Kürt Çocuklarının katledilmesinin kanıksanmasina izin vermeyin!

Erdoğan'ın dostu El Beşir'in ülkesinde isyan var!

HARTUM 2013-09-26 08:35:02
Yazdir

Darfur'da savaş suçu işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in ülkesinde,  askeri darbe ile iktidara geldiği 1989'dan bu yana en önemli gösteriler yaşanıyor. Üç gün içinde onlarca kişi hayatını kaybetti.

Hartum eyaletindeki Umdurman Hastanesi'ne göre, yakıt fiyatları üzerindeki sübvansiyonların kaldırılmasına karşı 23 Eylül Pazartesi günü başlayan protesto gösterilerinde şu ana kadar 21 kişinin cenazesi hastanelere getirildi. Bunların tümünün sivil olduğu belirtildi. Görgü tanıkları ve aileler, 8 kişinin daha ülke genelindeki olaylar sırasında öldüğünü söylüyor. Başka kaynaklar en az 60 ölüden bahsediyor. Başkan Yardımcısı Osman Ali, güvenlik güçlerinin "havaya ateş açtığını" savunuyor.

HALK REJİMİN DEVRİLMESİNİ İSTİYOR

Bu gösteriler 1989'da general Ömer El Beşir'in iktidara gelişinden bu yana gerçekleşen en büyük gösterilerden biri olarak değerlendiriliyor. Eylemler, hükümetin Pazartesi günü, bir dizi ekonomik reform çerçevesinde yakıtlar üzerindeki devlet yardımlarının kalktığını açıklamasında sonra gelişti.

Aktivistler başkent Hartum'da bugün yeninden sokaklara çıkmaya çağırdı. Kentte yoğun polisiye önlemler alındı.  Çarşamba günkü eylemler geç saatlere kadar sürmüştü.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemciler, Tunus'ta başlayan ve adına "Arap Baharı" denilen ayaklanmaların sloganı olan "Özgürlük, özgürlük, halk rejimin devrilmesini istiyor" diye haykırıyorlar.

Eylemler bir çok noktada çatışmaya dönüştü. Eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, başkentin güneyindeki bir mahallede bulunan Turizm Bakanlığı'na ait bir bina Çarşamba akşamı göstericiler tarafından yakılmak istendi. Binanın ön cephesinin yandığı bildiriliyor.

OKULLAR KAPATILDI

Salı günü eylemciler, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi'nin Umdurman'daki binasını ateşe verdi. Başkent ise yakılan lastikler ve yolların kapatılması ile eylemciler tarafından felç edildi.

ABD Büyükelçiliği tarafları güç kullanımından uzak durmaya ve kamusal özgürlükler ile barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye çağırdı.  Sudanlı yetkililer ise Hartum'daki okulları 30 Eylül'e kadar kapatma kararı aldı.

İnternet bağlantısı bugün de kesikti.  Bu kesintinin teknik bir sorun mu yoksa yetkililer tarafından bilinçli olarak mı yapıldığı konusunda bilgi yok.

ERDOĞAN'IN KATLİAMLA SUÇLANAN DOSTU

El Beşir, 1986’da seçimle gelen hükümeti 1989’da darbeyle indiren bir albay.  İktidara geldiğinden bu yana da ülke hep bir çıkışı olmayan iç savaşlarla yaşadı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin 2008 yılında hakkında tutuklama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'deki AKP iktidarıyla yakın ilişkileri nedeniyle de sık sık tepki konusu oldu. Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde 2003 yılında vuran  iç savaşta 300 bin insanın katledilmesinden dolayı insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2009'da yaptığı bir açıklamada El Beşir'e yönelik suçlamaları reddederek "Bizim mensubu olduğumuz İslam dinine mensup birinin soykırım yapması asla mümkün değildir" diyordu.  

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin iktidardan düşürüldüğü askeri darbeye karşı çıkan AKP iktidarının El Beşir ile ilişkisi 2011'de daha da boyutlandı.  İstanbul’da 2011'de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşması”, Türk Meclisi'nde de kabul edildi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye, katliamla suçlanan Ömer El Beşir'in iktidarda olduğu Sudan’ın askerlerini eğitmekten, birliklerin donanımı ve askeri araçlarının modernizasyonuna kadar 17 maddeye imza attı.
HABER MERKEZİ (DİHA) - YPG Basın Merkezi yaptığı açıklamada, DAİŞ çetelerine yönelik devam eden eylem saldırılarda, 5 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 93'üncü gününde devam ettiğini belirterek, YPG/YPJ savaşçılarının karşısında güçten düşen çete gruplarına yönelik eylem ve saldırıların sürdüğünü aktardı. YPG güçleri, dün gece güneydoğu cephesinde bulunan Azadi Meydanı çevresinde DAİŞ çetelerine yönelik bir eylem düzenlendiğini ve eylem sonucunda en az 4 çete üyesinin öldürüldüğünü tespit ettiklerini kaydetti. [...]

KJK Koordinasyonu, İran’da gerçekleştirilen kadın idamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, erkek egemenlikli sistemin bütün kaba zalimliği ve vahşetini, kurnazlığı ve sinsiliğini, bireycilik ve değer tanımaz hoyratlığını kendisinde yoğunlaştırıp derinleştiren İran devletinin kadın karşısında bir soykırım rejimi olarak sistemin devamlılığını sağladığını ifade etti.

Yazılı bir açıklama yapan KJK Koordinasyonu, İran İslam Devleti’nin her seferinde çeşitli bahanelerle gittikçe sayıları artan kadın idamları gerçekleştirdiğini belirtti. [...]

Afganistan’ın Helmand kentinde Taliban üyesi 4 kişi bankaya saldırarak, içerideki müşterileri ve banka çalışanlarını rehine aldı.

Avustralya ve Pakistan’ın ardından Afganistan’da bir rehine krizi yaşanıyor. Helmand kentinde Taliban üyesi olduğu belirtilen 4 kişi, bin bankada çalışanları ve müşterileri rehine aldı.

Görgü tanıkları bir patlama ve sonrasında çatışma seslerinin geldiğini belirtti. Saldırıdan kurtulabilen banka çalışanları çok sayıda emekli memurun bankada olduğunu belirtti.

Helmand polisi sözcüsü Ferid Ahmed Obayd, “Edinilen bilgilere göre, 4 Taliban üyesi bulunuyor. [...]

Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu siyasi parti çalışmaları ve DÖKH çalışmaları kapsamında TEM şubede ifade vermeye çağrıldı. Mutlu'nun İmralı heyetinde yer alacak isimler konusundaki konuşmalarının sorulduğu öğrenildi.

Mersin'in Akdeniz İlçesi HDP'li Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu, saat 12:45 sularında siyasi parti çalışmaları ve DÖKH çalışmaları kapsamında yeni çıkan torba yasa ile birlikte "makul şüpheli" sıfatıyla ifadesine başvurulmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü TEM şubeye çağrıldı. Mutlu'nun ifade verme işleminin sürdüğü belirtilirken, Mutlu'nun 117 sayfadan oluşan ifadesinin yer aldığı belirtildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) -Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında ara verilen ve 10 Aralık'ta yeniden başlayan barış görüşmelerinde bu gün yeniden ateşkes kararı alınması bekleniyor.

Kolombiya'da yeniden ateşkes umutları doğdu. Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında bir buçuk ay önce bir generalin kaçırılmasının ardından ara verilen ve 10 Aralık'ta yeniden başlayan barış görüşmelerinin son günü olan bu gün, yeniden ateşkes kararı alınması bekleniyor. Görüşmeler sürecinde çift taraflı ateşkes uygulanmıştı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+