Erdoğan'ın dostu El Beşir'in ülkesinde isyan var!

HARTUM 2013-09-26 08:35:02
Yazdir

Darfur'da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ülkesinde,  askeri darbe ile iktidara geldiği 1989'dan bu yana en önemli gösteriler yaşanıyor. Üç gün içinde onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hartum eyaletindeki Umdurman Hastanesi'ne göre, yakıt fiyatları üzerindeki sübvansiyonların kaldırılmasına karşı 23 Eylül Pazartesi günü başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kişinin cenazesi hastanelere getirildi. Bunların tümünün sivil olduğu belirtildi. Görgü tanıkları ve aileler, 8 kişinin daha ülke genelindeki olaylar sırasında öldüğünü söylüyor. Başka kaynaklar en az 60 ölüden bahsediyor. Başkan Yardımcısı Osman Ali, güvenlik güçlerinin "havaya ateş açtığını" savunuyor.

HALK REJİMİN DEVRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu gösteriler 1989'da general Ömer El Beşir'in iktidara gelişinden bu yana gerçekleşen en büyük gösterilerden biri olarak değerlendiriliyor. Eylemler, hükümetin Pazartesi günü, bir dizi ekonomik reform çerçevesinde yakıtlar üzerindeki devlet yardımlarının kalktığını açıklamasında sonra gelişti.

Aktivistler başkent Hartum'da bugün yeninden sokaklara çıkmaya çağırdı. Kentte yoğun polisiye önlemler alındı.  Çarşamba günkü eylemler geç saatlere kadar sürmüştü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemciler, Tunus'ta başlayan ve adına "Arap Baharı" denilen ayaklanmaların sloganı olan "Özgürlük, özgürlük, halk rejimin devrilmesini istiyor" diye haykırıyorlar.

Eylemler bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, başkentin güneyindeki bir mahallede bulunan Turizm Bakanlığı'na ait bir bina Çarşamba akşamı göstericiler tarafından yakılmak istendi. Binanın ön cephesinin yandığı bildiriliyor.

OKULLAR KAPATILDI

Salı günü eylemciler, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Umdurman'daki binasını ateşe verdi. Başkent ise yakılan lastikler ve yolların kapatılması ile eylemciler tarafından felç edildi.

ABD Büyükelçiliği tarafları güç kullanımından uzak durmaya ve kamusal özgürlükler ile barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye çağırdı.  Sudanlı yetkililer ise Hartum'daki okulları 30 Eylül'e kadar kapatma kararı aldı.

İnternet bağlantısı bugün de kesikti.  Bu kesintinin teknik bir sorun mu yoksa yetkililer tarafından bilinçli olarak mı yapıldığı konusunda bilgi yok.

ERDOĞAN'IN KATLİAMLA SUÇLANAN DOSTU

El Beşir, 1986’da seçimle gelen hükümeti 1989’da darbeyle indiren bir albay.  İktidara geldiğinden bu yana da ülke hep bir çıkışı olmayan iç savaşlarla yaşadı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin 2008 yılında hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'deki AKP iktidarıyla yakın ilişkileri nedeniyle de sık sık tepki konusu oldu. Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde 2003 yılında vuran  iç savaşta 300 bin insanın katledilmesinden dolayı insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2009'da yaptığı bir açıklamada El Beşir'e yönelik suçlamaları reddederek "Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine mensup birinin soykırım yapması asla mümkün değildir" diyordu.  

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin iktidardan düşürüldüğü askeri darbeye karşı çıkan AKP iktidarının El Beşir ile ilişkisi 2011'de daha da boyutlandı.  İstanbul’da 2011'de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşması”, Türk Meclisi'nde de kabul edildi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye, katliamla suçlanan Ömer El Beşir'in iktidarda olduğu Sudan’ın askerlerini eğitmekten, birliklerin donanımı ve askeri araçlarının modernizasyonuna kadar 17 maddeye imza attı.
DİYARBAKIR (DİHA) - Gazeteci-yazar Aslı Aydıntaşbaş, Diyarbakır Barosu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen söyleşide, 21. yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu ifade ederek, kadın mücadelesinde kadınların sınırları zorlaması gerektiğinin altını çizdi.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen söyleşinin konuğu gazeteci-yazar Aslı Aydıntaşbaş oldu. Baro Seminer Salonu'nda düzenlenen "Toplumda Kadın Algısı ve Medyanı Rolü" başlıklı söyleşiye Baro Başkanı Tahir Elçi'nin yanı sıra baroya kayıtlı çok sayıda avukat katıldı.

Konuşmasına 21. [...]

Bismil’de Cansız, Doğan ve Şaylemez’in adının verildiği 3 park açıldı.

Amed’in Bismil ilçesinde, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Paris'te, 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahi) için bir süre önce yan yana yapımına başlanan üç park açıldı. Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle statüsüne kavuşan Salat Beldesi'nde yapılan parkların açılışına Bismil Belediye Eş Başkanı Cemile Eminoğlu, DBP Bismil İlçe Eş Başkanı Celile Kaplan, HDP İlçe Eş Başkanı Aygül Yağış, Bismil KJA üyelerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. [...]

Til Temir’e DAİŞ çetelerinin saldırısında yaşamını yitiren Kofi Baravi kod adlı Abdullah Fevaz Abdo ile Til Hemis özgürleştirme operasyonunda çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitiren YPG savaşçıları Basil Selman(Qendîl Qamişlo ) Kivan Derwêş (Çekdar Hilêliyê) ve Hogir Temo (Hogir Qamişlo) Qamişlo da görkemli bir törenle toprağa verildi.

ABDO İÇİN DÜZENLENEN TÖRENE BİNLER KATILDI

DAİŞ çetelerinin 23 Şubat’ta Til Temir ve Xabur köylerine yönelik saldırısında yaşamını yitiren YPG savaşçısı Fewaz Ebdo için bugün Dirbêsiyê kentinde görkemli bir tören ile toprağa verildi. [...]

BİNGÖL (DİHA) - Bingöl'de geçtiğimiz 25 Aralık'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınarak "örgüt üyeliği" iddiası ile tutuklanan 3 kişi, ilk duruşmada tahliye edildi.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 25 Aralık 2014 günü aralarında öğrenci evlerinin de bulunduğu kimi adreslere yapılan baskınlarda, gözaltına alınan 10 kişiden Bingöl Üniversitesi öğrencisi olan DBP İl Örgütü Yöneticisi Ferhat Özek, M. Şirin Baycu, Jiyan Tanrısever ile Mustafa Kaya tutuklanmıştı. [...]

TEKİRDAĞ (DİHA) - BATİS üyesi 25 işçi, Çerkezköy Adliyesi'nde görülen işe iade davasında adliye binası önünde basın açıklaması yapmak isterken, polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası (BATİS) üyesi işçiler, direnişlerinin 49'uncu gününde Tekirdağ Çerkezköy Adliyesi'nde görülen işe iade davasında adliye önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapmak istedi. İşçilerin açıklama yapmasını engelleyen polisler, 25 işçiyi darp ederek gözaltına aldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+