Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

DİYARBAKIR (DİHA) - PKK'nın kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bu yıl da binlerce insan kuruluş ilanının yapıldığı Fis köyüne aktı. PKK bayrakları ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile kaplanan mitingde konuşan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, "PKK yatağına sığmayan su gibi, sadece Kürdistan için değil, tüm Ortadoğu ve dünya için bir özgürlük reçetesi olmuştur. [...]

Yerkabuğundaki elementlerin büyük kısmını, gezegenimizdeki toplam minarellerin ise yüzde 38’ini oluşturan silikat-perovskit (Mg,Fe)SiO3.) adlı mineral ilk kez gün ışığına çıkarıldı. Nevada Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar, tenham meteroidlerinde yaptıkları incelemeler sonunda, şimdiye kadar sadece adı bilinen minerali görüntülemeyi başardılar.

Daha önceleri yapılan birçok denemede parçalanan mineral parçaları, Oliver Tschauner ve ekibi tarafından yapılan çalışma sonunda, parçalanmadan incelenebildi. [...]

PKK'nin 36. kuruluş yıldönümü Hakkari, Mardin, Dersim, Erzurum, Siirt, Adana, Mersin, Diyarbakır Bismil ve Iğdır Tuzluca'da düzenlenen meşaleli yürüyüşlerle kutlanırken, İzmir'de ise kutlamalara izin verilmedi. 

DERSİM 

PKK'nin kuruluşunun 36. yıldönümü dolayısıyla Dersim'de meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. DBP İl Örgütü tarafından gerçekleştirilen yürüyüş için Sanat Sokağı'nda bir araya gelen yurttaşlar, buradan Seyid Rıza Meydanı'na yürüdü. Dersim Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul'un da yer aldığı yürüyüşte, "Şan olsun 36. [...]

HATAY(DİHA) - Hatay'da kanalizasyon çalışması sırasında yaşanan göçükte Mehmet Kavak isimli işçi yaşamını yitirdi.

Hatay'ın Erzin ilçesi Kızlarçayı Mahallesi'nde kanalizasyon çalışması sırasında göçük yaşandığı belirtildi. Göçük altında kalan ve arkadaşları tarafından toprak altından çıkarılan Mehmet Kavak isimli işçi Erzin Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Burada yapılan müdahalelere rağmen Kavak kurtarılamadı.

Kavak'ın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. [...]

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup üyesi Hollandalı Parlamenter Marietje Schaake, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın-erkek eşitliğine dair sözlerinin kadınların eğitime, istihdama ve siyasi liderliğe katılımının artmasının Türkiye’ye büyük faydası olacağına inanan herkesin yüzüne bir tokat gibi indiğini söyledi.

BBC’nin duyurduğu haberde, cinsiyet eşitliğinde en önemli şeyin kadınlarla erkeklerin kanunen eşit muamele görmesi olduğunu belirten Schaake, şöyle konuştu: “Bu yüzden Türkiye’nin cinsiyet eşitliği indeksinde alt sıralarda yer alması büyük endişe yaratıyor. [...]

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dersim’de protestolarla karşılaşacak. Kentteki sivil toplum örgütleri aldıkları ortak kararla Bahçeli'yi saat 10.00'da valiliğe yürüyerek protesto edecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yarın yapılacağı açıklanan Dersim ziyaretine yönelik tepkiler ve yapılan açıklamalar devam ediyor. Alevi örgütleri ve kentteki kimi siyasal örgütlerin ziyarete dair yaptığı açıklamalara Demokratik Halklar Federasyonu (DHF) da eklendi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+