Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

Almanya’nın Köln kentinde bir grup Ciwanen Azad üyesi WDR binasını işgal etti.

Akşam saatlerinde bir araya gelen Ciwanen Azad üyeleri,ISID´in Kobani´ye yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla WDR televizyonu binasını işkal etti.

Gençler bina içinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öçalan posterlerini açarak yarım saat boyunca oturma eylemi gerçekleştirdi. Gençler sık sık Almanca ve Kürtçe, “DAİŞ Kobani´den defol”  ve “Kobani DAİŞ’e mezar olacak” slogan attı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch Organisation) tarafından yayınlanan 2014 raporunda, Türkiye'nin insan hakları konusunda gerilediği belirtildi.

Türkiye'nin zaten kabarık olan insan hakları sicilinin 2014 yılında daha da kötüleştiği bildirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch Organisation) tarafından yayınlanan 2014 raporunda, Türkiye'nin insan hakları konusunda gerilediği tespitine yer verildi.
Örgütün "Türkiye'nin İnsan Hakları Alanında Gerilemesi ve Reform İçin Öneriler" başlıklı raporuna göre, Türkiye'de insan hakları giderek kısıtlanıyor. [...]

ANKARA (DİHA) - Sağlık Bakanlığı tarafından Gezi direnişi sırasında revir açtıkları için haklarında dava açılan ATO üyesi doktorlar gerçekleştirdikleri yürüyüşle haklarında açılan davayı protesto etti. TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan, davanın siyasi nitelikte olduğu belirterek, "Bizim bildiğimiz tek hekimlik vardır, o da binlerce yıldan süzülüp gelen ve hocalarımızdan öğrendiğimizdir" dedi

Gezi direnişi sırasında revir açtıkları için haklarında dava açılan Ankara Tabip Odası üyesi doktorlar, davalarının ön incelemesinin görülmesinden önce Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi binası önünden Ankara Adliyesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. [...]

URFA (DİHA) - HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, günlerdir çatışma ve direnişin yoğun olduğu Urfa'nın Suruç ilçesine geldi.

HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, Kobanê direnişine destek vermek amacıyla 15 Eylül'den bu yana eylem yapılan Urfa'nın Suruç ilçesine geldi. Sabah saatlerinde Suruç'un Aligör beldesinde partililer tarafından karşılanan Demirtaş, DBP ilçe binasına geçti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+