Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

HDP ve DBP heyeti, Van’da Edremit Belediyesi, İpekyolu Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Heyet belediyelerin ardından yoğun çatışmaların yaşandığı Şehit Fırat Mahallesine giderek halkın sorunlarını dinledi. [...]

Dersim'in Nazımiye ilçesinde 27 Ağustos'ta çıkan çatışmada hayatını kaybeden YJA STAR gerillası Sıdıka Yıldız'ın (Destan Rüstem) cenazesi binlerin katılımıyla kadınların omuzlarında memleketi Van'ın Başkale'ye bağlı Esenyamaç (Xaşkan) Mahallesi'nde son yolculuğuna uğurlandı. Van-Hakkâri karayolu üzerinde bulunan Ova Dinlenme Tesislerinde yüzlerce araçlık konvoyla karşılanan Yıldız'ın cenazesi, ilçe belediye binası önünde binlerce kişi tarafından karşılandı, esnaf da kepenk kapattı. Yıldız'ın cenaze törenine HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, HDP, DBP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve binlerce Kürdistanlı katıldı. [...]

NEDİM TÜRFENT

HAKKARİ (DİHA)
- Çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Yüksekova'nın Veregoz alanında bedenlerini silahlara ve bombardımana siper eden canlı kalkanlar, 1 Eylül Dünya Barış Gün dolaysıyla tüm Türkiye halklarına barış mesajları verdi. Canlı kalkan eylemcilerinin en yaşlı üyesi 63 yaşındaki Rafiye Anuk, "Ne asker ne gerilla ne de polis ölsün. Ölüm de, talan da hepimizin zararınadır. [...]

Fransa’nın Manş Tüneli’ni işleten Eurotunnel şirketinin aylardır mağdur ettiği yüzlerce çalışanın hak mücadelesinde kısmi uzlaşma sağlandı. Eurotunnel ve Danimarkalı DFDS şirketi, yeni istihdamın yanı sıra işsiz kalacak emekçilere tazminat konusunda sendikalarla uzlaştılar.

Manş Tüneli’nin yakınındaki Calais Limanı’nda günlerdir blokaj eylemi düzenleyen ve 487 çalışanı ilgilendiren kriz çözüldü. İflas işlemleri devam eden Scop SeaFrance şirketinden çıkarılan çalışanlar için Eurotunnel ve DFDS tarafından 402 kişilik yeni bir istihdam alanı oluşturulması kararı çıktı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+