HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

ANKARA (DİHA) - AKP'ye yakınlığı ile bilinen TürkMedya çatısı altındaki Star Medya Grubu, Kanal 24, Akşam ve Güneş gazetelerini elinde bulunduran işadamı Ethem Sancak, yayın yönetmenlerini görevden aldı.

Edinilen bilgilere göre Sancak, Star Medya Yayıncılık Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu, STAR Gazetesi Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan'ı görevden aldı. Görevden alınmalar Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak tarafından duyuruldu. [...]

PKK’nin 36’ncı kuruluş yıldönümü Rusya’nın Başkenti Moskova’da yapılan bir etkinlikle kutlandı. Burada yapılan konuşmalarda PKK’nin tarihi Kürtlerin tarihi olduğu vurgulandı.

Moskova’da bulunan Lunaçarski Kültür Evi’nde yapılan kutlamaya çok sayıda kişi katıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK bayrakları ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının asıldığı salonda, Kobanê ve Şengal direnişine vurgu yapan sloganlar atıldı. [...]

ERSİN ÇAKSU / İBRAHİM ASLAN

KOBANE (DİHA) - Kobanê'de YPG/YPJ savaşçıları ön mevzilerde direnirken, kentin güvenliğini ise Kobanê Kantonu'na bağlı asayiş görevlileri sağlıyor. Güvenlik dışında sivil yurttaşların hemen hemen her işini de yapmaya çalışan asayiş görevlileri, ihtiyaç duyulduğunda cephelere de gidip DAIŞ çetecileriyle savaşıyor. [...]

Malazgirt'te DBP'li Belediye Meclis Üyesi Emir Yurdakul'a imza standı açarak "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla 10 ay hapis cezası verildi. 

Muş'un Malazgirt ilçesinde DBP'li meclis üyesi Emir Yurdakul hakkında yerel seçimlerde PKK Lideri Abdullah Öcalan ve siyasi tutsaklar için yürütülen imza kampanyasının standını açtığı için "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla dava açıldı. Malazgirt Asliye Ceza Mahkemesi dava dosyasını Patnos Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Karara bağlanan davada Yurdakul'a, "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 10 hapis cezası verildi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Yeni devlet başkanını belirlemek üzere sandık başına gidilen Tunus'ta adaylar gerekli oya ulaşamadığından seçim ikinci tura kaldı.

Tunus'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde, üçte ikisi açılan sandıklardan alınan resmi olmayan sonuçlara göre seçimler ikinci tura kaldı. Oyların yüzde 42'sini alan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı 87 yaşındaki el-Beji Kaid es-Sibsi ile yüzde 34 oy alan Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ilk turda kazanamadı.

Seçimin 28 Aralık'ta düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Sibsi ile el-Merzuki'nin yarışması öngörülüyor. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+