Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

ÇAĞDAŞ KAPLAN

İSTANBUL (DİHA)
- Geçen ay araba çarpması sonucu yaralanan Rojavalı 9 yaşındaki Ali Ahmet Emin, bir aydır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Ali Ahmet'e çarparak felç olmasına neden olan aracın sürücüsünün savcılık ifadesi dahi alınmadan polis tarafından serbest bırakılması söz konusu Rojavalılar olunca polisin ve yargının nasıl tutum aldığını gözler önüne seriyor. [...]

URFA (DİHA) -Kobanê-Suruç sınırında direniş nöbeti tutan yurttaşlar, AKP hükümetinin "güvenli bölge" oluşturma girişimine tepki gösterdi. Sınırı terk etmeyeceklerinin altını çizen yurttaşlar, sınır hattını ne AKP hükümetine ne de IŞİD çetelerine bırakmayacaklarına dikkat çekti.

AKP hükümetinin sınır hattına "güvenli bölge" kurma girişimine bir tepki de günlerdir sınır hattında Kobanê direnişi için nöbet tutan yurttaşlardan geldi. Mehser ve Misyenter köylülerinde direniş nöbeti tutan yurttaşlar, sınır hattını insansızlaştırmayı ve Kobanê direnişini kuşatmayı planlayan hükümetin bu hesaptan derhal dönmesini istedi. [...]

Danimarka Kürt Dostluk Derneği Kurdisk Forum'un öncülüğünde, Enhedslisten Partisi, Sosyalist Halk Partisi ve birçok Kurt kurum ve kuruluşunun desteğiyle 'Kobanê asla teslim olmayacak' adıyla geniş katılımlı bir eylem düzenlendi.


Christianshavn Metrosunun önünde başlayan yürüyüş Danimarka Parlamentosu Christiansborg önünde eylemle son buldu. Yürüyüşte sık sık “Biji Berxwedana Kobanê”, “Biji YPG-YPJ” sloganları atıldı.

Dışişleri Eski Bakanı ve Sosyalist Halk Partisi milletvekillerinden Holger K. Nielsen yaptığı konuşmada, teröre karşı savaşan PKK iken, PKK'nin halen terör listesinde yer almasına anlam veremediğini belirtti. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+