YPG Haseke'yi tamamen kontrolüne aldı, kutlamalar başladı - Video

YPG "Hemleya Berxwedana Şehîdên Kobanê" Rojavayê Kobanê de berdewam dike - Video

Selahattin Demirtaş, Kadınların düzenlediği foruma katıldı - Video


YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

ANKARA (DİHA) - Nurtepe'te Halk Cephesi üyesi bir grubun, Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için açılan seçim standına saldırması üzerine başlayan olaylara ilişkin açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu, "Kürtlerle Alevileri karşı karşıya getirmenin vebali büyüktür. Kimse oyanlara gelmemelidir" dedi.

ABF'den yapılan yazılı açıklamada Halk Cephesi'nin HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için açılan seçim standına saldırmasıyla başlayan ve İstanbul'un bazı ilçelerine yayılan olaylar hatırlatılarak, "Alevilerin yoğun yaşadığı mahallerde gerekçesi ne olursa olsun, Alevilerin Kürtlerle, Kürtlerin Alevilerle ya da solun solla çatışması kabul edilemez. [...]

Batman'ın Kozluk İlçesi Yakıtlı Köyü'nde serinlemek için gölete girdikleri belirtilen yaşları 10-12 arasında değişen 5 kız çocuk boğularak yaşamını yitirdi.

Olay, Batman'ın Kozluk İlçesi'ne bağlı Yakıtlı Köyü'nde meydana geldi. Evlerinden bayram şekeri toplamak üzere çıkan akraba olan kız kardeşlerin de aralarında olduğu yaşları 10-12 arasında değişen 5 kız çocuğunun aileleri, kendilerinden akşam saatlerine kadar haber alamadı. Çocukların bayramlaşmak üzere komşu köylere gittiğini düşünen aileleri, akşam saatlerine kadar haber alamayınca aramaya çıktı. [...]

İsrail ordusunun operasyonlarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi'nde bugün en az 67 Filistinli hayatını kaybetti. Bunlardan 16'sı Filistinlilerin sığındığı BM okulunun bombalanması sonucu yaşamını yitirdi.

İsrail ordusu sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor. Her gün yeni katliamlar yaşanıyor.  Bugünkü saldırılarda en az 67 kişi hayatını kaybetti.

Filistinli sağlık kaynakları, BM Filistinli Mülteciler Kurumu UNRWA'ya bağlı bir okulun iki ders salonunun tanklardan atılan obüslerle vurulduğunu bildirdi.  Cebeliye kampındaki bu okula saldırıda en az 16 Filistinli hayatını kaybetti. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Mali'de 24 Temmuzda düşen uçakta üst düzey Hizbullah yetkilisinin de bulunduğu iddia edildi.

Önceki perşembe günü Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougo'dan Cezayir'in başkenti Cezayir'e gitmek üzere havalandıktan 50 dakika sonra Mali üzerinde düşen Cezayir Havayolları uçağıyla ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. İspanyol havayolu kuruluşu Swiftair'den kiralanan ve 116 kişi taşıdığı açıklanan MD-83 tipi uçağın yolcuları arasında üst düzey bir Hizbullah yetkilisiyle 33 Fransız askerinin de bulunduğu iddia edildi. [...]

Kobanê'nin Mışko köyünde IŞİD çeteleri ile YPG savaşçıları arasında yaşanan çatışmada yaralanan Ahmed Meso, yaşamını yitirdi. 

Rojava'nın Kobanê kantonunun batısında yer alan Mışko köyünde dün gece IŞİD çeteleri ile YPG savşçıları arasında yaşanan çatışma sırasında yaralanan Ahmed Meso ve Ahmed Seydo Mürşitpınar (Kobanê Serxet) Sınır Kapısı üzerinden Suruç Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Meso, getirildiği hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Meso'nun cenazesinin önümüzdeki saatlerde Mürşitpınar (Kobanê Serxet) Sınır Kapısı üzerinden Kobanê'ye gönderilmesi bekleniyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+