Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

MERSİN (DİHA) - Mersin'in Akdeniz ilçesinde yolcu treni ile servis minibüsünün hemzemin geçitte çarpışması sonucu 12 kişi ölümü ile sonuçlanan kazaya ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Mersin 1. Ağır Ceza mahkemesinde görüldü.

Mersin'in Akdeniz ilçesinde 20 Mart tarihinde yolcu treni ile servis minibüsünün hemzemin geçitte çarpışması sonucu 12 kişi ölümü, 3 kişinin ise yaralanması ile sonuçlanan tiren kazasına ilişkin bariyer bekçisi Erhan Kılıç ile minibüs şoförü Fahri Kaya hakkında açılan davanın 2. duruşması Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, tutuklu yargılanan Erhan Kılıç ve Fahri Kaya ile ölen işçilerin aileleri hazır bulundu. [...]

Çira TV muhabiri ile kameramanı, Zaxo'nun Derebon bölgesinde bulunan Êzîdî kampına yapılan yardımı takip ettiği sırada, KDP Asayişinin saldırısına uğradı.

Ezidi Kürtlerinin ilk televizyon kanalı Çira TV'nin muhabiri Saddam Xaneqin ile kameramanı, Sêmalka ile Zaxo arasında bulunan Derebon bölgesinde, haber takibinde asayişin saldırısına uğradı.

Olay bugün sabah saatlerinde, Avrupa'da yaşayan Kürtlerin gönderdiği yardım kamyonunu görüntülemeye çalışıldığı sırada meydana geldi.

Çira TV yetkilileri, hiçbir gerekçe gösterilmeden Asayişin muhabirine saldırdığını ve kamerasına el koyduğunu belirtti. [...]

ANKARA (DİHA) - Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Sarayı’nda Erdoğan ile görüşen Papa Franciscus, Ortadoğu'daki savaşın bir an önce son bulması gerektiğini söyledi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Türkiye temaslarında ilk durağı olan Anıtkabir'in ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Saray'ına geçti. Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlanan ilk yabancı devlet başkanı olan Papa, Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Papa Franciscus ile görüşmesine ilişkin olarak, "Yaptığımız görüşmede farklı düşündüğümüz konu, hemen hemen hiç yok. [...]

Güney Kürdistan Parlamento Başkanı Dr. Yusıf Mıhemed PKK’nin 36. kuruluş yıl dönümünü bir mesajla kutladı. Mihemmed, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün önemine dikkat çekti Güney Kürdistan Parlamento Başkanının mesajı,  KCK yürütme konseyi eşbaşkanlığına hitaben yayınlandı.

Parlamento Başkanı Dr. Yusıf Mıhemed tarafından yayınlanan mesaj kutlama mesajı ilk olması sebebi ile de önem taşıyor. Dr. Yusıf Mıhemed, Türkiye ile PKK arasında başlatılan barış sürecinin başarıyla sonuçlanması ile Kürt halkı meşru haklarına kavuşmasını dileyerek, yapılacak kutlamalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın halkla beraber kutlamalarda olmasını umut ettiğini belirtti. [...]

Van’da Karşıyaka Şehitliğinde bulunan HPG ve YPG’lilerin cenazelerine yönelik polis saldırısı düzenlenen kitlesel meşaleli yürüyüşle protesto edildi. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+