Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

ANKARA (DİHA) - Engellilerin kamuda istihdamı için başvuran 125 bin engelliden sadece 3 bin 138 kişi için kontenjan açılmasına tepki göstermek amacıyla açlık grevine başlan engelliler, iş, eğitim ve siyaset alanında negatif ayrımcılığa uğradıklarını belirttiler. [...]

İZMİR (DİHA) - İzmir'in Seferihisar ilçesinde Yunanistan'a geçmeye çalışan 147 mülteci yakalandı.

İzmir'in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkisi açıklarında, tekneyle Yunanistan'a geçmeye çalışan aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 147 mülteci yakalandı. Yakalanan mültecilerin yasal işlem başlatılmak üzere Doğanbey Jandarma Komutanlığı'na götürüldüğü öğrenildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - DBP PM Üyesi Fikriye Aytin, Kobane direnişiyle Kürt halkına yapılan saldırılara karşılık vereceklerini belirterek, Rojava Diyarbakır'dır, Diyarbakır da Rojavadır" dedi.

Diyarbakır Bağlar İlçe Örgütü, Rojava devriminin 2. yıl dönümünü kutlamak amacıyla Koşuyolu Parkı'nda şölen gerçekleştirdi. [...]

ADANA - (DİHA) - Mardin'in Ömerli (Mehserté) kırsalında girdiği bir çatışmada yaşamını yitiren PKK'li Davut Oğuz (Xebat Mardin) için Adana'da mevlit verildi.

Mardin'in Ömerli (Mehserté) kırsalında girdiği bir çatışmada yaşamını yitiren PKK'li Davut Oğuz (Xebat Mardin) için Adana'nın Merkez Seyhan ilçesi DBP Gülbahçesi Temsilciliği önünde mevlit verildi. MEYADER ve Oğuz'un Ailesi öncülüğünce verilen mevlide TUHAYDER, Barış Anneleri İnisiyatifi, DÖKH, HDP ile DBP il ve ilçe yöneticileri katıldı. Mevlidin verildiği alana PKK'li Oğuz ile PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve KCK-PKK bayrakları asıldı. [...]

İSMAİL ESKİN

KOBANÊ (DİHA)
- Kobanê'ye dönük IŞİD saldırılarının uluslararası güçlerin kontrolünde gerçekleştirildiğini belirten YPG/YPJ Rojava Genel Komutanlık üyesi Meysa Abdo, "Uluslararası güçler bölgede ne kadar savaş, kargaşa ve çatışma olursa o kadar müdahalede bulunabiliriz hesabını yapıyorlar. Yani bu devletler IŞİD'i kurdular ve istedikleri zaman müdahale edebilecekler. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+