Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen 15 Şubat  uluslararası komplosu, Kerkük’ün Teqteq ilçesinde yapılan bir yürüyüşle kınandı. Yurtsever gençlik örgütünün organize ettiği kınama yürüyüşüne yüzlerce kişi katıldı.

Dün Kerkük’ün Teqteq ilçesinde yurtsever gençlik örgütünün organize ettiği kınama etkinliği katılan halk “Biji Serok Apo” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca komplocu güçleri kınayan sloganlar atan kitle, Teqteq  Mizgefta Gewre (büyük cami) önünde bir basın açıklaması yaptı.

Burada  kitle adına açıklamayı yapan Abdullah Öcalan özgürlük komitesi üyesi Armanc Xalid, 17. [...]

Ciwanên Azad öncülüğünde 8 Şubat’ta “Bi azadiya Serokatî, ber bi jiyana xweserî” şiarıyla başlatılan uzun yürüyüş beşinci gününde Alman polisler tarafından engellenerek, Lahr kentinde sonlandırıldı.

Freiburg’a bağlı Lahr kentinde gençler bir düğün salonuna geçerek, burada 5 günlük uzun yürüyüşün değerlendirmesini yaptı.

5 gün boyunca yaşanan sorunlar yoğun bir katılımla tartışıldı. [...]

CİHAN BAŞAKÇIOĞLU

İZMİR (DİHA)
- Türkiye'de çam fıstığının "ana yurdu" olarak adlandırılan ve ülkede bu ürünün yüzde 80'ini üreten Bergama'daki Kozak Yaylası'nda fıstık rekoltelerinin düşüşü sonucu üretici ağaçlarını kesmeye başladı. Halk, başta siyanürlü altın arama faaliyeti yürüten ve hükümetin kısa bir süre önce kayyum atadığı Koza A.Ş. olmak üzere bölgede altın madenlerinin varlığının ürün veriminin düşmesine neden olduğu kanaatinde.

Devlet destekli sermaye gruplarının ekolojik ve kültürel kıyımları tarım üreticilerini de mağdur ediyor. [...]

Efeler Taburu'ndan gelen 30'u aşkın zırhlı askeri araç, kent merkezindeki Cengiz Topel Caddesi üzerinden, Şemdinli (Şemzînan) tarafında bulunan Kamışlı Karakolu'na gitti. 

Askeri sevkiyata çok sayıda kobra tipi zırhlı araçta eşlik ederken, geçiş güzergahında ise yurttaşlar buz parçaları ve taşlarla sevkiyatlara tepki gösterdi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf