ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

DİYARBAKIR (DİHA) - Dicle Üniversitesi öğrencileri, etkili olan sağanak yağmura rağmen PKK'nin 36. kuruluş yıldönümünü yürüyüşle kutladı.

Dicle Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler, PKK'nin 36. kuruluş yıldönümünü Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünden Beden Eğitimi Fakültesi'ne gerçekleştirdiği yürüyüşle kutladı. Kentte etkili olan sağanak yağışa rağmen Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler, "Agirê li Fîsê pêket li Kurdîstan gur dibe" pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş başladıktan kısa bir süre sonra öğrencilerin yürüyüşünü engellemek isteyen polisler, öğrencilerin kararlı tutumu karşısında kurduğu barikatı kaldırmak zorunda kaldı. [...]

İsveç Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, yazılı  bir soru önergesiyle DAİŞ çetelerinin Irak ve Suriye’de kadın ve çocuklara yönelik saldırılarını bir kez daha parlamentonun gündemine getirdi.

DAİŞ çetelerinin Şengal ve Kobanê’de azınlık halklara yönelik saldırılarından Ezidi, Asuri ve Kürt kadın ve çocuklarının zarar gördüğüne dikkat çeken Kakabaveh, DAİŞ çetelerinin verdikleri zararların boyutlarının belirlenebilmesi için bölgeye bir delegasyon gönderilmesini ve kadın ve çocukların tedavilerinin sağlanması için İsveç’in girişimde bulunmasını istiyor. [...]

Almanya’nın Herne ve Bonn kentlerinde 25 Kasım etkinlikleri düzenlendi. Herne’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü konulu bir seminer düzenlendi. Bonn’da ise, bir miting düzenlendi.

HERNE

Almanya’nın Herne şehrinde bulunan ve Rojavalı gençlerin ve kadınların öncülük ettiği Sılava derneğinde, seminerler dizisi devam ediyor. Bu haftaki seminerin konusu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve erkek egemenlikli sistemle kadın eksenli mücadele yollarıydı. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, son dönemde gündeme gelen "özür dileme" tartışmalarının ardından Meclis'e "Özür Dileme Kanun Teklifi" verdi. Tuncel, Dersim katliamı gibi Türkiye'de işlenen bir çok suçun toplumsal barışın önünde olduğunu belirterek, kanun teklifinin barışın sağlanması için çerçeve yasa niteliğinde olduğunu kaydetti.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, AKP hükümeti ve CHP milletvekilleri tarafından Dersim katliamı ilişkin "özür dileme" tartışmalarının ardından Meclis Başkanlığı'na "Devlet Özür Dileme Kanun Teklifi" verdi. Kanun teklifinin gerekçesinde Hollandalı filozof Benedictus Spinoza'nın "Barış savaşın olmaması değildir. [...]

KCK Basın Davası'nın ardından 205 sanıklı KCK İstanbul Ana Davası da AYM yolunda. Savcı, avukatların talebi üzerine dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini ve yargılamanın geri bırakılmasını istedi. Mahkeme heyeti, talebe karşı görüşünü 3 Aralık'ta açıklayacak.
İSTANBUL- Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarında olduğu 205 sanıklı "KCK İstanbul Ana Davası" bugün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
Tüm sanıkların avukatlarından Ercan Kanar, 6 Mart 2014’te yürürlüğe giren 6526 sayılı yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti. 6526 sayılı yasayla geçici bir madde eklendiğini hatırlatan Kanar, geçici maddeyle TMK 10. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+