Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği açıldı

2013-08-17 09:19:37
Yazdir

ADANA (DİHA) - Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği (KASDA) düzenlenen kokteyl ile açıldı. 

Arap ve Alevi yurttaşların yoğunlukta yaşadığı Adana'nın Yüreğir ilçesi Yamaçlı Mahallesi'nde yurttaşlar tarafından Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği (KASDA) kuruldu. Derneğin açılışı düzenlenen kokteyl ile yapılırken, açılışa çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Yüreğir İlçe Başkanı Mehmet Bayram ve ilçe yönetimi, SYKP Adana İl Başkanı Leyla Uyar ve İHD yöneticileri katıldı. KASDA yöneticisi Işıl Peynirci açılışa gelenlere teşekkür etti. Konuşma ardından derneği anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim ardından açılış kokteyl ve Grup Hayye'nin müzik dinletisi ile sona erdi. 

Hristiyan Demokrat Parti Milletvekili Robert Halef, İsveç Parlamentosu’na verdiği yazılı önergede, Hukümeti’in İsveç Parlamentosu’nun 2010 yılında aldığı soykırım kararını yürürlüğe koymasını, 1915 soykırımı için bir dokümantasyon merkezi kurmasını ve 24 Nisan’ı soykırım kurbanlarını anma günü olarak kabul etmesini istiyor.

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekilleri Yılmaz Kerimo ve Azedeh Rohan Gustafsson da, Türkiye ve Kürdistan’da Hıristiyanlara ait kültür mirasının korunması için İsveç Hükümeti’nin Avrupa Birliği ve Unesco nezdinde girişimde bulunmasını talep ediyorlar. [...]

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekilleri Åsa Nestlund ve Ingela Nylund, İsveç’te garanti emekliliğine hak kazanan Türkiye’den gelen Kürt, Türk, Asuri-Süryani ve Ermenilerin Türkiye’ye dönüş yaptıklarında aynı haktan yararlanmaları için parlamentoya önerge verdi.

Önergede yabancı kökenli pek çok emekliye ATP emekliliğini (Genel Ek Emeklilik Aylığı) hak edecek koşullara sahip olmadıkları için garanti emeklilik aylığı bağlandığı belirtiliyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf