Erdoğan'ın dostu El Beşir'in ülkesinde isyan var!

HARTUM 2013-09-26 08:35:02
Yazdir

Darfur'da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ülkesinde,  askeri darbe ile iktidara geldiği 1989'dan bu yana en önemli gösteriler yaşanıyor. Üç gün içinde onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hartum eyaletindeki Umdurman Hastanesi'ne göre, yakıt fiyatları üzerindeki sübvansiyonların kaldırılmasına karşı 23 Eylül Pazartesi günü başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kişinin cenazesi hastanelere getirildi. Bunların tümünün sivil olduğu belirtildi. Görgü tanıkları ve aileler, 8 kişinin daha ülke genelindeki olaylar sırasında öldüğünü söylüyor. Başka kaynaklar en az 60 ölüden bahsediyor. Başkan Yardımcısı Osman Ali, güvenlik güçlerinin "havaya ateş açtığını" savunuyor.

HALK REJİMİN DEVRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu gösteriler 1989'da general Ömer El Beşir'in iktidara gelişinden bu yana gerçekleşen en büyük gösterilerden biri olarak değerlendiriliyor. Eylemler, hükümetin Pazartesi günü, bir dizi ekonomik reform çerçevesinde yakıtlar üzerindeki devlet yardımlarının kalktığını açıklamasında sonra gelişti.

Aktivistler başkent Hartum'da bugün yeninden sokaklara çıkmaya çağırdı. Kentte yoğun polisiye önlemler alındı.  Çarşamba günkü eylemler geç saatlere kadar sürmüştü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemciler, Tunus'ta başlayan ve adına "Arap Baharı" denilen ayaklanmaların sloganı olan "Özgürlük, özgürlük, halk rejimin devrilmesini istiyor" diye haykırıyorlar.

Eylemler bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, başkentin güneyindeki bir mahallede bulunan Turizm Bakanlığı'na ait bir bina Çarşamba akşamı göstericiler tarafından yakılmak istendi. Binanın ön cephesinin yandığı bildiriliyor.

OKULLAR KAPATILDI

Salı günü eylemciler, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Umdurman'daki binasını ateşe verdi. Başkent ise yakılan lastikler ve yolların kapatılması ile eylemciler tarafından felç edildi.

ABD Büyükelçiliği tarafları güç kullanımından uzak durmaya ve kamusal özgürlükler ile barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye çağırdı.  Sudanlı yetkililer ise Hartum'daki okulları 30 Eylül'e kadar kapatma kararı aldı.

İnternet bağlantısı bugün de kesikti.  Bu kesintinin teknik bir sorun mu yoksa yetkililer tarafından bilinçli olarak mı yapıldığı konusunda bilgi yok.

ERDOĞAN'IN KATLİAMLA SUÇLANAN DOSTU

El Beşir, 1986’da seçimle gelen hükümeti 1989’da darbeyle indiren bir albay.  İktidara geldiğinden bu yana da ülke hep bir çıkışı olmayan iç savaşlarla yaşadı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin 2008 yılında hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'deki AKP iktidarıyla yakın ilişkileri nedeniyle de sık sık tepki konusu oldu. Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde 2003 yılında vuran  iç savaşta 300 bin insanın katledilmesinden dolayı insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2009'da yaptığı bir açıklamada El Beşir'e yönelik suçlamaları reddederek "Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine mensup birinin soykırım yapması asla mümkün değildir" diyordu.  

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin iktidardan düşürüldüğü askeri darbeye karşı çıkan AKP iktidarının El Beşir ile ilişkisi 2011'de daha da boyutlandı.  İstanbul’da 2011'de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşması”, Türk Meclisi'nde de kabul edildi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye, katliamla suçlanan Ömer El Beşir'in iktidarda olduğu Sudan’ın askerlerini eğitmekten, birliklerin donanımı ve askeri araçlarının modernizasyonuna kadar 17 maddeye imza attı.

Almanya’nın Münih kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit ve Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na düzenlediği saldırılar kitlesel bir şekilde protesto edildi.
NAV-DEM'in düzenlediği miting Die Linke, DİDF, SARA Kadın Grubu, Civanen Azadi, MLKP, Yeşiller Partisi, MLPD Münih, Rojava ile Dayanışma Komitesi ve birçok Alman sivil toplum örgütü tarafından desteklendi.
Am stachus Meydanı'nda başlayan ve 4 saat süren yürüyüşte sık sık "PKK halktır, halk burada", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Biji Serok Apo", "Şehit namirin" sloganları atıldı ve Öcalan posterleriyle KCK, YPG/YPJ bayrakları taşındı. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, kadınların barış mücadelesini yükselteceğini belirterek, AKP'ye "Susmayacağız" diye seslendi. Yüksekdağ, tüm kadın kurumları ve örgütlerini, savaş karşıtı uluslararası kuruluşları barışın sesini birlikte daha güçlü kılmaya çağırdı.
HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu, genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tarafından okunan açıklamada, 7 Haziran genel seçimleriyle birlikte Türkiye halklarının tercihini adalet, demokrasi ve barıştan yana kullandığı; bu tercihini HDP ile Meclis'e taşıyanlar için en yakıcı talebin demokratik çözüm ve barış olduğunun görüldüğü belirtildi. [...]

İtalya’nın Torino kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Türk savaş uçaklarının Medya Savunma Alanları’nı bombalaması meşaleli bir yürüyüş protesto edildi.

El Caprio grubu tarafından düzenlenen meşaleli yürüyüşe Kürt Kültür Merkezi, çok sayıda Kürt dostu ve sivil toplum örgütü katıldı. Torino İstasyon Meydanı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Kobanê yalnız değildir” yazılı pankart, PKK ve YPG bayrakları ve “Biji Serok Apo”, “Biji PKK”, “Biji Kobanê” sloganları eşliğinde Saluzzo Meydan’ına yürüdü. [...]

* PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 17 yıldır ağır tecrit altında tutulduğu İmralı'da 9 gün kalan Mehmet Sait Yıldırım, o günleri ilk kez anlattı. "İmralı bir cehennemdir ve aynı zamanda da bir cennettir" diyen Yıldırım, "Fırtına gibi girdi içeri" dediği Öcalan'ın ilk sözünün, "Kral Arthur'un şövalyeleriyle toplandığı masaya benziyor. Hiyerarşisizdir yuvarlak masa, bizim anlayışımıza da uygundur" şeklinde olduğunu aktardı. Son görüşmeyi Erdoğan'ın "Yok" dediği masada Öcalan'la baş başa yaptıklarını ifade eden Yıldırım, Öcalan'ın tecridi öngören sözlerini şöyle paylaştı: "Erdoğan süreci bitirdi. Seçime kadar artık hiçbir gelişme olmaz. Buraya da yönelim olabilir. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+