Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü Hakkari, Mardin, Dersim, Erzurum, Siirt, Adana, Mersin, Diyarbakır Bismil ve Iğdır Tuzluca'da düzenlenen meşaleli yürüyüşlerle kutlanırken, İzmir'de ise kutlamalara izin verilmedi. 

DERSİM 

PKK'nin kuruluşunun 36. yıldönümü dolayısıyla Dersim'de meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. DBP İl Örgütü tarafından gerçekleştirilen yürüyüş için Sanat Sokağı'nda bir araya gelen yurttaşlar, buradan Seyid Rıza Meydanı'na yürüdü. Dersim Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul'un da yer aldığı yürüyüşte, "Şan olsun 36. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Roboskili aileler, kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya gelerek adalet arayışlarını sürdürdü.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, TSK'ya ait savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde katledilen 34 yurttaşın yakınları, 152'nci haftasında yoğun yağmur ve kar yağışına rağmen mezarlıkta bir araya gelerek adalet arayışlarını sürdürdü. Okunan duaların ardından aileler adına açıklamada bulunan Ferhat Encü, katledilen çocuklarının ve kardeşlerinin mücadelesini bırakmayacaklarını dile getirdi. [...]

Almanya Sol Parti Genel Başkanı Gregor Gysi, Rojava’nın Cizîrê Kantonu’nu ziyaret etti.

Almanya Sol Parti Genel Başkanı Gregor Gysi ve beraberindeki heyet, Irak ve Güney Kürdistan’da yaptığı bir dizi temas ardından Rojava’nın Cizîrê kantonuna geçti.  Alman heyet Şengallilerin kaldığı Newroz kampını da ziyaret etti. [...]

Rojava’nın Afrin Kanton heyeti, AP’deki temaslarını tamamladı. AP’nin Strasbourg’daki oturumları boyunca görüşmelerde bulunan Afrin Kantonu Başbakanı Hevi Mustafa, “Görüştüğümüz Avrupalılar, Afrin’deki demokratik özerkliği anlattığımızda olumlu buluyor” dedi.

Rojava’nın Kobanê Kantonu heyeti, bir hafta boyunca Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bir dizi temasta bulundu. Yürüttükleri temaslara ilişkin ANF’ye bilgi veren Afrin Kantonu Başbakanı Hevi Mustafa, görüşmelerde sosyalist, sol, liberal, yeşiller ve muhafazakar grupların temsilcileri ile görüştüklerini söyledi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+