Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Amed-Urfa karayolunda meydana gelen trafik kazasında, Alman arkeolog hayatını kaybetti.

Alınan bilgilere göre, Arkeolog Werner Herbert Schnuchel'in (69) kullandığı 51 EE 728 plakalı otomobil,  Urfa-Amed karayolunun 30'uncu kilometresinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi.

Schnuchel, olay yerinde hayatını kaybetti. Schnuchel'in cesedi,  Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastane morguna kaldırıldı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Diyarbakır'daki Dibistana Seretayî a Ferzad Kemangar-Ferzad Kemanger İlkokulu'nun savcılık kararı doğrultusunda mühürlenmesinin ardından Kürtçe eğitim vermek üzere açılan iki okuldan biri olan Şırnak Cizre'deki Dibistana Seretayî a Berîvan-Berivan İlkokulu'nun kapısına da sabaha karşı okulda kimse yokken mühür vuruldu. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Diyarbakır'daki Dibistana Seretayî a Ferzad Kemangar-Ferzad Kemanger İlkokulu'nun savcılık kararı doğrultusunda mühürlenmesinin ardından Kürtçe eğitim vermek üzere açılan iki okuldan biri olan Şırnak Silopi'deki Dibistana Seretayî a Berîvan-Berivan İlkokulu'nun kapısına da sabaha karşı okulda kimse yokken mühür vuruldu.

Kürtçe eğitim hakkının devlet tarafından kabul edilmemesi üzerine Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta Kürtçe eğitim vermek üzere KURDİ-DER, MAPER ve Eğitim Sen tarafından açılan okulların kapısına bir bir mühür vurulmaya başlandı. [...]

Amed’de Ferzad Kemangar İlkokulunu mühürleyen Türk polisi, sabah saatlerinde Berivan İlkokulu’nu da mühürleyerek Üveyş Ana İlkokulunu ise işgal etti.

Kürtçe eğitim hakkının devlet tarafından kabul edilmemesi üzerine Amed, Hakkari ve Şırnak'ta Kürtçe eğitim vermek üzere KURDİ-DER, MAPER ve Eğitim Sen tarafından açılan okulların kapısına bir bir mühür vurulmaya başlandı. [...]

İHD Mardin Şubesi, 1990’lı yıllarda yaşanan kayıplar, köy boşaltmalar ve cinayetlerden dolayı Mardin’de görev yapan JİTEM üyelerine dava açtı. Dava 28 Kasım 2014’te Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi yaptığı yazılı açıklamada, 1990 yıllarında yaşanan zorla kayıplara, köy boşaltmalara ve cinayetlere ilişkin Mardin ilçelerinde görev yapan JİTEM üyelerine ilişkin dava açtıklarını kaydetti. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+