Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

Irak ordusu ülkenin güney batısındaki bir sektörde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) noktalarını bombaladı. Saldırıda 3'ü sivil en az 17 kişinin öldüğü bildirildi.

AFP'ye bilgi veren bölgedeki bir aşiret şefi olan Şeyh Muhammed El Canabi, bombardımanın yerel saatle 01.00 sıralarında Bağdat'ın 60 km güney batısındaki Fadıliye sektörünü hedef aldığını söyledi. Irak ordusu da bombardımanı doğruladı.

Canabi'ye göre ölenler arasında iki kadın ve bir çocuk da bulunuyor. Bu bilançonun bir doktor tarafından da doğrulandığı bildirildi. Toplam 17 kişi ölürken, 12 kişi de yaralandı. [...]

MARAŞ (DİHA)- Maraş'ın Elbistan İlçesi'nde Sev-Der tarafından Paris'te katledilen 3 Kürt kadınından Fidan Doğan'ın anısına atfedilen Sev-Der Halk Festivali'nin son gününde binlerce yurttaş Fidan Doğan için Kantarma Köyü'nde bir araya geldi. [...]

HASEKE (DİHA) - IŞİD çetelerinin Haseke'ye attığı toplardan ikisinin buğday ambarına düşmesi sonucu çıkan yangında tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi.

Kobenê kantonuna saldırılarından bir sonuç elde edemeyen IŞİD çete üyeleri bu kez Haseke'ye saldırdı. Öğlen saatlerinde atılan 7 top mermisinden ikisinin buğday deposuna düşmesi sonucu tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi. [...]

Hakkari’de 18 Temmuz’da iki aşiret mensubu gençler arasında çıkan tartışmanın çatışmaya dönüşerek kentte gelişen olayları sonlandırmak için DTK ve DBP heyetlerinin yaptığı arabulucuk sonucu iki aşiret üyeleri dün akşam iftar yemeğinde bir araya gelerek barıştılar. [...]

BURSA(DİHA) - Bursa'da düzenlenen bayram töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kadınları "iffet" ve "haya" sembolü olarak gören AKP'nin kadına bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Arınç, "Kadın iffetli olacak. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP Bursa İl Örgütü'nün Merinos Parkı'nda düzenlediği bayram töreninde konuştu. Son zamanlarda Türkiye'de "ahlaki çöküntü"nün yaşandığını öne süren Arınç, kadınları "iffet" ve "haya" sembolü olarak gören AKP'nin kadına bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Arınç, "Kadın iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+