Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan
MERSİN (DİHA) - Mersin'in Yenişehir ilçesi Şahintepe Mahallesi'nde "bayrak yakma" iddiası ile gözaltına alınan 4 çocuk serbest bırakıldı.

Mersin'in Yenişehir ilçesi Şahintepe Mahallesi'nde sabah saatlerinde "bayrak yaktıkları" iddiası ile polisler tarafından yapılan eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınan O.K. (17), F.D. (14), S.A. (15), F.K. (14) isimli çocuklardan 3'ü emniyette serbest bırakıldı. O.K. isimli çocuk ise adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınan O.K., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. [...]

DAİŞ teröristlerinin katliam girişiminden kaçarak Suruç’a yerleşen binlerce Kobanênili, Kanton yetkililerinin temkinli açıklamalarına rağmen Mürşitpınar Sınır Kapısı’na giden yolda yüzlerce araçlık konvoy oluşturdu.

YPG ve YPJ güçlerinin tarihi direnişinin ardından özgürlüğüne kavuşan Kobanê'den DAIŞ teröristlerinin saldırıları nedeniyle göç eden yaklaşık 200 bin Kobanêli, hergün Mürşitpınar (Kobanê Sexet) Sınır Kapısı’na akın ederek yurduna dönmeye çalışıyor. [...]

BİNGÖL (DİHA) - Bingöl'de 9 Ekim gecesi 2 polisin yaşamını yitirdiği İl Emniyet Müdürü Atalay Ülker'e yönelik silahlı saldırının hemen ardından Genç köprüsü üzerinde 4 HPG'linin bulundukları araç içerisinde asker ve özel harekat polisleri tarafından infaz edilmesine ilişkin hazırlanan iddianame tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, o dönem ileri sürüldüğü gibi iki olay arasında bir bağ kurulamazken, HPG'lilerin infazı çatışma olarak gösterildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+