Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

Cezaa’da aldığı büyük darbeyi hazmedemeyen IŞİD çetelerinin Şengal’in Sinone dışındaki bazı noktalarda birkaç evi ateşe verdiği ilçe merkezinde ise herhangi bir yakma olayının yaşanmadığı bildirildi.

Yerel kaynaklar bugün IŞİD çetelerinin Şengal’in kuzeyinde bulunan Sinone ilçesini ateşe verdiği yönünde bir bilgi geçmişti. Ancak daha sonra çetelerin Sinone’nin dışında bulunan birkaç noktada bazı evleri ateşe verdiği bilgisi geldi.

İlçenin uzağından görülen dumanların bu yangınlardan kaynaklandığı haber veriliyor. [...]

Siirt’te Türk askerlerinin vahşice tahrip ettiği gerilla mezarlığının yeniden kurulması ve korunması için yüzlerce kişi nöbet tutmaya başladı.

Batman'ın Hasankeyf İlçesi ile Siirt arasında bulunan Siirt'e bağlı Şemsê Köyünde bölgede çeşitli tarihlerde yaşamlarını yitiren PKK gerillaları için yapımına başlanan "Şehitlik" bu sabah saat 07.00 sularında 2 kepçe ve 50 tane zırhlı araç ile bölgeye gelen askerler tarafından tahrip edildi. Askeri helikopterlerin de havadan destek verdiği operasyon sonucunda "Şehitliğin" bütün duvarları yerle bir edildi. [...]

YPG Basın Merkezi, Cezaa bölgesinde IŞİD çetelerine yönelik düzenledikleri operasyonlarda iki köyü daha kurtardıklarını açıklarken, Kobanê bölgesinde de 10 çete üyesinin öldürüldüğünü bildirdi.

YPG Basın Merkezi, Cezae bölgesinde son olarak kurtarılan iki köy ve Kobanê bölgesindeki çatışmalara ilişkin bilgi verdi.

Baısın Merkezi, “Cezaa merkez ve çevresine yönelik DAIŞ (IŞİD) çetelerinin 19 Ağustos günü başlattığı saldırılara karşı geliştirilen Cezaa Direniş Hamlesi çerçevesinde 28-29 Ağustos gecesi Cezaa bölgesinde güçlerimizin başlattığı operasyon devam etmektedir. [...]

 

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İzmir'de yürüyüş düzenlendi. Kitle, barış talebini haykırdı. Yürüyüş sırasında taşınan Öcalan posterine tepki gösteren bir grubun provokasyon girişimi kitlenin sağduyusu sayesinde olaysız atlatıldı.

Basmane Meydanı'nda bir araya gelen İzmir 1 Eylül Barış Platformu, "Yaşasın Halkların Eşitliği ve Dayanışması" yazan pankart açarak Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca 'barış' talepli sloganlar atıldı. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+