Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

JINHA

İSTANBUL - Gazi'de Kürdistan'daki katliamı protesto eden kitlenin üzerine Ural tipi zırhlı polis aracından ateş açıldı. Ateş sonucu iki yurttaş yaralandı.

Kürdistan'da süren kuşatma ve katliamları protesto etmek için Sultangazi'ye bağlı Gazi Mahallesi'nde bulunan Gazi Cemevi sokağında bir araya gelen kitleye Ural tipi zırhlı araçtan ateş açıldı. Ateş sonucu Serkan Fikir ve Burçin Aydoğdu yaralandı. Her iki yaralı da mahallede bulunan Toplum Sağlığı Merkezi'ne kaldırıldı.

Öte yandan polisin zırhlı araçlarla Gazi Cemevi'ne baskın düzenlediği öğrenildi ve içeride yaralıların olduğu belirtiliyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Çözüm sürecinde mezalimin yaşandığı Diyarbakır Cezaevi'ni "Müze yapacağı" sözünü veren AKP hükümeti, süreci bitirerek bir yandan Kürdistan'ı açık hava cezaevine dönüştürdü, öte yandan da kuşattığı kentlerde yarattığı yıkıntı ile "adeta savaş müzesine" dönüştürdü.

Çözüm süreci başladığında 1980 askeri darbesi mezaliminin en yoğun şekilde yaşandığı Diyarbakır Cezaevinin müze yapılması taleplerine olumlu cevap vermişti. Demokratikleşme adımları arasında sayılan "Diyarbakır Cezaevi'nin müzeye dönüştürülmesi" sözü, çözüm sürecinin bitirilmesiyle başka şekilde yerine getirildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf