Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarının görüşme başvurusu, “gemi bozuk” gerekçesiyle reddedildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatları Mazlum Dinç, Ömer Güneş, Fuat Coşacak ve Mizgin Irgat'ın müvekkilleri ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptıkları başvuruya olumsuz yanıt verildi. "Gemi bozuk" gerekçesi sunulan avukatlara görüşmenin gerçekleştirilmeyeceği bildirildi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP, eşini tornavida ile 43 yerinde yaralayan kişinin Kanaltürk televizyonunda yayına çıkarılarak, kendisinin haklı olduğu yönündeki beyanları nedeniyle programı ve programı yayınlayan televizyon kanalını RTÜK'e şikayet etti.

HDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve HDP PM üyesi Pınar Akdemir tarafından RTÜK'e yapılan başvuruda, kadına yönelik toplumda artan şiddete ve bunda basının oynadığı rola dikkat çektiler. [...]

NİLGÜN YILDIZ

HAKKARİ (DİHA)
- Geçmişi 1800'lü yıllara dayanan Nasturîlere ait olduğu düşünülen tarihi Helêl Kilisesi, son dönemlerde define avcılarının hedefinde.

Hakkari ve çevresinde sayıları 10'u bulan Nasturî kiliselerinden biri olan ve tarihi bin yıllarla ifade edilen Depin (Helêl) mevkisindeki ibadethane, define avcılarının hedefi haline geldi. [...]

Muş merkez yakınlarında asfalt çalışmalarında kullanılan bir kamyon ve 2 asfalt aracı bir grup tarafından ateşe verildi. Olayda araçlar kullanılamaz hale geldi. 

Alınan bilgilere göre Muş - Diyarbakır karayolu üzerinde, Muş Alparslan Üniversitesi kampus yerleşkesi yakınlarında bir grup bir kamyon ve iki asfalt aracını ateşe verdi. Grup olay yerinden ayrılırken çıkan yangın Muş itfaiyesi tarafından söndürüldü. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+