Kayseri’de Newroz sonrası ülkücü faşistlerden saldırı

2013-03-24 18:00:08
Yazdir

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin düzenlediği Newroz kutlaması sonrası, ülkücü faşistler halka saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı, 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin çağrısıyla Newroz kutlandı.

Battalgazi Mahallesi Cuma pazarı meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, Newroz ateşini yaktı. Emekçiler, Hozan Beşir'in ezgileri eşliğinde halay çekti.

Bir süre sonra TEDAŞ'ın alana verilen elektiriği kesmesi nedeniyle sanatçılar sahne alamadı. Bir süre daha halay çeken grup alandan dağıldı.

Kutlamalar sırasında provakasyon yaratmaya çalışan ülkücüler, Newroz çıkışında taşlar ve sopalarla kitleye saldırdı.

Çok sayıda katılımcı darp edildi, bir üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı. Kutlamaya katılan bir kişinin de Kayseri merkezde darp edildiği öğrenildi. Saldırıya mağruz kalan kişi hastaneye kaldırıldı.

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'nın Orman Mahallesi'ne atılan havan toplarından biri Memet Tekin adlı yurttaşın evinin çatısına isabet etti.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Orman Mahallesi'ne Efeler Taburu'ndan 2 adet havan topu atışı yapıldı. Atılan toplardan biri mahalledeki boş araziye düşerken, diğeri ise Memet Tekin adlı yurttaşın evinin çatısına isabet etti.

Çatıya çarpan havan topu büyük bir gürültü çıkarırken, evde bulunan yurttaşlar büyük bir panikle dışarı çıktı. Şarapnel parçalarından kaynaklı duvarlarda çatlaklar oluştuğu ve çatıda çıkan yangının da yurttaşlar tarafından kontrol altına alındığı belirtildi. [...]

Rusya Savunma Bakanlığı, havada olası bir çatışmayı engellemek için kurulan Kırmızı Hat dahil Genelkurmay'la tüm askeri ilişkilerin askıya alındığını açıkladı. NATO, gerilimin tırmandırılmasına karşı olduğunu bir kez daha duyurdu. Tepkilerden ve gelişmelerden rahatsız olan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ni çağırdı. Rusya'nın limanları ve hava sahaları da Türkiye'ye kapatılabilir. 

Rusya-Türkiye ilişkilerine ilişkin bir açıklama da Rusya Savunma Bakanlığı'ndan geldi. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Putin'in "Özür bekliyoruz" açıklamasına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye özür dilemeyecek. Putin'i telefonla aradım, cevap vermedi. Putin'le 30 Kasım'da Paris'te görüşme konusunda talepte bulundum ama henüz yanıt alamadım. Uçağın Rus uçağı olduğunu bilseydik, farklı davranırdık" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Düşürülen uçağımızla ilgili Türkiye'den halen bir özür gelmedi" sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yanıt geldi. CNN International'a konuşan Erdoğan, "Türkiye, sınırlarımızı ihlal eden Rus uçağını düşürdüğü için özür dilemeyecek. Özür dilemesi gereken bir taraf varsa bu hava sahamızı ihlal edenlerdir. [...]

MARDİN (DİHA) - Nusaybin'de 14'üncü gününde direniş sonucunda kaldırılan sokağa çıkma yasağına rağmen mahallelerdeki polis ablukası devam ediyor.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde valilik tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı yoğun saldırıların ardından 14'üncü büyük bir direnişle kırılırken, yasak süresince mahallelere yönelik başlatılan polis ablukası da devam ediyor. Onlarca zırhlı araçla direnişin devam ettiği Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerini birbirine bağlayan Çağçağ Caddesi üzerine 14 gündür konumlanan zırhlı araçların burada bekleyişleri devam ediyor. Zırhlı araçlarla ilçede sürekli tur atan polisler zırhlı araçlarla mahalleleri ablukaya aldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf