Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.
DİYARBAKIR (DİHA) - Mezopotamya Hukukçular Derneği, yarın Diyarbakır'da yapılacak 1. Olağan Genel Kurulu ile yeni yönetimini belirleyecek.

Kürdistan kentlerindeki barolara kayıtlı bulunan Kürt avukatların çatı örgütü olarak Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), yarın 1. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirecek. Derneğin yeni yönetiminin belirleneceği Kurul, egerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılacak.

Derneğin bu ilk Kurul toplantısına Kürdistan genelinde 300'ü aşkın delege ile Kürdistan'da bulunan baroların yönetim kurulları ve üyelerinin katılması bekleniyor. 1 gün sürecek kurulda, MHD'nin yeniden seçilecek olan yönetim kurulunda kadınların çoğunlukta yer alması bekleniyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve Namık Erdoğan gibi isimlerin öldürüldüğü "faili mechul" cinayetler ile ilgili devam eden dava duruşmasında konuşan bir tanık, Faik Candan cinayeti için, "Olay yerine gittiğimizde gözlerinin kravatla bağlı olduğunu ve 3 kurşunla vurulduğunu gördüm. Askeri tecrübem vuranın iyi nişancı olduğunu söylüyor" dedi. Mahkemenin avukatları susturma girişimlerine karşı Avukat Anıl Arman Akkuş, "Sanıkları değil avukatları yargılıyorsunuz" diyerek mahkemeye ittiraz etti.

Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve Namık Erdoğan gibi isimlerin öldürüldüğü "failli meçhul" cinayetler ile ilgili açılan davanın duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. [...]

Şengal’i özgürleştirme hamlesi devam ediyor. 29 Ocak günü saat 16:00’da Suka Jer Mahallesi ve çevresinde çetelere yönelik HPG / YJA Star gerillaları bir suikast eylemi düzenlendi. Eylem sonucunda 1 çete öldürüldü. Gerilla güçleri Şengal ana yolu üzerinde çetelere ait bir TIR aracına yönelik sabotaj eylemi düzenlendi. Eylemde TIR darbelenirken, 1 çete de yaralandı. HPG BİM, bugünkün çatışmalarda yaşamını yitiren 2 gerillanın kimliğini de açıkladı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+