PYD Lideri Müslim: PYD veya YPG olarak bizim Türk Askeri ile çatışma ile ilişkimiz yok- Video


HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ceylanpınar'da çıkan çatışmada öldürülen 3 askerin faillerinin bir an önce açığa çıkarılmasını istedi. Başbakan Erdoğan'ın  IŞİD'e verilen destek ile "savaş suçu işlediği"ni söyleyen Tanrıkulu, "IŞİD bütün gücünü Türkiye üzerinden Suriye'ye yığmıştır. Halen de Türkiye'de örgütlüdür. Merkezleri de Gaziantep'tedir. Orada küçük bir çocuğu dahi sorsanız bilir, hükümet de biliyor. Türkiye'de barışı sağlayacaksanız, ilk olarak IŞİD ile bağlarınızı kesmelisiniz" dedi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Zeytinburnu'nda 15-20 kişilik ülkücü bir grubun Kürt geçlerine saldırması sonucu Mardinli bir Kürt genci başına sert bir cismin isabet etmesi üzerine yaralandı.

Urfa'nın Ceylanpınar (Serêkaniyê Serxet) ilçesine bağlı Alıntepe (Elok) Mahallesi sınırında IŞİD çetelerince açıldığı belirtilen ateş sonucu 2 askerin yaşamını yitirmesi üzerine edinilen bilgilere göre, dün İstanbul Zeytinburnu'da 15-20 kişilik ülkücü bir gurup, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden yürüyüşe geçti. Bulvar Caddesi üzerinde yürüyen ülkücü gurup, Kürtlere yönelik ırkçı sloganlar atıp hakaretler savurunca o sırada yoldan geçen 3-4 Kürt genci, ırkçı guruba tepki gösterdi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Lice'de LPG yüklü tankerin devrilerek patlamasıyla yaşanan faciada yanarak yaralanan otobüs yolcularından Enver Durmuş (40) ile Mehdin Ok (40) yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı. Yaralı yurttaşlar, patlamadan sonra bir anda ateş topu arasında kaldıklarını ve can havliyle herkesin bir yerlere kaçıştığını belirtti. [...]

İSTANBUL (DİHA) - AKP ile cemaat arasında "Dershane" tartışmasıyla ortaya çıkan çatışma, operasyonlarla devam ediyor. "Casusluk" adıyla yapılan operasyonda 115 kişilik isim listesi bulunurken, cemaat tarafından kurulduğu iddia edilen "Tevhid Selam Kudüs Örgütü" yapılanmasının da 242 kişilik gözaltı listesi hazırladığı bilgisi medyada yer aldı. Sabah Gazetesi ise bugün ki, "Emniyete girildi sıra yargıda" manşetiyle, operasyonun yargıya sıçrayacağına işaret etti.

AKP ile cemaat arasında başlayan çatışma, yaklaşık bir yıl önce ilk olarak "dershane" tartışmaları ile somutlaşırken, cemaate yakın olduğu belirtilen polis ve amirlere yapılan "casusluk" operasyonuyla devam etti. [...]

ANKARA (DİHA) - TUİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'de Haziran ayında 50 bini ikinci el, 42 bini sıfır konut olmak üzere 92 bin konut satışı yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı konut satışlarına ilişkin istatistiklerini açıkladı. Buna göre Haziran 2014 tarihinde Türkiye'de toplam 92 bin 936 konut satışı gerçekleştirildi. Konut satışlarında, İstanbul 19 bin 252 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,7) sahip olurken, İstanbul'u 10 bin 437 konut satışı ile (yüzde 11,2) ile Ankara, 5 bin 410 konut satışı (yüzde 5,8) ile İzmir izledi. Haziran'da satılan konut satışında yine son sırayı bölge illeri aldı. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+