HPG: Sıddık Bilen ile bir ilgimiz bulunmamaktadır

2013-07-23 16:19:19
Yazdir

HPG, eski korucu Sıddık Bilen’in kaybolması ile herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı. Sıddık Bilen, Berwari’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında 15 gün önce kaybolmuştu.

HPG yaptığı açıklamada (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesine bağlı Hosyan (Doğan) köyünde ikamet eden ve 15 gün önce Berwarî’ye bağlı Heşet (Belenoluk) Jandarma Karakolu yakınlarında kaybolan Sıddık Bilen ile bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

HPG açıklamasında “Siirt Berwari’ye bağlı bağlı Osyan köyünden olan Sıddık Bilen adlı gencin kaybolması ile hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır” denildi.

4 çocuk babası Sıddık Bilen 15 gün önce köyünden Wan’ın (Van) Şax (Çatak) ilçesine giderken 2 arkadaşı ile bindiği minibüste Berwarî’ye bağlı Heşet Jandarma Karakolu’na yaklaşık 50 metre kala kurulan askeri noktayı fark etmesi üzerine araçtan inmiş ve kendisinden bir daha haber alınmamıştı. Daha önceden kesinleşmiş 5 yıllık hapis cezası olmasından dolayı o noktada inen ve kontrol noktasını arkadan dolaşmak isteyen Bilen’den bir daha haber alınamamıştı.

Bilen’in kaybolmasının ardından Belenoluk Jandarma Karakolu’na ve Pervari Savcılığı’na başvuran yakınları, Berwarî’ye bağlı, yaklaşık 8 köyü Wan ve Şirnex’ten (Şırnak) gelen yaklaşık 400 kişi ile birlikte Bilen’i aramış, ama tüm aramalara rağmen herhangi bir ize rastlanamamıştı.

Pervari Kaymakamlığı da konu hakkında soruşturma başlattı. Heyet adına açıklama yapan Bilen’in akrabası BDP Hilal Beldesi Başkanı Orhan Kara, yaptıkları tüm aramalara rağmen kendisinden herhangi bir haber alamadıklarını söyledi.

İsveç'in başkenti Stockholm'de onlarca Kürt kadın ve genci devlet televizyonu SVT binasına girerek Kobanê için eylem yaptı.

Alınan bilgilere göre 40 dolayından Kürt genci ve kadını SVT binasına girerek, Kobanê için devlet televizyonlarının Kobanê'nin durumuna dikkat çekmesini istedi.  Saat 20.10 sıralarında televizyondaki eylem devam ediyordu. [...]

DAİŞ barbarlığının Irak’ın kültürel mirasına vurduğu darbenin boyutları giderek büyüyor. UNESCO ve Irak Ulusal Müzesi’ne göre, DAİŞ’in işgal ettiği yerlerdeki tarihi eserler uluslararası mafya işbirliği ile satılıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Paris’te düzenlenen bir oturumda, DAİŞ’in Irak’taki tarihi ve kültürel mirasa verdiği zarara değinildi. Oturumda konuşan Irak Ulusal Müzesi Direktörü Qeys Hüseyin Raşid, uluslararası mafya örgütlerinin DAİŞ ile birlikte çalıştıklarını söylemişti. [...]

Kobanê’de DAİŞ saldırılarını protesto eden Kürtler, Almanya’nın Hannover ve İsviçre’nin Zürih şehrindeki havaalanlarında eylemler düzenledi.

Hannover’de DAİŞ saldırılarına karşı 35 Kürdistan Öğrenciler Birliği ve Ciwanen Azad üyesi, Uluslararası Hannover Havaalanında bir eylem gerçekleştirdi. [...]

Kobanê sınırının sıfır noktasında bulunan Suruç’un Boydê köyünde tutulan direniş nöbetinde gzaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı.

Suruç sınır hattında direniş nöbetleri tutulmaya devam edilirken, dün iki kez askerin gaz bombalı saldırısına uğrayan Boydê köyünde gece saatlerinde yeniden yapılan saldırıda 3 kişi gözaltına alındı. Aralarında köy muhtarının azasının da bulunduğu 3 kişi ifadeleri alındıktan sonra geç saatlerde serbest bırakıldığı bildirildi. [...]

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada "süreci bitti" şeklindeki konuşmaların kendileri için "geçersiz" olduğunu söyleyerek, "Hükümetimiz bu konuda ciddidir. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması noktasında varlığını ortaya koymuştur" dedi. Arınç, "Çözüm Süreci Kurulu ile  kurumlar arası izleme ve koordinasyon komisyonları" oluşturulacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı ardından düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+