Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

MARDİN (DİHA) - Nusaybin'de direnişin bulunduğu 4 mahallede 27 Kasım kutlaması yapan yurttaşlara mahalleleri abluka altına alan polisler tarafından ateş açıldı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde direnişin yaşandığı Fırat, Abdulkadirpaşa, Yenişehir ve Dicle mahallelerinde gençlerin 27 Kasım kutlamalarına mahalleleri abluka altına alan özel harekat polisleri saldırdı. Özellikle Fırat ve Abdulkadirpaşa mahallelerinde havaya ateş açarak ve havai fişek patlatarak kutlama yapan yurttaşlara, günlerdir zırhlı araçlar ile abluka altına alınan Çağçağ Caddesi ve Newroz alanından saldırı gerçekleşti. [...]

Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (RJAK) Süleymaniye’ye bağlı Çemçemal ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bir seminer düzenledi.

Güney Kürdistan'ın genelinde 25 Kasım kapsamında birçok merkezde seminer ve eylemler düzenleyen RJAK Çemçemal’de de kadın mücadelesini konu alan bir seminer düzenledi. Seminer Çemçemal Kütüphane Ortaokulu’nda çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Seminerde konuşan RJAK yöneticisi Pervin Hesen, Güney Kürdistan'da kadınların uğradığı şiddete dikkat çekerek, “Seminerlerimizin amacı Güney Kürdistan'da kadına karşı uygulanan şiddeti sonlandırmaktır” dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf