Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

BATMAN (DİHA) – MEYA-DER öncülüğünde Kürt özgürlük ve demokrasi mücadelesine yaşamını yitirenler anısına yürüyüş düzenleyerek, Kobanê direnişinde yaşamını yitirenler anıldı.

Batman'da MEYA-DER öncülüğünde "Kobanê yürüyüşü, Bêrîtanlar, Arînler ve Suphi Nejat Ağırnaslı şahsında insanlık direnişidir" şiarıyla yürüyüş düzenlendi. [...]

KARS (DİHA) - Kobanê'de yaşanan çatışmada ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitiren YPG'li Baran Günana'nın cenazesi doğduğu köyde binlerce yurttaş tarafından toprağa verildi. [...]

Yüksekova'da uzman çavuş olduğu iddia edilen 3 kişi ilçe merkezinde silahlı saldırıya uğradı. Uzman çavuş oldukları bildirilen üç kişi de kaldırıldıkları hastanede öldü. 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cengiz Topel Caddesi'nde uzman çavuş oldukları iddia edilen 3 kişi, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Kafalarına aldıkları kurşunlar sonucu yerde kanlar içinde yatan 3 kişi, 112 acil ekipleri tarafından sedyelere alınarak ambulanslarla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Silah seslerinden sonra binlerce kişi olay yerinde toplanırken, polisler uzun süre olay yerine gelmedi. [...]

DAİŞ çetelerinin Ağustos ayı başında ele geçirdiği petrol bölgesi Zumar'ı geri almak isteyen peşmerge güçleri ile çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Zumar'ı kuşatmaya alan peşmergelerin kente girdikleri belirtiliyor.

Peşmerge güçleri, 2 Ağustos'tan bu yana işgal altında olan Musul bölgesindeki Zumar nahiyesini geri almak için bugün bir çok koldan operasyon başlattı. Petrol bölgesi Zumar, Batı Kürdistan ile sınırı olan Rabia'ya 55 km, Musul'a 88 km mesafede bulunuyor.

RojNews'e göre peşmergeler nahiyeyi kuşattıktan sonra şiddetli çatışmalar başladı. [...]

Fransa’nın Strasbourg kentinde Ciwanên Azad öncülüğünde DAİŞ çetelerinin Şengal ve Kobanê’ye yönelik saldırı ve katliamlarını protesto etmek, Şengal ve Kobanê’ye destek amaçlı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Strasbourg Demokratik Kürt Toplum Merkezi, ATİK, Kürt Dostları Derneği, Strasbourg Alevi Kültür Merkezi üyelerinin yanı sıra çevre kentlerden gelen yüzlerce Kürdistanlının katıldığı yürüyüş Merkez Tren istasyonu önünde başladı. [...]

DERSİM(DİHA)- Dersim'de yarın sabah 06.00-12.00 saatlerinde elektirik kesintisi uygulanacak.

Fırat Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Dersim İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yarın Dersim'in Mazgirt ve Pülümür İlçeleri hariç diğer ilçelerinde ve kent merkezinde bakım onarım çalışması nedeniyle elektrik kesintisi uygulanacağı belirtildi.

Kesintinin 06.00-12.00 saatlerinde uygulanacağı ifade edildi. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+