde hayatını kaybetti.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Irak ordusunun çekildiği 12 Haziran'dan bu yana peşmerge güçlerinin kontrolünde bulunan Kerkük'te günlük olarak çoğu Sunni radikal dinci gruplar tarafından saldırılar düzenleniyor. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+