Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Gaziantep mitingi - Video

Demirtaş: Erdoğan Gibi Tekçiliği Demokrasi Diye Yutturabilen Görülmedi- Video

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Urfa mitingi(bir kısmı) - Video


HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

Ankara 5. Aile Mahkemesi, aile içi şiddet gerekçesiyle boşanma davası açan kadının beyanını görmezden geldi. Aile içi şiddet cezasız kalırken, erkeğin "ev işlerini yapmıyor" dediği kadına tazminat cezasını karara bağlayan Mahkemenin kararı Yargıtay tarafından da onaylandı.  

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Yonca G., 16 yıllık eşi Bülent G. hakkında, "Beni aldatıyor, dövüyor" diyerek boşanma davası açtı. Yonca G. dilekçesinde, "Kocamdan kaynaklanan şiddetli geçimsizliğimiz bulunmaktadır. Pek çok kez bana şiddet uyguladı, hakaret etti, başka bir kadınla ilişkisi var. Hatta ondan kaptığı cinsel hastalığı bana da bulaştırdı, hala tedavi oluyorum. [...]

Kadına şiddet ve aile içi şiddetle mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yürürlüğe girdi. Sözleşmeyle psikolojik şiddet de cezaya bağlanacak. Sözleşmede, eski eş ya da sevgili şiddeti de aile içi şiddet olarak nitelendiriliyor. 

'İstanbul Sözleşmesi' olarak da bilinen sözleşme, Avrupa Konseyi tarafından Mayıs 2011'de imzaya açıldı. Türkiye, sözleşmeyi aynı yılın Kasım ayında onayladı. 

Dün yürürlüğe giren sözleşmede toplumsal cinsiyete dayalı şiddet bir zulüm biçimi olarak tanımlanıyor. Sözleşmede, eski eş ya da sevgili şiddeti de aile içi şiddet olarak nitelendiriliyor. [...]

78'liler Vakfı'nın düzenlediği kampanyayla toplanan 100 bin imzanın ardından Dilekçe Komisyonu, Diyarbakır Cezaevi'nin müze yapılması talebini kabul etti. Talebin Meclis Genel Kurulu'na geleceğini söyleyen Celalettin Can, alanın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından da kent planlamasında "müze" olarak görüldüğünü söyledi, "Ancak alan devlet mülkü. Dilekçe Komisyonu'nun bu kararıyla teorik olarak engel kalkmış oluyor" dedi.

78'liler Vakfı, 12 Eylül döneminde binlerce kişinin işkenceden geçirildiği Diyarbakır Cezaevi'nin müze yapılması için 100 bin imza toplayarak, TBMM Dilekçe Komisyonu'na sunmuştu. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+