YXK'den yaz kampı

2013-08-02 13:16:03
Yazdir

Yekitiya Xwendevanên Kurdistan (YXK) öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Her yıl düzenlenen kamp, bu yıl Almanya'nın Haltern am See kentinde yapılıyor. YXK, kültürel, sosyal ve siyasal, aktivitelerin yapılacağı kapta, bütün öğrencileri katılmaya çağırdı.  

YXK, her yıl Kürt öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Bu yılki yaz kampı 12 ile 28 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın Haltern am See kentinde düzenlenecek. Avrupa'nın birçok ülkesinden çok sayıda öğrencinin katılması beklenen kampın programı ise oldukça zengin.

YXK kamp hazırlık komitesi yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşayan bütün Kürt öğrencileri düzenledikleri kampa katılmaya çağırarak, "Kapitalist sistemin her tarafımızı sardığı bir zamanda, birkaç gün de olsa kolektif ve paylaşımcı bir yaşamın hep birlikte nasıl yaşanabileceğini göstermek ve pratik içerisinde yaşamak istiyoruz. Bununla birlikte sosyal, kültürel ve siyasal aktivitelerle ortak yaşamın önemine vurgu istiyoruz" denildi.

Öğrenciler, harika doğası, etrafında birçok gölün bulunduğu Haltern am See'de, 6 gün boyunca siyasal gündem, YXK Jin'ın sunduğu, "toplumsal cinsiyetçilik" gibi panallerin yanı sıra, sportif, sosyal, kültürel, gezi programlarına katılabilecek.

Bütün öğrencilere açık olan kampa katılmak için son başvuru tarihi ise 8 Ağustos. Kampa katılmak isteyenler, sommecamp@yxkonline.de adres üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilir. 

ANKARA (DİHA) - Partisinin grup toplantısında 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasının takipsizlikle çözülmesine tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli, akil insanları da, "akılları varsa saklanmalıdırlar, yoksa aşınmak üzere olan barı eşikler olduğunu bilmeliler" diye tehdit etti.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile ilgili 17-25 Aralık operasyonlarında hakkında verilen "takipsizlik" kararını sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli konuya ilişkin, "AKP değersizliğin manisfostosu, hortumluluğun yasak ağacıdır. 17 Aralık soruşturması bir çırpıda kapatıldı. Allem edip kallem edip soruşturmaya sünger çektiler. 53 kişi şimdilik yakayı kurtardı. [...]

Başkale Belediyesi'nin ekipleri, yayladan dönerken kar ve tipiye yakalanarak dağda mahsur kalan 12 kişi 10 saat sonra kurtardı. 

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Ekecek (Balyan) köyü sakinleri, yaylanın dönüş yolunda kar ve tipiye yakalanınca, yüzlerce koyun ile 10 saat dağlarda mahsur kaldı. Kesendere (Mendereş) köyünün yaylasından, dün küçük baş hayvanları getirmeye çalışırken yağan kar ve tipiye yakalanıp mahsur kalan 12 kişi saatler sonra belediyeye haber verilmesi üzerine kurtarıldı. 

Haber verilmesi üzerine aralarında Belediye Eş Başkanı ihsan Güler'in de bulunduğu bir ekip akşam saatlerinde mahsur kalan ve donma tehlikesi yaşayan yurttaşları kurtarmak üzere bölgeye gitti. [...]

Hollanda’nın Arnhem kentinde Şengal’de DAİŞ çetelerine karşı Ezidi Kürt halkını korurken şehit olan Leyla Pişkin (Jiyanda Xelat) ve yine Şengal’de şehit düşen arkadaşları Bozan Şexo (Dara Tolhıldan) ve Sadi Özek (Agır Kato) anıldı.

Leyla Pişkin’in ablası Emine Pişkin ve abisi konuşarak hayatını mücadeleye katılımını Şengal’e gidişini anlattı. Ailesi onunla gurur duyduklarını belirterek "o Kürt halkının şehididir" ifadesini vurgulayarak anmaya gelen kitleye teşekkür etti. [...]

Şimdi soğuklar, yağmur ve çamur. Onlar alışkın da diyemiyor kimse çünkü uzun yıllar bu dağlarda yaşamamışlar. Ezidiler geçmişte bu dağın zirvelerinde ve eteklerinde yaşamış ama son 40 yıldır ovada köy kent anlamına gelen mücemmalarda yaşamışlar. Baas rejimi ve diktatör Saddam zorla dağın koynunda yaşayan bu insanları ucu bucağı görünmeyen ovanın içine konumlandırarak dağdan uzaklaştırmış. Bir kuşak ovada büyümüş ve bu kuşak şimdi dağın zirvesinde kalan insan yoğunluğunun çoğunluğunu temsil ediyor.

Ova sıcak, ovada güneş sadece ısıtmıyor kavuruyor. Göz bakarken uzaklara güneş sıcaklığının ovanın üzerinde dans eder gibi dalgalanan sıcak hava çıplak gözle görünüyor. [...]

DİYARBAKIR (DİHA)- Silvan ilçesinde sabah saatlerinde helikopter hareketliliği başladı. Jandarma Taktik Alay Komutanlığı'ndan kalkan helikopterlerin Hazro ilçesi yönüne gittiği görüldü. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+