Mele Korkmaz 'sivil cuma namazı' davasını Danıştay'a taşıdı

2013-06-22 09:57:07
Yazdir

Sivil Cuma namazında Kürtçe vaaz verdiği için görevine son verilen Mele Zeki Korkmaz, itiraz dilekçesinin Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine davayı Danıştay'a taşıdı. Karara tepki gösteren Mele Zeki Korkmaz, Kürtçe vaaz verdiği için görevinden alındığını; ancak 25 sefer de görevden alınsa yine Kürtçe vaaz vermeye devam edeceğini söyledi.

Atama ve Yer Değiştirme Kurulu, 2 Mayıs 2012 tarihli ve 910.02/51 sayılı karar ile resmi imamlık görevine son verdiği Mele Zeki Korkmaz, Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi'ne itiraz etmişti. İtirazın reddedilmesi üzerine Korkmaz davayı bu kez Danıştay'a taşıdı. 16 Mayıs 2002 tarihinde emekli olan ve başvuru üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Atama ve Yer Değiştirme Kurulu tarafından 31 Mayıs 2011 tarihinde Sur ilçesi Harmanlar Köyü Camisi'nde göreve başlayan Mele Zeki Korkmaz'ın, Dağkapı Meydanı'nda kılınan Sivil Cuma namazında Kürtçe vaaz verdiği gerekçesiyle görevine son verilmişti. Kurulun 2 Mayıs 2012 tarihli ve 910.02/51 sayılı kararını Diyanet İşleri Başkanlığı'na gönderdiği belgede, her Cuma günü bölgenin birçok il ve ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla kılınan Sivil Cuma namazları, "İslam törelerine aykırılık teşkil etmek" biçiminde gösterilmişti.

'25 sefer görevden atılsam yine ana dilimi konuşurum'

Korkmaz, karara tepki göstererek, "Ben 21 yıldır müftülüğe bağlı çalışıyorum. 16 Mayıs 2002'de hastalığımdan dolayı emekli oldum. Ancak 16 Aralık 2011 tarihinde yine Sur ilçesinde bağlı Harmanlar köyünde yeniden imamlık görevime başlamak istedim. Sivil Cuma namazlarının başlaması ile Kürtçe vaaz vermeye karar verdim. 52 hutbeye katıldım ve 52 hutbede de Kürtçe vaaz verdim. Kürtçe vaaz verdiğim ve Kürdistan'dan söz ettiği için görevimden alındım. Daha sonra yeniden imamlık için başvurdum. Ama daha bir yıl geçmeden imamlık görevime son verildi. Sivil Cuma'ya katıldığım için görevimden alındım. Vaazlarda Kürtçe konuştuğum için yargılandım. Ben 2011 yılından 2012 yılına kadar camilerde imamlık yaptım. Bu dili Allah verdiği için, Allah'ın bu emanetine sahip çıkmak için konuştum. Hz. Ali demiş ki 'İnsanlarla anladığı dilde konuş.' Ben de bu düşünce ile hareket ettim. 2012 Şubat'ında Diyarbakır Müfettişi yanıma gelip 21 fotoğraf gösterip benim Sivil Cuma namazlarına katıldığımı söyledi. Daha sonra Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi hakkımda dava açtı. Ve görevime son verdiler" dedi. Avukatı Serhat Karaşin aracılığı ile karara itiraz ettiğini belirten Korkmaz, şunları söyledi: "Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi, 2013'ün Nisan ayında itirazı reddetti. Ben yine avukatım aracılığı ile bu sefer Danıştay'a başvurdum. Şu anda davam Danıştay'da devam ediyor. Ben Kürtçe konuştuğum için görevime son verdiler. Ancak 25 sefer de dava açsalar ve görevime son verseler ben yine 25 sefer itiraz edeceğim ve Kürtçe vaaz vermeye devam edeceğim."

Sivil Cuma namazları ile ayırımcılık yapıyormuş!

Atama ve Yer Değiştirme Kurulu tarafından, KESK'e bağlı DİVES üyesi Mele Zeki Korkmaz hakkında verilen kararda, şunlara ver verilmişti: "Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi tarafından, 'Kürt sorununun çözümüne yönelik adım atılması için sivil itaatsizlik eylemi' kapsamında başlatılan ve 'Devletin kadrolu imamlarının arkasında namaz kılmayın' çağrısıyla desteklenen, Cuma namazlarının camilerin dışında kılındığı ve Kürtçe hutbe okunduğu kamuoyunda sözde 'Sivil Cuma' olarak ifade edilen Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda kılınan Cuma namazlarına katıldığı, bu itibarla İmam-Hatip Zeki Kormaz'ın bir din görevlisi olarak, birliğin, huzurun, barış ve kardeşliğinin tesisi ve masum insanların öldürülmesinin önüne geçmesi için çalışması gerekirken, Türkiye Cumhuriyeti topraklarının bir kısmını bölerek sözde Kürt devleti kurmak isteyen ve bu amaç doğrultusunda da cebir, şiddet ve silaha başvuran PKK/KONGRA-GEL örgütünü ve liderini desteklemek ve sahip çıkmak amacıyla düzenlenen yasadışı eylem ve gösterilerde yer almakla, örgütün eylemlerini meşru görmesi ve bu örgütün propagandasını yapması, örgütü destekleyerek muzahir davranış sergilemesi, ayrıca, ayrışma ve kamplaşmaya yol açan sözde Sivil Cuma namazlarına katılmakla da asırlar boyunca birliğin ve bütünlüğün simgesi haline gelmiş ve bu fonksiyonunu icra etmiş olan Cuma namazlarının ayrımcılık ve istismarcılık aracı olarak kullanılmasına rıza göstermesi ve destek vermesiyle sergilemiş olduğu cemaat ve vatandaş nezdinde kabul görmediği, kamu vicdanını rahatsız edici ve yaralayıcı olduğu, bu eylemleri nedeniyle, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği'nin 5. maddesinin (b) alt bendinde yer alan 'itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olması' şeklindeki ortak niteliği kaybettiği, bu nedenle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 98. maddesinin (b) bendi gereği Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki görevinin sona erdirilmesinin teklif edilmesi üzerine durumu Atama ve Yer Değiştirme Kurulu'nda görüşülmüştür. Kurulca yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde; İmam-Hatip Zeki Korkmaz'ın dini konularda toplumu aydınlatması, eğitici, dini yasaklardan ve kötü alışkanlıklardan sakındırıcı, yanlış inançları düzeltici, çevresinde doğruluğu, sadakati ve güvenirliği ile her bakımdan topluma örnek olması gerekirken, hakkında yapılan soruşturma sonucu tespit edilen söz konusu eylemleri sebebiyle yukarıda mezkur 'ortak nitelik' şartını memurluğu sırasında kaybettiğine, aynı kanunun 98. maddesinin (b) bendi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki görevinin sona erdirilmesinin uygun olacağına karar verilmiştir."

Amed Barosu, başkanı Tahir Elçi’nin bugün sabah saatlerinde katledilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Elçi’nin meslek hayatının önemli bir bölümünü bu tür ağır insan hakları ihlalleri ve faili meçhul cinayetleri, yargısız infazları ortaya çıkarmakla geçirdiğini belirtti. Amed Barosu, “Maalesef bu karanlık güçlerin hedefi olmuştur.

Amed Barosu Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamaya Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, “1990'lı yıllardan bu güne JİTEM'ci ağababalarınıza ve generallerinize boyun eğmedim, sizden mi korkacağım” cümleleriyle kendisine yönelen tehditlere cevap verdiğini yazarak başladı. [...]

Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi, Almanya’nın Düsseldorf kentinde kitlesel bir şekilde protesto edildi. Kitle saat 16:00’da HBF önünde bir araya gelerek Elçi’nin katledilmesini protesto etti. Eyleme, Kürt dostu Alymanlar, Partizan, AGİF ve Türkei Zentrum üyeleri katıldı.

Elçi’nin katledilmesi Düsseldorf’ta protesto edildiAmed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi, Almanya’nın Düsseldorf kentinde kitlesel bir şekilde protesto edildi. [...]

ANKARA (DİHA) - CHP Grubunun Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına dönük eleştirilerine AKP'li Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Devletimize toz konduramayız devletimiz ezel ve ebedtir" sözleriyle cevap vermesi dikkat çekti.

CHP Grubunun, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına ilişkin verdiği önergeye ilişkin konuşan CHP Milletvekili Bülent Tezcan, AKP'nin devleti "korsan devleti haline" getirdiğini söyledi. Bu sözlere karşı AKP Grubundan önce Meclis Başkanı İsmail Kahraman "Bizim yeminizde de var, devletimize toz konduramayız o ezel ve ebedtir" diye konuştu.

Öte yandan Kahraman, siyasi mercilerin yargıya talimat veremeyeceği yönündeki Anayasanın 138. maddesini okudu. [...]

ŞIRNAK(DİHA) - Şırnak'ta Hacı Lokman Birlik'in yaralı halde infaz edildikten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanılarak sürüklenmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan polisler, 2 ay geçmesine rağmen hala ifade vermezken, Birlik'i sürükleyen araca ait görüntülerin ise aracın Beytüşşebap'a göreve gittiği gerekçesiyle savcılığa teslim edilmediği öğrenildi.

Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim günü polisler tarafından yaralı halde infaz edilip zırhlı aracın arkasına bağlanılarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik soruşturmasında, Emniyet Müdürlüğü tarafından deliller verilmediği ve polisin ifade vermemesinden dolayı soruşturmada ilerleme kaydedilemiyor. [...]

HPG, YJA Star, YBŞ güçleri ile birlikte Şengal’de DAİŞ çetelerine karşı mücadele veren MLKP savaşçısı Tuncay, “PKK’nin 37. kuruluş yıldönümünü kutluyor ve PKK ile Kürdistan’ın 4 parçasında olacak her türlü saldırılara karşı direneceğimizi belirtiyoruz” dedi.

MLKP savaşçılarının da 3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırısına karşı HPG/YJA Star, YBŞ güçleri ile birlikte mücadele ettiğini belirten Tuncay, PKK’nin 37. kuruluş yıldönümünü Şengal’den selamlamanın ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf