Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

BİNGÖL (DİHA) - Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi beldesinde, özel bir şirkete ait karayolu şantiyesini basan silahlı bir grup 2 iş makinesini ateşe verdikten sonra 2 işçiyi alıkoyup şantiyeden ayrıldı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi (Sîwan) beldesinde bulunan özel bir şirkete ait karayolu şantiyesi dün gece saat 21.30 sıralarında silahlı bir gurup tarafından basıldı. Şantiyede çalışanlara yol yapımı konusunda uyarıda bulunduğu belirtilen silahlı gurup, şantiyedeki 2 iş makinesini ateşe verdi. Ardından da 2 işçiyi alıkoyan gurup, şantiyeden ayrıldı. Olayın ardından bölgeye asker sevk edilip,operasyon başlatıldı. [...]

İZMİR (DİHA) - Her ay farklı sanat etkinlikleri düzenleyen Karaburun Number One Cafe- Bar, "Barış" konulu karma karikatür sergisi açtı.

Her ay farklı sanat etkinlikleri ile ünlenen Karaburun Number One Cafe-Bar, bu kez İzmirli karikatüristleri konuk etti. Ayten Köse, Ali Karayel ve Mustafa Yıldız'ın katıldığı etkinlikte bir de "Barış" konulu karma karikatür sergisi açıldı. [...]

Güney Kürdistan'ın Kerkük kenti şiddetli üç patlamayla sarsıldı. Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor.

Yerel kaynaklar ilk patlamanın Rahimava civarında, diğer iki patlamanın Bağdat yolu üzerinde meydana geldiğini bildirdi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+