Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı. 

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sabah saatlerinde İstanbul Bahçelievler'de bulunan evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alınan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı. [...]

Almanya’nın Leverkusen şehrinde bulunan FEDA’ya bağlı Alevi Kültür Merkezi yaklaşık 50 delegenin katılımıyla kongresini gerçekleştirdi. Leverkusen ve çevresi Alevi Dergahı kongresini, geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren FEDA yöneticisi Haşim Kutlu şahsında tüm Alevi canlar için saygı duruşu ile başladı.

Gulbang okunarak devam eden kongrenin açılış konuşmasını Pir Mustafa Deprem yaptı. AKP hükümeti tarafından Alevilere yönelik yapılan saldırıları değerlendiren Deprem, tüm Alevilere bu oyunlara karşı birlik olma çağrısında bulundu.

Divan seçimi ardından bir yıllık çalışma raporu okundu. [...]

İran’da parlamento seçimlerinin ikinci turunda ‘reformcu’ olarak bilinen adaylar sandalyelerin büyük kısmını kazandı. Sertlik yanlısı adayların birer birer kaybetmesiyle birlikte eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yeniden sahneye çıkacağının işaretleri de veriliyor.

İlk turu Şubat ayında yapılan genel seçimlerde İran İslami Şûra Meclisi’nin 290 sandalyesinden 68’inin büyük çoğunluğunu Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yakın adaylar kazandı. Reformcu ve ılımlı muhafazakarların Umut Listesi’ adıyla girdikleri ikinci tur seçimlerde yüzde 60 civarında oy aldıkları bildiriliyor. [...]

MÛŞ (DİHA) - Dokunulmazlık tartışmalarında HDP'li vekillerden sonra danışmanlarını da tehdit eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, "O kiralık provakatörler için yargı süreci başlayacak. Meclis'in kapısının önünden geçemeyecekler" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplu açılış töreni için gittiği Mûş'ta (Muş) konuştu. Adaletin, demokrasinin, özgürlüklerin yanında olduklarını, her türlü "yasakla" mücadele ettiklerini iddia eden Davutoğlu, Kürdistan kentlerinde AKP eliyle yaratılan yıkımı, katliamları, devlet güçlerinin camilere yönelik saldırılarını unutarak, "Dün mübarek Cuma günü Halep'te Cuma Namazı kılınamadı. [...]

İstanbul’da bu yılki 1 Mayıs kutlamalarının adresi KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından Bakırköy Halk Pazarı olarak belirlense de sabah saatlerinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin çevresi polis bariyerleriyle doldu. Taksim ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar polis ablukası altına alınırken, buralara TOMA ve 'akrep' tipi zırhlı araç ile çok sayıda gözaltı aracı konuşlandırıldı. 

Bugün, 15 bin polisin, 3 polis helikopterinin ve 120 TOMA'nın "görev" yapacağı İstanbul’da, saat 06. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf