Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan Sinan Akbaş adlı genç çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 29 Ağustos'ta çarşı merkezinde bulanan Çarşı Cami önünde sivil bir araçtan inen polis tarafından gözaltına alınan Sinan Akbaş (22) emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Akbaş, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi'ne gönderildi. [...]

MARDİN (DİHA) - Midyat'ta İlçe Başkanı Mehmet Salih Kılıç ve tüm yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 64 CHP'li, AKP ile yapılan koalisyon görüşmelerini ve çözüm sürecini gerekçe göstererek partiden istifa etti.

Mardin'in Midyat ilçesinde CHP'nin başkanı ve yönetim kurulu üyeleri toplu olarak istifa etti. CHP Midyat İlçe Başkanlığı görevini 2014 yılından bu yana sürdüren Salih Kılıç imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, hem görevi bıraktıklarını hem de partilerinden istifa ettiklerini duyurdu. Açıklamada, "Ben ve yönetim kurulu üyelerimiz aldığımız kararla bugünden itibaren CHP çatısı altında artık siyaset yapmamaya karar verdik. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askerler Mêrgezer, Orşe ve Kanispî alanlarına askeri operasyon başlattı.

Son günlerde sürekli özel harekat timlerinin saldırılarının yaşandığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Alekanan (Adaklı) ve Kadyan (Kadıköy) köylerinin dağlık alanlarına askeri operasyon başlatıldı. Onlarca zırhlı araçlık konvoy ile dağlık alanlara doğru sevk edilen askerler Mêrgezer, Orşe ve Kanispî alanlarına doğru operasyona çıktı. [...]

Havanın açık ve güneşli olduğu bir anda beliren toz bulutu şehri yarım saat boyunca esir aldı. Toz bulutunun kente doğru çökmeye başlamasıyla birçok ev ve işyerini toz içerisinde bıraktı. Toz bulutu güneşi de bir süre kapattı.

[...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ta katliamları protesto eden gençlere, gerçek mermilerle saldıran polis kobra tipi zırhlı araçlardan açtığı ateşle 2 genci yaraladı.

Şırnak merkez Vakıfkent Mahallesi'nde devreye konulan savaş konsepti ile Kürdistan'da yaşanan katliamları protesto etmek isteyen gençlere, polisin saldırması ile yaşanan çatışmada 2 genç yaralandı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+