Bingöl'de AKP'den toplu istifa

2013-12-02 17:07:14
Yazdir

BİNGÖL/ELAZIĞ (DİHA) - AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay, Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın ise 4 ilçe teşkilatının istifasını istediği öğrenildi. 

Türkiye genelinde yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimler öncesi adaylık başvuruları kimi tartışmalara yol açarken KP'den art arda istifa haberleri geliyor. AKP'li Bingöl Belediye Başkanı Serdar Serdar Atalay partisinden istifa ettiğini duyurdu. Yine AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve 15 il yöneticisi topluca istifa ettiklerini açıkladı. Konuya ilişkin Atalay, Çalbay ve istifa eden yöneticiler Şehitler Parkı'nda basın açıklaması yaptı. 

'Haksızlığa uğradık' 

Açıklamada gerekçelerini sıralayan AKP Bingöl Belediye Başkanı Atalay, Bingöl'de yapılan temayül yoklaması ve anket çalışmasında açık ara ile tercih edildiğini belirterek, "Tercih edilmeme rağmen AKP'nin Bingöl'de aday arayışı içerisine girmesinden dolayı partiden istifa ettim" iddiasında bulundu. AKP Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ise, belediye başkanına yapıldığını öne sürdüğü "haksızlık" nedeniyle kendisi ve yönetiminin istifa ettiğini açıkladı. Atalay ve Çalbay yanı sıra AKP'li 15 yönetici toplu istifa dilekçelerini AKP Genel Merkezi'ne ilettiği belirtildi. 

Çatlak Elazığ'a da sıçradı

Öte yandan Bingöl'deki istifaların hemen ardından AKP Elazığ İl Başkanlığı'nın Ağın, Sivrice, Baskil ve Alacakaya ilçe teşkilatlarına yazı yazarak, istifalarını istediği öğrenildi. Yazıya henüz herhangi bir cevap verilmezken, tebliğe rağmen istifa etmeyen ilçe teşkilatlarının genel merkez tarafından feshedileceği ve bu ilçelere geçici yönetim atanacağı bildirildi.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Dersim'i Yeniden İnşa Etme Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Dersim'de PKK'lilerin defnedilmesi için yapımına bir süre önce başlanan "şehitlik" açılışını engellemek için kente giriş-çıkış yasağına karşı Dersim halkını sokağa çıkmaya çağırdı.

Dersim'i Yeniden İnşa Etme Cemiyeti Yönetim Kurulu, Dersim'de, hayatını kaybeden PKK'liler için Pülümür Vadisi'nde yapılan "şehitlik" için bugün yapılması planlanan açılışa engel olmak için kent merkezinde sabah saatlerinden itibaren alınan polis ablukası ve kente giriş-çıkışların yasaklanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. [...]

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de gözaltı ve tutuklama furyası hız kesmeden sürüyor. Van, Ağrı, Erzurum ve İstanbul’da polisin ev baskınları ve keyfi uygulamaları olağanüstü hali aratmayan seviyeye çıktı.

Kuzey Kürdistan’da Kobanê duyarlılığı ve eylemleri ile başlayan halk inisiyatifini provoke eden polis ve hizbulkontra saldırılarını yasal kılıf altında sürdürüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrıları ve Kürt Özgürlük Hareketinin çatışmasızlık ortamını kabul etmesi ile başlayan barış sürecinde sağlanan güven ortamından da yararlanan Türk polisinin saldırıları son birkaç gün içerisinde katlanarak çoğalıyor. [...]

Van'ın İpekyolu caddeesi üzerindeki bir polis noktasına akşam saatlerinde uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı bildirildi. 

Alınan bilgilere göre yerel saatle 19 sıralarında İpekyolu caddesi üzerinde bulunan polis lojmanlarının önündeki nöbet noktasına bir araçtan ateş açıldı. Ateş açan kişiler olay yerinden aynı araçla ayrılırken olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda ise bilgi edinilemedi. 

Olayın ardından polis ve asker çevrede operasyon başlattı. [...]

Danimarka Kürt Dostluk Derneği Kurdisk Forum'un öncülüğünde, Enhedslisten Partisi, Sosyalist Halk Partisi ve birçok Kurt kurum ve kuruluşunun desteğiyle 'Kobanê asla teslim olmayacak' adıyla geniş katılımlı bir eylem düzenlendi.


Christianshavn Metrosunun önünde başlayan yürüyüş Danimarka Parlamentosu Christiansborg önünde eylemle son buldu. Yürüyüşte sık sık “Biji Berxwedana Kobanê”, “Biji YPG-YPJ” sloganları atıldı.

Dışişleri Eski Bakanı ve Sosyalist Halk Partisi milletvekillerinden Holger K. Nielsen yaptığı konuşmada, teröre karşı savaşan PKK iken, PKK'nin halen terör listesinde yer almasına anlam veremediğini belirtti. [...]

URFA (DİHA) -Kobanê-Suruç sınırında direniş nöbeti tutan yurttaşlar, AKP hükümetinin "güvenli bölge" oluşturma girişimine tepki gösterdi. Sınırı terk etmeyeceklerinin altını çizen yurttaşlar, sınır hattını ne AKP hükümetine ne de IŞİD çetelerine bırakmayacaklarına dikkat çekti.

AKP hükümetinin sınır hattına "güvenli bölge" kurma girişimine bir tepki de günlerdir sınır hattında Kobanê direnişi için nöbet tutan yurttaşlardan geldi. Mehser ve Misyenter köylülerinde direniş nöbeti tutan yurttaşlar, sınır hattını insansızlaştırmayı ve Kobanê direnişini kuşatmayı planlayan hükümetin bu hesaptan derhal dönmesini istedi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da son günlerde polisin provokasyon yöntemlerinden biri daha devreye konularak Eczacılar Sokağı'nın giriş-çıkışları zırhlı araçlarla kapatıldı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, polisler zırhlı araçlarla yolu trafiğe kapatarak, araçların giriş-çıkışlarını zorlaştırıyor. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+