Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.

HDP, Türkiye-DAIŞ arasındaki petrol ticaretini Meclis'e taşıdı. 

HDP Grup Başkanvekili ve Amed Milletvekili, Türkiye ile DAIŞ arasındaki petrol ticaretine ilişkin Meclis Araştırması yapılmasını istedi.

Baluken araştırma önergesinde, "IŞİD adlı çete gruplarının Suriye toprakları içerisindeki petrol yataklarının bulunduğu alanlara yönelik saldırıları ve bu saldırılar sonrasında söz konusu bölgeleri denetimine alması, AKP iktidarının maharetiyle Türkiye-IŞİD arasında petrol ticaretinin gerçekleştirildiği iddialarını kamuoyunda her geçen gün artan şekilde tartışılır hale getirmiştir" dedi. [...]

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR'larıyla ilgili yayınladıkları haber ve görüntüler gerekçe gösterilerek tutuklanmasına tepki olarak Cumhuriyet Gazetesi önünde akın eden binler basın özgürlüğüne sahip çıktı. HDP, CHP Milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sendikalar, meslek örgütlerinin tek yürek olduğu protestoda Erdoğan rejimine lanet yağdı. 

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR'larıyla ilgili yayınladıkları haber ve görüntüler nedeniyle tutuklanmasına tepkiler büyüyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) düzenlediği "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması" için başvurular alınmaya başlandı. Yarışmaya katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 25 Mart 2016.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun (DBŞT) Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yeni ve genç yazarları oyun yazarlığına teşvik etmek, Kürt tiyatro edebiyatına ve Kürt tiyatro topluluklarının repertuarına yeni ve güncel metinler sağlamak amacıyla "6. Ebdurrehîm Rehmî Hekarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması"nı düzenliyor. [...]

JINHA

MÊRDÎN - Derik'te sokağa çıkma yasağı bir kez daha uzatıldı. Derik halkı dünden bu yana yasağı protesto ederken, Belediye Eşbaşkanı Kerim Erdem, halkın tehdit aldında olduğunu söyledi.

Mardin'in Derik ilçesinde Kaymakamlık tarafından açıklanan sokağa çıkma yasağının dün 17.00'a kadar uygulanacağı belirtilirken, yasak bugün 12.00'a uzatıldı. Kaymakamlığın sitesinde yasağın uzatıldığı belirtildi. [...]

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ile vize muafiyeti uygulamasını askıya aldıklarını bildirdi. Lavrov, "Rusya'nın, Ankara'nın gerçek niyetleriyle ilgili soruları giderek artıyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda, Ankara'nın gerçek niyetleriyle ilgili kafalarındaki soruların giderek arttığını söyleyen Lavrov, şunları kaydetti: "Rusya'nın, Ankara'nın gerçek niyetleriyle ilgili soruları giderek artıyor. Türkiye'nin terörizmi yok etmeye gerçekten niyeti var mı, bundan emin değiliz. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf