ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

ANKARA (DİHA) - Sağlık Bakanlığı tarafından Gezi direnişi sırasında revir açtıkları için haklarında dava açılan ATO üyesi doktorlar gerçekleştirdikleri yürüyüşle haklarında açılan davayı protesto etti. TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan, davanın siyasi nitelikte olduğu belirterek, "Bizim bildiğimiz tek hekimlik vardır, o da binlerce yıldan süzülüp gelen ve hocalarımızdan öğrendiğimizdir" dedi

Gezi direnişi sırasında revir açtıkları için haklarında dava açılan Ankara Tabip Odası üyesi doktorlar, davalarının ön incelemesinin görülmesinden önce Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi binası önünden Ankara Adliyesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. [...]

ANKARA (DİHA) - TEPAV araştırmacılarından Akademisyen Nihat Ali Özcan, "Tampon bölge beli bir politik hedefe hizmet etmek için ilan edilir" derken, hükümetin uygulamaya sokmak istediği tampon bölgeye yönelik politik hedefinin ne olduğu merak edilmeye başlandı. Özcan ise, bu hedefi, "muhaliflerin desteklenerek Esad'ın devrilmesi"ne bağlandı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) araştırmacılarından Akademisyen Nihat Ali Özcan, Türkiye'nin IŞİD politikaları, hükümet tarafından oluşturulmak istenen tampon bölge ile sınırdaki gelişmelerin çözüm sürecine yansımalarını DİHA'ya değerlendirdi. [...]

Almanya’nın Nordrhein-Westfalen eyaletine bağlı Burbach kentindeki mülteci yurdundaki özel güvenlik şirketi elemanlarının bir mülteciye yaptığı işkenceler gündemden düşmüyor. İşkence yapan özel güvenlik şirketi European Homecare’in daha önce Avusturya’da da ölüm ve tecavüz olayları ile gündeme geldiği ve ucuz hizmetler sunması nedeniyle tercih edildiği ortaya çıktı.

Merkezi Essen kentinde bulunan European Homecare şirketine bağlı bir güvenlik elemanının, Burbach’ta bulunan mülteci kampında bir mülteciyi yere yatırdıktan sonra ayağıyla suratına bastığı görüntüler Almanya’da yoğun tartışmalara yol açmıştı. [...]

Fransa'nın Marsilya kentinde Kobanê direnişine sahip çıkmak amacıyla düzenlenen oturma eylemi 5 gün daha uzatıldı. Nöbet ve oturma eylemine, Marignane, Montpellier, Draguignane, Cannes, Cnice gibi farklı şehirlerden gelen Kürdistanlılar da katılacak.

Fransa’nın Marsilya kentinde Kobanê direnişi sahiplenme ve DAİŞ çetelerinin saldırılarını protesto etmek amacıyla başlayan nöbet eylemi 5 gün uzatılıyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+