Ceylanpınar'da El-Nusra ateşinden iki yurttaş daha yaralandı

2013-08-18 08:44:28
Yazdir

URFA (DİHA) - Serêkaniyê saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmalar sonucunda çetecilerin bulunduğu alandan atılan kurşunlar sonucu Ceylanpınar'da dün gece 2 yurttaş daha yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor olmayışı yaralı yakınlarını isyan ettirdi.

Rojava'nın YPG'nin kontrolünde bulunan Serêkaniyê kentine saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar günlerdir şiddetlenerek devam ediyor. Dün yine gün boyu yaşanan şiddetli çatışmalarda El-Nusra çetecileri tarafından atılan bomba ve mermilerin hedefi olan Ceylanpınar'da dün gece de 2 yurttaş yaralandı. Özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Salih İnce isimli bir yurttaş M.Akif Ersoy mahallesinde otobüs durağında beklerken, 16 yaşındaki Meral İleri isimli bir çocukta Bahçelievler mahallesindeki evinde atılan kurşunların hedefi oldu. Kurşunların isabet ettiği İnce ve İleri, yaralanmaları sonrası yakınları tarafından Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Fakat hastane yaralılara bakacak doktor bulunmadı. Hastanede doktor olmayışı nedeniyle Urfa'ya sevk edilmek istenen yaralılar, bu kez de hastanede hazır bekleyen bir ambulans olmadığı için bir süre ambulans bekledi. Hastanede doktor ve ambulansın bulunmayışı, hasta yakınlarının tepkisine yol açtı.

'Hastaneye polis değil, doktor gönderin'

Bir yıldan bu yana "savaş bölgesi" haline gelen Ceylanpınar'da neredeyse her gün ilçe sakini yaralı sivillerin getirildiğini, doktor olmayışı nedeniyle bu yaralıların en uzak ilçesi olan Ceylanpınar'dan Urfa'ya sevk edildiğini belirten yurttaşlar duruma isyan etti.

Ceylanpınar'da yaşanan tüm olaylara AKP Urfa milletvekillerinin duyarsız kaldığını söyleyen yaralı yakınları, sınır kapısının ÖSO denetiminde olduğu zamanlarda getirilen yüzlerce çete elemanının tedavisi için onlarca ambulans ve doktorun hazır bekletildiğini, denetimin YPG'ye geçmesinden sonra hastanede ambulans ve doktor bulunamadığını kaydetti. Duruma dair duyulan tepki nedeniyle bir hasta yakını hastane bahçesinde bekleyen polisleri göstererek "hastaneye polis değil, doktor gönderin" diyerek feryat etti. "Nerede AKP'nin Urfa milletvekilleri" diye soran bir başka yurttaş da, 1 yıldan bu yana Ceylanpınar'da yaşananlarla ilgili olarak tek bir AKP milletvekilinin ilçeye gelmediğini söyledi. 


'AKP gelip Ceylanpınar'dan oy istemesin'

İlçe Kaymakamlığının Serêkaniyê'de yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinlerini tedbirli olunması konusunda anonslarla uyardığını belirten yaralı yakını Bülent İleri, " Kaymakamlık ilçe halkını tedbirli olması konusunda uyarılar yapmasını biliyor, ama Devlet Hastanesi'ne 2 ambulans, 2 doktor koymak aklına gelmiyor. Yaralı insanlar acilde 1 saat sedyenin üzerinde bekliyor. Ne doktor var, ne de bir tedbir" diye konuştu. Ailesini evinin dört ayrı yerinde yatırdığını ifade eden AKP ilçe yönetiminde yer aldığını belirten Zubeyt Yılmaz adlı yurttaş ise, telefonlara dahi cevap vermediğini belirttiği Urfa AKP Milletvekili Abdulkerim Gök'e duyduğu tepkiyi "Gelsin bir gece Ceylanpınar'da yatsın. Abdulkerim Gök yarın gelip bu halktan oy istemesin" sözleriyle gösterdi. Yılmaz, AKP'nin Ceylanpınar'daki çadır kente her ay 50 trilyon para harcadığını, ilçe halkına ise "haram yemeyin, kaçak elektrik kullanmayın" denilerek hırsız muamelesi yaptığını söyledi. 

Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen yaralı yakınları ve kalabalık yurttaş grubu, yaralıların Ceylanpınar'dan 145 km. uzaklıktaki Urfa il merkezine sevk edilmesinin ardından dağıldı. Alınan bilgilere göre, tedavi altına alınan 2 yaralının da durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

"Hastane değil, sevk hane"

Öte yandan, pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktoru olmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde sadece 4 diş doktoru var. Bunlardan 3'ünün izinli olduğu öğrenilirken, 16 Temmuz'dan sonra yaşanan çatışmalarda yaralanan tüm sivil yurttaşlar Urfa ve diğer yerlerdeki hastanelere sevk ediliyor. Ölüme davetiye çıkaran bu yetersizlikler yaşanırken, konunun yönelttildiği Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor sıkıntısının olmadığını iddia etti. 

 

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı, PKK’nin 36. kuruluş yıldönümünü kutladı.

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile PKK’nin 36. yıldönümünü kutladı. Açıklamada, “PKK nin 36. kuruluş yıldönümü başta Önder Apo ya, yaşamın her alanında bu destansı mücadelede yer alan kahraman yoldaşlarımıza, fedekar halkımıza, dostlarımıza ve tüm ilerici insanlığa kutlu olsun.

PKK’nin destansı mücadelesinin günümüzde tüm ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin umudu haline gelmesinde birinci derecede rol oynayan şehitlerimizi bu vesileyle minnetle anıyor, hayallerini gerçekleştirme temelinde bağlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz” denildi. [...]

İZMİR (DİHA)- PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle başlatılan imza kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Kampanyanın yürütücü ve destekçisi Kürt kurum ve kuruluşları, yürütülen kampanyanın Öcalan'ın özgürlüğünün Kürt halkının özgürlüğü ile aynı anlama geldiğinin belirtti.

Barış İçin Öcalan'a Özgürlük Platformu tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası kapsamında, İzmir'de çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. [...]

Peşmerge güçleri ve Irak ordusunun Qaratepe ve çevre köyleri DAİŞ çetelerinden kurtarma operasyonu bu sabah başladı. Peşmerge uzun süreden beri çetelerin elinde bulunan birçok alanı ve köyü kurtararak, Kürdistan’ın en güney sınırına Hemrin Dağına ulaştı.

Sabah saatlerinde gerçekleştirilen genel saldırıda çetelerin kontrolünden çıkarılan köylerin Bayize, Comêle, Tinêre, Sose`Îdo ve Ebu Ubeyde olduğu bildirildi. Bu köylerin kurtarılması ardından güneye yürüyen YNK’ye bağlı peşmerge güçleri Hemrin dağına çıktı. [...]

EVRİM KEPENEK

İZMİR (DİHA)
- İzmir Müzisyenler Derneği (İMD)'nin DAİŞ'in Kobané'ye yönelik saldırıları nedeni ile ülkesini terk etmek zorunda kalan ve savaşın gölgesinde büyüyen çocuklar için başlattığı "Oyuncak Köprüsü" kampanyası büyüyor. [...]

Foto Galeri 11 resim gösteriliyor

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+