‘Türklüğü öven’ kitaplara tepki
2013-06-05 08:50:02
Yazdir

Almanya’da çocuklara okutulan ders kitaplarında Türklüğü öven, ırkçı ve dışlayıcı bilgilerin olduğunu belirten Kürdistan Öğretmenler Birliği (YMK), bu gibi ayrımcı, ırkçı kitapların okullardan uzak tutulmasını istedi.

Kürdistan Öğretmenler Birliği (YMK), Almanya’da çocuklara okutulan ders kitaplarının içeriğine tepki gösterdi. YMK, kitabın ırkçı ve dışlayıcı bilgileri çocuklara empoze edildiğini duyurdu. 

Günlerdir yoğun tartışmalara yol açan ‘Türkçe ve Türk Kültürü’ başlıklı ders kitabına tepkiler devam ediyor. Alman Bilim Eğitim Sendikası (GEW) öncülüğünde başlayan tepkiler arasında Kürdistan Öğretmenler Birliği (YMK) de Alman okullarında ders kitabı olarak sunulan ırkçı Türk kitaplarına tepki gösterdi.
Alman okullarında anadil öğrenme kapsamında okullara dağıtılan ve Türkiyeli okul çocuklarına ders kitabı olarak dayatılan bu ders kitabı, Alman Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredatının dışında sunulmakta. Toplam 56 sayfadan oluşan, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan bu kitabın içeriğinde aralarında ‘Yaşasın Türk milleti’, ‘ulus olarak tek yürek olmalıyız’, ‘Mustafa Kemal’in askerliği çok sevmesinin nedenleri nelerdir?’, ‘Türk milleti savaştı yüce istiklal için’ gibi Türklüğü öven milliyetçi ve ırkçı vurgular dikkat çekerken, özellikle Türk gençliğine hitaben şoven bir kişiliğin yaratılması istenildiği vurgulanıyor.
Alman okullarında seçmeli ders olarak sunulan Türkçe ders kapsamında 1. sınıftan 10. sınıfa kadar öğrencilere Türk ırkçılığı ve milliyetçi duygular aşılanmak isteniyor.
Ev içinde babayı ‘savaşan asker’, anneyi ‘süpüren’ ve ‘yemek yapan’, kız çocuğunu da ‘ev temizliği’ yapan olarak tanımlayan kitaplar insanlar arasında ayrımcılığa, hakarete ve küçümsemeye teşvik etmektedir.

İnsan haklarına aykırı

Kürdistan Öğretmenler Birliği (YMK) bu konuda basın açıklaması yaparak, böylesi tehlikeli gidişatlara karşı tepki ve tutum sergilenmesi gerektiğini açıkladı. Bu gibi kitaplar ile Türklüğü kahramanlaştırmak ve efsaneleştirmek isteyen zihniyetin okullarda Türk propagandası yapmak istediğini vurgulayan Kürdistan Öğretmenler Birliği’nin açıklaması şu şekilde: “Almanya’da Türkçe ders kitabı olarak sunulan kitaplar genellikle Türk milli marşını, dini konuları, milli bayram günlerini, Atatürk’ün hayatını anlatan konular gibi ırkçı konuları içermektedir. Tarih Vakfı her beş yılda bir bu konuda bu gibi ders kitaplarını araştırmakta incelemektedir. Sonucunda bugüne kadar 190 kitaplarda toplam 4000 kez insan hakları ihlallerini içeren vurgular tespit edilmiştir. Bu ırkçı ve dışlayıcı vurguların sonucunda bu ders kitaplarının içerikleri değiştirilmiştir. Son tespit ise 2007 yılında yapılmış ve bu konuda insan hakları kapsamında toplam 139 kitap incelenmiştir.”
Bu incelemeler sonucunda Tarih Vakfın müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, cinsel ayrımcılığa, etnik ayrımcılığa ve toplumsal ayrımcılığa yol açan bu ders kitapları sakıncalı görerek bu tespit ve sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’na iletmiştir.
Güncel incelemelere göre ise Alman okullarında ana okul ders kitapları arasında yüzde 97’si, orta okul ders kitaplarında ise yüzde 87’si ders kitapları insan hakları ihlalleri içeren şekilde çocuklara sunulmaktadır.
Bu gidişatı tehlikeli olarak tanımlayan Kürdistan Öğretmenler Birliği, Türk Devleti’nin Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve Almanya’da Türk Konsoloslukları tarafından Türkçe öğretmenlerine dağıtılan bu kitapların derhal ders kitapları arasından çıkarılması ve bu gibi ayrımcı, ırkçı kitapların okullardan uzak tutulmasını istedi.


NİHAL BAYRAM/MAİNZ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA


comments powered by Disqus
Reklam


Foto Galeri 1 resim gösteriliyor
Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+