Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

Amed’in Lice ilçesinde aralarında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da bulunduğu 17 kişinin ölümü, yıl dönümünde basın açıklaması ile kınandı. Lice Adalet Arıyor Platformu üyeleri, devam eden katliam davalarının hakikatleri araştırma noktasında ele alınmasını ve faillerin yargılanmalarını istediler.

Lice’de 22 Ekim 1993’te aralarında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da bulunduğu 17 kişinin öldürülmesi basın açıklamasıyla kınandı. [...]

BİNGÖL (DİHA) - Karlıova'nın Kale Mahallesi'nde Hür Dava Partisi üyesi bir kişi uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Bingöl Karlıova'nın Kale Mahallesi'nde oturan Fethi Yalçın adlı bir kişi sabah saat 08.30 sıralarında evinden çıkarken bir otomobilden açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Vücudunun çeşitli yerlerinde aldığı kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitiren Fethi Yalçın'ın cenazesi, Karlıova Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Fethi Yalçın'ın neden ve kimler tarafından öldürüldüğü öğrenilmezken, polis tarafından ilçenin giriş ve çıkışları kontrol altına alındı.

Öldürülen Yalçın'ın Hür Dava Partisi üyesi olduğu belirtildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Berkin Elvan için yapılan eyleme polis müdahalesinde polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada iddianame tamamlandı. İddianamede, olayda kasıt bulunmadığını belirten savcılık, sanık polis hakkında "taksirle öldürmek" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

Berkin Elvan için yapılan eyleme polis müdahalesinde Okmeydanı Cemevi avlusunda polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada iddianameyi tamamlayan savcılık, sanık polis S.K. hakkında "taksirle öldürmek" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istedi. [...]

DİYARBAKIR(DİHA)- Silvan'a bağlı Dönenkaya (Hokanê) köyü yakınlarında DEDAŞ'a bağlı 10 işçinin silahlı kişiler tarafından alıkonulduğu iddia edildi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Dönenkaya (Hokanê) köyü yakınlarında DEDAŞ'a bağlı 10 işçinin silahlı kişiler tarafından alıkonulduğu iddia edildi. Alıkonuldukları belirtilen işçilerin kim veya kimler tarafından alıkonulduğu öğrenilemezken, bölgeye askeri sevkıyatın yapıldığı belirtildi.

DEDAŞ'ın daha önce bölgede bulunan köylerde "Eskiye dair borç" gerekçesiyle köylülerin elektriklerinin kesildiği ve buna bağlı olarak binlerce köylü yurttaş susuz ve elektriksiz bırakılmıştı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+