Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

JINHA

ŞIRNEX - İdil'de haber takibi yaparken gözaltına alınan ve TEM'e götürülen foto muhabiri Uygar Önder Şimşek ve Le Corrier gazetesi muhabiri Jeremie Berlioux ilçe dışına çıkarıldı.

‘Sokağa çıkma yasağı’nda yakılıp yıkılan Şırnak’ın İdil ilçesinde devlet güçleri gazetecilerin çalışmasına engel olup, görüntü almasına izin vermiyor. Yenimahalle'de haber takibi yaparken gözaltına alınan Almanya Haber Ajansı foto-muhabiri Uygar Önder Şimşek ve İsviçre Le Corrier gazetesi muhabiri Jeremie Berlioux polisler tarafından "izin almadan çekim yaptıkları" gerekçesi ile gözaltına alındı. [...]

Kürt siyasetçilerin yargılandığı Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "KCK Ana Davası"nda savcının hazırladığı mütalaayı sundu. Mahkeme heyeti, sanık ve müdafilerinden son savunmalarını hazırlamaları istedi. Duruşmada savcının, sanıkların lehlerine olan delilleri ortaya koymayarak görevini kötüye kullandığını söyleyen sanık avukatlarından Mesut Beştaş, "yargılamanın milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile aynı doğrultuda seyrettiğini" söyledi. [...]

MÛŞ (DİHA) - Gimgim'de (Varto) Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerini dağıtan Osman Turan gözaltına alındı.

Mûş'un Gimgim (Varto) ilçesinde Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazeteleri dağıtımcısı Osman Turan (50) akşam saatlerinde oturduğu çay evinde gözaltına alındı. Ford Ranger araca bindirilen Turan'ın nereye götürüldüğü henüz öğrenilemedi. [...]

JINHA

BEDLİS – Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, kentin sorunlarına ilişkin mahallelerde toplantılar gerçekleştirerek kadınlarla bir araya geldi.

Bitlis Belediye Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, bağlı mahallelerde yaşanan sorunları yerinde görmek, sorunları dinlemek ve çözüme kavuşturmak amacıyla kadınlarla bir araya geldi. İlk olarak Hüsrevpaşa Mahallesi’ndeki kadınlarla gerçekleşen toplantıya Nevin’in yanı sıra belediyeye bağlı Dilan Kadın Danışma Merkezi çalışanları da katıldı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf