Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 

Batı Kürdistan'da Ramazan bayramının ilk günü binlerce kişi, hayatını kaybeden savaşçıların mezarlarını ziyaret etti.

Cizîre, Kobanê ve Efrin kantonlarında sabahın erken saatlerinden itibaren halk, Rojava devriminde hayatını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu "şehitlik"lere akın etti.

Cizîre Kantonu'ndaki Qamişlo, Derik, Dirbesiyê, Serêkaniyê ve Amûde kentlerinde binlerce kişi mezarlıklarda buluştu. Derik'te Xebat Derik mezarlığında bir araya gelen halk, burada bir tören düzenledi. Şehit Aileler Kurumu'nun organize ettiği törene, Derik'in yanısıra Koçeran, Berav ve Girkê Legê alanlarından gelenler katıldı. [...]

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Ramazan Bayramı dolayısıyla Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünü ziyaret ederek acılı ailelerle bayramlaştı. Demirtaş, Somalı ailelerin selamını Roboskili ailelere getirdiklerini söyledi. [...]

İsrail ordusuna ait tankların Gazze Şeridi'nde yönelik atışları nedeniyle bugün biri dört yaşında bir çocuk olmak üzere iki Filistinli hayatını kaybetti. 21 gün içinde öldürülen Filistinlilerin sayısı 1.037 kişiye çıktı.

Ramazan bayramının birinci gününde göreceli bir ateşkes durumu yaşansa da ölümler devam ediyor. Dört yaşındaki bir çocuk Gazze kentinin doğusunda harabeye dönmüş Cebeliye mahallesinde bir eve düşen obüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Cebeliye'de İsrail ordusunun havan atışları nedeniyle bir Filistinlinin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Aynı sektörde yer yer çatışma haberleri de geliyor. [...]

HASEKE (DİHA) - IŞİD çetelerinin Haseke'ye attığı toplardan ikisinin buğday ambarına düşmesi sonucu çıkan yangında tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi.

Kobenê kantonuna saldırılarından bir sonuç elde edemeyen IŞİD çete üyeleri bu kez Haseke'ye saldırdı. Öğlen saatlerinde atılan 7 top mermisinden ikisinin buğday deposuna düşmesi sonucu tonlarca buğday kullanılamaz hale geldi. [...]

Federal Kürdistan Bölgesi'nde iki aydır maaş alamayan öğretmenler Hewler'de bir gösteri düzenledi.

Parlamento önünde bir araya gelen öğretmenler Eğitim Bakanlığı'na kadar yürüdükten sonra bir açıklama yaptılar.  Öğretmenler, maaşlarının halen ödenmediği tepkisinde bulunarak, bu durumu kınadıklarını bildirdi.

Açıklamada, Federal Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin öğretmenlere yaklaşımının "utanç verici" olduğu belirtildi.

Federal Kürdistan Bölgesi'nde 120 bin öğretmen son iki aydır maaşlarını alamıyor. Bağdat ile Hewler arasındaki bütçe krizi nedeniyle, son aylarda memurlar bu krizin bedelini ödemeye başladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+