ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da 1 Kasım'da yapılacak erken genel seçimler için Avusturya'da oy kullanma işlemi başladı. 

Sandık başlarında 7 Haziran'daki seçimlere oranla daha yoğun katılımının olduğu görüldü.

Müşahitlerden alınan bilgilere göre; Viyana Baskonsololosluğunda 406 seçmen oy kullandı.

OTOBÜSLER KALDIRILIYOR

HDP Avusturya Seçim Koordinasyonu, oy kullanma işlemlerinin yapılacağı 8-25 Ekim arası birçok bölgeden Viyana, Salzburg ve Bregenz konsoloslularına otobüslerin kaldırılacağını bildirdi.

Seçmenler, hafta içi ve hafta sonu saat 10.00 ile 19.00 arası Viyana, Salzburg ve Bregenz konsolosluklarında oy kullanabiliyor. [...]

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özel harekat timleri tarafından sırtında vurularak katledilen 17 yaşındaki Adem Sevinç, on binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dün gece saatlerinde özel harekat timleri tarafından sırtında vurularak katledilen 17 yaşındaki Adem Sevinç, Hakkari Devlet Hastanesi'ndeki otopsi işlemlerinin ardından ilçeye doğru yola çıkarıldı. [...]

Van’da seçim çalışmalarını sürdüren AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Van 1. Sıra Milletvekili adayı  Beşir Atalay, bugün Ulu Camiye giderek namaz kıldı. Atalay’ın camiye girişi ile birlikte halk yüksek sesle tepki gösterdi. Namazda bulunan bir grup ‘Hırsızları, haramzadeleri camide istemiyoruz’ diye tepki göstermeye başladı. Atalay’da gruba karşılık verince gerginlik yaşandı.  Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre ceketini korumalarına verip grubun üzerine yürüyen Atalay’ı etrafındakiler güçlükle sakinleştirdi.

Gerginlik Atalay’ı protesto eden grubun camiden ayrılmasıyla son buldu. [...]

İsviçre’de dün başlayan oy kullanma işlemeleri devam ederken sandık başına gidip oy kullanan HDP’li seçmenler, herkese oy kullanma çağrısında bulundu. İlk günde sandık başına giden seçmenlerin çoğunluğu HDP’lilerden oluşuyor.

1 Kasım’da yapılacak olan erken seçimler için, Avrupa’nın birçok merkezinde yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli seçmenler 8 Ekim itibariyle sandık başına giderek oy kullanmaya devam ediyor.

İsviçre’de yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli seçmenlerde dün itibariyle Türkiye Bern Büyükelçiliği, Zürih ve Cenevre konsolosluklarında kurulan sandıklarda oy kullanma işlemlerine başladı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf