Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 

JINHA

KOBANÊ - YPG/YPJ'nin direnişiyle çetelerden temizlenen Kobanê'ye geri dönüşler başladı. Dün gece sınır kapısından geçen 3 bin Kobanêli, topraklarına kavuşmanın heyecanını yaşadı.

DAİŞ çetelerinin saldırı ve katliamlarından dolayı Kobanê'ye terk etmek zorunda kalan yurttaşlar, YPG/YPJ'nin kenti çetelerden temizlemesinin ardından topraklarına gruplar halinde geri dönüş yapıyor. Kuzey Kurdistan kentlerine göç eden binlerce Kobanêli, haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri açık olan Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan dün gece 3 bin kişi geçiş yaptı. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara Kadın Platformu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı "tek kurşunla devrilirsin" diyerek tehdit eden AKP Erzurum Milletvekili Adayı Recep Akdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı hedef alarak "gün gelir PKK'ya sıkılan kurşunla sen de devrilirsin!" şeklinde açıklama yapan AKP Erzurum Milletvekili adayı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. [...]

JINHA

MÊRDÎN- Geliyé Doski'de girdiği bir çatışmada yaşamını yitiren ancak cenazesine henüz ulaşılamayan YJA Star'lı Emine Kahraman (Nuda Evin) ve Nusaybin'de katledilenler için de mevlit verildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 6 gün süren sokağa çıkma yasağı esnasında polisler tarafından katledilen Ahmet Sönmez ve Şahin Turan ile Geliyé Doski'de girdiği bir çatışmada yaşamını yitiren ancak cenazesine henüz ulaşılamayan YJA Star'lı Emine Kahraman (Nuda Evin) için Devrim Mahallesi Taziye Evi'nde mevlit verildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf