Erdoğan'ın dostu El Beşir'in ülkesinde isyan var!

HARTUM 2013-09-26 08:35:02
Yazdir

Darfur'da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ülkesinde,  askeri darbe ile iktidara geldiği 1989'dan bu yana en önemli gösteriler yaşanıyor. Üç gün içinde onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hartum eyaletindeki Umdurman Hastanesi'ne göre, yakıt fiyatları üzerindeki sübvansiyonların kaldırılmasına karşı 23 Eylül Pazartesi günü başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kişinin cenazesi hastanelere getirildi. Bunların tümünün sivil olduğu belirtildi. Görgü tanıkları ve aileler, 8 kişinin daha ülke genelindeki olaylar sırasında öldüğünü söylüyor. Başka kaynaklar en az 60 ölüden bahsediyor. Başkan Yardımcısı Osman Ali, güvenlik güçlerinin "havaya ateş açtığını" savunuyor.

HALK REJİMİN DEVRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu gösteriler 1989'da general Ömer El Beşir'in iktidara gelişinden bu yana gerçekleşen en büyük gösterilerden biri olarak değerlendiriliyor. Eylemler, hükümetin Pazartesi günü, bir dizi ekonomik reform çerçevesinde yakıtlar üzerindeki devlet yardımlarının kalktığını açıklamasında sonra gelişti.

Aktivistler başkent Hartum'da bugün yeninden sokaklara çıkmaya çağırdı. Kentte yoğun polisiye önlemler alındı.  Çarşamba günkü eylemler geç saatlere kadar sürmüştü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemciler, Tunus'ta başlayan ve adına "Arap Baharı" denilen ayaklanmaların sloganı olan "Özgürlük, özgürlük, halk rejimin devrilmesini istiyor" diye haykırıyorlar.

Eylemler bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, başkentin güneyindeki bir mahallede bulunan Turizm Bakanlığı'na ait bir bina Çarşamba akşamı göstericiler tarafından yakılmak istendi. Binanın ön cephesinin yandığı bildiriliyor.

OKULLAR KAPATILDI

Salı günü eylemciler, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Umdurman'daki binasını ateşe verdi. Başkent ise yakılan lastikler ve yolların kapatılması ile eylemciler tarafından felç edildi.

ABD Büyükelçiliği tarafları güç kullanımından uzak durmaya ve kamusal özgürlükler ile barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye çağırdı.  Sudanlı yetkililer ise Hartum'daki okulları 30 Eylül'e kadar kapatma kararı aldı.

İnternet bağlantısı bugün de kesikti.  Bu kesintinin teknik bir sorun mu yoksa yetkililer tarafından bilinçli olarak mı yapıldığı konusunda bilgi yok.

ERDOĞAN'IN KATLİAMLA SUÇLANAN DOSTU

El Beşir, 1986’da seçimle gelen hükümeti 1989’da darbeyle indiren bir albay.  İktidara geldiğinden bu yana da ülke hep bir çıkışı olmayan iç savaşlarla yaşadı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin 2008 yılında hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'deki AKP iktidarıyla yakın ilişkileri nedeniyle de sık sık tepki konusu oldu. Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde 2003 yılında vuran  iç savaşta 300 bin insanın katledilmesinden dolayı insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2009'da yaptığı bir açıklamada El Beşir'e yönelik suçlamaları reddederek "Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine mensup birinin soykırım yapması asla mümkün değildir" diyordu.  

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin iktidardan düşürüldüğü askeri darbeye karşı çıkan AKP iktidarının El Beşir ile ilişkisi 2011'de daha da boyutlandı.  İstanbul’da 2011'de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşması”, Türk Meclisi'nde de kabul edildi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye, katliamla suçlanan Ömer El Beşir'in iktidarda olduğu Sudan’ın askerlerini eğitmekten, birliklerin donanımı ve askeri araçlarının modernizasyonuna kadar 17 maddeye imza attı.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Mısır'da tutukluların baskıcı yasaları protesto için başlattıkları açlık grevine,gazetecilerden de destek geldi. Almanya'da 8 araştırmacı ve gazeteci, Mısır'da da 10 gazeteci 2 günlük destek için açlık grevine girdi. Londra'da ise öğrenciler bin saatlik açlık grevi yapacak.

Mısır'da tutukluların baskıcı yasaları protesto etmek için başlattıkları açlık grevine ulusal ve uluslararası alanda destek büyüyor. Son olarak Almanya'da ve Mısır'da gazeteciler de iki günlük destek grevi ile tutukluların yanlarında olduklarını söyledi. Almanya da 8 araştırmacı ve gazeteci ile Mısır'da 10 gazeteci bugün başladıkları açlık grevini yarın akşam saatlerinde sonlandıracak. [...]

Kobanê'nin doğu cephesindeki çete ilerleyişini durduran YPG güçleri 24 saatte 53 çeteyi öldürdü.

YPG güçleri Cizre Kantonu'na bağlı Serêkaniyê'de de operasyon başlatmıştı. Serekaniyê'de gerçekleştirilen 2 ayrı eylemde de 34 çete öldürüldü.

Ayrıntılar gelecek.. [...]

HDK/HDP'li gençler, Kobane direnişine destek vermek ve faşist saldırıları protesto etmek için yürüyüş yaptı.

HDK Kadıköy Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla bir araya gelen gençler, "Diren Kobane, Kadıköy seninle" sloganlarıyla yürüdü. Gençler, ilçede artan faşist örgütlenmeye geçit vermeyeceklerini duyurdu.

Altıyol'da bir araya gelen gençler, HDK/HDP Kadıköy Gençlik Meclisi imzalı "Kadıköy'de faşizme, çeteleşmeye, Kobane'de IŞİD'e izin vermeyeceğiz" pankartı açtı. [...]

Rojava Kürdistan’ının Kobanê kantonunda YPG güçlerinin direnişi 6’ncı gününü tamamlarken Türk basını IŞİD’in yayın organı gibi çalışıyor. 

Türk basınında bugün yer alan IŞİD'in 300 PKK/PYD militanını kurşuna dizdiğine dair çıkan haberlerin psikolojik amaçlı yalan haber olduğu ortaya çıktı. [...]

Amed’de IŞİD çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto eden binlerce kişi yürüyüşe geçti.

Uluslararası güçler ve Türkiye'nin desteğiyle Rojava devrimini boğmak isteyen IŞİD çetelerinin saldırısı altındaki Kobanê halkı ile dayanışmak ve çete saldırılarına karşı tepkilerini ortaya koymak üzere Amed’de binlerce kişi DBP il Örgütü önünde toplandı.

Parti binası önünde IŞİD çetelerine yönelik öfkelerini ortaya koyan halk, ardından HDP Milletvekili Mülkiye Birtane, Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ile ilçe belediye eş başkanları ve DBP'li siyasetçilerle birlikte yürüyüşe geçti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+