Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hakkari'de konuştu - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

İSTANBUL (DİHA) - Aralarında akademisyen, yazar, aydın, sanatçı, avukat, gazeteci ve aktivistlerin yer aldığı çok sayıda isim, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarına ve Yahudilere yönelik ırkçı tavırlara karşı ortak bildiri yayınladı.

İsrail'in Filistin'e yönelik devam eden saldırılarına karşı aralarında Adnan Özyalçıner, Ali Akay, Ali Bulaç, Alin Taşçıyan, Baskın Oran, Cengiz Aktar, Cezmi Yakar, Ergin Cinmen, Ferhat Kentel, Fuat Keyman, Gencay Gürsoy, Hüda Kaya, Hülya Gülbahar, Hüseyin Karabey, Karin Karakaşlı, Kerem Kabadayı, Ohannes Kılıçdağı, Oya Baydar'ın bulunduğu akademi, yazın, sanat, hukuk, medya dünyasından çok sayıda isim bir araya geldi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 yolcunun ölümüyle sonuçlanan TEM otoyolunda yaşanan halk otobüsü yangıyla ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul'da TEM otoyolu Kavacık mevkiinde önceki gün 500T numaralı şehir içi halk otobüsünün bariyerlere çarpması sonucu yanması üzerine içerisindeki 4 yolcu yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşanan bu olayla ilgili soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma kapsamında ise ilk olarak geçmişte de bu tür araç yangınlarına yol açan 10 numara yağ karıştırılmış yakıt kullanılıp, kullanılmadığının belirlenmesi için yakıt tankından örnekler alındı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Emniyet personeline yönelik yürütülen "casusluk" ve "yasadışı" dinleme soruşturmasında, mahkeme, ifadesi alınmayan şüpheli polisler olmasına rağmen, kararını dosya üzerinden verilmesine karar verdi. Şüpheli polislerin tutukluluk durumuna ilişkin karar akşam saatlerinde açıklanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülen cemaatine yakın oldukları bilinen emniyet personeline yönelik yürütülen "casusluk" ve "yasadışı" dinleme soruşturmasında Emniyet'teki 'cemaat' soruşturmasında mahkeme, ifadesi alınmayan şüphelilerin, dinlenilmeyerek dosya üzerinden karar verilmesine, dosyanın kapsamlı oluşu gözetilerek kararın saat 21. [...]

İnsanlığa karşı ağır suçlar işleyen Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye'de Kürt köylerinin bulunduğu Til Eran ve Til Hasıl'da bundan bir yıl önce gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybedenler, Kıbrıs'ın Limasol kentinde anıldı.

Geçen yıl bugünlerde gerçekleşen katliamlarda çoğunluğu kadın ve çocuk onlarca kişi hayatını kaybetmişti. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+