ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

MANİSA (DİHA)- Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından ikinci kez ocağa girip inceleme yapan bilirkişi heyeti, raporunu tamamladı.

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ardından ikinci kez ocağa girip inceleme yapan bilirkişi heyetinin raporu, işletme sorumlularının yanı sıra, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Yönetim Kurulu Başkanı, İşletme Müdürü, Maden İşleri Genel Müdürü, Migem yetkilileri ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerini, gerekli denetimleri yapmadıkları için asli kusurlu buldu. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - IŞİD çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarını değerlendiren Diyarbakırlılar, "Kobanê düşerse, Amed düşer, Kürdistan düşer" diyerek Kürt gençlerini Kobanê direnişine güç vermeye çağırdı.

Güney Kürdistan'da Til Hemiz ve Hesekê'de ağır darbeler aldıktan sonra ilerleyemeyip 15 Eylül'den itibaren Rojava'nın Kobanê kantonuna saldırıya geçen IŞİD çeteleri ile YPG-YPJ güçleri arasındaki yoğun çatışmalar sürerken, Kürt halkı da seferberlik halinde. Dünden bu yana Kuzey Kürdistan kentlerinden binlerce yurttaş Kobanê direnişini büyütmek üzere sınıra akın etti. [...]

Kobanê’de saldırıya geçen IŞİD çetelerinin Kobanê’yi işgal etme hesapları yaptıklarını belirten PAJK, “Kobanê’nin düşmesi demek Kürdistan’ın denetime alınması demektir” dedi. PAJK, Kobanê‘yi işgal etmeye çalışan çete gücünün kadına ve yaşama karşı örgütlendirilmiş bir düşman olduğunu kaydederek, tüm kadınları seferberlik ruhu ile devrim saflarında mücadeleye çağırdı.

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK) Koordinasyonu, Kobanê’ye yönelik artan IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı kadınları seferberlik ruhuyla direniş ve mücadeleye çağırdı. [...]

SİİRT (DİHA) - IŞİD çetelerinin vahşeti yüzünden topraklarından zorunlu olarak göç edip Siirt'teki Dudêran Şangal Kampı'na yerleşen Êzidî yurttaşlar için kurulan tandırlarda kadınlar ekmek pişirmeye başlarken, kamptaki çocuklarda oyun oynamanın tanıdı çıkardı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+