Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 
DAİŞ çetelerine yakınlığı ile tanınan ve Türkiye’den yayın yapan Takva Haber adlı sitenin Twitter hesabı Kürt hacker grubu Teyrenbazên Azadiya Kurdistan (T.A.K)  Hack Tim tarafından hacklendi.

Kürt hacker grubu tarafından kırılan twitter sayfasına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın poster ve gerillaların resimlerini yerleştiren grup, bunun siber savaş olduğunu yazdı. [...]

URFA(DİHA) - Suruç'a göçen Kobanêli 0-3 yaş aralığındaki 20 bin bebek ve çocuk için başlatılan, "Çocuğuna alırken 1 mama, 1 süt, 1 biberon daha al" kampanyası devam ederken, depolara yerleştirilen malzemelerin tükenme aşamasında olduğu belirtildi. [...]

BİNGÖL (DİHA) - TÜİK'e verilerine göre, Türkiye'de 10 bin araç başına düşen kaza sayısında Bingöl'ün ilk sırada yer almasına dair açıklama yapan HDP İl Örgütü, var kentte yol ve kavşakların hali bir yana trafik ışıklarının bile doğru düzgün çalışmadığına dikkat çekerek ihmallerinden dlayı AKP ve yetkilileri suçladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü eş başkanları Ahmet Tuncel ve Başak Aydoğdu, kentte var olan trafik sorununa dair yazılı açıklamada bulundu. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 10 bin araç başına düşen kaza sayısında Bingöl'ün ilk sırada yer aldığına dikkat çeken eş başkanlar, trafik terörünün yaşandığı bölgelere ve ihmallere değindi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+