Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

İZMİR (DİHA) - Komşusu Orçun Demir tarafından yedi yerinden bıçaklanarak katledilen Zerrin Canol davasının karar duruşmasında, mahkeme heyeti, Demir'in "mahkemede iyi halini" ve "Demir'in geleceği üzerindeki etkisi" gibi gerekçeleri göz önünde bulundurarak indirim uyguladı. Mahkeme, Demir'e 36 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

İzmir'in Bostanlı semtinde, 1 Eylül 2013 tarihinde komşusu Orçun Demir tarafından yedi yerinden bıçaklanarak katledilen Zerrin Canol ve aynı olayda yaralanan eşinin davasının karar duruşması, Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Orçun Demir, Zerrin'in ailesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve avukatlar katıldı. [...]

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl’de Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesini provokasyon olarak değerlendirerek, "Diyarbakır’daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devrede olduğu bir ortamda, Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır" dedi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. [...]

Rize'nin Fındıklı ilçesinden Kobanê için toplanan yardımlar Suruç belediyesinin yardım merkezine gönderildi.

Rize'nin Fındıklı ilçesinde Kobanê halkı için yardım toplayan demokrasi güçleri, kampanyayı sonlandırdı. 9 Ekim'den bu yana toplanan yardımlar Suruç Belediyesi'nin yardım merkezine gönderildi.

Fındıklı demokrasi güçlerinden yapılan açıklamada, "IŞİD çeteleri tarafından soykırıma varan katliamları sonucu Kobanê halkıyla dayanışmayı güçlendirmek ve Karadeniz'den Fındıklı'dan dayanışma duygularımızı pekiştirmek için böyle bir kampanya yürüttük. [...]

Şengal Dağı’na Sulak köyünden girmek isteyen çeteler HPG, YBŞ ve halkın direnişi sonucunda geri püskürtüldü.

Güney Şengal’in Sulak köyünden Şengal Dağı’na girmek isteyen DAİŞ çeteleri, HPG, YBŞ ve yurtsever ailelerin direnişi ile karşılaştı. Yaşanan çatışmalar sonucunda 10’dan fazla çete üyesi öldürüldü. Çete üyeleri bölgeden püskürtüldü. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP heyeti, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerinde, haklarında çıkan yazı ve haberlere ilişkin açıklama yaptı. Heyet, Yeni Şafak Gazetesi'ndeki bir köşe yazısında heyetin Davutoğlu'na eylemleri 15 Ekim tarihine kadar durduracağı yönünde garanti verdiği, Yeni Akit Gazetesi'nde ise Baluken'in Facebook hesabı üzerinden halka "eylem çağrısı yaptığı" çağrı yaptığı sonrası Emniyet müdürüne saldırı yapıldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirtirken, hükümetin ve medyanın dil ve üslubunun süreç ile bağdaşmadığını ifade etti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+