Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

Van’da Kobanê eylemlerinin ardından yapılan ev baskınları ve gözaltılar DBP Van İl Başkanlığı tarafından Adliye binası önünde düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi. Açıklamada konuşan DBP Van İl Başkanı Musa İtah,” Gözaltılar devam eterse halkımızın kendi çocuklarını korumak için nöbet tutacak ”dedi. 
Geçtiğimiz hafta Kobanê direnişini sahiplenmek amacıyla Van’da yapılan eylemlerin ardında gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. Şu ana kadar yüzden fazla kişinin tutuklandığı Van’da polis özellikle gece saatlerinde evlere düzenlediği baskınlarla gözaltı furyasına devam ediyor. [...]

Almanya'da 1993 yılından itibaren yürürlükte olan PKK yasağının kalkması için bir grup bilim insanın öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı. İnternet ortamında toplanan imzalar Almanya başbakanı Angela Merkel'e gönderilecek.

HPG gerillaları ve YPG savaşçılarının hem Batı hem de Güney Kürdistan'da DAİŞ çetelerine karşı verdiği etkili mücadelenin dünyanın gündemine girmesiyle son dönemlerde Almanya'da PKK yasağının kaldırılması tartışılıyor. Çok sayıda parlamenter, gazeteci ve akademisyenin çağrısına rağmen Federal İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yasağın süreceğini bildirmişti. [...]

AP, Kobanê direnişi ve DAİŞ’e karşı mücadeleyi gündemine aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Kobanê direnişini “Kobanê’de durum” ve Avrupa’dan DAİŞ’e katılanları “Terörizme karşı mücadele” kapsamında gündemine aldı. Her iki konu Çarşamba günü öğleden sonra ayrı ayrı oturumlarda tartışılacak.

AP, tartışmaları, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Kobanê sakinleri uluslararası topluma temel haklarını ve değerlerini savunmak için tüm yöntemleri kullanma kararlığı ve zulme direnişi gösterdi. [...]

Dün yedikleri mantar sonucu zehirlenerek karaciğerleri iflas eden ve Malatya inönünü devlet hastanesine nakil yapılması için kaldırılan Kobane'li aile'den anne Ayni Razaman da yaşamını yitirdi. 

DAİŞ saldırılarından kaçıp Ankara'nın Polatlı ilçesinde yerleşmek zorunda kalan ve tarım işçiliği yapan Kobanê'li aile dün yedikleri mantar sonucu zehirlenerek, Ankara'nın çeşitli hastanelerine kaldırıldı. Yedikleri mantarın zehirli olmasında kaynaklı karaciğerleri iflas eden Anne ile 5 çocuğundan biri olan 17 yaşlındaki Ewdo Şexo dün yaşamını yitirirken bugün anne Ayni Ramazan karaciğer nakili için gönderildiği Malatya İnönü devlet hastanesinde yaşamını yitirdi. [...]

Kobanê’nin doğusunda DAİŞ’in 2 bomba yüklü araçla saldırı girişimi sonuçsuz kaldı. YPG ve YPJ savaşçıları tarafından kurşun yağmuruna tutulan her iki araç bir dakika arayla patlatıldı. Alevler gökyüzünü kapladı.

DAİŞ havan topu ve bomba yüklü araçlarla saldırılarını sürdürüyor. Tonlarca bomba yüklü 2 araçla Kobanê’nin doğusunda YPG ve YPJ mevzilerine yönelik saldırı girişiminde bulunan DAİŞ bir kez daha amacına ulaşamadı. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+