Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

ANKARA (DİHA) - HDP ve DBP tarafından oluşturulan 7 kişilik bir heyet, yarın sokağa çıkma yasağının sürdüğü Mardin'in Nusaybin ve Derik ilçelerine giderek incelemelerde bulunacak.

Mardin'in Derik ve Nusaybin ilçelerinde devam eden sokağa çıkma yasakları kapsamında yaşanan hak ihlallerini yerinde tespit etmek üzere oluşturulan HDP ve DBP heyeti, yarın Mardin'e gidecek. 7 kişiden oluşan heyette DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Milletvekilleri İbrahim Ayhan, Bedia Özgökçe Ertan, Behçet Yıldırım, Mehmet Ali Aslan, İmam Taşçıer ve Erdal Ataş yer alacak. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Ağır ve teknik silahlarla mahallelere yapılan operasyonların halkın direnişine çarptığı Gever'de son bir hafta içerisinde yoğun biçimde zırhlı araç ve özel birlik sevkiyatı yapıldı. Yapılan askeri ve polisiye yığınak 9 mahalleye yönelik kapsamlı bir operasyona işaret ederken, halk da katliam girişimlerine karşı teyakkuza geçti. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Suriye'de IŞİD'e karşı yapılacak askeri operasyonlara artık Almanya'da katılacak. Alman Bakanlar Kurulu, IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlara askeri destek verme planını kabul etti.

Alman Bakanlar Kurulu, Suriye'de IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlara askeri destek verme planını kabul etti. Plan, Çarşamba günü Parlamento'nun alt kanadı The Bundestag'da oylanacak. Plana göre Almanya, Tornado keşif uçakları, yakıt ikmal uçağı, bir fırkateyn ve bin 200'e yakın askeri personeli bölgeye sevk edecek.

IŞİD ile mücadele amacıyla Suriye'ye gönderilecek misyon için yapılacak harcamaların 134 milyon Euro tutacağı hesaplandı. [...]

PKK YK Üyesi Duran Kalkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katliamının Amed, Suruç, Ankara ve özyönetim direnişlerindeki katliamların bir devamı olduğunu söyledi. Katliamı yapanlar ve yaptıranlardan mutlaka hesap sorulacağını ifade eden Kalkan, “Adına Esadullah Timi mi, Osmanlı Ocakları mı, ne denilirse densin, 90’ların JİTEM’iiş başındadır. Katliamları yapan kara yüzlü, kara maskeliler tam Hitler’in faşist SS sürüleri gibidir” dedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf