Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

İSTANBUL (DİHA) - Yaşamını yitiren Deniz Gezmiş'in annesi Mukaddes Gezmiş, İstanbul'da toprağa verildi.

Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972'de idam edilen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucusu Deniz Gezmiş'in annesi Mukaddes Gezmiş, Üsküdar Camii'nde çok sayıda kişinin katılımı ile kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
98 yaşında olan Gezmiş, 20 Kasım Perşembe günü yaşamını yitirmişti. [...]

VAN / BİTLİS (DİHA) - Van ve Bitlis'te dün akşam bastıran kar yağışı, etkisini arttırarak devam ediyor.

Van'ın Çaldıran ilçesinde etkili olan kar yağışı kısa sürede ilçeyi beyaza bürüdü. Tüm bölgede etkili olan kar yağışı Çaldıran'da da dün akşamdan bu yana devam ediyor. Özellikle öğle saatlerinde bastıran kar, günlük hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle kapanan yol olmadığı öğrenildi.

Bitlis'te de dün akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başlayan karla karışık yağmur, aralıklarla sürüyor. Yapılan uyarılara rağmen yurttaşlar kara hazırlıksız yakalandı. [...]

Cumartesi Anneleri, 1980 yılında İstanbul’da kaybedilen Hayrettin Eren’in akibetini sordu. Cumrtesi Anneleri, adalet arayışlarına 504’üncü haftada da devam etti.  Cumartesi Anneleri, "Aradan 34 yıl geçti ama 12 Eylül'ün gözaltında kaybettiği Hayrettin Eren ve diğer evlatlarımızın akıbetleri hala karanlıkta, failleri hala aramızda" ded

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri, adaet arayışlarının 504'üncü haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. [...]

Global piyasada ham petrol fiyatlarının hızlı düşüşü tedarikçi ülkeleri bir araya getiriyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEK) fiyatlarının sert düşüşünü ve alınması gereken tedbirler konusunda başta Venezuela ve İran’ın girişimlerinin 166. oturuma damga vurması bekleniyor. [...]

İHD hasta tutsaklar için eylem gerçekleştirdi. Eylemde hasta tutsakların bir an önce bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi 228 hasta tutsak için Kızılay İş Merkezi önünde gerçekleştirdi. Yoğun yağışa rağmen yapılan eylemde, mumlarla 228 yazıldı. Ayrıca “228 Ağır hasta mahpus için mum eylemindeyiz” pankartı açıldı.

Çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı eylemde basın açıklamasını İHD Siirt Şube Yöneticisi Azad Taş okudu. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+