Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

VAN / BİTLİS (DİHA) - Van ve Bitlis'te dün akşam bastıran kar yağışı, etkisini arttırarak devam ediyor.

Van'ın Çaldıran ilçesinde etkili olan kar yağışı kısa sürede ilçeyi beyaza bürüdü. Tüm bölgede etkili olan kar yağışı Çaldıran'da da dün akşamdan bu yana devam ediyor. Özellikle öğle saatlerinde bastıran kar, günlük hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle kapanan yol olmadığı öğrenildi.

Bitlis'te de dün akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başlayan karla karışık yağmur, aralıklarla sürüyor. Yapılan uyarılara rağmen yurttaşlar kara hazırlıksız yakalandı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantılarının ardından görüşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beylerbeyi Sarayı'nda yaklaşık 3 buçuk saatlik görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler ile DAİŞ tehdidi konusunda etraflıca bir görüşme imkanlarının olduğunu belirterek, "Bu stratejik ortamda Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği ve dayanışma daha büyük bir anlam ve önem kazanıyor" dedi. [...]

Global piyasada ham petrol fiyatlarının hızlı düşüşü tedarikçi ülkeleri bir araya getiriyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEK) fiyatlarının sert düşüşünü ve alınması gereken tedbirler konusunda başta Venezuela ve İran’ın girişimlerinin 166. oturuma damga vurması bekleniyor. [...]

BATMAN (DİHA) - Batman'da bir sokak kedisi içerisinde peynir bulunan çuvalı dişleriyle açmaya çalışırken kameraya yakalandı.

Kışın yüzünü göstermesi ile birlikte sokak hayvanlarının yiyecek bulma olanakları da zorlaştı. Batman Şehirlerarası Terminal'de bir sokak kedisi, aç kalınca içinde peynir bulunan bir yolcuya ait çuvalı açmaya çalışırken kameraya yakalandı. [...]

KOBANÊ (DİHA) - DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye saldırıları 69. gününde devam ederken, Serêkaniyê ve Kobanê'de yaşanan çatışmalarda 17 çetenin öldürüldüğü belirtildi.

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Serêkaniyê'de yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı. DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 68. gününde de devam ettiğini belirten YPG, "Çete saldırılarının ilk gününden beri büyük bir özveri ve fedakarlıkla Kobanê'yi savunan YPG/YPJ güçlerimizin çete gruplarına yönelik saldırıları da aralıksız sürdürmektedir" dedi. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+