Bingöl'de AKP'den toplu istifa

2013-12-02 17:07:14
Yazdir

BİNGÖL/ELAZIĞ (DİHA) - AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay, Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın ise 4 ilçe teşkilatının istifasını istediği öğrenildi. 

Türkiye genelinde yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimler öncesi adaylık başvuruları kimi tartışmalara yol açarken KP'den art arda istifa haberleri geliyor. AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay partisinden istifa ettiğini duyurdu. Yine AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. Konuya ilişkin Atalay, Çalbay ve istifa eden yöneticiler Şehitler Parkı'nda basın açıklaması yaptı. 

'Haksızlığa uğradık' 

Açıklamada gerekçelerini sıralayan AKP Bingöl Belediye Başkanı Atalay, Bingöl'de yapılan temayül yoklaması ve anket çalışmasında açık ara ile tercih edildiğini belirterek, "Tercih edilmeme rağmen AKP'nin Bingöl'de aday arayışı içerisine girmesinden dolayı partiden istifa ettim" iddiasında bulundu. AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ise, belediye başkanına yapıldığını öne sürdüğü "haksızlık" nedeniyle kendisi ve yönetiminin istifa ettiğini açıkladı. Atalay ve Çalbay yanı sıra AKP'li 15 yönetici toplu istifa dilekçelerini AKP Genel Merkezi'ne ilettiği belirtildi. 

Çatlak Elazığ'a da sıçradı

Öte yandan Bingöl'deki istifaların hemen ardından AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın Ağın, Sivrice, Baskil ve Alacakaya ilçe teşkilatlarına yazı yazarak, istifalarını istediği öğrenildi. Yazıya henüz herhangi bir cevap verilmezken, tebliğe rağmen istifa etmeyen ilçe teşkilatlarının genel merkez tarafından feshedileceği ve bu ilçelere geçici yönetim atanacağı bildirildi.
Güney Kürdistan’ın Kerkük iline bağlı Zabi kasabasından 50 genç kaçırıldı. Kaçırılan kişilerin DAİŞ çetelerinin silah almaları yönünde yaptıkları baskıya direnenler olduğu belirtiliyor.

RojNews ajansının geçtiği haberde, Kerkük’e bağlı Hewice ilçesinin Zabi kasabasında genç yaşlarda 50 kişinin kaçırıldığı, kasaba halkının gençlerin akıbetinden kaygılı olduklarını dile getirdi. Konu hakkında bilgi veren yerel bir kaynak; “Çeteler gençleri kaçırmaya başladı. Kaçırılan gençler silah almaya zorlanan insanlarıdır, bunlar kaçırılıyor ve sonra kaybediliyor” dedi. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Amed’de polislerce katledilen A.Kadir Çakmak'ın taziyesini ziyaret etti. Taziyede konuşan Demirtaş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından dağıtılan görüntülerin çelişkili olduğuna dikkat çeken Selahattin Demirtaş,"İnfaza karşı direniş açısından sokak meşrudur. Bizi sokağa çıkmaktan meşru direnişten alıkoymaları ne yasaları ne infaz timleri alıkoyamaz" dedi. 

Amed’in Sur ilçesinde önceki gece polislerin katlettiği  A.Kadir Çakmak için Derikliler Yasevi'nde kurulan taziye çadırı kitlesel olarak ziyaret edildi. Ziyarete HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çok sayıda kişikatıldı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA)- Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden çok sayıda savaş uçağı kalkış yaptı. Uçakların kalkış nedeni öğrenilemezken, kentteki hava hareketliliği aralıklarla devam ediyor. [...]

Yolsuzluk soruşturmalarını ve cemaate yönelik yürütülen operasyonları sosyal paylaşım ağı olan twitter hesabı üzerinden değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ortaya çıkan belgeleri, "gerçek hırsızlık belgeleri" olarak nitelendirdi ve "Ama yürütülen operasyon temiz eller operasyonu değildi, cemaat hırsızın yerine geçmek istedi" sözleriyle değerlendirdi. Demirtaş, "Bize düşen AKP ve Cemaat'ten hesap sormaktır" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, twitter hesabında yolsuzluk soruşturması ve AKP'nin cemaate yönelik yürüttüğü operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. [...]

BİNGÖL (DİHA) - Cizîre Kantonu'na bağlı Tirbespiye kentinde DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren YPJ'li Perihan Sayak için Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Xişok köyünde taziyeler kabul edildi.

Rojava'nın Tirbesipiye kentinde 27 Ağustos'ta DAIŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada yaşamını yitiren YPJ'li Perihan Sayak (Havin Şoreş) için Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Xişok köyünde kurulan taziye kitlesel olarak ziyaret edildi. Taziye ziyaretine HDP ve DBP yöneticileri, MEYA-DER temsilcileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 [email protected]

Bestanuce1.comon Google+