Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

EFRÎN – Dêwanê köyü ile Atmê kasabasında YPG/YPJ güçleri ile El-Nusra çeteleri arasında çatışmalar yer yer devam ediyor.

Efrîn’in Cindirês ilçesine bağlı Dêwanê köyüne 30 Temmuz’da El-Nusra çetelerinin sivil halka saldırıları ile başlayan YPG/YPJ güçleri ile çeteler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar Dêwanê köyü ile Atmê kasabasında boy verirken, yer yer devam eden çatışmalar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılamadı. [...]

Almanya’da bu yılın başından itibaren yapılan iltica başvuruları 200 bini geçerken, şimdiden geçen yılın toplamı aşılmış durumda. Mülteci sayısının artmasıyla birlikte ortaya çıkan ciddi barınma sorunuyla birlikte mülteci yurtlarında yaşanan olaylar da artıyor.

Çoğunluğu krizlerden etkilenen ülkelerden gelen mültecilerin yaşadığı psikolojik sorunların etkili olduğu belirtilirken, mültecilerin insani koşullarda barınmasının sağlanmasına yönelik çabalar sonuç vermiyor.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, sadece geçtiğimiz hafta içinde birçok mülteci yurdunda kavgalar yaşandı. [...]

Fransa'nin Valance kentinde Suruç Katliamı ve AKP'nin savaş politikası protesto edildi.
Place de République la Mairie'de düzenlenen ve göçmenlerle dayanışma derneği Association de Solidarité avec toutes les immigrés (ASTI) ile birçok anarşist grubun organize ettiği eyleme Kürtler ve Alevi Kültür Merkezi de katılarak destek verdi.

'AKP VE NATO DAİŞ'İ DESTEKLEDİ'

Basın açıklamasında, HDP'nin 7 Haziran'daki başarısıyla barış ve demokrasinin partisi olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi. [...]

DİYARBAKIR(DİHA)- Diyarbakır Silvan'da Diyarbakır Caddesi üzerinde bisiklet kullanırken arabanın çarpması sonucu Yusuf Toraman (13) adlı çocuk yaralandı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Yüksek Mahallesi Diyarbakır Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında Yusuf Toraman (13) adlı çocuk yaralandı. Edinilen bilgilere göre cadde üzerinde bisikletle dolaşan Toraman'a arabanın arkadan çarpması sonucu ağır bir şekilde yaralandı. Silvan Devlet Hastanesi Acil Polikliniğine kaldırılan Toraman'ın kalbinin durduğu yapılan müdahele ile yeniden kalbinin çalıştırıldığı ve yaralarının sarılarak Diyarbakır'a sevk edildiği öğrenildi.

Toraman'ın durumunun kritik olduğu belirtildi. [...]

Başbakan Ahmet Davutoğlu yürüttüğü topyekün saldırı operasyonlarına karşı Kürtlerin direniş eylemleri yapıyor olmalarına bakarak “Şaşırdığını” ima ediyor, biz de Ahmet Davutoğlu’nun neden şaşkınlık duyduğuna bakarak şaşırıyoruz. 

Zira Ahmet Davutoğlu’nun yeni talimatını verdiği savaş otuz beş yıldır sürüyor ve Kürtler de otuz beş yıldır bu savaşın bir tarafı olarak eylem yapıyor. Bu konuda zindanda direndiler, dağda direndiler. Gerilla ordusu yaptılar, serhildana kalktılar. PKK ise tüm bu direnişlerin adı ve örgütsel kimliği oldu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+