Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

Suriye’ye gittikten sonra tekrar Almanya’ya dönen ve hakkında dava açılan ilk selefinin yargılaması devam ediyor. Frankfurt’taki davada, eski DAİŞ üyesinin daha önce pişman olduğunu belirtmesine rağmen, çeteler hakkında bilgi vermemesi dikkatlerden kaçmadı.

Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam eden davada yargılanan Kreşnik B, geçtiğimiz haftalarda avukatı aracılığıyla yazdığı mektupta, DAİŞ’e katıldığında ötürü pişman olduğunu iddia etmişti. Hakkında 10 yıla kadar hapis verilmesi gereken Kreşnik B’nin dünkü duruşmada, mektubunda belirttiklerinden ayrı ifadeler vermesi dikkat çekti. [...]

URFA (DİHA) - Suruç'un Zehwan Köyü'ünde yaşayanlar, keskin nişancıların kendilerine ateş açtığını, köyde gezerken can güvenliklerinin olmadığını, durumu askeri yetkililere aktarmalarına rağmen her hangi bir önlemin alınmadığını söyledi.

IŞİD çetelerinin Kobanê'ye saldırıları sırasında sınır hattında bulunan birçok köy de çetelerin hedefi oluyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Türkiye ile Efrin arasında sınır kapısı açılması, komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi ve diplomatik bir takım temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Efrin heyeti temaslarına devam ediyor.

Türkiye ile Efrîn arasında sınır kapısı açılması ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi talebiyle Türkiye'ye gelerek diplomatik girişimlerde bulunan Efrîn Kantonu Başbakanı Hêvî Mistefa, Dışişleri Bakanı Suleyman Cafer ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ve Ekonomi Bakanı Dr. Ahmet Yusuf'tan oluşan heyet, Ankara'da temaslarda bulunmaya devam ediyor. [...]

ERZURUM (DİHA) - "KCK" Iğdır davasında haklarında tahliye kararı verilen Ufuk Demir ve Hikmet Çark, tutuklu bulundukları Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nin kapısından çıktıkları gibi polislerce gözaltına alındı.

Iğdır'da 2012 yılında "KCK" adı altında düzenlenen eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınarak tutuklanan 6 kişiden Iğdır'da görülen dünkü duruşmada haklarında tahliye kararı verilen Azadiya Welat çalışanı Ufuk Demir ile Hikmet Çark, duruşmanın ardından tekrar ring aracı ile tutuklu bulundukları Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'ne getirildi. İşlemlerinin ardından saat 20. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+