Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

URFA (DİHA) - Daily Telegraph gazetesinin, "IŞİD Urfa'da operasyon yaptı" haberine dair açıklama yapan Urfa Emniyet Müdürlüğü, Suriyeli muhalif Thurvar Rakka örgütü komutanı Ebu İsa'nın yaralı olduğunu, ancak olayın IŞİD ile alakasının olmadığını savundu.

Daily Telegraph tarafından IŞİD çetelerinin Urfa'da Suriyeli muhalif Thuvar Rakka örgütü komutanı Ebu İsa'nın kaçırmak için operasyon yaptığı iddiasının ardından Urfa Emniyet Müdürlüğü yayınladığı açıklamada, haberi yalanlarken, açıklamanın devamında "Ebu İsa kaçırılma esnasında yaralandı" demesi dikkat çekti. [...]

İZMİR (DİHA) - Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi, köylerinde termik santral istemeyen Yırcalı köyü sakinlerine yönelik şiddeti kınadı.

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (YSKP) tarafından yapılan yazılı açıklama ile köylerinde 3. termik santral yapımına karşı çıkan Soma'ya bağlı Yırcalı köylülerine yönelik özel güvenlik şirketi tarafından uygulanan şiddet kınandı. Açıkalamada, "Yırcalılar yaşam alanlarını kaybedip bir de kömür ocağında ya da termik santralde çalışmaya mahkûm olmamak için direniyorlar. Kömür madenlerinde karanlığa gömülen 301 Somalının kaderine ortak olmak istemiyorlar" denildi. [...]

İSTANBUL(DİHA) - Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz de akşam saatlerinde başlayıp 3 gün boyunca etkisini sürdürecek fırtına ve kuvvetli yağış için alarm verildi.

Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz de akşam saatlerinde başlayıp 3 gün boyunca etkisini sürdürecek fırtına ve kuvvetli yağış için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alarm verildi. Saat 18.00'da başlaması beklenen fırtınanın Pazartesi öğleden sonra etkisini kaybetmesi beklendiği belirtildi.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da fırtına için uyarı yapıldı. [...]

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Leyla Muhamed ve YPG savaşçıları Abdullah Reşat, Delil Ahmet, Mihemed Nebi Sadık (Selim Ali) ile Muhamed Duman, Suruç'ta sınır nöbeti tutan binlerce kişi tarafından toprağa verdi.

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren savaşçılar Urfa Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işleminden sonra Suruç Devlet Hastanesi morguna getirildi. Cenazeler, HDP milletvekilleri Gülser Yıldırım, Sabahat Tuncel, Faysal Sarıyıldız ve İbrahim Ayhan'ın ile sınırda direniş nöbeti tutan halkın da aralarında bulunduğu binlerce kişi tarafından hastane morgundan alındı. [...]

Kobanê direnişine destek amacıyla açıklama yapan Ölüm Orucu Gazileri, "Engellerimiz olmasaydı bugün burada değil, Kobanê'ye devrim savunmasına giderdik" dedi.

Ölüm Orucu Gazileri (Wernike Korsakoflar), Kobanê direnişine destek vermek için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Ölüm Orucu Gazileri adına açıklama yapan Mustafa Yaşar, Rojava devrimini hazmedemeyen devletlerin, Ortadoğu halklarına yönelik katliamlara sessiz kaldıklarını söyledi. AKP hükümetinin Kobane ile dayanışma amacıyla sokağa çıkanlar için daha ağır yasalar çıkarma telaşı içinde olduğunu belirtti. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+