Ceylanpınar'da El-Nusra ateşinden iki yurttaş daha yaralandı

2013-08-18 08:44:28
Yazdir

URFA (DİHA) - Serêkaniyê saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmalar sonucunda çetecilerin bulunduğu alandan atılan kurşunlar sonucu Ceylanpınar'da dün gece 2 yurttaş daha yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor olmayışı yaralı yakınlarını isyan ettirdi.

Rojava'nın YPG'nin kontrolünde bulunan Serêkaniyê kentine saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar günlerdir şiddetlenerek devam ediyor. Dün yine gün boyu yaşanan şiddetli çatışmalarda El-Nusra çetecileri tarafından atılan bomba ve mermilerin hedefi olan Ceylanpınar'da dün gece de 2 yurttaş yaralandı. Özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Salih İnce isimli bir yurttaş M.Akif Ersoy mahallesinde otobüs durağında beklerken, 16 yaşındaki Meral İleri isimli bir çocukta Bahçelievler mahallesindeki evinde atılan kurşunların hedefi oldu. Kurşunların isabet ettiği İnce ve İleri, yaralanmaları sonrası yakınları tarafından Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Fakat hastane yaralılara bakacak doktor bulunmadı. Hastanede doktor olmayışı nedeniyle Urfa'ya sevk edilmek istenen yaralılar, bu kez de hastanede hazır bekleyen bir ambulans olmadığı için bir süre ambulans bekledi. Hastanede doktor ve ambulansın bulunmayışı, hasta yakınlarının tepkisine yol açtı.

'Hastaneye polis değil, doktor gönderin'

Bir yıldan bu yana "savaş bölgesi" haline gelen Ceylanpınar'da neredeyse her gün ilçe sakini yaralı sivillerin getirildiğini, doktor olmayışı nedeniyle bu yaralıların en uzak ilçesi olan Ceylanpınar'dan Urfa'ya sevk edildiğini belirten yurttaşlar duruma isyan etti.

Ceylanpınar'da yaşanan tüm olaylara AKP Urfa milletvekillerinin duyarsız kaldığını söyleyen yaralı yakınları, sınır kapısının ÖSO denetiminde olduğu zamanlarda getirilen yüzlerce çete elemanının tedavisi için onlarca ambulans ve doktorun hazır bekletildiğini, denetimin YPG'ye geçmesinden sonra hastanede ambulans ve doktor bulunamadığını kaydetti. Duruma dair duyulan tepki nedeniyle bir hasta yakını hastane bahçesinde bekleyen polisleri göstererek "hastaneye polis değil, doktor gönderin" diyerek feryat etti. "Nerede AKP'nin Urfa milletvekilleri" diye soran bir başka yurttaş da, 1 yıldan bu yana Ceylanpınar'da yaşananlarla ilgili olarak tek bir AKP milletvekilinin ilçeye gelmediğini söyledi. 


'AKP gelip Ceylanpınar'dan oy istemesin'

İlçe Kaymakamlığının Serêkaniyê'de yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinlerini tedbirli olunması konusunda anonslarla uyardığını belirten yaralı yakını Bülent İleri, " Kaymakamlık ilçe halkını tedbirli olması konusunda uyarılar yapmasını biliyor, ama Devlet Hastanesi'ne 2 ambulans, 2 doktor koymak aklına gelmiyor. Yaralı insanlar acilde 1 saat sedyenin üzerinde bekliyor. Ne doktor var, ne de bir tedbir" diye konuştu. Ailesini evinin dört ayrı yerinde yatırdığını ifade eden AKP ilçe yönetiminde yer aldığını belirten Zubeyt Yılmaz adlı yurttaş ise, telefonlara dahi cevap vermediğini belirttiği Urfa AKP Milletvekili Abdulkerim Gök'e duyduğu tepkiyi "Gelsin bir gece Ceylanpınar'da yatsın. Abdulkerim Gök yarın gelip bu halktan oy istemesin" sözleriyle gösterdi. Yılmaz, AKP'nin Ceylanpınar'daki çadır kente her ay 50 trilyon para harcadığını, ilçe halkına ise "haram yemeyin, kaçak elektrik kullanmayın" denilerek hırsız muamelesi yaptığını söyledi. 

Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen yaralı yakınları ve kalabalık yurttaş grubu, yaralıların Ceylanpınar'dan 145 km. uzaklıktaki Urfa il merkezine sevk edilmesinin ardından dağıldı. Alınan bilgilere göre, tedavi altına alınan 2 yaralının da durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

"Hastane değil, sevk hane"

Öte yandan, pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktoru olmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde sadece 4 diş doktoru var. Bunlardan 3'ünün izinli olduğu öğrenilirken, 16 Temmuz'dan sonra yaşanan çatışmalarda yaralanan tüm sivil yurttaşlar Urfa ve diğer yerlerdeki hastanelere sevk ediliyor. Ölüme davetiye çıkaran bu yetersizlikler yaşanırken, konunun yönelttildiği Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor sıkıntısının olmadığını iddia etti. 

 

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde dün askerler ve HPG gerillaları arasında başlayan şiddetli çatışmaları bölgede bulunan canlı kalkanlar sonlandırdı. DBP ve HDP 'den oluşan bir heyet ise çatışma riskinin sürdüğü alanda nöbet eylemine katılarak geceyi bölgede geçirdi.

Diyarbakır'ın Lice-Hani -Kocaköy üçgeninde bulunan Hani'nin Hurê (Gömeç), Mazılı ve Çakılı ile Lice'nin Fis ve Zerê köyleri arasında kalan kırsal alanda bir haftadır devam eden askeri operasyonlar gittikçe yoğunlaşıyor. Dün öğlen saatlerinde askerlerin Fis tepesini helikopterlerle bombalaması sonucu HPG'lilerin karşılık vermesiyle bölgede şiddetli çatışmalar çıktı. [...]

NAV-DEM, 23 . Uluslararası Kürt Kültür Festivali‘nin Alman devlet yetkililerinin hukuki şartları gerekçe göstererek engellendiğini belirtti. NAV-DEM açıklamasında, “NAV-DEM ve ABDEM olarak bu tutumu protesto ediyor ve festival taleplerimizi dile getirmek için  daha geniş katılımla Halklar Festivali olarak fasizme geçit yok, izolasyona hayır sloganı ile 5 Eylül‘de  gerçekleştireceğiz. Yani festivalimiz aynı tarihte  Düsseldorf  Rheinwiese (Kaiser-Wilheim-Ring ), 40545 Düsseldorf  de yapılacaktır“ denildi. [...]

HDP Artvin İl Eş başkanı Hülya Vayiç, Hopa’daki sel felaketinde devlet organlarının ve belediyenin çok yetersiz kaldığını söyleyerek, uzun bir süre izlemekle yetindiklerini belirtti. Belediyenin önceden fırtına anonsu yaptırdığını ama hiç bir önlem almadığını aktaran Vayiç, felaket sonrasında da belediyenin kayıtsız kalması sonucun da, ‘halk inisiyatifi komitesi’ kurarak, işe el attıklarını aktardı.

Artvin HDP İl Eş başkanı Hülya Vayiç, göz göre göre gelen felaketin öncesi ve sonrasını, ANF’ye anlattı. [...]

İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DEM-KURD)  öncülüğünde 29 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00 ‘da İsviçre’nin 12 kentinde eş zamanlı olarak alanlara çıkacak olan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto edecek.

 St. Gallen,  Chur, Winterthur, Luzern, Basel, Solothurn, Aarau, Bern, Lozan, Cenevre, Fribourg, Biel kentlerinde eş zamanlı olarak düzenlenecek eylemlerde Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit hakkında bilgilendirme yapılarak,  Öcalan’ın Kürt halkı ve bölge halklarının geleceği için ne anlam ifade ettiğine dikkat çekilecek. [...]

MERSİN (DİHA) - Akdeniz'de evlere yapılan baskın sonucunda 1'i çocuk 5 kişi gözaltına alındı.

Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi'nde evlere yapılan polis baskını sonuncuda 1'i çocuk 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi sağlık kontrollünün ardından emniyete götürüldü. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Kobanê direnişi, bu defa beyaz perde de izleyici ile buluşacak. DAİŞ çetelerine karşı YPG/YPJ savaşçılarının direnişinin sürdüğü sırada Kobanê'de kalan yönetmen Veysi Altay, en şiddetli çatışmaların yaşandığı sürede çektiği görüntü ve yaptığı röportajları "Nu Jîn" adlı belgeselde bir araya getirdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+