Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

 

Japonya’nın Hiroşima kentinde meydana gelen toprak kayması ardından tehlike devam ediyor. Yetkililer 4.400 evin terk edilmesi çağrısında bulundu. Japonya’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen toprak kayması sonucunda 39 kişi ölürken, 52 kişi de kaybolmuştu. 67 kişi de yaralanmıştı.

Kentte 164.000 evin terkedilmesi çağrısı yapıldı, 30 bin evde yaşayanlara da benzer çağrının yapılabileceği vurgulanıyor. Yetkililer, yüzlerce evde elektrik, su sıkıntısı olacağını da belirtti.

“İlk önce kaybolduğu kesin olan insanları sayıyoruz” diyen bir yetkili, bunun için görgü tanıklarının görüşüne başvurduklarını da belirtiyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - UNHCR tarafından hazırlanan raporda, Mart 2011'den bu yana Suriye'de yaşanan çatışmalarda yüz 91 bin kişinin üzerinde insanın yaşamını kaybettiğini duyurdu. Ölenlerin en az 8 bin 800'ü çocuk.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Navi Pillay, Suriye'deki iç çatışmalarda yaşamını yitirenlere ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, Suriye'de 2011 yılı Mart ayından bu yana ölen sayısının yüz 91 bin kişinin üstünde olduğunu ve durumun "uluslararası felçlik" halini alıldığı duyuran Pillay, bu durumun ölümleri daha da arttırdığını söyledi. [...]

MUŞ (DİHA) - Lice'deki olayların protesto edildiği Varto'da, gençler ile polis arasında çıkan çatışmada shortland tipi zırhlı araç devrildi. Araçtaki polisler yaralanırken, ilçe merkezindeki olaylar büyüyor.

Lice'de Mahsum Korkmaz'ın (Êgît) heykelinin yıkılması ve askerin açtığı ateş sonucu Mehdin Taşkın adlı gencin infaz edilmesinin protesto edildiği Muş Varto'da ilçe merkezine sıçrayan olaylar büyüyor. Merkezin yanı sıra hemen her sokağında barikatların kurulduğu ilçede, halk ile asker ve polisler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Olaylarda polis ve asker, gerçek mermilerle kitleyi hedef alırken, gençler de taşlarla karşılık veriyor. [...]

YPG Basın Merkezi, YPG Basın Merkezi ve YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalar dışında sosyal medyada yer alan açıklamaların kendilerini bağlamadığını duyurdu.

YPG Basın Merkezi'nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"YPG güçlerimizin direnişi, yaptığı eylem ve girdiği çatışmalara ilişkin www.ypgrojava.com sitesinden YPG Basın Merkezi ve YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalarımız dışında sosyal medyada yer alan açıklamalar YPG olarak bizi bağlamamaktadır. Duyarlı ve ilgili kamuoyunun dikkatine sunulur. [...]

VAN (DİHA) - VADAY-DER, IŞİD çetelerinin Şengal ve Rojava'daki saldırı ve katliamlarını kınadı.

Şengal ve Rojava'da IŞİD'in Kürt halkına yaptığı saldırıları kınamak amacıyla Van Din Adamları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (VADAY-DER) tarafından dernek binasında basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya VADAY-DER Başkanı Muğdat Mirekoğlu'nun yanı sıra çok sayıda din alimi katıldı. ABD, AB ve Türkiye'nin desteklediği çetelerin Ortadoğu'da katliamlar gerçekleştirdiğini belirten Mirekoğlu, desteklenen çetelerin Rojava ve Şengal'de katliam gerçekleştirdiğini kaydetti. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+