Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

Bodrum’un Bitez mahallesi sahilinden Yunanistan’a kaçak geçmek isteyen Suriyeli göçmenlerin bulunduğu tekne fırtına yüzünden alabora oldu.

Batan teknede ilk belirlemelere göre 20 Suriyeli bulunduğu belirtildi. 16 kişi kurtarıldı, 2 çocuk cesedine ulaşıldı, 2 kişiden ise haber alınamıyor.

Öte yandan hayatını kaybeden 2 çocuğun cesetleri Bodrum Devlet Hastanesi Morgu’na konuldu. 

Yaşamını yitiren çocukların kimliğine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. [...]

Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (RJAK) Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bir seminer düzenledi.

Güney Kürdistan'ın genelinde 25 Kasım kapsamında birçok merkezde seminer ve eylemler düzenleyen RJAK Çemçemal’de de kadın mücadelesini konu alan bir seminer düzenledi. Seminer Çemçemal Kütüphane Ortaokulu’nda çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Seminerde konuşan RJAK yöneticisi Pervin Hesen, Güney Kürdistan'da kadınların uğradığı şiddete dikkat çekerek, “Seminerlerimizin amacı Güney Kürdistan'da kadına karşı uygulanan şiddeti sonlandırmaktır” dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf