Med Müzik test yayınına başladı

AMSTERDAM - ANF 2013-09-18 18:05:08
Yazdir

Kürt televizyonlarına bir yenisi daha eklendi. Kültür-müzik kanalı Med Müzik test yayınına başladı.

Avrupa’da yayın yapan Kürt televizyon kanallarına bir yenisi daha eklendi. Kültür-müzik kanalı Med Müzik bugün test yayınına başladı.

Kanal yetkilileri amaçlarının Kürt müziği ve kültürünü yaşatmak olduğunu, kanalda normal yayına geçilmesi ardından müzik kliplerinin yanısıra kültür ve müzik programlarının da yer alacağını belirtiyor. Yetkililer, Med Müzik'in yayın konseptinin “Kürtlere yönelik kültürel soykırım ve yozlaştırmaya karşı” olacağını, çalışmalarına bu esas üzerinde devam edeceğini vurguluyor. 

24 saat yayın yapacak olan Med Müzik’in uydu ve frekans bilgileri şöyle:

HOTBIRD 13.0 E

FREQUENSY: 12520

POLARIZATION:  V

SYMBOL RATE: 27500

FEC: 3/4

Kürdistan ve diğer Ortadoğu ülkelerinde hiçbir insani değer ve uluslararası savaş kuralı tanımayan DAİŞ çetelerinin kimyasal silah kullandığına ilişkin şüpheler artıyor. DAİŞ’in Kobane’den sonra Irak’ın Duluiya kentinde de kimyasal gazlar kullandığına ilişkin iddialar, Irak’ta Saddam Hüseyin döneminden kalma kimyasal silahların DAİŞ barbarlarınca katliamlar için kullanılabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Kobane’deki direniş esnasında geçtiğimiz günlerde DAİŞ’in kimyasal silah kullandığına ilişkin ciddi şüpheler ortaya çıkmıştı. DAİŞ çetelerinin saldırısı sonrası 30 kadar kişi yüzlerindeki kızarıklık ve şişmeler nedeniyle Suruç’taki hastanelere gönderilmişti. [...]

Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaralanan ve tedavi için Suruç'taki hastaneye kaldırılan YPG'li Mehmet Şahin yaşamını yitirdi. 

Kobanê Kantonu'nda yaşanan çatışmalarda yaralanıp Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan YPG savaşçısı Mehmet Şahin, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şahin'in cenazesi akşam saatlerinde Suruç Devlet Hastanesi'nden alınarak otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Şahin'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine ulaşılıncaya kadar Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu'nda tutulacak. [...]

Kobanê'de doğu cephesinde YPG savaşçıları DAİŞ çetelerini taşıyan üç aracı imha etti.

ANHA'nın haberine göre, doğu cephesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda YPG güçleri DAİŞ çetelerine ağır bir darbe vurduğu bildirdi. Helincê ve Korpinkar köyleri arasında çete dolu iki araç YPG güçlerince imha edildi.

Yine doğu cephesinde Helincê ve Şêranê köyleri arasında da aynı saatlerde çete dolu bir araç yine YPG güçleri tarafından imha edildi.

Araçlarda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi. [...]

PYD Kobanê için uluslararası yardım kampanyası başlattı. Eşbaşkan Salih Muslim, halk olarak zorlu bir dönem geçtiklerini belirterek, “Dostlarımızın desteğiyle zaferin bizim olacağından eminim” sözleriyle herkesi Kobanê’ye destek vermeye çağırdı.

Partiya Yekîtiya Demokrat(PYD) Kobanê için uluslararası arenada yardım kampanyası başlattı. 15 Eylül’den bu yana DAİŞ çetelerinin saldırısı altında olan Batı Kürdistan’ın( Rojava) Kantonu birçok sorunla boğuşuyor. Fiili bir ambargonun uygulandığı kentte yüzbinlere kişi göç ederken, sayısı bilinmeyen binlerce sivil hala kentte katliam altında yaşıyor. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+