Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Hakkari'de konuştu - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

İSTANBUL (DİHA) - Emniyet personeline yönelik yürütülen "casusluk" ve "yasadışı" dinleme soruşturmasında, mahkeme, ifadesi alınmayan şüpheli polisler olmasına rağmen, kararını dosya üzerinden verilmesine karar verdi. Şüpheli polislerin tutukluluk durumuna ilişkin karar akşam saatlerinde açıklanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülen cemaatine yakın oldukları bilinen emniyet personeline yönelik yürütülen "casusluk" ve "yasadışı" dinleme soruşturmasında Emniyet'teki 'cemaat' soruşturmasında mahkeme, ifadesi alınmayan şüphelilerin, dinlenilmeyerek dosya üzerinden karar verilmesine, dosyanın kapsamlı oluşu gözetilerek kararın saat 21. [...]

HAKKARİ (DİHA) – Hakkari-Şırnak karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitirirken, 2’si ağır 6 kişi yaralandı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bayram ziyaretine giden Güzel ailesinin aracı, Hakkari Şırnak karayolu üzerinde bulunan Minyanış köyü yakınlarında virajı alamayarak uçuruma yuvarlandı. Kazada bir kişi yaşamını yitirirken 2’si ağır olmak üzere toplam 6 kişi yaralandı. [...]

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Türk ordusunun gerilla bölgelerine yönelik havan ve obüs saldırılarına karşılık verildiğini belirterek, bir obüs mevzisinin imha edildiği, bir aracın imha edildiği, bir tankın da darbelendiğini bildirdi.

HPG-BİM,  Türk ordusunun saldırılarının 28 Temmuz gün Oramar bölgesine yönelik gerçekleştiğini belirtirken, gerilla güçlerinin de bu saldırıya karşılık verdiğini açıkladı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Kağıthane'ye bağlı Nurtepe mahallesinde HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için açılan standa halk cephesi üyelerinin saldırısının ardından mahalleye gelen polis ekipleri tazyikli su ve biber gazı ile kitleye müdahale etti.

Kağıthane ilçesine bağlı Nurtepe mahallesi Sokullu caddesinde, Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için açılmak istenen seçim standına halk cephesi üyelerinin taş ve sopalarla saldırarak bir aracı ateşe vermesiyle başlayan olaylara polis ekipleri müdahale etti. Gerginliğin ve çatışmanın devam ettiği mahallede polis kitleye tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ediyor.

Olaylarda şimdiye kadar en az 12 kişi yaralandığı öğrenildi. [...]

Nurtepe’de HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için açılmak istenen standa Halk Cepheliler saldırdı. Özgür Demokratik Aleviler Derneği (ÖDAD) Başkanı İmam Balsever, olayın Halk Cepheliler tarafından bir Kürt-Alevi sorunu gibi yansıtılmak istendiğini belirterek, “Kürtler, HDP’liler Alevilere saldırıyor diyorlar. Stant açan ÖDAD idi. Dolayısıyla orada bir Alevi kurumuna Halk Cephesi’nin saldırısı vardı” dedi.

Halk cephesi üyesi bir grup, akşam saatlerinde stant açmak isteyen HDP Kağıthane ilçe örgüt üyelerine Nurtepe'de stant açamayacaklarını söyleyerek alandan ayrılmaları istedi. [...]

URFA (DİHA) - Birecik'in Ziyaret köyündeki "Kobanê Kantonu ile dayanışma" çadır nöbeti direnişi, Urfa'dan katılan yüzlerce kişinin bayramlaşma etkinliği ile 22'inci gününde devam ediyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+