Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

Almanya’nın Dortmund kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Alevi Kültür Merkezi tarafından seçim konulu bir panel düzenlendi. Panelde konuşan HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel, 1 Kasım seçimlerinde tüm Alevilerin HDP saflarında yer alması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen seçim panelinde HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel ile AABF Başkanı Hüseyin Mat birer konuşma yaptı.

Panelde konuşma yapan HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel, CHP’ye kurt işareti yaptıracak kadar sol değerlerden koparıldığını söyledi. [...]

JINHA

HABER MERKEZİ - Ankara'da düzenlenmek istenen Barış Mitingi'nde yaşanan bombalı saldırı için İstanbul'daTaksim Meydanı ve Diyarbakır'da Ofis AZC Plaza önüne çağrı yapıldı.

Ankara'da barış ve demokrasi için düzenlenmek istenen Barış Mitingi'nde gerçekleşen iki bombalı saldırı için bugün akşam saat 18.00'da Taksim Tünel Meydanı'na çağrı yapıldı. Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Lisesi'ne yürüyüş gerçekleştirilecek.

Diyarbakır'da da KESK Amed Şubeler Platformu'nun çağrısıyla saat 13.30'da Ofis AZC Plaza önüne çağrı yapıldı. [...]

Barış Meclisi, Ankara'daki katliamla "savaşa devam" mesajı verildiğini belirtti. 

Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, Ankara'daki katliama ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Dünyada böylesi ender görülmüştür.  Emek ve meslek örgütlerinin düzenlediği doğrudan barış talepli  mitingde, ülkenin  başkentinde onlarca insan katledildi, yüzlercesi yaralandı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır Sur'da Fatihpaşa Mahallesi Kurşunlu Camii yakınlarında zırhlı araç geçişi sırasında yaşanan patlamada 1 polisin yaşamını yitirdiği 7 polisin de yaralandığı belirtildi.

Sıkıyönetim ilan edilerek polis saldırılarının başladığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Fatihpaşa Mahallesi Kurşunlu Camii yakınlarında zırhlı aracın geçişi sırasında patlama yaşandı. Yaşanan patlama sonucunda 1 polisin yaşamını yitirdiği 7 polisin ise yaralandığı belirtildi.
Yaralı polisler, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. [...]

İsveç’e bu yılın başından itibaren gelen mültecilerin sayısı 73 bini bulurken, son haftalardaki artışla birlikte sayının yıl sonuna kadar 150 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Mülteci sayısının artmasıyla birlikte en az 60 bin kişilik konuta ihtiyaç olduğu da bildiriliyor.

Bir basın konferansı düzenleyen İsveç Başbakanı Stefan Löfven, ülkeye sadece son 7 günde 8 bin 899 mültecinin geldiğini söyledi. Löfven, mülteci girişlerinin bu ritimde devam etmesi halinde yıl sonuna kadar toplamda 150 bin mültecinin ülkesine gelmiş olacağını kaydetti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf