Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

MARDİN (DİHA) - Günlerdir bodrum katında ambulans bekleyen yararlılara ulaşmak için Cizre'ye girmek isteyen TTB ve SES üyesi sağlıkçıların ambulansı polis tarafından bağlandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bodrum katlarda günlerdi hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralılara ulaşmak amacıyla Cizre'ye girmek isteyen SES, TTB ve Diyarbakır Tabip Odası'ndan aralarında 3 doktorun da bulunduğu 7 gönüllü sağlıkçının Nusaybin üzerinden Cizre'ye girmeleri Midyat çıkışında polis tarafından engellendi.

Midyat'tan Nusaybin yolu üzerinden Cizre'ye ulaşmaya çalışan sağlıkçıların önü Midyat çıkışında polis ekipleri tarafından kesildi. [...]

MARDİN (DİHA) - Günlerdir bodrum katında mahsur kalan yaralılara ulaşmak için Cizre'ye girmeye çalışan gönüllü sağlık emekçilerinin Cizre'ye gidişi bir kez daha engellendi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bodrum katlarda günlerdi hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralılara ulaşmak amacıyla Cizre'ye girmek isteyen gönüllü sağlıkçıların girişimleri devam ediyor. Sabah saatlerinde SES, TTB ve Diyarbakır Tabip Odası'ndan aralarında 3 doktorun da bulunduğu 7 gönüllü sağlıkçı Batman Belediyesi'ne ait ambulansla Batman'dan Midyat'a doğru yola çıktı. Midyat'tan Nusaybin yolu üzerinden Cizre'ye ulaşmaya çalışan sağlıkçıların önü Midyat çıkışında polis ekipleri tarafından kesildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf