Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

JINHA

DÊRSÎM - Dersim'de 2014 yılında eşi Meral Timtik'i başından silahla vurarak katleden Özgür Timtik davası 11 Aralık tarihine erteledi.

Dersim merkeze bağlı Moğultay Mahallesi'nde, 24 Ağustos 2014 tarihinde eşi Meral Timtik'i silahla balından vurarak katleden Özgür Timtik'in yargılandığı davanın 3. duruşması Dersim Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada sanık Özgür Timtik ve müdafileri ile öldürülen Meral Timtik'in ailesi ve avukatları hazır bulundu. Aile ve Politikalar Bakanlığı avukatlarından Nur Yılmazmar’ın da izlediği duruşmayı, Dersim Kadın Platformu üyesi çok sayıda kadın takip etti. Davada iddia makamının mütalaası alındı. [...]

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 4 günlük aradan sonra metro seferleri tekrar başladı ve Pazartesi gününden bu yana kapalı olan okullar açıldı. 

Ancak Brüksel'de hala en üst düzeyde terör alarmı devam ediyor. Asker ve polisler Brüksel sokaklarında devriye gezmeye devam ediyor. 

Brüksel'de Cuma gününden itibaren Parsi benzeri bir saldırı düzenlenme ihtimaline karşı olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Metroların çalışmadığı kentte halktan konser, restaurant ve sinema gibi saldırılara hedef olabilecek kalabalık yerlere gitmemeleri istendi. [...]

Hesekê’nin güney kırsalında yaşamını yitiren 3 savaşçının kimlik bilgileri açıklandı.

YPG Basın Merkezi yazılı bir açıklama yaparak 12, 21 ve 23 Kasım tarihleri arasında Hesekê’nin güney kırsalında yaşamını yitiren 3 savaşçının kimlik bilgilerini kamuoyuyla paylaştı.

Yaşamını yitiren savaşçıların kimlik bilgileri şöyle:

[...]

ZONGULDAK (DİHA) - Zonguldak'ta bulunan özel bir şirkete ait maden ocağında çalışan 41 yaşındaki Yusuf Köroğlu isimli işçi, meydana gelen göçükte hayatını kaybetti.

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesi'nde bulunan özel bir şirkete ait maden ocağında göçük yaşandı. Saat 17.30 sıralarında meydana gelen göçük sırasında yerin 100 metre altında kömür çıkartan Yusuf Köroğlu (41) isimli işçi, kömür yığınlarının altında kaldı. Köroğlu'nun cenazesi, yaklaşık 1.5 saat süren çalışma sonucu göçükten çıkartılabilindi.

Ocak önünde sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Köroğlu'nun duran kalbi ambulansta çalıştırıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf