HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

* Devlet Kürtlerin ilan ettiği ve yerel demokrasinin vazgeçilmezi olan özyönetim ve komün örgütlenmelerine katliamlarla cevap verirken, Türkiye'nin batısında gözde tatil beldelerinden birinde bir araya gelen kadınlar iki mahallede komün oluşturdu. Kadınlar öncelikli olarak bölgede sürdürülen savaşı halklara anlatma görevini önüne koydu. GÖRÜNTÜLÜ

* Emek ve meslek örgütleri tarafından Ankara'da düzenlenecek olan "Barış Mitingi"ne bir destek de Kürtlere karşı "Bayrak Mitinglerinin bayraktarlığını yapan" TÜRK-İŞ'e, bağlı sendikalardan geldi. [...]

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekilleri Åsa Nestlund ve Ingela Nylund, İsveç’te garanti emekliliğine hak kazanan Türkiye’den gelen Kürt, Türk, Asuri-Süryani ve Ermenilerin Türkiye’ye dönüş yaptıklarında aynı haktan yararlanmaları için parlamentoya önerge verdi.

Önergede yabancı kökenli pek çok emekliye ATP emekliliğini (Genel Ek Emeklilik Aylığı) hak edecek koşullara sahip olmadıkları için garanti emeklilik aylığı bağlandığı belirtiliyor. [...]

VAN (DİHA) - Gürpınar (Payizava) Belediyesi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinlikleri kapsamında kadınlar için seminer düzenledi.

Van'ın Gürpınar (Payizava) Belediyesi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinlikleri kapsamında dünyada kadınlarda en çok görülen kanser türü olan meme kanseri hakkında kadınlar için seminer düzenledi. Gürpınar Toplum Sağlık Merkezi'nin görevlendirdiği sağlık personellerinin de katılımıyla Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleşen ve çok sayıda kadının katıldığı seminerde açılış konuşmalarını Gürpınar Belediyesi Sağlık Komisyonu üyeleri Handan Karakoyun ve Sinem Malal yaptı. [...]

Siyasi soykırım operasyonlarında İstanbul ve Isparta'da 3 kişi daha gözaltına alındı. İzmir'de ise gözaltı süreleri uzatıldı.

AKP hükümetinin talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları sürüyor. 1 Kasım Genel Seçimleri yaklaşırken hız kazanan gözaltılar, İstanbul ve Isparta'da devam etti. İzmir'de ise gözaltı süreleri uzatıldı.

İSTANBUL 

İstanbul’da bu sabah saatlerinde ev baskınlarında DÖDEF üyesi 2 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Mutlu Tatar ve Enes Yalçın, gözaltına alındıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf