HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

Şırnak'ta sabaha karşı polis ve özel harekât timleri eşliğinde birçok eve baskınlar yapıldı. Baskınların ardından 4 kişi gözaltına alındı. 
Şırnak'ta sabaha karşı polis ve özel harekat timleri, Cudi, Kobanê ve Gabar mahallelerinde eş zamanlı ev baskınları yaptı. Yapılan ev baskınlarında Cangir Külter (40), Kerem Deniz, Reşit Salgucak (30) ve Sait Kılınç (25) adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 4 kişinin İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. 
Baskın yapılan bazı adreslerde ise aranan kişilerin evde olmamasından dolayı gözaltı alınamadığı öğrenildi. [...]

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gür, İsrail hükümetinin onayladığı yasa tasarısıyla ırkçı rejimi resmen ilan etmeye yöneldiğini ifade ederek, İsrail sınırları içinde, Müslümanların ve Hristiyanların ezilen inanç konumunun bu yasayla resmen ilan edildiğini kaydetti.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, İsrail hükümetinin, İsrail devletini "Yahudi ulus devleti" diye tanımlayan yasa tasarısına ilişkin açıklama yaptı. [...]

ERZURUM (DİHA) - Aşkale'de geçen yıl göletteki elektrik direğinde meydana gelen arızayı gidermek için bindikleri deniz bisikletinin alabora olması sonucu yaşamını yitiren 5 işçiyle ilgili yargılanan 5 EDAŞ-TEDAŞ görevlisi, "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 3'er yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, verilen hapis cezasını 36'şar bin Tl para cezasına çevirdi. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+