Ronahi Kadın Meclisi kuruldu

2013-06-11 16:00:19
Yazdir

İsviçre’nin Basel kentinde Basel bölge kadın hareketi, demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü paradigma esasında inşa edilecek bir toplumun temel ayaklarından biri olan kadın meclisini ilan etti. Paris’te katledilen üç devrimci kadına adanan toplantıda bir araya gelen kadınlar, “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi”nin kuruluşunu duyurdu. Toplantıda söz alan Özgür Rojhan, içinden geçilen sürecin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek, bu dönemde kadınlar olarak aktif rol oynanması gerektiğini vurguladı. Paris Katliamı’nın aydınlatılmamasında ısrar edildiğini belirten Rojhan, Kürt kadınları olarak katliamın karanlıkta kalmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Rojhan’ın konuşmasının ardından Öcalan’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Kadınlar yaptıkları tartışmalarda genel anlamda erkek egemenlikçi zihniyetin kadınlar üzerinde bıraktığı derin izlere dikkat çekerek, kapitalist modernitenin yaratmış olduğu kadın kimliğinden uzaklaşılması gerektiğini vurguladı. Basel bölge kadın hareketi, kabul edilen tüzük çerçevesinde “Ronahi Basel Bölge Kadın Meclisi” adıyla meclislerini ilan etti. Yapılan seçimlerin ardından toplantı, MED Kültür Merkezi Sanatçısı Pınar Yıldız’ın müzik dinletisinin ardından son buldu.
 

ELAZIĞ (DİHA) - Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde yapılan eş zamanlı ev baskınlarında DBP Karakoçan Gençlik Meclisi üyesi 6 kişi gözaltına alındı.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde polisler tarafından sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskınlar düzenledi. [...]

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı kurduğu çadıra sabah saatlerinde yapılan polis baskınında 4 genç gözaltına alındı. 

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı geçtiğimiz hafta kurduğu çadıra sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Çadırda bulunan Fuat Sevinç, Şirin Baloz ve soyadları öğrenilemeyen Bayram ve Kemal isimli 4 genci gözaltına alan polis çadıra ve içindeki malzemelerin tümüne de el koydu.

Gözaltına alınan gençler Küçükçekmece İnönü mahallesinde buluna polis karakolunda tutuluyor. [...]

Soma Holding’e ait İnbat Maden Ocağı’nda göçük meydana geldi. Göçükte bir maden işçisi yaşamını yitirdi.

Mayıs ayında 301 maden işçisinin ölümüne sebep olan Soma Holding’e ait İnbat Maden Ocağı’nda göçük meydana geldi.

Soma’dan ANF’ye konuşan bir kaynak, göçükte bir maden işçisinin yaşamını yitirdiğini belirtti. [...]

23 yıllık peşmerge Hüseyin, 19 yıl önce gerillaya katılmış olan kardeşi Çektar ile savaşta aynı tarafta yer almanın heyecanını yaşıyor. Hüseyin Kerkük direniş mevzilerinde Kürtlere yönelik gelişen saldırılara karşı gerillalar ile birlikte direnirken, gerilla Çektar da Kürdistan’ın başka bir alanında direniş mücadelesi yürütüyor. 

Kerkük’teki direniş güçlerinin mevzilerini geziyoruz. Yanımızda HPG gerillaları da var. Peşmergelerin gerillalara ilgisi çok fazla. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kobanê'nin batısında yer alan Talik köyüne saldıran çetelere karşılık veren YPG güçleri 3 çete üyesini öldürürken , Cizirê kantonu kenti Hasekê'de ise rejime bağlı savaş uçakları varil bombaları ile saldırdı. Saldırıda onlarca sivil yaralandı.

Rojava kantonlarında yapılan saldırılara karşılık veren YPG'nin direnişi devam ediyor. YPG Basın Merkezi yaptığı açıklamada, IŞİD çetelerinin bugün saat11:00'da, Kobanê'nin batısına bulunan Talik köyüne saldırdığını ancak YPG savaşçılarının sert direnişiyle karşılaştığını bildirdi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+