Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş İstanbul'da konuştu- Video

Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarının startını verdiği Batman'da, çevre illerden de gelen 900 sivil toplum örgütü temsilcisi ile görüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarının bölge ayağına Batman'da yüzlerce STK temsilcisinin katıldığı toplantıyla başladı. Batman girişinde bulunan Bardakçılar Dinlenme Tesisi'nde partililer tarafından karşılanan Demirtaş, toplantının gerçekleştirileceği Siirt yolu üzerindeki Beyaz Şato Düğün Salonu'na geçti. [...]

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İsrail’in Filistin’e yönelik 8 Temmuz’dan bu yana süren saldırılarını kınayarak, “Ulus-devletçi anlayışın bırakıldığı ve Yahudi toplumu ile Filistin toplumunun iç içe yaşayacağı bir zihniyetin gelişmesine ihtiyaç vardır” dedi. KCK, Filistinli örgütlerin doğrudan sivilleri hedef alan eylemlerini de doğru bulmadıklarını belirtti.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İsrail’in saldırılarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu saldırıların insanlığın vicdanının ve ahlakının kabul edemeyeceği düzeyde ağır olduğu tepkisinde bulundu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana aralıksız sürdürdüğü saldırılar nedeniyle Gazze'de ölen Filistinlilerin sayısı 609'a çıktı. Ateşkes için gerek İsrail, gerekse de Hamas'ı ikna çalışmaları sonuç vermedi. Doktorların bile giremediği Gazze'ye, acil insani yardım için kısa süreli ateşkes üzerinde durulsa da taraflar buna bile yanaşmıyor.

İsrail ordusunun 8 Temmuz'da başlattığı saldırılar hız kesmeden sürüyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada ölen Filistinli sayısı 609 olarak duyuruldu. ABD, Fransa, Mısır, Türkiye ve an başta da Birleşmiş Milletler olmak üzere bir çok ülkeden ateşkes talepleri gelse de taraflar tekliflere soğuk bakıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+