Ceylanpınar'da El-Nusra ateşinden iki yurttaş daha yaralandı

2013-08-18 08:44:28
Yazdir

URFA (DİHA) - Serêkaniyê saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmalar sonucunda çetecilerin bulunduğu alandan atılan kurşunlar sonucu Ceylanpınar'da dün gece 2 yurttaş daha yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor olmayışı yaralı yakınlarını isyan ettirdi.

Rojava'nın YPG'nin kontrolünde bulunan Serêkaniyê kentine saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar günlerdir şiddetlenerek devam ediyor. Dün yine gün boyu yaşanan şiddetli çatışmalarda El-Nusra çetecileri tarafından atılan bomba ve mermilerin hedefi olan Ceylanpınar'da dün gece de 2 yurttaş yaralandı. Özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Salih İnce isimli bir yurttaş M.Akif Ersoy mahallesinde otobüs durağında beklerken, 16 yaşındaki Meral İleri isimli bir çocukta Bahçelievler mahallesindeki evinde atılan kurşunların hedefi oldu. Kurşunların isabet ettiği İnce ve İleri, yaralanmaları sonrası yakınları tarafından Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Fakat hastane yaralılara bakacak doktor bulunmadı. Hastanede doktor olmayışı nedeniyle Urfa'ya sevk edilmek istenen yaralılar, bu kez de hastanede hazır bekleyen bir ambulans olmadığı için bir süre ambulans bekledi. Hastanede doktor ve ambulansın bulunmayışı, hasta yakınlarının tepkisine yol açtı.

'Hastaneye polis değil, doktor gönderin'

Bir yıldan bu yana "savaş bölgesi" haline gelen Ceylanpınar'da neredeyse her gün ilçe sakini yaralı sivillerin getirildiğini, doktor olmayışı nedeniyle bu yaralıların en uzak ilçesi olan Ceylanpınar'dan Urfa'ya sevk edildiğini belirten yurttaşlar duruma isyan etti.

Ceylanpınar'da yaşanan tüm olaylara AKP Urfa milletvekillerinin duyarsız kaldığını söyleyen yaralı yakınları, sınır kapısının ÖSO denetiminde olduğu zamanlarda getirilen yüzlerce çete elemanının tedavisi için onlarca ambulans ve doktorun hazır bekletildiğini, denetimin YPG'ye geçmesinden sonra hastanede ambulans ve doktor bulunamadığını kaydetti. Duruma dair duyulan tepki nedeniyle bir hasta yakını hastane bahçesinde bekleyen polisleri göstererek "hastaneye polis değil, doktor gönderin" diyerek feryat etti. "Nerede AKP'nin Urfa milletvekilleri" diye soran bir başka yurttaş da, 1 yıldan bu yana Ceylanpınar'da yaşananlarla ilgili olarak tek bir AKP milletvekilinin ilçeye gelmediğini söyledi. 


'AKP gelip Ceylanpınar'dan oy istemesin'

İlçe Kaymakamlığının Serêkaniyê'de yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinlerini tedbirli olunması konusunda anonslarla uyardığını belirten yaralı yakını Bülent İleri, " Kaymakamlık ilçe halkını tedbirli olması konusunda uyarılar yapmasını biliyor, ama Devlet Hastanesi'ne 2 ambulans, 2 doktor koymak aklına gelmiyor. Yaralı insanlar acilde 1 saat sedyenin üzerinde bekliyor. Ne doktor var, ne de bir tedbir" diye konuştu. Ailesini evinin dört ayrı yerinde yatırdığını ifade eden AKP ilçe yönetiminde yer aldığını belirten Zubeyt Yılmaz adlı yurttaş ise, telefonlara dahi cevap vermediğini belirttiği Urfa AKP Milletvekili Abdulkerim Gök'e duyduğu tepkiyi "Gelsin bir gece Ceylanpınar'da yatsın. Abdulkerim Gök yarın gelip bu halktan oy istemesin" sözleriyle gösterdi. Yılmaz, AKP'nin Ceylanpınar'daki çadır kente her ay 50 trilyon para harcadığını, ilçe halkına ise "haram yemeyin, kaçak elektrik kullanmayın" denilerek hırsız muamelesi yaptığını söyledi. 

Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen yaralı yakınları ve kalabalık yurttaş grubu, yaralıların Ceylanpınar'dan 145 km. uzaklıktaki Urfa il merkezine sevk edilmesinin ardından dağıldı. Alınan bilgilere göre, tedavi altına alınan 2 yaralının da durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

"Hastane değil, sevk hane"

Öte yandan, pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktoru olmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde sadece 4 diş doktoru var. Bunlardan 3'ünün izinli olduğu öğrenilirken, 16 Temmuz'dan sonra yaşanan çatışmalarda yaralanan tüm sivil yurttaşlar Urfa ve diğer yerlerdeki hastanelere sevk ediliyor. Ölüme davetiye çıkaran bu yetersizlikler yaşanırken, konunun yönelttildiği Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor sıkıntısının olmadığını iddia etti. 

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, AKP/Saray'ın Alevilere dönük, 'çete kampı' üzerinden geliştirdiği uygulamalara karşı açıklama yaptı.

"Yaşamıma, Maraş'ıma, ovama dokunma" başlıklı yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Biz'ler diktatörlere boyun eğmedik, eğmeyeceğiz! Faşist Saray ve AKP hükümetinin tekçi, asimilasyonist, farklılıkları ezme, yok sayma politikalarına karşı mücadelemizi büyüteceğiz. Saray ve AKP iktidarı, Şark Islahat Planı'nı genişleterek yeniden hayata geçirmekte, halklar ve inançlar üzerinde, devlet tarihine yeni katliamlar, zulümler eklemektedirler. [...]

AKP'li milletvekilleri Anayasa Komisyonu'daki görüşme sırasında HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken'i linç etmek istedi.

AKP'li vekiller yere düşürdükleri Baluken'i uzun süre tekmeledi. 

Gerginliğin sona ermesinin ardından hastaneye kaldırılan Baluken'in kolunun omzundan çıktığı anlaşıldı. Tedavisi yapılan Baluken, dinlenmek üzere evine geçti.

HDP'li diğer milletvekilleri ile toplantı için yeniden komisyona girdi. [...]

Rojava Anti Terör Birlikleri, DAİŞ çeteleri tarafından Rojava’nın değişik kentlerinde aynı gün patlatılmak üzere hazırlanan çok sayıda aracı düzenlediği operasyonla ele geçirdi.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi “Anti Terör Birliklerimiz (YAT), DAİŞ teröristleri tarafından Rojava'nın değişik kentlerinde aynı gün patlatılmak üzere hazırlanan çok sayıda aracı bir operasyonla ele geçirmiştir. Uzman ekiplerce kontrol edilen araçlardaki patlayıcılar etkisiz hale getirilmiştir. Başka araçların da olabileceği ihtimalini göz önünde tutan YAT birliklerimizin operasyonları devam etmektedir. [...]

ANKARA (DİHA) – Anayasa Komisyonu’ndaki linç girişimin ardından ara verilen görüşmeler HDP ve CHP’nin ertelenmesi önerisine rağmen AKP’nin kararıyla devam ederken, görüşmelerde komisyon üyesi olmayan milletvekillerine 5 dakika sınırlaması getirildi.

Anayasa Komisyonu’nda HDP’lilere dönük AKP saldırısının ardından 18.30’da yeniden başlarken, HDP ve CHP görüşmelerin ertelenmesini talebine ragmen AKP tarafından görüşmelerin devamı yönünde karar kılınmasıyla görüşmelere devam edildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf