Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan
MOSKOVA (DİHA) - Moskova’da düzenlenen 4 günlük Suriye muhalefeti ve rejimin çözüm üzerine ortak nokta arama toplantısına katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Suriye’de çözümden uzak olunduğunu söyledi.

Suriye’de savaşın bitirilmesi için başlangıç adımı olarak kabul edilen Moskova görüşmelerinin üçüncü gününde Suriye rejimi ile muhalefet masaya otururken, toplantı sonunda görüşmecilere katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'daki Suriye görüşmelerini değerlendirdi. Katılımın daha tatmin edici boyutta olması için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Lavrov, şu anda çözümden uzak olunduğunu belirtti. [...]

Kobanê kutlamalarına saldıran polisin yaraladığı Muradiye Belediye Eş Başkanı Güneş’in tedavisi sürüyor.

Van’ın Muradiye ilçesinde bugün yapılan Kobanê kutlamaları sırasında polisin şiddetine uğrayan ve yaralanarak Van Bölge ve Araştırma  Hastanesinde tedavi altına alınan Muradiye Belediye Eş Başkanı Safure Güneş’in tedavisi sürüyor. Kafasına aldığı cop darbeleriyle yaralanan Güneş’in 24 saat müşahede altında tutulduktan sonra yarın taburcu edileceği, durumunun iyiye gittiği bildirildi. [...]

Ukrayna’dan tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan eden Donbass bölgesindeki Donetsk kenti yakınlarında yaşanan çatışmalar şiddetinden bir şey yitirmeden sürüyor. Son 24 saat içerisinde 170 Ukrayna askerinin çatışmalarda yaşamını yitirdiğini açıklayan Eduard Basurin, kendilerinden de 3 milisin yaşamını kaybettiğini belirtti.

Sputnik ajansının haberine göre, çatışmalar sırasında 11 askeri de esir aldıklarını belirten Basurin, Ukrayna ordusuna ait 21 tank, 14 zırhlı aracın ve 7 füze düzeneğinin imha edildiğini söyledi. Basurin, çatışmalarda 3 milisin hayatını kaybettiğini de ifade etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+