ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

YASİN KOBULAN

DİYARBAKIR (DİHA)
- Diyarbakır Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993 tarihinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında olduğu 16 yurttaşın askerler tarafından katledilmesinin üzerinden 21 yıl geçti. Katliamın 21'inci yılında açılan dava, bir yıl bile sürmezken, mahkeme aldığı her kararda sanık olan dönemin Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ'ı koruması dikkat çekti. [...]

ANKARA (DİHA) - Partisinin grup toplantısında 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasının takipsizlikle çözülmesine tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli, akil insanları da, "akılları varsa saklanmalıdırlar, yoksa aşınmak üzere olan barı eşikler olduğunu bilmeliler" diye tehdit etti.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile ilgili 17-25 Aralık operasyonlarında hakkında verilen "takipsizlik" kararını sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli konuya ilişkin, "AKP değersizliğin manisfostosu, hortumluluğun yasak ağacıdır. 17 Aralık soruşturması bir çırpıda kapatıldı. Allem edip kallem edip soruşturmaya sünger çektiler. 53 kişi şimdilik yakayı kurtardı. [...]

Suruç’a gelen Kabonêli yaşlı kadınlar, el ve yüzlerindeki motiflerle yaşadıkları coğrafyanın inanç ve kültürünü yansıtıyor.

Bazılarının bir elinde yıldız diğer elinde güneş figürü işlenirken, bazıları da yüzlerinde kendi coğrafyasına ait bitki ve canlı türleri çiziyor.

Kobanê Çadır Kent’te objektifimize yansıyan deq (dövme) yapan kadınlar, yeni neslin de ellerine ve yüzlerine YPG/ YPJ direnişini işlenmesi gerektiğini belirtiyor. [...]

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek için yola çıkan HDP İmralı heyeti, Öcalan'a 1 Ekim tarihinden beri KCK, hükümet ve devlet yetkilileri yaptıkları görüşmelerin içeriğine ilişkin bilgi verecek. Öcalan'ın vereceği mesajlar yaşanan gelişmeler açısından önem arz ediyor.

HDP İmralı heyeti, saat 11.00'de İmralı'ya hareket ediyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 1 Ekim tarihinde kendisiyle görüşen HDP heyeti aracılığıyla çözüm sürecine ilişkin somut adım atılması için hükümete 15 Ekim'e kadar süre tanımış, hükümet bu tarihin dolmasına saatler kala, 6 maddeden oluşan yol haritasının bir sayfalık tasarısını HDP heyetiyle paylaşmıştı. [...]

Bargini Ağuçan Ocağı Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Rojava ve Şengal için yardım topladı.

Merkezi Dersim'in Hozat Karabakır (Bargini) köyünde olan Bargini Ağuçan Ocağı Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Rojava ve Şengal'e yardım kampanyası kapsamında Elazığ'da toplanan giyim ve gıda malzemelerini DBP Elazığ İl Örgütü'nde yetkililere teslim etti.

Dernek Başkanı İnanç Dolu, "Aleviliğin, mazlumun yanında olma geleneği adına, duyarlı olan herkesin, çağın Kerbela'sı olarak adlandırdığımız, Rojava ve Şengal'e yardım etmesi gerekir. Herkesin mazlumlarının yanında olması gerekir" dedi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+