Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği açıldı

2013-08-17 09:19:37
Yazdir

ADANA (DİHA) - Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği (KASDA) düzenlenen kokteyl ile açıldı. 

Arap ve Alevi yurttaşların yoğunlukta yaşadığı Adana'nın Yüreğir ilçesi Yamaçlı Mahallesi'nde yurttaşlar tarafından Karşıyaka Sosyal ve Dayanışma Derneği (KASDA) kuruldu. Derneğin açılışı düzenlenen kokteyl ile yapılırken, açılışa çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Yüreğir İlçe Başkanı Mehmet Bayram ve ilçe yönetimi, SYKP Adana İl Başkanı Leyla Uyar ve İHD yöneticileri katıldı. KASDA yöneticisi Işıl Peynirci açılışa gelenlere teşekkür etti. Konuşma ardından derneği anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim ardından açılış kokteyl ve Grup Hayye'nin müzik dinletisi ile sona erdi. 
"Şengal'i Özgürleştirme Hamlesi’nde yaşamını yitiren YJA Star gerillası Yıldız Kenben'in (Beritan Viyan) cenazesi, Siirt’te on binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Kenben’in tabutunu kadınlar omuzlarına aldı.

Şengal’i Özgürleştirme Hamlesi’nde yaşamını yitiren YJA Star gerillası Yıldız Kenben (Beritan Viyan) Siirt’te on binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. [...]

Danimarka'da Kobanê zaferi "Bijî YPG/YPJ" sloganlarıyla kutlandı.
Danimarka'nin Kopenhag kentinde yaşayan Kürtler ve dostları, Kürt Kültür Merkezi önünde toplanarak halaylarla Kobanê zaferini kutladı.
Ateş yakıp halaya duran kitle, "Bijî Berxwedane Kobanê", "Bijî YPG/YPJ sloganları eşliğinde havai fişek gösterisinde bulundu.
Geç saatlere kadar devam eden kutlamalara Danimarka basını da yoğun ilgi gösterdi. [...]

DAİŞ çetelerinin Kobanê’de hezimet ile sonuçlanan saldırı ve işgal girişimi ardından kendi içinde çatışmaya başladı. Kuzey Kürdistan üzerinden kaçmaya çalışan DAİŞ çetelerinin Tel Ebyad (Gire Sipî)’da DAİŞ’in firarları önlemek için kurduğu özel birim ile çatıştı.

DAİŞ, savaştan kaçan çetelerinin Kuzey Kürdistan üzeri kaçışlarını önlemek için ‘sınır muhafızları’ adı altında bir grup oluşturdu. Kaçmaya çalışan 14 kişilik çete grubu ‘sınır muhafızı’ grubundan 3 kişiyi vurarak firar etti. Öldürülen çetelerden birinin Gire Sipî sorumlularından olduğu belirtildi. [...]

ANTALYA (DİHA) - Antalya'nın Konyaaltı ilçesi sınırları içindeki bir mermer ocağı ile dört taş ocağının kapatılması talebiyle imza kampanyası başlatıldı.

Antalya'nın Konyaaltı ilçesine bağlı Ekizce Yaylası'nda başta sedir ağaçları olmak üzere tüm canlıları ve doğal yapıyı bozan mermer ocağı ve taşocaklarının kapatılması için Antalya bulunan doğa yürüyüşçüleri ve sivil toplum örgütleri imza kampanyası başlattı. Change. Org adlı internet sitesinden sürdürülen kampanyada toplanacak imzalar Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sunulacak. Şu ana kadar bin 250 imza toplandığı belirtildi. [...]

Yunanistan'da iktidara gelen sol koalisyon partisi Syriza, ilk icraat olarak Pire limanının özelleştirilmesi sürecini durdurmak istediğini açıkladı.

Açıklama Başbakan Alexis Tsipras başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı ardından geldi.

Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamada bulunan Denizcilik Bakan Yardımcısı Tehodoros Dristsas, "Pire ve Selanik limanlarını özelleştirilmesini durduracağız" dedi.

Özelleştirmelerin durdurulması Syriza'nın seçim programında yer alıyordu.

Çinli şirket Cosco, Pire limanında iki terminali satın almıştı bile. Çinli şirket, devletin bu limandaki yüzde 67'lik payını da satın almaya hazırlanıyordu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+