Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

Hakkari’nin  Şemdinli ilçesinde 16 Ağustos’ta yaşananlara ilişkin HDP tarafından oluşturulan Araştırma İnceleme Heyeti hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı.

Raporda, 16 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari ilinin Şemdinli ilçesinde geçici hükümetin almış olduğu savaş kararları çerçevesinde; Lice, Silvan, Diyadin, Varto, Silopi ve daha birçok ilçede olduğu gibi Şemdinli ilçesinde de savaş konsepti devreye sokulduğu belirtildi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, çatışmalarda hayatını kaybeden Alevi askerlerin cenazelerinin askeri ve mülki idarecilerin katılımı için cemevinde değil de camide tören düzenlenmesini meclis gündemine taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi askerlerin cenaze törenlerinin neden cemevinde yapılmadığı tartışmalarını Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis gündemine taşıdı. [...]

Almanya'nın Köln kentine bağlı Höhenberg Mahallesi'nde sabah saatlerinde Olpener Caddesi'nde bulunan Sparkasse Bankası bir kişi tarafından soyuldu. 
Banka çalışanlarının polisi aramasıyla beraber onlarca polis arabası mahalleyi ablukaya alarak her yerde saklanan soyguncuyu aradı.

Polisin verdiği bilgiye göre soyguncunun Schulstrasse'de bulunan okulardan birinde saklanma itmaline karşı okulun çevresini sararak okullarda arama yaptı.

Arama süresi boyunca öğrencilerin okulu terketmesine izin vermeyen polis, öğrencilerin ailelerini de okula yaklaştırmadı. İki saatlık aramanın ardından okulda bulunan öğrencilerin okuldan çıkmalarına izin verildi. [...]

Gerilla alanlarında Türk ordusunun hava hareketliliği ve sınır hatlarında bombardımanı sürüyor.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) şunları belirtti: “27 Ağustos günü saat 11.30 - 13.30 arasında Medya Savunma Alanlarımızdan Kandil, Avaşin, Gare, Zap, Metina alanı ve saat 15.00 - 17.00 ile saat 23.00 - 01.00 arasında Xakurkê ve Xınerê alanı üzerinde savaş uçaklarının hareketliliği yaşanmıştır.

26 Ağustos günü saat 13.30 ile 28 Ağustos saat 10.00 arasında Metina alanı, 27 Ağustos günü saat 19.00 - 22.00 arasında Kandil bölgesi, saat 09.30 - 14.30 arasında Xakurkê alanı, saat 05.00 - 15.00 ve saat 21. [...]

Fransa'nin Montpellier kentinde Montpellier Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından dün bir halk toplantısı düzenlendi. 
Toplantıya katılan HDK Eşsözcüsü Sebahat Tuncel, AKP'nin 7 Haziran'da kaybedeceğini anladığından beri Kürdistan ve Türkiye'yi kaos ortamına sürüklediğini belirtti.
Tuncel, AKP'nin HDP'nin elde ettiği başarıya karşı Suruç ve Zergele'de katliam yaptığını, katliamlarına bugün de Yüksekova ve Cizre'de devam ettiğini söyledi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+