Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

MUŞ (DİHA) - Bulanık'ın Mollakent (Melekent) köyünde yaşayan ve kayınpederinin evinde göğsüne aldığı kurşunla ağır yaralı halde fark edilen Rojda Bilkiç adlı kadın, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Mollakent (Melekent) köyünde Rojda Bilkiç adlı kadının intihar ettiği iddia edildi. Eşi İstanbul'da olan Bilkiç'in iki çocuğuyla birlikte köydeki baraka halindeki evde yaşadığı, yaşadığı zorluklar nedeniyle zaman zaman kayınpederinin evinde kaldığı öğrenildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, Isparta'da kadın işçileri taşıyan midibüsün şarampole yuvarlanması sonucu yaşamını yitiren 17 kişiden 15'inin kadın olduğuna dikkat çekerek, tarımda emeği görünmeyen kadınların sadece iş cinayetlerinde göründüğünü belirtti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, Isparta'nın Yalvaç ilçesi yakınlarında, Gelendost ilçesine elma toplamaya giden kadın işçileri taşıyan midibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 17 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

DAİŞ'in Kobanê’ye yönelik işgal saldırılarına karşı direniş nöbetinin tutulduğu Suruç sınırındaki Mehser Köyü’nde nöbet eylemcileri, 1 Kasım Dünya Kobane günü öncesi sınırda meşaleli yürüyüş yaptı. 

DAİŞ çetelerinin Kobanê işgal saldırıları 47’nci gününü geride bırakırken, direniş nöbetinin günlerdir devam ettiği sınır hattındaki Mehser Köyü’nde nöbet eylemcileri “1 Kasım Dünya Kobanê Günü” dolaysıyla geceden eylem yaptı. Meşalelerin yakıldığı eylemde yüzlerce kişi yüzlerini Kobanê’ye çevirerek, meşalelerden Kobanê yazdı. [...]

Kobanêlilerin kaldığı çadır kentlerde gönüllü olarak çalışan Dr. Selçuk Fidan, “Temel ihtiyaç hijyen ve ısınma sorunudur. Yine çadırların olduğu alan çok sağlıklı değil. Zemini olsun, ısınma sistemi olsun. Bunların hepsi uzun vadede büyük sorunlara yol açacak şeyler.  Çok fazla bir beklentisi yok insanların ve bizlerin; ama temel hizmetlerin yürütülmesi iyi olur. Suların klorlanması ve zemin düzenlemesinin sağlıklı ve ivedi şekilde yapılması gerekiyor” dedi. 

Kobanê’ye yönelik DAİŞ saldırıları nedeniyle evlerini ve topraklarını terk eden onbinlerce Kobanêli, Urfa merkez ve ilçelerine geldi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+