Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

JINHA

İZMİR – 9 Ekim Komplosu'nu kınamak amacıyla İzmir'de gerçekleşen basın açıklamasında kitleye saldıran polis, 4 Barış Annesi ve TAYD-DER Eş Başkanı Musa Karbadağ'ı gözaltına aldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkmasıyla başlayan 9 Ekim Komplosu'nun 17'inci yıldönümü, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) İzmir Şubesi öncülüğünde düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. Eski Sümerbank önünde gerçekleşen basın açıklamasının ardından alanı abluka altına alan polisler, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterini gerekçe göstererek kitleye saldırdı. [...]

Mardin'in Nusaybin İlçesi Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir Mahallelerinde; 9 Ekim 2015 Cuma günü saat 22.00’den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar Mardin Valiliği tarafından sokağa çıkma yasağı getirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, mahallelerde kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için Nusaybin ilçesi Abdulkadirpaşa, Fırat ve Yenişehir Mahallelerinde; 9 Ekim 2015 Cuma günü saat 22.00’den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı kararı alındığını duyurdu. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Esenyurt Meydanı'nda halk buluşmasına katıldı. Demirtaş, "Halklarımıza sözümüzdür; ne kadar baskı altında olursak olalım ezilenden yana olacağız. 1 Kasım'da 7 Haziran'dan daha görkemli bir sonuç çıkartacağız" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Esenyurt Meydanı'nda halk buluşmasına katıldı.

Esenyurt Meydanı'nda gerçekleştirilen halk buluşmasına HDP 3. bölge milletvekili adayları da katıldı. Esenyurtlular mitingde "9 Ekim komplosunu kınıyoruz" yazılı pankart açtı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf