Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari'de YDG-H üyesi gençler tarafından Kürtçe okulların mühürlenmesini protesto etmek amacıyla eylemler düzenlendi.

Hakkari'de, YDG-H üyesi gençler Diyarbakır, Yüksekova ve Şırnak'ta açılan Kürtçe okulların mühürlenmesini protesto etmek amacıyla eylemler düzenledi. [...]

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı stratejisinin birinci ayağı olarak ifade edilen "ılımlı" Suriye silahlı muhalefetine yardım planına Temsilciler Meclisi onay verdi. Bu planın Senato tarafından da onaylanması gerekiyor.

Mali yasa adı altında sunulan düzenleneme, 156 oya karşı 273 oyla kabul edildi. Hem demokratlar hem de cumhuriyetçilerden çok sayıda parlamenter karşı oy kullandı. Demokratların yüzde 40'ı "hayır" diyen cephede yer aldı. Bu tablo, Kongre'nin "IŞİD'e karşı savaşta" Amerikan Başkanı'nın arkasında birlik oluşturmadığını gösteriyor. [...]

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Başkanı Musa İtah, Van halkını  IŞİD çeteleri tarafından Kobanê’ye yönelik gerçekleşen saldırıları protesto etmek amacıyla düzenleyecekleri kitlesel basın açıklaması ve yürüyüşe katılmaya çağırdı.

DBP İl binasında bir basın toplantısı düzenleyen DBP Van İl Başkanı Musa İtah,  AKP’nin trenlerle IŞİD’e mühimmat taşıdığını belirterek halkı bunun önüne geçmeye çağırdı.

IŞİD çetelerinin yeni bir katliam hazırlığında olduğunu kaydeden İtah, “Tüm halkımız bu konuda duyarlı olmalıdır. Bizde saat 18. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+