Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan
ANKARA (DİHA) - HDP, HDK ve AKA-DER, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 16 yaşındaki Kadir Çakmak'ın polis tarafından 3 kurşunla katledilmesini kınadı.

HDP, HDK ve Anadolu Kültürleri Araştırma Derneği (AKA-DER), Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 16 yaşındaki Kadir Çakmak'ın polis tarafından 3 kurşunla katledilmesini kınamak amacıyla Yüksel caddesinde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada üzerinde, "Uğur Kaymaz, İbrahim Aras, Hrant, Abdulkadir Çakmak, Roboski, Ceylan Önkol, Uğur Kurt katil devlet hesap verecek" yazan bir pankart açan kitle sık sık, "Kadir Çakmak ölümsüzdür" ve "Katil devlet hesap verecek" sloganlarını attı. [...]

MARDİN (DİHA) - Dargeçit ilçesinde Kobanê'ye destek eylemlerinde İlçe Tabur Komutanlığından açılan ateş sonucunda bir kişinin ölümü 10 kişinin de yaralanmasına ilişkin Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında tanık ifadelerine başvuruyor.

Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde Kobanê'ye yönelik DAİŞ saldırılarını protesto eylemlerinde askerlerin taziye çadırı dönüşü halkın üzerine ateş açarak bir kişinin ölümü 10 kişinin de yaralanması üzerine Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açarak, olaya tanık olanların ifadelerine başvurdu. [...]

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında Muradiye'de İrfan Kuşçu isimli kişi gözaltına alındı. 
Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Gönderme Mahallesi'nde İrfan Kuşçu askerler tarafından gözaltına alındı. Öğle saatlerinde köye yapılan baskın sonucu gözaltına Kuşçu'nun Kobanê eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilirken, Kuşçu İlçe Jandarma Karakolu'ndaki işlemlerinin ardından adliye işlemleri için Erciş'e götürüldü. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 [email protected]

Bestanuce1.comon Google+