Kurdistan'ın Kızıl yıldızı 'Ali Çiçek' kimdir? -video

2012-07-12 21:47:40
Yazdir

Kürdistan'ın Kızıl Yıldız'ı kimdir diye sorsan, hiç düşünmeden herkes Ali Çiçek der.

Rıha'nın Cûrnê Reş ilçesinde 1961 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Daha küçük yaşlardan itibaren sömürgeciliğe kin duydu.

Kürdistan özgürlük hareketiyle tanışır tanışmaz da hiçbir tereddüt göstermeden, çeşitli düzeylerde çalışmalara katıldı.

Daha 16 yaşındayken tutuklanan Çiçek de 12 Darbesi ardından Amed Zindanı'na getirilen PKK'li tutsakar arasında yer alıyordu.

PKK'nin öncü kadroları, Amed Zindanı'nda hücre sistemi olan 35'inci koğuşa alındı ve dünyada eşi görülmeyen işkence yöntemleriyle iradeleri kırılmak istendi.

Bu işkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı:

'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı.

Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi.

Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

Ve Çiçek'in cenazesi yaşamını yitirdikten 28 yıl sonra kendi vasiyeti üzerine Osmaniye'den Amed'e getirildi.
Yüksekova Devlet Hastanesi'ne uzun namlulu silahlarla yapılan baskında gözaltına alınan hastane aşçısı Abdurrahman Atılgan tutuklandı.
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, polislerin Devlet Hastanesi'ne uzun namlulu silahlarla yaptığı baskın sonucu gözaltına alınan hastane aşçısı Abdurrahman Atılgan, emniyet işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'nde sevk edilen Atılgan, "Alıkoyma" iddiasıyla tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

Doğu Kürdistan’ın Urmiye kentinde Kürt siyasi tutuklu ve hükümlülerin 30 gündür başlattığı açlık grevi sürüyor. Durumu kritik olan tutuklular için sivil toplum örgütleri eylemler düzenliyor. Paris’te bir grup Kürdistanlı bugün saat 15.00’de Paris İran Konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İran devletinin diktatörlüğünü  protesto eden eylemciler,  Kürt tutukluların taleplerini dikkate alması talebinde bulundu. [...]

Kobanê’ye destek konserinde sahnede fenalaşarak yaşamını yitiren Kürt Sanatçısı Bilal Ercan'ın cenazesi Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Zincirli beldesinde defnedildi. 

Ankara Maltepe'de Orta Anadolu Kürt Sanatçıları İnisiyatifi'nin düzenlediği Kobanê'ye destek konserine katılan ve sahnede fenalaşarak yaşamını yitiren Kürt sanatçı Bilal Ercan'ın cenazesi, konvoy eşliğinde Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Zincirli beldesine götürüldü. [...]

Foto Galeri 1 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+