Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

ANKARA (DİHA) - Grup toplantısında 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarına değinen Kılıçdaroğlu, "Eğer bu dosyada rüşvet ve yolsuzluk dolayısıyla bir delil yoksa emin olun dünyadaki başka hiçbir dosyada delil yoktur. Her şey var ama savcıya göre hiçbir şey yok. ‘Ayakkabı kutusu’ kamuya mal olan küçük bir alan ama asıl 247 milyar liralık bir yolsuzluk var" dedi. Kılıçdaroğlu, "Devletin çivisi çıktı" diye konuştu.

Grup toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'a seslenerek, "iktidar olduğunun farkında değil" dedi. [...]

YPG’nin Serêkaniyê’de DAİŞ çetelerine karşı başlattığı operasyonda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Ferdi Bayhan’ı binler son yolculuğuna uğurladı.

Rojava'nın Serêkaniyê kentinde, 15 Ekim'de DAİŞ çeteleriyle girdiği çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Ferdi Bayhan'ın (Rızgar Rojyar Jiyan) cenazesi binlerin katılımıyla toprağa verildi. Lice Devlet Hastanesi'nin morgundan alınan cenaze, binlerin katıldığı konvoyla Şehit Harun Şehitliği'ne getirildi. YPG bayrağına sarılı Bayhan'ın cenazesi mezarlık girişinde omuzlara alınarak, mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. [...]

Kobanê protestoları sırasında 3 kişinin hayatını kaybettiği 15 kişinin yaranıldığı Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesinin cadde ve sokakları, olaylar sonrası polis ve askerlerle doldu.

Kobanê'ye dönük katliam tehdidine karşı Kürdistan ve Türkiye kentlerinde sokaklara çıkan halkın tepkilerini gösterdiği protestolara yönelik Hizbullah ve polis-asker saldırıları üzerine çıkan olayların şiddeti bir şekilde yaşandığı merkezlerden biri Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesi oldu.

3 kişinin hayatını kaybettiği 15 kişinin ise yaralandığı olaylar nedeniyle ilçede çok sayıda özel hareket polisi ve asker sevkiyatı yapıldı. [...]

Danimarka Enhedslisten (Kızıl-Yeşil Birlik ) Milletvekili Nikolaj Villumsen, Türkiye’nin Kobanê tavrını eleştirerek, ”NATO askeri desteğini çekmeli. DAİŞ’e destek veren bir ülkeye çalışamayız ”dedi.

Danimarka’nın Enhedslisten (Kızıl-Yeşil Birlik ) Milletvekili Nikolaj Villumsen, yaptığı açıklama ile Türkiye’yi sert bir dille eleştirerek, NATO’dan çıkartılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin DAİŞ çeteleriyle iş birliği içerisinde olduğunu belirten Milletvekili Nikolaj Villumsen, “Türkiye Danimarka ile resmen kafa buluyor, ciddiye almıyor. Çünkü Lars Hedegaard'a saldıran Lübnanlı kişinin iadesini yapmayıp, serbest bırakmıştır. Onları koruyor ”dedi. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+