Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

AYDIN (DİHA) - Aydın'ın Didim ilçesinde yurt dışına çıkmaya çalışan 27 Suriyeli mülteci yakalandı.

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından şişme botla yurt dışına çıkmaya çalışan biri kadın olmak üzere 27 Suriyeli mülteci yakalandı. Yakalanan mültecilerin Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edileceği öğrenildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Rojava'ya yönelik saldırılar devam ederken, Rojava'yla dayanışmak amacıyla sürdürülen destek kampanyaları çerçevesinde toplanan yardımlar Suruç'a gönderiliyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - AKP ile cemaat arasında "Dershane" tartışmasıyla ortaya çıkan çatışma, operasyonlarla devam ediyor. "Casusluk" adıyla yapılan operasyonda 115 kişilik isim listesi bulunurken, cemaat tarafından kurulduğu iddia edilen "Tevhid Selam Kudüs Örgütü" yapılanmasının da 242 kişilik gözaltı listesi hazırladığı bilgisi medyada yer aldı. Sabah Gazetesi ise bugün ki, "Emniyete girildi sıra yargıda" manşetiyle, operasyonun yargıya sıçrayacağına işaret etti.

AKP ile cemaat arasında başlayan çatışma, yaklaşık bir yıl önce ilk olarak "dershane" tartışmaları ile somutlaşırken, cemaate yakın olduğu belirtilen polis ve amirlere yapılan "casusluk" operasyonuyla devam etti. [...]

ANKARA (DİHA) - TUİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'de Haziran ayında 50 bini ikinci el, 42 bini sıfır konut olmak üzere 92 bin konut satışı yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı konut satışlarına ilişkin istatistiklerini açıkladı. Buna göre Haziran 2014 tarihinde Türkiye'de toplam 92 bin 936 konut satışı gerçekleştirildi. Konut satışlarında, İstanbul 19 bin 252 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,7) sahip olurken, İstanbul'u 10 bin 437 konut satışı ile (yüzde 11,2) ile Ankara, 5 bin 410 konut satışı (yüzde 5,8) ile İzmir izledi. Haziran'da satılan konut satışında yine son sırayı bölge illeri aldı. [...]

Erzurum'un Hınıs Belediyesi, hizmet binasına iki dilde, kentin giriş ve çıkış noktalarına ise Türkçe ile Kürtçenin Kurmanci ve Zazaca lehçelerinde tabelalar astı.

BDP'li Hınıs Belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda, Hınıs Belediyesi'ne Kürtçe, "Şaredariya Xinûsê", Türkçe olarak da "Hınıs Belediyesi" yazılı tabela yerleştirildi.

Hizmet binasının içerisindeki tüm birimlerin isimleri de Türkçe ve Kürtçe yazıldı. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+