Kayseri’de Newroz sonrası ülkücü faşistlerden saldırı

2013-03-24 18:00:08
Yazdir

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin düzenlediği Newroz kutlaması sonrası, ülkücü faşistler halka saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı, 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin çağrısıyla Newroz kutlandı.

Battalgazi Mahallesi Cuma pazarı meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, Newroz ateşini yaktı. Emekçiler, Hozan Beşir'in ezgileri eşliğinde halay çekti.

Bir süre sonra TEDAŞ'ın alana verilen elektiriği kesmesi nedeniyle sanatçılar sahne alamadı. Bir süre daha halay çeken grup alandan dağıldı.

Kutlamalar sırasında provakasyon yaratmaya çalışan ülkücüler, Newroz çıkışında taşlar ve sopalarla kitleye saldırdı.

Çok sayıda katılımcı darp edildi, bir üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı. Kutlamaya katılan bir kişinin de Kayseri merkezde darp edildiği öğrenildi. Saldırıya mağruz kalan kişi hastaneye kaldırıldı.

Cizre’de yaşananlara ilişkin ANF’ye bilgi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, halkın asker ve polisin mahallelere girmemesi için öz savunmasını yaptığını söyledi.

Asker ve polisin halka yer yer zırhlı araçlarla, silahlarla saldırdığını da belirten Sarıyıldız, bazı yaralıların gözaltına alınma kaygısından dolayı hastaneye gitmemeyi tercih ettikleri bilgisini de paylaştı.

Yaklaşık bir saat önce Cizre mahallelerini gezdiğini de vurgulayan Sarıyıldız, “Halk tamamen mahallelerde açtıkları hendekler ile polis ve askerin girmesini engellemek için nöbet tutuyor” diye konuştu. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP'nin dün gerçekleşen PM toplantısının sonuç bildirgesinde, AKP'nin Türkiye'yi ağır bir savaş ortamına sürüklediğine dikkat çekilerek, geçici seçim hükümetinde yer alacak HDP'li bakanların "Saray darbesi" ve AKP'nin savaş politikalarına karşı barış, demokrasi ve adalet mücadelesi vereceği kaydedildi.

HDP, dün gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantısının sonuç bildirgesi ve alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de polis ve asker saldırılarından sonra belediyenin kültür merkezi inşaatına baskın düzenleyen polisler, 19 işçiyi gözaltına aldı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2'si çocuk 4 kişinin katledilmesi ardından polis, gözaltı operasyonlarına başladı. Garnizon Komutanlığı'na yapılan saldırıdan sonra polis, Cizre Belediyesi'nin Kültür Merkezi inşaatına baskın düzenledi. Aralarında mimar ve mühendislerin de bulunduğu 19 kişi yere yatırılarak gözaltına alındı. 19 kişinin önce Tank Taburu'na daha sonra da Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'nın Cumhuriyet Mahallesi'ne girmek isteyen polis ile özsavunma güçleri arasında çatışma çıktı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde halkın özsavunma temelinde oluşturduğu barikatlara polisin gaz bombaları ve uzun namlulu silahla saldırılması sonrası çatışma çıktı. Polisin yoğun gaz bombardımanın tutuğu mahallede çok sayıda yurttaş gazdan zehirlendi. Polis zırhlı kepçeli araçlara mahalleye girmeye çalışmaya devam ederken halk ise, mahalleyi boşaltmamakta kararlı.

Öte yandan camilerden anons yapılarak halkın sokaklara çıkması çağrısı yapılıyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+