Ronahi Kadın Meclisi kuruldu

2013-06-11 16:00:19
Yazdir

İsviçre’nin Basel kentinde Basel bölge kadın hareketi, demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü paradigma esasında inşa edilecek bir toplumun temel ayaklarından biri olan kadın meclisini ilan etti. Paris’te katledilen üç devrimci kadına adanan toplantıda bir araya gelen kadınlar, “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi”nin kuruluşunu duyurdu. Toplantıda söz alan Özgür Rojhan, içinden geçilen sürecin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek, bu dönemde kadınlar olarak aktif rol oynanması gerektiğini vurguladı. Paris Katliamı’nın aydınlatılmamasında ısrar edildiğini belirten Rojhan, Kürt kadınları olarak katliamın karanlıkta kalmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Rojhan’ın konuşmasının ardından Öcalan’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Kadınlar yaptıkları tartışmalarda genel anlamda erkek egemenlikçi zihniyetin kadınlar üzerinde bıraktığı derin izlere dikkat çekerek, kapitalist modernitenin yaratmış olduğu kadın kimliğinden uzaklaşılması gerektiğini vurguladı. Basel bölge kadın hareketi, kabul edilen tüzük çerçevesinde “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi” adıyla meclislerini ilan etti. Yapılan seçimlerin ardından toplantı, MED Kültür Merkezi Sanatçısı Pınar Yıldız’ın müzik dinletisinin ardından son buldu.
 

KOBANÊ (DİHA) - DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye saldırıları 69. gününde devam ederken, Serêkaniyê ve Kobanê'de yaşanan çatışmalarda 17 çetenin öldürüldüğü belirtildi.

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Serêkaniyê'de yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı. DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 68. gününde de devam ettiğini belirten YPG, "Çete saldırılarının ilk gününden beri büyük bir özveri ve fedakarlıkla Kobanê'yi savunan YPG/YPJ güçlerimizin çete gruplarına yönelik saldırıları da aralıksız sürdürmektedir" dedi. [...]

Birleşmiş Milletler (BM) her yıl on milyonlarca çocuğun zorla evlendirilmesini engellemek için harekete geçme kararı aldı. BM İnsan Hakları Komisyonu, üye ülkeleri çocuk evliliğini yasaklamaya mecbur bırakacak bir tasarıyı önümüzdeki ay Genel Kurul’un oylamasına sunacak.

BM İnsan Hakları Komisyonu’nda kabul edilen karar tasarısında, özellikle kız çocuklarının evlendirilmesinin yasaklanmasını öngörüyor. Oy birliğiyle kabul edilen karar tasarısı, Kanada ve Zambiya delegasyonları tarafından sunuldu.

Karar tasarısı önümüzdeki ay BM Genel Kurulu’nda oylanacak. [...]

AKP hükümetinin "kadına yönelik şiddetle mücadelesinin esası", ailenin dağılmasını önlemek. Konuyla ilgili kanunun adı da; Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun.

Kadın örgütlerinin bu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde ana talebi, AKP hükümetinin kadınların canına kast eden şiddeti önleyecek yasaları çıkarması ve mekanizmaları kurması olacak. Yaptıkları eylemlerle, Meclis'in "kadın cinayetleri" özel gündemiyle toplanmasını isteyen kadınların bir diğer gündemi de İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+