Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

KOBANÊ (DİHA) - Kobanê Kantonu Başbakanı Erwer Müslim, IŞİD saldırıları karşısında YPG'nin destansı bir direniş sergilediğini belirterek, tüm Kürt gençlerini YPG ve YPJ saflarına katılarak IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı Kürt halkının onurunu korumaya çağırdı.

Kabonê Kantonu Başbakanı Enwer Müslim, IŞİD çetelerinin Kobanê kantonuna yönelik 3 koldan başlattıkları saldırılara ilişkin açıklama yaptı. IŞİD'in insanlık dışı bir örgüt olduğunu hatırlatan Müslim, çetelerin ağır silahlarla sivillerin bulunduğu köylere saldırdığını ifade etti. [...]

HDP Eş Genel Başkanları, SYKP kurucusu ve MYK üyesi Mustafa Kahya’nın yaşamını yitirmesine ilişkin bir başsağlığı mesajı yayınladı.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi) kurucusu ve MYK üyesi Mustafa Kahya’nın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve tüm mücadele arkadaşlarına başsağlığı diliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz” dendi. [...]

Ardahan Hoçvan’dan 35 ton arpa ve buğday Rojava ve Şengal’e gönderildi. Ayrıca Horçvan Demokratik Halklar Meclisi, “Şengal’deki feryada destek, Alîkarîyek ji bo hawar a Şengale” sloganı ile İstanbul’da da bir kampanya yürüttü. Kampanya kapsamında toplanan yardımlar en kısa zamanda bölgeye ulaştırılacak.

Ardahan Hoçvan’da Rojava ve Şengal için, 35 ton arpa ve buğday toplandı. Toplanan yardımlar, bölgeye ulaştırılmak için TIR ile yola çıktı. [...]

İş Güvenliği malzemesi istedikleri gerekçesiyle işten çıkartılan ve 33 gündür direnişte olan Enerji-Sen üyesi BEDAŞ İşçileri BEDAŞ’ta sadece bir ayda 32 iş kazasının meydana geldiğine dikkat çekerek, “bize reva görülen tabutları kabul etmiyoruz” diye haykırdı.

İşlerine geri iadeleri ve işçilerin iş güvenliğinin sağlanması talebiyle 33 gündür direnişte olan BEDAŞ işçileri, tabutlu eylem yaptı. [...]

Suriye İnsan Hakları Gözleme Örgütü, suriye ordusuna ait savaş uçaklarının Humus’un Kuzeyindeki Telbiseh kentine düzenlediği hava saldırısında 48 kişinin öldüğünü açıkladı. Ölenler arasında onlarca muhalifler ve komutanının olduğu belirtiliyor. Ayrıca saldırıda kadın ve çocukların öldüğünü açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözleme Örgütü, Humus kentine düzenlenen hava saldırısında 48 kişinin öldüğünü duyurdu. Ölenler arasında muhaliflerin komutanı da bulunuyor.

Örgüt bombardımanların iki gün sürdüğünü Humus’un kuzeyindeki Telbiseh kentini hedeflediğini de duyurdu. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+