HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

İDRİS YILMAZ

VAN (DİHA)
- Kobanê direnişinde 14 arkadaşıyla birlikte yaşamını yitiren YPJ'li Şükran Bakan'ın (Ronahi Rojhat) annesi, yıllarca tek başına kaldığı kızı ile olan anılarını anlattı. Henüz 15 yaşındayken dağın yolunu tutan Bakan'ın annesi Hatun Bakan, kızının sürekli gerillaya katılma hayallerini kendine anlattığını söyleyerek, "Keşke ben de onun gibi olabilseydim. [...]

YPG Basın Merkezi son 24 saatte Kobanê’de yaşanan savaş ile ilgili yaptığı açıklamada, çetelerin Kobanê’nin güney ve doğusundan düzenlediği saldırıların YPG güçlerinin gerçekleştirdiği aktif direniş ve karşı saldırılar neticesinde boşa çıkarıldığını belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 47’inci gününde devam ettiğini belirtti. [...]

Şengal’de DAİŞ çete üyeleri ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren YBŞ savaşçısı Kasım Xwodeda Atko’yu yüzlerce kişi son yolculuğuna uğurladı.

Kuzey Şengal’de DAİŞ çeteleriyle girdiği çatışmada yaşamını yitiren Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) savaşçısı Kasım Xwodeda Atko Şebil Kasım Şehitliği’nde toprağa verildi.

Atko’nun naaşı “Şehitler ölmez”, “Biji Serok Apo” sloganları eşliğinde Şebil Kasım Şehitliği’ne getirildi. [...]

Amed’de 1 Kasım Kobanê gününe katılabileceği iddiasıyla 28 kişi gözaltına alındı.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik DAİŞ çetelerinin saldırıları ve AKP'nin buna karşı tutumunun protesto edilmesi ardındın AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve Meclis'e sevk edilen İç Güvenlik Yasa Tasarısı'na ilişkin tartışmalar sürüyor.

Tasarıda polise, "makul şüpheli", "kişi, ev, araçların aranması" gibi geniş yetkiler tanırken, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler de, tasarıya tepki gösteriyor. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+