Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş İstanbul'da konuştu- Video

Ceylanpınar'da El-Nusra ateşinden iki yurttaş daha yaralandı

2013-08-18 08:44:28
Yazdir

URFA (DİHA) - Serêkaniyê saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmalar sonucunda çetecilerin bulunduğu alandan atılan kurşunlar sonucu Ceylanpınar'da dün gece 2 yurttaş daha yaralandı. Yaralıların kaldırıldığı Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor olmayışı yaralı yakınlarını isyan ettirdi.

Rojava'nın YPG'nin kontrolünde bulunan Serêkaniyê kentine saldıran El-Nusra çetecileri ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar günlerdir şiddetlenerek devam ediyor. Dün yine gün boyu yaşanan şiddetli çatışmalarda El-Nusra çetecileri tarafından atılan bomba ve mermilerin hedefi olan Ceylanpınar'da dün gece de 2 yurttaş yaralandı. Özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Salih İnce isimli bir yurttaş M.Akif Ersoy mahallesinde otobüs durağında beklerken, 16 yaşındaki Meral İleri isimli bir çocukta Bahçelievler mahallesindeki evinde atılan kurşunların hedefi oldu. Kurşunların isabet ettiği İnce ve İleri, yaralanmaları sonrası yakınları tarafından Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Fakat hastane yaralılara bakacak doktor bulunmadı. Hastanede doktor olmayışı nedeniyle Urfa'ya sevk edilmek istenen yaralılar, bu kez de hastanede hazır bekleyen bir ambulans olmadığı için bir süre ambulans bekledi. Hastanede doktor ve ambulansın bulunmayışı, hasta yakınlarının tepkisine yol açtı.

'Hastaneye polis değil, doktor gönderin'

Bir yıldan bu yana "savaş bölgesi" haline gelen Ceylanpınar'da neredeyse her gün ilçe sakini yaralı sivillerin getirildiğini, doktor olmayışı nedeniyle bu yaralıların en uzak ilçesi olan Ceylanpınar'dan Urfa'ya sevk edildiğini belirten yurttaşlar duruma isyan etti.

Ceylanpınar'da yaşanan tüm olaylara AKP Urfa milletvekillerinin duyarsız kaldığını söyleyen yaralı yakınları, sınır kapısının ÖSO denetiminde olduğu zamanlarda getirilen yüzlerce çete elemanının tedavisi için onlarca ambulans ve doktorun hazır bekletildiğini, denetimin YPG'ye geçmesinden sonra hastanede ambulans ve doktor bulunamadığını kaydetti. Duruma dair duyulan tepki nedeniyle bir hasta yakını hastane bahçesinde bekleyen polisleri göstererek "hastaneye polis değil, doktor gönderin" diyerek feryat etti. "Nerede AKP'nin Urfa milletvekilleri" diye soran bir başka yurttaş da, 1 yıldan bu yana Ceylanpınar'da yaşananlarla ilgili olarak tek bir AKP milletvekilinin ilçeye gelmediğini söyledi. 


'AKP gelip Ceylanpınar'dan oy istemesin'

İlçe Kaymakamlığının Serêkaniyê'de yaşanan çatışmalar nedeniyle ilçe sakinlerini tedbirli olunması konusunda anonslarla uyardığını belirten yaralı yakını Bülent İleri, " Kaymakamlık ilçe halkını tedbirli olması konusunda uyarılar yapmasını biliyor, ama Devlet Hastanesi'ne 2 ambulans, 2 doktor koymak aklına gelmiyor. Yaralı insanlar acilde 1 saat sedyenin üzerinde bekliyor. Ne doktor var, ne de bir tedbir" diye konuştu. Ailesini evinin dört ayrı yerinde yatırdığını ifade eden AKP ilçe yönetiminde yer aldığını belirten Zubeyt Yılmaz adlı yurttaş ise, telefonlara dahi cevap vermediğini belirttiği Urfa AKP Milletvekili Abdulkerim Gök'e duyduğu tepkiyi "Gelsin bir gece Ceylanpınar'da yatsın. Abdulkerim Gök yarın gelip bu halktan oy istemesin" sözleriyle gösterdi. Yılmaz, AKP'nin Ceylanpınar'daki çadır kente her ay 50 trilyon para harcadığını, ilçe halkına ise "haram yemeyin, kaçak elektrik kullanmayın" denilerek hırsız muamelesi yaptığını söyledi. 

Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen yaralı yakınları ve kalabalık yurttaş grubu, yaralıların Ceylanpınar'dan 145 km. uzaklıktaki Urfa il merkezine sevk edilmesinin ardından dağıldı. Alınan bilgilere göre, tedavi altına alınan 2 yaralının da durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

"Hastane değil, sevk hane"

Öte yandan, pratisyen hekim, fizik tedavi, göğüs, ortopedi, beyin cerrahı, enfeksiyon, cildiye, üroloji, göz, dahiliye, iç hastalıkları, anestezi, nöroloji, psikiyatri vb. doktoru olmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde sadece 4 diş doktoru var. Bunlardan 3'ünün izinli olduğu öğrenilirken, 16 Temmuz'dan sonra yaşanan çatışmalarda yaralanan tüm sivil yurttaşlar Urfa ve diğer yerlerdeki hastanelere sevk ediliyor. Ölüme davetiye çıkaran bu yetersizlikler yaşanırken, konunun yönelttildiği Urfa İl Sağlık Müdürlüğü, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde ambulans ve doktor sıkıntısının olmadığını iddia etti. 

 

HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata’nın Batı Kürdistan ile sınırı olan Ziyaret köyünde başlattığı nöbet eylemini ziyaret etmek isteyen Amed’in 15 ilçe belediyesinin eş başkanları devlet güçlerinin engeline takıldı.

21 Temmuz Pazartesi gününden beri Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret köyünde nöbet eyleminde bulunan HDP’li vekillere dün akşam saatlerinde, aralarında eski belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de olduğu bir grup katıldı.

Bugün yerel saatle 15.00’e doğru Amed’in 15 ilçe belediyesinin eşbaşkanları da nöbet eylemini ziyaret etmek istedi. Ancak eylem noktasına 500 metre kadar mesafede devlet güçleri tarafından durduruldu. [...]

Özgür Genç Kadın (ÖGK), Sarıgazi'de bir kadının Halk Cephesi üyeleri tarafından dövülerek teşhir edilmesine tepki göstererek,  "Halk Cephesi kadın düşmanıdır. Halk Cephesi erkektir, erkekliğin simgeleşmiş, sol'a yerleşmiş halidir" dedi.

Özgür Genç Kadın (ÖGK), Sarıgazi'de bir kadının Halk Cephesi üyeleri tarafından dövülerek teşhir edilmesine tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan ÖGK, önce özür diledi.  "Öncelikle şaşkınlıktan ve ne diyeceğimizi bilemediğimiz, kelimeleri yetiremediğimiz için sessiz gecen günlerden ötürü içtenlikle özür dileriz. [...]

Türk ordusunun Yüksekova ile gerilla denetimindeki alanlarla sınır bölgesine yoğun havan ve obüs saldırısında bulunduğu bildirildi. Gerillaların denetimindeki alanlara yönelik keşif faaliyetlerine de devam eden Türk ordusunun Yüksekova sınır hattındaki köylerde ise pusular kurduğu kaydedildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) tarafından yapılan açıklamada Türk ordusunun 21 Temmuz günü saat 12.00'de Hakkar'nin Yüksekova ilçesi ile gerilla güçlerinin denetiminde Medya Savunma Alanları sınır hattında bulunan Kela Şuke mıntıkası ve Şuke köyünü Oremar’daki Karakolu üzeri obüs ve havan topları ile bombardımana tuttuğu belirtildi. [...]

İsrail Gazze’ye yönelik son saldırılarında aralarında beş cami ile bir stadyumun da bulunduğu 70'den fazla yeri bombaladı.

Filistinli sağlık görevlileri, sabaha karşı düzenlenen saldırılarda beşi aynı aileden yedi kişinin öldürüldüğünü söyledi. Hayatını kaybeden Filistinlilerden dördünün kadın olduğu bildirildi.

İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 583'e yükseldi. Filistinli yetkililer hayatını kaybedenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğuna dikkat çekti.

Saldırılar sonucu ölen İsraillilerin sayısı ise 27'si asker olmak üzere 29’a yükseldi. [...]

Foto Galeri 11 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+