Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

17 Haziran 26 Ağustos tarihleri arasında yaşanılan çatışmalı süreç ve siyasi soykırım operasyonlarının bilançosunu paylayan HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 72 günde 78 sivil yaşamını yitirdiğini, gözaltına alınan bin 628 kişiden 298'i tutuklandığını belirtti. 

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 17 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında polis tarafında katledilen siviller, gözaltı ve tutuklama operasyonları ile HDP'ye dönük saldırıların detaylarının yer aldığı bilançoyu kamuoyu ile paylaştı. [...]

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili açılan davanın 3'üncü duruşmasının son oturumunda ara karar açıklandı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek, Soma A.Ş.'nin sahibi Alp Gürkan'ın yargılanması için verilen dilekçenin ise savcılığa gönderilmesine karar verdi. Madenden sağ kurtulan tüm mağdur işçileri 13 Ekim'de ifade vermeye çağıran avukat Selçuk Kozağaçlı, "Gelin doğruyu söyleyin" dedi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul İl Örgütü, Yüksekova ve Cizre'de sivillerin polisler tarafından katledilmesini protesto etti.

HDP İstanbul İl Örgütü'nün çağrısıyla devletin Yüksekova ve Cizre'de gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek amacıyla Tünel'den Galatasaray Lisesi önüne kadar yapmak istediği yürüyüş polis engeline takıldı. [...]

ŞIRNAK(DİHA) - Cizre'de katledilen 2'si çocuk 4 kişinin toprağa verilmesi ardından HDP milletvekillerinin de içinde bulunduğu binlerce kişi Cizre Hükümet Konağı'na yürüyerek, katliam politikalarını protesto etti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün polis ve asker tarafından katledilen Baran Çağlı (7), Emin Yanaş (10), Eyüp Ergen (32) ve Mesut Sanrı'nın (35) on binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. [...]

ANKARA (DİHA) - Üniversitelere ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 60 bin 674 kontenjan boşta kaldı.

Üniversitelerde lisans programlarında 25 bin 693, ön lisans programlarında 34 bin 981 olmak üzere toplam 60 bin 674 kontenjan boş kaldı. Ek yerleştirme sonucunda, lisans programlarının 40 bin 743 kontenjanına 15 bin 50, ön lisans programlarının 98 bin 778 kontenjanına 63 bin 797 aday yerleşti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+