Übeydullah Eren katledilişinin 20. yılında mezarı başında anıldı

2013-08-30 20:21:33
Yazdir

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 30 Ağustos 1993 yılında evinin önünde "faili meçhul" kişiler tarafından taranarak katledilen Übeydullah Eren mezarı başında anıldı. 

Mardin Kızıltepe Şehitlik mezarlığında 30 Ağustos 1993'te "faili meçhul" kişler tarafından evinin taranması sonucu hayatını kaybeden öğretmen Übeydullah Eren için anma töreni gerçekleştirildi. Eren'in mezarı başında yapılan anma törenine BDP il ve ilçe yönecileri ile Belediye Başkanı Ferhan Türk, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TUHAD-DER, Eğitim-sen, SES, BES, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve aile yakınları katıldı. Demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra konuşan Eğitim Sen Sekreteri Erkan Ergünoğlu, 12 Eylül 1980'de Kenan Evren tarafından yapılan darbenin faturasının devrimcilere, demokratlara, yurtseverlere kesildiğini kaydetti. Ubeydullah Eren'in de bundan nasibini aldığına işaret eden Ergünoğlu, "Übeydullah Eren de faşizmden nasbini almış, gözaltına alınmış, işkence görmüş, tutuklanmış, yaklaşık 12 yıl cezaevinde kalmıştır. Faşist darbenin halkın yanında yer alan özgürlük mücadelesi veren Übeydullah Eren'i seçmeleri şaşırtıcı değildi. Sistematik hale gelen işkence, baskı, sömürü ve tutuklamaların yanında failli meçhul aslında failli belli cinayetler başlıyordu" dedi. 

Übeydullah Eren'in bundan tam 20 yıl önce 1993'te evinin taranması sonucu 38 yaşında katledildiğine işaret eden Ergünoğlu, "İiki çoçuğuda ağır yaralanıyor. Kürt sorununun demokrasi ve emek mücadelesi ile birlikte çözüleceğine inanan ve örgütlenen emekçileri de bu katliamdan nasibini alıyordu. Ölümü göze alarak halkın özgürlük, eşitlik, demokrasi mücadelesinin yanında yer alan Kürt emekçiler bu bedeli en ağır şekilde ödemeye hazır olduklarını Übeydullah Eren şahsında bir kez daha haykırıyorlardı. Yüzlercesi sürgüne, cezaevine, ölüme gittiler. Ama bu mücadele gittikçe büyüyerek devam etti ve ediyor. Bizler emekçiler olarak Übeydullah Eren şahsında tüm devrim şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz ve mücadelelerini sürdürmeye söz vereceğimizi belirtiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan oğlu Yılmaz Eren, herkese geldikleri için teşekkür etti. Eren,, "Babam bir demokrasi şehididir. Sadece bizim şehidimiz değildir. Kürt halkının şehididir. Babam halkı için, özgürlüğü için mücadele etmiştir. Bizde onun bıraktığı yerde mücadelesine devam edeceğiz"dedi.
ANKARA (DİHA) - Konya'da yaptığı konuşmada cemaate yönelik başlatılan operasyona verdiği desteği bir kez daha yenileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullah Gülen'in gözaltına alınanlar için, "onların yanında olmak isterdim" sözlerine de cevap vererek, "Senin elini, kolunu bağlayan yok ki gel onların yanına, gel onların yerine. Hiç kimse sana 'gelme' demiyor, gel. Çoktandır sana 'gel' diyoruz zaten" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinin açılı töreninde yaptığı konuşmasına cemaat operasyonunu değerlendirerek, Gülen'e mesaj verdi. Konuşmasında, ''Yine geçen yıl Konya'ya gelmiştim. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Taksim'de 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun yıl dönümü nedeniyle açıklama yapmak isteyen 5 SDP üyesi gözaltına alındı.

Taksim İstiklal Caddesi'nde bulunan Halk Bankası önünde 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun yıl dönümü nedeniyle yapılan yolsuzluklara dikkat çekmek isteyen 5 SDP üyesi gözaltına alındı. Pankart açıp slogan atan SDP'lilerin polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltına alınanların Beyoğlu Emniyeti'ne götürüldükleri belirtildi. [...]

DBP, İran'ın Kürtlere dönük politikalarına tepki göstererek, "Zindanlarda 45 Kürt hala İran Devleti tarafından idam tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır" bulundu.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanlığı, İran Devleti'nin Kürtlere yönelik uygulamaları hakkında yazılı açıklama yaptı.

Egemenlerin her zaman olduğu gibi özgürlüğü, benliği için mücadele edenleri siyasi, kültürel ve fiziki olarak yok etmenin çabasında olduğunun belirtildiği açıklamada, her geçen gün giderek büyüyen Kürt özgürlük mücadelesinin '80’lerde olduğu gibi tüm yaşam alanlarında büyük bir moralle, coşkuyla, egemenlere hiçbir biçimde taviz vermeksizin direnmeye devam ettiği ifade edildi. [...]

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, akıl sağlığı yerinde olmamasına rağmen Hasan Çetin’in ceza alması hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. [...]

ANTALYA (DİHA) - Antalya'da Canan Göktaş (24) isimli kadın bıçaklanarak katledildi.

Antalya'nın Kepez ilçesine bağlı Altınova Mahallesi'nde Canan Göktaş (24) isimli kadının, eski sevgilisi olduğu iddia edilen Zafer Ü. tarafından bıçaklanarak yaralandığı öğrenildi. Göktaş olay yerine çağrılan ambulans ile hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdiği öğrenilirken, Zafer Ü.'nün ise, gözaltına alınarak polis merkezine götürüldüğü öğrenildi. [...]

Foto Galeri 6 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+