Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

KOBANÊ (DİHA) - IŞİD'in Kobanê'ye üç cepheden saldırıları devam ederken, dün gece çıkan çatışmalarda 42 IŞİD'linin öldüğü belirtilirken, kantonun batısında bulunan Çeloğlu köyü ise, çetelerin elinden kurtarıldı.

Kobanê Kantonu'na yönelik saldırılarını artıran IŞİD'e YPJ ve YPG'nin dün gece karşılık verdiği belirtildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Hamas'ın attığı bir roketin İsrail'in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı yakınına isabet etmesinin ardından, ABD'li ve Avrupalı havayolu şirketleri buraya uçuşlarını durdurdu.

Amerikan Delta Havayolları'nın New York-Tel Aviv seferini yapan ve içinde 273 yolcu ile 17 mürettebatı bulunan uçağı Yunanistan semalarındayken, İsrail'in Ben Gurion Havalimanı yakınlarına roket isabet ettiği haberi üzerine pilot, havalimanını emniyetli bulmadığı için, durumu ABD Federal Havacılık İdaresi'ne bildirdi. Kuleden talimat gelince pilot Güney Yunanistan üzerindeyken uçağın rotasını Paris'e çevirdi. Uçak, Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi. [...]

*Kendilerini Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak adlandıran çetelerinin Diyarbakır'daki örgütlenme ağı deşifre oldu. Daha önce IŞİD çeteleriyle birlikte aktif çalışmalarda yer alan ve güvenlik nedeniyle isminin verilmesini istemeyen IŞİD üyesi, IŞİD'in Diyarbakır'daki faaliyetleri başta olmak üzere Suriye'nin Cerablus kentinde kaldığı süre boyunca yaşanan insanlık dışı uygulamaları anlattı.

*Birecik'in Kobanê sınırına kurulan direniş çadırına asker ve polisler tarafından yapılan saldırının ardından, Ziyaret köyü ve Fırat nehri üzerinden IŞİD çetelerin geçişlerinin yeniden başladığı ortaya çıktı. [...]

Batı Kürdistan'ın Kobani bölgesinde YPG güçlerinin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik düzenlediği operasyonda bir köy kurtarılırken, en az 42 IŞİD üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

YPG güçleri Kobani'nin batı ve güneyinde 22 Temmuz Salı gecesi IŞİD'e karşı "Kobani Şehitlerinin İntikamı" adıyla bir operasyon başlattı. Yoğun bir şekilde savaş suçları ve insanlığa karşı işlediği suçlarla tanınan IŞİD'e karşı düzenlenen bu operasyonda, Şexlera Jêrin (Şıyuh Tahtani) beldesinde çok sayıda IŞİD üssü hedef alındı.  Buradaki çatışmalarda 8 IŞİD üyesi öldürüldü, çok sayıda silah ve cephaneye el konuldu. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+