Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM) ve Ezidi Dernekleri Federasyonu (FKE) çağrısıyla Köln bölgesinde bir dizi eylem gerçekleşti.

İnsanlık dışı örgüt DAİŞ'in Şengal ve Kobanê'ye yönelik işgal saldırıları ve katliamlarını protesto etmek için Kürtler Perşembe günü Köln kent merkezi ve bu bölgede bulunan bir çok kentte eylemler düzenledi.

Köln merkez tren istasyonu önünde saat 11:00-22:00 arası çadır kurularak, bildiriler dağıtıldı. Şengal ve Kobanê trajedilerini anlatan döviz ve fotoğrafların açıldığı eylemde, bu dramların son bulması için daha fazla dayanışma çağrısında bulunuldu. [...]

Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çok gergin. Hatta hiç bu kadar gergin olmamıştı. Bunun nedeni kan şekerinin yükselmesi değil, Kobanê Direniş. Çünkü direniş Erdoğan’ın hesaplarını alt-süt etti. Yaptığı gizli pazarlıklar elinde patladı. DAIŞ ile olan ortaklığı onu şimdi bir ahtapot gibi sarmış durumda.

O da içine düştüğü bu vahim durumun farkında. Bu nedenle kontrolsüz konuşuyor. Başına iş açacak, kendisini ele verecek cümleler kuruyor. İlk bakışta anlamsız gelen bazı önemli itiraflarda bulunuyor. [...]

Kobanê direnişinde yaralanan iki YPG savaşçısı Urfa’da kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi.

Kobane’de DAİŞ çeteleri ile girdikleri çatışmada yaralanan ve Urfa’da tedavi gören iki YPG savaşçısı yaşamını yitirdi.

YPG savaşçısı 27 yaşındaki Abdullah Reşit, Suruç Devlet Hastanesi'nde, 25 yaşındaki Delil Ahmet ise, Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Ancak Reşit ve Ahmet yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İki YPG savaşçısının cenazeleri otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Otopsi işlemlerinin ardından Reşit ve Ahmet'in cenazeleri defin edilmek üzere Suruç'a gönderilecek. [...]

ANKARA (DİHA) - Yargı paketi alt komisyondan geçerken, kamuoyunda en fazla tartışılan "makul şüphe" halinde üst ve yer aramasına ilişkin düzenlemeler komisyondan olduğu gibi geçti.

TBMM Adalet Alt Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerindeki görüşmelerini tamamladı. Teklifin bugün görüşülen kısmında, kamuoyunda tartışma yaratan bazı maddeler geri çekilirken bazı maddelerde değişikliğe gidildi. [...]

Kürt gençliğinin çatı örgütü olan Ciwanê Azad (Özgür Gençlik), Kobanê ve Şengal'e yönelik işgal saldırılarına karşı Almanya'nın Darmstadt ve Frankfurt kentleri arasında uzun bir yürüyüş yapacak.

“Darmstadt'tan Kobanê ve Şengal'e yürüyoruz” sloganı ile organize edilen yürüyüş 24 Ekim günü saat 12.00'de Darmstadt'taki Luisen Meydanı'nda başlayacak. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+