Bingöl'de AKP'den toplu istifa

2013-12-02 17:07:14
Yazdir

BİNGÖL/ELAZIĞ (DİHA) - AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay, Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın ise 4 ilçe teşkilatının istifasını istediği öğrenildi. 

Türkiye genelinde yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimler öncesi adaylık başvuruları kimi tartışmalara yol açarken KP'den art arda istifa haberleri geliyor. AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay partisinden istifa ettiğini duyurdu. Yine AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. Konuya ilişkin Atalay, Çalbay ve istifa eden yöneticiler Şehitler Parkı'nda basın açıklaması yaptı. 

'Haksızlığa uğradık' 

Açıklamada gerekçelerini sıralayan AKP Bingöl Belediye Başkanı Atalay, Bingöl'de yapılan temayül yoklaması ve anket çalışmasında açık ara ile tercih edildiğini belirterek, "Tercih edilmeme rağmen AKP'nin Bingöl'de aday arayışı içerisine girmesinden dolayı partiden istifa ettim" iddiasında bulundu. AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ise, belediye başkanına yapıldığını öne sürdüğü "haksızlık" nedeniyle kendisi ve yönetiminin istifa ettiğini açıkladı. Atalay ve Çalbay yanı sıra AKP'li 15 yönetici toplu istifa dilekçelerini AKP Genel Merkezi'ne ilettiği belirtildi. 

Çatlak Elazığ'a da sıçradı

Öte yandan Bingöl'deki istifaların hemen ardından AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın Ağın, Sivrice, Baskil ve Alacakaya ilçe teşkilatlarına yazı yazarak, istifalarını istediği öğrenildi. Yazıya henüz herhangi bir cevap verilmezken, tebliğe rağmen istifa etmeyen ilçe teşkilatlarının genel merkez tarafından feshedileceği ve bu ilçelere geçici yönetim atanacağı bildirildi.

Cenazesi 21 Eylül’den bu yana ailesine teslim edilmeyen Aziz Güler’in annesi Elif, babası Mehmet ve kardeşi Ersin Umut Güler ile aile avukatı Sinan Varlık, ayrıca bir mesaj verdi. Mesajda, Güler ailesi, “Oğlumuzun- kardeşimin cenazesini ailemizin yaşadığı İstanbul’da defnetmek istiyoruz. Ancak başvurduğumuz makamlar Rojava’dan hiçbir cenazeyi Türkiye’ye kabul etmediklerini, bakanlar kurulu kararı olduğunu söylüyorlar. Hiçbir yasa, karar, yönetmelik insanlık değerlerinin üstünde olamaz” dedi.

Mesaj şöyle:

"Oğlumuzu, evladımızı, canımızı istiyoruz!

Oğlumuz-kardeşim Aziz Güler’i 21 Eylül 2015 tarihinde Rojava’da kaybettik. [...]

VAN (DİHA) - AKP Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, seçim çalışması için gittiği Erciş'te, halkın oylarıyla seçtiği Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin ve HDP İlçe Eşbaşkanı Sevval Çadırcı'nın gözaltına alınmasına ilişkin yöneltilen soruya "Yargı görevini yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Burası demokratik bir ülkedir. Konuşmamıza hassasiyet göstermeliyiz" yanıtı verdi.

AKP'nin Van milletvekili adaylarının tanıtımı için Erciş ilçesine gelen Milletvekili Adayı Beşir Atalay, parti binalarında basın mensuplarına sorularını yanıtladı. [...]

Emekçiler yasak tanımıyor; iki noktada toplanıyor

İstanbul Valiliği'nin yasak kararına rağmen emekçiler, barış şehitlerini anmak için Sirkeci ve Cerrahpaşa'da toplanmaya başladı. Kadıköy'de ise polis Sirkeci'ye geçmek için vapura binenlere saldırdı, en az 3 kişi gözaltında.

İstanbul Valiliği, Sirkeci ve Cerrahpaşa'dan Beyazıt'a yapılacak barış şehitlerini anma yürüyüşünü yasakladı. Ancak emekçiler her iki noktada toplanmaya başladı.

Cerrahpaşa Hastanesi'nin önünde kitle toplanıyor. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erden ile ESP üyeleri de hastanenin önüne geldi. [...]

MARDİN (DİHA) - Sokağa çıkma yasağının dün gece kaldırıldığı Mardin Dargeçit'te, İdris Cebe adlı bir gencin özel harekat polisleri tarafından başından tek kurşunla infaz edildiği öğrenildi.

Günlerce sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve özel harekat polislerinin ağır saldırılarına uğrayan Mardin'in Dargeçit ilçesinde, 18 yaşındaki İdris Cebe adlı bir gencin infaz edildiği öğrenildi. [...]

Ankara katliamında yaşamını yitirenler için Köln'de yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeliler 3 gündür eylemde. Dom Meydanı'nda 3 gün boyunca saat 16:00'dan, akşam 20:00'ye kadar açık olan çadır eylemine Almanlar da yoğun ilgi gösterdi.

Kadın ve gençlerden oluşan kalabalığın oldukça öfkeli olduğu eylemde sık sık 'katil AKP', 'katil Erdoğan, 'Ankara şehitleri ölümsüzdür' sloganları attı. Polis yasağına rağmen onlarca kişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterini taşıdı. Dom Meydan'ında bulunan turist ve Almanlar için Almanca konuşmalar yapılarak, eylemin amacına anlatan bildiriler dağıtıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf