Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

İSTANBUL (DİHA) - TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, 3-4 Eylül tarihleri arasında yapacakları Ankara ziyareti kapsamında HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ı da ziyaret edecek.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 3-4 Eylül tarihleri arasında Ankara'ya giderek kimi temaslarda bulunacak. TÜSİAD heyeti, ziyaret programları kapsamında HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile görüşmeler gerçekleştirecek. [...]

Soma'da yaşamını yitiren maden işçisi Metin Keskin'in cenazesi otopsi için İzmir'e sevk edildi.

Soma İmbat Madencilik'te çalışan Metin Keskin, bu sabah vardiyasında kömürün hızlı taşınmasından dolayı vagonla direk arasına sıkışarak iş cinayetinde yaşamını yitirmişti. Keskin'in cenazesi Soma Devlet Hastanesi'nden otopsi yapılmak üzere İzmir'e sevk edildi. [...]

Geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitiren PKK’li tutsak Yaşar Dere, memleketi Maraş’ın Elbistan içlesinde Katsal köyünde toprağa verildi.

İzmir Şakran F Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirerek, yaşamını yitiren PKK’li tutsak Yaşar Dere, memleketinde son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir'deki Şakran F Tipi Cezaevi'nde dün geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitiren PKK'li tutsak Yaşar Dere'nin cenazesi, dün Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınması sonrası defnedilmek üzere Maraş'ın Elbistan ilçesine doğru yola çıkarıldı. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+