Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu önünde yol kontrolü yapan askerlerce durdurulan Serkan Orhan ve Savaş Orhan adlı yurttaşlar üzerlerinde kimlikleri olmadığı için gözaltına alındı. İki yurttaşa Atatürk'ün doğum tarihinin sorulduğu, bilmemeleri üzerine alıkonuldukları ileri sürüldü.

Hakkari yolu üzerindeki Yeniköprü Karakolu önünde yol kontrolü yapan askerlerin durduğu araçta yer alan Serkan Orhan ve Savaş Orhan adlı yurttaşlar, üzerlerinde kimlik çıkmadığı için gözaltına alındı. [...]

DAİŞ çeteleri, Şengal’e bağlı Şilo ve Skenîyê hattından Şengal Dağı’na girmek amacıyla geniş bir saldırı girişiminde bulundu. Çetelerin bu girişimi boyunca gün boyu çatışmalar yaşandı. HPG gerillaları çetelere bir pusu düzenleyerek ağır darbe vurdu. Gerillaların eylemi sonucunda 10 çete öldürüldü.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), DAİŞ çetelerinin 24 Ekim günü sabah saatlerinde Şengal’e bağlı Şilo ve Skenîyê hattında Şengal Dağı’na girmek amacıyla geniş bir saldırı girişiminde bulunduğunu belirtti.

“Çetelerin bu girişimi sonucu gün boyu yoğun çatışmalar yaşanmıştır. [...]

MALATYA (DİHA) - İnönü Üniversitesi kampüsünde Roboski katliamını protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 42 öğrenciden 10'ü dün hakim karşısına çıktı. Öğrencilerden 9'una 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

Malatya İnönü Üniversitesi kampüsünde, 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen Roboski katliamının yıldönümünde düzenlenen katliamı protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle 42 öğrenciye hakkında "Örgüt propagandası" yaptıkları iddiası ile açılan davada ceza çıktı. Öğrencilerden 10'u dün çağrıldıkları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. [...]

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de gözaltı ve tutuklama furyası hız kesmeden sürüyor. Van, Ağrı, Erzurum ve İstanbul’da polisin ev baskınları ve keyfi uygulamaları olağanüstü hali aratmayan seviyeye çıktı.

Kuzey Kürdistan’da Kobanê duyarlılığı ve eylemleri ile başlayan halk inisiyatifini provoke eden polis ve hizbulkontra saldırılarını yasal kılıf altında sürdürüyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrıları ve Kürt Özgürlük Hareketinin çatışmasızlık ortamını kabul etmesi ile başlayan barış sürecinde sağlanan güven ortamından da yararlanan Türk polisinin saldırıları son birkaç gün içerisinde katlanarak çoğalıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+