Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

ERZURUM (DİHA) - Karayazı'nın birçok köyüne askerler tarafından eş zamanlı nokta operasyonları düzenlendiği bildirildi.

Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı birçok köyde eş zamanlı olarak askerler tarafından nokta operasyonu düzenlendiği bildirildi. Çok sayıda askerin, Üzengili (Hesp Reş), Duruca (Kalo), Çakmaközü (Corova), Güllü (Gerê) ve Karabey (Reşa) köylerini ve köy kırsallarına baskın düzenlediği öğrenildi. Bölgeye asker sevkıyatı sürerken, operasyonun gerekçesi hakkında bilgi edinilemedi. [...]

Mazıdağı'nda gösterilere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 kişiden 5 'i tutuklandı.

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde bu sabah saatlerinde evlere düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan Hamit Çoko, Serkan Akkuş (22), Nezir İlek (50), Doğukan Çavlı (20), Nejat Titiz (30), Ekrem Yüş (39), J.K. (15), ve R.D. (17), emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılığın tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderdiği Ekrem Yüş (39), Nezir İlek ( 50 ), Nejat Titiz (30), Doğukan Çavlı (20) ve Serkan Akkuş (22) "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Cezaevi'ne gönderilirken, Hamit Çoko, J.K. (15) ve R.D. (17) adlı kişiler serbest bırakıldı. [...]

Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası yöneticilerinden oluşan bir heyet Kobanêlilerin yaşadıklarını yerinde görmek için Suruç’a geldi.

Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası Genel Merkezi (DİVES) yöneticiler, Kobanê’ye dönük DAİŞ çetelerinin saldırılarının ardından göç etmek durumunda kalan Kobanêlilerin yaşadıklarını yerinde görmek ve halkla dayanışma içerisinde olmak için Suruç’a geldi. [...]

MARDİN (DİHA) - Van Çatak ve Mardin Derik'te gözaltına alınan 3 yurttaş, gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı.

Mardin'in Derik İlçesi'nde Kobanê eylemlerine katıldıkları iddiasıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılan 3 yurttaştan Mazlum Emek ve Özgür Aktay, adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderilen 2 kişi, gösterilere katıldıkları iddiasıyla tutuklandı. Emniyette çağrılan Çetin Beçene adlı yurttaşın ise, gözaltında tutulduğu öğrenildi. [...]

Sabah saatlerinde Kobanê’ye geçen 10 kişilik peşmerge heyeti buradaki görüşmelerin ardından tekrardan Suruç’a döndü.

Kobanê’ye dönük IŞİD çetecilerinin saldırılarına karşı YPG ve YPJ’nin tarihi direnişinin 45’inci gününde direnişe destek olmak için Kobanê’ye geçen 10 kişilik peşmerge grubu tekrar Suruç’a döndü. Sabah saatlerinde bekletildikleri Çukobirlik Tesisleri’nden Mürşitpınar Sınır Kapısı’na giden buradan Kobanê’ye geçen peşmerge heyeti gün içerisinde Kobanê’de YPG ve YPJ komutanlarıyla bir araya geldi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uygulama Merkezi, 6 il için yağış uyarısı yaptı. Yapılan açıklamada, bu gece ve yarın Diyarbakır, Urfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak'ta kuvvetli yağış beklendiği belirtilerek, oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuldu. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+