Oramar’a top saldırısı

2013-04-10 12:10:11
Yazdir

Gerilla ateşkes pozisyonunda olmasına rağmen Türk ordusu saldırılarını sürdürüyor.  Oramar bölgesine havan ve obüs atışları yapıldığı bildirildi.

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan HPG Basın-İrtibat Merkezi, "9 Nisan günü 16.00 ile 17.00 saatleri arasında Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Oramar mıntıkasında bulunan Şehit Gafur alanına yönelik işgalci TC ordusu tarafından obüs ve havan toplarıyla bir bombardıman düzenlenmiştir" dedi.

 

Sınır hattında gelenekselleşen insan zinciri eyleminde buluşan yüzlerce kişi "Biji berxwedana Kobanê" sloganıyla direnişi selamladı.

Kobanê'de DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı devam eden tarihi direnişe destek vermek amacıyla sınır hattında direniş nöbeti eyleminin sürdüğü Mehser ve Mısaynter köylerinde gelenekselleşen insan zinciri eylemi bugün de yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Barış Anneleri'nden, din alimlerine, çocuklardan, kadınlara yüzlerce kişinin el ele tutuşarak yüzlerini Kobanê'ye dönerek oluşturduğu insan zinciri eylemi Kobanê’de yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. [...]

PKK’nin 36’ıncı kuruluş yıldönümü Nantes ve Montpellier’de kutlandı.

Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) 36. kuruluş yıldönümü Fransa’nın Nantes ve Montpellier kentlerinde kutlandı.

NANTES

Fransa’nın Nantes kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dotstları Landes Salonu’nda salonunda saat 14:00’da bir araya geldi. Kutlama bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Gecede günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar da yapıldı. [...]

Kolombiya’da hükümet ile FARC gerillaları arasındaki müzakereler yeniden başlayacak. FARC’ın elindeki bir general ile diğer esirleri bırakacağını açıklamasının müzakerelerdeki tıkanıklığı aşmasına yardımcı olduğu bildiriliyor.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında Küba’nın başkenti Havana’da sürdürülen barış görüşmeleri, geçtiğimiz Pazar günü askıya alınmıştı. FARC’ın Kolombiya ordusundan bir generali esir almasını gerekçe gösteren Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, barış görüşmelerini durdurduğunu açıklamıştı. [...]

HDP Milletvekili Aktaş, çocuklara yönelik gözaltı, tutuklama ve işkenceleri Meclis gündemine taşıyarak, "Uluslararası hukuk ve çocuk hakları sözleşmesine göre 'çocuklar için tutuklama ve gözaltına alma uygulamasının istisna' olması gerekirken; Türkiye’de çocuklar için gözaltına alma uygulaması genel bir kurala dönüşmüş durumdadır" dedi. Aktaş, Bakan Bozdağ'a konuya ilişkin sorular yöneltti.

HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, siyasi soykırım operasyonları kapsamında çocuklara dönük gözaltı, tutuklama ve işkenceler hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. [...]

Video
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+