HPG: Sıddık Bilen ile bir ilgimiz bulunmamaktadır

2013-07-23 16:19:19
Yazdir

HPG, eski korucu Sıddık Bilen’in kaybolması ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Sıddık Bilen, Berwari’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında 15 gün önce kaybolmuştu.

HPG yaptığı açıklamada (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesine bağlı Hosyan (Doğan) köyünde ikamet eden ve 15 gün önce Berwarî’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında kaybolan Sıddık Bilen ile bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HPG açıklamasında “Siirt Berwari’ye bağlı bağlı Osyan köyünden olan Sıddık Bilen adlı gencin kaybolması ile hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır” denildi.

4 çocuk babası Sıddık Bilen 15 gün önce köyünden Wan’ın (Van) Şax (Çatak) ilçesine giderken 2 arkadaşı ile bindiği minibüste Berwarî’ye bağlı Heşet Jandarma Karakolu’na yaklaşık 50 metre kala kurulan askeri noktayı fark etmesi üzerine araçtan inmiş ve kendisinden bir daha haber alınmamıştı. Daha önceden kesinleşmiş 5 yıllık hapis cezası olmasından dolayı o noktada inen ve kontrol noktasını arkadan dolaşmak isteyen Bilen’den bir daha haber alınamamıştı.

Bilen’in kaybolmasının ardından Belenoluk Jandarma Karakolu’na ve Pervari Savcılığı’na başvuran yakınları, Berwarî’ye bağlı, yaklaşık 8 köyü Wan ve Şirnex’ten (Şırnak) gelen yaklaşık 400 kişi ile birlikte Bilen’i aramış, ama tüm aramalara rağmen herhangi bir ize rastlanamamıştı.

Pervari Kaymakamlığı da konu hakkında soruşturma başlattı. Heyet adına açıklama yapan Bilen’in akrabası BDP Hilal Beldesi Başkanı Orhan Kara, yaptıkları tüm aramalara rağmen kendisinden herhangi bir haber alamadıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ (DİHA) - Siyaset bilimci Noam Chomsky, Peşmerge'yi Türkiye'nin müttefiki olarak değerlendirerek, Türkiye'nin müttefik güçlerini (Peşmerge) PYD'nin etki alanına yerleştirme çabası olarak gördüğünü belirtti.

ABD'li ünlü Siyaset bilimci Noam Chomsky, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından düzenlenen 1. Üniversiteler arası İngiliz Dili, Edebiyatı ve Dilbilimi Kongresi"ne katıldı.Telekonferans yöntemiyle öğrencilere sunum yapan Chomsky, daha sonra salonda bulunan öğrenci ve akademisyenlerin sorularını cevapladı. [...]

MARDİN (DİHA) - Mardin Dargeçit'te, korucubaşı Mehmet Uğurtay'ın öldürülmesine ilişkin gizli tanık ifadeleriyle tutuklanan 3 yurttaş hakkında açılan davanın ilk duruşması, yarın Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

Korucubaşı olan Mehmet Uğurtay'ın 28 Mayıs'ta Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Altınoluk köyünde kimliği belirsiz kişiler tarafından ilçe merkezinde silahla başından vurularak öldürülmesiyle ilgileri olduğu gerekçesiyle gizli tanık ifadesiyle tutuklanan Dargeçit Belediye encümeni Mehmet Şerif Toprak, oğlu Ömer Toprak (18) ve dershane öğrencisi Mehmet Emin Oğuz (20) tutuklandı. [...]

Depremin değil ihmalkarlığın sarstığı kent: Van

SELMAN ÇİÇEK/İDRİS YILMAZ

VAN (DİHA) - Van'da 3 yıl önce meydana gelen depremi yaşayan her yurttaş, can ve mal kaybının yanı sıra sosyolojik ve psikolojik sarsılmalar da yaşadı ve binlerce insanın yaşamı bir anda değişime uğradı. Sosyal düzenin bozulmasından kaynaklı toplumsal sorunların ortaya çıktığı kentte, zaman içinde yıkılan binaların yerine yenileri inşa edilirken, depremi yaşayan yurttaşların geleceğe taşıdığı psikolojik sorunlar ve ruhsal travmalar yerli yerinde durdu.

Van'da 2011 yılının 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde meydana gelen 7.2 ve 5. [...]

Beyn Nehreynde (Mezopotamyada) bulunan Arap ve Mıhallemi dernekleri Arapları hedef alan ırkçı saldırılar üzerine tepkilerini dile getiren bir basın açıklaması yaptı. [...]

ADANA (DİHA) - Baskı, göç, gözaltı ve tutuklama arasında yaşamını geçiren Abdullah Siner, 2014'un başında kaldığı cezaevinden tahliye edildi. Siner, bir süre sonra "Halkımın üzerinde bu vahşet sürerken ben burada duramam" diyerek YPG'ye katıldı. Siner, geçtiğimiz gün IŞİD saldırılarında Kobanê'de yaşamını yitirdi. Siner'in, Kürdistan'ın karanlığını aydınlatmak için YPG'ye katıldığını belirten Baba Özer Siner, "Oğlum PKK ve Başkan Apo'nun terbiyesi ile 1991 Vedat Aydın serhıldanı ruhuyla büyüdü" dedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+