Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, İzmir'de konuştu - Video


Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

TEKİRDAĞ (DİHA) - Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde boşanmak üzere olan eşiyle yolda karşılaşan Bülent H, eşi Cahide H'yi sokak ortasında bıçakla rehin aldı.

Edinilen bilgilere göre, birbirleriyle boşanma sürecinde olan Bülent H, ile eşi Cahide H. Omurtak Caddesi Cumhuriyet Meydanı'nda karşılaştı. Karşılaşmaları üzerine çiftin arasında yaşanan tartışma sonrası Bülent H. eşini bıçakla rehin aldı.
Daha sonra taksi çağrılmasını isteyen Bülent H, eve gideceğini söyledi. Uzun süren ikna çabası sonrasında bıçağı polise veren Bülent H, eşiyle birlikte Cumhuriyet Polis Merkezi'ne götürüldü. [...]

- Saldırı ve ambargoyla teslim alınmak istenen Rojava Devrimi'nde halk her alanda kurduğu komünlerle, ablukaya karşı koyuyor. Komünler temelinde örgütlenen halk, kendi savunmasını yaparken, ekonomik sorunlarına da çözüm üretiyor.

- Türk ordusunun Kilis-Afrin sınırına askeri yığınak yaptığı, bununla birlikte Azaz sınır kapısından gece saatlerinde çok sayıda silah ve militanı Suryie’ye gönderdiği bildirildi. Türk ordusu dün öğle saatlerinde sınır köyelri ve karakollarına en az altı tank ve çok sayıda uçaksavar yerleştirdi.

- Rojava’nın Kobanê kantonunda IŞİD’e bağlı çeteler ile YPG-YPJ güçleri arasında yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek. [...]

ERDOĞAN ALTAN


HABER MERKEZİ (DİHA) - Rojava Devrimi'ni 2'inci yıldönümünde devrimin doğduğu yer olan Kobanê Kantonu'na saldıran çeteci IŞİD güçlerinin batı, doğu ve güneyden başlattığı saldırılar kuzey Kürtlerini ayağa kaldırdı. [...]

HÜLYA EMEÇ

VAN (DİHA)
- Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emri ile kurşuna dizilen Özalpli 33 sivilin katlinin üzerinden 71 yılı geçti. Katliamı "rivayet" olmaması için kitaba döken Gazeteci Yazar Günay Aslan, katliamın ardından "Muğlalı Sendromu" diye bir olgunun ortaya çıktığını ifade ederek o günden sonra Kürtlere karşı suç işleyen hiçbir polis ve askerin yargılanmadığına dikkat çekti.

Van'ın Özalp ilçesinin İran sınırında 71 yıl önce 3. Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı tarafından 33 köylü kurşuna dizilerek katledildi. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+