Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik uluslararası komployu 17’inci yılında da kitlesel bir şekilde protesto etmeye hazırlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenecek kitlesel yürüyüş ve miting için ise tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda.

13 Şubat Cumartesi günü Strasbourg’da ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü’ sloganıyla düzenlenecek dev eylemde, Kobane-Cizre-Silopi-Sur direnişlerine de sahip çıkılacak. [...]

Goran Milletvekili Emin, 15 Şubat Komplosu'nun Öcalan ve Kürtlerin direnişiyle boşa çıktığını belirtti. Emin, Kuzey Kürdistan'da AKP’nin geliştirdiği katliamlara sessiz kalan Güney hükümetine tepki gösterdi. Emin, katliamların Kürtlerin direnişini kırmak bir yana daha da büyüteceğini de ifade etti.
ANF’ye konuşan Goran Hareketi Milletvekili Şerko Heme Emin, Güney Kürdistan hükümeti ve dünyanın, AKP'nin katliamları karşısındaki sessizliğine tepki gösterdi. Emin, "Sessiz kalmak ortak olmaktır. Güney Kürdistan hükümeti Türk devletine karşı net bir tutum almalı. Avrupa ülkeleri Türk devletine dur demeli ve bunun için baskı yapmalı" dedi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf