Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 
ANKARA (DİHA) - Çözüm sürecinin olumlu geçtiğini belirten AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, "Diyaloğun sürdüğünü söyleyebilirim. Yani hükümetten aldığımız bilgiler, bunlar bizim" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, gündemdeki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yolsuzluk iddialarının Yüce Divana gidip gitmeyeceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Atalay, "MYK gündemine bu konu hiç gelmedi. Biz de komisyonun kararını bekliyoruz. Yani komisyon bir çalışma yapıyor. Onun çalışmasını bitirip karar vermesi tabii konuyu belirleyecektir. Yani dün bizim gündemimize böyle bir şey gelmedi" diye konuştu. [...]

ERZURUM (DİHA) - Erzurum'da 50 Kürt öğrencinin gözaltına alınmasını protesto etmek için İl Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan halka, ırkçı bir grup saldırdı.

Erzurum'da, ülkücü bir grubun, Atatürk Üniversitesi öğrencisi Faysal Alma isimli öğrenciyi alıkoyması üzerine çıkan olaylar sonrası 50 Kürt öğrencinin gözaltına alınmasını protesto eden halk, Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen halka burada ırkçı bir grup saldırıda bulundu. Polisin ırkçı grubu halkın yanından uzaklaştırması sonucu kavga sona ererken, bölgede gerginliğin sürdüğü öğrenildi. [...]

Erzurum'da, faşist bir grubun Kürt bir öğrenciyi alıkoyması üzerine çıkan olaylarda aralarında DİHA muhabiri Selman Keleş'in de bulunduğu 50'yi aşkın Kürt öğrenci gözaltına alındı. 

Erzurum'da, ülkücü bir grubun, Atatürk Üniversitesi öğrencisi Faysal Alma isimli öğrenciyi alıkoyması üzerine çıkan gerginlikte, aralarında Dicle Haber Ajansı muhabiri Selman Keleş'in de bulunduğu 50'yi aşkın Kürt öğrenci gözaltına alındı. Faşist bir grubun kampus içinde bulunan Edebiyat ek binasında alıkoydukları Alma'yı darp ettiği haberi üzerine çok sayıda Kürt öğrenci olay yerine geldi. [...]

Van halkı İran’ın Kürt siyasi tutsaklara yönelik hukuksuz uygulamalarını kitlesel yürüyüş ve oturma eylemiyle protesto etti.

İran’da son dönemlerde Kürt siyasi tutsaklara yönelik gittikçe artan idamlar ve Türkiye cezaevlerinde bulunan Kürt tutsaklara yönelik baskıları protesto etmek amacıyla İki Nisan kavşağında toplandı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+