Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

Suruç'un Dewşan köyüne giden askerler, nöbet eylemcisi 5 kişiyi gözaltına aldı. Askerler, HDP’li milletvekillerini de “Bir saatte kadar burayı boşaltın yoksa müdahale ederiz” şeklinde tehdit etti. 

Urfa’nın Suruç ilçesi sınırının sıfır noktasında bulunan ve günlerdir direniş nöbetlerinin tutulduğu Dewşen köyünde 5 kişi gözaltına alındı.

4 adet sivil otobüsle sınır hattına giden askerler, sınırda nöbet tutan 5 kişiyi tartaklayarak gözaltına aldı. [...]

Güney Kürdistan merkezli yayın yapan Kürt basın kurumlarına "Gerçekleri aydınlatmak görevimizdir" sloganıyla yeni bir haber ajansı eklendi. ROJnews, Kürtçenin iki lehçesiyle yayın hayatına başladı.

Onlarca dergi, gazete, radyo, televizyon ve ajansın yanı sıra birçok alanda büyük kurumlaşma yaşayan Kürt medyasına ROJnews adıyla yeni bir haber ajansı daha eklendi. Güney Kürdistan'da yayın hayatına başlayan R0Jnews, bugün ilk haberlerini servis etmeye başladı. [...]

14 yaşındaki Berkin Elvan ölümüne neden olan polislerin, 4 aydır   eşkalleri tespit edilmesine rağmen İstanbul Emniyeti tarafından açık kimlikleri gizlendiği için haklarında işlem yapılamıyor.

Soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Kiraz’ın  ilk bilirkişi raporunda (Ulusal Kriminal Büro)  dayanarak tespit edilen 4 polisin açık kimliğini  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden istediği ancak bu bilgilerin kendisine verilmediği ortaya çıktı.   Bilirkişi tarafından şüpheli olarak tespit edilen ve ismi gizlenen polisler  arasında yer alan bir çevik kuvvet polisinin ise ifadeye  şüpheli olarak değil tanık olarak çağrıldığı da öğrenildi. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Beytüşşebap'ta YDG-H üyelerinin IŞİD çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarına dikkat çekmek üzere yaptıkları eyleme polisin müdahalesi ardından ilçe merkezi savaş alanına dönerken YDG-H üyelerinin AKP ilçe binasını ateşe verdiği iddia edildi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde YDG-H üyelerinin Rojava'nın Kobanê kantonuna yönelik saldırılarına ve AKP hükümetinin desteklerini kınamak üzere gerçekleştirdikleri protesto eylemine polislerin gerçek mermiler ve gaz bombaları ile müdahale etmeleri üzerine YDG-H üyelerinin polislere molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdiği öğrenildi. [...]

Van 78’liler Girişimi Derneği DAİŞ saldırılarından Kobanê için 120 yardım kolisi hazırlayarak Van Koordinasyon kuruluna teslim etti.

DAİŞ saldırıları altındaki Kobanê’ye yönelik yardım kampanyaları devam ediyor. Van’da başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kurum tarafından başlatılan yardım kampanyalarına 78’liler Girişimi de dâhil oldu. [...]

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kürdistan gençliği çatı örgütü Civanên Azad (Özgür Gençler) Almanya'da hükümet ortağı SPD’nin Frankfurt’taki merkez binasında Kobanê direnişini sahiplenmek amacıyla sivil itaatsizlik eylemi başlattı.

Rojava’nın Kobanê kantonuna yönelik saldırılarını protesto etmek ve Kobanê direnişini sahiplenmek amacıyla YXK ve Civanên Azad, Almanya’nın Frankfurt kentinde SPD’nin merkez binasında bir sivil itaatsizlik eylemi düzenledi.

Eylemlerine ilişkin açıklama yapan YXK ve Civanên Azad, “Kobanê’de on binlerin yaşamını kurtarabilecek taleplerimiz yerine getirilene kadar eylem devam edecektir” denildi. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+