Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

Almanya'nın Rostock kentinde bulunan Kasım Devrimi anıtına dev bir PKK bayrağı asıldı. Metrelerce yükseklikteki anıta asılan bayrak polis ve itfaiye tarafından söküldü.

Almanya'da 1918 yılında monarşiyi sona erdirip cumhuriyeti başlatan Kasım Devrimi'nin anısına 1970 yılında Rostock kentinde dev bir anıt yapıldı. Baltık Denizi kıyısında inşa edilen anıt metrelerce yükseklikte.

Dün sabah saatlerinde anıta dev bir PKK bayrağının asıldığı görüldü. Saatlerce asılı kalan bayrağa polis ve itfaye müdahale etti. [...]

MERSİN(DİHA) - Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında İstihbarat Eski Şube Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya'nın da bulunduğu 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Dün sabah sevk edildikleri mahkemede ifadeleri alınan emniyet mensupları, somut delil bulunmaması ve kaçma durumlarının olmaması göz önünde bulundurularak hakim kararı ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. [...]

ERZURUM (DİHA) - Karayazı'nın bir çok köyüne zırhlı araçlarla sevk edilen jandarma ve polis özel harekat timleri, kırsal alanda keşif yaptıktan sonra ilçe merkezine döndü.

Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı bir çok köye eş zamanlı olarak sevk edilen jandarma ve polis özel harekat timleri, keşif yaptıktan sonra ilçe merkezine döndü. Timlerin, Üzengili (Hesp Reş), Duruca (Kalo), Çakmaközü (Corova) ve Güllü (Gerê) köylerine gittiği, yine Karabey (Reşa) köyü kırsalındaki tepelerde keşif yaptığı bildirildi. Bir süre keşif yapan timler, ardından ilçe merkezine gelerek, sokak ve caddelere konumlandırıldı. [...]

Mazıdağı'nda gösterilere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 kişiden 5 'i tutuklandı.

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde bu sabah saatlerinde evlere düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan Hamit Çoko, Serkan Akkuş (22), Nezir İlek (50), Doğukan Çavlı (20), Nejat Titiz (30), Ekrem Yüş (39), J.K. (15), ve R.D. (17), emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılığın tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderdiği Ekrem Yüş (39), Nezir İlek ( 50 ), Nejat Titiz (30), Doğukan Çavlı (20) ve Serkan Akkuş (22) "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Cezaevi'ne gönderilirken, Hamit Çoko, J.K. (15) ve R.D. (17) adlı kişiler serbest bırakıldı. [...]

ERZURUM (DİHA) - Tekman'da bir inşaatın 5'inci katından düşen işçi ağır yaralandı.

Erzurum'un Tekman ilçesinde bir inşaatta çalışan Fesih Demir adlı işçi, inşaatın 5'inci katından düşerek ağır yaralandı. Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Van'ın Erciş ilçesi nüfusuna kayıtlı Demir'in durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+