Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.
İSTANBUL(DİHA) - Cemaate yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına yönelik operasyonlar kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişiden 4'ü tutuklandı.

Cemaate yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına yönelik düzenlenen operasyonlar kapsamında gözaltına alındıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi hakkındaki karar açıklandı. Mahkeme, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Ekrem Dumanlı'nın da bulunduğu 8 kişiyi serbest bırakırken, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Hakkari Sulh Ceza Hakimliği, Cumhuriyet Gazetesi'nin itirazı üzerine Yüksekova'da 3 askerin öldürülmesiyle ilgili getirilen genel yayın yasağını kaldırırken, olay yerine ait cenaze görüntülerine ilişkin yayın yasağının ise sürmesine karar verdi.

Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Ayşe Yıldırım'ın, Yüksekova'da 3 askerin öldürülmesiyle ilgili getirilen genel yayın yasağına dair itirazını değerlendiren Hakkari Sulh Ceza Hakimi Kenan Olgun, yasağın soyut ifadelere dayandığı, hangi bilgilerin nasıl bir zarara yol açacağını, kamu düzenin hangi bakımdan sarsılacağının ve soruşturmaya engel olacağının somut gerekçeyle anlatılmadığına kanaat getirdi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - DTK, Êzidilerin her yıl Aralık ayında kutladığı Cejna Êzi'yi kutlayarak, "DAİŞ vahşetiyle dünyanın dört bir yanına savrulan halkımızın Şengal Savunma Güçleri'nin (YBŞ) emeği ve kahramanlığı ile bir daha ki bayramı Şengal'de ve Lalêş'te kutlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Êzidilerin her yıl Aralık ayında kutladığı Cejna Êzi'yi yayınladığı yazılı açıklama ile kutladı. Mezopotamya'nın hakların ve inançların mozaiği olduğuna yer verilen açıklamada, halklar ve inançların bu coğrafyada birlikte yaşamının kurallarını kendi ahlaki kurallarına göre oluşturduğuna yer verildi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+