Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 İZMİR (DİHA)
- Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla gözaltına alınan BDP İzmir eski Gençlik Meclisi üyesi Asil Benler çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılırken, Özgür Çınar isimli genç tutuklandı.

BDP İzmir eski Gençlik Meclis üyesi Asil Benler, 7 Ekim'de İzmir'de Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla sabah saatlerinde evden fırına ekmek almaya giderken, BDP İzmir eski gençlik Meclisi üyesi Özgür Çınar da evine yapılan baskınlarında göz altına alınmıştı. İzmir Adliyesi'nde mahkemeye çıkarılan Benler serbest bırakılırken, Çınar ise tutuklandı. [...]

HPG BİM, Türk ordusuna ait keşif uçakları, medya savunma alanları üzerinde keşif uçuşlarını sürdürdüğünü açıkladı. Batman’ın Sason alanı üzerinde de yoğun bir şekilde keşif uçuşları gerçekleştirdiğini kaydeden HPG BİM, Zap bölgesi sınırında olan Bilican Karakoluna bağlı askerler ise arazide pusulama yaptığını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk ordusuna ait keşif uçaklarının 23 Ekim günü saat 14:30 ile 18:00 arasında Batman’a bağlı Sason alanı üzerinde keşif uçuşu yaptığını belirtti. [...]

ŞIRNAK(DİHA) - Şırnak Üniversitesi öğrencileri, mağduriyetlerine yol açan yönetmelik ve puanlama sistemine karşı ders boykotuna gitme kararı aldı.

Şırnak Üniversitesi Öğrenci İnisiyatifi, üniversite yönetiminin keyfi uygulamalarını ve öğrenciyi mağdur eden ders yönetmeliklerini protesto etmek amacıyla ders boykotu yapma kararı aldı. Üniversite yönetiminin kendilerini ilgilendiren karar alma süreçlerinde önerilerini dikkate almaması ve ders kredilendirme için verilen sözlerin yerine getirilmemesi üzerine boykot kararı alan öğrencilerin, eylemi 27 Ekim Pazartesi günü başlatacağı ve 5 gün süreceği belirtildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Demokratik Toplum Kongresi ve Hür Dava Partisi arasında arabuluculuk görüşmeleri gerçekleştiren sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, en son olarak Bingöl Karlıova'da gerçekleştirilen saldırıları provokasyon olarak gördüklerini açıklayarak, sorumlu olan herkesi bu tür olaylar karşısında durmaya ve içinde bulunulan süreçle ilgili olarak hassasiyetle davranmaya davet etti. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+