Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

ANKARA (DİHA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama'ya peşmergenin Kobanê'ye gitmesi yönündeki öneriyi kendisinin yaptığını iddia ederek, "PYD ve PKK'ye desteği kabul etmeyiz. PYD'ye verilen destek PKK'ye verilmiş sayılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gideceği Letonya ve Estonya'ya hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Peşmergenin Kobanê'ye geçmesi konusunda ABD Başkanı Obama'ya öneriyi kendisinin sunduğunu iddia eden Erdoğan, Kobanê'nin ABD için stratejik önemine de anlam veremediğini belirterek, "Kobanê ABD için neden bu kadar stratejik anlamadım" dedi. [...]

SİİRT (DİHA) - Şirvan ilçesine bağlı Demirkapı (Hirçin) köyünde 3.5 şiddetinde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre, Şirvan ilçesine bağlı Demirkapı (Hirçin) köyünde saat 19.38 sularında yaşanan 3.5 şiddetindeki deprem başta çevre köyler olmak üzere, Şirvan ilçesi ve Siirt merkezde de his edildi. Deprem nedeniyle her hangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. İlk depreminin ardından aynı bölgede 2.4 şiddetinde bir artçı deprem daha meydana geldi. [...]

VAN (DİHA) - Başkale'de donarak yaşamını yitirdiği belirtilen 3 kişiye ait cenaze bulundu.

Başkale ilçesine bağlı Kavurgalı ve Aşalan köyleri arasında, donarak yaşamını yitirdiği belirtilen 3 kişinin cenazesi bulundu. Edinilen bilgilere göre; devriye gezen askerler tarafından bulunan cenazeler, Başkale Devlet Hastanesi'ne, ardından ise otopsi için Van'a gönderildi.

Bulunan cenazelerin yabancı uyruklu göçmenlere ait olduğu belirtildi. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+