Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

DİYARBAKIR (DİHA) - Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ardından ilçeyi zırhlı araçlarla abluka altına alan asker, polis ve özel harekat timlerinin katliam girişimine karşı HDP bölgeye heyet gönderdi.


Şırnak'ın Cizre ilçesinde Valilik kararıyla sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ardından, asker, polis ve özel harekat timlerinin çok sayıda zırhlı araçla ilçeyi abluka altına almasıyla çatışmalar başladı. Yaşanan çatışmalar sonrasında HDP Cizre'de iletişimin kesildiği ve yaşanacak katliamı önlemek üzere Cizre'ye heyet gönderiyor. [...]

Federal Kürdistan Bölgesi, medya geleneği açısından gelişim aşamasını yaşıyor. Gazetecilik halen bir aydınlanma, toplumu bilinçlendirme alanı olarak işlev görmekten oldukça uzak.

Her geçen gün özellikle televizyonculuk alanında gelişme sağlayan Güney Kürdistan medyası partilerin denetiminde ve yerelliği aşabilmiş değil. Sadece Federal Bölge ile sınırlı kalmak bir yana, partilere bağlı gelişen medya halen partilerin hakim olduğu alanlarla sınırlı kalmaktan kurtulabilmiş değil. [...]

Kasım ayı sonunda Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek İklim Konferansı COP21’e hazırlık amacıyla Almanya’nın Bonn kentindeki müzakereler 5 gün boyunca sürdü. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) üyesi ülkelerin diplomatları Paris için ortak bir metin çıkarmakta zorlanırken, çevreci örgütler de müzakerelerin başarısından endişeli.

UNFCCC sözcüsü Christiana Figueres, dün akşam yaptığı açıklamada, COP21 için hafta boyunca Bonn’da yapılan müzakerelerin başarılı olduğunu, “Paris’te bir anlaşma yolunda ilerliyoruz” sözleriyle dile getirdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+