Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.
İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için verdikleri mücadelenin üçüncü yılında Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Bu üç yıl içerisinde hasta tutsakların sayısının 247’si ağır olmak üzere 649 çıktığına dikkat çeken İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu son 20 günde 6 ağır hasta mahpusun hayatını kaybettiğini belirtti. Komisyon üyeleri, hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını istedi. [...]

Tirbespiyê’de Meheta mahallesinde patlama meydana geldi. Patlama sonucunda 2 kişi yaralanırken, çevrede maddi hasarın meydana geldiği belirtildi.

Bugün Tirbespiyê kenti Meheta mahallesinde Xalid Umo isimli bir kişinin dükkânının önünde bir patlama yaşandı. Patlama sonucunda Îbrahîm El-Cero ve Beşar Hisên’in yaralandığı ve çevrede bulunan dükkanlarınsa zarar gördüğü öğrenildi.

Patlamanın gerçekleştiği noktaya mayın yerleştirildiği öğrenildi. [...]

Antep’te DÖKH ile HDP ve DBP il örgütlerinin öncülüğünde, "Öcalan'a Özgürlük" kampanyası kapsamında düzenlemek istenen yürüyüşe polis izin vermedi. HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, yürüyüşün demokratik bir hak olduğunu belirterek, "Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü, artık kaçınılmazdır. Bê serok jiyan nabe, sloganı artık pratikleşmelidir" diye konuştu.

Antep'te Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ile HDP ve DBP Antep il örgütlerinin "PKK Lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük" şiarı ile düzenleyeceği yürüyüş için yüzlerce kişi Yeşil Su Meydan'ında bir araya geldi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+