Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile önceki gün Almanya’nın Wuppertal kentinden başlayan uzun yürüyüşe polis engeli. Gençler polis engelini bir eylemle protesto etti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde Almanya’nın Wuppertal kentinden başlayan uzun yürüyüş devam ediyor. Gençler orman yolunda yaklaşık 6 kilometre yürüdükten sonra, polis yürüyüşün bugünlük bittiğini belirtti. Polis yetkilileri, üstten aldıkları emir kapsamında gençleri orman yolunda yürüttüklerini belirtti. [...]


Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 31 Ağustos günü düzenlenen eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınan Fırat Güreç, Mehmet Güreç, Evren Oğuz, Sunay Yaman, M. Sıddık Özbakış ve M. Rahim Gök emniyetteki işlemlerin ardından İlçe Adliyesi'ne sevk edildi.

Savcılık tarafından "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 6 kişi tutuklanarak, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) üyeleri, 1 Kasım seçimleri için yurtdışında HDP'yi desteklemek için yapılacak çalışmalarının startını verdi.

AGİF'e bağlı Frankfurt Enternasyonal Dostluk ve Dayanışma Derneği'nde yapılan hazırlık toplantısına Frankfurt, Hanau, Wiesbaden, Hochtaunuskreis ve Mörfelden kentlerinden AGİF üyeleri katıldı.

AGİF Eş Başkanı Mesut Duman toplantıda yaptığı konuşmada, "7 Haziran seçim zaferine tahammül edemeyen AKP'nin savaşına karşı HDP'yi hep birlikte savunacağız. Karşımızdakiler gericiliği ve karanlığı temsil ediyor, biz barışı, kardeşliği ve özgürlüğü temsil ediyoruz. [...]

Irak-Suriye savaş tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplanan Meclis'te, HDP dışındaki siyasi partilerin oylarıyla tezkere kabul edildi.

Hükümete sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisi veren Irak-Suriye tezkeresi Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü. AKP, CHP ve MHP 'evet', HDP ise 'hayır' oyu verirlen, tezkere kabul edildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+