Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

ANKARA (DİHA) - HDP, 4 eski bakanla ilgili mecliste oluşturulan Soruşturma Komisyonu'nun, bakanları aklamaya yönelik çalıştığını ve oradaki işleyişin bir tiyatroya dönüştüğünü belirterek, "Bunun bir tarafı olmamak için" süreçten çekildiğini söyledi. HDP, ayrıca konulan yayın yasağını da eleştirdi.

HDP, 4 eski AKP'li Bakan'ın karıştığı yolsuzluk iddialarını araştırmak için kurulan Komisyonun sağlıklı çalışmadığı ve komisyon çalışmasının bir aklama sürecine dönüştüğünü belirterek, komisyondan çekildi. Konuya ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenleyen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile Komisyon üyesi Bengi Yıldız, çekilmenin gerekçelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. [...]

 

PARİS- Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCD-E), PKK'nin 36. kuruluş yıldönümünü kutlayarak uluslararası toplumu 21 yıldır sürdürülen PKK yasağını reddetmeye çağırdı. 

PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan KCD-E, "Binlerce efsanevi şehidi, 36 yıllık özgürlük gerillası ve 36 yıldır bir bütün serhildan durumunda olan Kürdistan halkının mücadelesi ile bugün bütün dünya demokratik kamuoyu (PKK'nin) onursal bir değer olduğunun farkına varmıştır" dedi. [...]

URFA (DİHA) - Yaptığı katliam ve işgal ettiği kentlerle adını duyuran DAİŞ çetesinin, egemen olduğu kentlerde ölüm ve korkunun kol gezdiği öğrenildi. Raqqa ve Til Ebyad'ta yaşamı yaşanmaz kıldığını, kentlerin "Ölüm ve korku" kentlerine döndüğünü söyleyen yurttaşlar, YPG ve ÖSO'ya "Kentlerimizi temizleyin" çağrısı yaptı. [...]

Devrimci Karargah örgütü de PKK’nin 36. Kuruluş yıldönümünü kutladı.

Devrimci Karargah Yönetimi, PKK Yürütme Komitesi’ne yazdığı bir mesajla 36. Kuruluş yıldönümünü kutladı. “Partiniz ve önderliğindeki Kürt halkı yeni bir mücadele yılına daha giriyor. Geride kalan ve zaferlerle dolu 36 mücadele yılında şehitlerinizin kutsal değeri ve savaşçılarınızın üstün mücadelesiyle yükselen Kürt halkının özgürlük bayrağını saygıyla selamlıyoruz” denilen mesajda şunlar belirtildi:

36 mücadele yılını taçlandıran Rojava devrimi bugün emperyalist gericiliğin ve sömürgeciliğin saldırıları altında. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari'de 1995 yılında Recep Kurt ve Kerim İncin'in katledilmesinden sorumlu tutulan ve o dönem Geçimli (Rontkê) Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapan Astsubay Yunus Karaca, yargılandığı davada beraat etti.

Hakkari'de 1995 yılının Haziran ayında Recep Kurt ve Kerim İncin'in öldürülmesinden sorumlu tutulan ve o dönem Geçimli (Rontkê) Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapan Astsubay Yunus Karaca'nın yargılanmasına Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2010 yılından beri devam eden yargısız infaz davasında Karaca'nın beraatine karar verildi. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+