Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 
ÇAĞDAŞ KAPLAN/MEHMET ZEKİ ÇİÇEK

KOBANÊ (DİHA) - YPG/YPJ savaşçılarının 134 gün süren direnişi sonucu Kobanê Kantonu, ilanının yıldönümüne bir gün kala özgürleştirildi. [...]

133. gününde YPG/YPJ güçleri ve ittifaklarının Kobanê direnişinin zaferle sonuçlanması ardından dün geceden başlamak üzere Doğu Kürdistan’ın birçok kentinde ve İran’ın başkenti Tahran’da kutlamalar yapılıyor.

Newroz TV’nin yerel kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre Rojhılat Kürdistanı’nın Sine kenti başta olmak üzere birçok şehrinde DAİŞ çetelerinin Kobanê’den tamamen çıkarıldığı haberi ardından halk sokaklara çıkarak kutlama yaptı. Sine şehrinden gelen görüntülerde halkın araç konvoyları ile şehirde zafer turu attığı ve kentin birçok meydanında halaylı kutlamalar yaptığı görülüyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Libya'nın başkenti Trablus'ta yabancı turistlerin kaldığı bir otele bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırının ardından girdikleri otelde müşterileri ve çalışanları rehin aldıkları belirtilen saldırganların DAİŞ'in Libya koluna bağlı oldukları belirtiliyor. Şuana kadar 3 otel çalışanın hayatını kaybettiği saldırıda ölen ya da yaralananların sayısına ilişkin henüz kesin bir rakam yok.

Libya'nın başkenti Trablus'ta bulunan çoğunlukla yabancı turistlerin kaldığı Corinthia Oteli'ne saldırıda bulunuldu. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ,  Kobanê zaferini kutlayarak, "Tarihte yeni bir sayfa açılmıştır, 'Kobanê düştü düşecek' diyenlerin tarihteki sonu gelmiştir" dedi. Yüksekdağ, Kobanê için yeniden seferberlik çağrısında bulunarak, 'bu defa da yıkılan kenti kurarak, pırıl pırıl bir Kobanê'nin oluşması için tüm halkların dayanışma sergilemesi gerektiğine' işaret etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+