HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

ŞIRNEX (DİHA) - Çatışmaların yeniden şiddetlendiği Şirnex'te direniş mahallelerine yönelik lazer güdümlü obüs atışları yapılıyor.

Şirnex'te (Şırnak) YPS ve YPS-JIN güçlerinin zırhlı araçlara yönelik roketatarlı saldırısı sonucu 3 özel harekatçının yaşamını yitirmesinin ardından başlayan çatışmalar şiddetlendi. Direniş mahallelerinde şiddetlenen çatışmalarla birlikte devlet güçlerinin tanklar ve top atışları da yoğunlaştırıldı. Top atışlarının yanı sıra devlet güçleri, Yeni, İsmetpaşa, Aydınlıkevler ve Bahçelievler mahallelerine yönelik lazer güdümlü obüs atışları yapmaya başladı. [...]

ŞIRNEX (DİHA) - Şirnex'in Sêgirk beldesinde bir korucu kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce vurulduktan sonra beldede "sokağa çıkma yasağı" anonsları geçildi.

Şirnex'in (Şırnak) Sêgirk (Şenoba) beldesinde akşam saatlerinde bir korucunun vurulmasından sonra beldede "sokağa çıkma yasağı" anonsları yapıldı. Edinilen bilgilere göre; akşam saat 22.30 sularında Salih Babat (45) isimli köy korucusu taranarak ağır yaralandı. Kim ya da kimler tarafından vurulduğu öğrenilemeyen Babat, helikopterler Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Babat'ın vurulmasından sonra ise beldeki camii ve zırhlı araçlardan "ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı" ilan edildiği anonsu geçildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı.

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sabah saatlerinde İstanbul Bahçelievler'de bulunan evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alınan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf