Halep’teki El Kaide ve ÖSO katliamları sürüyor

2013-08-03 09:48:10
Yazdir

Halep bölgesinde yer alan yoğun bir Kürt nüfusun yaşadığı Til Hasıl ve Til Aran’da El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) taburlar, Kürtlere yönelik katliamlarını sürdürüyor. Çok sayıda Kürt gencinin sadece “Kürt” oldukları için katledildikleri bildirilirken, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişi kaçırıldı.

Batı’nın “isyancı”, “muhalif savaşçılar” ya da “devrimci” olarak adlandırdıkları silahlı gruplar, insanlık ve savaş suçları işliyor. Sadece rejimin suçlarını kınayan “demokrasinin beşiği” Batılı ülkeler, Türkiye ve “Müslüman” Arap ülkeleri, destekledikleri “isyancıların” kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdikleri katliamları, insanlık dışı uygulamalarını görmezden gelmeye devam ediyor.

31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor. 

TECAVÜZ VE KATLİAM FETVASINA MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ YOK

Yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığı bu bölgedeki saldırılar 29 Temmuz günü başladı.  Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra imamları camilerden Kürtlere yönelik saldırılar ve kadınlarının kaçırılmasının “helal” olduğu yönünde anonslar yaparak, “İslam” adına katliam ve tecavüze çağırdı. Bu fetvaya başta Türkiye olmak üzere hiçbir “İslam” ülkesi tepki göstermedi.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

KÜRT GENÇLERİNİ SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN KATLETTİLER

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi.  Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor. 
7 Haziran'da HDP'yi destekleyeceğini ve HDP kadın meclislerinde çalışmalara katılacağını duyuran Yeni Demokrat Kadın, "Kadın dayanışmasına baraj mı dayanır?" dedi.   Yeni Demokrat Kadın (YDK), 2015 genel seçimlerine ilişkin tavrını açıkladı, HDP'yi destekleyeceklerini duyurdu.   Yazılı bir açıklama yapan YDK, HDP'nin yıllardır Meclis'te kadınların sesi olduğuna dikkat çekti, "Birçok özelliğinin yanı sıra başta bu yönüyle HDP, Meclis'teki diğer partilerden ayrılmaktadır. [...]

ANKARA (DİHA) - TÜİK'in açıkladığı verilere göre, bitkisel üretim değeri bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında bir artışla yaklaşık 98 milyar TL oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bitkisel Ürün Fiyatları ve Üretim Değeri verilerini açıkladı. Verilere göre, buğday fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artarak 0,74 TL oldu. Verilerde, mısır fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak 0,62 TL, çeltik fiyatı yüzde 67,6 artarak 1,81 TL, yağlık ayçiçeği yüzde 26,2 artarak 1,75 TL ve nohut yüzde 5 azalarak 2,33 TL olarak gerçekleştiği belirtildi. [...]

Asker vahşeti: Yaraladılar, işkence yaptılar, yaktılar

HAYRİ DEMİR/ METİN BEKİROĞLU

DİYARBAKIR (DİHA) - Lice'de ortaya çıkan "Cinayet Listesi"nde "yardım, yataklık" ifadesiyle fişlenen Mehmet Salih Çalık, yaralı arkadaşı Sinan Fidan ile gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamazken, Fidan'ın kemiklerine olaya tanık olan bir çobanın anlatımlarıyla ulaşıldı. [...]

Kobanê Kantonu yetkililerinin tüm temkinli yaklaşımlarına rağmen kente dönenlerden 53 yaşındaki Enter Şêx Muhammed, 23 yıldır yaşadığı evinin harabeye dönmesine rağmen bir tarafına halı sarkıtarak oluşturduğu odada yaşamaya çalışıyor. Anılarının kentten uzak kalmasına engel olduğunu söyleyen Muhammed, "Keşke kentte direnen gençlerimiz şehit düşmeseydi de evim bin kere yıkılsaydı" dedi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye dönük saldırılarında kent merkezinin büyük bir bölümü kullanılamaz hale gelirken, YPG/YPJ güçleri öncülüğünde kazanılan tarihi zaferin ardından binlerce Kobanêli kente döndü. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+