Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

YPG Basın Merkezi, 13 Şubat günü Halep'in kuzey ve doğusunda konumlanan El Nusra ve Ehrar El Şam çetelerine yönelik operasyonlar düzenlendiğini belirterek, “Çete gruplarının 12-13 Şubat günlerinde Şêx Meqsud mahallesine yönelik saldırı hazırlığı yaptığını tespit eden güçlerimiz eş zamanlı operasyon düzenlemiştir. Bostan Başa, Hiluk, Cendol Yolu ve Seken Şikeyf bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda çetelere ait askeri bir araç darbelenmiştir. Operasyon genelinde tespit edilebilen 7 çete üyesi öldürülmüştür” dedi.

YPG açıklamasında devamla şu bilgiler verildi:

“14 Şubat günü 06.00 ile 08. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Şam yönetimi, Türkiye'nin top atışları için "Türkiye'nin terör örgütlerine doğrudan desteği" dedi.

Türk ordusunun Ezaz'ın Maranaz ve Minih köyleri ve Efrîn'in Şêrawa ilçesine bağlı Mezreha köyüne obüs ve ağır silahlarla saldırılarına ilişkin Şam yönetiminden tepki geldi. Suriye resmi haber ajansı SANA'nın geçtiği habere göre, Suriye yönetimi açıklamasında, olay için, "Türkiye'nin terör örgütlerine doğrudan desteği" dedi.

Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderilen mektupta, Suriye hükümetinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yaptığı açıklamaların "açıkça Suriye'nin içişlerine karışmak olduğu" belirtildi ve açıklamalar kınandı. [...]

MARDİN (DİHA) - Nusaybin ve Cizre arasında bulunan Erbet ve Qesrik köyü arasında HPG gerillaları ile askerler arasında çatışma çıktı.

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Şırnak'ın Cizre ilçesi arasında bulunan Erbet ve Qesrik köyleri kırsalında akşam saatlerinde HPG gerillaları ile asker ve korucular arasında çatışma çıktığı öğrenildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; çatışmada bir HPG gerillasının yaralandı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf