Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

İHD İzmir Şubesi, "Yaşam Hakkına Saygı Nöbeti"nin 36.sında Nusaybin ve Yüksekova'da yaşanan hak ihlallerini ele aldı.

Konak eski Sümerbank önünde düzenlenen eylemde "Öldürdüğünde değil yaşattığında insan olursun" yazılı pankart ile devlet tarafından katledilen çocukların fotoğraflarının olduğu pankart açıldı. Eylemde basın açıklamasını İHD üyesi Caner Canlı yaptı.

"Yaşam hakkı yoksa hiçbir hakkın anlamı yoktur" diyen Canlı, Nusaybin'de 14 gün boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağıyla 9 kişinin katledildiğini ifade etti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) düzenlediği "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması" için başvurular alınmaya başlandı. Yarışmaya katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 25 Mart 2016.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yeni ve genç yazarları oyun yazarlığına teşvik etmek, Kürt tiyatro edebiyatına ve Kürt tiyatro topluluklarının repertuarına yeni ve güncel metinler sağlamak amacıyla "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması"nı düzenliyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf