Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

ANKARA (DİHA) - Partisinin grup toplantısında 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasının takipsizlikle çözülmesine tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli, akil insanları da, "akılları varsa saklanmalıdırlar, yoksa aşınmak üzere olan barı eşikler olduğunu bilmeliler" diye tehdit etti.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile ilgili 17-25 Aralık operasyonlarında hakkında verilen "takipsizlik" kararını sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli konuya ilişkin, "AKP değersizliğin manisfostosu, hortumluluğun yasak ağacıdır. 17 Aralık soruşturması bir çırpıda kapatıldı. Allem edip kallem edip soruşturmaya sünger çektiler. 53 kişi şimdilik yakayı kurtardı. [...]

Süryani asıllı Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Robert Halef yazılı bir soru önergesiye DAİŞ çetelerinin Kobenê’ye yönelik saldırılarını İsveç Parlamentosu’nun gündemine getirdi ve İsveç hükümetinin Kobanê’ye saldıran DAİŞ çetelerine karşı Birleşmiş Milletler önderliğinde askeri bir operasyon yapılması için Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde girişimde bulunmasını talep etti.

Halef, önergesinde Kobenê’yi kuşatan DAİŞ çetelerinin, masum insanları katlettiğini, Şengal’de Ezidilere, Musul’da da Hıristiyanlara yönelik insanlık suçu işlediklerini söylüyor. [...]

* IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına ve AKP'nin Rojava politikasına karşı alanlara çıkan halka yönelik saldırılarda iki kişinin yaşamını yitirdiği İstanbul'da 348 kişi olaylarda gözaltına alındı, 10'u tutuklandı. Gözaltına alınanların da polis ve faşist grupların işkencesine maruz kaldığı olaylarda polisin gözaltına aldığı yurttaşları ırkçı gruplara dövdürttüğünü söyleyen Av. Şule Recepoğlu, yaşanan olaylarda polisin rolüne dikkat çekti ve polise geniş yetki vereceği belirtilen "güvenlik paketi"ni eleştirdi. Recepoğlu, "Kolluk her şeyin düzenlemesini yapıyor. Polis geniş yetkiyi zaten kullanıyor, şimdi bunu yasal düzenleme ile meşru hale getiriyorlar" dedi. [...]

Danimarka Enhedslisten (Kızıl-Yeşil Birlik ) Milletvekili Nikolaj Villumsen, Türkiye’nin Kobanê tavrını eleştirerek, ”NATO askeri desteğini çekmeli. DAİŞ’e destek veren bir ülkeye çalışamayız ”dedi.

Danimarka’nın Enhedslisten (Kızıl-Yeşil Birlik ) Milletvekili Nikolaj Villumsen, yaptığı açıklama ile Türkiye’yi sert bir dille eleştirerek, NATO’dan çıkartılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin DAİŞ çeteleriyle iş birliği içerisinde olduğunu belirten Milletvekili Nikolaj Villumsen, “Türkiye Danimarka ile resmen kafa buluyor, ciddiye almıyor. Çünkü Lars Hedegaard'a saldıran Lübnanlı kişinin iadesini yapmayıp, serbest bırakmıştır. Onları koruyor ”dedi. [...]

KOBANÊ (DİHA) - IŞİD çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırı 36'ıncı gününde devam ediyor. Çeteler Rakka, Cerablus, Minbic ve Gire Spî gibi merkezlerden getirdiği takviye güç ve silah desteğinde dün gün ve gece boyunca tüm cephelerden eş zamanlı saldırılar düzenledi.

YPG Basın Merkezi yaptığı yazılı açıklamada DAİŞ çetelerinin Rakka, Cerablus, Minbic ve Gire Spî (Til Ebyad) gibi merkezlerden getirdiği takviye güç ve silah desteğinde dün gün ve gece boyunca tüm cephelerden eş zamanlı saldırılar düzenlediğini belirtti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+