Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

ABD ve Arap ülkelerinin IŞİD çetelerine karşı gerçekleştirdikleri hava saldırılarında çetelerin Rojava'daki karargah noktalarından Tel Ebyad'ın da hedef alındığı bildirildi. 

Rojava'daki kaynaklar da hava saldırısını doğrularken yerel güçler Tel Ebyad ve çevresine dört ayrı saldırının gerçekleştirildiğini duyurdu. Ancak saldırıların sonuçları konusunda henüz bir bilgi edinilemedi. [...]

*Topraklarını işgal etmek isteyen IŞİD çetelerine karşı ilan edilen seferberlik ile Kobanê'de Velid, Aziz, Hamê ve Veysi isimli dört kardeş ile babaları Ahmedê Yebsê, YPG saflarında yer alarak cephelerde savaşıyor. Üç cephede de savaşan kardeşlere babaları ise lojistik destek sağlıyor. Baba Yabsê, "Dört oğlum ve ben Kobanê için şehit olmaya hazırız" diyor.

* Kobanê Kantonundan gelip sınırın bu tarafına ailelerini bırakıp cepheye geri dönmek isteyen Kobanêlî yurttaşlara geri dönüşler yasaklanırken, IŞİD kontrolünde bulunan Tel Abyad ise girişler serbest çıkış yasak. İki gün önce iki gencin Tel Abyay'da IŞİD saflarına katılmak üzere sınırdan giriş yaptığı öğrenildi. [...]

Batman Belediyesi İŞİD çetelerinin Şengal'da yaptığı soykırım ardından Batman'a gelen ve Halk Evleri'nde kalan Êzidîleri Beşiri ilçesine bağlı Qorix köyünde yaptığı çadır kente yerleştirmeye başladı. Eşbaşkan Gülistan Akel, Batman halkından bugüne kadar verdiği desteği bundan sonra da sürdürmesini istedi. 

Batman Belediyesi tarafından Şengal katliamından kurtularak Batman'a gelen Êzidîler  için oluşturduğu çadır kent faaliyete geçti. [...]

İSMAİL ESKİN

KOBANÊ (DİHA)
- Ortadoğu'nun ve Kürt halkının geleceğini belirleyecek olan Kobanê direnişi, topraklarını işgal etmek isteyen IŞİD çetelerine karşı verilen tarihi mücadele ile doruğa ulaşıyor. Güney cephesinde tank, top, havan, doçka ve füzelerin yanı sıra binlerce üyesini alana süren çeteler karşısında, YPG ve YPJ savaşçıları ellerindeki kaleşlikoflar ile kantonu koruyor. [...]

URFA (DİHA) - Polis Kuzey Kürdistan kentlerinden gelerek sınıra gitmek isteyen yurttaşları durdurarak çadıra gitmelerini engellemek için zorla araçlarından indiriyor.

Şırnak ve Mardin'den gelerek Kobanê sınırında bulunan Dewşen köyündeki çadıra giden araçlar polis tarafından Pirsûs ilçe merkezinde durduruyor. Durdurulan araçlardaki yurttaşlar araçlarında zorla indirilerek çadıra gitmeleri engelleniyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+