Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

Açıklamada, 5 Şırnak’ta yapılan farklı eylemlerde 28 özel harekatçının öldürüldüğünü, Nusaybin’de ise devlet güçlerinin çok sayıda kayıp verdiği belirtildi.

YPS Genel Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi:

NUSAYBİN:

5 Mayıs günü öğleden sonra Weysika tarafında çeteler bir eve girdiği sırada öz savunma birimlerimiz ferdi ve ağır silahlarla yaptığı eylemde 1 saray çetesi öldürülmüştür. Bu eylemde çetelerin ölü ve yaralıları daha fazladır ancak netleştirilememiştir. [...]

-Kürdistan’da Nusaybin ve Gever başta olmak üzere öz yönetim merkezlerindeki direniş ve Türk devletinin saldırılarıyla ilgili gelişmeler takip edilecek.

-BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a mektup gönderen 123 Güney Kürdistanlı örgüt, Birinci Dünya İnsani Zirvesi’nin Türkiye’de yapılmaması çağrısında bulundu. [...]

KİLİS (DİHA) - DAİŞ, Kilis'i bu kez Cuma Namazı saatinde vurdu. Devlet ise önlem olarak internet ve cep telefonu operatörlerini işlevsiz kıldı ve halka sokakları yasakladı.

DAİŞ çetesi ile Türkiye destekli selefi cihatçı Sultan Murat Tugayı, Feylek El Şam ve Ehrar El Şam'ın öncülük ettiği çete grupları arasında Ezaz Cerablus hattında devam eden savaş Kilis'i vurmaya devam ediyor. Türkiye sözde muhalif çetelere desteğinden kaynaklı DAİŞ'in hedefinde olan Kilis kent merkezine 2 katyuşa roketi daha attı. Şimdiye kadar onlarca roketin düştüğü kentte, 21 yurttaş yaşamını yitirmiş, onlarcası da yaralanmıştı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf