Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.
HABER MERKEZİ (DİHA) - YPG/YPJ güçlerinin HPG ve YBŞ ile birlikte Şengal-Rojava korîdorunun açılması için başlattığı operasyon kapsamında Rojava'nın Cezaa bölgesi ile Güney Kürdistan tarafında 7 köy daha çetelerden temizlendi.

YPG Basın Merkezi konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, YPG/YPJ savaşçıları ile Şengal Dağı'ndan hareket eden HPG-YBŞ tarafından dün sabah başlatılan operasyon sonucu Şengal-Rojava güvenlik koridorunun yeniden açıldığı bilgisini dün kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kobanê'de YPG'nin DAİŞ çetelerine yönelik 18 Aralık'ta başlattığı temizlik operasyonunda birçok nokta çetelerden geri alınırken, aralarında bir çete başınında bulunduğu 16 çete üyesi öldürüldü, çok sayıda silah ve mühimmata da el konulduğu bildirildi.

YPG Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 96. gününde devam ettiği belirterek, YPG/YPJ savaşçılarının ise çete gruplarına karşı başlattığı operasyonların sürdüğünü kaydetti. [...]

Urfa’nın Birecik ilçesinde bir eve yapılan baskında 6 genç gözaltına alındı.

Urfa’nın Birecik ilçesinde polis bir eve baskın yaptı. Baskında Ömer Faruk Yaprak, Ahmet Latif Kan, Salih Karayılan, İbrahim Halil Yavuz, Ferhat Aslan ve Remziye Karadağ adlı gençler gözaltına alındı. Birecik Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gençlerin “Patlayıcı madde bulundurdukları” iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi. [...]

AKP zihniyetinin Kuzey Afrika’daki temsilcilerinden Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD)’nin iktidarda olduğu Fas’ta çocuk evlilikleri de giderek artıyor. Sadece geçtiğimiz yıl 35 bin kız çocuğunun evlendirildiğinin tahmin edildiği ülkede çocuk evlilikleri 9 yılda yüzde 91 arttı.

Fas’ta çocuk evlilikleri üzerine yapılan araştırma Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ulusal İnsan Hakları Konseyi (CNDH) ve çocuk hakları derneği Amane tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre, 33 milyon nüfuslu ülkede sadece 2013 yılında 18 yaşın altındaki 35 bin 152 kız çocuğu evlendirildi. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+