Ceylanpınar'da El-Nusra ateşinden iki yurttaş daha yaralandı

2013-08-18 08:44:28
Yazdir

URFA (DİHA) - Serêkaniyê saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmalar sonucunda çetecilerin bulunduğu alandan atılan kurşunlar sonucu Ceylanpınar'da dün gece 2 yurttaş daha yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor olmayışı yaralı yakınlarını isyan ettirdi.

Rojava'nın YPG'nin kontrolünde bulunan Serêkaniyê kentine saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar günlerdir şiddetlenerek devam ediyor. Dün yine gün boyu yaşanan şiddetli çatışmalarda El-Nusra çetecileri tarafından atılan bomba ve mermilerin hedefi olan Ceylanpınar'da dün gece de 2 yurttaş yaralandı. Özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Salih İnce isimli bir yurttaş M.Akif Ersoy mahallesinde otobüs durağında beklerken, 16 yaşındaki Meral İleri isimli bir çocukta Bahçelievler mahallesindeki evinde atılan kurşunların hedefi oldu. Kurşunların isabet ettiği İnce ve İleri, yaralanmaları sonrası yakınları tarafından Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Fakat hastane yaralılara bakacak doktor bulunmadı. Hastanede doktor olmayışı nedeniyle Urfa'ya sevk edilmek istenen yaralılar, bu kez de hastanede hazır bekleyen bir ambulans olmadığı için bir süre ambulans bekledi. Hastanede doktor ve ambulansın bulunmayışı, hasta yakınlarının tepkisine yol açtı.

'Hastaneye polis değil, doktor gönderin'

Bir yıldan bu yana "savaş bölgesi" haline gelen Ceylanpınar'da neredeyse her gün ilçe sakini yaralı sivillerin getirildiğini, doktor olmayışı nedeniyle bu yaralıların en uzak ilçesi olan Ceylanpınar'dan Urfa'ya sevk edildiğini belirten yurttaşlar duruma isyan etti.

Ceylanpınar'da yaşanan tüm olaylara AKP Urfa milletvekillerinin duyarsız kaldığını söyleyen yaralı yakınları, sınır kapısının ÖSO denetiminde olduğu zamanlarda getirilen yüzlerce çete elemanının tedavisi için onlarca ambulans ve doktorun hazır bekletildiğini, denetimin YPG'ye geçmesinden sonra hastanede ambulans ve doktor bulunamadığını kaydetti. Duruma dair duyulan tepki nedeniyle bir hasta yakını hastane bahçesinde bekleyen polisleri göstererek "hastaneye polis değil, doktor gönderin" diyerek feryat etti. "Nerede AKP'nin Urfa milletvekilleri" diye soran bir başka yurttaş da, 1 yıldan bu yana Ceylanpınar'da yaşananlarla ilgili olarak tek bir AKP milletvekilinin ilçeye gelmediğini söyledi. 


'AKP gelip Ceylanpınar'dan oy istemesin'

İlçe Kaymakamlığının Serêkaniyê'de yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinlerini tedbirli olunması konusunda anonslarla uyardığını belirten yaralı yakını Bülent İleri, " Kaymakamlık ilçe halkını tedbirli olması konusunda uyarılar yapmasını biliyor, ama Devlet Hastanesi'ne 2 ambulans, 2 doktor koymak aklına gelmiyor. Yaralı insanlar acilde 1 saat sedyenin üzerinde bekliyor. Ne doktor var, ne de bir tedbir" diye konuştu. Ailesini evinin dört ayrı yerinde yatırdığını ifade eden AKP ilçe yönetiminde yer aldığını belirten Zubeyt Yılmaz adlı yurttaş ise, telefonlara dahi cevap vermediğini belirttiği Urfa AKP Milletvekili Abdulkerim Gök'e duyduğu tepkiyi "Gelsin bir gece Ceylanpınar'da yatsın. Abdulkerim Gök yarın gelip bu halktan oy istemesin" sözleriyle gösterdi. Yılmaz, AKP'nin Ceylanpınar'daki çadır kente her ay 50 trilyon para harcadığını, ilçe halkına ise "haram yemeyin, kaçak elektrik kullanmayın" denilerek hırsız muamelesi yaptığını söyledi. 

Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen yaralı yakınları ve kalabalık yurttaş grubu, yaralıların Ceylanpınar'dan 145 km. uzaklıktaki Urfa il merkezine sevk edilmesinin ardından dağıldı. Alınan bilgilere göre, tedavi altına alınan 2 yaralının da durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

"Hastane değil, sevk hane"

Öte yandan, pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktoru olmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde sadece 4 diş doktoru var. Bunlardan 3'ünün izinli olduğu öğrenilirken, 16 Temmuz'dan sonra yaşanan çatışmalarda yaralanan tüm sivil yurttaşlar Urfa ve diğer yerlerdeki hastanelere sevk ediliyor. Ölüme davetiye çıkaran bu yetersizlikler yaşanırken, konunun yönelttildiği Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor sıkıntısının olmadığını iddia etti. 

 

Gerilla alanlarına saldırılarını aralıksız sürdüren Türk ordusu, bu kez Medya Savunma Alanları’nda halkı hedefleyerek yeni bir katliam gerçekleştirdi. Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu, Zergelê köyünde 8 kişinin yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı.

Yaptığı yazılı açıklama ile Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik düzenlediği saldırılar hakkında bilgi veren HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) bölge halklarının da hedef alınarak, yeni bir katliam gerçekleştirildiği, Kürt halkına karşı topyekün bir savaş ilan edildiğini açıkladı. [...]

-Rojava ve Güney Kürdistan’da DAİŞ çeteleri ile Kürt güçleri arasında yaşanan çatışmalar ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

TUHAD-FED öncülüğünde Gemlik’e yürüyüş düzenlenecek. Kürdistan’ın birçok kentinden ve Türkiye’nin kentlerinden binlerce kişinin Gemlik’e gelmesi bekleniyor.

-Tarih 3 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde, insanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin Şengal’e yönelik saldırıları sonucu Êzîdî halkı, büyük bir katliama uyandı. Tarihe kara bir gün olarak düşen 3 Ağustos Katliamı’nın üzerinden bir yıl geçti ancak acılar yeni yaşanmış gibi tazeliğini koruyor. [...]

Fransa’nın Toulouse kentindeki Rojava ile dayanışma komitesi Vali Pascal Mailhos ile görüşüp, Rojava’daki son durum, AKP’nin savaş politikaları hakkında bilgilendirme dosyası verdi.

Toulouse’daki Rojava ile dayanışma Komitesi Toulouse bölge valiliği ile görüşüp, Rojava’daki son durum, Türkiye’deki gelişmeler, PKK’nin Avrupa Terör Örgütleri listesinden çıkarılması ve HDP Eşbaşkanları, milletvekillerine yönelik Türk devletinin uyguladığı savaş politikaları içeren bir dosya sundu.

7 kişilik bir heyet ile Toulouse Bölge Valisi Pascal Mailhos ile makamında görüştü. Görüşme 4 ana başlık halinde gerçekleştirildi. [...]

PKK Yürütme Komitesi, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada Ağustos ayında yaşamını yitirenleri andı. PKK açıklamasında,Büyük ve tarihi yürüyüşler büyük sorumluluk ve ideallerle gerçekleşir. İnsan için ideal olan, özgür ve ahlaklı yaşam sahibi olmak ve bunu toplumla paylaşmaktır. PKK, tarihin belki de en zayıf ve dağılmış toplumu olan Kürt halkına en doğru zamanda özgür ve örgütlü yaşam idealiyle öncülük yaparak büyük bir sorumluluk hareketi olduğunu kanıtlamıştır. Unutulmamalı ki,  toplumsal ahlakın özü, en zayıf bireyine sahip çıkmayla başlar. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+