Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Türk devletinin Cizre’de geçekleştirdiği katliama tepkiler artıyor. Dün akşamdan bu yana başkent Londra’da yapılan protesto eylemleri aralıksız devam ediyor. Edmonton bölgesinde akşamüzeri yapılan ve yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşten sonra sabaha karşı saat 2’de Londra merkezde bulunan Parlamento binası önünde eylem gerçekleştirildi. Bu sabah ta Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği önünde bir araya gelen kitle AKP hükümetini protesto etti.

EDMONTON’DA YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

[...]

ANKARA (DİHA) - Almanya Başbakanı Almanya Merkel ile görüşmesinde sonra ortak basın toplantısı düzenleyen Ahmet Davutoğlu, Kürdistan'daki katliamlara dikkat çekerek, "Sivil insanlar hedef alınıyor, basın mensupları hapse atılıyor, buna karşı AB ülkeleri neden sessiz" sorusunu soran gazeteciyi hedef alarak, "Burada iki ülke başbakanı açıklama yapıyor ama bir üçüncü açıklama yapıldı. Bu soruyu soruyor olmanız bile bizim ne kadar demokratik bir ülke olduğumuzu gösterir" dedi. Davutoğlu, sivillerin öldürülmediğini, içeride de herhangi bir gazeteci bulunmadığını belirterek inkar yoluna gitti. [...]

Fransa'nın başkenti Paris'te, Fransa Demokratik Kürt Konseyi'nin çağrısıyla Kürdistanlılar ve Türkiyeli devrimci kurum üyeleri Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Eyleme polis gaz ve coplarla saldırdı. Yaşanan çatışmaların ardından 25 kişi gözaltına alındı.

Cizre'de yaşanan katliamı protesto eden dövizlerin taşındığı eylemde, 'Katil Türkiye, işbirlikçi Avrupa' sloganları atılırken, polis eylemcilerin elçilik önünü  terk etmesini istedi. Ardından kitleye gaz ve coplarla saldıran polisle eylemciler arasında çatışma yaşandı. Çatışmalardan sonra  şu ana kadar netleşen isimlere göre 25 Kürdistanlı gözaltına alındı. [...]

Cizre’de yaşanan devlet terörünü protesto etmek amacıyla DBP, HDP, DTK ve KJA öncülüğünde ile DBP Amed İl Binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi ‘Cizre halkı yalnız değildir’, ‘Sur içinde direnenlere bin selam’ ve ‘PKK halktır halk burada’ sloganlarını eşliğine basın açıklaması yaptı.

Burada kitleye seslenen HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Devlet’in halka saldırılarını meşrulaştırmaya çalıştığını belirterek, ‘’Devlet için her türlü katliamı gerçekleştirmek suç değilken, halkın kendini yönetmek istemesi suç oldu. Halk değil devlet suçludur’’ dedi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf