Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne ilgi yoğun

AMED 2013-10-04 07:10:02
Yazdir

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde dersler başladı.

Bağlar Belediyesi tarafından üç yıl önce kurulan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde Kürtçe başta olmak üzere bilgisayar, resim, fotoğraf, ekoloji, ve toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri başladı. 9 farklı sınıftan oluşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi’nde bu sene Bağlarlı 470 öğrenci kayıt yaptı. Eğitim Destek Evi’nde lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik bu sene ayrıca ekoloji ve toplumsal cinsiyet dersleri de verilecek.

Eğitim çalışmaları ile ilgili konuşan Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi Koordinatörü Tahir Saçaklı, çalışmalarının üçüncü yılına girdiğini belirterek, “Kurslarımıza talep her geçen gün artıyor, özellikle Kürtçe kursu çok rağbet görüyor. Öğrencilerimiz Kürtçe eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Gelen tüm öğrencilerimiz anadilde eğitimi görmek istediğini belirtiyor” dedi. Sosyal ve kültürel çalışmalarının dışında lise ve üniversiteye hazırlık dersleri verdiklerini dile getiren Saçaklı, “Öğrencilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz. Sınıflarımızda işlediğimiz konular arasında ekolojik ve toplumsal cinsiyet dersleri de var” diye konuştu.

FERZAD KEMANGER KİMDİR?

1976 yılında Doğu Kürdistan'ın Kamyaran'a bağlı Afriyana köyünde doğan Kemanger, köylerinden sürgün edildikleri için ilk ve orta öğrenimini Kamyaran’da görür. Babası, o daha küçük yaşlarda iken öldüğünden hem okula gider hem de çalışarak aile geçimine katkı sunar.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitim fakültesine geçer. Farklı ve özgürlükçü düşüncelerinden dolayı, öğretmenlik diplomasını yüksek öğrenimini bitirdikten ancak iki yıl sonra alabilir. Köylerde öğretmenlik yaparken, bir yanda da yüksek lisans eğitimini alır.

Kamyaran Öğretmenler Birliği'nin yönetim kurulunda, aylık 'Rûyan' dergisinin yayın kurulunda ve doğal yaşamı koruma derneği 'Ask'ın yönetim kurulunda, Kürdistan İnsan Hakları Derneği'nin de aktif üyesi olan Kemanger İran rejiminin baskılarıyla karşı karşıya kalır.

Ağustos 2006'da hasta olan bir kardeşinin tedavisi için Tahran'a gittiğinde bir komplo sonucu, 'Tahran'a silahlı eylem yapmak için geldiği' iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanır. Tam 33 ay boyunca Sine, Evin ve Recayişehr zindanlarında korkunç fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kalır.

Dosyasında elle tutulur hiçbir kanıt olmadığı halde, 2007'nin Haziran ayında Tahran Devrim Mahkemesi'nin 30'uncu Dairesi tarafından 'PKK ve PJAK üyeliği' iddiasıyla yedi dakika süren formalite bir duruşmada idama mahkum edilir. Ferzad Kemanger, Ferhad Wekîlî, Elî Heyderiyan, Şirîn Elemhulî ve Mehdî Îslamiyan ile birlikte 9 Mayıs 2010'da Evin zindanında idam edilir. 

 

 
Almanya’da her yıl yüz milyarlarca euroyu bulan vergi kaçakçılığına karşı mücadelede yeni önlemler alınıyor. Vergi kaçırdığını itiraf eden kişilere yönelik getirilen vergi aflarına ilişkin şartlar daha da sertleştirilirken, İsviçre’ye kaçırılan paralara ilişkin CD alımları da devam ediyor.

Almanya Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılında federal ve eyalet makamlarınca toplamda 570 milyar euro vergi toplandı. Ülkedeki tüm vergilerin miktarının dörtte birinden fazlası ise vergi kaçakçılığı nedeniyle toplanamıyor. [...]

Urmiye Cezaevi’ndeki Kürt siyasi tutsakların açlık grevlerinin 31. gününde İsveç’te yaşayan Kürdistanlılar, açlık grevindeki tutsaklara dayanışmak amacıyla Stockholm dışındaki Arlanda Havaalanı’nda saat 20.00 sularında gösteri yapmaya başladılar.

Bazı tutsakların ölüm sınırıda geldikleri ve yaşamını yitirmeleri riski ile karşı karşıya bulunduğunu belirten eylemciler, Kürt tutsakların taleplerinin derhal karşılanmasını talep ediyorlar. [...]

* DAİŞ’in Kobanê’yi işgal girişimi sonucu yurtlarını terk ederek zorlu bir yolcuğun ardından sınırın Suruç tarafına geçen yaklaşık 190 bin sivilin barınma sorunu, hemen başlatılan çalışma sonucu ciddi anlamda çözüme kavuşturuldu. Kimi Kobanêliler, yakınlarının veya evlerini açan yurttaşların yanına yerleşirken, 10 bini aşkın insan ise kısıtlı imkanlara rağmen kurulan 5 çadır kente yerleştirildi. Kobanêliler burada da kantonlarında uyguladıkları sistemin benzeri meclisleşmeye giderek düzenlerini oturtmaya çalışırken, devletin engellemelerine rağmen seferberlik ruhuyla sorunlar aşılmaya çalışılıyor. [...]

-Çözüm sürecine ilişkin olarak dünya deneyimlerini anlatan HDK Kadın Koordinasyonu'ndan Birsen Kaya, kadınların katılmadığı çözüm süreçlerinde hiçbir ilerlemenin sağlanamadığına dikkat çekti, "Kadınlar olmadan barış toplumsallaşmıyor" dedi. Barış sürecinin aynı zamanda yeni bir toplumsal yaşamın inşa süreci olduğunu belirten Kaya, kadınların yeni inşa sürecinde aktif olarak yer almak istediğini vurguladı. [...]

DAİŞ çeteleri sınır hattının Türkiye tarafından kalan ve asker denetiminde olan ara bölgede Kobanêlilerin bıraktığı araçları çalmaya devam ediyor. Suruç’un Zehwan köyünün karşısında bulunan ara bölgede çetelerin askeri panzerin önünde ara bölgede araç hırsızlığı saniye saniye görüntülenirken, asker çetelere müdahale yerine anonsa çekmekle yetindi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırısının ardından Suruç’a göç eden Kobanêlilerin araçlarının bulunduğu ve Türkiye’nin denetiminde bulunan ara bölgede çeteler araç hırsızlığına askerin gözleri önünde devam ediyor. [...]

Foto Galeri 3 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+