ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

MERSİN (DİHA) - Mersin'in Akdeniz ilçesinde oturan Şakir Dilmeç, annesi Fehime Dilmeç'i darp ettiği gerekçesiyle tartıştığı kardeşi Ramazan Dilmeç'i pompalı tüfek ile öldürdü.


Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Hal Mahallesi'nde oturan 46 yaşındaki Şakir Dilmeç, annesi Fehime Dilmeç'i darp ettiği gerekçesiyle 42 yaşındaki kardeşi Ramazan Dilmeç ile tartıştı. Çok kısa bir süre içinde tartışmaya dönüşen kavgada Şakir Dilmeç, kardeşi Ramazan Dilmeç'in üzerine pompalı tüfekle 3 el ateş etti. Tüfekten çıkan saçmaların göğsüne isabet etmesi sonucu Ramazan Dilmeç olay yerinde hayatını kaybederken, Şakir Dilmeç ise kaçtı. [...]

ANKARA (DİHA) - Yeni adli yılın başlamasını değerlendiren HDP, eşitlik, hak ve adalet kavramlarını barındıran, adil yargılamanın gereğini yerine getiren, tarafsız ve bağımsız bir yargı için herkesi sorumluluk almaya davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, yeni adli yıla ilişkin yazılı açıklama yaptı. Beştaş, açıklamasında hukukun hak ve adalet ile olan tüm bağlarına rağmen, ülkede esas işlevinin, halen devlet iktidarını daha da pekiştirerek toplumsal alanı gittikçe daraltan bir rol üstlenmiş olduğuna dikkat çekti. [...]

Amed Barış Anneleri Meclisi üyeleri, barış dileklerini yazdıkları mektupları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a gönderdi. 

Amed Barış Anneleri Meclisi üyeleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a ve çeşitli cezaevlerinde bulunan PKK'li tutsaklara mektup gönderdi.

PTT Suriçi Şubesi önünde biraraya gelen onlarca Barış Annesi, barış dileklerini yazdıkları mektuplarını görevlilere teslim etti.

Mektupların gönderilmesi sonrası açıklama yapan Burada Barış Annesi Gülistan Erek, yıllardır süren savaşın son bulmasını dilediklerini belirterek, "Artık Kürdistan'a barış gelsin. Hiçbir anne ağlamasın" dedi. [...]

Fransa’nın Nice Havaalanı’nda Suriye’ye gönderilmek üzere Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerine eleman kazandırdığından şüphe edilen Çeçenistan kökenli bir kişi gözaltına alındı.

22 yaşındaki Çeçen genç, 16 yaşındaki bir genç kızı Türkiye üzerinden Suriye’ye göndermek için, havaalanında bilet alırken yakalandığı bildirildi. Sınır polisi PAF’ın Türk Havayolları şirketi Turkish Airlines tarafından, bilet almaya gelen genç konusunda uyarıldığı bildirildi. İstanbul’daki büyün annesine gitmek isteyen genç kızın ailesini arayan polis, genç kızın bu niyetinden ailesinin haberi olmadığını ve İstanbul’da bir büyük annesinin olmadığını öğrendi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+