YXK'den yaz kampı

2013-08-02 13:16:03
Yazdir

Yekitiya Xwendevanên Kurdistan (YXK) öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Her yıl düzenlenen kamp, bu yıl Almanya'nın Haltern am See kentinde yapılıyor. YXK, kültürel, sosyal ve siyasal, aktivitelerin yapılacağı kapta, bütün öğrencileri katılmaya çağırdı.  

YXK, her yıl Kürt öğrencilere yönelik yaz kampı organize ediyor. Bu yılki yaz kampı 12 ile 28 Ağustos tarihleri arasında Almanya'nın Haltern am See kentinde düzenlenecek. Avrupa'nın birçok ülkesinden çok sayıda öğrencinin katılması beklenen kampın programı ise oldukça zengin.

YXK kamp hazırlık komitesi yaptığı açıklamada, Avrupa'da yaşayan bütün Kürt öğrencileri düzenledikleri kampa katılmaya çağırarak, "Kapitalist sistemin her tarafımızı sardığı bir zamanda, birkaç gün de olsa kolektif ve paylaşımcı bir yaşamın hep birlikte nasıl yaşanabileceğini göstermek ve pratik içerisinde yaşamak istiyoruz. Bununla birlikte sosyal, kültürel ve siyasal aktivitelerle ortak yaşamın önemine vurgu istiyoruz" denildi.

Öğrenciler, harika doğası, etrafında birçok gölün bulunduğu Haltern am See'de, 6 gün boyunca siyasal gündem, YXK Jin'ın sunduğu, "toplumsal cinsiyetçilik" gibi panallerin yanı sıra, sportif, sosyal, kültürel, gezi programlarına katılabilecek.

Bütün öğrencilere açık olan kampa katılmak için son başvuru tarihi ise 8 Ağustos. Kampa katılmak isteyenler, sommecamp@yxkonline.de adres üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilir. 

BARTIN (DİHA) - Bartın'ın Amasra ilçesindeki Tarlaağzı köyünde özel bir maden ocağında meydana gelen göçük altında kalan 3 Çinli işçiden 1'i kurtarılırken, 2 işçinin kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Karaman Ermenek'teki maden ocağında su kaynağının patlaması nedeniyle galeriyi su basması sonucu 18 işçinin mahsur kalmasının yankıları devam ederken, bir maden göçüğü haberi de Bartın'dan geldi. Bartın'ın Amasra ilçesindeki Tarlaağzı köyünde özel bir maden ocağında galeri açma çalışmaları sırasında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 3 Çinli işçiden 1'i 2 saatlik çalışmayla kurtarılırken, 2 Çinli işçinin kurtarma çalışmaları ise sürüyor. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurdun önünde yıllar önce seyyar karakol kuran özel harekat timleri, öğrencileri ve esnafı rahatsız ediyor. [...]

FARC-EP Kadın gerillaları, kardeşçe, devrimci, dayanışmacı ve enternasyonalist selamlarını tüm PAJK, PKK ve YJA Star kadın gerillalarına gönderdi.

Kolombiya Devrimci Kurtuluş Ordusu’nun (FARC) EP kadın gerillaları PAJK, PKK ve YJA Star gerillalarına selamlarını gönderdi.

FARC-EP Kadın gerillaları adına Victoria Sandino ve Aleksandra Narino imzasını taşıyan mesajda şunlar belirtildi: “Kolombiya Dağlarından, Küba Havana'dan, FARC kadın gerillaları ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri olarak, kardeşçe, devrimci, dayanışmacı ve enternasyonalist selamlarımızı tüm PAJK-PKK ve YJA STAR'ın kadın gerillalarına gönderiyoruz. [...]

160 kişilik peşmerge gücü, askeri araç ve ağır silahlarla elleri tetik kendileri için sınırda açılan bir noktadan Kobanê'ye geçti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde üç gündür bekletilen peşmergeler Kobanê’ye geçti. Bekletildikleri Çukobirlik deposundan sloganlarla çıkarak sınıra doğru hareket eden 160 kişilik peşmerge gücü, Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı kullanmadı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Jin Haber Ajansı'nın (JINHA) internet sitesi bir grup tarafından hacklendi.

Kadın odaklı habercilik yapan Jin Haber Ajansı'na (JINHA) ait internet sitesi bir grup tarafından dün gece saatlerinde hacklendi. Türk bayrağının da konulmak istendiği siteye giremeyen grup, mail üzerinden sayfayı çökertmek istemeleri de sonuçsuz kaldı. JINHA yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, saldırı nedeniyle yaşanan sorunların giderilmesiyle sitenin öğlen saatlerine kadar abonelere hizmet vermeye başlayacağı belirtildi. [...]

*Kobanê'den IŞİD saldırıları nedeniyle çıkmak zorunda kalan yurttaşlardan çok sayıda kişi Suruç'un köylerindeki akrabalarının evlerinde yaşıyor. Kobanêli İbrahim Abdo, "Buradaki halkımız bizi yalnız bırakmıyor. Desteklerini bizden esirgemiyor. Burası da bizim toprağımız, bizim halkımız. Ancak en kısa zamanda yine toprağımıza, köyümüze dönmek istiyoruz. Çok eskiden biz bu köylerde yaşıyorduk. Ancak sınır bizi ayırdı" dedi.

*Bir çocuğu YPG saflarında IŞİD çetelerine karşı savaşan ve eşi IŞİD çeteleri tarafından kaçırılan Şemse Boza, "Bir yandan diğer çocuklarım ile birlikte eşimin yolunu gözlüyoruz. Diğer yandan ise Kobanê'de yaşanan savaşta yer alan oğlumu düşünüyoruz. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+