Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.
MDDP, DAİŞ çetelerinin Asuri, Süryani, Keldani halkına yönelik saldırılarını kınadı.

Yazılı bir açıklama yapan Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi (MDDP), Asuri, Süryani, Keldani halkına yönelik Habur alanında gerçekleşen DAİŞ saldırılarını kınadı.

“Bu saldırıda şehit düşenleri saygı ile anıyoruz. Kaçırılan ailelerin acısını halkımızla paylaşıyoruz” denilen açıklamada Ortadoğu’da emperyal politik çıkarlar geliştikçe, beraberinde gerici ve işbirlikçi rejimleri getirdiği ve bu uğursuz rejimlerin halkların başına bir asırdır kılıç benzeri musallat edildiğine dikkat çekti. [...]

“Hay Way Zaman-Dersim’in Kayıp Kızları” belgeseli İngiltere Parlamentosu'nda gösterilecek.    50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film dalında Jüri Özel Ödülü, 17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Bilge Olgaç Başarı Ödülü ve 9. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması Özel Mansiyon Ödülü alan,  1938 Dersim Katliamı’nda kaybolan kızları konu edinen  “Hay Way Zaman-Dersim’in Kayıp Kızları” belgesel filmi İngiltere Parlamentosu'nda gösterilecek. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Ezilenlerin Sosyalist Partisi, hayatını kaybeden Cumartesi Anneleri'nden Kiraz Şahin'in mücadelesini devam ettireceklerini açıkladı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Beyoğlu Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak çalışırken 18 Ocak 1996 tarihinde kaybedilen eşi İsmail Şahin için adalet mücadelesinden vazgeçmeyen ve dün gece yaşamını yitiren Cumartesi Anneleri'nden Kiraz Şahin'in ölümünün ardından mesaj yayınladı. Mesajda, Şahin ailesine ve Cumartesi Anneleri'ne başsağlığı dilendi.

'Mücadelesi mücadelemizdir'

Mesajda, "Onlar analarımız hep dimdik ayakta, Cumartesi Meydanında çocuklarını, eşlerini, babalarını aradılar. Yılmadılar. [...]

İSTANBUL (DİHA) - ABD İstanbul Başkonsolosluk binası yakınında üzerinde patlayıcı olduğunu söyleyen şüpheli bir kişinin olduğu ihbarının yapılması üzerine konsolosluk çevresine çok sayıda polis sevk edildi.

Polise, İstinye'de bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluk binası yakınında üzerinde patlayıcı olduğunu söyleyen bir kişinin bulunduğu ihbarı yapılması üzerine konsolosluk çevresine çok sayıda polis sevk edildi. [...]

Öz Savunma Güçleri Genel Komutanlığı, DAIŞ çetelerinin Til Temir köylerine yönelik saldırısına karşı direnişte 6 üyelerinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Öz Savunma Güçleri Genel Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, 23 Şubat günü DAİŞ çetelerinin Til Temir köylerine yönelik saldırısında, 6 üyelerinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. [...]

ANKARA (DİHA) - Yasadışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle Gülen Cemaati'nin emniyetteki ayağına yönelik Ankara Merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan 43 kişiden 8'i ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "Usülsüz dinlneme yaptıkları" gerekçesiyle Ankara merkezli başlatılan Bolu, Düzce, Konya, Hakkari ve Diyarbakır'ın da arasında bulunduğu 20 ilde eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 43 kişinin işlemleri devam ediyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifade alma işlemleri tamamlanan 43 kişiden 8'nin savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+