YXK'den yaz kampı

2013-08-02 13:16:03
Yazdir

Yekitiya Xwendevanên Kurdistan (YXK) öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Her yıl düzenlenen kamp, bu yıl Almanya'nın Haltern am See kentinde yapılıyor. YXK, kültürel, sosyal ve siyasal, aktivitelerin yapılacağı kapta, bütün öğrencileri katılmaya çağırdı.  

YXK, her yıl Kürt öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Bu yılki yaz kampı 12 ile 28 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın Haltern am See kentinde düzenlenecek. Avrupa'nın birçok ülkesinden çok sayıda öğrencinin katılması beklenen kampın programı ise oldukça zengin.

YXK kamp hazırlık komitesi yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşayan bütün Kürt öğrencileri düzenledikleri kampa katılmaya çağırarak, "Kapitalist sistemin her tarafımızı sardığı bir zamanda, birkaç gün de olsa kolektif ve paylaşımcı bir yaşamın hep birlikte nasıl yaşanabileceğini göstermek ve pratik içerisinde yaşamak istiyoruz. Bununla birlikte sosyal, kültürel ve siyasal aktivitelerle ortak yaşamın önemine vurgu istiyoruz" denildi.

Öğrenciler, harika doğası, etrafında birçok gölün bulunduğu Haltern am See'de, 6 gün boyunca siyasal gündem, YXK Jin'ın sunduğu, "toplumsal cinsiyetçilik" gibi panallerin yanı sıra, sportif, sosyal, kültürel, gezi programlarına katılabilecek.

Bütün öğrencilere açık olan kampa katılmak için son başvuru tarihi ise 8 Ağustos. Kampa katılmak isteyenler, sommecamp@yxkonline.de adres üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilir. 
YJA-Star Şengal Komutanlığı, YPJ Şengal Komutanlığı, YBŞ Sözcüsü Ednan Süleyman (Berxwedan Tolhildan)’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bu öncü yoldaşımızı, komutanımızı erken kaybetmenin acısını öfkeye dönüştürerek Şengal’i özgürleştirme hamlemizi başarıya ulaştırmamız gerekmektedir. Bunun için Ş. Berxwedan yoldaş’ın anısına sahip çıkmak için başta genç kadınlar olmak üzere Êzîdî gençlerini YBŞ ve YPJ Şengal saflarına katılmaya mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi. [...]

Kobanê direnişçileri sınır nöbetçileri tarafından 133’üncü günde bedenler eğilerek selamlandı.

YPG/YPJ’nin DAİŞ çetelerine karşı başlattığı özgürlük operasyonları ara vermeden devam ederken, 133 gündür direnen Kobanê direnişçileri ile dayanışmak ve çetelerin sınır ihlallerini engellemek için Suruç’un sınır hattında başlatılan sınır nöbeti de coşkusunu artırarak devam ediyor. Mehser ve Miseynter köylerinde nöbet tutan yüzlerce kişi, PKK, KCK, YPG, DÖKH, YDG-H bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterlerini taşıyarak, attıkları sloganlar ile Kobanê direnişini bedenlerini eğerek selamladı. [...]

CDK-F (Fransa Demokratik Kürt Konseyi) ara dönem toplantısını dün Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi lokalinde gerçekleştirdi.

İnanç birlikleri, kültür meclisleri, Toplum Merkezi yönetimleri, kadın inisiyatifi, gençlik meclisi bileşenlerinin  Fransa çapında bulunan temsilcilerinin katılım sağladığı toplantıda CDK-F 6 aylık çalışmalarını değerlendirdi.

CDK-F eşbaşkanları Şükran Akdoğan ve Rüstem Ozay’ın açılışını yaptığı toplantı saygı duruşuyla başladı. [...]

Fransa’nın Bordeaux kentinde Kolektif Kobanê, Kobanê ile dayanışma gecesi düzenledi. Gecede yazar Pascal Torre ve NPA’dan Yann Peuch de Kobanê gezilerinden izlenim paylaştı.

Fransa’nın Boreaux kentinde Kolektif Kobanê, Kobanê ile dayanışma gecesi düzenledi. Gecede Fransız yazar ve Komünist Partisi’nden yazar Pascal Torre ile NPA’dan Pann Peuch, Kobanê gezisinden izlenim paylaştı.

Gece Yann Peuch’in Suruç’tan çekmiş olduğu kısa film ile başladı. [...]

Almanya’nın Freiburg kentinde bir araya gelen Kürdistanlılar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile bir yürüyüş yaptı. Freiburg’daki Kürt kadınlarının organize ettiği yürüyüş kötü hava koşullarına rağmen coşkulu geçti.

Yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilen yürüyüş Kartoffelplatz’da 150 kadar Kürdistanlı ve Kürt dostunun katılımı ile gerçekleşti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+