Kayseri’de Newroz sonrası ülkücü faşistlerden saldırı

2013-03-24 18:00:08
Yazdir

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin düzenlediği Newroz kutlaması sonrası, ülkücü faşistler halka saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı, 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin çağrısıyla Newroz kutlandı.

Battalgazi Mahallesi Cuma pazarı meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, Newroz ateşini yaktı. Emekçiler, Hozan Beşir'in ezgileri eşliğinde halay çekti.

Bir süre sonra TEDAŞ'ın alana verilen elektiriği kesmesi nedeniyle sanatçılar sahne alamadı. Bir süre daha halay çeken grup alandan dağıldı.

Kutlamalar sırasında provakasyon yaratmaya çalışan ülkücüler, Newroz çıkışında taşlar ve sopalarla kitleye saldırdı.

Çok sayıda katılımcı darp edildi, bir üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı. Kutlamaya katılan bir kişinin de Kayseri merkezde darp edildiği öğrenildi. Saldırıya mağruz kalan kişi hastaneye kaldırıldı.

AKP'li milletvekilleri, dokunulmazlıkların görüşüldüğü Anayasa Komisyonu toplantısında HDP'li milletvekillerine saldırdı. 

Adalet Bakanlığı'nın 11 bürokratını komisyon toplantısına alan ve yoğun olarak komisyona gelen AKP'li milletvekilleri, önce HDP'li Ayşe Acar Başaran'a "Çekme vururum" dedi. 

Ardından AKP'liler, HDP'lilere saldırdı, bir vekili yere yatırarak tekmeledi. AKP'lilerin saldırısı uzun süre devam etti.

Mecliste gerginlik sürüyor. [...]

Hakkari Valiliği, Hakkari merkez ve ilçelerinde aralarında sivil yerleşim alanlarının da bulunduğu yüzlerce bölgeyi "Özel Güvenlik Bölgesi" ilan ederek halkın girişine yasakladı. 

Hakkari’de daha önce de yüzlerce bölgeyi "Özel Güvenlik Bölgesi" ilan eden valilik, il merkez, Gever, Şemdinli ve Çukurca ilçe sınırlarında bulunan aralarında sivil yerleşim alanları, bağ-bahçe ve yaylaların da bulunduğu yüzlerce bölgeyi daha "yasak" kapsamına alarak 3 Mayıs-17 Mayıs tarihleri arasında sivillerin girişine yasakladı. Söz konusu bölgelere uygulanan sıkıyönetim, geçen yılın yaz aylarından beri sürekli uzatılıyor. [...]

28 Nisan Bursa’da eylem yapan TAK üyesinin fotoğraflarını paylaşan TAK, 7 Nisan günü Bolu’da yaşanan çatışmada da iki üyesinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Teyrêbazên Azadiya Kurdistan (TAK) Bursa’da 28 Nisan günü eylem yapan üyeleri, Asya Glidağ’ın fotoğraflarını paylaştı ve 7 Nisan günü Bolu’da yaşanan çatışmada da iki üyesinin yaşamını yitirdiğini belirtti. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf