ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.
Siirt’in Dumlupınar mahallesinde, polisin çevreye rast gele gaz bombası atması sonucunda, 12 yaşındaki Seyfettin Ceyhan yaralandı. Durumu ciddi olan Ceyhan tedavi için Amed’de sevk edildi.

Siirt’in Dumlupınar mahallesinde, polis herhangi bir gerekçe olmadan çevreye rast gele gaz bombası attı. Gaz bombası 12 yaşındaki Seyfettin Ceyhan isimli çocuğun başına isabet etti. Durumu ciddi olan Seyhan tedavi için Amed’e sevk edildi. [...]

SİİRT (DİHA) - "Öcalan'a Özgürlük Kampanyası" kapsamında imza toplayan ve aralarında MKM çalışanı Argeş Akan'ın yanı sıra DBP'li yöneticilerin de bulunduğu 6 yurttaş gözaltına alındı.

Siirt'in Yeni Mahallesi'nde Öcalan'a Özgürlük Kampanyası kapsamında imza topladıkları sırada Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler tarafından 6 yurttaş gözaltına alındı. Aralarında MKM Siirt çalışanı Argeş Akan, DBP Siirt il yöneticisi Nurettin Atınç, Gülistan Beştaş İnan'ın yanı sıra Zafer Özbey ve soy isimleri öğrenilemeyen Rizgar ve Nedim isimli yurttaşlar gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 6 yurttaş, Siirt Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

YPG / YPJ güçlerinin Kobanê’yi çetelerden temizlemek için eylemleri devam ediyor. YPG/YPJ güçleri doğu cephesindeki Mekteba Şeria’nın doğusundaki alanda çetelere yönelik eylem düzenledi.

ANHA Haber Ajansı’nın haberine göre YPG güçleri doğu cephesinde yer alan Mekteba Şeria’nın doğusunda kalan alanlara eylem düzenledi. Bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor. [...]

YPG /YPJ güçleri Kobanê’nin iki caddesini daha çetelerden temizledi.

YPG / YPJ güçlerinin Kobanê’yi çetelerden temizlemek için birkaç koldan başlattığı operasyonda iki caddeyi daha çetelerden temizledi.  YPG ve YPJ’nin Kanîya Kurda’ya yaptığı operasyon ise halen devam ediyor.

YPG ve YPJ güçleri Kobanê’de başlattığı temizlik operasyonlarında Kobanê’nin doğu tarafında iki caddeyi daha çetelerden temizledi. YPG ve YPJ güçlerinin Kobanê’nin doğu tarafındaki Kaniya Kurda’da yürüttüğü operasyon ise devam ediyor. [...]

ATİNA (DİHA) - Yunanistan'da bugün yapılan seçimlerin ilk sonuçlarına göre Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) oyların yüzde 35-39'unu aldı.

Yunanistan'daki seçimlerin ilk sonuçlarına göre, SYRİZA yüzde 35-39 arasında olurken , Yeni Demokrasi Partisi'nin oyları ise yüzde 23-27 arasında kaldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+