Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Hamas'ın attığı bir roketin İsrail'in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı yakınına isabet etmesinin ardından, ABD'li ve Avrupalı havayolu şirketleri buraya uçuşlarını durdurdu.

Amerikan Delta Havayolları'nın New York-Tel Aviv seferini yapan ve içinde 273 yolcu ile 17 mürettebatı bulunan uçağı Yunanistan semalarındayken, İsrail'in Ben Gurion Havalimanı yakınlarına roket isabet ettiği haberi üzerine pilot, havalimanını emniyetli bulmadığı için, durumu ABD Federal Havacılık İdaresi'ne bildirdi. Kuleden talimat gelince pilot Güney Yunanistan üzerindeyken uçağın rotasını Paris'e çevirdi. Uçak, Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Rojava sınırında açılan direniş çadırlarında nöbet tuttuktan sonra Diyarbakır'a dönen ve Siverek'te araçları durdurulan 5 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı belirtildi.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na IŞİD çetelerince yapılan saldırılara karşı Urfa'nın Suruç ve Birecik ilçelerinin sınırında bulunan köylerde açılan direniş çadırlarında nöbet tutan 5 yurttaş, Diyarbakır'a döndükleri sırada içinde bulundukları araç "ihbar" gerekçesiyle Siverek'te polislerce durduruldu. Yaşanan tartışmanın ardından polislerin Cüneyt Özil, Ersin Yolu, Suna Vartak, Fikret Kocakaplan ve Mürsel Farisoğulları'nı darp ettiği kaydedildi. 5 kişi daha sonra gözaltına alındı. [...]

Avrupa turunu tamamladıktan sonra Türkiye'de dönen HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, İstanbul'da ‘Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu'nun düzenlediği programa katıldı. "Rol yeteneği yüksek" tanımlamasında bulunduğu Başbakan Erdoğan'ı "En büyük rol yeteneği, en iyi halkçı lider taklidi yapmasıdır" sözleriyle eleştiren Demirtaş, Erdoğan'ı seçim çalışmalarını devletin tüm imkanlarını kullanarak yürütmekle suçladı. Demirtaş, Erdoğan'ı canlı yayında tartışmaya da davet etti. [...]

Amed'in Lice ilçesinde meydana gelen patlamanın ardından tedavi gördükleri hastaneden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine sevk edilen bir yaralı Alınan bilgilere göre, Amed-Lice karayolunda bir LPG tankının patlaması sonrasında yaşanan patlamalarda ağır yaralanan Aslan Doğan ve Mehmet Sıddık Yaşar, helikopterle getirildikleri Derince Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yanık Ünitesinde tedavi altına alındı.

Yaralılardan Doğan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer yaralı Yaşar'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. [...]

HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata’nın Batı Kürdistan ile sınırı olan Ziyaret köyünde başlattığı nöbet eylemini ziyaret etmek isteyen ancak jandarma engeline takılan Amed’in 15 ilçe belediye eş başkanının nöbet yerine ulaştı. Eş başkanlar nöbet eylemine katıldı.

Nöbet eylemini  ziyaret etmek isteyen aralarında Sur, Bağlar ve Yenişehir Belediye Eş başkanlarının da 9 ilçe belediyesinin 16 belediye eş başkanı eylemin yapıldığı alana yaklaşık 500 metre mesafede jandarma tarafından engellendi. [...]

Foto Galeri 6 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+