Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 
Kürt sanatçı Ayşe Şan, Diyarbakır ve Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. 

Kürt sanatçı Ayşe Şan, ölümünün 18'inci yılında Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ve Diyarbakır'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kızıltepe Turgut Özal Mahallesi Ubeydüllah Eren Halk Evi'nde yapılan etkinliğe, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Leyla Salman ile çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin yapılacağı salona PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerinin yanı sıra Ayşe Şan ve Ali Temel'in posterleri asıldı. [...]

URFA (DİHA) - Urfa-Antep karayolunda gözaltına alınan 10 gençten 9'u "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Urfa-Antep karayolunun Organize Sanayi Bölgesi mevkiinde dün akşam saatlerinde "şüpheli" olduğu gerekçesiyle bir minibüs içinde 10 genç gözaltına alınmıştı. İl Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından Urfa Adliyesi'ne sevk edilen gençlerin Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alındı. İfadelerin ardından savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Murat Algur, Ömer Turay, Amed Çağan, Murat Yiğit, Ramazan Ektiren, Mehmet Emin Ulus, Süleyman Hamza, Muhammet Ali ve Mehmet Kılınç, "Örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklandı. [...]

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında Muradiye'de İrfan Kuşçu isimli kişi gözaltına alındı. 
Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Gönderme Mahallesi'nde İrfan Kuşçu askerler tarafından gözaltına alındı. Öğle saatlerinde köye yapılan baskın sonucu gözaltına Kuşçu'nun Kobanê eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilirken, Kuşçu İlçe Jandarma Karakolu'ndaki işlemlerinin ardından adliye işlemleri için Erciş'e götürüldü. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 [email protected]

Bestanuce1.comon Google+