Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

HABER MERKEZİ (DİHA) - Bölgede Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla sürdürülen destek kampanyalarında toplanan yardımlar Rojava'ya gönderiliyor.

SİLOPİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla başlatılan destek kampanyası çerçevesinde 140 ton buğday 6 TIR'a yüklenerek Rojava'nın Kobanê Kantonu'na gönderildi. [...]

İSMAİL ESKİN

KOBANÊ (DİHA)
- IŞİD saldırılarına karşı ilan edilen seferberlikte tüm kesimden insanlar, ellerine aldıkları silahlar ile cephelerde savaşıyor. Kobanê Kantonu Dışişleri Bakanı olan İbrahim Kurdo da cephede savaşanlardan biri olarak mevzideki yerini aldı. [...]

KCK Eşbaşkanlığı, Amed'in Lice ilçesindeki LPG faciası ile Bitlis'te meydana gelen trafik kazında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı verdi.

KCK Eşbaşkanlığı mesajında 21 Temmuz gecesi Lice karayolunda LPG faciasında 6 kişinin hayatını kaybettiği, 60 dolayında kişinin yaralandığı kaza ile 22 Temmuz gecesi Bitlis'in Tatvan ilçesindeki trafik kazasında 5 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin başsağlığı dileğinde bulundu. [...]

Fransa Hükümeti, mülteciler başta olmak üzere son yıllarda sayıları giderek artan yabancıları ilgilendiren bir dizi yasa değişikliğine gidiyor. Önümüzdeki dönemde parlamentoya getirilmesi hedeflenen değişiklikler arasında göçmenlere verilen oturum müsaadelerinin süresinin uzatılması ve iltica davalarının kısa sürede sonuçlandırılması bulunuyor.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, selefi olan şimdiki Başbakan Manuel Valls döneminde üzerinde çalışmaya başlanan iki ayrı yasa tasarısını tamamlamaya çalışıyor. Yasa tasarılarından biri göç, diğeri ise mültecileri ilgilendiriyor ve yılsonundan önce parlamentodan geçirilmesi isteniyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+