Çeteler saldırıyor Rojava direniyor
2013-07-23 08:57:07
Yazdir

Rojava Devrimi’ni boğmaya çalışanlara YPG  ve El Ekrad cephesi direnişle yanıt verdi. Çetelere Türkiye destek veriyor. TSK de yaptığı açıklamada adeta bunu doğruladı

Girê Sipî’de günlerdir süren çatışmalarda El Kaide’ye bağlı çeteci gruplar ağır kayıplar verdi. El Ekrad Cephesi 35 El Kaide üyesinin, YPG ise Girkê Legê’de 11 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Sıkışan çetecilere Türkiye’nin lojistik desteği sürerken, YPG mevzilerine Türkiye’den ateş açıldı.

Rojava’da Kürt direnişi sürüyor

El Kaide bağlantılı grupların Rakka bölgesinde bulunan Girê Sipî (Til Ebiyad) kentinde Kürt mahallelerine saldırmasıyla başlayan çatışmalarda çeteci gruplar ağır kayıplar verdi. Cephet El Ekrad, Girê Sipî’de 20-21 Temmuz günleri yaşanan çatışmalarda Irak İslam Devleti ve Biladi Şam ile El Nusra Cephesi’ne mensup silahlı 35 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. El Ekrad, bu çatışmalarda 20 El Kaide üyesinin de yaralandığını bildirirken, kendi saflarından 5 savaşçının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sivillerin tümü bırakılmadı

El Ekrad, El Kaide’nin emiri Çeçen kökenli Ebu Musab’ı da yakalamış ve kaçırılan siviller karşılığında serbest bırakmıştı. Ancak El Ekrad, El Kaideli gruplara anlaşmaya uymayarak tüm sivilleri bırakmadığı tepkisinde bulundu. Yerel kaynaklara göre 300 ila 400 sivil bırakılırken, halen yüzlerce sivil bu grupların elinde ve ölüm tehlikesi altında bulunuyor.

ANHA haber ajansına konuşan Dr. Ebdo Terbuş ise köylere yapılan saldırılarda yaralanan 20 sivilin YPG tarafından kurtarılarak, Kobani’ye götürüldüklerini söyledi. Terbuş, genç bir kadının  ise hastaneye varmadan yolda yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

El Ekrad Cephesi de, Rakka bölgesineki Girê Sipî (Til Ebiyad) yakınlarında bulunan Siloleh köyünde El Kaide çetelerine ait bir tankı imha ettiğini açıklarken, 4 doçka, bir havan üç tane füze ele geçirildiğini duyurdu. El Kaideli grupların Yabse, Til Xidir, Sikeriye, Xirbesan gibi sivil yerleşim bölgelerine top atışı yaptığı ve çatışmaların bu bölgelerde yoğunlaştığı bildirildi. Yerel kaynaklar da çatışmaların Til Xidir bölgesinde yoğunlaştığını doğruladı.

Girê Sipî merkezi ile bu kente yakın Yabse ve Sükeri köylerinde gece saatlerinde yoğun çatışmalar yaşandığını bildiren aynı kaynaklar, cihatçı El Nusra örgütünün yaralılarını Türkiye’ye geçirdiğini ve Türkiye’den de cephane taşıdığını belirtiyor. Til Ebiyad’da çatışan Irak-El Kaide’si ile El Nusra savaşçılarının özellikle Mısır, Tunus, Libya Irak’tan gelen savaşçılardan oluştuğu bildiriliyor. Sêrekaniyê’de YPG savaşçıları bu grupların karargahlarında, aralarında Türkiye’nin de olduğu yabancı ülkelere ait pasaport ve kimlik kartları bulmuştu.

Köyler YPG’nin denetiminde

Girkê Legê kentine bağlı Çelaxa bölgesinde de YPG ile El Kaide bağlantılı gruplar arasında yoğun çatışmalar bir haftadır sürüyor. Şimdiye kadar Xemer Til Elo, Şemer Til Elo, Hristiyan Til Elo, Şirab Bajar, Emarak, Kirbo ve Arapların yoğunlukta olduğun Siwêdiyê köyü YPG’nin denetimine girdi. Öte yandan YPG kaynaklarına göre Siwediye mıntıkasında yaşanan çatışmalarda El Kaide’li gruplar 11 kayıp verdi. YPG güçleri, üzerinde doçka silah bulunan bir aracı da imha ettiklerini bildirdi.
 

Türkiye YPG’ye ateş açıyor !

 Girê Sipî’de (Tel Abyad) El Kaide uzantılı Cephet-El Nusra’nın başını çektiği çetelerin Kürtlere yönelik saldırıları devam ediyor. YPG ve El Akrad Cephesi’nin çetecilere karşı direnişinin sürdüğünü söyleyen Kürt Yüksek Konseyi Girê Sipî Sözcüsü İbrahim Müslüm, “Dün akşama saatlerinde Ebu Musab’ın bırakılması ardından sivil Kürtler serbest bırakılmıştı. Ancak dün gece yaklaşık 60 sivil Kürt’ü yeniden alıkoydular. Türkiye’de dün gece YPG mevzilerine ağır silahlar ile ateş etti ve çetecilere lojistik destek sağladı. Bunun üzerine saldırıya geçen çeteciler ile YPG arasındaki savaş Yapsê köyü çevresinde devam ediyor” dedi. Sabah saatlerinden itibaren Kürt mahallerine yönelik yağma ve talanın yeniden başladığını söyleyen Müslüm, “YPG tüm saldırılara ve verilen lojistik desteğe rağmen direnişi ile ağır kayıplar verdiriyor. İlçenin içine sıkışan çeteciler, YPG’nin direnişi karşısında Kürt köylerine yönelemiyor” diye konuştu. Öte yandan YPG ile yaşanan çatışmalarda yaralan 20’ye yakın çeteci, Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
 

Genelkurmay: Ateş açtık

KYK Girê Sipî Sözcüsü İbrahim Müslüm’ün açıklamalarını doğrular nitelikte bir açıklama Genelkurmay’dan geldi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yaptığı açıklamada “Suriye tarafından Türkiye’ye yönelik yaşanan atışlara karşı angajman kurallarına uygun olarak misliyle karşılık verildi” açıklamasını yaptı.

 

Sıkışan Nusra’ya Türkiye yardımı

El-Nusra Cephesi’nin Serêkaniyê’de YPG’lilere saldırmasının ardından başlayan ve YPG’nin tüm kentin kontrolünü ele geçirdiği çatışmalar yedinci gününe girdi. Kentte aldıkları ağır yenilgiden sonra Til Xelef köyü ve birkaç civar köyde sıkışan El Kaide uzantılı Nusra ile YPG’liler arasında çatışmalar yer yer devam ediyor. Çatışmalar esnasında sıkışan El-Nusra Cephesi, Türkiye ve YPG’yi karşı karşıya getirmek için Riha’nın Serêkanî (Ceylanpınar) tarafına da her fırsatta mermi yağdırmaya devam ediyor. Önceki gece yarısından sonra başlayan ve sabah saatlerinde sona eren çatışma sesleri yerini sessizliğe bıraktı.

El Nusra Türkiye üzerinden geçiyor

Serêkanî’de El-Nusra Cephesi üyesi olduğu belirtilen 6 kişilik bir grup yanlarındaki büyük çantalarla araba beklerken, kameralara takıldı. 16 Temmuz’da başlayan çatışmalar esnasında Serekanî tarafına kaçtığı belirtilen şahısların, Serêkaniyê’nin tüm kontrolünün YPG’nin elinde bulunması nedeniyle Serêkanî üzerinden Girê Sipî’ye (Til Ebyat) geçemedikleri, bu nedenle Serêkanî’den Riha’ya giderek, Kaniyê Xezalan üzerinden Girê Sipî’ye geçmeye çalıştıkları ileri sürüldü.

 

Şax da Rojava için yürüdü

Wan’ın Şax ilçesinde iftar yemeğinden sonra çarşı merkezinde bulunan Taş Köprü’de biraraya gelen yüzlerce yurttaş ve BDP İlçe Örgütü yöneticileri, Şax Merkez Camisi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kitle sık sık “Bijî berxwedana gerîlla”, “Bijî serok Apo”, “Bijî YPG” sloganları attı. Cami önünde son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Şax Gençlik Meclisi üyesi Taner Balka “Rojava’daki devrimden söz ederken, Kürtlerin yeniden varedilmesinin mimarı ve Rojava devriminin mimarı Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ı unutmamak gerekir. Kürt mücadelesi sürerken, Kürdistan’ın bir parçasının daha özgürlüğe kavuşması bizim için onur ve gurur vericidir. Rojava halkının her zaman yanındayız” dedi. Yapılan açıklamadan sonra kitle sloganlar eşliğinde tekrar Taş Köprü’ye kadar yürüyüş gerçekleştirdi.
 

Adana’da katliam girişimi kınandı

Adana’da bulunan demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, 16 Temmuz’dan bu yana Rojava’da ÖSO’ya bağlı El-Kaide’nin Suriye Kolu Cephet El-Nusra ve diğer çete gruplarının Kürtlere yönelik katliam girişimini protesto etmek için Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması yaptı. YPG’ye dönük desteğin de gösterildiği açıklama öncesi, Adana Büyükşehir Belediyesi önünde biraraya gelen grup, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Bijî berxwedana YPG”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atarak parka kadar yürüdü.

Grup adına HDK İl Yürütme Kurulu üyesi Güven Boğa yaptığı açıklamada El-Nusra ve ÖSO’ya bağlı çetecilerin Kürtlerin yaşam alanlarına saldırarak, yüzlerce sivili kaçırarak ve köyleri, kasabaları talan ederek ne düzeyde Müslüman olduklarını kanıtladıklarına işaret ederek “Bu çeteler insanlığın ve insanlığın tüm değerlerinin düşmanıdırlar. Rojava halkının herhangi bir tarafa dâhil olmadan kendi coğrafyaları üzerinde hâkimiyet kurma konusunda yürüttükleri siyaset doğrudur” dedi. Boğa, “El Kaide bağlantılı El Nusra terör örgütü, Til Abyad kentinde Kürt mahallelerine yönelik cumartesi akşamı başlattığı saldırılar devam ederken, Rojava bugünlerde kader günlerini yaşarken dünyadan ses çıkmamaktadır” tepkisinde bulundu. Okunan açıklamanın ardından eylem “Bijî YPG”, “Rojava halkı yalnız değildir” sloganları eşliğinde sona erdi.


comments powered by Disqus
Reklam


Foto Galeri 3 resim gösteriliyor
Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+