Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

HDK Eşsözcüsü ve HDP Milletvekili Kürkçü, Özyönetimlerin olağanüstü koşullarda meydana geldiğini belirterek, "Olağanüstü koşullar bir şekilde değiştiğinde, halkın iradesi bütün fizyonomisiyle ortaya çıktığında üretim ve günlük iaşe, ibate işleri, aydınlatma ve temizlikten, kentsel planlamadan tutun da hukuk ve eğitime kadar çok geniş bir alanı kapsayacak halk denetimi ve yönetimi ihtiyacı kendi özgül koşullarında yeniden serpilmeye başlar. Şu anki kısıtlı ve güdük hali bizim ufkumuzu da daraltmamalı. Fakat bu kısıtlı ve güdük hali de bir anormallik, olmaması gereken bir şey, “Nereden çıktı başımıza” diyerek bir kenara atamayacağımız bir hakikat olarak görmemiz lazım. [...]

-Kürdistan ve dünyada öne çıkan başlıklar-Rojava ve Güney Kürdistan’da DAİŞ çeteleri ile Kürt güçleri arasında yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sırasında seçimlere ilişkin kaygılarını ifade ederken, barış süreci için üçüncü tarafa ihtiyaç olduğunu söyledi. Demirtaş, “Barış süreci ve seçim süreci birbiriyle bağlantılı” diyerek, HDP’ye oy istedi. [...]

Özel harekat timleri tarafından katledilen 18 yaşındaki Ali Kaval, onbinlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Törende konuşan Baba Kaval, "Attığınız her adımın arkasındayız. Erdoğan bilsin ki şehitlerimiz sahipsiz değildir. Şehit aileleri günbegün büyüyor. Ama bunların aileleri, eşleri ve çocukları var. Yürekler yanıyor. Şehit düşsek de başarıya ulaşacağız. Ben Ali'nin babası olarak onun yolunda yürüyeceğim" dedi.

Hakkari'nin Gever ilçesinde dün akşam saatlerinde özel harekat timleri tarafından Esentepe ve Esenyurt mahallelerine yapılan saldırıda panzerden açılan ateşle katledilen Ali Kaval (18), onbinlerce kişi tarafından defnedildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+