Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.
ATİNA (DİHA) Yunanistan'da genel seçimde ilk sandık sonuçlarına göre SYRİZA rakiplerini büyük bir farkla geride bırakırken, SYRİZA taraftarları kutlamalara başladı.

Yunanistan Seçim Komisyonu'nun açıkladığı resmi tahminlere göre Syriza oyların yüzde 35'ten fazlasını, iktidardaki merkez sağ parti Yeni Demokrasi ise yüzde 27'ye yakınını aldı.
İlk sonuçlara göre aşırı sağ parti Altın Şafak yüzde 6,29, To Potami yüzde 5,59, Komünist Parti yüzde 5,30 ve sosyalist Pasok yüzde 5,21'de kaldı.
Sonuçların açıklanmasıyla beraber Syriza destekçileri sokaklarda kutlamalara başlarken, iktidardaki Yeni Demokrasi de sandık çıkışı anketlerinin ardından yenilgiyi kabul etti. [...]

Siirt’in Dumlupınar mahallesinde, polisin çevreye rast gele gaz bombası atması sonucunda, 12 yaşındaki Seyfettin Ceyhan yaralandı. Durumu ciddi olan Ceyhan tedavi için Amed’de sevk edildi.

Siirt’in Dumlupınar mahallesinde, polis herhangi bir gerekçe olmadan çevreye rast gele gaz bombası attı. Gaz bombası 12 yaşındaki Seyfettin Ceyhan isimli çocuğun başına isabet etti. Durumu ciddi olan Seyhan tedavi için Amed’e sevk edildi. [...]

Kobanê’den Suruç’a gelen Kobanêlileri görmezden gelen devlet, Suruç Belediyesi’nin açtığı kamplardaki Kürtçe eğitim ve kültür çadırlarını görünce, 130 gün sonra 35 bin kişilik kamp açtı. AFAD’ın açılan kampına Kobanêliler gitmeyince de devlet çözümü elektrikle ısınan kampın elektriğini kesmekte buldu.

Aylar sonra devletin bugün Urfa yolunda açtığı 35 bin kişilik AFAD kampına Kobanêliler gitmeyince, devlet Kobanêlileri yıldırıp kampa götürmek için Suruç Belediyesi’nin ilk günden itibaren açtığı kamplarda, insanları zora düşürmek amacıyla çeşitli oyunlara başvuruyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+