Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Mersin mitingi - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Zagros tepesi İŞİD'de Cehennem oldu; 150 IŞİD üyesi öldü, 75’i de yaralandı - Video


Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

MERSİN (DİHA) - HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Çankaya yollarının AKP'nin duble yolları olmadığını belirterek, Çankaya Köşkü'nün kimsenin tapulu malı olarak göremeyeceğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Mersin'de düzenlenen mitingin ardından Buse Düğün Salonu'nda YAKAY-DER tarafından verilen yemeğe katıldı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Özerk Bölgesi'nde düzenlenen palalı, silahlı saldırıda 10'dan fazla ölü ve yaralı var.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan bölgesinde düzenlenen palalı saldırılara bir yenisi eklendi. İddiaya göre Ramazan ayının bitişini kutlayan festival gününde meydana gelen olayda 10'un üzerinde insan hayatını kaybederken, bir o kadar da yaralı olduğu belirtildi. Çinli yetkililerin haberin yayılmasını engellediği, olayın gerçekleşmesinin ardından geçen 24 saat sonra haberin internet ve sosyal medya kanalı ile yayıldığı da öne sürülen iddialar arasında. [...]

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Batman'ın Kozluk İlçesi Güllüce Köyü'nde korucular tarafından kaçırılan N.B. ile ilgili olarak üç bakanlığın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Batman'ın Kozluk İlçesi Güllüce Köyü'nde oturan N.B. adlı genç kadın, 5 Temmuz tarihinde korucular tarafından silah zoruyla kaçırıldı. N.B.'nin annesinin direnmesi üzerine korucular havaya ve ailesine ateş açtı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması talebiyle üç ayrı soru önergesi verdi. [...]

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş'ın adaylığının sadece Türkiye'nin değişimi için değil Ortadoğu'ya etkisi bakımından da önemli olduğuna işaret etti. "Türkiye’de bir Kürt cumhurbaşkanı olursa bu durum tüm Ortadoğu’yu değiştirecektir" dedi. 

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Yeni Özgür Politika ve Azadiya Welat gazetelerinde çıkan Kürtçe köşe yazısında HDP’nin önemi, Demirtaş’ın adaylığının anlamı ve etksini irdeledi. [...]

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, başta Hıristiyanlar olmak üzere Irak'taki azınlıkların korunmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı François Hollande Iraklı mevkidaşı Fuad Masum'u arayarak, cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden dolayı kutladı.  Açıklamada Hollande'ın, "Terörist grupların saldırılarına konu olan Irak Cumhuriyeti'nin temel bileşenlerinden Hıristiyanların maruz kaldığı zulme ilişkin büyün endişelerini ifade ettiği" belirtildi. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+