ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

ANKARA (DİHA) - AKP'nin "savaş komuta kademesi" belirlenerek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onandı. Genelkurmay Başkanlığı'na beklendiği gibi Hulusi Akar getirilirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanlığı'na Galip Mendi getirilirken, Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi bir yıl uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni komuta kademesini açıkladı. Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar yeni Genelkurmay Başkanı oldu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 1. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Öğrenci kayıtların devam ettiği Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gençlik örgütlerinin açtığı tanıtım stantlarına saldıran polis 7 öğrenciyi gözaltına aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) aralarında SGDF, DÖDEF, Öğrenci Kolektifleri'nin de olduğu gençlik örgütlerinin okul önünde açtığı tanıtım stantlarına polis saldırdı. Öğrencilerin stantlarını kaldıran polis, SGDF üyesi Özgür Bedel, DÖDEF üyeleri İsmail Er, Yunus Ege, Haydar Batik ve Vahide Ermeli ile Öğrenci Kolektifleri üyeleri Utku Çiftçi ve Fahrican Bayraktar'ı gözaltına aldı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ta yol kontrolü sırasında meydana gelen ve 2 askerin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından başlatılan operasyonlar kapsamında 4 yurttaş daha gözaltına alındı. Cizre'de ise seyir halindeki bir aracı zırhlı araçlar eşliğinde durduran polis, 2 genci yerde sürükleyerek gözaltına aldı.

Şırnak merkez ve Balveren beldesi arasında bulunan Milli Jandarma Karakolu'na bağlı askerlerin rutin yol kontrolü sırasında yola döşenen mayının patlaması sonrası Şırnak ve Balveren'de askerlerin yaptığı eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi. [...]

Halkların Demokratik Partisi'nin Türk ordusunun katliam yaptığı Zergelê köyünde inceleme yapmak üzere Kandil’e ulaştı.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP'nın Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, MYK üyesi Hatice Altınışık ve DBP Hewler temsilcisi Şilan Eminoğlu’ndan oluşan heyeti Kandil’e ulaştı.

Heyeti Zergele katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri, yaralılar ve Kandil Belediyesi Eşbaşkanları Mehemed Hasan ve Emine Xame karşıladı. [...]

Katliam ve alı koyma eylemleriyle bilinen Boko Haram çeteleri bu sefer de Kamerun’da bir köye saldırdı. Birçok kişiyi katleden çetelerin en az 100 kişiyi da kaçırdığı bildiriliyor.

Yerel makamlar ile askeri kaynaklardan verilen bilgilere göre, Nijerya sınırında bir köye saldıran Boko Haram çeteleri, en az 8 kişi katlederken, yüzü aşkın kişiyi de kaçırdılar. Saldırının ülkenin kuzeydoğusundaki Maoura kentine yakın Tchakarmari köyünde Salı gecesi gerçekleştirildiği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, köye saldıran bir grup daha sonra yanlarına aldıkları kişilerle Nijerya’ya doğru gittiler. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+