Kırklareli Üniversitesi'nde 'bağış' protestosu

2013-09-25 17:47:29
Yazdir

KIRKLARELİ (DİHA) - Kırklareli Üniversitesi'nde kayıt döneminde bağış adı altında kendilerinden alınan paraların iadesi isteyen öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı. 

Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği (KÖKDER) üyeleri, kayıt döneminde öğrencilerden alınan paraların iade edilmesi ve hukuk dışı uygulamaların son bulmasına ilişkin Kavaklı Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Bijî zaningehê azad", "Yaşasın özgür üniversiteler", "Müşteri değil öğrenciyiz", "Rektör istifa", "Yaşasın parasız eğitim kahrolsun YÖK", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Şemdin Songur, üniversitelerin ticarethanelere dönüştüğüne dikkat çekerek, "Demokrasinin polis copuyla bilimin sermayedarlarla yürütülmeye çalışıldığı bir dikta rejimine sahibiz. Her fırsatta bireycilik, kariyerizm, çıkarcılık insanların biricik değerleriymiş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Üniversiteler 'uslu', 'kaderci', 'itaatkar' bir nesil üreten torna makineleriymiş gibi görünüyor" dedi. 

Üniversitelerin her türlü gerici yaklaşımın fikirsel mutfağı durumunda olduğunu ifade eden Songur, bağış adı altında alınan kayıt paralarının, öğrenci kartı için alınan paralar ile bu kartları aktif hale getirmek için ayrıca alınan paraların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Bütün bunlara karşı öğrencilerin daha aktif ve mücadeleci olması gerektiğine işaret eden Songur, "Gençlerimiz kapitalizme karşı aktif ve mücadeleci ruhunu üniversiteler de daha coşkulu bir dille ifade etmeli sisteme karşı direnmelidir" dedi. 

Açıklamanın ardından kantinde stant kuran öğrenciler, Rektörlüğe sunulmak üzere taleplerini içeren dilekçe için imza topladı.

YPG savaşçıları, Batı Kürdistan'ın Irak ile olan sınır bölgesindeki Cezaa'da bugün bir IŞİD emirini öldürdü.

YPG kaynaklarından alınan bilgilere göre IŞİD'in önemli emirlerinden biri olan Ebu Ömer Dareiya, YPG savaşçıları tarafından Cezaa'daki çatışmalarda öldürüldü. Dereiya'nın cenazesinin Hol kentine götürüldüğü bildirildi.

YPG Basın Merkezi bugün yaptığı açıklamada hatta 19 Ağustos gününden beri yaşanan çatışmaların beşinci gününde 17 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Son beş günde en az 225 çete üyesinin Cezaa merkez, Bêgara, Hemedan, Zerga ve Arcê  köylerinde öldürüldüğü belirtiliyor. [...]

Rojava ve Şengal'de savaşan MLKP'liler, "Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu devrimi için birleşik mücadelenin gerektiğinin bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden partimizin savaşçıları olarak tüm Türkiyeli ve dünya devrimcilerini ve ezilen halkları Şengal'de süren özgürlük savaşına destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

MLKP kadın ve erkek savaşçıları, Êzidî Kürt halkına uygulanan vahşete karşı Şengal'de olduklarını duyurdu. [...]

Almanya’da yapılan araştırmaya göre, ülkedeki işverenler arasında göçmenlerin payı giderek artıyor. Göçmen işverenler arasında en az bir kişiyi istihdam edenlerin oranı ülke ortalamasının üstünde iken, 1 ila 3 yıl gibi bir süre içinde kapatılan şirketlerin önemli bir kısmı ise yine göçmenlere ait.

Almanya Kalkınma Bankası (KfW) tarafından dün Frankfurt kentinde açıklanan rapora göre, ülkede aktif olan irili ufaklı şirketlerin yüzde 21’i göçmen kökenli kişilere aitti. Göçmenler tarafından kurulan şirketlerin (2008 ila 2013 yılları arası) yüzde 42’si en az bir kişiyi istihdam ederken, ülke genelindeki şirketlerde ise bu oran yüzde 29’da kaldı. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+