Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video


ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

Kürdistan’da derin devlet yapılanması olan JİTEM’in köy baskınları ve faili meçhul cinayetlerinin yaşandığı dönemde PKK saflarına katılan Fetih Duman (Hayrı Munzur) 17 Ocak 1999 yılında Hazro’da 3 arkadaşı ile çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Kendisi henüz 3 aylık iken PKK saflarına katılan babasının yolunu gözleyen Berfin Duman’ın 21 yılık özlemi, Hazro mezarlığında son buldu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - İsrail'in Gazze'ye yönelik havadan, karadan ve denizden saldırıları ile Filistinli katliamı sürerken, ilk kez Birleşmiş Milletler'den (BM) İsrail'in savaş suçu işlemiş olabileceğine ilişkin bir cılız da olsa bir ses yükseldi. İsrail merkezli Haaretz Gazetesi, internet sitesinde yayınladığı haberinde, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın 'İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarında belki savaş suçu işlemiş olabileceği' şeklindeki sözlerine yer verdi.

İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana sürdürdüğü Filistin katliamı ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dillendirildi. [...]

İsrail Gazze’ye yönelik saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen saat artarken, ateşkes çabaları sonuç vermiyor. 8 Temmuz’da başlayan saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 630’u geçerken, en az 30 İsrailli de yaşamını yitirdi.

İsrail'in hava saldırıları sonrası karadan saldırdığı Gazze'de yaşamını yitiren Filistinlilerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu bildiriliyor.

El Cezire televizyonu, Filistinli kaynaklara dayandırdığı haberinde İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının en az 633 olduğunu duyurdu. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Gazze'nin güneyinde bulunan Han Yunus'un Huza bölgesinin gece boyu İsrail tarafından bombalandığı, çok sayıda ölü ve yaralının olduğu haberleri geliyor. Ambulansların ve insani yardımın giremediği bildirilen bölgede, saldırıları ilk olarak dün gece saatlerinde Filistin İçişleri Bakanlığı duyurmuştu. Gazzelilerin yeni bir Şecaiyye katliamı ile karşı karşıya olma olasılığından endişe ediliyor.

Filistin medyasında gün boyunca Gazze'nin güneyinde yer alan Han Yunus'taki Huza ve birkaç kasabanın daha İsrail ordusu tarafından bombalandığı haberleri, "Yeni bir Şecaiyye katliamı mı?" sorularını gündeme getirdi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+