YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

Kobanê’de YPG güçlerinin direnişleri karşısında büyük kayıplar veren IŞİD çeteleri 8 sivili katlederek 11 sivili de kaçırdığı öğrenildi.

Rojava’nın Özerk Kobanê Kantonu’na yönelik 15 Eylül gününden bu yana yoğun saldırıda bulunan, ancak YPG/YPJ güçlerinin direnişi karşısında büyük kayıplar veren IŞİD çeteleri sivil halka yönelmeyi sürdürüyor.

Bölgede bulunan ANHA muhabirinin bildirdiğine göre IŞİD çeteleri doğu Kobanê’nin Qeremûx köyünde 5 sivili katletti. Katledilen köylülerin Mihemed Oso (55) ile ismi öğrenilemeyen oğlu, Muslim Qadir (60), Mihemed Eli ve Nebo Sino olduğu bildirildi. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Şırnak'ın Toptepe mevkinde bulunan bir kömür ocağında yaşanan göçükte bir işçi toprak altında kaldı.

Şırnak'ta daha önce de yaşanan göçükler sonucu işçilerin hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen Toptepe mevkinde bulunan kömür ocağında yine göçük yaşandı. 1 Nolu kömür ocağında yaşandığı belirtilen göçükte bir işçi toprak altında kaldı. Ocakta çalışan diğer işçilerin haber vermesi üzerine toprak atında kalan işçinin kurtarılması için bölgeye araa kurtarma ekipleri sevk edildi. Ocağa ulaşan ekipler ocak içerisinde mahsur kalan işçiyi kurtarmak içn çalışmalara başladı. [...]

BATMAN (DİHA) - Kobanê'de IŞİD'e karşı direniş devam ederken Batmanlı yurttaşlarda Kobane'yi sahiplenme çağrısı yaptı.

IŞİD'in Kobanê Kantonu üzerindeki saldırılara karşı bölge illerinde Kobanê sınırına giderek oradaki direnişe sahip çıkmak için sınıra gidişler devam ediyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+