Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

İsveç’te yayımlanan ‘NyTeknik’ Dergisi son sayısında ormandaki ağaçların izinsiz kesilmelerini engellemek için cep telefonlarının kullanıldığı bir sistemin başarılı bir şekilde uygulandığını ve gelecekte ormanların korunmasının akıllı cep telefonlarıyla gerçekleşebileceğini yazdı.

Orman bekçilerinin yaptığı görevleri cep telefonlarına devredecek projenin sorumlusu ‘Rainforest Connection’  adlı svil toplum örgütü üyesi ABD’li fizikçi Topher White.

Projenin ilk kez Endonezya’nın Sumarta Adası’nda denendiği ve başarılı bir sonuç alındığı belirtiliyor. [...]

Amed'de düşen F-16 uçağı nedeniyle, Ankara, İstanbul ve İzmir'e yapılması gereken 6 uçak seferi iptal edildi.

Amed'deki 8. Ana Jet Üs Komutanlığında, 182. Filoya ait F-16 uçağının düşmesi nedeniyle uçuşlar durduruldu. Uçuşların durdurulması üzerine akşam Amed'den Ankara, İstanbul ve İzmir'e karşılıklı yapılması gereken 6 uçak seferi iptal edildi.

Kaza Kırım ekibinin yapacağı inceleme ve pistin temizlenmesinin ardından uçuşlara yeniden başlanacağı bildirilirken, uçaktan paraşütle atlayarak kurtulan kadın pilotun sağlık durumunun ise iyi olduğu bildirildi. [...]

AYDIN (DİHA) - Motosiklet gürültüsü yüzünden başlayan silahlı kavgada Vedat Göz tarafından vurulan Aytaç Ot'un babası Berdri Ot, oğlunun katil zanlısının babası Celal Göz'ü silahla vurarak öldürdü.

Motosiklet gürültüsü yüzünden 23 Temmuz'da iki aile arasında çıkan sözlü tartışmada Vedat Göz tarafından öldürülen Aytaç Ot'un babası Bedri Ot, oğlunun katil zanlısı Vedat Göz'ün babası Celal Göz'ü, cezaevine oğlunu ziyarete giderken silahla vurarak öldürdü. Olayda, Ziyaeddin Tayan adlı kişi de yaralandı. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+