Av. Dağ: 'Kadınlı-erkekli' öğrenci evlerine polis giremez!

SEVDİYE ERGÜRBÜZ 2013-11-15 09:54:48
Yazdir

İSTANBUL (DİHA) - Başbakan Erdoğan'ın öğrenci evlerine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlerinin denetlenmeye başlanmasına karşı "konut dokunulmazlığı"nın Anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken ÇHD İstanbul Şube yöneticisi Avukat Güray Dağ, evlere girilmesinin bu hakka müdahale anlamına geleceğini ifade etti. 

Başbakan Erdoğan'ın "Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor" sözleriyle başlattığı öğrenci evleri tartışması devam ediyor. Kadın ve erkek öğrencilerin bir arada kalmalarının denetleneceği tartışmaları da gündeme gelirken, kadın ve erkek öğrencilerin bir arada yaşadığı evlere yönelik polis kontrolleri başlamasına dair kimi örnekler kamuoyuna yansıdı. Başbakan'ın açıklamasının henüz ertesi günü Tophane'de aparatlara ve birçok eve baskın yapıldı. Tophane'de yaşayan kadın öğrenci Özge Altın'ın evine, 30 kadar sivil polis, zabıta ve maliye memuru apartmana gelerek, komşularına Altın'la ilgili sorular sorarken, Manisa'da ise bir ihbar üzerine kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu bir eve giden polislerin "gürültü" gerekçesi ile ceza kesmeleri dikkat çekmişti. 

Çağdaş Hukukçular Deneği İstanbul Şube Yöneticisi Av. Güray Dağ, konuyu hukuksal açıdan değerlendirerek, Anayasa'nın 21'inci maddesinde "konut dokunulmazlığı"nın bir hak olarak düzenlendiğini dikkat çekti. Devletin bireylerin özel hayatına müdahale hakkının olmadığını vurgulayan Dağ, öğrencilere de olası polis baskınlarında arama kararı olmadan evlerini aratmama uyarısında bulundu. Dağ, "Temel haklar ancak makul gerekçelerle sınırlandırılabilir" dedi.

'Özel alana polis giremez'

"Bu ancak şöyle olabilir gerçekten aşırı gürültü varsa komşuları da rahatsız ediyorsa ki bu suç değil kabahattir. Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası verilir" diyen Dağ, bunun için de komşuların şikâyetinin gerekli olduğuna dikkat çekti. Dağ, "Şikâyet yoksa polis 'biz geldik gürültü var' diyemez. Böyle bir şikâyet olsa bile, polis bu nedenle içeri girip bakamaz. Çünkü orası özel alandır, özel alana kimlerin girip girmeyeceğine kendileri karar verir. Bunun için polis rızası olmayan birinin evine girerse konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olur" dedi. Dağ, polisin ancak bir suç iddiası, bir soruşturma ve hakim veya savcı tarafından yazılı bir arama kararı varsa içeri girip arama yapabileceğine vurgu yaptı.

'Polisi içeri almamak lazım'

Aramalarında ancak kişiye özel yapılabildiğini dile getiren Dağ, "Bir mahalleye, bir bölgeye ilişkin genel bir arama kararı verilemez. Bir kişiyle ilgili ve o kişinin somut suçlamasıyla arama kararı verilebilir. Ve ne aradığı da yazması gerekiyor. Örneğin; A şahsı hakkında uyuşturucu maddede bulundurmaktan bir suç varsa o A sahsının evine o madde aramak için girilir, başka bir şey aranamaz" dedi. Bu sebeplerle, polis kapıya geldiğinde arama kararı olup olmadığının bakılması gerektiğini ifade eden Dağ, "Yoksa içeriye polisi almamak lazım. En fazla bir kabahat nedeniyle gürültü şikâyeti nedeniyle polis geldiyse sadece kimliğinizi gösterin en fazla idareyi para cezası uygulayabilirler. İçeriye giremezler, sizi karakola götürmeleri gerekmez" diyerek, aksini yapan polisin görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağına işaret etti. Dağ, Başbakan'ın sözlerini ise, "Başbakan'ın bu sözleri muhafazakâr demokrat AKP'nin yaşam tarzına müdahalesi. Yani müdahale etmek için kılıf uyduruyor. Ama anayasa ile hiçbir bağdaşık yanı yok. Tamamen hukuksuzdur, polisi kimsenin evine giremez" dedi.

Tunus’un başkenti Tunus’ta cumhurbaşkanlığına ait bir koruma aracına yönelik bombalı saldırıda en az 12 kişi yaşamını yitirdi.

Başkentte akşama doğru gerçekleşen saldırıda, cumhurbaşkanlığına bağlı koruma polislerini taşıyan otobüs hedeflendi. Tunus’un ana caddelerinden V. Muhammed’de gerçekleşen saldırının ilk başta intihar eylemcileri tarafından düzenlendiği tahmin ediliyordu.

İçişleri Bakanlığı, saldırı esnasında otobüste kaç görevli olduğuna dair bilgi vermezken, araçtaki görevlilerin çoğunun yaşamını yitirdiği kaydediliyor. [...]

Nusaybin'de ilan edilen sokağa çıkma yasağı 13 gündür devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağına ve devlet saldırılarına karşı halk direniyor. Devlet güçleri ise halka ağır silahlarla saldırıyor.

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün Yenişehir Mahallesi Lise Sokak'ta bulunan evinin önünden zırhlı araçtan açılan ateşle ağır yaralanan 22 yaşındaki Sedat Güngör, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Sedat Güngör ile birlikte Nusaybin'de 13 günde katledilenleri sayısı 9 oldu.

Öte yandan Abdülkadirpaşa mahallesinde Baki Narman ve Sait Kaplan adlı sivillerde özel timler tarafından gözaltına alındı. [...]

13 Kasım’da 130 kişinin yaşamını yitirdiği Paris’teki katliam sonrasında olağanüstü hal uygulaması devam ederken, hükümet en az 20 bin kişinin ‘devlet güvenliğini tehdit eden’ bireylerin dahil edildiği ‘S’ koduyla fişlendiğini duyurdu.

Başkabakan Manuel Valls, bu kişilerden 10 bin 500’ünün radikal islamcı hareketlere üye olan veya bağlantılı olanlardan oluştuğunu söyledi.

Canal+ televizyonuna konuşan Valls, istihbarat birimleri tarafından ‘S’ kategorisine alınan ve bir kısmı Fransa dışında yaşayan kişiler arasında PKK üyelerinin de olduğunu belirtti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Şengal'in YBŞ-YPJ Şengal güçleri ile HPG-YJA Star gerillaları tarafından özgürleştirilmesinin ardından Êzîdîleri de topraklarına geri dönme heyecanı sardı. Ancak geri dönüş için güçlü bir özsavunmaya ihtiyaçları olduğunun farkında olan Êzidîler, "Bir daha DAİŞ'in saldırılarına maruz kalmak istemiyoruz. Bu başımıza gelenlerden anladık ki güçlü bir özsavunmaya ihtiyacımız var. Döndüğümüzde eli silah tutan herkes toprağını savunacak. Birlik olmalıyız. Birlik olmazsak tek tek öleceğiz" dedi.

DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal'de yaptığı işgal girişimi ve katliam, Êzidîlerin 74'üncü katliamı olarak tarihe geçti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf