ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.
HABER MERKEZİ (DİHA) - Ebola tehdidinin sürdüğü Batı Afrika ülkelerinde bir milyondan fazla insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler (UN) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından hazırlanan rapor, Ebola kurbanı ülkelerin açlık sorunu ile karşı karşıya olduğunu gösterdi. Örgüt, Ebola salgınının vurduğu Gine, Liberya ve Sierra Leone'de bir milyondan fazla insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. [...]

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Deyr Ez-Zor’da DAİŞ çetelerinin katlettikten sonra topluca gömdüğü 230 kişinin cesetlerine ulaşıldığını açıkladı. Kurbanların başı kesilerek öldürüldüğü belirtildi.

Bulunan cesetlerin DAİŞ ile savaşan Sünni Arap aşiretlerden Şietat üyelerine ait olabileceğini açıklayan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, katliamdan DAİŞ’in sorumlu olduğunu düşünüyor. [...]

Urfa-Antep karayolunda gözaltına alınan 10 gençten 9'u "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Urfa-Antep karayolunun Organize Sanayi Bölgesi mevkiinde dün akşam saatlerinde "şüpheli" olduğu gerekçesiyle bir minibüs içinde 10 genç gözaltına alınmıştı. İl Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından Urfa Adliyesi'ne sevk edilen gençlerin Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alındı. İfadelerin ardından savcı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Murat Algur, Ömer Turay, Amed Çağan, Murat Yiğit, Ramazan Ektiren, Mehmet Emin Ulus, Süleyman Hamza, Muhammet Ali ve Mehmet Kılınç, "Örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklandı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+