ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

Türk başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Beyefendinin ağzından çıkan sekreterya. Sen haddini bil kardeşim. Sen burada kendini hangi rolde görüyorsun? Kim baş müzakereci ya. Konuştuklarını bilsene. Hükümeti zorda bırakmak için bundan daha iyi provokasyon olabilir mi?" biçimindeki konuşmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Başmüzakerecilik sıfatını tarihi Newroz bildirgesini yazdığı gün aldığını belirtti.

Türk Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Beyefendinin ağzından çıkan sekreterya. Sen haddini bil kardeşim. Sen burada kendini hangi rolde görüyorsun? Kim baş müzakereci ya. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Üsküdar'daki Velidebağ Korusu'na inşaat yapılmasına yönelik başlatılan projeye karşı duran yurttaşların alana girmeye çalışan harfiyat kamyonunu engellemesi üzerine yurttaşlara polis biber gazı ile müdahale etti.

Üsküdar Altunizade Mahallesi'nde bulunan Validebağ Korusu'na inşaat yapılmasına yönelik başlatılan projeye karşı duran yurttaşların alana girmeye çalışan harfiyat kamyonunu engellemesi üzerine yurttaşlara polis önce kalkanlarla ardından biber gazı ile müdahale etti. Polis müdahalesinde bir yurttaş başından yaralandı. [...]

İsviçre Sosyalist Parti (SP) kongresine, Kobanê direnişi ve DAİŞ çetelerinin halklara yönelik yaptığı katliamlar damgasını vurdu. Parti merkez yürütme kurulu, belli güçler tarafından var edilen DAİŞ çetelerine yönelik basta İsviçre olmak üzere bütün uluslararası güçlerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme çağrısında bulundu.

Her yıl düzenlenen İsviçre Sosyalist Parti Delegeler Kongresine bu yıl Kürtlerin DAİŞ çetelerine yönelik verdiği mücadele damgasını vurdu. [...]

Bugün Dersim'de Doktor Baran ve Zilan Şehitliği’nin açılışını gerekçe göstererek, giriş-çıkışların yasaklanması üzerine Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti halkı demokratik hakkını kullanmak için alanlara çıkmaya çağırdı. Dersimli sanatçılar da yaptıkları açıklamada, “Otuz yıldır yaşanan kanlı savaşı barışa evirme çabaları sürerken, Dersim’e dayatılan bu sıkıyönetim koşullarını kabul etmiyoruz” dedi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'da silahlı saldırıya uğrayan ve uzman çavuş olduğu iddia edilen 3 kişi yaşamını yitirdi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cengiz Topel Caddesi'nde uzman çavuş oldukları iddia edilen 3 kişi, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda kafalarına aldıkları kurşunlar sonucu kanlar içerisinde yerde yatan 3 kişi, 112 acil ekipleri tarafından sedyelere alınarak ambulanslarla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Olayın yaşandığı bölgede özel harekat timleri yoğun önlem alırken, çevrede toplanan yurttaşlara gaz bombasıyla müdahale edildi. [...]

MALATYA (DİHA) - İnönü Üniversitesi kampüsünde Roboski katliamını protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 42 öğrenciden 10'ü dün hakim karşısına çıktı. Öğrencilerden 9'una 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

Malatya İnönü Üniversitesi kampüsünde, 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen Roboski katliamının yıldönümünde düzenlenen katliamı protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle 42 öğrenciye hakkında "Örgüt propagandası" yaptıkları iddiası ile açılan davada ceza çıktı. Öğrencilerden 10'u dün çağrıldıkları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+