YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

PKK Başkanlık Konseyi Üyesi Elif Ronahi, PKK’nin bugünkü aşamaya gelmesinde kadının öncülük boyutunda rolünün çok önemli olduğunu, aynı zamanda hareketin kendi örgütlenmesinde ve sisteminde demokratik konfederal bir aşamaya gelindiğine söyledi. PKK’nin ilk günden günümüze kadar kadın özgürlüğünü sosyalizmin temel ve esas bir ilkesi olarak ele aldığını, burada temel sosyalistin demokratik cins özgürlükçü temel farkının açığa çıkartıldığını belirtti. [...]

İSMAİL ESKİN

SERÊKANİYÊ (DİHA)
- DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye dönük saldırıları ardından bir süre önce YPG ve YPJ güçleri tarafından Serêkaniyê'de başlatılan askeri hamle tüm hızı ile sürüyor. YPG Serêkaniyê komutanı Renas Roza, çarpıcı konulara dikkat çekerek, direniş ruhunu tüm Rojava'ya yayacaklarının altını çizdi. [...]

-PKK Başkanlık Konseyi Üyesi Elif Ronahi, PKK’nin bugünkü aşamaya gelmesinde kadının öncülük boyutunda rolünün çok önemli olduğunu, aynı zamanda hareketin kendi örgütlenmesinde ve sisteminde demokratik konfederal bir aşamaya gelindiğine söyledi.

-PKK’yi, 36. kuruluş yıl dönümünde bugüne kadarki gelişimine tanıklık edenler anlattı. 1970’li yılların Kürdistan Devrimcileri’nden Timur Fidan, PKK Merkez Komite üyesi Cemal Şerik, PKK Bilim Aydınlanma Komitesi üyesi Yılmaz Dağlum ve KCK Yürütme Konseyi üyesi Ferhat Mardin PKK’nin dünü ve bugününü anlattı.

-PKK’nin 36. [...]

URFA (DİHA) - Yaptığı katliam ve işgal ettiği kentlerle adını duyuran DAİŞ çetesinin, egemen olduğu kentlerde ölüm ve korkunun kol gezdiği öğrenildi. Raqqa ve Til Ebyad'ta yaşamı yaşanmaz kıldığını, kentlerin "Ölüm ve korku" kentlerine döndüğünü söyleyen yurttaşlar, YPG ve ÖSO'ya "Kentlerimizi temizleyin" çağrısı yaptı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+