Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

ANKARA (DİHA) - Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Mustafa Xelîl'in yaralanması hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya soru önergesi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, "Rojava sınırında yapılan infazlar, Hükümet'in Rojava'yı tanımama ve yalnızlaştırma politikalarının bir sonucu mudur?" diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Xelîl adlı gencin ağır yaralanmasına ilişkin, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. [...]

MERSİN(DİHA) - Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Mersin'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında İstihbarat Eski Şube Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya'nın da bulunduğu 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Dün sabah sevk edildikleri mahkemede ifadeleri alınan emniyet mensupları, somut delil bulunmaması ve kaçma durumlarının olmaması göz önünde bulundurularak hakim kararı ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. [...]

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırıları 46’ıncı günde devam ediyor. DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı YPG/YPJ güçleri, Kobanê halkı ve ÖSO bileşeni Burkan El Fırat güçlerinin ortaklaşa yürüttüğü görkemli direniş büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Yazılı bir açıklama yayınlayan YPG Basın Merkezi son 24 saatte Kobanê’de yaşanan çatışmalara ilişkin bilgi verdi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da 3 askerin silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından "fail" olarak ilan edilen 3 kişiden biri serbest bırakılırken, diğer 2 kişi ise önce serbest bırakıldı, ardından adliyeden çıkmalarına izin verilmeden olayla alakasız gerekçelerle tutuklandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 25 Ekim günü kimliği belirsiz kişi veya kişilerin düzenlediği silahlı saldırıda 3 askerin yaşamını yitirmesi ile ilişkili oldukları iddiasıyla Yüksekova'da gözaltına alınan Karani Tekin ve Ozan Canan ile Muğla Bodrum'da gözaltına alınan Ersin Ayvalık, Yüksekova Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından Yüksekova Adliyesi'ne getirildi. Dün sabah 10. [...]

Türk polisinin Kürt halkını yıldırma amaçlı operasyonlarında, başlatılan gözaltı ve tutuklama furyası devam ediyor. Erzurum, Aydın, Mardin, Varto'da başlatılan ev baskınlarında 31 kişi gözaltına alınırken, ev baskınlarının yapıldığı birçok ilçenin giriş çıkışları kapatıldı.

TÜRK POLİSİ PROVAKASYON PEŞİNDE

Demokratik hak taleplerine saldırıları ve insan hakları ihlallerinde karnesi kırıklarla dolu olan Türk polisi bu sabah da Serhat illerinden iş başındaydı. Erzurum Tekman’da, polis ve özel harekat timleri sabah saatlerinde köy ve mahallelere baskın düzenledi. Baskınlarda evleri dağıtan, insanlara hakaret ve küfürler savurdukları belirtilen polisler, 11 kişiyi gözaltına aldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+