ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

1 Eylül Dünya Barış gününde İnnsbruck’ta alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları “Savaşa hayır mülteci ölümlerine son” dedi.

1 Eylül Dünya Barış gününde Avusturya’nın İnnsbruck kentinde İnnsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde alanlara çıkan 2 bine yakın Kürdistanlı ve dostları yaptıkları yürüyüş ve ardından düzenledikleri mitingle devletlerin yürüttüğü savaş politikalarını lanetlerken son dönemde yaşanan mülteci ölümlerini protesto etti. [...]

İZMİR (DİHA)- HDP Temsilciği'ne "İhbar" olduğu gerekçesi ile yapılan baskında gözaltına alınan 3 HDP'li serbest bırakıldı.

İzmir'de HDP Konak Kosava Mahalle Temsilciği'ne özel hareket polisleri tarafından dün yapılan baskında aralarında HDP Konak İlçe Eşbaşkanı Mahsun Koç'un da bulunduğu 3 HDP'li gözaltına alınmıştı. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından 3 HDP'li serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, 3 HDP'li PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterini bulundurdukları yönünde ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Yapılan aramada herhangi bir postere rastlanmadı. [...]


* İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde 9 gün tutulduktan sonra sağlık sorunları nedeniyle Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne sevk edilen Mehmet Sait Yıldırım'ın avukatı Selvi Tunç, devlet yetkililerinin müvekkili Yıldırım'ı adadan çıkartma gerekçesi olarak, adanın koşullarının kötü olması ve bir insanın sağlıklı bir şekilde adada yaşamını idame ettiremeyeceğini ifade ettiğini kaydetti. Tunç, müvekkili Yıldırım'ın bu gerekçelerle adadan çıkartılıp, Bolu ve Diyarbakır cezaevlerine sürgün edilmesine tepki göstererek, "Madem İmralı Adası'nın sağlık koşulları bu kadar kötüyse nasıl olurda bir diğer müvekkilim olan Sayın Öcalan bu cezaevinde 17 yıldır tutuluyor?" diye sordu. [...]

ANKARA (DİHA) - Bağdat'ta bir inşaat firmasında çalışan 18 Türkiye vatandaşı kaçırırdı.

Irak'ın Bağdat kentine bağlı Sadr bölgesinde Nurol Holding tarafından yaptırılan bir stadyum inşaatında çalışan 18 işçinin gece 03.00 sularında kimliği bilinmeyen üniformalı bir grup tarafından kaçırıldığı belirtildi.

İnşaatta çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebecinin kaçırılmasının ardından Dışişleri Bakanlığı Iraklı yetkililerle temasa geçti. Maskeli olduğu iddia edilen kişilerin işçilerin karavanlarında uyudukları sırada şantiyeyi bastığı ve işçileri arazi tipi araçlara bindirerek götürdüğü belirtildi. [...]

Hevya Sor a Kurdistan, İtalya’nın Livorno kenti belediyesi ile Kobanê’ye gönderilecek insani koridorun açılması konusunda yaşanan sorunları değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

Heyva Sor a Kurdistan, İtalya’nın Livorno kenti belediyesi ile bir görüşme gerçekleştirdi. 12/17 Eylül tarihleri arasında Kobanê’ye gidecek olan heyetin de yer aldığı görüşmede, Kobanê’ye insani bir koridorun açılması konusunda yaşanan sorunlar, siyasal gelişmeler, sosyal, ekonomik sorunlar da görüşüldü.

[...]

Dersim'de Seyit Rıza Meydanı'nda toplanan halk, Pir Seyit Rıza Heykeli önünde mumlar yakarak dualar ettiler.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Ali Gerçek, "Bizim şehitlerimizin cenaze töreninde hakkınızı helal ediyormusunuz diye sormasınlar, biz şehitlerimize soralım bizlere haklarını helal ediyorlar mı" dedi.

Alevilik inancına uygun olarak 'kırk lokması' dağıtılan eylemde, halk açık kürsüde duygu ve düşüncelerini anlattı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+