Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

MARAŞ (DİHA) - Fidan Doğan, Erdal Sincer'in yanında 582 PKK'linin mezarının bulunduğu Maraş'da, Maraşlılar ismini bilmedikleri kadın PKK'liye "Meçhul Kız" anıt mezarı yaparken, yine tanımadıkları PKK'liyi de "Xerib Mêvan" adıyla toprağa vermiş. Maraşlılar; Rojava, Güney, Kuzey fark etmeden hepsinin evlatları olduğunu söyleyerek, "Onların yolunda ilerleyeceğiz" dedi. [...]

Fransız ve Kürt organizasyonlardan oluşan Fransa-Kürdistan Dayanışma Derneği, Êzîdîlere acil insani yardım çağrısında bulunurken, Batılı ülkeleri de "iki yüzlülüğe" son vererek IŞİD'i finanse eden ve silahlandıranlara yaptırım uygulamaya çağırdı.

Êzîdîlerle dayanışmak amacıyla Kuzey Kürdistan'a giden "France-Kurdistan" Derneği ekibi, açık bir çağrı metni yayınladı. Êzîdî mültecilerin durumunu yerinde inceleyen dernek ekibi, ilk izlenimlerini paylaştı.

Aralarında derneğin başkanı Sylvie Jan ve akademisyen Pascal Torre'nin de bulunduğu ekip, mültecilerin mağduru oldukları insanlık dışı barbarlığı anlattığını belirtti. [...]

*10 aydır Şingal'de êzîdi halkı ile birlikte yaşayan özgür basın çalışanı Xeyrî Kiziler, Şingallilerin bütün yaşadıklarına anı anına tanıklık eden tek gazeteci. Bütün dünya 21. Yüzyılda Êzîdîlerin yaşadığı trajediyi ondan duydu. Herkesin televizyon ve radyoları başında pür dikkat dinlediği gazeteci Kızıler, zaman zaman elindeki kamera ile bir kurtarıcı gibi görüldü. Her kamerasının kayıt düğmesine bastığında gördüğü gözlere dayanamayarak gözyaşı döken Kızıler'i kimi zaman çocuğunu susuzluktan bir taşın altına gömmüş anne teselli etti. Şingal'deki trajediyi anı anına belleğine ve kamerasına kaydeden Kızıler, 9'uncu gün êzîdilerin yolculuğuna da tanıklık ederek Newroz Kampı'na kadar geldi. [...]

IŞİD'in Şengal saldırısı sonrasında on binlerce insanın inşaat, park, okul, şantiye, kilise, cadde kaldırımları ve refüjlerine sığındığı Federal Kürdistan'dan Şengal'e gitmek istiyoruz. Ancak yol güzergahındaki Şengal'e çıkan Rabia-Sinunê arası kapalı. Çatışmalar halen zaman zaman iki bölgenin çevresinde sürüyor. Şengal'e gitmek için tek yol var, o da Rojava'ya geçmek. Oradan Irak toprakları içine girerek, kısmen çöl olan açılan koridordan Şengal dağına ulaşmak mümkün. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+