Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

Uluslararası Komplo’nun 17’inci yıl dönümü Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar tarafından çeşitli eylemlerle protesto ediliyor. Avrupa’nın ülkesinde Kürdistanlılar iki günlük uzun yürüyüşlerle Öcalan’ın özgürlüğünü talep ederken, tecridi de protesto ediyor.

Belçika’nın Leuven kentinden başlayan uzun yürüyüş de Brüksel’de yarın sona erecek. KCD-E ve TJKE öncülüğünde yapılan yürüyüşe yaklaşık 300 Kürdistanlı, SKB ve Emek ve Özgürlük Cephesi üyesi katıldı. Bugün sabah saat 10:00’da Leuven’de başlayan yürüyüş Nossegem’e kadar sürdü. [...]

"Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü" şiarıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a dönük Uluslararası Komplo'nun protesto edileceği yürüyüş, bugün saat 10.30'da Haupwache Meydanı'nda başladı.

Demokratik Kürt Toplum merkezi Öncülüğünde düzenlenen yürüşe Frankfurt, Gissen ve Hanau'da yaşayan Kürdistanlılar katıldı. "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yapılan Uluslararası Komplo'yu kınıyoruz" pankartı eşliğinde yürüyen kitle, sık sık 'Katil AKP', 'Katil Erdoğan', 'Biji berxwedana Cizire' sloganlarını attı. Kürdistanlılar bugün 20 kilometre yürüyerek Hoffhaim beldesine ulaşacak. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul Şişli'deki bir evde Ermeni asıllı Hagop Demirci (79) ile Seta Ayda Demirci'yi (87) domuz bağıyla bağlayarak ev soydukları belirtilen 8 şüpheli yakalandı.

Şişli Cumhuriyet Caddesi üzerinde 85 numaralı binadaki bir eve geçtiğimiz günlerde giren kişiler, evde yaşayan Ermeni asıllı Hagop Demirci (79) ile Seta Ayda Demirci'yi (87) domuz bağıyla bağlamıştı. Evdeki işçinin ev sahiplerine ulaşamaması üzerine polis ve itfaiyenin girdiği evde domuz bağıyla bağlanan Hagop Demirci hayatını kaybetmişti. Eşi ise koma halinde hastaneye kaldırılmıştı. Olayın ardından soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, olayı gerçekleştiren kişileri tespit etti. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf