Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Birçok merkezde bir araya gelen kadınlar, 25 Ksım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününde meydanlardaydı. Onbinlerce kadın erkek egemen sisteme ve şiddete karşı eylemdeydi.

AMED

Amed’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde binlerce kadın, erkek egemen sisteme karşı Koşuyolu Parkı'ndan İstasyon Meydanı'na yürüdü. İstasyon Meydanı'na gelen binlerce kadın özgürlük ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. [...]

DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışma yaşamını yitiren Habibe Özbey (Viyan Serhet) vê Sedat Topçu (Raman) şahsında Kobanê hayatlarını kaybeden YPG/YPJ savaşçıları anıldı.

Almanya’nın Essen kentinde Habibe Özbey (Viyan Serhet) vê Sedat Topçu (Raman) şahsında Kobanê’da yaşamını yitiren YPG/YPJ savaşçıları yapılan bir törenle anıldı.

Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM) binasında yapılan anmaya çok sayıda kişi katıldı. [...]

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölge ilan ettiği alanlara Türkiye’nin direkt müdahalesi ile gerilen atmosfer sivilleri etkiliyor. Kıbrıs’ın Limasol Limanı’nda görülen denizaltı paniğe neden oldu.

Politis gazetesi, Limasol Limanı yakınlarında sabah 09:00 sularında, yüzeye çıkan denizaltının paniğe neden olduğunu ancak geminin UNIFIL olarak bilinen BM Lübnan Barış Gücü’ne bağlı Alman denizaltısı olduğunun anlaşıldığını yazdı. Türk ordusuna ait savaş gemilerinin, deniz altı araştırmalarına koruma sağlama adı altında girdikleri Kıbrıs Cumhuriyeti deniz sınırlarında gerginlik yaratmaya devam ediyor. [...]

Dünyada etkili Şii din alimlerini bir araya getiren ve İran’ın Kum kentinde yapılan, “İslam Ulemaları Açısından Radikal ve Tekfirci Akımlar Kongresi”nde konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, DAİŞ’in Müslüman toplumunu İslam adına dağıtmak için ortaya çıktığını söyledi.

Iraklı Bakan İbrahim Caferi, DAİŞ çetelerinin global bir tehlike olduğuna dikkat çektiği konuşmasında tehdidin tüm Müslümanları kapsadığını vurguladı. İbrahim Caferi; “DAİŞ unsurları İslam adı altında her cinayeti işlemektedir. Bilmeliyiz ki ilahî ve büyük ulemalar tüm dünya kamuoyunu aydınlatmalı ve gerçek İslam’ı tanıtmalıdır. Bugün Irak şehirlerinde birçok cinayetler işlenmiştir. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+