HPG: Sıddık Bilen ile bir ilgimiz bulunmamaktadır

2013-07-23 16:19:19
Yazdir

HPG, eski korucu Sıddık Bilen’in kaybolması ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Sıddık Bilen, Berwari’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında 15 gün önce kaybolmuştu.

HPG yaptığı açıklamada (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesine bağlı Hosyan (Doğan) köyünde ikamet eden ve 15 gün önce Berwarî’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında kaybolan Sıddık Bilen ile bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HPG açıklamasında “Siirt Berwari’ye bağlı bağlı Osyan köyünden olan Sıddık Bilen adlı gencin kaybolması ile hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır” denildi.

4 çocuk babası Sıddık Bilen 15 gün önce köyünden Wan’ın (Van) Şax (Çatak) ilçesine giderken 2 arkadaşı ile bindiği minibüste Berwarî’ye bağlı Heşet Jandarma Karakolu’na yaklaşık 50 metre kala kurulan askeri noktayı fark etmesi üzerine araçtan inmiş ve kendisinden bir daha haber alınmamıştı. Daha önceden kesinleşmiş 5 yıllık hapis cezası olmasından dolayı o noktada inen ve kontrol noktasını arkadan dolaşmak isteyen Bilen’den bir daha haber alınamamıştı.

Bilen’in kaybolmasının ardından Belenoluk Jandarma Karakolu’na ve Pervari Savcılığı’na başvuran yakınları, Berwarî’ye bağlı, yaklaşık 8 köyü Wan ve Şirnex’ten (Şırnak) gelen yaklaşık 400 kişi ile birlikte Bilen’i aramış, ama tüm aramalara rağmen herhangi bir ize rastlanamamıştı.

Pervari Kaymakamlığı da konu hakkında soruşturma başlattı. Heyet adına açıklama yapan Bilen’in akrabası BDP Hilal Beldesi Başkanı Orhan Kara, yaptıkları tüm aramalara rağmen kendisinden herhangi bir haber alamadıklarını söyledi.

IŞİD saldırıları sonrası oluşturulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) heyeti, Şengal, Maxmur ve Rojava'da yaptıkları inceleme, gözlem ve temasların sonucunu rapor haline getirdi. Maruz kalınan fiziki soykırımın yanısıra karşı karşıya kalınan "Beyaz Soykırıma" işaret edilen raporda, birçok başlık altında maddeler halinde var olan sorun ve sıkıntılar sıralandı.

Yurtları Şengal'in IŞİD çetelerince işgal edilmesi ve katliama maruz kalmaları üzerine binlerce yıllık topraklarını terk etmek zorunda kalan yüz binlerce Êzidî, Duhok ve Zaxo gibi merkezlerde konumlanmalarının yanısıra Rojava ve Kuzey Kürdistan'a göç etmek zorunda kaldı. [...]

SİİRT (DİHA) - Siirt merkeze bağlı Şemsê (Güneşli) köyündeki Mawa Dağı eteklerinde yaşamlarını yitiren PKK'liler için yapımına başlanan "şehitliğin" dün askerlerce yıkılması üzerine, bu sabah yapımına yeninden başlandı.

Batman'ın Hasankeyf ilçesi ile Siirt merkeze bağlı Şemsê Köyü arasında yer alan Mawa Dağı'nın eteğinde yaşamlarını yitirmiş PKK ve HPG üyeleri için yapımına başlanan "şehitliğin" dün sabah saatlerinde askerlerce yıkılması üzerine, dün bölgeye giden yerel halk ve kimi kurumlar, alanda çadırlar kurarak sabaha kadar nöbet tuttu. Sabaha kadar alanda bekleyen yurttaşlar, sabahın ilk ışıkları ile birlikte yıkılan duvarları yeniden örmek için harekete geçti. [...]

Şengal’de HPG gerillaları tarafından IŞİD çetelerine karşı gerçekleştirilen suikast eyleminde 2 çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin (HPG-BİM) bildirdiğine göre HPG gerillaları, Şengal’e bağlı Verdiye köyündeki IŞİD çetelerine karşı suikast eylemi gerçekleştirdi.

Pazartesi günü saat 17.00 sularında gerçekleştirilen eylemde 2 IŞİD çetesinin öldürüldüğü kaydedildi. [...]

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde yapılan eş zamanlı ev baskınlarında DBP Karakoçan Gençlik Meclisi üyesi 6 kişi gözaltına alındı. 

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde polisler tarafından sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskınlar düzenledi. [...]

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 'çözüm süreci' için eylül ayının önemine atıfta bulunması, sürece dair temasları da hızlandırdı. Hükümet yetkilileriyle görüşen TBM Sözcüsü Tahmaz, "Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bir yol haritası hazırlamış. Yol haritası şu an hükümetin elinde, çeşitli görüşmelerden sonra son hali verilecek" dedi. Tahmaz, Öcalan'ın koşullarının müzakereye uygun hale getirilmesi ve İzleme Kurulu oluşturulmasının en önemli adımlar olacağını kaydederken, Türkiye ve batıyı PKK'yi 'terörist' olarak görmekten vazgeçmeye çağırdı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+