Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

Türk başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Beyefendinin ağzından çıkan sekreterya. Sen haddini bil kardeşim. Sen burada kendini hangi rolde görüyorsun? Kim baş müzakereci ya. Konuştuklarını bilsene. Hükümeti zorda bırakmak için bundan daha iyi provokasyon olabilir mi?" biçimindeki konuşmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Başmüzakerecilik sıfatını tarihi Newroz bildirgesini yazdığı gün aldığını belirtti.

Türk Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Beyefendinin ağzından çıkan sekreterya. Sen haddini bil kardeşim. Sen burada kendini hangi rolde görüyorsun? Kim baş müzakereci ya. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu'nda yol kontrolü yapan askerlerce durdurulan Serkan Orhan ve Savaş Orhan isimli yurttaşlar, kimliklerinin getirilmesi üzerine serbest bırakıldı.

Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu'nda yol kontrolü yapan askerlerce durdurularak gözaltına alınan Serkan Orhan ve Savaş Orhan isimli yurttaşlar, kimliklerinin getirilmesi üzerine serbest bırakıldı. Kimliklerinin bulunmadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 2 yurttaşın, sırf Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum tarihini bilmedikleri için kimlikleri gelene kadar alıkonuldukları belirtildi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu önünde yol kontrolü yapan askerlerce durdurulan Serkan Orhan ve Savaş Orhan adlı yurttaşlar üzerlerinde kimlikleri olmadığı için gözaltına alındı. İki yurttaşa Atatürk'ün doğum tarihinin sorulduğu, bilmemeleri üzerine alıkonuldukları ileri sürüldü.

Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu önünde yol kontrolü yapan askerlerin durduğu araçta yer alan Serkan Orhan ve Savaş Orhan adlı yurttaşlar, üzerlerinde kimlik çıkmadığı için gözaltına alındı. [...]

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de gözaltı ve tutuklama furyası hız kesmeden sürüyor. Van, Ağrı, Erzurum ve İstanbul’da polisin ev baskınları ve keyfi uygulamaları olağanüstü hali aratmayan seviyeye çıktı.

Kuzey Kürdistan’da Kobanê duyarlılığı ve eylemleri ile başlayan halk inisiyatifini provoke eden polis ve hizbulkontra saldırılarını yasal kılıf altında sürdürüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrıları ve Kürt Özgürlük Hareketinin çatışmasızlık ortamını kabul etmesi ile başlayan barış sürecinde sağlanan güven ortamından da yararlanan Türk polisinin saldırıları son birkaç gün içerisinde katlanarak çoğalıyor. [...]

Avusturya, İsviçre ve Kanada’da Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemleri yapıldı. Avusturya’nı Başkenti Viyana ve Linz kentinde, İsviçre’nin Bern ve Zürich kentleri ile Kanada’nı Toronto kentinde Cumartesi Anneleri’nin eyleminin 500’üncü haftası vesilesiyle eylemler düzenlendi.

AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye Büyükelçiliği yakınlarında yapıldı. 200 kişinin katıldığı eylemde kayıpların fotoğrafları taşındı. [...]

İZMİR (DİHA) - İzmir'de Kobane protestolarına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Hayri Yıldırım isimli yurttaş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İzmir'de 7 Ekim'de gerçekleştirilen Kobané protestolarına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Hayri Yıldırım isimli yurttaş emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Yıldırım, tutuklanarak cezaevine gönderildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+