ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

HAYRİ DEMİR / EVRİM KEPENEK

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Sîsê köyünde askerlerce katledilen; asker şiddetiyle henüz 2 yaşındayken tanışan ve evlilik hazırlıkları yapan Mehdin Taşkın (23) daha iki yıl önce askerden gelmişti. Kardeşinin öldürülmesine isyan eden İmdat Taşkın, "Benim kardeşim ne ilktir ne de son olacak" diye konuştu. [...]

Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Belediye Meclisi'nin 10 Temmuz 2014 tarihinde oy çokluğuyla kabul ettiği "eş başkanlık" sisteminin iptaline ilişkin Valilik tarafından açılan davaya tepki göstererek, “Valiliğin eş başkanlığı dava etmesi bizi yolumuzdan alı koyamaz. Karar ne olursa olsun bu sistemi uygulatmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve çözüm sürecinin ilerlediği bir zaman diliminde davanın açılmış olması sürece bir komplodur. Valiliğin kararını kınıyoruz” dedi. [...]

 

Suriye Kadınları İnisiyatifi'nden Mizgîn Zêdan, tüm önerilerinin Rojava Anayasası'nda yer aldığını anlatarak "Sözleşmeden kadınlar olarak memnunnuz. Bununla beraber kadın, girdiği her toplumsal, siyasi ve ekonomik alanda aktif ve başarılı bir şekilde çalışmalar yürütebileceğini, çoğu zaman erkeklerden de daha iyi çalışabileceğini göstermiştir" dedi.

Mizgîn Zêdan, Suriye Kadınları İnisiyatifi'nin yöneticilerinden. [...]

 

Arkalarında on yıllardır verdikleri emekle kuırdukları dünyalarını bırakıp gelmişler. Evlerini, kurulu düzenlerini geride bırakarak yeniden bir göçü yaşıyor Mahmurlular. Göçle ve mültecilikle geçen yıllardan sonra yine yollardalar…

1992-1994 yılları arasında köylerini, tarlalarını ve hayvanlarını geride bırakarak dağ yollarına düştüler tam 20 yıl önce. Sınırları aştılar, kendilerini bekleyen zorlukları bilmeden.

Ardınan Ninova’da aynı şeyi yaşadılar. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+