Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 

Bağlar Belediyesi, Türkiye’nin dört bir yanında mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmasının önüne geçebilmek ve kadın istihdamını güçlendirmek için başlatmış olduğu sadece kadınların esnaflık yaptığı Gezici Pazar'a ilgi büyüyor.

Bağlar Belediyesi’nin kadın istihdamına yönelik çalışmalarından biri olan ve sadece kadın esnafların bulunduğu Gezici Pazar büyüyor. Bölgede bir ilki gerçekleştirerek sadece kadınların çalışabileceği pazarda onlarca mevsimlik tarım işçisi kadın da çalışıyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - 25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası ortaya çıkan yolsuzlukları Kadıköy'de protesto yürüyüşüne katıldıkları iddiasıyla darp edilerek gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 13 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında avukatlar müvekkillerinin sanık değil polis şiddeti mağduru olduğunu söyledi.

Aralarında bakan çocuklarının da bulunduğu kişilere yapılan 25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası ortaya çıkan yolsuzlukları Kadıköy'de protesto yürüyüşüne katıldıkları için haklarında "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet" ettikleri iddiasıyla dava açılan 13 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Türkiye Barış Meclisi tarafından, barış mücadelesi verenleri cesaretlendirmek ve umutlarını güçlendirmek amacıyla Orhan Doğan anısına verdiği "Orhan Doğan Barış Ödülü"nün ikincisi 21 Eylül'de düzenlenecek ödül töreniyle sahibine verilecek.

Türkiye Barış Meclisi tarafından (TBM), barış mücadelesi verenleri cesaretlendirmek ve umutlarını güçlendirmek amacıyla geçen yıl verilen "Orhan Doğan Barış Ödülü" bu yıl ikincisi sahibini bulacak. Siyasetçi, yazar, akademisyen gibi çeşitli çevrelerden davet edilen çok sayıda kişinin katılacağı ödül töreni, 21 Eylül Pazar Günü saat 20.00'de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Salonu'nda düzenlenecek. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari ve Yüksekova'daki sivil toplum örgütü ve siyasi parti yöneticileri, defalarca mühürlenmek istenen Dibistana Seretayî a Dayika Uveyş - Üveyş Ana İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+