YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."
HABER MERKEZİ (DİHA) – İran’daki Doğu Özgürlük Örgütü (KODAR) Eş Başkanlığı İran’da açlık grevi yapan tutsaklara “talepleriniz kabul edildi, açlık grevini sonlandırın” çağrısı yaptı.

KODAR Eşbaşkanları Rezan Cavit ve Zilan Tanya’nın Urmiye Cezaevinde açlık grevi yapan tutsaklara açlık grevini sonlandırın çağrısı yaptığı belirtildi. ANF’nin geçtiği habere göre,. KODAR Eşbaşkanlığı, İran rejimin, Urmiye Cezaevi’nde direnişte olan tutsakların bir kısım taleplerinin karşılanmasının kabul ettiği için, tutsakları eylemlerine son vermeye çağırdı. KODAR, tutsakları başarılarından dolayı da kutladı. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DAİŞ çetelerinin Perepere köyüne ağır silahlarla saldırmasını Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, 18 Aralık günü DAİŞ çetelerinin Perepere (Aşağı Oylum) köyüne yönelik ağır silahlarla saldırısını, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Ayhan önergesinin gerekçesinde, "Görgü tanıklarının anlatımlarından ve izlenimlerinden Aşağı Oylum (Perepere) köyünün iki saat boyunca IŞİD çetelerince ağır silahlarla tarandığı anlaşılmaktadır. [...]

Maraş Katliamının 36. yıldönümünde yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı lanetlemek için Köln’de  bir anma etkinliği yapıldı. Saal 2000’de yapılan anmaya 500’den fazla kişi katıldı.

“Maraş’tan Roboski’ye Unutursak Kalbimiz Kurusun“ adı altında yapılan anmaya FEDA Eşbaşkanı Ayten Aslaner, Roboski Aileleri adına Ferhat Encü ve Maraş girişimcilerı adına Mehmet Demir birer konuşma yaptı. [...]

MUŞ(DİHA)- Muş'ta 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Kobanê Serhildanına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 6 kişi serbest bırakıldı.

Muş'ta 6-8 Ekim Kobanê serhildanlarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanıp Muş E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen yurttaşların dava dosyaları açılmaya başlandı. İddianameleri tamamlanan Fuat Şeker, İbrahim Emre, Mücahit Kırgeç, Recep Akkuş, Halil Çiçek ve Deniz Tarhan adlı yurttaşlar, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, kamu malına zarar vermek ve polise mukavemet suçlamalarıyla çıkarıldıkları Ağır Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Lice'de başlayan operasyon kapsamında çatışmalar çıkması üzerine çok sayıda yurttaş bölgede toplanmaya başladı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yalaza, Bağlan, Hazro'ya bağlı Çitlibahçe köylerinin arasında yapılan operasyonda çıkan çatışma aralıklarla devam ediyor. Dağa yayılan askerlerin, ateş açtığı ve sis bombası kullandığı belirtiliyor. Yapılan operasyonun bir uyuşturucu operasyonu olmadığını belirten yurttaşlar da, çatışma alanında toplanmaya başladı. [...]

YPG/YPJ’li savaşçıların Kobanê’nin güneyi ve güneydoğusunda çetelere karşı başlattığı temizlik operasyonu kapsamında çeteler tarafından işgal edilen birçok sokak ve stratejik bir konuma sahip olan Yermuk okulunun yanı sıra çok sayıda nokta çetelerden temizlendi. Eylemlerde yüklü miktarda cephaneyi ele geçiren YPG’liler, “Operasyonumuz planlandığı gibi Kobanê çetelerden tamamen temizlenene dek devam edecek” diyerek direnişteki kararlılıklarını dile getirdi.

3 ayı aşkın süredir tarihi bir direniş sergileyen YPG/YPJ savaşçıları, Kobanê’nin güney ve güneydoğusunda başlattıkları temizlik operasyonu kapsamında her gün biraz daha ilerlemeye devam ediyor. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+