YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı kurduğu çadıra sabah saatlerinde yapılan polis baskınında 4 genç gözaltına alındı. 

DBP Gençlik Meclisi'nin Kanarya mahallesinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyona karşı geçtiğimiz hafta kurduğu çadıra sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Çadırda bulunan Fuat Sevinç, Şirin Baloz ve soyadları öğrenilemeyen Bayram ve Kemal isimli 4 genci gözaltına alan polis çadıra ve içindeki malzemelerin tümüne de el koydu.

Gözaltına alınan gençler Küçükçekmece İnönü mahallesinde buluna polis karakolunda tutuluyor. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Berkin Elvan'ın cenazesinin kaldırıldığı 12 Mart tarihinde Okmeydanı'nda çıkan olaylarda, Burak Can Karamanoğlu silahla vurularak öldürülmesine ilişkin görülen davada, 3 tutuklu sanık cinayeti firari sanık Gökhan K'nın üzerine attı. Sanıklar hakkında avukatlarınca talep edilen tahliye talebi ise mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Berkin Elvan'ın cenaze töreninin ardından Okmeydanı'nda çıkan olaylarda öldürülen Burak Can Karamanoğlu cinayeti ile ilgili olarak 3'ü tutuklu, biri firari toplam 5 sanıklı davanın ilk duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kobanê'nin batısında yer alan Talik köyüne saldıran çetelere karşılık veren YPG güçleri 3 çete üyesini öldürürken , Cizirê kantonu kenti Hasekê'de ise rejime bağlı savaş uçakları varil bombaları ile saldırdı. Saldırıda onlarca sivil yaralandı.

Rojava kantonlarında yapılan saldırılara karşılık veren YPG'nin direnişi devam ediyor. YPG Basın Merkezi yaptığı açıklamada, IŞİD çetelerinin bugün saat11:00'da, Kobanê'nin batısına bulunan Talik köyüne saldırdığını ancak YPG savaşçılarının sert direnişiyle karşılaştığını bildirdi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Gülen cemaatine yakın polislere yönelik başlatılan "casusluk" ve "yasadışı dinleme" soruşturmasının 3'üncü dalga operasyonunda gözaltına alınan 33 polisten 17'si adliyeye sevk edildi.


Gülen cemaatine yakın polislere yönelik başlatılan "casusluk" ve "yasadışı dinleme" ve "darbeye teşebbüs" soruşturmasının 3'üncü dalga operasyonunda aralarında eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Yakub Saygılı ile müdür yardımcıları Hamza Tosun ve Mahir Çakallı'nın bulunduğu 33 polis gözaltına alınmıştı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+