Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

ANKARA (DİHA) - Türkiye'de işçi servislerinin olması gereken standartlara ilişkin her hangi bir tartışmanın yapılmadığına ve hiçbir yasal düzenlemenin olmadığına dikkat çeken Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu, 2014 yılında meydana gelen servis kazalarında 623 işçinin yaralandığı, 49 işçinin ise yaşamını yitirdiğini belirtti.

Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu 2014 yılında yaşanan iş kazalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

1 Kasım Dünya Kobanê ile Dayanışma günü vesilesiyle ortak bir açıklama yayınlayan, HDP, DTK, DBP eşbaşkanları ve HDK eşsözcüleri, “Kobanê, dünyanın her köşesinde, IŞİD vahşetine ve saldırganlığına karşı bir sembol haline gelmiştir. Kobanê ile dayanışmayı büyütmek, Irak ve Suriye’de bu saldırganlığın önünün alınması ve püskürtülmesi için önemli bir duygu ve fikir birliğinin yaratılmasına yol açacaktır” dedi. [...]

URFA (DİHA) – Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, havaların soğumasıyla birlikte “Göçmen Çocuklar İçin Isınma Kampanyası” başlattı. Dernek üyesi Halil Aktaş, elektrikli petek ve sobaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

IŞİD çetelerinin saldırısı sonucu topraklarını terk etmek zorunda kalan Kobanêliler için kış hazırlıkları başlatıldı. Urfa ve ilçelerinde kalan yaklaşık 200 bin Kobanêli için Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni bir kampanyanın startını verdi. Çadır kentlerde, barakalarda, dükkân ve tesis gibi yerlere yerleştirilen Kobanêliler için “Göçmen Çocuklar İçin Isınma Kampanyası” başlatıldı. [...]

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, partisinden istifa etti. İstifa gerekçesini açıklayan Tarhan, CHP'nin halkın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışı ile hareket ettiğini belirtti. 

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan CHP'den istifa etti. [...]

URFA (DİHA) – IŞİD saldırıları karşısında direnen Kobanê halkına en büyük desteğin verildiği Suruç’ta kepenkler “1 Kasım Dünya Kobanê Günü” dolaysıyla açılmadı.

15 Eylül’den bu yana saldırıları kesintisiz süren IŞİD çetelerine karşı direnen Kobanêlilere destek eylemleri devam ediyor. Direniş nöbetlerinin günlerdir tutulduğu Suruç’ta esnaf kepenk açmadı. “1 Kasım Dünya Kobanê Günü” dolaysıyla kepenklerin kapatıldığı ilçede sadece fırınlar ve nöbetçi eczaneler açıldı. Bugün ilçenin Kobanê sınır hattında gün dolaysıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. [...]

İsveç’in Västra Götaland bölgesinde polisin ilticacıların sınır dışı edilmelerini protesto eden aktivistleri fişlediği açığa çıktı. Fişlenen 180 kişinin tamamının ilticacıların sınır dışı edilmelerini engellemeye yönelik gösterilere katıldığı için fişlendiği belirlendi.

İsveç’in değişik yerleşim birimlerinde “Sınır Dışi Edilmelere Karşı Eylem” ve “Hiçbir İnsan İllegal Değildir” gibi örgütlenmeler, İsveç’in iltica politikasını protesto etmek, kağıtsızların ve iltica talepleri reddedilen ilticacıların sınır dışı edilmelerini protesto etmek için eylemler düzenliyorlar. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+