Rojava savaşı Cenevre’ye taştı-Ferda Çetin

2013-12-02 12:40:06
Yazdir

Rojava’da cephe savaşının sonuna geliniyor. Bu savaşta Türkiye, Suudi Arabistan ve Qatar El Kaide’yi; ABD ve AB ise Özgür Suriye Ordusu’nu açıktan desteklediler. Ancak bu geniş ittifak, YPG karşısında stratejik bir yenilgi aldı. 

Bu zaferden sonra, Rojava’nın hakimiyeti Kürtlerin eline geçince, yönetimlerini de ilan ettiler. Tam da bu noktada ABD, Türk devleti ve KDP, bu gelişmelerin sahibi olan Kürt Yüksek Konseyi’ni ve PYD’yi siyasi alanda etkisiz kılma savaşı başlattı. PYD’nin meşruiyetini lekeleme ve karalama faaliyeti hala değişik biçimlerde sürdürülüyor. Merkezi Fransa’da bulunan, 'Sınır Tanımayan Gazeteciler' örgütünün kısa bir süre önce yayınladığı rapor, bu kara propagandanın bir parçası olarak incelenmeye değerdir. Bu raporda Suriye’de Esad rejimi, El Kaide ve PYD’nin demokratikleşmenin önünde engel oldukları, halk üzerinde baskı kurduklarından söz ediliyor. PYD, rejimle ve El Kaide çeteleri ile aynı kefeye konuluyor.

Şam, Halep, Raqqa, Hama, Haseke ve Lazkiye’de "Emirlik"ler, "Irak-Şam İslam Devleti" ilan edilirken sesi soluğu çıkmayan güçler, Kürt halkı geçici yönetim ilan ettiğinde hep birlikte ayağa kalktılar. 
Sıcak savaşta Kürtler karşısında kaybedenler, şimdi Cenevre’de bu savaşı sürdürmek istiyorlar.

ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye ve İran her ne şekilde olursa olsun, Rojava Kürtlerinin meşru temsilcilerinin, doğrudan veya başka güçlerle birlikte, Cenevre görüşmelerine katılmalarına karşı çıkıyorlar. Rojava’daki savaşta, Kürt halkını ve orada yaşayan diğer halkları savunan, bu uğurda yüzlerce kayıp veren; bugün de oradaki hayatı tanzim eden siyasi öncü, görüşmelerin dışında tutulmaya çalışılıyor. Suriye’deki iç savaşı ve çatışmaları siyasi yöntemlerle çözme iddiasındaki uluslararası güçler, Kürt halkının gerçek temsilcilerini by-pas ederek kendi işbirlikçileri ile "çözüm" yaratmak istiyorlar.

ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, İran ve KDP aynı safta bulunuyor. Bu koalisyon, "Cenevre 2" görüşmelerine Kürtlerin doğrudan katılmasını ve Kürt sorununun ayrı bir başlık olarak gündemleşmesini kabul etmiyor. Kürt Yüksek Konseyi veya PYD’nin bu görüşmelere katılması şiddetle reddediliyor. Kürtleri temsilen, KDP’ye bağlı El Parti’nin lideri Abdulhakim Beşar uygun görülüyor. Belli ki Rusya da PYD’nin Cenevre’ye katılmasında ısrarcı olmaktan yana değil.

Türk devleti, Abdülhakim Beşar ile Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba’yı 27 Ağustos 2013 tarihinde, İstanbul’da bir araya getirerek bir anlaşma imzalattı. Bu anlaşmayla, Barzani’nin denetimindeki Kürt Ulusal Konseyi, uluslararası görüşmelere Rojava’daki Kürtlerle birlikte değil; içinde çeteci oluşumların da yer aldığı Suriye Ulusal Koalisyonu bünyesinde katılma kararı aldı.
Peki ABD, İngiltere ve Türk devletinden bu kadar "itibar" gören Abdülhakim Beşar kimdir?

Rojava’daki El Parti’nin başkanıdır. Abdülhakim Beşar Hewler’de yaşıyor. Partisinin fonunu ve maaşını KDP ödüyor. Rojava’da ne ciddi bir örgütlenmesi ne halk desteği ne askeri gücü bulunmuyor. Tam manasıyla bir hısım akraba örgütü. Kravat bağlamayı, takım elbise giymeyi siyaset için yeterli sayan, tipik Ortadoğulu bir işbirlikçi. Bu konumunu  İstanbul’daki anlaşma sonrasında, kendisi itiraf ediyordu:

"Suriye'deki Kürtlerin hakları için ABD, İngiltere ve Fransa elçilik görevlileri ile görüştüm. Kendileri, Suriye’deki Kürtlerin taleplerini destekleyeceklerini belirttiler ve bu konuda ‘uluslararası teminat’ verdiler" diyordu. Abdülhakim Beşar, ABD’nin ve İngiltere’nin Ortadoğu’da ihtiyaç duyduğu yeni Hamit Karzai’lerden biridir. En büyük ve değer gören özelliği de budur.

Güneyli siyasi güçlerden Goran, YNK, Yekgurti İslami Kurdistan, Hizbi Şui Kurdistan, Komaleyi İslami Kurdistan, Zahmetkaşan e Kurdistan, Bizutnewey İslami Kurdistan, PÇDK, Hizbi Ayinde, Partiya Rizgariya Kurdistan, Yekiti Neteweyi Demokrati Kurdistan, Bizutinewey Demokrati Gele Kurdistan, Partiya Karker û Rencdarene Kurdistan, Cenevre görüşmelerinde Rojava’yı Desteya Bilind a Kurd'un (Kürt Yüksek Konseyi) ve PYD’nin temsil etmesini istiyorlar. Demek ki Güney Kürdistan’da Kürt Yüksek Konseyi ve PYD’ye sadece KDP karşı çıkıyor.

Rojava’daki 34 parti ve siyasi örgüt Kürt Yüksek Konseyi ve PYD’yi destekliyor. KCK, KNK, PKK, HDK, BDP ve 100 belediye de Kürt Yüksek Konseyi’ni ve PYD’yi destekliyor. Sayıya da niteliğe de tahvil edilse, ABD ve Avrupa Birliği’nin desteklediği KDP çizgisi marjinal bir konumda kalıyor.

Tam da bu tartışmaların paralelinde KDP ile Türk devleti, KDP ile Exxon Mobil, Total, Gazprom, Chevron gibi şirketler arasında petrol arama, boru hatları ve taşıma antlaşmaları yapılıyor. Fakat petrolun çıkarılacağı ve taşınacağı topraklar binlerce kilometrelik Kürdistan coğrafyası. Kürt gerillaların hakimiyetindeki; yani ne ABD’nin, ne Qatar’ın, ne KDP’nin, ne de Abdulhakim Beşar’ın güvenliğini sağlayamacağı geniş bir coğrafya. Dolayısıyla bölgede süren savaşın doğrudan tarafı olan KCK, PKK ve PYD’nin katılmadığı bir barış ve çözüm planının hayata geçirilmesi hayalidir, imkansızdır. ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye ve KDP’nin kabullenmek istemediği gerçek de budur.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

 

 

 

AKP ve Türk devletinin Kürdistan'da katliama dönük sürdürdüğü ve Cizre'deki katliam ile tavan yapan saldırılara tepki amaçlı Avrupa ülkelerindeki kentlerde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları tarafından yapılan protesto eylemleriyle öfke yağmaya devam ediyor.

Almanya'nın Münih kentinde AKP'nin Kürt kentleri üzerindeki soykırım saldırılarında Cizre'de gerçekleştirdiği katliam protesto edildi. Kürt Toplum Meclisi'nin çağrısı üzerine Münih'teki Bavyera Başkanlığı'nın önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, burada katledilenler için saygı duruşunda bulundu. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkanı Yardımcısı Hişyar Özsoy ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir ABD'ye gitti.

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, ABD'nin başkenti Washington'a gitti. New York şehrinde de bir dizi diplomatik temasta bulunacak heyet, 14 Şubat Pazar günü Türkiye'ye dönecek.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise Suriye Kürdistanı Temsilciliği'nin açılış etkinliğine katılmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. [...]

Van Bölge hastahanesi civarında meydana gelen patlamadan dolayı Van bitlis yolu çift şeritli trafiğe kapatıldı. 

Van'da Bölge Hastanesi civarında akşam saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama da can kaybı yaşanmezken, Van- Bitlis Karayolu trafiğe kapatıldı. [...]

AKP hükümetinin Cizre ve Sur başta olmak üzere Kürt halkına yönelik katliamlarını kınamak ve Almanya hükümetinin soykırım saldırılarına karşı sergilediği sessizliği protesto etmek için bugün Almanya'nın Leverkusen kentinde bulunan Demokratik Alevi Federasyonu Dergahı (FEDA) önünde bir basın açıklamasıyla iki gün sürecek olan uzun yürüyüşün startı verildi.

Kuzey Ren Vestfalya’da yaşayan Kürdistanlılar ve Demokratik Güç Birliği üyeleri, sabahın erken saatlerinde yürüyüşün başlayacağı Leverkusen FEDA dergahında buluştu. [...]

İsveç’in başkenti Stockholm’un yakınlarındaki Arlanda Havaalanı’nında dün akşam saatlerinde oturma eylemi gerçekleştiren Kürdistanlılar, AKP’nin Cizre’de 60 sivile yönelik katliamını protesto ettiler ve Türk devletinin katliamlarına sessiz kalan Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’ni kınadılar.

“Katil Erdoğan, iki yüzlü AB”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “PKK Halktır, halk biziz”, “Kürdistan’da katliamları durdur” ve “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” gibi sloganlar atan Kütrdistanlılar, eylemleri hakkında yolcuları bilgilendirmek için bildiriler dağıttılar. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf