Xebat Derik Medya Savunma Alanlarında Anıldı

ANF/BEHDİNAN 2014-01-14 13:45:03
Yazdir

Rojava'da bir komplo sonucu yaşamını yitiren Mahmud Muhammed (Xebat Derik), yaşamını yitirişinin 2. yıldönümünde Medya Savunma Alanları'nda anıldı. 

14 Ocak 2012 tarihinde Qamişlo'da düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Xebat Derik, Medya Savunma Alanları'nda düzenlenen askeri bir törenle anıldı. Törene Halk Savunma Merkez Karargahı Komutanları Bahoz Erdal ve Delal Amed'in yanısıra onlarca gerila ve HPG komutanları katıldı. 

Törende bir konuşma yapan Bahoz Erdal, Xebat Derik'in 25 yıl özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizerek, Derik'in Kürdistan dağlarında birçok alanda komutanlık yaptığını vurguladı. Erdal, Xebat Derik'in Rojava devrimindeki yerine de atıfta bulunarak Derik'in aynı zamanda YPG'nin kurucusu olarak değerlendirildiğini de hatırlattı. 

 

Bahoz Erdal, "Xebat arkadaşın mücadelesi, komutanlığı, yoldaşlığı ve yurtseverliği bizim için ölçüdür. Bugün HPG yönetiminde yer alan birçok arkadaşımız Xebat arkadaşın komutasında kalmıştır. Bu yüzden Xebat arkadaşın bize verdiği miras büyüktür. Rojava devrimine büyük katkısı olmuştur. Kürdistan mücadelesindeki tecrübelerini Rojava devrimine de yansıtmıştır. Bu temelde Xebat arkadaş Rojava’da savunma gücüne olan ihtiyacı görmüş ve bu konuda ilk ve en önemli adımı atmıştır" diye konuştu.

Tören Bahoz Erdal'ın konuşması ardından "Şehit Namirin" sloganları eşliğinde sona erdi.  

YPG saflarında hayatını kaybeden Muhammed Şık, İsviçre’nin Cenevre şehrinde anılırken, Kürt hareketinin ilk dönem şehitlerinden Ramazan Gezginci ve Beşir Aksoy anısına Almanya’nın Saarbrücken şehrinde mevlit verildi.

SAARBRÜCKEN

1987 yılında hayatını kaybeden Ramazan Gezginci (Celal Hoca) ve 1982 yılında Hezil çayında hayatını kaybeden Beşir Aksoy anısına Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Merkezinde bir mevlit verildi.

Mevlit öncesinde konuşan Ramazan Gezginci’nin eşi Şerife Gezginci eşinin 1987 yılında Ekim ayına şehit düştüğünü hatırlatarak kendilerine düşenin bu davayı sahiplenip daha ileri taşımak olduğunu söyledi. [...]

MALATYA (DİHA) - DAİŞ çetelerinin saldırıları sonucu Kobanê'den göç etmek zorunda kalıp Malatya'ya yerleşen yaklaşık 500 Kobanêli ailenin tüm ihtiyaçları, aralarında öğretmen, memur, hemşirelerin de bulunduğu gönüllülerce kiralanan bir depodan organize ediliyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Tutsakların yaşam alanlarını kontrol eden kameralara yönelik yapılan eylemlere yönelik soruşturmalar ve disiplin cezaları devam ederken, soruşturmalarda tespih ipi ve haberleşme toplarının "suç aleti" olarak kabul edilmesi gelinen aşamada durumun vahametini gösteriyor.

Bir süre önce özellikle siyasi tutsakların tepkisine neden olan F tipi cezaevlerindeki havalandırma ve odaların içini gören kameralara yönelik tepkiler sürüyor. Daha önce cezaevi yönetimleriyle görüşerek bunun özel yaşamın ihlali olduğunu belirterek başvuran tutsakların girişimleri sonuçsuz kalırken, takılan kameralara yönelik tutsaklar da eylemlerde bulunuyor. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+