Ronahi Kadın Meclisi kuruldu

2013-06-11 16:00:19
Yazdir

İsviçre’nin Basel kentinde Basel bölge kadın hareketi, demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü paradigma esasında inşa edilecek bir toplumun temel ayaklarından biri olan kadın meclisini ilan etti. Paris’te katledilen üç devrimci kadına adanan toplantıda bir araya gelen kadınlar, “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi”nin kuruluşunu duyurdu. Toplantıda söz alan Özgür Rojhan, içinden geçilen sürecin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek, bu dönemde kadınlar olarak aktif rol oynanması gerektiğini vurguladı. Paris Katliamı’nın aydınlatılmamasında ısrar edildiğini belirten Rojhan, Kürt kadınları olarak katliamın karanlıkta kalmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Rojhan’ın konuşmasının ardından Öcalan’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Kadınlar yaptıkları tartışmalarda genel anlamda erkek egemenlikçi zihniyetin kadınlar üzerinde bıraktığı derin izlere dikkat çekerek, kapitalist modernitenin yaratmış olduğu kadın kimliğinden uzaklaşılması gerektiğini vurguladı. Basel bölge kadın hareketi, kabul edilen tüzük çerçevesinde “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi” adıyla meclislerini ilan etti. Yapılan seçimlerin ardından toplantı, MED Kültür Merkezi Sanatçısı Pınar Yıldız’ın müzik dinletisinin ardından son buldu.
 
DERSİM (DİHA)- Dersim'de polislerin zırhlı araçlar eşliğinde hiçbir gerekçe göstermeden kimlik kontrolü yaptığı belirtildi.

Dersim merkezde bulunan Pah Köprüsü yakınlarında zırhlı araçlar eşliğinde polislerin hiçbir gerekçe göstermeden yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yapıldığı öğrenildi. [...]

YPG güçlerinin öğlen saatlerinde girdiği Şêxlera Jêrîn kasabasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. YPG güçlerinin, biri emir olmak üzere 10 DAİŞ çetesini öldürdü ve kasabanın genel sorumlusu çetebaşı da ağır yaralandı öğrenildi.

ANHA haber ajansının haberine göre, Şêxlera Jêrîn kasabasında YPG savaşçılarıyla DAİŞ çeteleri arasında öğle saatlerinden bu yana çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Akşam saat 18:30 dolaylarında yaşanan bir çatışmada ise, YPG güçleri, 10 kişilik bir çete grubunu tümden imha etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+