Rojava savaşı Cenevre’ye taştı-Ferda Çetin

2013-12-02 12:40:06
Yazdir

Rojava’da cephe savaşının sonuna geliniyor. Bu savaşta Türkiye, Suudi Arabistan ve Qatar El Kaide’yi; ABD ve AB ise Özgür Suriye Ordusu’nu açıktan desteklediler. Ancak bu geniş ittifak, YPG karşısında stratejik bir yenilgi aldı. 

Bu zaferden sonra, Rojava’nın hakimiyeti Kürtlerin eline geçince, yönetimlerini de ilan ettiler. Tam da bu noktada ABD, Türk devleti ve KDP, bu gelişmelerin sahibi olan Kürt Yüksek Konseyi’ni ve PYD’yi siyasi alanda etkisiz kılma savaşı başlattı. PYD’nin meşruiyetini lekeleme ve karalama faaliyeti hala değişik biçimlerde sürdürülüyor. Merkezi Fransa’da bulunan, 'Sınır Tanımayan Gazeteciler' örgütünün kısa bir süre önce yayınladığı rapor, bu kara propagandanın bir parçası olarak incelenmeye değerdir. Bu raporda Suriye’de Esad rejimi, El Kaide ve PYD’nin demokratikleşmenin önünde engel oldukları, halk üzerinde baskı kurduklarından söz ediliyor. PYD, rejimle ve El Kaide çeteleri ile aynı kefeye konuluyor.

Şam, Halep, Raqqa, Hama, Haseke ve Lazkiye’de "Emirlik"ler, "Irak-Şam İslam Devleti" ilan edilirken sesi soluğu çıkmayan güçler, Kürt halkı geçici yönetim ilan ettiğinde hep birlikte ayağa kalktılar. 
Sıcak savaşta Kürtler karşısında kaybedenler, şimdi Cenevre’de bu savaşı sürdürmek istiyorlar.

ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye ve İran her ne şekilde olursa olsun, Rojava Kürtlerinin meşru temsilcilerinin, doğrudan veya başka güçlerle birlikte, Cenevre görüşmelerine katılmalarına karşı çıkıyorlar. Rojava’daki savaşta, Kürt halkını ve orada yaşayan diğer halkları savunan, bu uğurda yüzlerce kayıp veren; bugün de oradaki hayatı tanzim eden siyasi öncü, görüşmelerin dışında tutulmaya çalışılıyor. Suriye’deki iç savaşı ve çatışmaları siyasi yöntemlerle çözme iddiasındaki uluslararası güçler, Kürt halkının gerçek temsilcilerini by-pas ederek kendi işbirlikçileri ile "çözüm" yaratmak istiyorlar.

ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, İran ve KDP aynı safta bulunuyor. Bu koalisyon, "Cenevre 2" görüşmelerine Kürtlerin doğrudan katılmasını ve Kürt sorununun ayrı bir başlık olarak gündemleşmesini kabul etmiyor. Kürt Yüksek Konseyi veya PYD’nin bu görüşmelere katılması şiddetle reddediliyor. Kürtleri temsilen, KDP’ye bağlı El Parti’nin lideri Abdulhakim Beşar uygun görülüyor. Belli ki Rusya da PYD’nin Cenevre’ye katılmasında ısrarcı olmaktan yana değil.

Türk devleti, Abdülhakim Beşar ile Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba’yı 27 Ağustos 2013 tarihinde, İstanbul’da bir araya getirerek bir anlaşma imzalattı. Bu anlaşmayla, Barzani’nin denetimindeki Kürt Ulusal Konseyi, uluslararası görüşmelere Rojava’daki Kürtlerle birlikte değil; içinde çeteci oluşumların da yer aldığı Suriye Ulusal Koalisyonu bünyesinde katılma kararı aldı.
Peki ABD, İngiltere ve Türk devletinden bu kadar "itibar" gören Abdülhakim Beşar kimdir?

Rojava’daki El Parti’nin başkanıdır. Abdülhakim Beşar Hewler’de yaşıyor. Partisinin fonunu ve maaşını KDP ödüyor. Rojava’da ne ciddi bir örgütlenmesi ne halk desteği ne askeri gücü bulunmuyor. Tam manasıyla bir hısım akraba örgütü. Kravat bağlamayı, takım elbise giymeyi siyaset için yeterli sayan, tipik Ortadoğulu bir işbirlikçi. Bu konumunu  İstanbul’daki anlaşma sonrasında, kendisi itiraf ediyordu:

"Suriye'deki Kürtlerin hakları için ABD, İngiltere ve Fransa elçilik görevlileri ile görüştüm. Kendileri, Suriye’deki Kürtlerin taleplerini destekleyeceklerini belirttiler ve bu konuda ‘uluslararası teminat’ verdiler" diyordu. Abdülhakim Beşar, ABD’nin ve İngiltere’nin Ortadoğu’da ihtiyaç duyduğu yeni Hamit Karzai’lerden biridir. En büyük ve değer gören özelliği de budur.

Güneyli siyasi güçlerden Goran, YNK, Yekgurti İslami Kurdistan, Hizbi Şui Kurdistan, Komaleyi İslami Kurdistan, Zahmetkaşan e Kurdistan, Bizutnewey İslami Kurdistan, PÇDK, Hizbi Ayinde, Partiya Rizgariya Kurdistan, Yekiti Neteweyi Demokrati Kurdistan, Bizutinewey Demokrati Gele Kurdistan, Partiya Karker û Rencdarene Kurdistan, Cenevre görüşmelerinde Rojava’yı Desteya Bilind a Kurd'un (Kürt Yüksek Konseyi) ve PYD’nin temsil etmesini istiyorlar. Demek ki Güney Kürdistan’da Kürt Yüksek Konseyi ve PYD’ye sadece KDP karşı çıkıyor.

Rojava’daki 34 parti ve siyasi örgüt Kürt Yüksek Konseyi ve PYD’yi destekliyor. KCK, KNK, PKK, HDK, BDP ve 100 belediye de Kürt Yüksek Konseyi’ni ve PYD’yi destekliyor. Sayıya da niteliğe de tahvil edilse, ABD ve Avrupa Birliği’nin desteklediği KDP çizgisi marjinal bir konumda kalıyor.

Tam da bu tartışmaların paralelinde KDP ile Türk devleti, KDP ile Exxon Mobil, Total, Gazprom, Chevron gibi şirketler arasında petrol arama, boru hatları ve taşıma antlaşmaları yapılıyor. Fakat petrolun çıkarılacağı ve taşınacağı topraklar binlerce kilometrelik Kürdistan coğrafyası. Kürt gerillaların hakimiyetindeki; yani ne ABD’nin, ne Qatar’ın, ne KDP’nin, ne de Abdulhakim Beşar’ın güvenliğini sağlayamacağı geniş bir coğrafya. Dolayısıyla bölgede süren savaşın doğrudan tarafı olan KCK, PKK ve PYD’nin katılmadığı bir barış ve çözüm planının hayata geçirilmesi hayalidir, imkansızdır. ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye ve KDP’nin kabullenmek istemediği gerçek de budur.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

 

 

 
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, “73. fermandan sonra Êzîdîler artık dünyaya eskisi gibi bakamazlar. Kendilerini eskisi gibi ele alamazlar. Dünyayı yeni bir bakışla ele almaları gerekmektedir. Büyük acılar çektiler. Binlerce kadın kaçırıldı. Yüz binlercesi göç etti. Şengal’in kurtuluşu yeni bir biçime kavuşturulmalıdır. Artık eskisi gibi yaşanamaz. O açıdan, yaşanan acıları anlamlandıracak bir de tabii yüzlerce şehidimizin anısına bağlılığın gereği olarak bir Şengal ve Êzîdî gerçeğinin ortaya çıkarılması gerekir. Bu da, Şengal halkının kendi kendisini yönetmesi anlamına gelen demokratik özerkliğe kavuşmasıdır. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Lice'de sabah erken saatlerde askeri operasyon başladığı öğrenildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yalaza, Bağlan, Hazro'ya bağlı Çitlibahçe köylerinin arasında yaklaşık 1 saat önce askeri operasyon başlatıldı. Operasyona çok sayıda askerin katıldığı öğrenildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - DBP Parti Meclisi, son süreçte yaşanan gelişmeleri değerlendirmek için Diyarbakır'da toplandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi, Diyarbakır'da toplandı. Eş genel başkanlar Emine Ayna ve Kamuran Yüksek'in de katılımıyla Sümer Park Resepsiyon Salonu'nda başlayan toplantıda, içerisinde geçilen siyasi sürece ilişkin tartışmalar yürütülecek ve önümüzdeki sürece ilişkin planlamaların yapılması bekleniyor. Bugün sonra erecek olan toplantının ardından yarın da MYK üyelerinin bir araya gelmesi bekleniyor. [...]

DAİŞ’in Kobanê’yi işgal girişimi sonucu yurtlarını terk ederek zorlu bir yolcuğun ardından sınırın Suruç tarafına geçen yaklaşık 190 bin sivilin barınma sorunu, hemen başlatılan çalışma sonucu ciddi anlamda çözüme kavuşturuldu. Kimi Kobanêliler, yakınlarının veya evlerini açanların yanına yerleşirken, 10 bini aşkın insan ise kısıtlı imkanlara rağmen kurulan 5 çadır kente yerleştirildi. Kobanêliler burada da kantonlarında uyguladıkları sistemin benzeri meclisleşmeye giderek düzenlerini oturtmaya çalışırken, devletin engellemelerine rağmen seferberlik ruhuyla sorunlar aşılmaya çalışılıyor. [...]

Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla nöbet eyleminin sürdüğü Misaynter köyünde, hem asker tarafından katledilen Kader Ortakaya’nın anısının hem de Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin anılarının yaşatılacağı müze ve kütüphane yapılmak amacıyla onarımına başlanan tarihi kümbet evin açılışı Kobanê direnişinin 100’üncü gününde yapılacak. Direniş eylemcilerinin projeleri kütüphane ve müze ile de sınırlı değil. Şimdi sırada sosyal bilimler akademisinin inşası ve fidanlıklar var. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+