Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Dr. Abdülkerim Ömer: Haseke şehri şu an tamamiyle YPG güçlerinin elindedir


Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.

ERZURUM (DİHA) - Erzurum'da boşanma davası sürerken 3 yıllık eşi Diba K.'yı bıçakla yaralayan Turgay K. hakkında açılan davada mahkeme heyeti, Diba K.'nın otomobilde "hafif yana yatmış vaziyette oturması" ve "tayt giymiş olması"nı tahrik saydı.

Erzurum Terminal Mahallesi Kombine Caddesi'nde 23 Ocak Günü, Turgay K. (32) boşanma davası sürerken eşi Diba K.'yı (31) bir akaryakıt istasyonunda A.P.'ye ait otomobilin içinde görünce bıçakladı. Yaşanan olaydan sonra gözaltına alınan Turgay K. hakkında "Eşe karşı kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan dava açıldı. Ardından Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklu yargılanan Turgay K. hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi. [...]

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, başta Hıristiyanlar olmak üzere Irak'taki azınlıkların korunmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı François Hollande Iraklı mevkidaşı Fuad Masum'u arayarak, cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden dolayı kutladı.  Açıklamada Hollande'ın, "Terörist grupların saldırılarına konu olan Irak Cumhuriyeti'nin temel bileşenlerinden Hıristiyanların maruz kaldığı zulme ilişkin büyün endişelerini ifade ettiği" belirtildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, 24'üncü gününe giren İsrail-Filistin çatışmasında hem İsrail'in hem de Hamas'ın savaş suçlusu olduğunu söyledi.

İsrail-Filistin çatışmasının 24'üncü gününde çok sayıda sivilin ölümüne neden olan İsrail'e yönelik eleştirilerden bir diğeri de BM'den geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon sabah saatlerinde İsrail'in savaş suçu işlediğini söylerken, öğleden sonra ise BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise, hem İsrail'in hem de Hamas'ın savaş suçu işlediğini iddia etti. [...]

Halkların ve Demokratik Değişimin Adayı Selahattin Demirtaş ile HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, seçim çalışmaları kapsamında halkla buluştu.

AKP'li bakanların taşıdığı 700 bin dolarlık saatleri hatırlatan Demirtaş, "Saatlerinin bir zembereği, saatin kendisini demiyorum, zembereği bir işçinin yıllık kazancından fazla. 7 sülalemiz çalışsa alamaz" dedi. [...]

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan Edip Tarhan’ın, aynı cezaevinde tutsak olan kardeşi Canip Tarhan ile aynı ringde gitmek isteyince askerler tarafından işkenceye maruz kalmasını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız 24 Temmuz 2014 tarihinde Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan tutsak Edip Tarhan’ın, aynı cezaevinde tutsak olan ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğu için göremediği kardeşi Canip Tarhan ile aynı ringde gitmek isteyince askerler tarafından maruz kaldığı işkenceyi Meclis gündemine taşıdı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre ve Rojava sınırında akşam saatlerinde Türk askerlerinin ateş açması sonucu bir YPG'li yaralandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Babil ve Girêgevr köyü yakınlarında akşam saatlerinde Türk askerleri YPG güçlerine ateş açtı. YPG'lilerin karşılık vermesi üzerine, Cebelli köyünde bulunan Jandarma Sınır Karakolu'ndan bölgeye çok sayıda zırhlı araç sevk edildi.
Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan YGP'liyi vurulduğu yerden almak isteyen arkadaşlarına da askerlerce ateş edilmeye devam edildiği kaydedildi. [...]

Foto Galeri 6 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+