Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş - Bayram özel imc tv - Video


Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

HÜLYA EMEÇ

VAN (DİHA)
- Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emri ile kurşuna dizilen Özalpli 33 sivilin katlinin üzerinden 71 yılı geçti. Katliamı "rivayet" olmaması için kitaba döken Gazeteci Yazar Günay Aslan, katliamın ardından "Muğlalı Sendromu" diye bir olgunun ortaya çıktığını ifade ederek o günden sonra Kürtlere karşı suç işleyen hiçbir polis ve askerin yargılanmadığına dikkat çekti.

Van'ın Özalp ilçesinin İran sınırında 71 yıl önce 3. Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı tarafından 33 köylü kurşuna dizilerek katledildi. [...]

ERDOĞAN ALTAN


HABER MERKEZİ (DİHA) - Rojava Devrimi'ni 2'inci yıldönümünde devrimin doğduğu yer olan Kobanê Kantonu'na saldıran çeteci IŞİD güçlerinin batı, doğu ve güneyden başlattığı saldırılar kuzey Kürtlerini ayağa kaldırdı. [...]

ANKARA (DİHA) - Kayseri'de, bir otomobilin karıştığı trafik kazasında aynı aileden 1 kişi yaşamını yitirirken, 3 kişi de yaralandı.


Edinilen bilgilere göre; Kayseri istikametinden Kızık köyü istikametine seyir halinde olan 50 KD 401 plakalı otomobil sürücüsü M.K. direksiyon hakimiyetini kaybetti. Takla atan otomobil yol kenarında bulunan içi boş derede durabildi. Kazanın ardından otomobil içerisinde bulunan M.K. (14) olay yerinde yaşamını yitirdi. Aynı aileden olan sürücü M.K. ile yolcular İ.K. (6) ve M.K. yaralandı. Yaralılar Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı.

Jandarma ekipleri kazayla ilgili inceleme başlattı. [...]

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi (AK) önünde başlatılan nöbet eylemi kesintisiz bir şekilde devam ederek 763. gününü geride  bıraktı.

25 Haziran 2012'de başlayan nöbet eylemini bu hafta Almanya Mannheim'den gelen Mardinli bir aile devraldı.

Anne, baba ve 2 kızkardeşle nöbeti devralan aile üyeleri, Öcalan ve siyasi tutsakların özgürlüğü için bu eyleme katıldıklarını belirterek, grup olarak nöbetlerinin bir hafta süreceğini söyledi. [...]

İran’da belirgin bir artış gösteren idamları protesto etmek amacıyla Stockholm’de bir gösteri düzenleyen İranlı gruplar İslami rejimden idamları durdurmasını ve tüm siyasi tutsakları bırakmasını talep ettiler.

Gösterinin yapıldığı meydana İran’da idam edilen devrimci ve ilericilerin resimlerini yerleştiren, ellerinde idamların durdurulmasını talep eden döviz ve pankrat taşayan göstericiler, bildiri ve broşürler dağıtarak İsveç kamuoyunu İran’daki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiler. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+