Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

URFA (DİHA) - Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 6 YPG/YPJ savaşçısının cenazeleri otopsi işlemleri için Urfa'ya getirildi.

Kobanê Kantonu'nda IŞİD çeteleri ile YPG/YPJ savaşçıları arasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Azad Anter, Tuba Karar (Verjin Koçer) (24), İbrahim Erbay (24), Vahap Güven (İbrahim Vehad) (27) Murat Kaysi (Demhat Şoreş) (18) ve Yusuf Eker'in (Bawer Garzan) (18) cenazeleri otopsi işlemleri için Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan alınarak Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. [...]

KOBANÊ (DİHA) - Kobanê'de doğu cephesinde YPG savaşçıları IŞİD çetelerini taşıyan üç aracı imha etti.

ANHA'nın haberine göre, Doğu cephesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda YPG güçleri IŞİD çetelerine ağır bir darbe vurduğu bildirdi. Helincê ve Korpinkar köyleri arasında çete dolu iki araç YPG güçlerince imha edildi.
Yine doğu cephesinde Helincê ve Şêranê köyleri arasında da aynı saatlerde çete dolu bir araç yine YPG güçleri tarafından imha edildi.
Araçlarda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Dünyanın birçok ülkesinden siyasetçi, bilim insanı, aydın, filozof ile sivil toplum kuruluşundan DAİŞ çetelerinin Kobanê başta olmak üzere saldırılarına karşı küresel eylem çağrısı yapıldı. Çağrı karşılığında 1 Kasım saat 14.00'de tüm dünya ülkelerinde Kobane'ye destek eylemleri düzenlenecek.

İmzacıları arasında Nobel Barış Ödülü sahibi Arjantinli Adolfo Perez Esquivel, Amerikalı ünlü filozof ve dil billimci Prof. [...]

KARS (DİHA) - Kağızman'da bir araç içinde seyir halinde bulunan 3 HPG'linin pusu kuran özel harekat polislerince infaz edildiği öne sürüldü.

Kars'ın Kağızman ilçesinde dün akşam saat 23.00 sularında Erzurum yolunun 10'uncu kilometresindeki Altıngedik konutları yakınlarında içinde HPG'lilerin bulunduğu bir araca özel harekat polisleri tarafından pusu kuruldu. Açılan ateşte 3 HPG'linin yaşamını yitirdiği, cenazelerin Erzurum Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldığı öne sürüldü. Yerel kaynaklar, Kağızman Kaymakamı Musa Üçgül'ün yaptığı açıklamada, "Özel bir şirkete ait Tuzla mevkisindeki hidroelektrik santraline saldırıldı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+