HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 
DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırıları esnasında bölgeye sevk edilen askeri zırhlı araç ve tankların geliş ve gidişleri Suruç'a bağlı köylerin yollarını kullanılamaz hale getirdi. Askeri araçlar "Sınır geçişlerini" önleme gerekçesiyle sınıra yakın birçok ekili alana zarar verirken, devlet şu ana kadar kimsenin zararını karşılamadı.

DAİŞ çetelerinin 2014 yılının Temmuz ve Eylül aylarında Kobanê'ye yönelik saldırıları sonrasında Türkiye tüm bölgeye askeri yığınak yaparak hakim tepelere tank ve zırhlı araçlar konuşlandırarak tankların namlularının Kobanê’ye çevirdi. [...]

DAİŞ çetelerine karşı direnişte yaşamını yitiren YPJ’li Pınar Özer’in (Şin Semsur) cenazesi Urfa’ya gönderildi.

DAİŞ çetelerin kaybettiği Kobanê’nin doğusunda ki Bexdik ve İdaniye köylerine tanklı saldırısında 26 Şubat’ta direnerek yaşamını yitiren YPJ’li Pınar Özer’in (Şin Semsur) cenazesi, ailesi ve MEYADER Yöneticileri tarafından Mürşitpınar (Kobanê Serxet) Sınır Kapısı’nda kanton yetkililerinden teslim alındı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun ABD Kongresi'nde bu gün yapacağı konuşma, senatör ve eyalet temsilcilerinden oluşan 55 Demokrat üye tarafından boykot edilecek.

ABD ve İran ile nükleer görüşmeleri eleştirmek üzere tartışmalı bir şekilde Kongre'de konuşma yapacak olan İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahunun kimi üyelerce boykot edileceği öğrenildi. 8'i senatör olmak üzere 55 kongre üyesi tarafından protesto edilecek olan Netenyahu'nun konuşmasının verilen sayıdan daha fazla üye tarafından boykot edilmesi beklenirken, dün Obama tarafından yapılan konuşma ile yumuşatılan İsrail-ABD ilişkisinin boykot ile daha da gerileceği tahmin ediliyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+