Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.
Hannover'de İran'ın protesto edildiği eylemde, uluslararası çevrelere "Sessizliğiniz ortaklığınızdır" mesajı verilerek, idamların durdurulması için çağrı yapıldı.   Almanya'nın Hannover kentinde Demokrtatik Kürt Toplum Merkezinin organize ettiği etkinlikte Kürt siyasetçilerini idam eden İran rejimi protesto edildi.   Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin de destek verdiği eylemde, İran rejiminin idam cezasına çarptırdiğı Kürt siyasi tutsaklar, Saman Nesim, Ali ve Hebibullah Eşfari kardeşler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve İran rejiminin daha önce idam ettiği Kürtlerin fotoğrafları taşındı. [...]

Almanya’da 2014’ün ikinci yarısında cep telefonu üzerinden yapılan yer tespitlerinde üç kat artış yaşandı. Cep telefonlarına gizli SMS gönderilerek yapılan takiplerin artışına neden olarak da, DAİŞ ile birlikte Suriye ve Irak’a giden veya geri dönen radikal dincilerin sayısındaki artış gösteriliyor.

Sol Parti (Die Linke) milletvekilleri Jan Korte ve Andrej Hunko‘nun soru önergesine Federal Hükümet tarafından verilen yanıta göre, Alman Anayasayı Koruma Örgütü (BfV) tarafından cep telefonları üzerinden yapılan yer tespitleri 2014’ün ikinci yarısında ciddi artış gösterdi. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ağır hasta tutsak Mehmet Meşe'nin yapılan teşhislerde tedavisinin sonuç vermemesi halinde 6 aylık ömrü kaldığı belirtilirken, buna rağmen Meşe halen cezaevinde tutuluyor. Meşe'nin arkadaşları ölüm sınırında olan arkadaşları için kamuoyuna seferber olma çağrısında bulundu. [...]

Uzun bir aradan sonra "Yeniden Merhaba" diyen BEKSAV, 20. yılını kutladı. Coşkulu geçen gece, Kobanê'de yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Emre Aslan'a atfedildi.

Uzun bir aradan "Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika" sloganıyla çalışmalarına yeniden başlayan BEKSAV, 20. kuruluş yıldönümünü kitlesel ve coşkulu bir etkinlikle kutladı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+