Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bugün Rojava sınırından da binlerce kişinin katılımıyla barış zinciri gerçekleştirildi. Yapılan eyleme jandama gaz bombaları ile saldırdı. 

Şırnak'ın Silopi İlçesine bağlı Bostancı (Rihaniye) köyünde bir araya gelen KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından 'Barış Zinciri' eylemi gerçekleştirildi. 'Barış zinciri' eylemine aralarında HDP Milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Güler Yıldırım, DÖKH aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri KESK, DİSK, TMMOB ve TTB yöneticileri yanı sıra binlerce kişi katıldı. [...]

QAMİSLO (DİHA) - Rojava'nın ilk üniversitesi olan Mezopotamya Akademisi, yarın Qamislo'da açılıyor. Akademi'de, "Demokratik ulus" ile üç alandan (Tarih, Hukuk, Sosyoloji) dersler verilecek.

Halk devriminin başladığı günden bu yana hızlı ve kararlı bir kurumsallaşmaya gidilen Rojava'da bir ilk daha yaşanacak. Rojava'nın ilk Üniversitesi olacak olan Mezopotamya Akademisi yarın Qamişlo'da açılıyor. ANHA'nın geçtiği habere göre, "Demokratik ulus" ile üç alandan (Tarih, Hukuk, Sosyoloji) oluşan derslerin verileceği akademi, yapılacak olan tören ile Qamişlo'nun Hilêliyê alanında açılacak. [...]

Cezaa’da aldığı büyük darbeyi hazmedemeyen IŞİD çeteleri Şengal’in Sinone ilçesini ateşe verdi.

Edinilen bilgilere göre, IŞİD çeteleri Şengal’in kuzeyinde bulunan Sinone ilçesini ateşe verdi.

Cezaa’da günlerce süren çatışmalar ardından büyük yenilgi alarak alandan çıkarılan IŞİD çeteleri bugün akşama doğru konvoy halinde Sinone’ye gelen çeteler, ilçeyi ateşe verdi.

İlçeden kilometrelerce uzakta görülen yangın devam ederken, bölgede bulunan HPG gerillalarının müdahalede bulunup bulunmadığı öğrenilemedi. [...]

Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Amerli kentinden sonra peşmerge güçleri ve Iraklı güçler Tuz Hurmatu yakınlarındaki Süleyman Beg beldesinin kontrolünü IŞİD çetelerinden geri aldığı bildirildi.

AFP’ye göre Süleyman Beg beldesi sorumlusu Şalal Abdul Baban, “Süleyman Beg ortak güçlerin kontrolündedir” dedi.  Yetkili,  ancak alanın henüz tamamen güvenlikli hale getirilmediğini, silahlı gruplar tarafından bombalı tuzaklar bırakılmış olabileceğini belirtti.

Bir peşmerge komutanı da beldenin alındığını doğruladı. [...]

Türk ordusuna bağlı insansız hava araçları gerillaların denetimindeki Zap bölgesi ile Şırnak’ın Cudi bölgesi üzerinde keşif uçuşları yaptı. Bitlis kırsalında Xaf Tepesi’ni tutan Türk askerler bölgede yol ve kimlik kontrolleri yapıyor. Ayrıca Şemdinli’de bulunan Bembo Barajı’nın yapımına yeniden başlanırken, baraj güvenliğini sağlamaları için bölgedeki koruculara baskı uygulanıyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) Türk ordusunun Zap ve Cudi bölgelerinde insansız hava araçları ile keşif uçuşları yaptığını duyurdu. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+