Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.
Dersim TSO Başkanı Cengiz, hükümetin 'İç Güvenlik Paketi'ni yeniden ele almasını ve HDP ile yapılan toplantıda açıklanan 10 maddeye ilişkin adım atmasını istedi.   Dersim Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz, Dersim'de TSO Başkanlığına ait toplantı salonunda basın açıklaması yaptı.   'PAKET YENİDEN GÖRÜŞÜLMELİ'   Cengiz, açıklamasında, Meclis'te görüşülen ve ağır hak ihlallerine yol açacağı için tepki toplayan 'İç Güvenlik Paketi'nin yeniden değerlendirilmesini istedi.   Cengiz, "Çözüm sürecinin devam etmesi için, barışın kalıcılaşması için herkes üstüne düşen görevi yapmalıdır. [...]

Suriye'de DAİŞ çetelerinin Asuri-Süryani köylerine yönelik saldırı ve katliamları başkent Brüksel'de protesto edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) önünde bir araya gelen Asuri-Süryani göçmenler insanlık düşmanı DAİŞ saldırılarının Mezopotamya'nın kadim halklarını tehdit ettiğine dikkat çekti. [...]

Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde HDP'yi desteklemek amacıyla Schleswig Holstein eyaletinin Kiel kentinde ve Rostock'ta yapılan toplantılarda komisyonlar oluşturuldu.   Kiel'de, ESP ile Alevi Derneğinin de bulunduğu ve Mega Saray'da yapılan halk toplantısında 22  kişiden oluşan seçim komisyonu kuruldu.    'KOBANÊ ZAFERİNİ BARAJI YIKARAK TAÇLANDIRALIM'   Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada  son  siyasal gelişmelere dair kısa bir değerlendirme yapıldı. [...]

Partizan, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinde HDP'ye destekleyeceğini belirtti.

Partizan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerdeki tutumunu yayınladığı açıklama ile duyurdu.Açıklamada, başta Kürt hareketine destek amacı ile beraber HDP'nin kadın, çevre, ezilen uluslar ve azınlıklar, LGBTİ bireyler, ezilen inançlar ve gençlik için sunduğu programın, güçlü bir demokratik muhtevayı taşıması nedeni ile sahiplenilecek bir niteliğe sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada, seçimlerde HDP'ye destek kapsamında yürütülecek çalışmaların devrimci ve demokratik cepheyi güçlendireceği, şovenizmi kırmada önemli bir rol oynayacağı ifade edildi.. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+