Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

16-21 Kasım tarihlerinde Rojava’yı ziyaret eden Danimarkalı heyet izlenimlerini paylaştı. Heyet üyeleri Türkiye’nin DAİŞ’e halen yardım ettiğine dikkat çekti. Heyet Güney Kürdistan’da da bir dizi temasta bulundu.

Danimarka Kızıl-Yeşil Koalisyon partisi Enhedslisten üyeleri ve PYD Danimarka temsilcilerinden oluşan bir heyet 16-21 Kasım tarihleri arasında Rojava’yı ziyaret etti. Heyet düzenlediği halk toplantısı ile izlenimlerini paylaştı. [...]

Güney Kürdistan Parlamento Başkanı Dr. Yusıf Mıhemed PKK’nin 36. kuruluş yıl dönümünü bir mesajla kutladı. Mihemmed, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün önemine dikkat çekti Güney Kürdistan Parlamento Başkanının mesajı,  KCK yürütme konseyi eşbaşkanlığına hitaben yayınlandı.

Parlamento Başkanı Dr. Yusıf Mıhemed tarafından yayınlanan mesaj kutlama mesajı ilk olması sebebi ile de önem taşıyor. Dr. Yusıf Mıhemed, Türkiye ile PKK arasında başlatılan barış sürecinin başarıyla sonuçlanması ile Kürt halkı meşru haklarına kavuşmasını dileyerek, yapılacak kutlamalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın halkla beraber kutlamalarda olmasını umut ettiğini belirtti. [...]

MERSİN (DİHA) - Mersin'in Akdeniz ilçesinde yolcu treni ile servis minibüsünün hemzemin geçitte çarpışması sonucu 12 kişi ölümü ile sonuçlanan kazaya ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Mersin 1. Ağır Ceza mahkemesinde görüldü.

Mersin'in Akdeniz ilçesinde 20 Mart tarihinde yolcu treni ile servis minibüsünün hemzemin geçitte çarpışması sonucu 12 kişi ölümü, 3 kişinin ise yaralanması ile sonuçlanan tiren kazasına ilişkin bariyer bekçisi Erhan Kılıç ile minibüs şoförü Fahri Kaya hakkında açılan davanın 2. duruşması Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, tutuklu yargılanan Erhan Kılıç ve Fahri Kaya ile ölen işçilerin aileleri hazır bulundu. [...]

Suruç-Kobane Dayanışma Koordinasyonu ve Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ortak açıklama yaparak, Suruç'taki Kobaneli bebekler ve çocuklar için acil ihtiyaçları için çağrıda bulundu.

DAİŞ çetelerinin zulmünden kaçan 200 bin Kobanêlinin yaklaşık 120 bininin, Urfa’nın Suruç ilçesi ve civarına sığındığının hatırlatıldığı açıklamada, 20 bin çocuk ve 0-3 yaş arası yaklaşık 6 bin 500 bebeğin oldukça zor koşullarda yaşamaya çalıştığına dikkat çekildi. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+