Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.
URFA (DİHA) - Kobanê sınırında bulunan Suruç'un Mehser köyünde, on binlerin katılımıyla gerçekleştirilen zafer kutlamasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Ortadoğu'yu böyle bir özgürlükle tanıştıran PKK, HPG, YPG ve YPJ güçlerine tüm insanlık adına teşekkür ederek, "Bu zaferi Öcalan'nın özgürlüğüyle taçlandıracağımız günler yakındır" dedi. [...]

MARDİN (DİHA) - Kobanê'de DAİŞ ile girmiş olduğu çatışma sonrasında yaşamını yitiren Mardin Mazıdağı nüfusuna kayıtlı Birgül Çelik, kadınların omuzlarında marşlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Kobanê'de DAİŞ ile girmiş olduğu çatışma sonrasında yaşamını yitiren YPJ'li Birgül Çelik (Ebêsa Girêsor) binlerce kişi tarafından Mazıdağı Balpınar Köyü'nde (Girêsor) son yolculuğuna uğurlandı. [...]

Amerikan Ulusal Meteoroloji Dairesi’nin, ülkenin kuzeydoğusunda  “tarihin en büyük kar fırtınası” beklendiğine ilişkin duyurusu eyalet bazında  alarma geçilmesine neden oldu.

Doğu yakası eyaletlerinden New York, New Jersey, Rhode Island ve  Massachusetts'te  beklenen kar fırtınası nedeniyle acil durum ilan edildiği  bildirildi.

ABD'nin kuzeydoğu eyaletlerinde Pazartesi akşam saatlerinden başlayarak etkinliğini artıran kar fırtınası, New York'u teslim aldı.

New York'ta, tüneller ve köprüler kar yağışı yüzünden Pazartesi akşamı yerel saatle 23.00'dan itibaren araç trafiğine kapatıldı. [...]

Fransa'nın Herault  bölgesinde 27 Ocak Salı sabahı, radikal dinci çevreye yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Operasyonlar, yakın zamanda 20 gencin cihat adı altında radikal dinci gruplara katıldığı Lunel komününde gerçekleşti.  Lunel merkezi sabahın erken saatlerinde polis tarafından sarıldı. 

Suriye ve Irak'taki "terörist şebekelerle" ilişkide oldukları şüphesiyle, 5 kişi gözaltına alındı.  Gözaltına alınanlardan birinin Suriye'de ölenlerden birinin kardeşi olduğu bildirildi.  Operasyonun gizli bir şekilde yürütüldüğü, yerel polisin bile bundan haberi olmadığı belirtildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+