Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

Hakkari'nin Şemzinan (Şemdinli) ilçesine bağlı Şapatan (Altınsu) köyü kırsalında 4 Şubat akşamı başlatılan askeri operasyon 3'üncü gününde devam ediyor. Köye bağlı Serero (İncesu) mezrasının Çelareş alanında yoğunlaşan operasyona çok sayıda zırhlı aracın katıldığı öğrenilirken, Mûşan ve Elde alanı yukarısında da askeri kirpi ve Kobra tipi zırhlı araçların bekletildiği öğrenildi.

Yerel kaynaklar, devlet güçlerinin bahar aylarına kadar bu noktada nöbet tutmak için hazırlık yaptığı ve bu temelde alan çevresinde devriye ve keşif turları attığını belirtti. [...]

Hannover'de yaşayan Kürtler, Öcalan'a dönük 15 Şubat Komplosu'nu uzun yürüyüşle protesto edecek. Eylemde, AKP'nin soykırımcı saldırılarına karşı da öz yönetim direnişi selamlanacak.

Almanya'nın Hannover kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında halklara dönük uygulanmak istenen Uluslararası Komplo protesto edilecek.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, 15 Şubat Uluslararası Komplo'yu 17’nci yıl dönümünde kitlesel bir şekilde protesto etmeye hazırlanıyor.  Hannover kentinde iki günlük “Başkan Apo’nun özgürlüğü için yürüyelim, Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” sloganı ile uzun yürüyüş düzenlenecek. [...]

DERSİM (DİHA) - Dersim'de Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapılması planlanan Konaktepe Barajı ve HES projesinin imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasına kentte protesto edildi.

Munzur Vadisi Milli Parkı'nda inşa edilmesi halinde büyük bir yıkıma sebebiyet verecek olan Konaktepe Barajı, Konaktepe HES-1 ve Konaktepe HES-2'nin imara açılmasına yapılan basın açıklaması ile tepki gösterildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf