Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 
Çadır kentlerde kalan çocuklar için Suruç Belediyesi Amara Kültür Sanat Merkezi öncülüğünde müzik kursu açıldı. Yoğun ilginin olduğu kurslarda enstrüman eksikliğini gidermek için sanatçılara, “Enstrüman gönderin” çağrısı yapıldı. Çocukların ve eğitmenlerin ortak hayalı ise Kobanê özgürleştiğinde yüzlerce çocuğun erbane çalarak kente girmesi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Fatih Emniyeti tarafından yaşları 6 ile 15 arası değişen 15 Suriyeli çocuğun bilinmeyen bir nedenden dolayı gözaltına alındığı öğrenildi.

Fatih Emniyeti Çocuk Büro Amirliği tarafından yaşları 6 ile 15 arası değişen 15 Suriye asıllı çocuğun bilinmeyen bir nedenden dolayı gözaltına alındığı öğrenildi. Fatih Emniyeti'nde tutulan çocukların yemek ve tuvalet gibi zaruri ihtiyaçlarının giderilmesine izin dahi verilmediği ifade edilirken, çocukların kaldığı koşulların kötü olduğu belirtildi. Gözaltında bulunan çocuklardan aileleri olanların ailelerine teslim edileceği ifade edilirken, ailesi olmayan çocukların ise Urfa'da bulunan kampa gönderileceği aktarıldı. [...]

En Son Videolar
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+