Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Bingöl Emniyet Müdürü'ne yönelik silahlı saldırı ve sonrasında olayın faili oldukları gerekçesiyle Genç İlçesi’nde 4 kişinin yargısız infaz edilmesi olaylarını incelemek üzere kente gelen HDP heyeti, Bingöl Barosu ve İHD yöneticileri ile görüştü. Temaslarına ilişkin konuşan HDP Milletvekili Selma Irmak, "İki ayrı olay yaşanıyor ve bu olaylar bilinçli bir şekilde birleştiriliyor ”dedi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da, Kobanê protestoları sonrası başlatılan yapılan baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı yapılmak istenen yürüyüş, polis tarafından engellendi. DBP İl Örgütü önünde başlanmak istenen yürüyüşe izin verilmemesi üzerine kitle oturma eylemine geçerek polisi protesto etmeye başladı.

Kobanê protestoları sonrası polis tarafından yapılan baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı Diyarbakır'da DBP İl Örgütü binasından DTK binası'na kadar yapılmak istenen yürüyüş polis engeline takıldı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+