Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

Avrupa merkezli üç Alevi kurumu, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 23 Kasım'da Dersim'e yapacağı ziyaret öncesi ortak bir açıklama yayınladı. Alevi organizasyonlar, bu ziyareti önemsediklerini ancak laf değil somut adım beklediklerini söyledi.

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Demokratik Aleviler Federasyonu ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, Davutoğlu'nun ziyaretine ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, "Sayın Davutoğlu, bir dizi temastan sonra Dersim soykırımı ve Alevi açılımıyla ilgili açıklamalar yapması bekleniyor" dedi.

Bu seyahatlerin Dersim'e ya soykırım, ya katliam, ya da inkar ve imha getirdiğini belirtti. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) -Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Tevfik Fikret Ortaokulu'nda okuyan 6. sınıf öğrencisi M. D., polisler tarafından gözaltına alınırken, Tutak'ta gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı. Şırnak'ın Uludere ilçesinde ise gözaltına alınan 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Ağrı'nın Tutak ilçesinde, dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan M. Reşit Kutluay (19) ve İ.B. (17), emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarıldı. Savcılığa ifade veren ve "Örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen biri çocuk 2 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Sur'da 6. [...]

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 7 çocuk, ailelerine haber verilmeden Midyat Cezaevi'ne sürgün edildi. 

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 7 çocuk, ailelerine haber verilmeden sürgün edildi.DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye saldırılarını protesto etmek için kentte 7-8 Ekim tarihlerinde meydana gelen olaylara katıldıkları gerekçesi ile tutuklanarak M Tipi Cezaevi'ne konulan M.A., A.K., İ.T., H.D., F. A., Ş.A., ve M.Y.G.'nın dün ailelerine haber verilmeden Midyat Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtildi. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+