Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

Yekgırtu İslami Milletvekili Hacı Karvan istifa ettiğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Hacı Karwan kişisel sosyal paylaşım sitesinde Güney Kürdistan Parlamentosu’ndan istifa ettiğini duyurdu. Karwan, istifa etmesinin sebebi Kürdistan bölgesinde yaşanan başkanlık kriz ve hükümette yer alan 5 siyasi partinin bir türlü kriz üzerine anlaşamaya varmamaları olarak bildirdi.  

Hacı Karwan'ın yazılı açıklamasın şu şekilde: “Şerefli Kürdistan toplumu; daha önce siyasi partiler eğer anlaşamazsalar parlamentodaki görevimden istifa edeceğimi siz değerli halkıma duyurmuştum. Milletvekilliğinden istifa etme kararı benimdir. [...]

AP Başkanı Martin Schultz, barış sürecinin umut verici olduğunu belirterek, taraflara müzakerelere dönme çağrısında bulundu.

ANF’ye kısa bir açıklama yapan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schultz, “Şiddetin son bulmasına ihtiyacımız var. En iyi yöntem de bütün sorumluların müzakere masasına dönmesi gerekiyor. Barış süreci çok umut vericiydi, yeniden dönmek gerekiyor. Her iki tarafın şiddetinin hemen durması gerekiyor. Avrupa Parlamentosu olarak da bunu dillendiriyoruz” dedi. 

[...]

Rojava’da çalışmalarını sürdüren kadın örgütü Yekîtiya Star Koordinasyonu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen 9 Ekim Uluslararası komplonun yıldönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yekîtiya Star Koordinasyonu; “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Şahsında uluslararası komplo ile Kürtler ve Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesinin bertaraf edilmek istendi ancak, komplo 17. yılında tümden bertaraf oldu” dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf