PYD Lideri Müslim: PYD veya YPG olarak bizim Türk Askeri ile çatışma ile ilişkimiz yok- Video


Erdoğan'ın dostu El Beşir'in ülkesinde isyan var!

HARTUM 2013-09-26 08:35:02
Yazdir

Darfur'da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ülkesinde,  askeri darbe ile iktidara geldiği 1989'dan bu yana en önemli gösteriler yaşanıyor. Üç gün içinde onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hartum eyaletindeki Umdurman Hastanesi'ne göre, yakıt fiyatları üzerindeki sübvansiyonların kaldırılmasına karşı 23 Eylül Pazartesi günü başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kişinin cenazesi hastanelere getirildi. Bunların tümünün sivil olduğu belirtildi. Görgü tanıkları ve aileler, 8 kişinin daha ülke genelindeki olaylar sırasında öldüğünü söylüyor. Başka kaynaklar en az 60 ölüden bahsediyor. Başkan Yardımcısı Osman Ali, güvenlik güçlerinin "havaya ateş açtığını" savunuyor.

HALK REJİMİN DEVRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu gösteriler 1989'da general Ömer El Beşir'in iktidara gelişinden bu yana gerçekleşen en büyük gösterilerden biri olarak değerlendiriliyor. Eylemler, hükümetin Pazartesi günü, bir dizi ekonomik reform çerçevesinde yakıtlar üzerindeki devlet yardımlarının kalktığını açıklamasında sonra gelişti.

Aktivistler başkent Hartum'da bugün yeninden sokaklara çıkmaya çağırdı. Kentte yoğun polisiye önlemler alındı.  Çarşamba günkü eylemler geç saatlere kadar sürmüştü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemciler, Tunus'ta başlayan ve adına "Arap Baharı" denilen ayaklanmaların sloganı olan "Özgürlük, özgürlük, halk rejimin devrilmesini istiyor" diye haykırıyorlar.

Eylemler bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, başkentin güneyindeki bir mahallede bulunan Turizm Bakanlığı'na ait bir bina Çarşamba akşamı göstericiler tarafından yakılmak istendi. Binanın ön cephesinin yandığı bildiriliyor.

OKULLAR KAPATILDI

Salı günü eylemciler, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Umdurman'daki binasını ateşe verdi. Başkent ise yakılan lastikler ve yolların kapatılması ile eylemciler tarafından felç edildi.

ABD Büyükelçiliği tarafları güç kullanımından uzak durmaya ve kamusal özgürlükler ile barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye çağırdı.  Sudanlı yetkililer ise Hartum'daki okulları 30 Eylül'e kadar kapatma kararı aldı.

İnternet bağlantısı bugün de kesikti.  Bu kesintinin teknik bir sorun mu yoksa yetkililer tarafından bilinçli olarak mı yapıldığı konusunda bilgi yok.

ERDOĞAN'IN KATLİAMLA SUÇLANAN DOSTU

El Beşir, 1986’da seçimle gelen hükümeti 1989’da darbeyle indiren bir albay.  İktidara geldiğinden bu yana da ülke hep bir çıkışı olmayan iç savaşlarla yaşadı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin 2008 yılında hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'deki AKP iktidarıyla yakın ilişkileri nedeniyle de sık sık tepki konusu oldu. Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde 2003 yılında vuran  iç savaşta 300 bin insanın katledilmesinden dolayı insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2009'da yaptığı bir açıklamada El Beşir'e yönelik suçlamaları reddederek "Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine mensup birinin soykırım yapması asla mümkün değildir" diyordu.  

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin iktidardan düşürüldüğü askeri darbeye karşı çıkan AKP iktidarının El Beşir ile ilişkisi 2011'de daha da boyutlandı.  İstanbul’da 2011'de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşması”, Türk Meclisi'nde de kabul edildi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye, katliamla suçlanan Ömer El Beşir'in iktidarda olduğu Sudan’ın askerlerini eğitmekten, birliklerin donanımı ve askeri araçlarının modernizasyonuna kadar 17 maddeye imza attı.

ADANA - (DİHA) - Adana'da arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki kişiyi öldüren sanığa 50 yıl hapis cezası verildi.

Adana'nın Merkez Sarıçam ilçesi Cihadiye köyünde Hasan Sert'in (67) arazi anlaşmazlığı nedeniyle Mehmet Güder (64) ile kendilerine aracılık yapan Selahattin Büyülü'yü öldürmesine ilişkin açılan davanın duruşması Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Sert ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada sanık Sert, pişman olduğunu ve olay esnasında kendini kaybettiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, sanığa 2 kez müebbet hapis cezası verdi. Sanığın duruşmadaki iyi halinden dolayı ceza 25'er yıldan 50 yıl hapse çevrildi. [...]

Barış Anneleri İnisiyatifi, IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı direne Kobanê halkına destek vermek için Ankara'da başlattığı nöbet eyleminde 5. günü geride bırakıyor.

Aksaray metro meydanında çadır açmalarına izin verilmediği için güneşliklerin altında gece gündüz bekleyen Barış Anneleri, Kobanê halkının yanı sıra İsrail'in saldırısı altındaki Filistin halkı için de eylemlerini sürdürüyor.

Akşam saatlerinde katılımın yoğun olduğu ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği etkinlik nedeniyle meydanda bir polis TOMA'sı ile bir otobüs çevik kuvvet polisi de bekletiliyor.

Her gün bir ilçeden Barış Anneleri devralarak sürdürüyor. [...]

ANKARA (DİHA) - AKP hükümetinin çalışma yaşamında bir ok olumsuzluğu beraberinde getirecek olan Torba Yasa tasarısına tepki gösteren DİSK Genel-İş, düzenleme ile belediye çalışanlarına uygulanan sürgünün yasal hale getirildiğini söyledi.

Belediye işçileri arasında örgütlü bulunan DİSK'e bağlı Genel-İş, AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve mecliste birçok maddesi kabul edilen Torba Yasa Tasarısına tepki gösterdi. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada özellikle tasarıya sonradan eklenen bir madde ile belediye çalışanlarının sürgün edilmesine olanak sağlandığına işaret edildi. [...]

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında gözaltına alınanların sayısının 104 olduğunu açıkladı.

22 Temmuz Salı sabahı düzenlenen operasyonlara ilişin yazılı bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı,  "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusuluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturmaları kapsamında 104 kişinin gözaltına alındığını, 11 kişinin arandığını bildirdi. [...]

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selehattin Demirtaş, doğa tahribatlarına dikkat çekmek amacıyla bisiklet turuna katıldı.

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü tarafından Hasankeyf, Munzur ve Karadeniz ve İstanbul'daki Kuzey Ormanları üzerinde yapılan doğa tahribatına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bisiklet turuna,  HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş da, ailesiyle birlikte katıldı.

"Yüzünü doğaya dön, doğa katliamına sessiz kalma" yazılı pankartın açıldığı bisiklet turu 20 dakika sürdü. Demirtaş, Newroz Parkı yanında bir araya gelen çevreci ve doğaseverlerle birlikte pedal çevirdi. Bisiklet turu Qamışlo Bulvarı kavşağında son buldu. [...]

Siirt Belediyesi öncülüğünde, Siirt genelinde “Rojava halkların onurudur, onuruna sahip çık” şiarıyla başlatılan Rojava’ya yardım kampanyası çerçevesinde toplanan yardımların ilk etabı 5 TIR ile Rojava’ya doğru yola çıkarıldı.

Siirt Belediyesi öncülüğünde, Siirt genelinde “Rojava halkların onurudur, onuruna sahip çık” şiarıyla başlatılan ve DBP, HDP, ilçe ve belde belediyelerinin yanı sıra kentte bulunan 50 STK tarafından aktif destek verilen Rojava yardım kampanyası çerçevesinde Siirt ve Kurtalan ilçesinde toplanan yardımların ilk etabı yola çıkarıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+