Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

Kobanê’de savaş kızışırken, çatışma noktalarını gören tepeler tam seyirlik. Hem batı cephesindeki hem de doğu cephesindeki çatışmaların en net görüldüğü Medresat Tepesi gündüz savaş izleyicilerinden geçilmiyor.

Kobanê’de DAİŞ çetecilerinin saldırılarına karşı YPG ve YPJ savaşçılarının direnişi 38’inci gününe girerken, Kobanê’yi tam karşıdan gören tepeler dolup taşıyor. [...]

Almanya’nın Münster şehrinde DAİŞ’in Kobanê ve Şengal’e karşı gerçekleştirdiği saldırılar 500’ü aşkın kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşe Civaka Azad, Ezidiler, Alevi Derneği, Asuri-Süryani, Keldani kurumları, Alman anti-faşistler ve Sol Partisi destek verdi. Yürüyüşe Alman basını da yoğun ilgi gösterdi.

Münister Barış Evi’nin önünde mitinge dönüşen eylemde Civaka Azad temsilcisi Tahir Köçer bir konuşma yaptı. Köçer Kürtlerin Kobanê ve Şengal’deki direnişe omuz vermesi gerektiği ifade edilirken, meydanlara çıkıp kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. [...]

HPG BİM, 21 Ekim gününden itibaren Şengal’e bağlı Solak mıntıkasından Şengal Dağı’na saldırıp girmek isteyen çeteler ile HPG gerillaları ve YBŞ güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşandığını açıkladı. HPG BİM, çatışmalarda 15 çete üyesinin öldürüldüğünü belirtti.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) 21 Ekim gününden itibaren Şengal’e bağlı Solak mıntıkasından Şengal Dağı’na saldırıp girmek isteyen çeteler ile HPG gerillaları ve YBŞ güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşandığını kaydetti. Yaşanan bu çatışmalarda net 15 çete üyesinin öldürüldüğünü açıklayan HPG BİM, “Bu bölgelerde çatışmalar halen sürmektedir. [...]

* Van'da yaşanan iki büyük depremin ardından dili tutulan ve aradan geçen 3 yıla rağmen konuşamayan 14 yaşındaki Adem Alçık, beden diliyle etrafındakilerle anlaşıyor. Maddi durumları iyi olmadığı için tedavi edilemeyen Alçık, annesi ve ağabeyi ile kaldıkları hasarlı toprak evin yıkılması korkusu ile yaşıyor. GÖRÜNTÜLÜ

* Kobanê'ye destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle çocuklar yeniden tutuklanırken, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Gazal Bayram Koluman, çocukların yetişkinler gibi "örgüt üyeliği"nden yargılandığını ve bunun ciddi bir tehlike olduğunu ifade etti. [...]

YPG Basın Merkezi, Cezaa ve Serêkaniyê’nin güneyinde DAİŞ çeteleri ile girdikleri çatışmalarda yaşamını yitiren YPG ve YPJ savaşçılarının kimliklerini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, Cezaa ve Serêkaniyê’nin güneyinde çatışmalarda yaşamını yitiren 4 savaşçının kimliğini açıkladı. [...]

Geçen hafta içinde Kobanê’de çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Azad Şakar (Erdal Wan) için Van’da mevlit verildi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları nedeniyle çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren Azad Şakar (Erdal Wan) için Karşıyaka mahallesinde bulunan evinde verilen mevlide DBP Van İl Başkanı Musa İtah, Van MEYA-DER Başkanı Salih Kaplan, İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Aygül Bidav, Barış Anneleri Meclisi Aktivistleri ve yüzlerce kişi katıldı.

Mevlitte konuşan DBP Van İl Başkanı Musa İtah,  Şehadete ulaşmanın yolunun cesur bir yürekten geçtiğini belirtti. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+