Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

İsrail ordusu Hamas'ın askeri kanadının şefi Muhammed Deyf'e yönelik suikast düzenledi. Saldırıda, Deyf'in eşi ve oğlunun öldüğü belirtilirken, İsrail saldırıyı gerekçelendirdi.

Kalıcı bir ateşkes için Kahire'de müzakerelerin yaşandığı bir sırada, ateşkes son bularak yeniden saldırılar başlatıldı.

İsrail ordusunun bir sözcüsü Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Gazze'de "terörist hedefleri vurma" emri verdiğini söyledi.  Filistinli kaynaklar, İsrail ordusunun en az 35 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Bu saldırılardan binde İsrail ordusu Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın şefi Muhammed Deyf'i hedef aldı. [...]

Şengal katliamını protesto eden bir grup Kürt genci Avrupa Konseyi binasını işgal etti.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki konsey binasına giren 50 genç, Şengal katliamını protesto eden sloganlar atarak yetkililerle görüşmek istedi.

Ancak talepleri kabul edilmeyen gençlere polis sert müdahalede bulundu. Müdahale üzerine gençler oturma eylemi yaptı.

Gençler polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alındı. [...]

Silopi'de katliamdan kaçan Êzidî aileler için kurulan çadır kente ilişkin hazırladıkları raporu açıklayan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB heyeti, özellikle çocukların sağlık durumunun endişe verici boyutta olduğunu söyledi. Yaşananların bir insanlık suçu olduğunu belirten sendika ve meslek örgütleri, uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. [...]

HÜLYA EMEÇ

VAN (DİHA)
- Feraşin Yaylası'nda 19 yıl önce askerler tarafından yakılıp yıkılan 35 köyün sakinleri, savrulup gittikleri kentlerden her yaz gelerek yıkıntılar arasına kurdukları çadırlarda topraklarına olan hasreti bir nebzede olsa gideriyor. Yaşadıkları acıları hiçbir zaman unutamayan yurttaşlar, zararlarının karşılanmasını bekliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+