Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

URFA (DİHA) – Suruç’ta trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren Lübnan asıllı Amerikalı gazeteci Serena Shim’in cenazesi otopsi işlemleri için Urfa’ya getirilirken ailesinin de cenazeyi teslim almak için yola çıktıkları öğrenildi.

MİT’in ajan olmakla suçladığı ve tutuklanmaktan korktuğunu söyleyen gazeteci Press Tv muhabiri 30 yaşındaki Serena Shim, Urfa’da dün geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Shim’in cenazesi otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu’na getirilirken ailesinin de cenazeyi almak için Urfa’ya doğru yola çıktığı öğrenildi.

Öte yandan kazaya sebep olduğu ileri sürülen beton mikserinin şoförü Şükrü S. [...]

DAİŞ çetelerinin Rojava’ya saldırıları sonucunda yaşamını yitiren YPG'li Ferdi Bayhan, Mardin’de yüzlerce kişi tarafından “Ey şehit rihiyate riya me ye” sloganları eşliğinde Amed'e uğurlandı. 

Rojava'nın Serêkanîyê kentinde, IŞİD’in saldırıları sonucu yaşamını yitiren YPG'li Ferdi Bayhan (Rızgar Rojyar Jiyan), Mardin Kızıltepe Şenyurt Sınır Kapısı'ndan ailesi ve MEYA-DER tarafından teslim alındıktan sonra otopsi işlemleri için Mardin Devlet Hastanesine getirildi. [...]

Yüksekova'da mevsimin ilk karının erken ve etkili yağması sonucu karayolları kapandı, elektrik kesintisi nedeniyle su ve iletişim hatları kesildi. Başkale'de ise dün akşam saatlerinde başlayan ve halen devam eden kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve köylerde yollar kapandı.

YÜKSEKOVA SU VE ENERJİ SIKINTISI

Hakkari Yüksekova'da erken yağan kar ilçe sakinlerini hazırlıksız yakaladı. Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı halen sürerken uzun yıllar sonra ilk defa Ekim ayında yağan kar yağışı nedeniyle onlarca köy yolu kapandı. Yüksekova-Esendere, Yüksekova-Şemdinli karayolları heyelan nedeniyle çeşitli noktalarda kapanırken, karayolları ekiplerinin kapanan yolları açtığı belirtildi. [...]

Avrupa’da Kobanê direnişini sahiplenme eylemleri devam ediyor. Fransa'nın Marsilya kentinde Kürt gençleri Septeme les Vallon kasabasından Marsilya kent merkezine bir yürüyüş düzenledi.

Avruap’da Kobanê direnişini sahiplenme eylemleri devam ediyor. Kürt gençleri Marsilya yakınlarındaki Septeme les Vallon kasabasından Marsilya merkeze 15 kilometrelik bir uzun yürüyüş düzenledi.

“Kobanê halkların onurudur, Kobanê düşmeyecek” sloganı ile yapılan yürüyüşe 200 kişi katıldı. [...]

ANKARA (DİHA) - HDK'nin düzenlediği 2. Demokrasi ve Barış Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, "Daimi Barış Koordinasyonu" oluşturulduğu belirtildi.

HDK tarafından hafta sonu düzenlenen II. Demokrasi ve Barış Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Konferansın yapıldığı gergin ortama da dikkat çekilen bildirgede, "Nefret söylemi ve linç kültürünün bizzat devlet ve hükümetin başındakilerce hortlatıldığını tespit eden Konferansımız, çatışma ve savaş dinamiklerinin etkisizleştirilmesi için geçtiğimiz yıl 25-26 Mayıs'ta toplanan I. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+