Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Amerli kentinden sonra peşmerge güçleri ve Iraklı güçler Tuz Hurmatu yakınlarındaki Süleymen Bek beldesinin kontrolünü IŞİD çetelerinden geri aldığı bildirildi.

AFP’ye göre Süleyman Bek beldesi sorumlusu Şalal Abdul Baban, “Süleyman Bek ortak güçlerin kontrolündedir” dedi.  Yetkili,  ancak alanın henüz tamamen güvenlikli hale getirilmediğini, silahlı gruplar tarafından bombalı tuzaklar bırakılmış olabileceğini belirtti.

Bir peşmerge komutanı da beldenin alındığını doğruladı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Birleşmiş Milletler (BM) IŞİD çetelerinin Şengal'de Êzidi halkına karşı işlediği insanlık suçları ile ilgili olarak özel bir gündem ile toplandı. IŞİD'in yaptığı insanlık suçlarının konuşulduğu toplantıda ardından Suudi Arabistan dahi IŞİD terörünü kınarken, IŞİD'i kınamayan tek ülke ise Türkiye oldu. İngiltere ve Cezayir temsilcileri de insani yardım çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları komisyonu başkanı Baudelaire Ndong Ella başkanlığında yapılan oturum özel bir gündem ile toplandı. [...]

Irak’ın Selahaddin bölgesinde bulunan Süleyman Bek beldesine çevresinde bir IŞİD emirinin peşmerge güçleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

YNK Basın Bürosu PUKMedia’ya göre Tuz Hurmatu yakınlarındaki Süleyman Bek çevresinde 31 Ağustos günü bazı köylerin denetimi ele geçiren peşmerge güçleri Ebu Tayip olarak tanınan Musab Abdul Aziz isimli bir IŞİD emiri öldürüldü.

Bugün de Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin sözkonusu beldeyi kuşatmaya aldığı ve beldeye doğru ilerledikleri bildirildi. IŞİD çetelerinin de beldeden kaçmakta oldukları belirtiliyor. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Cenevre'de yapılan Birleşmiş Milletler toplantısında Êzidilerin Mir'i Tahsin Beg adına konuşan Dr. Mirza Dinnayi BM'den Êzidi soykırımının tanınmasını istedi.

Cenevre'de yapılan Birleşmiş Milletler toplantısında Êzidilerin Mir'i Tahsin Beg adına konuşan Dr. Mirza Dinnayi 500 bin Êzidi kurban adına konuştuğunu belirterek Êzidilerin BM'den taleplerini sıraladı. [...]

QAMİSLO (DİHA) - Rojava'nın ilk üniversitesi olan Mezopotamya Akademisi, yarın Qamislo'da açılıyor. Akademi'de, "Demokratik ulus" ile üç alandan (Tarih, Hukuk, Sosyoloji) dersler verilecek.

Halk devriminin başladığı günden bu yana hızlı ve kararlı bir kurumsallaşmaya gidilen Rojava'da bir ilk daha yaşanacak. Rojava'nın ilk Üniversitesi olacak olan Mezopotamya Akademisi yarın Qamişlo'da açılıyor. ANHA'nın geçtiği habere göre, "Demokratik ulus" ile üç alandan (Tarih, Hukuk, Sosyoloji) oluşan derslerin verileceği akademi, yapılacak olan tören ile Qamişlo'nun Hilêliyê alanında açılacak. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+