HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

DEMİRTAŞ: HDP'NİN ROLÜ BÜYÜK

Toplantıda konuşan Demirtaş, Fischer'e parti politikalarını aktardıklarını belirtti. 
Demirtaş, HDP'nin Türkiye'de yeni kurulmasına rağmen önemli başarılara imza attığına dikkat çekerek, "Dolayısıyla partimizin özellikle Avrupa'da uluslararası kamuoyunda daha iyi tanınması için diplomatik görüşmeleri çok önemsiyoruz" diye ekledi. [...]

24 Temmuz’da gerçekleşen hava saldırıları ardından Türkiye’nin birçok yerinde halka yönelik başlatılan sistemli savaş sürerken, sınır hattında AKP’nin provokasyon arayışları devam ediyor. PKK ile mücadelede yıllar boyunca stratejik bir alan olarak adı öne çıkan Haftanin alanında yaşanan son gelişmeler buranın yeni bir karadan saldırının pilot bölgesi olabileceğini gösteriyor. İki haftadır Haftanin’e bağlı Şehit Kendal alanı olarak bilinen gerilla bölgesine yönelik gerçekleşen saldırılar, tam on gündür aralıksız devam eden keşif faaliyetleri, gerçekleşen askeri yığınak ve günlerdir devam eden çatışmalar, bunun göstergesi. [...]

Soma faciası ile ilgi açılan davanın duruşması, faciadan sağ kurtulan mağdur işçilerin ifadeleri ile devam etti. Duruşmada işçilerin ifadeleri, madendeki eksiklikleri bir bir ortaya koyarken, ifadesinde madende bir sıkıntı olmadığını ve her şeyin düzenli yürüdüğünü iddia eden Mehmet Çelik adlı işçiye tepki gösterildi. 

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 8'i tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 3. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde mağdur işçilerin ifadeleri ile devam etti. [...]

HDP'li milletvekilleri, devlet terörünün yaşandığı Yüksekova'ya ulaştı.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ve en az 4 kişinin polis tarafından katledildiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devlet terörü sürüyor. İlçede incelemelerde bulunmak isteyen HDP Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Nihat Akdoğan, HDP Van milletvekilleri Adem Geveri ve Tuğba Hezer ile HDP Ağrı Milletvekili Mehmet Emin İlhan'ın yer aldığı HDP heyeti, Yeniköprü kontrol noktasında askerler tarafından engellendi. 

5 milletvekili ve 5 yönetici, engele rağmen köy yollarını kullanarak ilçeye giriş yapabildi. [...]

Van’da DBP ve HDP il örgütleri tarafından İpekyolu ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde polisin baskılarını protesto etmek amacıyla yapılmak istenen basın açıklaması için toplanmaya başlayan kitleye, polis saldırdı.

Gaz bombaları ve plastik mermilerle yapılan müdahalede DİHA muhabiri Selman Keleş de kafasına isabet eden gaz bombası ile yaralandı. Polisin sert müdahalesi sonrası Karşıyaka, Şehit Fırat ve Xaçort mahallelerinde polis ile halk arasında çatışmalar başladı. Mahallelerde gerginlik devam ediyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+