Suriye Kadınları İnisiyatifi’nden kurumsallaşma kararı
2013-03-30 10:50:01
Yazdir

Suriye Kadınları İnisiyatifi Kuruluş Kongresi’ni tamamladı. İnisiyatif, Batı Kürdistan ve Suriye’de örgütlenerek, ikinci kongrede meclis kurma kararı aldı. Kararlar Suriye Muhalefeti Koalisyonu, Arap Birliği ile Avrupa Birliği’ne de iletilecek. 

Batı Kürdistan kadın örgütü Yekitiya Star öncülüğünde, Qamişlo kentinde 28 Mart’ta Suriye ve Batı Kürdistan’daki etnik yapıları temsil eden kadın kurum ve kuruluşları ile bağımsız şahsiyetlerin katılımıyla gerçekleştirilen ve kadın sorunlarının tartışıldığı Suriye Kadınları İnisiyatifi Kuruluş Kongresi’nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, “Kadınlar tüm etnik yapıları ve inançlarıyla kadın oldukları için birdir” sloganı gerçekleştirilen kongreye Halep, Dêra Zor ile Hasekî bölgelerinden siyasi parti, dernek, örgüt ve kurumların kadın temsilcileri ile bağımsız şahsiyetlerden oluşan 150 delegenin katıldığı kaydedildi.

Kadının tarihi, siyasi, kültürel ve sosyal durumu ile Suriye’de Baas rejimi döneminde kadının durumunu ele alan metinlerin okunduğu belirtilen sonuç bildirgesinde, belirtilen konularda geniş tartışmaların yürütüldüğüne vurgu yapıldı.

Kadın yasaları ve Suriye anayasasında kadın haklarına ilişkin yer alması gereken maddeler üzerinde de durulduğu belirtilen sonuç bildirgesinde, kongrede Suriye Kadınları İnisiyatifinin 9 kişilik yönetiminin de seçildiği kaydedildi.

Sonuç bildirgesinde kongrede yürütülen tartışmaların sonucunda önemli kararların aldığına işaret edilerek, alınan kararlar şöyle sıralandı:

1-Qamişlo kentinde Suriye Kadınları İnisiyatifi’nin genel merkezi, diğer kentlerde ise inisiyatifin şubeleri açılacak. Bu merkezlerin temel işlevi kadın sorunların tespiti ve takibi olacak.

2- Kongre sonuçlarının aktarımı Suriye’nin tüm bölgelerinde yapılacak.

3- Kongrenin sonuçları Suriye Muhalefeti Koalisyonu, Arap Birliği ile Avrupa Birliği’ne gönderilecek.

4- Suriye’de bir yıl içinde kadına yönelik gerçekleşen şiddete ilişkin araştırma yapılarak, istatistik çıkarılacak.

5- Suriye’de savaş süresinde yaşanan tecavüz vakaları ile evsiz ve sokakta kalan kadınlara ilişkin araştırma yapılacak.

6- Suriye hapishanelerinde bulunan kadın siyasi tutsakların durumuna ilişkin araştırma yapılacak.

7- İnisiyatif adına bir internet sayfası açılarak, kadını konu alan haberler ile kadın eylemleri burada yayımlanacak.

8- İnisiyatifin ikinci kongresinde Suriye Kadınları Meclisi’nin kurulması için çalışma yürütülecek.

 


comments powered by Disqus
Reklam


Reklam
Powered by bestanuce.com & FiratHaberAjansi.org - Copyright 2012 & Bu Site ANF'nin Resmi Sitesi Değildir.Resmi Site Icin Tiklayin
Arama Kutusu

Bestanuce1.comon Google+