Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

HASEKE (DİHA) - IŞİD çetelerinin Haseke'ye attığı toplardan ikisinin buğday ambarına düşmesi sonucu çıkan yangında tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi.

Kobenê kantonuna saldırılarından bir sonuç elde edemeyen IŞİD çete üyeleri bu kez Haseke'ye saldırdı. Öğlen saatlerinde atılan 7 top mermisinden ikisinin buğday deposuna düşmesi sonucu tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi. [...]

IŞİD çetelerinin saldırıları sonucunda ölümden kaçarak Telafer ve Musul'dan Federal Kürdistan Bölgesi'ne sığınan çoğunluğu Türkmen ve Araplardan oluşan göçmenler için Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği yeni kamp alanları yapacak. Bayram nedeniyle Hewler'e 25 kilometre uzaklıkta bulunan Xazır kampında burukluk yaşanırken, kampı ziyaret eden BM yetkilileri ile Hewler Valisi Nevzat Hadi, göç edenlere yardım etmede zorlandıklarını söylediler. [...]

Türk ordusu Hakkari’nin Gever ilçesi sınır hattını havan ve obüslerle bombaladı. Bayramın bu ilk gününde düzenlenen bombardıman sonucunda arazide yangın çıktı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 27 ve 28 Temmuz günü Türk ordusunun Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesi sınır hattını obüs ve havan toplarıyla bombardımana tuttuğunu duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada 27 Temmuz günü saat 08.00-09.30 saatleri arasında Oremar Karakolu çevresi ile Şuke Birê, Şehid Gafur, Şex Mamê, Gundê Bıre, Tepê Şehid Agit bölgelerine obüs ve havan toplarıyla bombaladığı kaydedildi. [...]

HPG Mardin Eyalet Komutanlığı, bir açıklama yaparak bazı kişi, aile ve aşiretlerin husumetleriyle hiçbir ilgileri bulunmadığını belirterek, sözkonusu olaylarla ilgili kendileri adına gönderilen notlara itibar edilmemesini istedi.

HPG Mardin Eyalet Komutanlığı yazılı bir açıklama yaparak bölgede kimi kişi, aile veya aşiretler arasındaki husumetlerle ilgili bazı tehdit notları gönderildiğini ancak, bu notların kendileriyle hiçbir ilgisi bulunmadığını belirterek halkı uyardı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Son günlerde Eyaletimiz bünyesinde bulunan birçok alandaki kişi ve kişilere ailesel, aşiretsel ve bazı husumetler nedeniyle bazı tehdit notları ve yazıları HPG adına gönderilmektedir. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+