Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

İsrail ordusuna ait tankların Gazze Şeridi'nde yönelik atışları nedeniyle bugün biri dört yaşında bir çocuk olmak üzere iki Filistinli hayatını kaybetti. 21 gün içinde öldürülen Filistinlilerin sayısı 1.037 kişiye çıktı.

Ramazan bayramının birinci gününde göreceli bir ateşkes durumu yaşansa da ölümler devam ediyor. Dört yaşındaki bir çocuk Gazze kentinin doğusunda harabeye dönmüş Cebeliye mahallesinde bir eve düşen obüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Cebeliye'de İsrail ordusunun havan atışları nedeniyle bir Filistinlinin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Aynı sektörde yer yer çatışma haberleri de geliyor. [...]

MARAŞ (DİHA)- Maraş'ın Elbistan İlçesi'nde Sev-Der tarafından Paris'te katledilen 3 Kürt kadınından Fidan Doğan'ın anısına atfedilen Sev-Der Halk Festivali'nin son gününde binlerce yurttaş Fidan Doğan için Kantarma Köyü'nde bir araya geldi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Silvan'ın Şêlima (Dolapdere) köyü yakınlarında ormanlık alanda nedeni açıklamayan bir şekilde meydana gelen yangın köye doğru ilerliyor.


Silvan'ın Şêlîma (Dolapdere) köyünde belirli olmayan bir nedenden ötürü dünden beri çıkan yangın Dolapdere köyüne sıçramak üzere. Dün Silvan belediyesinden çıkan itfaiye ekipleri arazinin engebeli olmasından kaynaklı yangına müdahale etmekte yetersiz kalınca yangın büyüdü. Yaklaşık 50 bin dönümlük ormanlık alanın yandığını belirten yurttaşlar yetkililerden acil yardım istiyor. [...]

HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim kampanyası ve Ramazan bayramı dolayısıyla Şırnak, Cizre ve İdil'i ziyaret etti. Şırnak'ta onbinlerce kişi tarafından karşılanan Demirtaş, "Eğer bize eşit şartlarda fırsat verirlerse rekor bir oyla cumhurbaşkanı seçilebilirim" dedi.

HDP Eşbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Ramazan Bayramı ve Cumhurbaşkanlık seçimi kapsamında Şırnak, Cizre ve İdil'i ziyaret etti.

Demirtaş'a aralarında HDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ile Hasip Kaplan, Şırnak il ve ilçe belediye eş başkanları ve DBP Şırnak il ve ilçe örgütü yöneticilerin bulunduğu geniş bir heyet eşlik etti. [...]

BURSA (DİHA) - Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde bulunan bir tekstil fabrikasında trafo patlaması sonucu yangın çıktı. Yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahale yapılıyor.

Bursa'nın en büyük tekstil fabrikalarından birisi olan merkez Yıldırım İlçesi Samanlı Mahallesi'nde bulunan Karesi Tekstil Fabrikası'nda yandın çıktı. İtfaiye ekiplerine ihbarda bulunulması üzerine Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait iki helikopterle havadan ve karadan müdahale edilen yangının trafo patlaması sonucu çıktığı belirtiliyor. Yaklaşık iki saattir devam eden yangın sebebiyle yayılan siyah dumanlar şehrin birçok bölgesinden görülüyor. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+