Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.

HDP ile dayanışma etkinlikleri Avrupa’nın bir çok merkezinde devam ediyor. Almanya’nın Treutlingen-Nürnberg kentinde Cumartesi akşam gerçekleşen etkinliğe yüzlerce Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Seçim etkinliğinde Alman Sol Parti Milletvekili Herald Weinberg bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çeken Alman vekil, ‘Bir halkın önderi özgür olmalıdır. Başlayan bu savaşı durdurması için sayın Öcalan ile özgür koşullarda müzakere edilmelidir’ dedi.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan de etkinlikte konuştu. Ayhan, ‘Erdoğan diktatör olmak için bu seçimleri yapmaktadır. [...]

Batman’da STK, siyasi parti ve kadın, genç ve inanç kurumlarında aralarında bulunduğu sok sayıda kurum yöneticileri öz yönetim modeli inşası için çalıştay ve konferanslar düzenliyor. Ekonomi, siyaset ve sağlık kurumları sistemin inşası ile ilgili konuştu.

Kürdistan’ın birçok merkezinde olduğu gibi Batman’da da öz yönetim ilan edildi. Halk tarafından ilan edilen öz yönetimlere ilişkin, Batman’daki sendika ve oda temsilcileri ANF’ye konuştu.

Batman Odalar Birliği Başkanı Talat Kara: Öz yönetimin değer taşlarından bir tanesi ekonomidir. Öz yönetim ya da özerklikte halkın ekonomisi sağlamlaştırmak lazım. [...]

Türk ordusu, Cudi Dağı'ndaki "Şehîd Cuma ve Şehîd Binevş Şehitliği"ni havanlarla bombaladı. Canlı kalkanların da nöbet tuttuğu mezarlıkta yaralananın olmadığı öğrenildi.

Cudi Dağı'nda bulunan ve 21 Eylül tarihinden bu yana canlı kalkan eyleminin sürdüğü "Şehîd Cuma ve Şehîd Binevş Şehitliği"nin etrafındaki alana havan toplarıyla saldırı gerçekleştirildi. "Şehitliğin" yaklaşık 10 metre ilerisine düşen havan topunun patlaması sonucu büyük bir gürültü çıktı. Canlı kalkanların da nöbet tuttuğu mezarlıkta yaralananın olmadığı bildirildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Silvan'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan muhabirimiz Serhat Yüce ve Özgür Gün Tv çalışanı Murat Demir, gözaltında "Bir daha alınırsanız durum farklı olur" şeklinde tehdit edildi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde özel harekat timleri tarafından gözaltına alınan muhabirimiz Serhat Yüce ve Özgür Gün TV muhabiri Murat Demir, emniyetteki işlemleri sırasında tehdit edildi. İlçede 3 gündür yaşananları takip eden gazetecileri gözaltına alan polis, "Bir daha alınırsanız durum farklı olur" şeklinde tehdit etti. [...]

MARDİN (DİHA) - Bagok Dağı'nda yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Şükran Özdoğan, doğduğu topraklarda binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde konuşan baba Ramazan Özdoğan, "Hiç kimse bir şehit verdik diye güçsüz olduğumuzu düşünmesin, daha da güçleniyoruz" dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf