Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.

Ciwanên Azad Paris, Paris’in en işlek yerlerinden biri olan Sacré Coeur önünde “Tecride ve saray savaşına dur” dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen Ciwanên Azad üyeleri, Paris’in turistik yerlerinden biri olan Sacré Coeur (Beyaz Kilise) önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış hukuk aykırı tecrittin kaldırılması ve Kürdistan’da Erdoğan ve AKP çetelerinin yürüttüğü kirli savaş politikalarına karşı protesto eylemi gerçekleştirdi. [...]

FEDA, Dersim Soykırımı'na ilişkin açıklamasında, soykırımcı uygulamaların sürdüğüne ancak zalimlerin yenileceğine vurgu yaptı.

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Pirler Kurulu adına Mustafa Deprem, yıl dönümü vesilesiyle Dersim Soykırımı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

COLEMÊRG (DİHA) - Şemzînan, Gever ve Çelê ilçelerinde askeri operasyonların sürdüğü bölgeler ile sınır hattında savaş uçaklarının hareketliliği yaşanıyor.

Colemêrg'in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli), Çelê (Çukurca) ve Gever (Yüksekova) ilçeleri semalarında ve sınır hattında savaş uçağı hareketliliği yaşanıyor. Savaş uçakları askeri operasyonların sürdüğü Garê kırsalı başta olmak üzere Avaşin, Çarçella, Zap, Xakûrkê ve Haftanin alanları üzerinde uçuş yaptığı bildirildi.

Savaş uçaklarının hareketliliği sürüyor. [...]

Basel'de, Türk devletinin Maraş Terolar'daki soykırım planı protesto edilecek ve Alevilerin direnişi sahiplenilecek.

İsviçre'nin Basel kentinde, AKP/Saray'ın Maraş Terolar'da yaşayan Alevilere dönük soykırım planına karşı eylem düzenlenecek.

Terolar'da çete kampı kurmak istenmesine tepki olarak Cumartesi günü saat 13.00'te Dreirosenbrücke'de bir araya gelecek olan kitle, Maraş'taki direnişi sahiplenecek.

KATILIM ÇAĞRISI

İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DEM-KURD) tarafından yapılan açıklamada, Türk devletinin Kürt ve Alevi alanlarına DAİŞ çetelerini yerleştirmek istediğine dikkat çekildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf