Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş kadın örgütlerinin sorularını yanıtladı - Video


Ahmet Türk Mardin Belediyesi için adaylığını açıkladı

ANKARA 2013-12-10 16:20:04
Yazdir

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. 

Türk, "Mardin'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmaya karar verdim. 11 arkadaşımız ile ön seçimde delegelerin önüne çıkacağız" diye konuştu. Kendisi ile ilgili kararın delegasyon ve halk tarafından verileceğini belirten Mardin Milletvekili Ahmet Türk diğer adaylarla demokratik bir yarış içinde olacağınısöyledi. 

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliyesini ve bu kararın BDP'li 5 milletvekili için de emsal olup olmayacağını değerlendiren Türk, şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu kararın bütün tutukluları esas alan bir yaklaşım biçimi olarak değerlendirmek lazım. Bir insan olarak insanların cezaevinden çıkmasına sevinirim. Kim olursa olsun. Ama, burada 34 yıl ceza almış birisi mahkemelerce bırakılıyorsa, halen ceza almamış ve en fazla 10 yıllık bir ceza talebi ile mahkemenin huzuruna çıkıyorsa ve bugüne kadar tutuklu kalmışsa bu çok büyük tartışmalar neden olur. Bugün 5 milletvekili arkadaşımız var. En fazla istenene ceza örgüt üyeliğinden 10 yıldır. Ben mahkemelerin Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ve toplumda uzun tutukluluğa karşı herkesin tepkisini esas alan bir yaklaşım biçiminin ortaya koyacağına inanıyorum. Sonuçta hiç bir yargıç ve mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararını basit bir karar olarak değerlendiremez. Bir iki gün içinde bu karar ile bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve uzun tutuklu kalanlara uygulanması ve bırakılmasını umuyorum."

Çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle yetişkin adli tutuklularla aynı koğuşa konulan ve adli tutukluların işkence ve kötü muamelesine maruz kalan Denli kardeşler, şikâyet üzerine başka bir koğuşa alındı. Çocuklar kendilerine işkence yapan adli tutuklar hakkında suç duyurusunda bulunmak için, kendileri ile cezaevinde görüşen İHD Amed Şubesi’nden hukuki yardım talebinde bulundu.

Kağıt toplayıcılığı ile ailelerinin geçimine katkı sağlamak amacıyla çalışan Mehmet (15) ve Şeyhmus (17) Denli kardeşler, bir protesto eylemine katıldıkları iddiasıyla tutuklanmış ve ardından çocuk koğuşu olmadığı gerekçesiyle yetişkin adli tutuklularla aynı koğuşa konulmuştu. [...]

HDP Eşnaşkanı Yüksekdağ'ın Ege Bölgesi turu sona erdi. Didim'de halka seslenen Yüksekdağ, "Bizim arkamızda devrimin gücü var" diyerek, ezilenlerin bu güce dayanarak yeniyi kuracağını söyledi. 

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında çıktığı Ege Bölgesi turunu tamamladı. [...]

Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Ortadoğu Sinema Akademisi öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçe belediyelerinin desteğiyle 27 Ekim 2 Kasım tarihleri arasında 2. Uluslararası Amed Film Festivali düzenleneceğini duyurdu.

Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’ndaki duyuruya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak Düzgün, Ortadoğu Sinema Akademisi yöneticileri M. Hadi Sümer, Rezan Bayram, Mehmet Yalçın katıldı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında Diyarbakır'da Bismil, Hani, Eğil ve Silvan'da seçim büroları açıldı.

SİLVAN

DBP Silvan İlçe Örgütü, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için Konak Mahallesi'nde seçim bürosu açtı. Açılışa çok sayıda yurttaş katıldı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) – Kobanê’ye yönelik gerçekleşen ve Kürtlerin tepkilerine neden olan saldırılar Lice’de yapılan kitlesel yürüyüş ile protesto edildi. Bu arada Lice’de sürekli eylem kararı alınarak her gün saat 20.30’da eylem yapma kararı alındı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+