Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Gaziantep mitingi - Video

Selahattin Demirtaş, Aile Sanat Edebiyat Siyaset - Vardiya Özel, Hayat TV - Video

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın Urfa mitingi(bir kısmı) - Video


ÖTSP: Tutukluların talepleri kabul edilsin

2013-04-25 10:30:03
Yazdir

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 19'u PKK, 2'si Devrimci Karargah davasından 21 tutuklunun 25 Mart'ta başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 32. gününde sürüyor. 19 Nisan günü 3'ü MLKP, 2'si TKP/ML dava tutsağının Kürt siyasi tutsakların açlık grevine destek amacıyla başlattığı dönüşümlü açlık grevi de 7. gününe girdi.

Açlık greviyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde 32 gündür açlık grevinde olan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Tutuklulara B1 vitamini verilmediği ve sağlık sorunlarının kötüye gittiği yönünde bilgiler aldıklarını duyuran ÖTSP, "Görüşe giden ailelerin yaptığı açıklamalarda da hapishanede psikolojik baskının arttığı, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığı bildirildi. Temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiği, doktorların kontrole gelmediği, birkaç gün öncesine kadar tutsaklara iaşe bedeli olarak tuz ve şekerin verilmediği ve açlık grevi ile ilgili haberlerin olduğu gazetelerin de tutsaklara verilmediğini belirtildi" dedi.

ÖTSP açıklamasında tutukluların taleplerini hatırlattı:
"Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
45/1 No'lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
Aramalar uygun yapılmalı, defterlere el koyma uygulamasına son verilmelidir.
Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır."

"Devlet bir yandan 'barış ve çözüm süreci' derken öte yandan hapishanelerde dört duvar arasındaki politik tutsaklara 'savaş'ı devam etmektedir" diyen ÖTSP, tutukluların ağır bedellerle kazandığı en temel haklarının bile yok edilmeye çalışıldığını belirtti, "Sincan Hapishanesi'nde de hükümlü ve davası süren devrimcilerin görüş hakkı gaspediliyor" dedi.

ÖTSP, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi, "Başta tutsak yakınları ve devrimci demokratik kurumlar olmak üzere tüm duyarlı kamuoyunu tutsakların dışarıdaki sesi olmaya çağırıyoruz" diye belirtti.

ŞIRNAK (DİHA) - Berxbir Festivali'ne katılmak isteyen yurttaşların bulunduğu aracı durduran askerler, aralarında DBP Kadın Meclisi üyesi Müslüme Kalkan'ın da bulunduğu 3 kişiyi gözaltına aldı.

Şırnak'ta Berxbir Festivali'ne katılmak isteyen yurttaşların bulunduğu aracı durduran jandarma 3 yurttaşı gözaltına aldı. Şırnak'ın Uludere ilçesi girişinde kurulan arama noktasında durdurulan araçta bulunan DBP Kadın Meclisi üyesi Müslüme Kalkan'la birlikte yanında bulunan 2 çocuğunda gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçeleri öğrenilmezken, gözaltına alınanların Uludere Adliyesi'ne çıkartıldığı öğrenildi. Burada ifade işlemlerinin devam ettiği belirtildi. [...]

HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için Antep’te düzenlenen mitingden katıldıktan sonra evlerine dönen HDP'liler ırkçı bir grubun silah, demir, bıçak ve taşlı saldırısına uğradı. Saldırıda 2'si ağır 4 kişi yaralandı. 

HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için Antep’te düzenlenen mitingden katıldıktan sonra evlerine dönen HDP'liler Şehit Kamil İlçesinin Şöför Ali Caddesi’nde kendilerien Antep-27 diyen ırkçı bir gurubun saldırısına uğradı. [...]

MUŞ/ANTEP (DİHA) - Kobanê'ye bağlı Şexler köyü civarında IŞİD çetecileri ile YPG arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG'li Yunus Şendur'un (Harun Garisi) cenazesi Antep'te, YPG'li Ayhan Arğa'nın (Dilgêş Erdal) cenazesi ise Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Adaksu (Şêbo) köyünde binlerce kişi tarafından toprağa verildi. [...]

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, cumhurbaşkanı seçim çalışmaları kapsamında Fatih'in ardından Esenyurt Kıraç Mahallesi'nde seçim bürosunun açılışına katıldı. 

Yüksekdağ'a PM üyeleri Erdal Demirhan, Fatma Dikmen, Saadet Becerikli ve Erdal Demirhan eşlik etti.

Yüksekdağ, çoğunluğu gençlerden oluşan kitle tarafından coşkuyla karşılandı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+