Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

HAYRİ DEMİR

DİYARBAKIR (DİHA)
- Lice'de askerlerin "Şehîd Amed û Şehîd Hevîdar Şehitliği"ne dönük 2 saat 40 dakika süren gerçek mermilerin de kullanıldığı saldırıda duvar ve ağaçları kendilerine siper eden yurttaşlar, saldırı anını anlattı. [...]

ANKARA (DİHA) - Van'da 26 Ağustos 2004'te çıkan çatışmada yaşamını yitiren Salih Doğan Yıldırım (Cumali) ile 13 Temmuz'da yaşamını yitiren ninesi Hatice Altun için yarın Mamak İmranlı Altıncı Köyü Derneği'nde anma töreni düzenlenecek.

KCK Yürütme Konsey üyesi Rıza Altun ile Dersim Belediyesi Eş Başkanı Nurhayat Altun'un anneleri Hatice Altun ile 26 Ağustos 2004'te Van'da çıkan çatışmada yaşamını yitiren torunu Salih Doğan Yıldırım (Cumali) için yarın Mamak'ta bulunan İmranlı Altıncı Köyü Derneği'nde anma töreni düzenlenecek. [...]

Kendilerini "İslam Devleti" olarak ilan eden katliam şebekesi IŞİD'in Şengal'e yönelik saldırıları, Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Almanya'nın Nürnberg kentinde protesto edildi.

Amsterdam Kürt Kadınları Derneği, merkezi tren garı önünden kentin en tanınmış meydanı olan Dam'a kadar bir yürüyüş düzenledi. IŞİD çetelerinin kadınları cinsel köle statüsüne indirgeyen saldırılarını kınayan afişlerin taşındığı eylemde Holllanda'da  broşürler dağıtıldı. [...]

BATMAN (DİHA) - Batman'da yer alan Ilısu Barajı inşaatında çalışan Şükrü Çiçek isimli bir şirket çalışanı, yolda aracıyla seyir halindeyken kendisini durduran HPG'lilerce alıkonuldu.

Batman'da yer alan Ilısu Barajı inşaatında çalışan Şükrü Çiçek isimli bir şirket çalışanın HPG'lilerce alıkonulduğu öğrenildi. Dün akşam saat 22.00 sıralarında baraj sahası yakınlarında sürdüğü şirkete ait bir aracı durduran bir gurup HPG'li, Çiçek'i alıkoyarak bölgeden uzaklaştı. Yaşanan olay üzerine baraj inşaatındaki çalışmalar bugün durduruldu.

Ilısu Barajı'nın durdurulması konusunda HPG tarafından birkaç uyarılarda bulunulmuştu. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Uludere ilçesine bağlı Ortaköy'de (Arûş) Nevşehir nüfusuna kayıtlı bir şahıs, IŞİD'li olabileceği şüphesiyle YDG-H'li gençler tarafından alıkonuldu.

Federal Kürdistan sınırında bulunan, Şırnak Uludere'ye bağlı Ortaköy'de (Arûş), Nevşehir nüfusuna kayıtlı Esat K. isimli şahıs, YDG-H'li gençler tarafından alıkonuldu. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+