Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

ANKARA (DİHA) - Silvan girişinde bekledikleri sırada yüzlerce özel hareket polisinin saldırısına uğradıklarını ve ölümle tehdit edildiklerini belirten Silvan heyeti, ikinci "Türkün gücünü göreceksiniz" olayını yaşadıklarını ve DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek'i öldürmek için polislerin arkasından ateş ettiğini aktardı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, dün Silvan'da özel harekat polislerinin saldırıları sırasında yaşadıklarına ilişkin "İkinci 'Türkün gücünü göreceksiniz' olayı" başlıklı yazılı açıklama yayınladı. [...]

4 yıl aradan sonra Girê Spî (Tel Abyad) ve çevresinde 122 okul 7 bin 500 öğrenci için kapılarını açtı.

Girê Spî Rûspîler (kanaat önderleri) Meclisi ve Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) 6 Eylül 2015’te gerçekleşen toplantı sonucunda eğitim komitesi oluşturuldu. Komite ilk olarak okulların yeniden açılması, öğretmen ataması ve öğrenci kayıt işlemlerine başladı.

Bugün 122 okulun kapıları öğrenciler için açıldı. Serzorî, Eyîn El- Arûs ve Ehmediyê köylerindeki okullar ise DAIŞ tarafından daha önce yakıldığı için henüz açılamadı. [...]

JINHA

AMED - Silvan Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Silvan'da halka doğru bilgi ulaştırmak için bölgede bulunan gazeteciler hakkında arama kararı çıkartıldı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 3 gündür süren sokağa çıkma yasağına rağmen halk direnişe devam ediyor. Tekel, Mescit, Konak, Feridun ve Bağlar Mahalleleri polis ve özel harekat timlerinin ablukası altında. Sabah saatlerinde başlayan ev baskınları sırasında 2 basın çalışanı gözaltına alınırken, Silvan Emniyet Müdürlüğü tarafından edinilen bilgiye göre ilçede bulunan tüm gazetecilerin gözaltına alınacağı bildirildi. [...]

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından yayınlanan bildiride kapitalist modernite güçlerinin DAİŞ gibi karanlık güçler ve ulus devletler ile kadın ve halklar dinamizmini boğmaya çalıştığı belirtilerek “Kapitalist modernite tarafından eskisi gibi yönetilemez hale gelen kadınlar ve halklar kendi yaşamları ve kaderleri üzerinde söz sahibi olmak istemekte sadece söz sahibi olmak değil yaşam hakkı ve sürekliliği için talep eden değil en etkin mücadele kararlılığını da sergilemektedir. Kobani direniş süreci bunun en somut ifadesi olmak kadar dünya çapında yeni bir toplumsal mücadele umudu ve direniş çizgisini kararlı bir biçimde sergilemiştir. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Silvan'da özel harekat timlerinin desteği ile ev ve belediyenin bahçesine yapılan baskında aralarında Özgür Gün Tv çalışanı Murat Demir, muhabirimiz Serhat Yüce, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çalışanı Faysal Aksu ile Silvan Belediye encümeni Kerem Yılmaz'ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı ile birlikte polislerin ablukası ve saldırıları aralıksız devam ediyor. Sabah erken saatlerden itibaren özel harekat polisleri tarafından ilçe genelinde evlere operasyon yapıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf