HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 
Maraş katliamı öncesinde Apocu hareket içerisinde Maraş, Malatya, Antep ve Adıyaman’da örgütlenme çalışmaları yürüten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, bölgede çalışma yürütmenin diğer şehirlere göre avantajlarının daha fazla olduğunu söyledi. “Antep, Maraş gibi yerlerde de sadece Kürtler yoktu, Kürtlerin dışında halklar da vardı. Buralarda sosyal, ekonomik, sosyal sınıfların gelişmişliği söz konusuydu. Devrimci düşünceye oldukça açık yerlerdi” diyen Bayık, Kürdistan’a açılım için gittiklerinde Maraş ve Güneybatı’da özgürlük hareketine kadınların ilgisinin de yoğun olduğunu söyledi. [...]

BİTLİS (DİHA) - Bitlis’in Ahlat ilçesinde sabah saatlerinde 6-8 Ekim Serhildanına katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 yurttaştan 4’ü serbest bırakılırken, Necat Oruç, Engin Yüzücü ve Murat Gözücü isimli yurttaşlar savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra tutuklanarak Bitlis E tipi cezievine götürüldü. [...]

ANKARA (DİHA) – Makedonya’ya gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinin pozitif bir dönemeçte bulunduğunu ve bundan sonra adımları hızlandıracaklarını söyledi. Davutoğlu, bir başka soru üzerine de Gülen’i isteyeceklerini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya'ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. [...]

İstanbul'da "Devrimci Karargah Davası"na ilişkin basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü ile davanın avukatları ve demokratik kurum temsilcileri, 24 Aralık'ta davayı görecek olan Yargıtay'a seslendi: Hukuku uygula, davayı düşür. 

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay ile Türkiye Gerçeği Gazetesi yazarlarından Mehmet Güneş'in de aralarında olduğu sosyalistlerin yargılandığı ve kamuoyunda "Devrimci Karargah Davası" olarak bilinen davada, Yargıtay kararı bekleniyor. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+