Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

Motosikletle İstanbul'dan bölge turuna çıkan ve Urfa'nın Halfeti ilçesine geldikten sonra kendilerinden haber alınamayan emekli öğretmen 51 yaşındaki Abdullah Türk ile bir uluslararası petrol şirketinde çalışan 33 yaşındaki Engin Öksüz'ün cesetleri, metruk bir evde bulundu. Yakınlarının kayıp başvurusunda bulunduğu Türk ve Öksüz'ün başları taşla ezilerek öldürüldüğü tahmin edilen cesetleri otopsi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Alınan bilgilere göre olay, dün gece geç saatlerde Halfeti'nin birkaç kilometre uzağındaki Çeken Mahallesi'nde meydana geldi. Bölgeden geçenler, kullanılmayan metruk bir binadan kötü kokular geldiğini fark edince durumu polise bildirdi. [...]

AĞRI (DİHA) - Tutak ve Doğubayazıt'ta 2011 yılında "KCK" adı altında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan 9 kişi hakkında verilen toplam 155 yıl hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Ağrı'nın Tutak ve Doğubayazıt ilçelerinde 25 Ocak 2011 tarihinde "KCK'nin gençlik yapılanmasına dönük" olduğu iddiası ile düzenlenen ve 10 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada haklarında toplam 155 yıl hapis verilen 9 kişinin temyiz başvurusu sonuçlandı. "Örgüte yardım" ve "Örgüte eleman kazandırma" iddiaları ile açılan davanın temyizinin görüldüğü Yargıtay 9. [...]

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı,  Ceylanpınar'da bir gerilla birliğinin Türk ordusu tarafından pusuya düşürüldüğünü açıkladı. Ateşkes koşullarının ihlal edildiğini belirten Komutanlık,  karakol, askeri amaçlı yol ve baraj yapımının çözüm sürecini tehdit ettiğini kaydetti.

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı yaptığı açıklamada, 21 Temmuz akşamı bir gerilla birliğinin Ceylanpınar alanında hareket halindeyken pusuya düşürüldüğünü bildirdi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP, Siirt'in Şirvan ilçesinde korucuların ilçeyi basması sonucu öldürülen 63 yaşındaki Mehmet Uğur'u İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorarak konuyu Meclis gündemine taşıdı.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Siirt'in Şirvan ilçesinde korucuların 63 yaşındaki Mehmet Uğur'u öldürmesine ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yazılı soru önergesi verdi. Yıldırım, önergesinde, "Siirt'in Şirvan ilçesinde 11 Temmuz 2014 tarihinde Taşlı Köyü ve civar köylerden gelen 80-90 kişilik bir korucu grubu Şirvan ilçe merkezini basarak halka rastgele saldırmış ve bu olaylar sonucu 63 yaşındaki Mehmet Uğur adlı yurttaşımız hayatını kaybetmiş, yirmi yurttaşımız yaralanmıştır" dedi. [...]

İsrail ordusunun Gaza’da Filistin Halkına yönelik katliamları protesto etmek için İsveç’in değişik illlerinde protesto gösterileri yapılıyor. Stockholm, Malmö, Göteborg başta olmak üzere İsveç’in bir çok yerleşim biriminde sokaklara çıkan binlerce kişi israil’in saldırılarını kınadı ve Filistin Halkına yönelik katliamların engellenmesi için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda  önceki gün düzenlenen 2 bini aşkın kişinin katıldığı gösteride bir konuşma yapan Filistin’in İsveç Büyükelçisi Hala Husni Fariz, İsrail’in saldırılarını sert bir üslüpla kınadı. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+