Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için kurulan taziye kitlesel olarak ziyaret edildi. Taziyede konuşan DBP Van İl Eş Başkanı Münir Aras, Kürt halkının Ortadoğu’daki yerel karanlık çeteler ile emperyal güçlerin izlediği politikaların dışında 3 bir yolu ortaya koyarak tüm halkların özgürlük umudu haline dönüştüğünü belirtti.

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için Karşıyaka Mahallesi’nde taziye kuruldu. [...]

ANKARA(DİHA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren AKP Diyarbakır Gençlik Kolları eski başkanı Yunus Koca'nın babasını arayarak başsağlığı diledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren AKP Diyarbakır Gençlik Kolları eski başkanı Yunus Koca'nın babasını arayarak başsağlığı diledi. HDP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada Demirtaş'ın baba Abdülkadir Koca'yı telefonla arayarak başsağlığı dileklerini ilettiği belirtildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Özgür Gazeteciler Cemiyeti, basına dönük artan baskıları kınayarak, "Mevcut seçim sürecinde basının oynayacağı rol, baskının asıl amacını deşifre etmektir" dedi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, basın kuruluşlarına dönük artan baskılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP hükümeti tarafından devreye konulan savaş konsepti ile birlikte basına yönelik baskıların dur durak bilmediği belirtilen açıklamada, "Bir taraftan basın çalışanları muhalif kimliklerinden dolayı işlerinden çıkarılırken, diğer taraftan da birçok basın yayın kurumu baskıya uğramaktadır" denildi. [...]

Türk ordusunun bombardımanı sonucu 27 Ağustos'ta yaşamını yitiren HPG gerillası Kemal Özsönmez (Cihan Sinemili) için Almanya'nın Wuppertal kentinde anma etkinliği düzenlendi. Yüzlerce gencin katıldığı etkinlikte sık sık "Şehîd namirin" sloganı atıldı.
Avrupa'da yaşayan Kürtler, 'Cemo' olarak bildikleri Özsönmez'in halkla sıcak diyalog içinde olduğuna ve hareketine bağlılığına dikkat çekti.
Özsönmez'i tanıyan ve onunla arkadaşlık yapmış olan Kürdistanlılar şunları anlattı:

'ÖRGÜTE VERDİĞİ DEĞERİ ÖRNEK VERİRDİK'

Medya Botan: "Cemo'yu kelimelerle anlatmak gerçekten çok zor. [...]

MARDİN (DİHA) - Derik'te yapılan ev baskınlarda gözaltına alınan 3 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Mardin'in Derik ilçesinde, çevik kuvvet ve özel harekat polislerinin sabah saatlerinde Cevizpınar ve Tepebağ mahallelerine düzenlediği ev baskınlarında, Derik eski Belediye Başkanvekili Doğan Özbahçeci, Derik Belediyesi çalışanı Alaattin Ecer ve Rênas Oduncu adlı yurttaşlar, gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 3 kişi serbest bırakıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+