Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

Isparta’da mevsimlik işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi ve 16 işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin bir açıklama yapan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, Isparta'da devrilen minibüste 16 işçinin yaşamını yitirmesinin Türkiye'de sözün bittiği yer olduğunu söyledi.

2015 yılı bütçesinin de hakların çıkarına değil, savaş, sömürü ve sermayenin lehine olduğunu belirten Köse, "çözüm süreci"inde hükümetin atmadığı adımların takipçisi olacaklarını ve sendika olarak çok bileşenli bir mücadele hattı izleyeceklerini kaydetti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Kobanê sınırında Türk askerince vurulması sonrası Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan hastane kayıtlarına isminin İbrahim Xelil olarak geçen Rojavalının sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Tedavi altındaki Xelil ile hastane görevlileri dışında ilgilenen birilerinin olmaması ise dikkat çekti.

Kobanê sınırı hattında, 29 Ekim günü Türk askeri tarafından vurulması sonrası Diyarbakır'a getirilerek Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan isminin Mustafa Xelil olduğu belirtilen fakat hastane kayıtlarında İbrahim Xelil olarak kaydedilen Rojavalı, hala tedavi altında. [...]

ISPARTA (DİHA) - Isparta'nın Yalvaç ilçesi yakınlarında mevsimlik işçileri taşıyan midibüsün şarampole yuvarlanması sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Isparta'nın Yalvaç ilçesi yakınlarında, Gelendost ilçesine elma toplamaya giden kadın işçileri taşıyan midibüs şarampole yuvarlandı. Kazada can verenlerin de tamamına yakınının kadın işçiler olduğu belirtiliyor. [...]

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polis, bir kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Cengiz Topel Caddesi'nde 25 Ekim günü biri uzman çavuş 3 askerin öldürülmesinin ardından özel harekat polisleri tarafından uygulamaya konulan olağanüstü hal devam ediyor.

TOMA, panzer, akrep ve kirpilerle ilçe merkezindeki ablukası sürerken akşam saatlerinde özel hareket timleri Orient iş merkezine operasyon düzenledi. İş merkezinde yapılan baskında polisler Mazlum Dursun adlı genci yumrukladıktan sonra yerde sürükleyerek gözaltına alındı.

Dün gece ise evlere yapılan baskınlar sırasında soyadı öğrenilemeyen Evliya adında bir genci gözaltına aldığı öğrenildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+