Kayseri’de Newroz sonrası ülkücü faşistlerden saldırı

2013-03-24 18:00:08
Yazdir

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin düzenlediği Newroz kutlaması sonrası, ülkücü faşistler halka saldırdı. Saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı, 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kayseri'de Halkların Demokrati Kongresi'nin çağrısıyla Newroz kutlandı.

Battalgazi Mahallesi Cuma pazarı meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, Newroz ateşini yaktı. Emekçiler, Hozan Beşir'in ezgileri eşliğinde halay çekti.

Bir süre sonra TEDAŞ'ın alana verilen elektiriği kesmesi nedeniyle sanatçılar sahne alamadı. Bir süre daha halay çeken grup alandan dağıldı.

Kutlamalar sırasında provakasyon yaratmaya çalışan ülkücüler, Newroz çıkışında taşlar ve sopalarla kitleye saldırdı.

Çok sayıda katılımcı darp edildi, bir üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı. Kutlamaya katılan bir kişinin de Kayseri merkezde darp edildiği öğrenildi. Saldırıya mağruz kalan kişi hastaneye kaldırıldı.

DAİŞ çetelerinin katliamlarından kaçıp Amed’in Çınar ilçesine yerleşen Êzîdî kadınlar, bir etkinlikte buluştu. Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, amaçlarının kadınların yaşadığı travmalardan uzak tutmak olduklarını söyledi.

Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, düzenledikleri etkinlikle kadınların ve çocukların yaşadığı travmalardan bir nebze de olsa uzaklaştırmayı hedeflediklerini belirterek, etkinliklerini devam ettireceklerini söyledi. [...]

URFA (DİHA) - Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaralanan ve tedavi için Suruç'taki hastaneye kaldırılan YPG'li Mehmet Şahin yaşamını yitirdi.

Kobanê Kantonu'nda yaşanan çatışmalarda yaralanıp Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan YPG savaşçısı Mehmet Şahin, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şahin'in cenazesi akşam saatlerinde Suruç Devlet Hastanesi'nden alınarak otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Şahin'in cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine ulaşılıncaya kadar Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu'nda tutulacak. [...]

Kobanê'ye yönelik DAİŞ çetelerinin saldırıları karşısında YPG/YPJ savaşçıları seferberlik ruhuyla direniyor. Direnişe katılmak için birçok Kobanêli genç daha önce yer aldıkları rejimin ordusundan ayrılarak YPG'ye katılırken, önceki çatışmalarda yaralanmış olan YPG'liler ise hastanede tedavi olmak yerine cephedeki yoldaşlarına lojistik destek sağlıyor.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik Irak Şam İslam Devleti (DAİŞ) çetelerinin saldırıları başlayınca daha önce rejim ordusunda görev almış olan birçok kişi firar ederek YPG'ye katıldı. Devrimin başlamasıyla Baas rejiminin ordusundan ayrılarak YPG'ye katılan Metin, "Orada sadece rejimin iktidarını savunuyorduk. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+