Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

Türk asker ve polisi, Suruç’ta DBP ilçe binası önünde toplanan binlerce kişiye gaz bombaları ile saldırdı. Saldırı ardından mahalle arasına dağılan kitle ile asker ve polis arasındaki çatışmalar devam ediyor. Bu arada Kobanê sınırında incelemelerde bulunan YXK heyetinden iki kişi gözaltına alınırken, 2 kişi ile de iletişim koptu.

Türk asker ve polisinin Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Etmanik köyünde Kobanê Direnişi eylemine destek vermek için eylemde olan kitleye saldırısı ardından kitle, Suruç’a giderek, DBP binası önünde toplandı. Asker ve polis, Suruç’ta da kitleye gaz bombaları ile saldırdı. [...]

URFA (DİHA) - Katliama karşı eşsiz bir direnişin sergilendiğiğ Rojava'nın Kobanê Kantonu'na destek vermek için sınıra akın eden ve devlet güçlerinin müdahalesi sonucu Suruç İlçe merkezine sığınan halk burada da polisin saldırısına uğradı. BDP ve evlerin içine gaz bombası atan polisin saldırısı sonrasında bir kişi kafasından yaralandı. [...]

5 Eylül'den bu yana devam eden IŞİD saldırılarına karşı YPG güçlerinin eylemleri devam ediyor. Batı Kobanê'nin Sivtik ve Muman köylerinde YPG savaşçıları IŞİD çetelerine ağır darbe vurdu.

Çatışma bölgesindeki ANHA muhabiri, haberimizin yayınladığı dakikalarda YPG savaşçılarının IŞİD çetelerine yönelik oldukça etkili bir eylem gerçekleştirdiğini bildirdi. Eylemde IŞİD’in ağır kayıplar verdiği ve çatışmalarda üstünlük elde eden YPG savaşçılarının IŞİD çetelerini gerilettiği öğrenildi. [...]

VAN (DİHA) - 3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali'nde finale kalan filimler beli oldu.

23-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali'nde finale kalan filmler belli oldu. Festivali düzenleyen Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamada yarışmaya başvuran eserler yönetmelik kuralları çerçevesinde ön jüri üyeleri M. Tayfur Aydın, Erdal Rahmi Hanay ve Mehmet Bükülmez tarafından seçildi. İnci Kefali Sinema Ödüllerine hak kazanan eserler 28 Eylül gecesi düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+