Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değilmiş!

2013-05-06 05:08:07
Yazdir

İngiliz bir tarihçinin iddiasına göre dünyanın 7 harikası arasında yer alan Babil’in Asma Bahçeleri Babil’de değil 500 kilometre kadar kuzeydeki Ninova’daydı.

Asma Bahçeler konusunda 20 yıldan beri araştırma yapan Oxford Üniversitesi Oryantal Enstitüsünden Dr Stephanie Dalley, tarihçilerin bugüne kadar inandığının aksine dünya harikası asma bahçelerinin Babil Kralı Nabukednezzar tarafından değil Asuri kralı Sennacerib tarafından Ninova’da inşa edildiğini açıkladı.

Dalley ilk olarak bu iddiasını 1992 yılında açıklamıştı ancak 20 seneyi aşkın çalışmanın ardından Ninova iddiasını destekleyecek delilleri toparladığı ifade ediliyor. Bu ay sonunda Oxford yayınlarından basılacan olan kitabında Dalley, öncelikle Ninova’daki Sennarcerib’in sarayının Babil’in Asma Bahçelerinin antik çizimlerine çok benzediğini belirtiyor.

Asur İmparatorluğunun Babil’i MÖ 689 yılında işgal ettiğini belirten Dally, bunun ardından Asurilerin başkenti olan Ninova’nın “yeni Babil” olarak anılmaya başlanmış olabileceğini iddia ediyor. Sennacerib’in Ninova’nın geçitlerini Babil’i fethettikten sonra yeniden isimlendirdiğinin bilindiğini söyleyen Dalley, bu isimlendirmelerin Babil şehrindeki kale ve geçit isimlendirmeleriyle bire bir aynı olduğuna dikkat çekti.

Dalley’e göre Babil’in düz coğrafyasında o dönemin teknolojisiyle yüksek bir bahçe yapısını sulamak mümkün değil. Ninova’da ise engebeli yapı nedeniyle yüksek yapılı bir bahçenin sulanması oldukça rahat.

Dalley’in bahçeler konusundaki en önemli delili ise Babil’in Asma Bahçelerini yazan tüm tarihçilerin Babil’i değil Ninova’yı ziyaret etmiş olması.

Makedon Kralı Büyük İskender’in MÖ 331 yılında Ninova yakınlarında kamp kurduğunu anlatan Dalley, tarihçilerin bu noktada büyük su kanallarının bulunduğunu yazdığı ve bu kanalların büyük ihtimalle asma bahçelerine su taşıyan kanallar olduğunu ifade ediyor.

İskender’in seferi sırasında yanında bulunan Yunan tarihçileri Calisthenes, Cleitarkos ve Onesicritos da eserlerinde asma bahçelerinden bahsederken bu isimlerin hiçbir zaman Babil’e kadar gitmedikleri belirtiliyor.

Asma Bahçeleri tarihçilerin anlatımına göre 25 metre yüksekliğinde antik tiyatrolara benzereyen bir yapı. Yan kısımlarından küçük dereler şeklinde yapılan sulama sistemine sahip olan bahçelerin 120 metre genişliğinde olduğu ve günlük olarak 35 bin litre suyla sulama yapıldığı düşünülüyor.

 

Cuma günü Korhan yaylasındaki canlı kalkan eylemine katılan Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Tuzluca Belediye Eş Başkanı Mehmet Gültekin ve Hoşhaber Belde Belediye Eş Başkanı Ali Çam’n aralarında bulunduğu 6 seçilmiş tutuklandı.

DBP’li Belediye Eşbaşkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis Üyeleri Cuma günü, Korhan yaylasında yapılan canlı kalkan eylemine katılmışlardı. Eyleme saldıran Türk devlet güçleri seçilmiş DBP’lileri gözaltına almıştı. [...]

Qamişlo’nun Xerbî mahallesinde Münir Habîb bulvarında saat 08.35’te patla meydana geldi. Patlamanın nedenine ve sonuçlarına ilişkin henüz bilgi edinilemedi../.. [...]

DİYARBAKIR (DİHA)- Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen Tiyatro Eğitim Atölyesi'nin başvuruları başladı.

Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT), tarafından başlatılan Tiyatro Eğitim Atölyesi'nin kayıtları başladı. Temel oyunculuk eğitiminin verileceği atölye için kayıtlar 30 Ekim'e kadar devam edecek. Atölyenin eğitimlerinin teorik ve pratik olarak toplamda 6 ay olacağını ifade eden DBŞT Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün, 15-30 yaş arası herkesin atölyeye katılabileceği ve başvuruların DBŞT'ye yapılması gerektiğini ifade etti.

Talepler üzerine Kürtçe atölye de açtıklarını dile getiren Gün, atölye eğitimlerinin hafta sonu olacağını söyledi. [...]

Pazar günü seçimlerin yapıldığı Beyaz Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarının geçici olarak kaldırılacağı bildirildi. Yaptırımların, özellikle seçimler öncesinde bazı siyasi tutsakların serbest bırakılması  nedeniyle geçici olarak kaldırılmak istendiği öne sürülüyor.

Fransa Avrupa Birliği Bakanı Harlem Désir, Lüksemburg’daki AB Dışişleri Bakanları zirvesinden yaptırımların geçici olarak kaldırılması kararı çıktığını söyledi. Buna göre, Beyaz Rusya lideri Aleksander Lukaşenko ve 175 kişiye yönelik seyahat yasağı ile mali denetimler Kasım ayından itibaren 4 aylığına askıya alınacak. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf