Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

VAN (DİHA) - Çatak'a bağlı Ferxinîs yaylasında bulunan "Ronahî Şehitliği"nde olası bir saldırıya karşı 18 Ağustos'tan bu yana nöbet tutan canlı kalkan eylemcileri, şehitliğe saldırı olması durumunda bedenlerini bombalara karşı siper edeceklerini söyledi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında yeni delillerin ortaya çıkması üzerine haklarında gözaltı kararı alınan 9 emniyet görevlisinden 7'si gözaltına alındı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin olarak, "Kamu görevlilerinin ihmali olduğu" gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıkarılmasının ardından Terörle Mücadele Şubesi, 7 şüpheliyi gözaltına aldı. Savcılığın talimatı üzerine, yapılan operasyon sonucu Faruk S., Onur K., Osman G., Yılmaz A. ve Mehmet A.'nın aralarında bulunduğu 7 emniyet görevlisi gözaltına alındı. [...]

ÖGC, özgür basına yönelik saldırıları ve savaş politikalarını protesto etti.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), AKP hükümetinin Kuzey Kürdistan'daki savaş politikalarını ve özgür basına dönük saldırıları AZC Plaza önünde protesto etti. Eyleme ÖGC üyeleri, özgür basın çalışanları ve kurum temsilcileri katıldı. "Çapemeniya azad naye bêdengkirin" yazılı pankartın taşındığı eylemde açıklama yapan ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, AKP ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan savaşla birlikte özgür basına yönelik baskıların arttığını ifade etti. [...]

Almanya’da bu yılın sonuna kadar 1 ila 1,5 milyona kadar mültecinin geleceğinin tahmin edildiği iddiaları dolaşırken, Başbakan Angela Merkel kendi şahsında yoğunlaşan tartışmalara karşı ipleri eline almaya kararlı. İçişleri Bakanı’nın mülteci meselesindeki yetkilerini kısıtlayan Merkel’in, mülteci politikasının koordinasyonunu Başbakanlık Dairesi’ne verdiği ortaya çıktı.

Spiegel Online’nin iddiasına göre, bu yıl rekor düzeye ulaşan iltica başvuruları nedeniyle zorda olan Angela Merkel, farklı açıklamalarıyla dikkat çeken İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin bu konudaki yetkilerini sınırladı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf