Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

ŞIRNEX (DÎHA) - Mertalên zindî ji bo ku operasyonan rawestînin û pêşiya pevçûnên ku dime pêk bê bigirin çûn Çiyayê Çûdî û rastî êrîşa cerdevan û leşkeran hatin, dema vegeriyan Şirnexê hatin binçavkirin.

Mertalên zindî ku li Çiyayê Cûdî rastî êrîşa leşker û cerdevanan hatin û Ayşe Yaman a di nava komê de ye û hat birîndarkirin dema vedigeriyan Şirnexê hin ji wan hatin binçavkirin. 15 mertalên zindî û ajokarê wesayitê li gundê Nerex ji aliyê leşkeran ve hatin rawestandin û hatin binçavkirin.

Hat hînbûn ku mertalên zindî û ajokarê wesayitê birine Fermandariya Tumen a Şirnexê. [...]

ŞIRNAK(DİHA) - Diyarbakır'da 8 Ekim günü bir eve yapılan baskında infaz edilen Taybet Canşin, Cizre' de binlerce kadın tarafından zılgıtlarla sonsuzluğa uğurlandı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesi'nde 8 Ekim günü 691. Sokak'ta bulunan Dilan Apartman'ın 2. [...]

FEDA, demokratik çevreleri ve Alevileri HDP'ye oy vermeye çağırdı. 

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), demokratik çevrelere ve Alevilere 1 Kasım'da HDP'yi destekleme çağrısında bulundu.

Yazılı açıklama yapan FEDA, "Kerbela'dan bu yana insanlık ile insanlığın düşmaları arasında bu kavga hep devam etmiştir. Muaviye Kerbela'da Hüseyin şahsında tarihten bu yana insanlığın hafızasında bir katil olarak bilinir. Hüseyin ise Muaviye'nin sultanlığına, zulmüne, kalleşliğine karşı direnen, boğun eğmeyen, başkaldıran bir inancın adıyla insanlığın hafızasında yer almış sembol isimdir" dedi. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, katliamda yaşamını yitirenlerin taziyelerine katılmayı sürdürüyor. Demirtaş, AKP hükümetinin katliamdaki sorumluluğuna dikkat çekerek, Başbakan'ın DAİŞ'i koruma altına aldığını belirtti.

HDP Eş Genel Selahattin Demirtaş, Ankara'daki katliamda yaşamını yitirenlerin taziyelerini ziyaret ederek, ailelere başsağlığı diledi. Demirtaş'a HDP Antep Milletvekili Celal Doğan da eşlik etti. 

Yaşamını yitiren Fatma Esen'in, Fatih'te Eruhlular Derneği'nde kurulan taziyesini ziyaret ederek aileye başsağlığı dileyen Demirtaş, ardından basına kısa bir açıklama yaptı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf