Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.
PKK bayrağını açtığı için Federal Meclis Dokunulmazlık Komisyonu’nun Alman parlamenter Nicole Gohlke’nin ‘dokunulmazlık’ dosyası genel kurulun yarınki gündemine alındı. Genel kurulun ‘dokunulmazlık’ kararını onaylaması bekleniyor ve ardından da savcılık Gohlke hakkında cezai soruşturma açacak.

Federal Meclis üyesi Nicole Gohlke 18 Ekim günü Münih'te yapılan Kobanê ile dayanışma gösterisinde PKK bayrağını açarak Almanya'nın PKK'ye karşı tavrını protesto etmişti. "Bu bayrak altında özgürlük, demokrasi ve insan hakları mücadelesi verildi. [...]

Polis, Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece, Paris üzerinde insansız hava araçlarının on kez uçuş yaptığını bildirdi. Uçuşlardan dolayı her hangi bir gözaltı yaşanmadı.

Paris üzerinde uçuş yasağı olmasına rağmen geçen hafta Paris'in farklı bölgelerinde bir çok kez insansız hava aracı tespit edildi.

Bu uçuşlarI yeni oyuncaklarını test eden bireyler mi yapıyor, polise kafa tutan amatör fotoğrafçılar mı yoksa saldırı amaçlı yer tespiti yapanlar mı?   Bu sorulara henüz net bir yanıt verilemiyor.

Paris savcılığı, uçuşa yasak alanda insansız hava araçlarının kullanımı nedeniyle soruşturma başlattı. [...]

Dersimli kadınlar bu yıl ki 8 Mart’ın başta hasta ve kadın tutsaklar olmak üzere zindanların boşaltılacağı bir yıl olma temennisinde bulundu. Kadınlar kutsal mekânda niyazlar dağıtıp mumlar yaktı. Xızır mekânından hasta ve kadın tutsaklara özgürlük istedi.

Dersimli kadınlar ANF kameralarına 8 Mart’ı değerlendirdi.

EMOŞ BAKIRAY: Barış için çabalayan ve emekçi kadınlar zindanlarda yaşam mücadelesi veriyor. 1938’den bu yana zulüm vahşet yaşıyoruz. [...]

Til Temir direnişinde yaşamını yitiren Süryani Askeri Meclisi üyesi Juliyan Biho Osî, Süryani mezarlığında yüzlerce kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

DAİŞ çetelerinin 23 Şubat günü Til Temir’e düzenlediği saldırıda Til Hirmiz köyündeki direnişte yaşamını yitiren Süryani Askeri Meclisi üyesi Juliyan Biho Osî’nin cenazesi bugün Hesekê’de düzenlenen bir törenle toprağa verildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Çin Halk Cumhuriyeti savunma bütçesini bu yıl içinde yüzde 10 oranında arttırarak 145 milyar Dolara çıkaracak. 20 yıldır savunma bütçesini düzenli olarak arttıran Çin böylece, ABD'den sonra askeri harcamalara en fazla kaynak ayıran ülke unvanını elinde tutmaya devam edecek.

20 yıldır savunma bütçesini düzenli olarak arttıran Çin Halk Cumhuriyeti bu yıl da askeri harcamasını yüzde 10 oranında arttırarak 145 milyar Dolara çıkaracak. Savunma harcamaları açısından ABD ile arasında yarıya yakın fark olmakla beraber, Çin askeri harcamalara en fazla kaynak ayıran ikinci ülke. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+