Med Müzik test yayınına başladı

AMSTERDAM - ANF 2013-09-18 18:05:08
Yazdir

Kürt televizyonlarına bir yenisi daha eklendi. Kültür-müzik kanalı Med Müzik test yayınına başladı.

Avrupa’da yayın yapan Kürt televizyon kanallarına bir yenisi daha eklendi. Kültür-müzik kanalı Med Müzik bugün test yayınına başladı.

Kanal yetkilileri amaçlarının Kürt müziği ve kültürünü yaşatmak olduğunu, kanalda normal yayına geçilmesi ardından müzik kliplerinin yanısıra kültür ve müzik programlarının da yer alacağını belirtiyor. Yetkililer, Med Müzik'in yayın konseptinin “Kürtlere yönelik kültürel soykırım ve yozlaştırmaya karşı” olacağını, çalışmalarına bu esas üzerinde devam edeceğini vurguluyor. 

24 saat yayın yapacak olan Med Müzik’in uydu ve frekans bilgileri şöyle:

HOTBIRD 13.0 E

FREQUENSY: 12520

POLARIZATION:  V

SYMBOL RATE: 27500

FEC: 3/4

HABER MERKEZİ (DİHA) - Êzidiler Şengal'de IŞİD karşısında jenoside uğradıklarının dünya kamuoyunca tanınması taleplerine yanıt veren Birleşmiş Milletler (BM), Êzidilerin soykırıma uğratılma girişi olduğuna dair kuvvetli kanıtlar var açıklaması yaptı.

Êzidilerin Ağustos ayında Şengal'de kanlı örgüt IŞİD tarafından kuşatılması ve binlercesinin öldürülmesi üzerine Birleşmiş Milletler'e (BM) yaptığı başvuruya ilk yanıt geldi. Bir süredir Êzidilerin baş vurusu üzerine araştırma yapan BM ekibi, yaptıkları görüşmelerden edindikleri izlenimlere göre Êzidilerin IŞİD tarafından soykırım girişimine maruz kaldıklarına ilişkin kuvvetli kanıtlar olduğunu açıkladı. [...]

Danimarka’da 2012 yılında PKK’ye para topladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve tutuksuz yargılanan 10 Kürt berat ederek, davaları düştü.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 18 Eylül 2012’de Kürt işverenlere yönelik “PKK’ye para topluyorsunuz” gerekçesiyle yapılan operasyonda gözaltına alınarak, 3 ay tutukla kalan 10 Kürt 2 yıldır yargılanıyor. Törer ile mücadele çerçevesinde 114 B maddesiyle suçlanan Kürtler, bu gün bir kez daha hâkim karşısına çıktı. Başkentte devam eden mahkemede, 10 Kürt siyasetçi ve yurtseveri berat etti. 

Mahkeme heyeti davayı düşürerek, dosyayı kapattı. [...]

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Kobanê için toplanan insani yardım malzemeleri Akdeniz Belediyesi üzerinden Kobanêlilere gönderilirken, Mardin ve Van'da da yardımlar toplanıyor.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kürdistanlı ve dostları Kobanê için topladıkları insani yardım malzemeleri Akdeniz Belediyesi üzerinden Kobanêlilere gönderildi. Avrupa'da yaşayan sivil toplum örgütlerin desteğiyle toplanan yardımlar deniz yoluyla Mersin'e ulaştırılan, çocuk maması ve çocuk bezi, her çeşit giysi ve ayakkabı, battaniye ve yorgandan oluşan yardım malzemelerini Akdeniz Belediye yetkilileri Mersin Limanı'ndan teslim aldı. [...]

Meclis Adalet Komisyonu Üyesi ve HDP Milletvekili Hasip Kaplan, hükümetin gündeme getirdiği son yasalarla muhalefeti bastırmak istediğini belirtti, "Tıpkı 1905'lerdeki Şark İslahat Fermanı gibi bir ferman çıkarmak istiyor. Var olan hak ve özgürlükleri de ortadan kaldırmak istiyor. Suskun bir toplum yaratmak istiyorlar" dedi.

AKP'nin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile ilgili düzenlemeler başta olmak üzere polisin yetkileri ve soruşturma yöntemleri dahil bazı alanlarda düzenlemeler içeren yargı paketi, Meclis Adalet Komisyonu tarafından görüşülmek üzere alt komisyona gönderildi. [...]

Gündemdeki konuları sınırın sıfır noktasında değerlendiren DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kobanê’ye dönük desteklerin ilk günden itibaren verilmesi durumunda savaşın bu noktaya gelmeyeceğini ifade etti.

Kobanê-Suruç sınır hattında tutulan direniş nöbetlerini ziyaret eden DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ve HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, gelişmeleri değerlendirdi. Irmak ve Ata, Kobanê’de direnişin devam ettiğini ancak halen sivil halka yönelik katliam tehlikesinin sürdüğünün altını çizdi.

DESTEK İLK GÜNDEN VERİLSEYLDİ….

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kobanê’ye dönük yardımların anlamlı olduğunu ancak bu yardımların gecikmeli olduğunu ifade etti. [...]

ANKARA (DİHA) - Yeni Şafak yazarları Hilal Kaplan ve Markar Esayan'ın Başbakan Davutoğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında 1 Ekim'de yapılan görüşmede, "hükümetin Kobanê'ye yardım için bütün seçenekleri masaya sunduğu ancak bunun HDP tarafından kabul edilmediği" yönündeki ifadeler HDP tarafından yalanlandı. HDP, "Koridor açılması talebi ilk olarak Demirtaş tarafından dile getirilen taleptir ve hükümet bunu kabul etmemiştir" açıklamasını yaptı.

HDP, Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Hilal Kaplan ve Markar Esayan'ın bugünkü köşelerine taşıdıkları HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili iddiaları yalanladı. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+