Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.

HAKKARİ (DÎHA) - Çukurca'da düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan Fırat Çetinkaya ve Nihayi Çetin, Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dün sabaha karşı düzenlenen ev baskınlarında Fırat Çetinkaya, Nihayi Çetin ve Şehrîban Çetin (16) adlı yurttaşlar Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından Fırat Çetinkaya ve Nihayi Çetin tutuklanırken, Şehriban Çetin (16) yaşının küçük olmasından dolayı serbest bırakıldı.

Tutuklanan yurttaşların Hakkari Kapalı Cezaevine götürülecekleri öğrenildi. [...]

Amed'de 1. İdare Mahkemesi, Sur ilçesinde acele kamulaştırma işlemiyle 20 petrol kuyusunda üretim yapan bir şirket hakkında açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kararda, "Acele kamulaştırma işleminde şekil ve yetki yönünden açık bir şekilde hukuka aykırılık bulunmaktadır" denildi.

Sur ilçesine bağlı Alçık Mahallesi'ndeki 20 petrol kuyusunda üretim yapan uluslarası bir şirket hakkında mahalle sakinlerinin acele kamulaştırma işlemiyle ilgili açtığı davada 1. İdare Mahkemesi karanını açıkladı. [...]

Zeytinburnu'nda, 6-8 Ekim'de yapılan Kobanê'ye destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan Nihat Tunç ve Yusuf Özdemir hakkında hazırlanan iddianamede savcı, Tunç ve Özdemir hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile çeşitli suçlardan 225 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

6-8 Ekim tarihleri arasında Kobanê'ye destek eylemlerinin ardından İstanbul'da yapılan operasyonlarda onlarca kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltında alındıktan sonra tutuklananlar hakkında hazırlanan iddianamelerin ayrıntıları belli olmaya başladı. [...]

Foto Galeri 6 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+