Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

Çınar Belediyesi, kışın yüzünü göstermesiyle Kobanê için giyecek yardımı kampanyası başlattı. Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, Çınarlılara başlattıkları kampanya sahip çıkma çağrısında bulundu.

Amed'in Çınar ilçesi Belediyesi, başlattığı kampanya kapsamında Kobanê’ye 40 ton gıda malzemesi göndermişti. Belediye şimdi de kışlık giyecek kampanyası başlattı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Silvan'da, 10 DEDAŞ işçisinin alıkonulmasıyla ilgisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan öğrenci servisi şoförü Cengiz Güler, gizli tanık ifadesiyle tutuklandı.

Silvan ilçesine bağlı Dönenkaya (Hokanê) köyünde, dün öğle saatlerinde 10 DEDAŞ işçisi silahlı bir grup tarafından alıkonulmuş ve akşam saatlerinde Hazro ilçesi kırsalında serbest bırakılmıştı. Olayın meydana gelmesinin ardından bölgede operasyon başlatılırken, öğrenci servisi şoförü olan Cengiz Güler, Çatakköprü (Malabadi) Köyü Okulu'nda bulunan öğrencilerini almaya giderken gözaltına alınmıştı. [...]

*DAİŞ çetelerinin saldırıları sonucu Kobanê’yi terk etmek zorunda kalarak Suruç’a gelen binlerce kişi, geçici olarak yerleştikleri çadır kentlerde de Kobanê’deki demokratik sistemi kuruyor. Kobanê Halk Meclisi Eşbaşkanı Ayşe Efendi, “Rojava’daki demokratik sistem burada da hayat bulacak” dedi.

* Kobanêlilere bir destek de Süryani halkından geldi. Mardin’de yaşayan Süryani halkı, ilaç yardımından sonra 2 kamyon ortopedik yatak ve tıbbi malzeme gönderdi. [...]

Kobanê direnişinde yaralanan iki YPG savaşçısı Urfa’da kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi.

Kobane’de DAİŞ çeteleri ile girdikleri çatışmada yaralanan ve Urfa’da tedavi gören iki YPG savaşçısı yaşamını yitirdi.

YPG savaşçısı 27 yaşındaki Abdullah Reşit, Suruç Devlet Hastanesi'nde, 25 yaşındaki Delil Ahmet ise, Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Ancak Reşit ve Ahmet yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İki YPG savaşçısının cenazeleri otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Otopsi işlemlerinin ardından Reşit ve Ahmet'in cenazeleri defin edilmek üzere Suruç'a gönderilecek. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+