Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Mersin mitingi - Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hatay'da konuştu - Video

Zagros tepesi İŞİD'de Cehennem oldu; 150 IŞİD üyesi öldü, 75’i de yaralandı - Video


Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan 3 Ağustos 2014 tarihinde Kadıköy'de düzenlenecek mitinge ilişkin, "3 Ağustos'ta Kürtleri, Türkleri, Ermenileri, Alevileri, Süryanileri ve Arapları; bütün ezilenleri, işçileri ve emekçileri, memurları, öğretmenleri Kadıköy'de saat 16:00'da bizimle birlikte olmaya çağırıyorum" dedi.

HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim çalışmaları kapsamında 3 Ağustos 2014 Pazar günü Kadıköy'de düzenleyeceği mitinge ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenlendi. [...]

MERSİN (DİHA) - Mersin'de düzenlene mitingde konuşan HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, halkın içinden çıkan adaya oy verilmesini isteyerek, "Oy verirken belki 10 saniyenizi alacak, ama o 10 saniyede yaptığınız iş Türkiye'nin geleceğini değiştirecek. Seçiminiz benden yana olursa o koltuğa ben değil halk oturacak. Onun için Çankaya'ya halk seçilecek" dedi. [...]

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin DEMİRTAŞ’ın, yarın (1 Ağustos 2014 - CumaANTEP ve URFA’da katılacağı programlar şöyle:


ANTEP

Saat: 10.00 STK, oda, dernek, sendika, meslek örgütü ve kanaat önderleriyle toplantı

Yer: Tuğcan Oteli

Atatürk Bulvarı No: 34 ANTEP

Saat: 16:00 Miting

Yer: Demokrasi Meydanı - ANTEP

Bu miting canlı olarak yayımlanacak


URFA

Saat: 18. [...]

ŞIRNAK/SİİRT (DİHA) - Siirt ve Silopi'de Rojava ile dayanışma kampanyaları çerçevesinde onlarca tonluk temel gıda ve ihtiyaç maddesi toplandı.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Silopi Belediyesi öncülüğünde 30 kurum tarafından Rojava ile dayanışmak için ilçe merkezi ve ilçeye bağlı köylerde oluşturulan destek bürolarına yurttaşlar yoğun ilgi gösteriyor. [...]

El Ekrad Cephesi ve Suriye muhalefetinden ittifak içinde olduğu bazı gruplar, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ağır silahlarla gerçekleştirdiği yeni bir saldırıyı püskürttü.

Alınan bilgilere göre Halep-Bab çevresinde El Ekrad (Kürt) Cephesi ve IŞİD çeteleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

30 Temmuz gecesi IŞİD grupları, Bab'dan getirdikleri dört tank eşliğindeki yaklaşık 400 kişilik bir takviye ile Ceke köyündeki merkezleri üzerinden Düdyan ve Ahtarin üzerine bir saldırı düzenledi.

El Ekrad'ın cevap vermesi üzerine çatışmalar başladı. [...]

Amed'de kimliği belirsiz bir kişi tarafından rastgele açılan ateş sonucu biri ağır 2 kişi yaralandı. 

Amed'in Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Semti'nde saat 15.30-16.00 sularında kimliği belirsiz bir kişi tarafından arabadan açılan ateş sonucu Garip Güler (24) ve Erdal Doğan (41) isimli yurttaşlar yaralandı. Güler'in sol omuz hizasına isabet eden kurşunla ağır yaralanırken, Doğan ise boyun kısmının arka tarafına isabet eden kurşunla hafif yaralandı. Olay yerine çağrılan ambulans ile Doğan, Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, Güler ise Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+