Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."
ANKARA (DİHA) - Kürt kadın sanatçı Nuarin, 8 Mart vesilesi ile çıkardığı ve 2 gün önce sosyal medyada paylaştığı "Jin Jiyane" şarkısını Kürt Özgürlük Mücadelesi'nde yaşamını yitiren kadınlara atfetti.

Kürtçe müziğe aynı zamanda kadın bakış açısını kazandırması ile tanınan ve söylediği şarkılar ile büyük bir hayranlık uyandıran Kürt kadın sanatçısı Nuarin, daha önce 8 Mart için yaptığı şarkılara bir yenisini ekledi. Özellikle Kürt kadın mücadelesini müziğin büyüleyici melodileleriyle buluşturan Nuarin, bu kez 8 Mart vesilesiyle "Jin Jiyane" adlı bir şarkı hazırlayarak, 8 Mart arifesinde yayınladı. [...]

ABD Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Marie Harf, bakanlığın AB ülkelerine çağrıda bulunarak Rusya ile ticaretten vazgeçmelerini istediğini bildirdi. Başta Yunanistan, Kıbrıs ve Çek Cumhuriyeti yaptırımlara açıktan karşı çıkarken Fransa, Avusturya, Macaristan, İtalya ve Slovakya temsilcileri komisyon tartışmalarında yaptırımların sonlandırılmasının yararını dile getiriyor. 

Güney Kıbrıs Lideri Nikos Anastasiadis’in geçen hafta Rusya ziyaretini yorumlayan Marie Harf, “Biz birçok kez Rusya ile şu anda ticaret yapmanın zamanı olmadığını dile getirdik. [...]

Köln'de 327 kişilik bir ekip oluşturularak seçim çalışmaları hızlandırıldı.   Almanya'nın Köln şehri ve çevresinde 7 Haziran'daki seçimlerde HDP'yi desteklemek amacıyla çalışmalar sürüyor. Seçim çalışmalarını yürütecek 27 kişilik komisyon toplanarak, 327 kişilik bir ekip oluşturdu.   'OY KULLANMAYA TEŞVİK EDECEĞİZ'   Köln Toplum Merkezi Eş Başkanı Tekin Bulak, "Bu ekip Köln ve çevresindeki seçmen listelerini kontrol ederek oy kullanmaya teşvik edecek. Komisyon her hafta bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi işlem merkezine bilgi verecek“ dedi. [...]

VADAY-DER Başkanı Muğdat Mirekoğlu, bazı imamların camilerde ve cezaevlerinde dini bilgiler adı altında DAİŞ propagandası yaptığını belirterek duyarlılık çağrısında bulundu.

Van Din Adamları Dayanışma Derneği (VADAY-DER) Başkanı Muğdat Mirekoğlu, son günlerde cezaevlerinde DAİŞ propagandası yapıldığı ve bazı çocukların DAİŞ’e katılmasına ilişkin teşvik edildiği şeklindeki haberleri ANF’ye değerlendirdi. [...]

Fransa’da Ocak ayındaki saldırılar nedeniyle alınan yoğun güvenlik önlemlerinin önümüzdeki aylarda da devam ettirileceği bildiriliyor. 10 bini aşkın askerin de görev aldığı alarm planı Fransa tarihindeki en uzun güvenlik önlemi olarak dikkat çekerken, polis sendikası özel güvenlik kuruluşlarının desteğinin alınmasını istiyor.

 

7 Ocak’taki Charlie Hebdo dergisi ile 8 Ocak’ta bir Yahudi mağazasına yönelik katliamlar sonrasında başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France ile Alpes-Maritimes bölgelerinde ‘saldırı alarmı’ anlamına gelen en yüksek güvenlik önlemleri devreye sokulmuştu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+