Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

VAN (DİHA) - Çatak'ta 1998 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve cenazeleri yakıldıktan sonra toplu mezara gömülen 27 PKK'linin ailelerinin başvurusu sonucu mahkeme kararı ile toplu mezarda keşif yapıldı. Açılan mezardan çıkarılan kemikler, DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Bismil'de Lice olaylarını düzenlenen yürüyüşle protesto eden binlerce kişi, Batman-Diyarbakır yolunu trafiğe kapattı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, Lice'de Mahsum Korkmaz'ın (Êgît) heykelinin askerlerce yıkılması ve Mehdin Taşkın'ın askerlerce katledilmesi, DBP Bismil İlçe Örgütü öncülüğünde yapılan kitlesel yürüyüşle protesto edildi. [...]

Kendilerini "İslam Devleti" olarak ilan eden katliam şebekesi IŞİD'in Şengal'e yönelik saldırıları, Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Almanya'nın Nürnberg kentinde protesto edildi.

Amsterdam Kürt Kadınları Derneği, merkezi tren garı önünden kentin en tanınmış meydanı olan Dam'a kadar bir yürüyüş düzenledi. IŞİD çetelerinin kadınları cinsel köle statüsüne indirgeyen saldırılarını kınayan afişlerin taşındığı eylemde Holllanda'da  broşürler dağıtıldı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul Valiliği, Kumburgaz sahilinde Pazar günü kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan, ancak kendilerinden haber alınamayan 5 gencin hala bulunmadığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, Kumburgaz sahilinde Pazar günü kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ancak kendilerinden haber alınamayan 5 gençle ilgili yazılı açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, gençlerle ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirterek, arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+