Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

YPG/YPJ Komutanı Meysa Ebdo, üçüncü ayına giren Kobanê'ye dönük saldırıya inanç, cesaret ve irade ile karşılık verdiklerini vurgulayarak “İnisiyatif bizde ama Kobanê'de tehlike devam ediyor” dedi. Ebdo nöbet eylemcilerini de selamlayarak onları direnişin bir parçası olarak gördüklerini ifade etti.

YPG/YPJ Komutanı Meysa Ebdo, Kobanê direnişinde gelinen son aşamayı, Burkan El Fırat ve Pêşmerge güçleri ile ilişkilerini ve direnişin kadın boyutunu ANF'ye değerlendirdi. [...]

Almanya’da artan mülteci sayısının yol açtığı ek giderlerin karşılanması için Federal hükümet ile eyaletler arasında uzlaşma sağlandı. Eyaletler, mültecilere yapacakları harcamalar için 2015 ve 2016 yılları için federal bütçeden 1 milyar euro yardım alacaklar.

Bu yılın sonuna kadar 200 bine yakın iltica başvurusunun beklendiği Almanya’da, mültecilerin barınma, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçları için yapılacak harcamalar konusunda Federal hükümet ile eyaletler arasındaki anlaşmazlık çözüldü. Federal bütçeden eyaletlere 2015 ve 2016 yıllarında yıllık 500 milyon aktarılacakken, bu miktarın yarısı 2020 yılına kadar tekrar geri ödenecek. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Nijerya'nın Kano kentindeki en büyük camilerden birinde, Cuma namazı sırasında gerçekleşen üç patlamada onlarca kişi yaşamını yitirdi.

İç karışıklıkların yaşandığı Nijerya'da, Kano kentinin en büyük camilerinden Merkez Cami'de Cuma namazı sırasında şiddetli patlamalar meydana geldi. Kano Emiri'nin sarayına çok yakın bir noktada bulunan camide, Kano Emiri'nin imamlık yaptığı belirtiliyor. Patlamada onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü, ancak saldırıyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Boko Haram örgütüne bağlı teröristler, Kuzey Nijerya’nın en büyük şehri Kano’yu 5 yıldır süren ayaklanmalar boyunca birkaç kez hedef almıştı. [...]

Amed'in Bağlar ilçesinde bulunan E Tipi Kapılı Cezaevi'ne el yapımı bomba atıldı. Saldırıda küçük çaplı maddi hasar meydana geldi. 

Alınan bilgiye göre Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi'nde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi'ne yüzleri kapalı 5-6 kişilik grup tarafından el yapımı bomba atıldı. Cezaevi ön nizamiyesi ile Emek Caddesi tarafındaki bahçesine düşen bombalar büyük gürültüyle patladı. Olaydan sonra bölgeye sevk edilen polis ekiplerinin, çevrede araştırma yaptığı ancak saldırganların izine rastlanmadığı öğrenildi. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+