HPG: Sıddık Bilen ile bir ilgimiz bulunmamaktadır

2013-07-23 16:19:19
Yazdir

HPG, eski korucu Sıddık Bilen’in kaybolması ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Sıddık Bilen, Berwari’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında 15 gün önce kaybolmuştu.

HPG yaptığı açıklamada (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesine bağlı Hosyan (Doğan) köyünde ikamet eden ve 15 gün önce Berwarî’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında kaybolan Sıddık Bilen ile bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HPG açıklamasında “Siirt Berwari’ye bağlı bağlı Osyan köyünden olan Sıddık Bilen adlı gencin kaybolması ile hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır” denildi.

4 çocuk babası Sıddık Bilen 15 gün önce köyünden Wan’ın (Van) Şax (Çatak) ilçesine giderken 2 arkadaşı ile bindiği minibüste Berwarî’ye bağlı Heşet Jandarma Karakolu’na yaklaşık 50 metre kala kurulan askeri noktayı fark etmesi üzerine araçtan inmiş ve kendisinden bir daha haber alınmamıştı. Daha önceden kesinleşmiş 5 yıllık hapis cezası olmasından dolayı o noktada inen ve kontrol noktasını arkadan dolaşmak isteyen Bilen’den bir daha haber alınamamıştı.

Bilen’in kaybolmasının ardından Belenoluk Jandarma Karakolu’na ve Pervari Savcılığı’na başvuran yakınları, Berwarî’ye bağlı, yaklaşık 8 köyü Wan ve Şirnex’ten (Şırnak) gelen yaklaşık 400 kişi ile birlikte Bilen’i aramış, ama tüm aramalara rağmen herhangi bir ize rastlanamamıştı.

Pervari Kaymakamlığı da konu hakkında soruşturma başlattı. Heyet adına açıklama yapan Bilen’in akrabası BDP Hilal Beldesi Başkanı Orhan Kara, yaptıkları tüm aramalara rağmen kendisinden herhangi bir haber alamadıklarını söyledi.

Güney Kürdistan’da yayın yapan haber sitelerinden Xendan’ın DAİŞ’in Irak ordusuna karşı Klorin gazı kullandığını yazdı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyinde konumlanan Irak Ordusuna Klorin gazı saldırısı gerçekleşti.

Xendan’ın ulaştığı videoda bir grup Irak askeri baygın ve halde bir nehir kenarından karaya çıkarılıyor. Askerler bir patlama sonrası sarı bir dumanın etrafa yayıldığını ve kendilerini kaybettiklerini belirtiyor. Patlama ardından görünen sarı dumanı teyid eden bir diğer tanık da CNN Arapçanın yayınında bu durumu anlatıyor. [...]

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG ve YPJ savaşçıları toprağa veriliyor. YPG savaşçısı, Baran Günanana, Murat Kaysı, İbrahim Erbay, Tuba Karaer, Mazlum Toğrap binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

GÜNANA’YI KARS’TA BİNLER UĞURLADI

Kobanê direnişinde yaralanan ve tedavi gördüğü Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitiren YPG Savaşçısı Baran Günana’nın cenazesi Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Harmanlı köyünde binler tarafından toprağa verildi. [...]

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de gözaltı ve tutuklama furyası hız kesmeden sürüyor. Van, Ağrı, Erzurum ve İstanbul’da polisin ev baskınları ve keyfi uygulamaları olağanüstü hali aratmayan seviyeye çıktı.

Kuzey Kürdistan’da Kobanê duyarlılığı ve eylemleri ile başlayan halk inisiyatifini provoke eden polis ve hizbulkontra saldırılarını yasal kılıf altında sürdürüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrıları ve Kürt Özgürlük Hareketinin çatışmasızlık ortamını kabul etmesi ile başlayan barış sürecinde sağlanan güven ortamından da yararlanan Türk polisinin saldırıları son birkaç gün içerisinde katlanarak çoğalıyor. [...]

Dersim'de yapılan Doktor Baran ve Zilan Şehitliği'nin açılışı, Başbakan ve İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla engellendi. Kente giriş çıkışlar engellendi, şehitlik bölgesi abluka altına alındı. Halk yarın yeniden şehitliğe gitmek için yola çıkacak.

Dersim bölgesinde yaşamını yitiren gerillaların mezarlarının bulunduğu Doktor Baran ve Zilan Şehitliği'nin açılışı bugün devlet engeline takıldı.

Açılış nedeniyle bugün kentte adeta olağanüstü hal ilan edildi. Dersim-Erzincan yolu tamamen trafiğe kapatılırken, Elazığ yönünden girişlerde ise kimlik kontrolü yapıldı. [...]

ANKARA (DİHA) - Ankara Kadın Platformu tarafından düzenlenen Rojava panelinde konuşan İslamcı Yazar Hüda Kaya, Kürtlerin anadil ısrarını daha önce anlamadığının altını çizerek, "Ama Filistin'e bir çok kez gittim. Orada İsrail vatandaşı olan hiçbir Filistin'li tek kelime İbranice bilmiyor. Çünkü anadilde eğitim görüyorlar. İsrail'in Filistin'lilere yapmadığını biz Kürtlere yapmışız" diye konuştu. Yazar Pınar Öğünç ise, Kürt kadınlarından çok şey öğrendiğini belirterek, "Çünkü onlar inandıklarına göre yaşıyorlar, hayatlarını değiştirerek etrafındaki insanları da değiştiriyorlar" dedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+