Bala'da 'barış ve kardeşlik' şenliği

2013-08-22 08:32:04
Yazdir

BDP Bala İlçe Örgütü, ilk defa "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, çok güçlü bir şekilde yürütülen asimilasyona rağmen Orta Anadolu Kürtleri'nin kültür ve değerlerini korumayı başardıklarını belirterek, herkesi şenliklerine katılmaya davet etti.

BDP Bala İlçe Örgütü, Kesik Köprü Göl'ün yanında bulunan alanda 25 Ağustos Pazar günü "Barış ve Kardeşlik Şenliği" düzenleyecek. Şenlik hakkında bilgilendirmede bulunan BDP Ankara İl Örgütü Eş Başkanı Ahmet Aday, farklı tarihlerde ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı Bala'ya yoğun bir Kürt göçünün olduğunu ve bu nedenle şenliği burada yapma kararı aldıklarını belirtti. Kırşehir, Konya ve Ankara'da yaşayan başta Kürtler olmak üzere toplumun birçok kesimindeki yurttaşlara davetiye gönderdiklerini belirten Aday, barış süreci ve yaşanan son siyasi gelişmeler hakkında da görüş alış verişinde bulunacaklarını belirtti. Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin buraya çok uzun bir süreden beridir göç ettiklerini ve burada yaşamlarını sürdürdüklerini kaydeden Aday, "Buraya gelen Kürtler hepsi aynı tarihte gelmemiş. Tarihin değişik dönemlerinde buraya yerleşmişler. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle her yerde olduğu gibi burada da asimilasyon etkisini artıyor. Bu kadar yoğun bir asimilasyona rağmen buradaki Kürt halkı, dilini, kültürünü, değerlerini yaşıyor" diye konuştu. 

'Örgütlenme çalışmalarımız eksik'

Orta Anadolu'da yaşayan Kürtlerin, bölgede yaşayan yurtsever Kürt halkının bir parçası olduğunu vurgulayan Aday, "Kürdistan'ın dışındaki bölgelerde yaşadıkları için ekonomik olarak daha güçlü ve rahatlar. Kürdistan'da yaşanan sıkıntıları pratik olarak yaşamıyor olabilir; ancak belki partimizin de bu bölgeye verdiği önemde sorgulanabilir. Çalışmalarımız bu bölgede çok fazla yürütülemedi belki" dedi. Orta Anadolu'da örgütlenme çalışmalarının eksik olduğunu ve bu açığı da kapatmaya çalıştıklarını ifade eden Aday, "Daha önceki dönemlerde buralarda parti, gençlik, kadın çalışmaları yapılmamış. Bunun özeleştirisini veriyoruz" dedi. 

'İlerleyen yıllarda şenliği festivale dönüştüreceğiz'

Şenliğe Orta Anadolu'da yaşayan Kürtler başta olmak üzere sendika ve demokratik kesimleri davet ettiklerini belirten Aday, "Bizim davetimiz herkesedir. Çünkü, biz demokratik bir Türkiye ve Ortadoğu kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. Herkesin, aslında bizim bütün aktivitelirimize katılmalarını bekliyoruz. Biz sadece Kürtlere hitap etmiyoruz ve Kürtlerin partisi de değiliz. Biz, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'de herkesin öz değerleriyle yaşamasını sağlamaya çalışan ve bu konuda bedel ödeyen bir partiyiz" diye konuştu. Bala'da ilk defa halk şenliği gerçekleştirdiklerini aktaran Aday, "Şenlik, bir başlangıç itibariyle güzel. Halk, şenliğin yapılmasına olumlu yönde bir tepki veriyor. İlerleyen zamanlarda ise bu şenliği festivale dönüştüreceğiz" dedi. Pazar günü yapılacak şenliğe gelmek isteyen ve Ankara'da oturan yurttaşların BDP il ve ilçe binalarında önünde sabah saat 08.00'da otobüsle gideceklerini belirten Aday, Konya, Kırşehir gibi şehirlerde bulunanların ise bulundukları bölgede bulunan BDP İl ve İlçe binalarına gidip yardım alabileceklerini aktardı. Aday, Orta Anadolu'da yaşayan başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kesimleri şenliğe katılması için davet ettiğini belirtti. Ayrıca, Rojava'daki Kürtlere ilişkinde şenlikte yardım toplanılacağını aktardı. 

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora'nın da konuşmacı olarak katılacağı şenlikte, Kardeş Türküler, Kemalê Amed, Halit Bilgiç, Ergin Xelikan, Nevzat Tunç, Koma Awaz, Koma Serhat, Şevin Kurdî, Hozan Yado, Ozan Seed gibi sanatçı ve gruplar da şenlikte yer alacak. 

 
DAİŞ çetelerinin Felluce’de gerçekleştirdiği kadın katliamına ilişkin bir açıklama yapan KJK Koordinasyonu “Kölelik döneminde dahi yaşanmayan bu kadın vahşeti, dünya halkları ve kadınlar için isyan gerekçesidir. Bu katliamcı zihniyetin tetikçisi olan DAİŞ çetelerinin yarattığı toplu mezarlar, göçler ve katliamlar herkesi yakmadan kadınlar başta olmak üzere tüm halklar öz savunma ile bu vahşet ateşini söndürmelidir” dedi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan KJK Koordinasyonu, DAİŞ faşist çetelerinin eliyle ardı arkası kesilmeyen işgal ve vahşetlerle Kürdistan ve Ortadoğu’nun her yerinin ve her anının yeni bir vahşete gebe bırakılmak istendiği belirtti. [...]

HDP, cezaevlerine 19 Aralık 2000’de yapılan katliamın üzerinden 14 yıl geçtiği ve katliamın hala aydınlatılmadığını belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen, “19 Aralık 2000 yılında, Türkiye yakın tarihinin en kanlı cezaevi operasyonu yapıldı. F Tipi cezaevine geçişi sağlamak üzere aynı anda 20 cezaevinde gerçekleştirilen ve ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ adı verilen saldırıda 28’i tutsak, 32 kişi katledildi” dedi. [...]

Yüksekova Devlet Hastanesi'ne baskın yapan Polis, hastane aşçısı Abdurrahman Atlgan'ı gözaltına aldı. 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan Yüksekova Devlet Hastanesi'nde aşçı olarak çalışan Abdurrahman Atılgan, hastaneye yapılan baskınla gözaltına alındı. Polisler, hastanenin mutfak kısmında çalışan Atılgan'ı zorla dışarı çıkarıp gözaltına aldıktan sonra emniyet müdürlüğüne götürdü.
Arkadaşlarının zorla gözaltına alınmasını kınamak amacıyla SES Yüksekova Şubesi, saat 13.00'te hastane önünde basın açıklamasıyla yapacak. [...]

Güney Kürdistan bölgesinde çalışan bir şirkete ait 40 milyon Dolar’ın Silopi-Şırnak yolunda, biri özel harekat polisi üç kişi tarafından soyulmak istenmesini Meclis gündemine taşıyan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Ankara’daki yetkililerin olayın büyütülmemesi ve kayıtlara da adi bir olay olarak geçmesi için talimat verdiği iddia doğru mudur?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, aralarında özel harekat polisinin de olduğu bir çetenin yapmak istediği bir gasp dosyasının Ankara’daki bir talimatla kapatılmak istendiği yönündeki iddiayı Meclis gündemine taşıdı. Sarıyıldız, konu hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı soru önergesi verdi. [...]

Foto Galeri 2 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 [email protected]

Bestanuce1.comon Google+