Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

HDP Basın ve Yayından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Anadolu Ajansı'nın (AA) "Teröriste AB himayesi" başlıklı haberine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Haberin, 'AKP ve Saray kurmaylarının politik patolojisini yansıtmasının ötesinde tarafsız haberciliği gerektiren basın etiği ilkelerine de uygun olmadığını' belirten Oluç, "Eş Genel Başkanlarımıza yönelik saygısız bir üslup kullanan ve insan zekasına hakaret niteliğindeki bu haberin derhal yayından kaldırılmasını talep ediyor, böylesi bir dil kullanan bir haber yayınladıkları için sorumluları kınıyoruz" dedi. [...]

Havanın açık ve güneşli olduğu bir anda beliren toz bulutu şehri yarım saat boyunca esir aldı. Toz bulutunun kente doğru çökmeye başlamasıyla birçok ev ve işyerini toz içerisinde bıraktı. Toz bulutu güneşi de bir süre kapattı.

[...]

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savaşta ısrar ettiğini ve çocukların katledildiğini söyleyen anneler, Kürtlerin kendilerine dayatılan onursuz bir yaşamı kabul etmeyeceği mesajını verdi.

3 yıldır devam eden çatışmasızlık ortamını bitiren AKP hükümetini uyarmak için Barış Anneleri Ankara’da Meclis önünde bir araya geliyor. Kürt, Türk, asker ve gerilla annelerinden oluşan yüzlerce anne, beyaz tülbentleriyle 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde bir araya gelecek.

ANF’ye konuşan Barış Anneleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde savaşa karşı tüm annelere alanlara çıkma çağrısı yaptı. [...]


DERSİM (DİHA)
- Dersim Valiliği tarafından "yolun güvenli hale getirilmesi" gerekçesiyle kapatılan karayolların trafiğe açılır açılmaz HPG gerillaları tarafından kontrol altına alındı.

Dersim Valiliği tarafından 30 Ağustos tarihinde Dersim-Erzincan ve Dersim-Ovacık karayolu "yolun güvenli hale getirilmesi amacıyla" kapatılmıştı. Bugün tekrardan trafiğe açılan yol, HPG'liler tarafından kontrol altına alındı. Yolu trafiğe kapatan HPG'liler, yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yapıyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+