HDP 1. Olağan Kongresi başladı

2013-08-18 10:30:04
Yazdir

HDP’nin 1. Olağan Kongresi, “Emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz” şiarıyla başladı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 1. Olağan Kongresi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde başladı.

Kongrenin gerçekleştiği salonda “Zafer direnen işçi ve emekçilerin olacak”, “Roboskî 600. gün oldu katiller nerede?”, “Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınsın”, “Rojava devrimini selamlıyoruz”, “Rojava direnişini güneşin kentinde, güneşin sıcaklığıyla ve kongrenin coşkusuyla selamlıyoruz”, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Alevilere yönelik baskıya ve zulme son”, “Müzakere, çözüm, barış, oyalama adım at” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca sahnedeki dev ekranda yansıtılan 13 dilde “Birleşiyoruz” sloganı ile katılımcılar selamlandı.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı. Kongre Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlere adandı.

HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Erol Dora, sivil toplum örgütleri temsilcileri, 75 kişilik tüm HDP kurucuları, HDP PM ve MYK üyeleri, il, ilçe ve belde örgütleri eş başkan ve kurucu üyelerinin katıldığı kongrede HDP’nin kurulmamış olduğu iller de dahil HDK il ve ilçe Meclisleri, HDK İl ve ilçe yürütmeleri, HDK’de yer alan birey ve tüm bileşenlerin temsilcileri de hazır bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları ve konuk konuşmaları ardından kongrede, faaliyet raporunun okunması, gelir gider ve kesin hesap raporunun okunması ve onanması, gelecek dönem tahmini bütçesi ve onanması, tüzük değişikliği önerilerinin sunulması ve onanmasından sonra seçimlere geçilecek.

Ancak tüzük değişikliği oy birliğiyle gündemden çıkartıldı. Kongre programına göre seçimlerin ardından HDP Eş Genel Başkanlarının yapacakları konuşmanın ardından kongre sona erecek. 

Kremlin’in açıkladığı kararlara göre Rus işverenlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye vatandaşlarını işe alması yasaklandı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un açıkladığı vize serbestisinin kaldırılması kararı da Putin tarafından resmen imzalandı. Rusya’ya gitmek isteyen Türkiye vatandaşları 1 Ocak 2016’dan sonra vizeye tabi tutulacak.

Rus seyahat acentaları yine 1 Ocak 2016’dan sonra Türkiye’ye yönelik tur satışlarını durduracak.

Rusya’nın Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerin alımına da kısıtlama getireceği duyuruldu. [...]

Sesinden, gülümseyişinden ve dirençli yüreğinden yoksun kaldığım zamanın üzerinden bir yıl geçti. Yaşamına ait donmuş bir anın ifadesi olan fotoğrafların, bir ömür seni sevgiyle taşıyan yüreğim ve düşlerime misafir oluşun varlığını hep hissettiriyor, canlı kılıyor. Özlemini bir nebze azaltıyor.

Bir anayı yitirmenin sancısında kalan yüreğim halen bir yangın yeri. Ülkemin ve halkımın acısıyla karışıyorsun. Ben o acının, o yangının ortasında, senden kalan güzellikleri, senden aldığım yüreğimi, o yüreğin sevgi ve direnç büyüten yanını, özgürlük sevdamı, ruhumu korumaya, büyütmeye çalışıyorum. [...]

Amed Baro Başkanı Tahir Elçi'nin doğduğu kent olan Cizre, Elçi'nin katledilmesini protesto etmek için sessizliğe büründü. Kentte kepenkler açılmazken, öğlen saatlerinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek. 

Doğduğu kent olan Şırnak'ın Cizre ilçesinde halk, Amed Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini protesto için hayatı durdurma eylemi başlattı. Sessizliğe bürünen kentte hiçbir esnaf sabah kepenk açmazken, dershane öğrencileri de ders boykotu yapıyor. 

Caddelerin boş olduğu kentte saat 12.00'de halk HDP ilçe binası önünde toplanarak kitlesel yürüyüş düzenleyecek. [...]

Amed Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi, "Hepimiz Tahir'iz öldürmekle bitmeyiz" sloganlarıyla Ankara, Diyarbakır, Siirt, Batman, Dersim, Adana, Antalya, Hatay, Mersin ve Hakkari'de protesto edildi. 

ANKARA 

Ankara Emek ve Demokrasi güçleri ile ÖHD ve ÇHD'li avukatlar, Amed Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesine ilişkin Yüksel Caddesi'nde açıklama yaptı. Yüzlerce kişinin bir araya geldiği caddede güvenliği ise gençler sağladı. Açıklamaya HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım da destek verdi. [...]

ERZIROM (DÎHA) - Li Erziromê xwendekarên bi navên Vefa Işik û Mehmet Yilmaz hatin binçavkirin.

Li navçeya Yakutiya ye Erziromê polîsan li taxa Mahallebaşi xwendekarên Zanîngeha Yuzuncu Yilê Vefa Işik û Mehmet Yilmaz hatin binçavkirin. Sedema binçavkirina xwendekaran nehat zanîn û ew birin Midûriyeta Polîsan a Bajar. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf