Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

Nijerya’nın Maiduguri kentinde düzenlenen çifte intihar saldırısında 45 kişi öldü.

Nijerya’nın Maiduguri kentinde pazar yerinde iki intihar eylemcisi kadının düzenlediği saldırı sonucunda en az 45 kişi öldü. Görgü tanıkları kadınların bombaları giydikleri çarşafın altına sakladığını belirtti. [...]

Amed’de, YDG-H üyesi gençler PKK'nin 36'ncı kuruluş yıldönümünü kutladı. Kutlamanın yapıldığı bölgeye gelen polisler gençlere saldırdı. Saldırı ardından polis ile gençler arasında çatışma  çıktı.

PKK’nin 36'ncı kuruluş yıldönümü Amed’in merkez Sur ilçesinde akşam saatlerinde yüzleri kapalı YDG-H üyesi bir gurup genç tarafından kutlandı. Melikahmet Caddesi ile Balıklarbaşı semtinde toplanan gençler, caddeyi trafiğe kapattıktan sonra sloganlar eşliğinde havai fişek gösterisi gerçekleştirdi.

Devam eden kutlamalara saldırmak üzere bir süre sonra zırhlı araçlarla bölgeye gelen polisler, gençlerin üzerine TOMA'lardan tazyikli su sıkıp, biber gazı attı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Sultanbeyli İlçesi'nde bulunan Fatih Polis Merkezi'nde, 26 yaşındaki S.Ş. adlı genci, cop, maden suyu şişesi ve silah dipçiği ile darp ettikten sonra makatına zorla soda şişesi sokmaya çalışan 6 polis "işkence" suçundan tutuklandı.

İstanbul'un Sultanbeyli İlçesi'nde yaşayan 26 yaşındaki S.Ş., 15 gün önce "aralarında husumet bulunan iki grubu uzlaştırma" bahanesiyle Sultanbeyli Fatih Polis Merkezi'ne çağırılmış ve karakolda kendisine "Sen kimsin uzlaştırıyorsun bunları" diyen polisler tarafından cop, maden suyu şişesi ve silah dipçikleriyle darp edilmişti. Darp edildikten sonra 15 gün iş göremez raporu verilen S.Ş. [...]

İzmir'deki kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı sokağa çıktı. Rojava kadın devriminin selamlandığı eylemde Ortadoğulu kadınlarla dayanışma çağrısı yapıldı.

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle yüzlerce kadın Alsancak Garı'nda bir araya geldi. "Savaşa, IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine direniyoruz" pankartı altında İzmir Kadın Platformu adıyla toplanan kadınlar, Arin Mirkan ve Kader Ortakaya'nın fotoğrafları ile "Kadınlar savaş istemiyor", "Erkek devlet, yıkacağız elbet" yazılı dövizler taşıdı. [...]

DTK Ekoloji Komisyonu, Dicle Vadisi'nin yapılaşmaya açılmasına dönük karara tepki göstererek, Amed'deki değerli toprakların kapitalist modernitenin uygulayıcıları olan kurum ve kuruluşlar tarafından rantçı ve iktidarcı anlayışlara peşkeş çekmek istediğini belirtti. Komisyon, karara karşı duracaklarını duyurdu.

DTK Ekoloji Komisyonu, Dicle Vadisinin yapılaşmaya açılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

İstanbul'da 25 Kasım Platformu öncülüğünde sokağa akın eden binlerce kadın, erkek, devlet ve DAİŞ şiddetine karşı Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Erkek şiddetine karşı mor isyan bayrağı çeken kadınlar, kadın-erkek eşitliğini fıtrata bağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, üzerinde Kader Ortakaya’nın fotoğrafının yer aldığı “Senin fıtratın Kader’imize uymuyor” döviziyle cevap verdi. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+