Ronahi Kadın Meclisi kuruldu

2013-06-11 16:00:19
Yazdir

İsviçre’nin Basel kentinde Basel bölge kadın hareketi, demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü paradigma esasında inşa edilecek bir toplumun temel ayaklarından biri olan kadın meclisini ilan etti. Paris’te katledilen üç devrimci kadına adanan toplantıda bir araya gelen kadınlar, “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi”nin kuruluşunu duyurdu. Toplantıda söz alan Özgür Rojhan, içinden geçilen sürecin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek, bu dönemde kadınlar olarak aktif rol oynanması gerektiğini vurguladı. Paris Katliamı’nın aydınlatılmamasında ısrar edildiğini belirten Rojhan, Kürt kadınları olarak katliamın karanlıkta kalmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Rojhan’ın konuşmasının ardından Öcalan’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Kadınlar yaptıkları tartışmalarda genel anlamda erkek egemenlikçi zihniyetin kadınlar üzerinde bıraktığı derin izlere dikkat çekerek, kapitalist modernitenin yaratmış olduğu kadın kimliğinden uzaklaşılması gerektiğini vurguladı. Basel bölge kadın hareketi, kabul edilen tüzük çerçevesinde “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi” adıyla meclislerini ilan etti. Yapılan seçimlerin ardından toplantı, MED Kültür Merkezi Sanatçısı Pınar Yıldız’ın müzik dinletisinin ardından son buldu.
 

Rojava'da yaşanan çatışmalardan dolayı Kuzey Kürdistan'a gelen ve Şırnak bölgesinde yaşamaya çalışan Rojavalıların topraklarına dönüşleri devam ediyor. 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde topraklarına dönmek istediklerini belirterek Kaymakamlığa başvuran yaklaşık 100 kişilik grup, bugün polis ve asker nezaretinde Saklan deresi bölgesinden sınıra getirildiler.

Araçlarla sınıra getirilen Rojavalılar, buradan sınırı yürüyerek Rojava'nın Derik ilçesine gittiler. [...]

URFA (DİHA) - Kobanê Kantonu'na tank ve toplarla saldıran IŞİD çetelerine karşı YPG ve YPJ güçlerinin büyük direnişi sürüyor. Kürtlere ikinci Şengal katliamının yaşatılmak istendiğine vurgu yapan Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslüm, "Kimse bizim teslim olmamızı ya da topraklarımızı terk etmemizi beklemesin. Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Çeteciler Kobanê'ye giremeyecek. [...]

Rojava'nın Kobanê Kantonu'nda IŞİD çetelerinin saldırısı sonrasında sınırda bekleyen halka asker ve polis saldırıda bulundu. Yaşanan saldırıda gaz bombası ve tazyikli su kullanılırken, bir kadın mayınlı alanda yaşanan patlamada yaralandı. Yüzlerce kişinin sınır hattına gelerek, çatışmanın büyümesi üzerine askerler Valilik kararı ile sınırları açmak zorunda kaldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+