Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  
Amed'de yapılan Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) 1. Kongresi'nde konuşan PYD Eşgenel Başkanı Asya Abdullah, kadınları hor gören zayıf yaklaşımların Rojava direnişi ile yerle bir edildiğini söyledi. 

DÖKH'nin 1. Kadın Kongresi Amed'de Kayapınar Belediyesi Spor Salonu'nda başladı. Kongreye, Rojava, Irak, İran, Türkiye, Avrupa, Afrika'dan davetli konukları da aralarında bulunduğu 501 delege katıldı. [...]

HDP imralı Heyeti'nin yarın Kürt Halk Önderi Öcalan ile görüşmesi bekleniyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle'den oluşan İmralı Heyeti, hava muhalefeti gerçekleşmezse yarın İmralı Adası'na giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşecek. 

Müzakerelere geçilip geçilmediği hakkında Öcalan'ın vereceği bilgiler nedeniyle görüşme özel önem taşıyor. [...]


KADRİ ÖZKAN

KOBANE (DİHA)
- Tarihi direnişin ardından özgürleştirilen Kobanê'nin inşa süreci ile ilgili konuşan Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, Kobanê'nin böylesi bir terör saldırısına karşı verdiği direnişin, dünya tarihi açısından bir örnek olduğunu belirterek, "Terörizme karşı direniş kentimiz Kobanê'nin müze olması için öneriler var" dedi. [...]

Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen AB içişleri ve adalet bakanları zirvesinde, Suriye ve Irak’taki çete örgütlerine katılan radikal selefilere ilişkin alınacak önlemler temel gündemi oluşturdu. DAİŞ ve diğer terör örgütlerine katılmak üzere Türkiye üzerinden geçecek radikallerin yanı sıra, askeri eğitim aldıktan sonra tekrar Avrupa’ya dönmek isteyen kişilere karşı alınacak önlemler de tartışıldı.

Zirvede, yabancı bir ülkeye savaşmaya gidenler için kullanılan ‘Foreign Fighters’ teriminin tanımına ilişkin tartışmalar da gündemdeydi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+