Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

Kobanê-Suruç sınırında DAİŞ çeteleri rahatlıkla geçerken, Kobanêli çocuklar ise asker engeline takılıyor. Anne ve babaları yanlarında olmayan üç kardeş, tel örgülerinin altından sınırı geçerek direniş nöbeti tutan halkın yanına geldi.

Çatışmaların şiddetlendiği Kobanê’de gençler, anneler ve babalar aynı cephede DAİŞ çetelerine karşı büyük bir direniş sergilerken, yaşam güvenliği açısından ise çocuklar Suruç’a geçmeyi sürdürüyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Ergani'de, Mehmet Karakoç isimli bir genç, dün akşam evine giderken polislerce gözaltına alındı.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, dün akşam saatlerinde evine gitmekte olan Mehmet Karakoç isimli bir genç, yolda durdurulduğu TEM şube polisleri tarafından gözaltına alındı. Gözlatına alınan Karakoç, İlçe Emniyet müdürlüğü'ne götürüldü. Hangi gerekçe ile gözaltına alındığı henüz öğrenilemeyen Karakoç, emniyetteki sorgusunun ardından bu sabah savcılık sorgusu için Ergani Adliyesi'ne çıkarıldı. [...]

Avusturalya’nın Sydney kentinden Kürtler ve dostları parlamento binası önünde gerçekleştirdikleri bir eylemle DAİŞ’in Kobanê’ye saldırılarını protesto etti.

Sydney Kürt Derneği tarafından organize edilen protestoya aralarında sendika temsilcileri, sosyalist organizasyonların da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. [...]

Kobanê'nin Merdisimê köyünde YPG savaşçıları ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar şiddetleniyor. Sabah saatlerinde yaşanan patlamadan sonra 1'i Suriye plakalı 4'ü plakasız 5 araç, Kobanê'den Suruç'a geçti. Aracın yaralanan çeteleri taşıdığı bildirildi. 

Çatışmanın günlerdir yoğunlaştığı Kobanê'nin Merdisimêl'de bu sabah saat 09.00'da yaşanan patlamadan hemen sonra 1'i Suriye plakalı (Siyah ön plakası olmayan Honda) 4'ü plakasız (1'i gri camlı Honda, 2'si beyaz Toros, 1' kırmızı Golf) 5 araç Suruç'un Merdisimêl köyünden geçiş yaptı. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+