HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

Rojava ve Güney Kürdistan'da katliamlar işleyen IŞİD, Türkiye'de açıktan örgütleniyor. İstanbul Kabataş'ta bir tramvay hattında 2 çete üyesi görüntülendi. 

New York Times, geçtiğimiz günlerde IŞİD'e Türkiye’den katılımlara dikkat çekerek, “Türkiye'den IŞİD'e sabit bir şekilde militan akıyor" başlıklı bir haber yayınlamıştı. [...]

URFA (DİHA) - Otopsi işlemleri tamamlanan YPG'lilerden Ömer Deniz'in cenazesi Diyarbakır'a, Uğur Yürekli'nin cenazesi ise Suruç'a doğru yola çıkarıldı. Cenazeler, yarın toprağa verilecek.

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren ve Kobanê Serxet Sınır Kapısı'ndan Suruç'a oradan da Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirilen YPG'li Ömer Deniz ve Uğur Yürekli'nin otopsi işlemleri tamamlandı. [...]

BasNews Haber Merkezi - Financial Times gazetesi, Suriye’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşan Kürd savaşçıların, IŞİD’e karşı edindiği başarılar sayesinde, Batılı güçlerin gözünde daha önce sahip olmadığı bir meşruiyetin kapısını araladığını yazdı.

Beyrut ve İstanbul mahreçli analizde, PKK ile bağlantılı olmakla suçlanan Rojavalı Kürd yetkililerin, Batılı güçlerle kendilerine dünya sahnesinde daha fazla meşruiyet sağlamasını umdukları bağlantılar kurmaya başladıklarını söyledikleri yer alıyor. [...]

İZMİR (DİHA) - Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi'nden 38 öğrenci, Soma iş cinayetinin ardından gerçekleştirdikleri üniversite işgali nedeniyle 22'şer yıl hapis cezasıyla yargılanacak.

Soma faciasının ardından Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler, protesto eylemleri düzenledi. Ege Üniversitesi'ni işgal eden öğrencilerden 38'i hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. 16 sayfalık iddianamede, öğrenciler, "eğitim ve öğretim hakkına engel olunması, kamu malına zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve örgüt propagandası yapmak"la suçlanıyor. [...]

Foto Galeri 10 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+