Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  
KOCAELİ (DİHA) - Kocaeli Üniversitesi'nde 8 Mart için stant açmak isteyen kadın öğrencilere özel güvenlikçiler müdahale etti.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Umuttepe Kampusu'nda 8 Mart için stant açmak isteyen kadın öğrencilere özel güvenlikçiler müdahale etti. Sosyal tesisler önünde stant açmak içim masalarını taşıyan kadın öğrencilere sözlü tacizde de bulunarak engelleyen özel güvenlikçiler, kadın öğrencilerin bulunduğu yemekhanenin kapısını kapatarak, öğrencilerin yemekhaneden çıkışını engelliyor. Kadınlar ise özel güvenliğin müdahalesini sloganlarla protesto ediyor. [...]

Harebeye dönen Kobanê kent merkezi, temkinli açıklamalara rağmen binlerce kişinin dönmesi ile ilk marketine kavuştu. Marketin sahibi Firaz Kasım, taleplerden kaynaklı savaş öncesi marketini yeniden açtığını ifade ederken, “Yurttaşların mağdur kalmaması, yaşamsal ihtiyaçlarının giderilebilmesi için bir insani koridorun açılması gerekir" dedi.

DAİŞ çetelerinin saldırıları ile yüzde 80’nine kadarı harebeye dönen Kobanê kent merkezi, tüm temkinli açıklamalara rağmen binlerce insanın dönmesi ile hareketlenmeye başldı. [...]

Avrupa Birliği (AB) içerisinde eşcinsel evlilikleri yasallaştıran 11’inci ülke Slovenya oldu.

Slovenya Parlamentosu’nda yapılan oylamaya katılan 84 milletvekilinden 51’i eşcinsel evliliklere onay veren yasaya ‘evet’ dedi. 28 milletvekilinin karşı çıktığı yasa tasarısının oylamasında 6 milletvekili de çekimser kaldı.

Muhalefetteki Birleşik Sol (ZL) adlı parti tarafından hazırlanan yasa tasarısına Başbakan Miro Cerar’ın merkez sağ partisi ile koalisyon ortağı sosyal demokratlar da destek verdi.

Yeni yasaya göre, eşcinsel çiftlerin evliliği önündeki engel kaldırılırken, evlilik kurumu ‘çiftlerin cinsiyetinden bağımsız olarak’ ele alınıyor. [...]

ADANA (DİHA) - Adana'nın Karataş ilçesinde Şaşavak deresi köprü altından bir kişi ölü olarak bulundu.

Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Bahçe köyü yolu Şaşavak Deresi köprü altından Kadir Erdal Kara (45) isimli bir yurttaş ölü olarak bulundu. Dere kenarında bulunan yurttaşların haber vermesi ile olay yerine gelen polis ekiplerinin tespitine göre ölen kişinin Kadir Erdal Kara'nın (45) olduğu belirlendi. Kara'nın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, Kara'nın 27 Şubat Cuma günü motosikletiyle Bahçe köyünden Adana'da tedavi gören annesini ziyarete gittiği ve o günden bu yana haber alınamadığı belirtildi.

Olay ile ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+