Denizli'deki cinsel istismar davası yarın

2013-05-06 05:24:02
Yazdir

Denizli'deki çocuğa yönelik cinsel istismar davası, yarın Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak. Sanığın tutuksuz yargılandığı davayı, kadınlar, "Bir cinsel şiddet davası daha cezasız kalmasın" diyerek takip edecek.

Denizli'de 16 yaşındaki H.İ., 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar'ın tecavüzüne maruz kaldı. Günlerce yaşadığı olayı kimseye anlatamayan çocuk, sonraki günlerde de Ahmet Çınar tarafından zorla alıkonularak, tecavüzüne uğradı. Çocuğun yaşadıklarını bir arkadaşına anlatması üzerine ailesi olaydan haberdar oldu. Ailenin şikayetiyle Ahmet Çınar gözaltına alınarak tutuklandı.

SADECE 9 GÜN TUTUKLU KALDI

Ancak Çınar, 9 gün tutukluluğun ardından "dosya kapsamı gözetilerek tutuklu sanığın hukuki durumunun değişmesi ihtimali" gerekçesiyle tahliye edildi.

Ahmet Çınar'ın H.İ.'ye tecavüz ettiği, olay sonrasında çocuğa gönderilen cep telefonu mesajları ve alınan doktor raporuyla belgelendi. Suçun sabit olmasına ve mahkeme heyetinde bulunan kadın hakimin karşı oyuna rağmen sanık tahliye edildi. Ailenin tahliyeye yaptığı itiraz da kabul edilmedi.

NİTELİKLİ CİNSEL İSTİSMAR

Olayın ardından şüpheli Ahmet Çınar hakkında "çocuğun basit cinsel istismarı, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamalarıyla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Ancak iddianamede, "şüphelinin savunmasında mağdur ile cinsel ilişkiye girdiğini tevil yollu olarak ifade ettiği" belirtilerek, benzer cinsel istismar davalarında olduğu gibi "mağdurun rızası olduğu" anlamına gelebilecek bir yorum yer aldı.

'TECAVÜZ İNSANLIK SUÇUDUR'

Cinsel istismar mağduru çocuğun davasını üstlenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu'nun kadın avukatları, sanık Ahmet Çınar'ın suçu işlediği ispatlanmasına rağmen serbest bırakılmasının bir tecavüz suçunun daha cezasız kalacağı endişesini doğurduğunu belirtti.

"Tecavüz bir insanlık suçudur" diyen avukatlar, yaşadığı tecavüzü açıklama ve kamuoyuyla paylaşma cesareti gösteren H.İ. ile dayanışmanın insanlık suçuna karşı mücadele olduğuna dikkat çekti, kadınları yarın başlayacak davayı takip etmeye davet etti. 

KADINLAR DAVAYI TAKİP EDECEK

İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'dan kadınlar yarın Denizli Adliyesi'ne giderek davayı takip edecek, H.İ. ve ailesi ile dayanışma içinde olacak.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası öncülüğünde, Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyen binlerce insan, yarın Meclis Genel Kurulu'na görüşülecek savaş tezkerelerine hayır dedi. “ Geçerse tezkere Bilal gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘a, “Geçerse tezkere Bilal gitsin askere” diye tepki gösteren binler, tezkereye geçit vermeyeceklerini vurguladılar.

TBMM’den yarın geçmesi beklenen savaş tezkeresine beklenirken, Beyoğlu Tünel’den Galatasaray Meydanına yürüyen binlerce kişi, tezkereye geçit vermeyeceklerini mesajını verdi. [...]

24 Eylül günü Kasım Şeşo yandaşları tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren YBŞ savaşçısı Aras Şengal, 25 Eylül günü Ezidiler için kutsal bir yer olan Şerfeddin’de gerçekleşen tören ile toprağa verildi.

1986 Şengal-Sinuni doğumlu Ahmet Xelef Bapir isimli YBŞ savaşçısı Aras Şengal yeni savaşçı eğitiminin ardından Ezidiler için kutsal yer olan Şerfeddin’i ziyarete gittiği 24 Eylül günü Kasım Şeşo yandaşlarının açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

25 Eylül akşamı içinde YBŞ savaşçılarının, HPG gerillalarının, YJA-Star gerillalarının ve MLKP savaşçılarının içinde yer aldığı bir tören gerçekleşti. [...]

Kobanê Halk Meclisi Başkanı Ayşe Efendi, Kobanê'nin çeteler için "hayal" olacağını söyleyerek, "Buyursun gelsinler. Biz hazırız" dedi. Efendi, "Devletlere değil Kürt halkına çağrımız var. Namus ve şerefi olan herkes, eğer Kobanê'ye yetişirlerse, onlar Kobanê'ye giremeyecekler. Nereden olursa olsun, Kobanê'ye ulaşacak her genç, çetelerin girişini engelleyecek" çağrısında bulundu. 

Med Nuçe'ye konuşan Ayşe Efendi, "Şehitlerin kanı üzerine söz verenler, Kobanê'yi direniş kalesi yapacaklarını söyleyenle, başta Batı Kürdistan olmak üzer Kürtlerin kaderi üzerine oynayanlar, şimdi neredeler. [...]

Avrupa’nın birçok merkezinde gerçekleştirilen adalet eylemlerinde Kobanê’de insanlık dışı saldırılarını sürdüren DAİŞ lanetlendi. Eylemlerde uluslararası güçlere Kobanê konusunda bir an önce hareket geçme çağrısında bulunuldu.

STUTTGART

Stuttgart ve çevresindeki Kürdistanlı kadın inisiyatifi bu haftaki Çarşamba günü adalet eyleminde Kobanê’ye karşı saldırıları protesto etti. Eylemciler DAİŞ teror örgütünün kadınlara Rojava/Kobané’de işlediği katliam ve uygulamalara birlikte mücadeleye topyekûn katılma çağrısını yaptı. [...]

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kürdistan gençliği çatı örgütü Ciwanên Azad (Özgür Gençler) Almanya'da hükümet ortağı SPD’nin Frankfurt’taki merkez binasında başlattığı sivil itaatsizlik eylemi, Milletvekili Turgut Yüksel ile görüşme arsından sona erdi.

YXK ve Ciwanên Azad üyesi 17 genç Kobanê için acilen harekete geçilmesi amacıyla hükümet ortağı SPD'nin Frankfurt'taki merkez binasında bugün sabah saatlerinde sivil itaatsizlik eylemi başlattı.

Eylemciler, milletvekilleri ile görüşerek taleplerini iletmek istedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+