Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Batı Kürdistan'ın Kobani kenti ile sınırı olan Birecik'in Ziyaret köyünde dayanışma çadırlarının devlet güçleri tarafından yakılması ardından başlayan nöbet eylemi sürüyor. Nöbet eylemini ziyaret eden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kardeşine göre, Öcalan çadır eylemlerine yönelik devletin saldırgan tutumunun kabul edilemeyeceği tepkisinde bulundu. [...]

Kürdistan’da derin devlet yapılanması olan JİTEM’in köy baskınları ve faili meçhul cinayetlerinin yaşandığı dönemde PKK saflarına katılan Fetih Duman (Hayrı Munzur) 17 Ocak 1999 yılında Hazro’da 3 arkadaşı ile çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Kendisi henüz 3 aylık iken PKK saflarına katılan babasının yolunu gözleyen Berfin Duman’ın 21 yılık özlemi, Hazro mezarlığında son buldu. [...]

Bitlis’in Tatvan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü, 1 kişi de ağır yaralandı. 

Alınan bilgilere göre, Bitlis istikametinden Tatvan istikametine doğru seyir halinde olan F. A. Yönetimindeki 01 FA 986 plakalı kamyon, aynı yöne giden ve sürücüsü belirlenemeyen 73 KC 710 plakalı otomobil ile Bitlis-Tatvan-Ahlat yol ayrımında çarpıştı.

Çarpışmanın etkisiyle metrelerce sürüklenip takla atan otomobildeki 6 kişi yol kenarına savruldu. [...]

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, korucu Kemal Karakayalı'nın isminin bir okula verilmesini gündeme getirerek, soruşturma istedi. 

Urfa'nın Siverek İlçesi'nde 1993 yılında korucu olan Kemal Karakayalı ve yine üç korucu arkadaşının trafik kazası sonucu yaşamlarını yitirdiklerini hatırlatan Ayhan, "Yöre halkının anlatımlarına göre Kemal KARAKAYALI ve üç korucu bir kadını zorla arabaya bindirerek kaçırdıkları iddia edilmektedir. Durumu fark eden kadın direksiyona atılarak kazaya sebebiyet verir. Kazada Kemal KARAKAYALI, üç korucu arkadaşı ve kadın yaşamlarını yitirirler" diye hatırlattı. [...]

Anayasa Mahkemesi, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yavaş’ın seçim sonuçlarına yönelik yaptığı itirazı reddetti. Mahkeme, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamayacağına ilişkin itiraz ile Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın başvurusuna da olumsuz yanıt verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+