Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Almanya Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag, Güney Kürdistan'a silah verilmesi konusunu tartışmak için 1 Eylül günü olağanüstü bir oturum yapacak.

Alman haber ajansı DPA'nın parlamento kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, IŞİD tehdidi karşısında gündeme gelen Kürtlere silah verilmesi konusunda parlamento olağanüstü bir oturum yapacak.  Parlamenterler 1 Eylül günü bir araya gelerek, konuyu tartışacak.

Alman Başbakan Angela Merrkel'in olağanüstü oturumda Güney Kürdistan'a silah teslimatı dahil yardım yapılması yönündeki hükümet kararını savunması bekleniyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Bu hafta 1'i yerli 6 yeni film vizyona girdi.

Bu hafta vizyona giren 1'i yerli 6 sinema filmi sinemaseverlerle buluşuyor. Sinemaseverleri bekleyen filmlerin başında serinin ikinci filmi olan Sin City (Günay Şehri) geliyor. Vizyondaki tek Türkiye yapımı olan ve yönetmenliğini Umut Dağ'ın yaptığı Betondaki Çatlaklar filmi ise cezaevinden çıkmış bir babanın oğluyla olan ilişkisini anlatıyor. [...]

Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Belediye Meclisi'nin 10 Temmuz 2014 tarihinde oy çokluğuyla kabul ettiği "eş başkanlık" sisteminin iptaline ilişkin Valilik tarafından açılan davaya tepki göstererek, “Valiliğin eş başkanlığı dava etmesi bizi yolumuzdan alı koyamaz. Karar ne olursa olsun bu sistemi uygulatmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve çözüm sürecinin ilerlediği bir zaman diliminde davanın açılmış olması sürece bir komplodur. Valiliğin kararını kınıyoruz” dedi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika'daki Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 427'ye yükseldiğini bildirdi. 

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 19-20 Ağustos arasında Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya'da 142 yeni Ebola vakası tespit edildi ve 77 kişi hayatını kaybetti. 
Buna göre, Liberya'da 110 yeni vaka 48 ölüm, Gine'de 28 yeni vaka 10 ölüm, Sierra Leone'de 3 yeni vaka 18 ölüm, Nijerya'da 1 yeni vaka 1 ölüm görüldü. Böylece, 20 Ağustos'a kadar 2 bin 615 yeni Ebola vakası tespit edilmiş ve bin 427 kişi bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetmiş oldu. [...]

MARDİN (DİHA) - Rojava'da IŞİD çeteleri girdiği çatışmada 10 arkadaşı ile birlikte yaşamını yitiren YPG'li Hasan Durmaz (Bager Barman), Mardin'in Savur ilçesine bağlı Barman köyünde dün gece yarısı toprağa verildi. Durmaz için ailesinin yaktığı ağıtlar, törene katılan binlerce yurttaşı duygulandırdı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+